На головну

Частина друга 5 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

Я б вімовів, щоб все річки були судноплавні для всіх, щоб море Було загальне, щоб постійні, Великі армії були зменшені єдіно до Гвардії государів и т. Д

Повернувшись до во Франции, на Батьківщину, великий та могутній, прекрасну, спокійну, славну, я проголосую б Межі ее незміннімі; вся кую Майбутнього войну захісній; всяке нове Поширення - антінаціональнім; я прієднав бі свого сина до правления імперією; моє диктаторство скінчілося б, и Почалося б его Конституційне правления ...

Париж БУВ бі столицею світу, и французи предметом заздрості всех націй! ..

Потім мої дозвілля и останні дні були б прісвячені, с помощью імператріці и во время царственого виховуваних мого сина, на ті, щоб мало-помалу відвідуваті, як Справжня сільська подружжя, на ВЛАСНА конях, Усі куточки держави, пріймаючі Скарги, усуваючі несправедлівості, розсіваючі на всі боки и Всюди Будівлі и благодіяння.

[164]З 400 000 чоловік, Які перейшлі Віслу, половина булу австрійці, пруссаки, саксонці, поляки, баварці, віртембергці, мекленбургці, іспанці, італійці и неаполітанці. Імператорська армія, власне Сказати, булу на третина складена з голландців, бельгійців, жителей берегів Рейну, пьемонтцев, швейцарців, женевцев, тосканців, римлян, жителей 32-ї ВІЙСЬКОВОЇ дивізії, Бремена, Гамбурга и т. Д.; в ній навряд чи Було 140 000 чоловік, что говорять по-французьки.

Російська експедиція коштувала власне Франции менше 50 000 чоловік; російська армія в відступі з Вільно в Москву в різніх боях Втрати в Чотири рази больше, чем французька армія; пожежа Москви коштував життя 100 000 росіян, Які померли від холоду и зліднів в лісах; Нарешті во время свого переходу від Москви до Одеру російська армія теж постраждав від суворості пори року; по пріході до Вільно вона Складанний лишь з 50 000 людей, а в Каліші Менш 18 000.

[165]Чи хороша, погана чи моя голова, а покласти более нема на кого.

[166]Отже, панове, стало буті, мені платити за перебіті горщики.

[167]Je suis ne Tartare. Je voulus etre Rqmain. Les Francais m'appelerent barbare Les Russes - Georges Dandin. Тобто: я народився татарином. Я Хотів буті римлянином. Французи називали мене варваром. Росіяни - Жоржем Данденом.

[168]Ось егоїзм и жорстокість чоловіків! Я Нічого Краще и не чека. Жінка приносити собі в жертву вам; вона страждає, и вісь їй нагорода. Ваша вісокість, Пожалуйста маєте ви право Вимагати від мене Звіту в моїх уподобання и дружніх почуття? Це людина, Колишній для мене более чем батьком.

[169]Ну да, может буті, почуття, Які ВІН жівіть до мене, чи не зовсім батьківські; но ж через це НЕ слід же мені відмовляті Йому від мого будинку. Я не чоловік, щоб платити невдячністю. Щоб ви знали Вашому вісокості, что в моїх задушевних почуття я віддаю звіт только Богу и Моїй Совісті.

[170]- Альо віслухайте мене, заради Бога.

- Одружена на мені, и я буду вашою рабою.

- Альо це Неможливо.

- Ви НЕ удостоює зійті до шлюбу зі мною, ви ...

[171]г-н Жобер, єзуїт в короткій сукні.

[172]охоронцем Совісті.

[173]благодать.

[174]в довгій сукні.

[175]Гріх можна пробачити або гріх смертний?

[176]Охоронець Совісті.

[177]Розберемо справа, графиня.

[178]Елен, мені треба тобі Щось Сказати. Я почув про деякі види относительно ... ти знаєш. Ну так, милі дитя моє, ти знаєш, що серце батька твого радіє тому, що ти ... Ти Стільки терпіла ... Але, милі дитя ... Робі, як велить тобі серце. Ось весь мій рада.

[179]маленькому інтімному гуртка.

[180]Послухайте, Билибин: скажіть мені, як би сказали ви Сестрі, что мені робити? Якого з двох?

[181]Ви мене НЕ захопіть зненацька, ви добре там, де. Як Справжній друг, я Довго обдумував ваша справа. Ось Бачите: если війта за принца, то ви назавжди втрачаєте возможности бути жінкою Іншого, до того ж двір буде незадоволення. (Ві добре там, де, Аджея тут замішано спорідненість.) А если війта за старого графа, то ви складете щастя останніх днів его, и потім ... принцу Вже НЕ буде прінізліво одружітіся на вдові вельможі.

[182]Ось Справжній друг! Альо ж я люблю того и Іншого и не Хотіла б засмучуваті Нікого. Для щастя обох я готова б пожертвуваті життям.

[183]«Молодець-жінка! Ось что назівається твердо поставити питання. Вона Хотіла б бути жінкою всех трех в один и тієї ж годину ».

[184]Ах! ВІН мене так любити! ВІН на все для мене готов.

[185]Даже и на розлучення.

[186]Ах, матінка, чи не кажіть дурніць. Ві Нічого НЕ розумієте. У моєму становіщі є обов'язки.

[187]Ах, матінка, як вині розумієте, что святий отець, что має владу відпущення ...

[188]- Ні, скажіть Йому, что я не хочу его Бачити, что я оскаженіла проти него, тому что ВІН мені НЕ дотрімав слова.

- Графиня, милосердя всякому гріху.

[189]«Потім молю Бога, щоб вам буті ви, мій друг, під святим и сильно его покровом. Друг ваш Олена ».

[190]Славетні подвиги.

[191]Між нами, мій милий.

[192]Мені, шановний, все добре відомо.

[193]Так і є.

[194]Ми напередодні Загальна лиха, і мені колись буті люб'язно з усіма, з ким у мене є справа. Отже, шановний, что ві робіте, ви особисто?

[195]Так Нічого.

[196]Дружно пораду. Вибирай швидше, вісь что я вам скажу. Блажен, хто вміє слухати! .. Святих отців Товариства Ісусового?

[197]Цей Азіатський місто з незліченнімі церквами, Москва, свята їх Москва! Вісь ВІН, Нарешті, цею Знаменитий місто! Пора!

[198]Місто, зайнятості ворогом, подібний до дівчини, яка Втрати невінність.

[199]царів. Альо моє милосердя всегда готове зійті до переможених.

[200]Наведіть бояр.

[201]зборів у палаці царів.

[202] моєї мілої, ніжної, бідної матері. - Ред.

[203]Установа, присвячений Моїй милій матері. Будинок моєї матері.

[204]смішнім. - Ред.

[205]Однако ж треба Сказати Йому ... Але, панове ...

[206]Альо ніяково ... Неможливо ...

[207]«Москва порожня. Яке Неймовірна Подія! »

[208]Чи не вдалася розв'язка театральної вистави.

[209]Зберегти спокій в Москве и віпровадіті з неї жителей.

[210]«Вісь ВІН, народ, ЦІ Покидько народонаселення, плебеї, якіх смороду піднялі своєю дурістю! Їм потрібна жертва ».

[211]Народна Натовп страшна, вона огидний. Смороду, як вовки: їх нічім НЕ відповісі, кроме м'яса.

[212]У мене були інші обов'язки. Варто Було задовольніті народ. Много других жертв погибли и гине для суспільного блага.

[213]суспільного блага.

[214]шлях мій БУВ бі зовсім інакше написаний.

[215]суспільне благо.

[216]Слушний нагод.

[217]одним каменем робів два удари.

[218]Чернь, ліходій ... суспільне благо.

[219]пали!

[220]Пріберіть це.

[221]ЦІ нещасні наповнілі священну фортецю, оволоділі рушниця арсеналу и Стріляли у французів. Деяк з них порубали Шаблій и очистили Кремль від їх прісутності.

[222]дикому патріотізму Растопчина. - Ред.

[223]Вшанування всієї компании!

[224]Ві господар?

[225]Квартир, квартир ... Французи добрі хлопці. Чорт Візьми, чи не будемо сварітіся, дідусь.

[226]Що ж, невже и тут Ніхто не говорити по-французьки?

[227]- Ви НЕ поранені?

- Здається, ні ... але на цею раз около Було. Хто ця людина?

[228]Ах, я, право, в розпачі від того, что сталося.

[229]Це Нещасний Божевільний, Який не знаючи, что робів.

[230]Розбійнік, ти мені поплатішся за це. Наш брат милосердний после перемоги, но Ми не прощаємо зрадник.

[231]Ві врятував мені життя. Ві француз.

[232]мосьє Рамбаль, капітана 13-го легкого полку.

[233]Я росіянін.

[234]розповідайте це іншім.

[235]Зараз ви мені все це розповісте. Дуже приємно зустріті співвітчізніка. Ну! що ж нам робити з цією людина?

[236]Ві врятував мені життя. Ві француз. Ві хочете, щоб я простив его? Я прощаю его. Увести Цю людину.

[237]Коли буде нужно, вас поклічуть.

[238]- Капітан, у них в кухні є суп и смажена баранина. Покараєте принести?

- Так, и вино.

[239]Француз або російський князь Інкогніто.

[240]Я зобов'язаний вам життям, и я пропоную вам дружбу. Француз Ніколи НЕ забуває ні образи, ні послуги. Я пропоную вам мою дружбу. Більше я Нічого НЕ кажу.

[241]Капітан Рамбаль, тринадцятий легкого полку, кавалер Почесного Легіону за дело сьомий вересня.

[242]Чи будете ви так ласкаві Сказати мені тепер, з ким я маю честь розмовляти так приємно, вместо того щоб буті на перев'язному пункті з кулею цього божевільного в тілі?

[243]Повноті, будь ласка. Я розумію вас, ви офіцер ... штаб-офіцер, может бути. Ві служили проти нас. Це не моя справа. Я зобов'язаний вам життям. Мені цього й достатньо, и я весь ваш. Ві дворянин?

[244]Ваше имя? я более Нічого не маю. Пан П'єр, ви сказали? Прекрасно. Це все що мені нужно.

[245]чудово, чудово!

[246]Так, мій любий пане П'єр, я зобов'язаний поставити за вас добру свічку за ті, что ві врятував мене від цього шаленого. З мене, бачте, й достатньо тих куль, Які у мене в тілі. Ось одна під Ваграмом, Інша під Смоленськом. А ця нога, ви Бачите, яка НЕ ??хоче рухатіся. Це при Великій Битві 7-го під Москвою. О! Це Було чудово! Треба Було Бачити, це БУВ потоп вогню. Поставили ви нам важкий роботу, можете похвалітіся. І їй-богу, не Дивлячись на цею Козир (ВІН вказано на хрест), я БУВ бі готов почату все знову. Шкода тих, Які НЕ бачили цього.

[247]- Я БУВ там.

[248]Ба, действительно? Тім краще. Ві ліхі вороги, треба зізнатіся. Добре трімався великий редут, чорт забирай. І дорого ж ви заставил нас поплатітіся. Я там три рази БУВ, як ви мене Бачите. Три рази ми були на гармату, три рази нас перекидали, як Карткова солдатіків. Ваші гренадери були прекрасні, їй-богу. Я бачив, як їх ряди Шість разів замікаліся и як смороду виступали точно на парад. Дивний народ! Наш Неаполітанській король, Який в ціх справах для собаку з'їв, кричав їм: браво! - Га, га, так ви наш брат солдат! - Тім краще, тім краще, пан П'єр. Страшні в боях, люб'язні з красуня, вісь французи, пан П'єр. Чи не так?

[249]До речі, скажіть, будь ласка, чи правда, что всі жінки віїхалі з Москви? Дивна думка, чого смороду боялися?

[250]- Хіба французькі пані НЕ Поїхали б з Парижа, Якби російські увійшлі в него?

[251]- Ха, ха, ха! .. А ось сказавши штуку. Париж? .. Альо Париж ... Париж ...

[252]- Париж - столиця світу ...

[253]Ну, Якби ви мені не сказали что ві росіянін, я б побивши об заклад, что ві парижанин. У вас Щось є, ця ...

[254]Я БУВ в Паріжі, я провів там цілі роки.

[255]- О, це видно. Париж! .. Людина, яка НЕ ??знає Парижа, - Дикун. Парижанина дізнаєшся за две милі. Париж - це Тальма, Дюшенуа, Потьє, Сорбонна, бульвар ... У всьому мире один Париж. Ві були в Паріжі и залиша російськім. Ну що ж, я вас за ті НЕ менше поважаю.

[256]Альо повернемося до ваших дамам: кажуть, что смороду очень красиві. Що за безглузда думка поїхаті Заріт в степу, коли французька армія в Москве! Смороду пропустили чудовий випадок. Ваші мужики, я розумію, но ві - люди освічені - повінні б були знаті нас краще цього. Ми брали Відень, Берлін, Мадрид, Неаполь, Рим, Варшаву, все столице світу. Нас боятися, но нас люблять. Чи не шкідліво знаті нас Ближче. І потім Імператор ...

[257]Імператор ... Що Імператор? ..

[258]Імператор? Це велікодушність, милосердя, справедливість, порядок, геній - вісь що таке Імператор! Це я, Рамбаль, кажу вам. Таким, Яким ви мене Бачите, я БУВ его ворогом того Вісім років. Мій батько БУВ граф и емігрант. Альо ВІН переміг мене, ця людина. ВІН заволодів мною. Я не МІГ встояті перед видовища велічі и слави, Яким ВІН Покривало Францію. Коли я зрозумів, чого ВІН Хотів, коли я Побачив, что ВІН готовит для нас ложе Лаврів, я сказавши Собі: вісь государ, и я віддався Йому. І ось! Про так, мій милий, це самий великий людина минуло и майбутніх століть.

- Що, ВІН у Москві?

[259]Ні, ВІН зроби свой в'їзд завтра.

[260]Чудово, полковник ціх вюртембергцев! ВІН німець; но хороший хлопець, незважаючі на це. Альо німець.

[261]До речі, ви, отже, добре там, де по-німецькі?

[262]Як по-німецькі притулок?

[263]Притулок? Притулок - по-німецькі - Unterkunft.

[264]Як ви кажете?

[265]Ох же дурні ЦІ німці. Чи не так, мосьє П'єр?

[266]Ну, ще пляшечку цього московського бордо, чи не так? Морель зігріє нам ще пляшечку. Морель!

[267]Що ж це, ми сумні?

[268]Може, я засмутів вас? Ні, действительно, чи не маєте ви що-небудь проти мене? Може буті, относительно стану?

[269]Чесне слово, Не кажучи Вже про ті, чим я вам зобов'язаний, я Відчуваю до вас дружбу. Чи не МІГ бі я сделать для вас що-небудь? Розраховуйся на мене. Це на життя и на смерть. Я кажу вам це, кладучі руку на серце.

[270]А, в такому випадка п'ю за нашу дружбу!

[271]Так, мій друг, вісь колесо фортуни. Хто сказав би мені, что я буду солдатом и капітаном драгунів на службі у Бонапарта, як ми его, бувало, називали. Однако ж вісь я в Москве з ним. Треба вам Сказати, мій милий ... що имя наше Одне з найдавнішіх во Франции.

[272]«Моя бідна мати».

[273]Альо все це є лишь вступ в життя, Сутність ж ее - це любов. Кохання! Чи не так, мосьє П'єр? Ще стаканчик.

[274]О! жінки, жінки!

[275]любов візніків, Інша - любов дyрней.

[276]спогадів про Німеччіну, де чоловіки їдять Капустяна суп и де молоді дівчата занадто біляві.

[277]парижанку серцем.

[278]Я врятував ваше життя и рятую вашу честь!

[279]Бач ти!

[280]Платонічна любов, хмари ...

[281]Тут не проходять.

[282]Цьом что ще треба.

[283]Дитину в цьом будинку. Чи не бачили ви дитину?

[284]Цей что ще Тлумачі? Забирайся до бісу.

[285]Дитина? Я чув, что Щось пищало в саду. Може буті, це его дитина. Що ж, треба по людству. Ми всі люди ...

- Де він? Де він?

[286]- Сюди, сюди!

[287]Стривайте, я зараз зійду.

[288]Гей, ви, жвавіше, пріпікаті начинает.

[289]Ось ваша дитина. А, дівчинка, тім краще. До побачення, Товстун. Що ж, треба по людству. Всі люди.

[290]Заліште Цю жінку!

[291] Ну ну! Не дури!

[292]Поручик, у него кінджал.

[293]А, зброє!

[294]Добре, добре, на суді все розкажеш.

[295]Говориш по-французьки?

[296]Поклічте перекладача.

[297]ВІН не схожу на простолюдина.

[298]О, о! ВІН очень схожий на Палія. Живити его, хто він?

[299]Я не скажу вам, хто я. Я ваш полонених. Віводьте мене.

[300]A! A! Ну, марш!

[301]Чого їй треба?

[302]Чого їй треба? Вона Несе дочку мою, якові я врятував з вогню. Прощай!

[303]Кажуть, що бідна графиня очень погана. Доктор сказав, что це Грудна хвороба. - Грудна хвороба? О, це жахлива хвороба! - Кажуть, що суперники примирити Завдяк цієї хвороби.

[304]Старий граф очень зворушлівій, кажуть. ВІН заплакавши, як дитя, коли доктор сказавши, что випадок небезпечний. - О, це би була велика Втрата. Така чарівна жінка. - Ви говорите про бідну графиню ... Я посилаю дізнаватіся про її здоров'я. Мені сказали, что їй немного краще. О, без сумніву, це чарівна жінка в мире. Ми належімо до різніх таборах, но Це не заважає мені поважаті ее по ее заслугах. Вона така Нещасний.

[305]Ваші звісткі могут буті вірніше моїх ... але я з хороших джерел знаю, что цею доктор очень вчений и вправно чоловік. Це лейб-медик королеви іспанської.

[306]Я знаходжусь, что це чарівно!

[307]героєм Петрополя.

[308]Імператор відсілає Австрійські прапори, дружні и заблудлі прапори, Які ВІН знайшов поза стоит дороги.

[309]Чудово, чарівно.

[310]Це Варшавська дорога, может бути.

[311]Яка сила! Який стиль!

[312]Ві побачим.

[313]грудної ангіні.

[314]лейб-медик королеви іспанської.

[315]візітів Співчуття.

[316]втім, хоча іноземець, но російська в глібіні душі.

[317]нашим Всемилостивого повелителем. - Ред.

[318]полум'я якої вісвітлювало его шлях.

[319]горя.

[320]Які звісткі привезли ви мені? Погані, полковник?

[321]Дуже погані, ваша велічність, залишенню Москви.

[322]Невже зрада мою давньої столиці без битви?

[323]Ворог увійшов до міста?

[324]Так, ваша велічність, и ВІН Звернення у згаріще в Сейчас годину. Я залишилась его в полум'я.

[325]Я бачу, полковник, по всьому, что відбувається, что Провидіння требует от нас великих жертв ... Я готов підкорітіся его Волі; но скажіть мені, Мішо, як залиша ві армію, покідає без битви мою давньої столиці? Чи не помітілі ви в ній зневірі?

[326]Государ, чи дозволите ви мені Говорити Відверто, як личить Справжня воїну?

[327]Полковник, я всегда цього Вимагаю ... Не пріховуйте Нічого, я неодмінно хочу знати всю правду.

[328]гра слів.

[329]Государ! Я залишилась всю армію, починаючі з начальніків и до последнего солдата, без вінятку, в великому, боячися ...

[330]Як так? Мої російські чи могут впасти духом перед Невдача ... Ніколи! ..

[331]Государ, смороду боятися только того, щоб ваша велічність по доброті душі своєї НЕ наважіліся укласті світ. Смороду горять нетерпінням знову битися и довести, ваша велічність жертвою свого життя, наскількі смороду вам віддані ...

[332]А! Ви мене заспокоювалась, полковник.

[333]Ну, так Повертайся до армії ... і скажіть смілівцям нашим, скажіть усім моїм підданім, всюди, де ви проїдете, что, коли у мене НЕ буде более жодних солдата, я сам стану на чолі моїх люб'язно дворян и добрих дядьків и віснажу таким чином останні кошти моєї держави. Смороду более, чем думають мої вороги ... Альо Якби призначення Було Божественну провідінням, щоб Династія наша перестала царюваті на престолі моїх предків, тоді, віснажівші всі кошти, Які в моїх руках, я відпущу бороду досі и швідше піду є один картопля з останнім з моїх селян, чем наважуся підпісаті ганьба моєї Батьківщини и мого дорогого народу, жертви которого я вмію цінуваті! ..

[334]Полковник Мішо, не забудьте, что я вам сказав тут; может буті, ми коли-небудь згадаємо про це Із задоволення ... Наполеон або я ... Ми более не можемо царюваті разом. Я впізнав его тепер, и ВІН мене больше не обдурити ...

[335]хоча іноземець, но російська в глібіні душі ... Захоплення всім тім, что ВІН почув.

[336]Государ! Ваша велічність підпісує в Цю хвилин славу народу и порятунок Європи!

[337]краще Пізно чем Ніколи.

[338]поганим тоном.

[339]мій друг. Ті занадто доглядаєш за тією, за білявою.

[340]На все є манера.

[341]которого ВІН врятував з полум'я. - Ред.

[342]тієї, Який не говорити свого імені.

[343]Хто ви такий?

[344]Ві не могли мене знати, генерал, я Ніколи НЕ бачив вас ... - Це російський шпигун.

[345]- Ні, ваша вісокість ... Ні, ваша вісокість, ви не могли мене знати ... Я офіцер міліції, и я не віїжджав з Москви. - Ваше имя? - Безухов. - Хто мені доведе, что вині брешете? - Ваша вісокість!

[346]Чим ви доведете мені справедливість ваших слів?

[347]Ві не ті, что ві говорите.

[348]Так, звісно!

[349]Стрілкі 86-го, вперед!

[350]Це їх навчить підпалюваті.

[351]Дитя моє! я вас люблю и знаю давно.

[352]Спасибі, милий друг, что пріїхала.

[353]Князь Кутузов, посилаю до вас одного з моїх генерал-ад'ютантів для переговорів з вами про багатьох важлівіх предметах. Прошу Вашу Світлість віріті всьому, что ВІН вам скаже, особливо коли стані вісловлюваті вам відчування поваги и особливого поваги, что живлять мною до вас з давнього часу.

Потім того молю Бога про Збереження вас під своим священним покровом. Москва, 3 жовтня, 1812. Наполеон.

[354]Я БУВ бі прокльонів, Якби на мене дивилися як на первого прізвідніка якої б то чи не Було догоди: така воля нашою народу.

[355]Перша колона уходит (Нім.).

[356]друга колона уходит (Нім.).

[357]перша колона уходит (Нім.).

[358]мародерствуваті.

[359]привести назад попів.

[360]Будинок моєї матері.

[361]Прославляючі вживання ціх ЗАХОДІВ дією, гіднім его и французької армії, ВІН покаравши роздаті посібники Погорілого. Але, так як їстівні припаси були занадто дорогі для того, щоб давати їх людям чужої землі и здебільшого вороже розташованім, Наполеон вважать Найкращий дати їм грошей, щоб смороду добувалі Собі продовольство на стороні; и ВІН покаравши наділяті їх паперовими рублями.

[362]что геній его Ніколи НЕ винаходи Нічого глибші, більш вправно и більш дивного.

Частина друга 4 сторінка | Частина друга 6 сторінка

Матеріал в Цій Книзі:

Частина четверта 4 сторінка | Частина четверта 5 сторінка | Частина перша 1 сторінка | Частина перша 2 сторінка | Частина перша 3 сторінка | Частина перша 4 сторінка | Частина перша 5 сторінка | Частина друга 1 сторінка | Частина друга 2 сторінка | Частина друга 3 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати