Головна

Частина п'ята 5 сторінка

  1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

- Ну, - сказав ВІН, - Хвостикова треба дати две тісячі.

- Ну і дай, - сказав Анатоль.

- Макарка (смороду так звали Макаріна), цею безкорісліво за тебе в огонь и в воду. Ну ось, и кінчені рахунки, - сказав Долохов, показуючі Йому записку. - Так?

- Так, зрозуміло, так, - сказав Анатоль, мабуть НЕ слухав Долохова и з посмішкою, что не сходила у него з лица, дивився вперед себе.

Долохов зачин бюро и звернув до Анатолю з глузлівою посмішкою.

- А знаєш что - кинь все це: ще годину є! - Сказавши ВІН.

- Дурень! - Сказавши Анатоль. - Перестань Говорити дурниці. Если б ти знав ... Це чортзна-що таке!

- Право, кинь, - сказав Долохов. - Я тобі діло кажу. Хіба це жарт, що ти затіяв?

- Ну, знову, знову дражніті? Пішов до чорта! Га? .. - Скривився, сказавши Анатоль. - Право, не до твоїх дурних жартів. - І ВІН Пішов з кімнати.

Долохов презірліво и поблажливо посміхався, коли Анатоль Вийшов.

- Ти постій, - сказавши ВІН Слідом Анатолю, - я не Жартую, а дело говорю, мабуть, піді сюди.

Анатоль знову увійшов до кімнати І, Намагаючись зосередіті Рамус, дивився на Долохова, очевидно поневоле підкоряючісь Йому.

- Ти мене слухай, я тобі Останній раз кажу. Що мені з тобою жартуваті? Хіба я тобі перечити? Хто тобі все влаштував, хто попа знайшов, хто паспорт взявши, хто грошей дістав? Все я.

- Ну і спасибі тобі. Ті думаєш, я тобі НЕ вдячний? - Анатоль зітхнув и обійняв Долохова.

- Я тобі допомагать, но все ж я тобі винен правду Сказати: справа небезпечна І, если розібраті, дурне. Ну, ти ее забереш, добро. Аджея Хіба це так Залишайся? Впізнається справа, що ти одружений. Аджея тобі під кримінальний суд підведуть ...

- Ах! дурниці, дурниці! - Знову скривився, заговоривши Анатоль. - Аджея я тобі Тлумача. А? - І Анатоль з тім особливо пристрастю, Пожалуйста буває у людей тупіх до висновка, до которого смороду дійдуть своим розумом, повторивши ті міркування, Пожалуйста ВІН раз сто повторював Долохову. - Аджея я тобі Тлумача, я решил: если цею шлюб буде недійсній, - сказавши ВІН, загінаючі палець, - значить, я не відповідаю; ну, а если Дійсний, все одне: за кордоном Ніхто цього НЕ знатиму, ну, Аджея так? І не говори, не говори, не говори!

- Право, кинь! Ті только собі свіжіші ...

- Забирайся до бісу, - сказав Анатоль и взявшись за волосся, Вийшов в іншу кімнату и відразу ж вернулся и з ногами СІЛ на крісло около перед Долохову. - Це чортзна-що таке! А? Ті подивися, як б'ється! - ВІН узявсь руку Долохова и доклалися до свого серця. - Ah! quel pied, mon cher, quel regard! Une deesse !![515]A?

Долохов, холодно посміхаючісь и вібліскуючі своими Гарньє, нахабно очима, дивився на него, мабуть бажаючих ще повеселітіся над ним.

- Ну, гроші війдуть, тоді що?

- Тоді що? А? - Повторивши Анатоль з щирим подивуватися перед думкою про майбутнє. - Тоді що? Там я не знаю що ... Ну що дурниці Говорити! - ВІН Подивився на годинник. - Пора!

Анатоль Пішов в задню кімнату.

- Ну, скоро ви? Копаєтеся тут! - Крикнув ВІН на слуг.

Долохов прибравши гроші І, крікнувшій людини, щоб веліті податі поїсті и випити на дорогу, Вийшов в ту кімнату, де сіділі Макарин и Хвостиков.

Анатоль в кабінеті лежав, спершись на руку, на дівані, задумліво посміхався и Щось ніжно про себе шепотів.

- Іди з'їсі що-небудь. Ну віпій! - Кричав Йому з Іншої кімнати Долохов.

- Не хочу! - Відповів Анатоль, все Продовжуючи посміхатіся.

- Іди, Балага пріїхав.

Анатоль вставши и Вийшов в їдальню. Балага БУВ відомій троечних ямщик, Вже років Шість знав Долохова и Анатоля и служив їм своими трійкамі. Не раз ВІН, коли полк Анатоля стояв в Твері, з вечора відвозів его з Твері, до світанку доставляти в Москву и відвозів на Інший день Вночі. Не раз ВІН відвозів Долохова від погоні, не раз ВІН по місту катав їх з Цигани и дамочками, як називається Балага. Не раз ВІН з їх робот тіснув по Москве народ и візніків, и всегда его віручалі его панове, як ВІН називається їх. Чи не одного коня ВІН загнавши під ними. Не раз БУВ битий ними, не раз напоює ними шампанського и мадера, якові ВІН любив, и не одну штуку ВІН знав за шкірних з них, яка звічайній людіні давно б заслужила Сибір. В гульні своих смороду часто запрошувалі Балага, змушувалі его пити и танцювати у циган, и не одна тисяча їхніх грошей перейшла через его руки. Служачи їм, ВІН двадцять разів на рік різікував и своим життям, и своєю шкурою, и на їх работе переморіл более коней, чем смороду Йому переплатили грошей. Альо ВІН любив їх, любив Цю божевільну їзду, по вісімнадцяті верст на годину, любив перекувірнуться візніка, и розчавіті пішохода по Москве, и на повний скок пролетіті по московських вулиць. ВІН любив чути за собою цею дикий крик п'яних голосів: «Пішов! Пішов! », Тоді як Вже й так не можна Було їхати шибче; любив вітягнуті боляче по шії мужика, Який и так, ні живий ні мертвий, цурався від него. «Справжні панове!» - Думаю ВІН.

Анатоль и Долохов теж любили Балага за его майстерність їзди и за ті, что ВІН любив ті самє, что и смороду. З іншімі Балага наряджався, взявши по двадцять п'яти рублей за двогодінне катання, и з іншімі только зрідка їздив сам, а более посіла своих молодців. Альо з своими панами, як ВІН називається їх, ВІН всегда їхав сам и Ніколи Нічого НЕ Вимагаю за свою роботу. Тільки дізнавшісь через камердінерів годину, коли були гроші, ВІН раз у кілька місяців доводиться вранці, Тверезий, І, низько вклоняючись, просив віручіті его. Его всегда садили панове.

- Вже ви мене візвольте, батюшка Федір Іванович, або ваша світлість, - говорів ВІН. - Обезлошаднічал зовсім, на ярманку їхати, Вже позички, что можете.

І Анатоль и Долохов, коли Бували в грошах, давали Йому по тісячі и по две рублей.

Балага БУВ русявій, з червоним Обличчям и особливо червоної Товсте шією, прісадкуватій кирпатого мужик, років двадцяти семи, з блискучії маленькими очима и маленькою борідкою. ВІН БУВ одягненій в тонкому синьому жупані на шовковій підкладці, надітому на Кожушко.

ВІН перехрестівся на передній кут и підійшов до Долохову, простягаючі чорну невелика руку.

- Федору Івановичу! - Сказавши ВІН, кланяючісь.

- Здорово, брат. Ну ось і ВІН.

- Здрастуй, ваша світлість, - сказавши ВІН входить Анатолю и теж простягнув руку.

- Я тобі кажу, Балага, - сказав Анатоль, кладучі Йому руки на плечі, - любиш ти мене чи ні? А? Тепер службу співслужів ... На якіх пріїхав? А?

- Як посол покаравши, на ваших на звірів, - сказавши Балага.

- Ну, чуєш, Балага! Заріж всю трійку, а щоб про третій годіні пріїхаті. А?

- Як заріжеш, на чому поїдемо? - Сказавши Балага, підморгуючі.

- Ну, я тобі морду розіб'ю, ти НЕ Жарт! - Раптена, вірячівші очі, крикнувши Анатоль.

- Що ж жартуваті, - сміючісь, сказавши ямщик. - Хіба я для своих панів пошкодили? Що сечі скакати буде коням, то и їхати будемо.

- А! - Сказавши Анатоль. - Ну сідай.

- Що ж, сідай! - Сказавши Долохов.

- Постою, Федір Іванович.

- Сідай, Брешеш, пий, - сказав Анатоль и налив Йому велику склянку мадери. Очі візніка засвітіліся на вино. Відмовляючісь для прістойності, ВІН віпів и витер Шовкова червоною Хустського, Який лежав у него в шапці.

- Що ж, коли їхати-то, ваша світлість?

- Та ось ... (Анатоль Подивився на годинник) поза и їхати. Дивись ж, Балага. А? Встигнеш?

- Та як виїзд - чи щасливий буде, а то чому б и не встігнуті? - Сказавши Балага. - Доправляли ж до Твері, про сьомій годіні встігалі. Пам'ятаєш мабуть, ваша світлість.

- Ти знаєш, на різдво з Твері я раз їхав, - сказав Анатоль з посмішкою спогади, звертаючися до Макаріна, Який в Усі очі розчулено дивився на Курагина. - Ти віріш, Макарка, что дух захоплювалися, як ми летіли. В'їхалі в обоз, через два воза перескочили. А?

- Вже коні ж були! - Продовжував Розповідь Балага. - Я тоді молодих підпряжніх до Кауров запрег, - звернув ВІН до Долохову, - так чи віріш, Федір Іванович, шістдесят верст звірі летіли; тримати нельзя, руки закляклі, мороз був. Кинувши віжкі - тримай, Мовляв, ваша світлість, сам, так в сани и повалівся. Альо ж не ті что поганяти, до місця тримати нельзя. Про третій годіні донесли чорти. Здохла ліва тільки.

XVII

Анатоль Вийшов з кімнати и через кілька хвилин вернулся в підперезаній срібнім ременем шубці и соболіній шапці, хвацько одягненою набакір и очень Йшла до его красивому Обличчя. Подивившись в дзеркало и в тій самій позі, якові ВІН взявши перед дзеркалом, ставши перед Долохову, ВІН взявши склянку вина.

- Ну, Федя, прощай, спасибі за все, прощай, - сказав Анатоль. - Ну, товариші, друзі ... - ВІН замислився ... - молодості ... моєї, прощайте, - звернув ВІН до Макаріна и іншім.

Незважаючі на ті, что всі смороду Їхали з ним, Анатоль, мабуть, Хотів сделать Щось зворушліве и Урочисте з цього Звернення до товаришів. ВІН говорів повільнім, гучнім голосом І, вистава грудей, похітував однією ногою.

- Все візьміть склянки; и ти, Балага. Ну, товариші, друзі молодості моєї, Попіяч ми, пожили, Попіяч. А? Тепер коли побачимо? за кордон віїду. Пожили, прощай, хлопці. За здоров'я! Ура! .. - Сказавши ВІН, віпів свою склянку и ляснув его об землю.

- Будь здоров, - сказав Балага, теж віпівші свой стакан и обтіраючісь Хустського. Макарин зі сльозами на очах обіймав Анатоля.

- Ех, князь, Вже як сумно мені з тобою розлучітіся, - промова ВІН.

- Їхати, їхати! - Закричавши Анатоль.

Балага Було Пішов з кімнати.

- Ні, стій, - сказав Анатоль. - Затвори двері, сісті треба. Ось так. - Зачин свои двері, и всі сіли.

- Ну, тепер марш, хлопці! - Сказавши Анатоль, встаючі.

Лакей Joseph подавши Анатолю сумку и шаблю, и всі Вийшла в передню.

- А шуба де? - Сказавши Долохов. - Їй, Ігнашку! Піді до Мотрону Матвіївні, Запитай шубу, салоп соболий. Я чув, як відвозять, - сказав Долохов, підморгнувші. - Аджея вона Віскочьи ні жива ні мертва, в чем удома сіділа; немного забарівся - тут и сльози, и папаша, и матуся, и зараз змерзла, и тому, - а ти в шубу приймай відразу и неси в сани.

Лакей прініс жіночий лісячій салоп.

- Дурень, я тобі сказав соболий. Гей, матрьошки, соболий! - Крикнув ВІН так, что далеко за кімнатах пролунав его голос.

Красива, худа и Бліда циганка, з блискучії, чорними очима и з чорними кучерявими, сизого відліву, волоссями, в червоній шалі, вібігла з соболині салоп на руці.

- Що ж, мені НЕ шкода, ти Візьми, - сказала вона, мабуть боячися перед своим паном и шкодуючі салопа.

Долохов, что НЕ відповідаючі їй, взявши шубу, накинувши ее на Матрешей и закутавши ее.

- Ось так, - сказав Долохов. - І потім ось так, - сказавши ВІН и підняв їй около голови комір, залішаючі его только перед Обличчям немного відкрітім. - Потім вісь так, бачиш? - І ВІН прісунув голову Анатоля до відчинити, залишенню коміром, з которого віднілася блискучії посмішка Матрешей.

- Ну, прощай, Матрьош, - сказав Анатоль, цілуючі ее. - Ех, скінчілося моя гульня тут! Стешка кланяйся. Ну, прощай! Прощай, Матрьош; ти мені побажай щастя.

- Ну, дай-то вам Бог, князь, щастя великого, - сказала Матрьош Анатолю з своим Циганський акцентом.

Біля ґанку стояли две трійкі, двоє молодців-ямщиков Тримай їх. Балага СІЛ на передню трійку І, високо піднімаючі лікті, неквапліво розібрав віжкі. Анатоль и Долохов сіли до него. Макарин, Хвостиков и лакей сіли в іншу трійку.

- Чи готові, что ль? - Живити Балага.

- Хай! - Крикнув ВІН, замотуючі вокруг рук віжкі, и трійка зізналася бити вниз по Нікітському бульварі.

- Тпрру! Піді, гей! .. Тпрру! - Чути Було крик Балага и молодці, Який сидів на козлах. На Арбатській площади трійка зачепила карету, Щось затріщало, почув крик, и трійка полетіла по Арбату.

Давши два кінці по Подновінскому, Балага ставши стрімуваті І, повернувшись назад, зупини коней біля перехрестя Старої Конюшенної.

Молодець зіскочів тримати за вуздечку коней, Анатоль з Долохову ПІШЛИ по тротуару. Підходячі до воріт, Долохов свіснув. Свисток відгукнувся Йому, и Слідом за тім вібігла покоївка.

- На двір увійдіть, а то видно, зараз Вийди, - сказала вона.

Долохов остался біля воріт. Анатоль увійшов за покоївкою на двір, повернувши за ріг и вбіг на ГАНОК.

Гаврило, Величезне віїзній лакей Марії Дмітрівні, зустрів Анатоля.

- До пані Завітайте, - басом сказав лакей, загороджуючі дорогу від дверей.

- До якої пані? Та ти хто? - Захеканій пошепкі харчуватися Анатоль.

- Прошу, покарано привесть.

- Курагин! назад! - Кричав Долохов. - Зрада! Назад!

Долохов біля хвірткі, у Якій ВІН зупинивсь, боровся з двірніком, Які намагались замкнути за Який увійшов Анатолем хвіртку. Долохов останнім зусилля відштовхнув двірніка І, Схопи за руку вібіг Анатоля, вісмікнув его за хвіртку и побіг з ним назад до трійкі.

XVIII

Марія Дмитрівна, заставши заплакану Соню в корідорі, заставил ее в усьому зізнатіся. Перехопівші записку Наташі и прочитавши ее, Марія Дмитрівна з запискою в руці увійшла до Наташі.

- Мерзотніцю, безсоромніця, - сказала вона їй. - Чути Нічого не хочу! - Відіпхнувші здівованімі, но сухими очима дивиться на неї Наташу, вона замкнула ее на ключ І, покарати двірніку Пропустити в ворота тих людей, Які прийдуть сегодня ввечері, но НЕ віпускаті їх, а лакея покарати привести ціх людей до себе, села в Вітальні, чекаючі вікрадачів.

Коли Гаврило прийшов доповісті Марії Дмітрівні, что приходили люди втекли, вона, насупившись, встала І, заклать назад руки, Довгий ходила по кімнатах, обдумуючі, что їй делать. Про дванадцятій годіні ночі вона, обмацавші ключ в кишені, Пішла до кімнати Наташі. Соня, рідаючі, сіділа в корідорі.

- Марія Дмитрівна, Пустіть мене до неї, заради Бога! - Сказала вона. Марія Дмитрівна, что НЕ відповідаючі їй, відімкнула двері и увійшла. «Гидке, кепсько ... в моєму домі, мерзавка, дівчісько ... только батька шкода! - Думала Марія Дмитрівна, Намагаючись вгамуваті свой гнів. - Як ні Важко, аж велю всім мовчати и пріховую від графа ». Марія Дмитрівна рішучімі кроками ввійшла в кімнату. Наташа лежала на дівані, закривши голову руками, и не Ворушило. Вона лежала в тому самому положенні, в якому залишилось ее Марія Дмитрівна.

- Хороша, дуже хороша! - Сказала Марія Дмитрівна - У моєму будинку коханця побачення прізначаті! Прікідатіся-то Нічого. Ті слухай, коли я з тобою говорю. - Марія Дмитрівна торкнула ее за руку. - Ти слухай, коли я говорю. Ті собі осороміла, як дівка найостанніша. Я б з тобою то зроби, та мені твого батька шкода. Я пріховую. - Наташа не змінила положення, но только все Тіло ее стало підкідаті від беззвучно, судомніх Ріданна, Які душили ее. Марія Дмитрівна озірнулася на Соню и прісіла на дівані біля Наташі.

- Щастя его, что ВІН від мене Пішов; да я знайду его, - сказала вона своим грубим голосом. - Чуєш ти, чи что, что я говорю? - Вона підсікла своєю великою рукою під особа Наташі и повернула ее до себе. І Марія Дмитрівна и Соня здівуваліся, побачив лица Наташі. Очі ее були бліскучі и сухі, губи підібгані, щокі опустилися.

- Залиш ... ті ... що мені ... я ... помру ... - промова вона, злимо зусилля вірвалася від Марії Дмітрівні и лягла в свое колишнє положення.

- Наталя! .. - Сказала Марія Дмитрівна. - Я тобі добра бажаю. Ті лежи, ну лежи так, я тобі не трону, и слухай ... Вже я не стану Говорити, як ти винна. Ті сама знаєш. Ну да тепер батько твій завтра приїде, что я скажу Йому? А?

Знову Тіло Наташі захіталося від Ріданна.

- Ну, дізнається ВІН, ну брат твій, наречений!

- У мене немає нареченого, я відмовіла, - прокричала Наташа.

- Все одно, - продовжувала Марія Дмитрівна. - Ну, смороду дізнаються, що ж, смороду так Залишайся? Аджея ВІН, батько твій, я его знаю, Аджея ВІН йо на дуель вікліче, добро це буде? А?

- Ах, заліште мене, навіщо ви всьому Завада! Навіщо? навіщо? хто вас просив? - Кричала Наташа, піднявшісь на дівані и злобно Дивлячись на Марію Дмитрівну.

- Та чого ж ти Хотіла? - Скрікнула, знову гарячачісь, Марія Дмитрівна. - Що ж, тобі замікалі, что ль? Ну хто ж Йому заважав в будинок їздіті? Навіщо ж тобі, як Циганков якові, відвозіті? .. Ну, відвіз бі ВІН тобі, що ж ти думаєш, его б НЕ нашли? Твій батько, або брат, або наречений? А ВІН мерзотнік, негіднік, вісь що!

- ВІН краще за всех вас, - скрікнула Наташа, підводячісь. - Якби вині заважалі ... Ах, Боже мій, что це, что це! Соня, за що? Підіть! .. - І вона заплакала з таким відчаєм, з Яким оплакують люди только таке горе, которого смороду відчувають Самі собі причиною. Марія Дмитрівна качана Було знову Говорити; но Наташа закричала: «Підіть, підіть, ви всі мене ненавидите, зневажаєте!» - І знову кинувся на диван.

Марія Дмитрівна продовжувала ще Деяк годину усовещивать Наташу и вселяті їй, что все це треба Приховати від графа, что Ніхто НЕ дізнається Нічого, если только Наташа візьме на себе всі забути и не Показувати ні перед ким увазі, что Щось сталося. Наташа не відповідала. Вона и не ридала более, но з нею стали озноб и тремтіння. Марія Дмитрівна підклала їй подушку, накрити ее двома Ковдри и сама принесла їй липового цвіту, но Наташа не відгукнулася їй.

- Ну, нехай спить, - сказала Марія Дмитрівна, йдучи з кімнати, думаючи, что вона спить. Альо Наташа не спала и зупинення Розкрити очима з блідого лица прямо дівілася перед собою. Всю Цю ніч Наташа не спала, и не плакала, и не говорила з Сонею, кілька разів поставала и підходіла до неї.

На другий день до сніданку, як и обіцяв граф Ілля Андрійович, ВІН пріїхав з підмосковної. ВІН БУВ очень веселий: справа з покупщиком ладілося и ніщо Вже НЕ затрімувало его тепер в Москве и в розлуці з графинею, за Якою ВІН скучив. Марія Дмитрівна зустріла его и оголосіла Йому, что Наташа стала очень нездорова вчора, что посіла за доктором, но что теперь їй краще. Наташа в цею ранок Не виходить зі своєї кімнати. З підібранімі розтріскаються губами, сухими зупинення очима, вона сіділа біля вікна и неспокійно вдивляєсь в проїжджаючіх по вулиці и квапліво оглядалася на Які входили в кімнату. Вона, очевидно, чека звісток про нього, чека, что ВІН сам приїде або напишіть їй.

Коли граф зійшов до неї, вона неспокійно повернулася на звук его чоловічіх кроків, и лица ее прийнять колишнє холодну и даже злий виразі. Вона даже НЕ піднялася назустріч Йому.

- Що з тобою, мій ангел, хвора? - Живити граф.

Наташа помовчала.

- Так, хвора, - відповідала вона.

На неспокійні розпітування графа про ті, чому вона така вбита и чи не сталося чого-небудь з нареченням, вона запевняла его, что Нічого, и просила его НЕ турбувати. Марія Дмитрівна підтверділа графу запевнення Наташі, что Нічого не став. Граф, судячі з уявної хвороби, по розладу дочки, по зніяковіло особам Соні и Марії Дмітрівні, ясно бачив, что в его ВІДСУТНІСТЬ мало що-небудь случиться; но Йому так страшно Було думати, что что-небудь ганебне сталося з его Улюблений дочкою, ВІН так любив свое веселе спокій, что ВІН Унікал розпітувань и все намагався запевніті собі, что Нічого особливого НЕ Було, и только тужів про ті, что з нагоді ее нездоров'я відкладався їх Від'їзд в село.

XIX

З дня пріїзду своєї дружини в Москву П'єр сбирался віїхаті куди-небудь, только Щоб не буті з нею. Незабаром после пріїзду Ростові в Москву враження, Пожалуйста справляла на него Наташа, заставил его поквапітіся віконаті свой Намір. ВІН поїхав до Твері до вдови Йосипа Олексійовіча, яка обіцяла давно Передат Йому папери покійного.

Коли П'єр вернулся в Москву, Йому подали лист від Марії Дмітрівні, яка кликала его до себе за й достатньо важлівої справи, что стосується Андрія Болконського и его нареченої. П'єр Унікал Наташі. Йому здавалось, что ВІН МАВ до неї почуття сільніше, чем ті, Пожалуйста винен БУВ мати одружений чоловік до нареченої свого друга. І Якась частка Постійно зводу его з нею.

"Що таке трапилось? І Пожалуйста їм діло до мене? - Думаю ВІН, одягаючісь, щоб їхати до Марії Дмітрівні. - Швідше б пріїхав князь Андрій и одружівся б на ній!» - Думаю П'єр дорогою до Ахросимовой.

На Тверський бульварі хтось гукнув его.

- П'єр! Давно пріїхав? - Прокричавши Йому Знайомий голос. П'єр підняв голову. У парних санях, на двох сіріх Рисак, як смороду закидали снігом головашкі саней, промайнув Анатоль з своим повсякчаснім товаришем Макаріна. Анатоль сидів прямо, в класічній позі Військових дженджіків, закутавшись низ особини Боброва коміром и немного припавши коневі. Обличчя его Було рум'яне и свіжо, капелюх з Білим плюмажем булу надіта набік, відкріваючі завіті, напомаджені и обсіпані дрібнім снігом волосся.

«І право, вісь Справжній мудрець! - Подумавши П'єр, - Нічого НЕ бачіть далі Справжня хвилини удовольствие, Нічого НЕ турбує его, - и тому всегда веселий, задоволений и спокійний. Що б я дав, щоб буті таким, як ВІН! »- Із заздрістю подумавши П'єр.

У передній Ахросимовой лакей, знімаючі з П'єра его шубу, сказавши, что Марія Дмитрівна просять до себе в спальню.

Відчінівші двері в залу, П'єр Побачив Наташу, яка сіділа біля вікна, з худім, блідім и злимо Обличчям. Вона озірнулася на него, насупивши и з виразі холодного гідності Вийшла з кімнати.

- Що трапа? - Живити П'єр, входячі до Марії Дмітрівні.

- Добрі справи, - відповідала Марія Дмитрівна. - П'ятдесят Вісім років прожила на світі, такого сорому НЕ бачила. - І, взявши з П'єра чесне слово мовчати про все, что ВІН дізнається, Марія Дмитрівна повідоміла Йому, что Наташа відмовіла своєму нареченому без відома батьків, что причиною цієї відмові БУВ Анатоль Курагін, з Яким зводу ее дружина П'єра и з Яким Наташа Хотіла бігті за відсутності свого батька, з тім щоб Таємно обвінчатіся.

П'єр, піднявші плечі и роззявівші рот, слухав, что говорила Йому Марія Дмитрівна, чи не вірячі своим вухам. Нареченій князя Андрія, так сильно улюбленої, цієї Перш милою Наташі Ростової, проміняти Болконського на дурня Анатоля, Вже одружений (П'єр знав Таємницю его одруження), и так закохати в него, щоб погодитись бігті з ним! - Цього П'єр НЕ МІГ зрозуміті и не МІГ Собі уявіті.

Мілі враження Наташі, якові ВІН знав з дитинства, не могло з'єднатіся в его душі з новим поданих про ее ніцості, дурості и жорстокості. ВІН Згадаю про свою дружину. «Всі смороду одні й ті ж», - сказав ВІН Сам собі, думаючи, что НЕ Йому одному дістався сумна доля буті пов'язаним з Бридко жінкою. Альо Йому все-таки до сліз шкода Було князя Андрія, шкода Було его гордості. І чим более ВІН шкодував свого друга, тім з більшім презірством и даже відразою думав про Цю Наташі, з таким виразі холодного гідності зараз пройшла мимо него по залі. ВІН не знаючи, что душа Наташі булу сповнена відчаю, сорому, приниження и что вона НЕ винна булу в тому, что особа ее ненавмісно віражало спокійну Гідність и строгість.

- Та як обвінчатіся! - Промова П'єр на слова Марії Дмітрівні. - ВІН НЕ МІГ обвінчатіся: Він одружений.

- Час від часу не легше, - промова Марія Дмитрівна. - Від тобі й хлопчик! Ото ж бо мерзотнік! А вона чекає, другий день чекає. Прінаймні чекати перестану, треба Сказати їй.

Дізнавшісь від П'єра Подробиці одруження Анатоля, вілівші свой гнів на него лайлівімі словами, Марія Дмитрівна повідоміла Йому то, для чого вона віклікала его. Марія Дмитрівна боялася, щоб граф або Болконській, Який МІГ будь-яку хвилини пріїхаті, дізнавшісь дело, Пожалуйста вона мала Намір Приховати від них, що не віклікалі на дуель Курагина, и тому просила его наказаті від ее имени его швагра віїхаті з Москви и не сміті Показувати їй на очі. П'єр обіцяв їй віконаті ее бажання, только теперь зрозумівші небезпеки, яка загрожувала и старому графу, и Міколі, и князю Андрію. Коротко и точно віклавші Йому свои вимоги, вона випустила его в вітальню.

- Дивись ж, граф Нічого НЕ знає. Ті роби, як Ніби Нічого НЕ знаєш, - сказала вона Йому. - А я піду Сказати їй, що чекати Нічого! Так Залишайся обідаті, коли хочеш, - крикнула Марія Дмитрівна П'єру.

П'єр зустрів старого графа. ВІН БУВ збентеженій и засмученій. Цього ранку Наташа сказала Йому, что вона відмовіла Болконскому.

- Біда, біда, mon cher,[516]- Говорив ВІН П'єру, - біда з цімі дівкамі без матері; Вже я так тужу, что пріїхав. Я з вами відвертій буду. Чули, відмовіла наречення, ні у кого не спитай Нічого. Воно, между іншім, я Ніколи цього шлюбу очень НЕ тішівся. Покладемо, ВІН хороша людина, но що ж, проти Волі батька щастя б НЕ Було, и Наташа без женіхів НЕ залиша. Так все-таки Довго Вже так чати, та й як же це без батька, без матері, такий крок! А тепер хвора и бог знає що! Погано, граф, погано з дочками без матері ... - П'єр бачив, что граф БУВ очень засмученій, намагався перевести розмови на Інший предмет, но граф знову повертався до свого горя.

Соня Із стурбованім Обличчям увійшла до Вітальні.

- Наташа не зовсім здорова; вона в своїй кімнаті и Бажала б вас Бачити. Марія Дмитрівна у неї и просити вас теж.

- Так, Аджея ві очень дружні з Болконским, вірно що-небудь Передат хоче, - сказав граф. - Ах, Боже мій, Боже мій! Як все добре було! - І, взявшись за рідкісні віскі сивого волосся, граф Вийшов з кімнати.

Марія Дмитрівна оголосіла Наташі про ті, что Анатоль БУВ одружений. Наташа не Хотіла віріті їй и Вимагаю підтвердження цього від самого П'єра. Соня повідоміла це П'єру в тій годину, як вона через коридор проводжала его в кімнату Наташі.

Наташа, Бліда, сувора, сіділа біля Марії Дмітрівні и від самих дверей зустріла П'єра гарячково-блискучії, капітальних подивимось. Вона НЕ посміхнулася, чи не кивнула Йому головою, вона только наполеглива дівілася на него, и погляд ее харчуватися его только о том: один ВІН або такий же ворог, як и всі інші, по відношенню до Анатолю? Сам по Собі П'єр, очевидно, не існував для неї.

- ВІН все знає, - сказала Марія Дмитрівна, вказуючі на П'єра и звертаючи до Наташі. - ВІН нехай тобі скаже, чи правду я говорила.

Наташа, як підстреленій, Загнаність звір дивиться на что набліжаються собак и міслівців, дівілася то на ту, то на Іншого.

- Наталя Іллівна, - почав П'єр, опустивши очі и Відчуваючи почуття жалості до неї и відразі до тієї операции, якові ВІН винен БУВ делать, - правда це чи не так, це для вас має буті все одно, тому що ...

- Так це чи не так, что ВІН одружений?

- Ні, це правда.

- ВІН одружений БУВ, и давно? - Живити вона. - Чесне слово?

П'єр давши їй чесне слово.

- ВІН тут ще? - Живити вона Швидко.

- Так, я его зараз бачив.

Вона, очевидно, булу не в силах Говорити и робіла руками знаки, щоб залиша ее.

XX

П'єр НЕ остался обідаті, а зараз же Вийшов з кімнати і поїхав. ВІН поїхав відшукуваті по місту Анатоля Курагіна, при думці про Який тепер вся кров у него приливала до серця и ВІН відчував утруднення переводіті подих. На горах, у циган, у Comoneno - его НЕ Було. П'єр поїхав в клуб. У клубі все йшлось своим звичайна порядком: Гості, что з'їхалися обідаті, сіділі групами и віталіся з П'єром и говорили про міські новини. Лакей, прівітавшісь з ним, доповів Йому, знаючи его знайомство и звички, что місце Йому залишилось в маленькій їдальні, что князь Михайло Захарич в Бібліотеці, а Павло Тимофеич НЕ пріїжджалі ще. Один Із знайомиться П'єра между розмова про погоду Запитай у него, чи чув ВІН про Викрадення Курагінім Ростової, про Пожалуйста говорять в місті, чи правда це? П'єр, засміявшісь, сказавши, что це дурніця, тому что ВІН зараз только від Ростова. ВІН харчуватися у всех про Анатоля; Йому сказавши один, что НЕ пріїжджав ще, Інший - что ВІН буде обідаті ніні. П'єру дивно Було Дивитися на Цю спокійну, байдужим Натовп людей, Які не знали того, что робілося у него в душі. ВІН пройшов по залах, Дочекався, поки всі з'їхалися, и, які не дочекалися Анатоля, не ставши обідаті і поїхав додому.

Анатоль, которого ВІН шукав, в цею день обідав у Долохова и сумлінно з ним про ті, як виправити зіпсоване дело. Йому здавалось необходимо Побачити з Ростової. Увечері ВІН поїхав до сестри, щоб переговоріті з нею про засоби влаштуваті це побачення. Коли П'єр, Марні об'їздівші всю Москву, вернулся домой, камердинер доповів Йому, что князь Анатоль Васильович у графіні. Вітальня графіні булу повна гостей.

П'єр, что НЕ вітаючісь з жінкою, что ВІН НЕ бачив после пріїзду (вона более чем коли-небудь ненавісна булу Йому в Цю хвилин), увійшов до Вітальні и, побачив Анатоля, підійшов до него.

- Ah, Pierre, - сказала графиня, підходячі до Чоловіка. - Ти НЕ знаєш, в якому становіщі наш Анатоль ... - Вона Зупини, побачив в опущеній Голові, в особі Чоловіка, в его блискучії очах, в его рішучої ході то страшне виразі сказу и сили, Пожалуйста вона знала и віпробувала на Собі после дуелі з Долоховим.

- Де ви - там розпуста, зло, - сказав П'єр дружіні. - Анатоль, Ходімо, мені треба поговоріті з вами, - сказав ВІН по-французьки.

Анатоль озірнувся на сестру и покірно встав, готов слідуваті за П'єром.

П'єр, взявши его за руку, смікнув до себе и Пішов з кімнати.

- Si vous vous permettez dans mon salon ...[517]- Пошепкі Промова Елен; но П'єр, что НЕ відповідаючі їй, Вийшов з кімнати.

Анатоль йшов за ним звічайної, молодцювато ходою. Альо на обліччі его Було помітно занепокоєння.

Увійшовші до свого кабінету, П'єр зачин двері и звернув до Анатолю, що не Дивлячись на него.

- Ви обіцялі графіні Ростової одружітіся з нею? Хотіли відвезті ее?

- Мій милий, - відповідав Анатоль по-французьки (як и йшов весь розмова), - я не Вважаю себе зобов'язання ВІДПОВІДАТИ на допиті, что робляться в такому Тоні.

Особа П'єра, и Перш за бліде, спотворене на сказ. ВІН Схопи своєю великою рукою Анатоля за комір мундира и ставши трясти з боку в БІК до тих пір, поки особа Анатоля НЕ прийнять Достатньо виразі переляку.

Частина п'ята 4 сторінка | Частина п'ята 6 сторінка


Матеріал в Цій Книзі:

Частина третя 4 сторінка | Частина третя 5 сторінка | Частина третя 6 сторінка | Частина четверта 1 сторінка | Частина четверта 2 сторінка | Частина четверта 3 сторінка | Частина четверта 4 сторінка | Частина п'ята 1 сторінка | Частина п'ята 2 сторінка | Частина п'ята 3 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати