На головну

Катерина як трагічній характер

1. I. Загальна характеристика та класифікація вуглеводів
  2. I. Загальна характеристика роботи
  3. I. За об'єкту посягання, характеру злочин Дій віділяють насільніцькіх, коріслівіх и насильно-коріслівіх злочінців.
  4. I. Властівій людського роду характер чуттєвості змінюється в залежності від клімату и органічного Будови, но до гуманності веде лишь людяність почуттів
  5. I. Характер біологічних рухів и АКТІВ обумовлення біологічною конструкцією організму.
  6. I. Характер пам'ятника
  7. II. Аномалії характеру.

Визначаючи Сутність трагічного характеру, Бєлінській сказавши: "Що таке колізія? - Безумовно Вимоги частиною жертви Собі. Якби герой трагедії природньо потяг серця ...- прости щастя, даруйте радість и чарівності життя! .. Якби герой трагедії природному потягу свого серця - ВІН Злочинець у Власний очах, ВІН жертва власної Совісті ... "в душі Катерини зіштовхуються один з одним два ціх рівновелікіх и равнозаконніх спонукані. У кабановском царстві, де в'яне и вісіхає все живе, Катерину долає туга за втраченою гармонії. Ее любов це що підняті руки и полетіті. Від неї героїні нужно занадто много. Любов до Бориса, звичайна, ее тугу НЕ заспокоїла. Чи не тому Островський посілює контраст между високим любовним польоти Катерини безкрілім Захоплення Бориса? Частка зводу один з одним людей, несумірніх по глібіні и моральної чутлівості. Борис живе одним днем ??и навряд чи здатно всерйоз думати про Моральні Наслідки своих вчінків. Йому зараз (* 65) весело - и цього достаточно: "Чи надовго ль чоловік поїхав? .. О, так ми погуляємо! Час-то й достатньо ... Ніхто й уявіті НЕ дізнається про нашу любов ..." - "Нехай всі знають, нехай Усі бачать, что я роблю! .. Коли я для тебе гріха не побоялася, побоюся я людського суду? "Який контраст! Яка повнотіла вільного кохання на протівагу боязкому Борису! Душевна в'ялість героя и моральна Щедрість героїні найбільш очевідні в сцені їх последнего побачення. Марні надії Катерини: "Ще Якби з ним жити, может буті, радість б якусь что й бачила". "Якби", "може бути", "яку-небудь" ... Слабкий втіха! Альо и тут вона знаходится сили думати не про себе. Це Катерина просити у улюбленого вибачення за завдані Йому тривоги. Борису ж и в голову таке прийти не может. Де Вже там Врятувати, даже пошкодуваті Катерину ВІН толком не зуміє: "Хто ж це знав, что нам за любов нашу так мучитися з тобою! Краще б бігті мені тоді!" Та Хіба нагадувала Борису про розплату з любові до заміжньої жінки народна пісня, что співається Кудряшов, Хіба НЕ попереджав его про це Кудряш: "Ех, Борис Григорович, кинути надоть! .. Аджея це, значить, ви ее пошкодіті хочете ..." А сама Катерина во время поетична ночей на Волзі Хіба про це Борису говорила? На жаль, герой Нічого цього просто не почув, и глухота его вельми прімітна. Справа в тому, что душевна культура освіченого Бориса Цілком позбавлена ??морального "приданого". Калинів Йому - нетрі, ВІН чужа людина. У него НЕ вістачає смілівості и Терпіння даже віслухаті останні Визнання Катерини. "Не застали б нас тут!" - "Час мені, Катя! .." Ні, така "любов" неспроможності послужити Катерину результатом. Добролюбов пронікліво Побачив у конфлікті "Грози" епохальній сенс, а в характері Катерини - "нову фазу Нашої народного життя". Але, ідеалізуючі в Дусі популярних тоді Ідей жіночої емансіпації вільне кохання, ВІН збіднів морально глибино характеру Катерини. Коливання героїні, покохала Бориса, горіння ее Совісті Добролюбов вважать "невіглаством бідної жінки, яка НЕ ??получила теоретичного освіти". Борг, Вірність, совісність зі властівою революційної демократії максімалізмом були оголошені "забобони", "штучний комбінаціямі", "умовно Настанови старої моралі", "старої ганчірочкамі". Вихід, что Добролюбов дивився на любов Катерини так само не по-російські легко, як и Борис. (* 66) Вінікає питання, чим же відрізняється тоді Катерина від таких героїнь Островського, як, например, Липочка з "Своїх людей ...": "Мені Чоловіка треба! .. Чуєте, Знайдіть мені нареченого, неодмінно Знайдіть! .. Уперед вам кажу, неодмінно пошукати, а то для вас же буде гірше: навмісне, вам на зло, по секрету заведу заліцяльніка, з гусаром Втеча, та й обвінчаємося потихенько ". Вісь Вже для кого "Умовні настанови моралі" Дійсно НЕ ма ють Ніякого морального авторитету. Ця дівчина грози не злякається, сама геєна вогненним таким "протестантки" дарма! Пояснюючі причини всенародного покаяння героїні, что Не будемо повторюваті Слідом за Добролюбовим слова про "забобонність", "невігластві", "релігійніх забобони". Чи не побачимо в "страху" Катерини боягузлівість и страх зовнішнього наказания. Аджея такий погляд перетворює героїню в жертву темного царства Кабаних. Справжній джерело покаяння героїні в ІНШОМУ: в ее чутлівою совісності. "Не ті страшно, что вб'є тебе, а ті, что смерть тобі Раптена застану, як ти є, з усіма твоїмі гріхамі, з усіма помисла лукавого. Мені померти не страшно, а як я подумаю, что Раптена з'явлюся перед Богом така, яка я тут з тобою, после цього розмови Щось, вісь что страшно ". "У мене Вже очень серце болить", - говорити Катерина в хвилини Визнання. "У кого є страх, в тому є и Бог", - вторити їй народна мудрість. "Страх" споконвіку цею бачили російськім народом по-толстовски, як обострения моральне самосвідомість, як "Царство Боже Всередині нас". У "Тлумачний словник" В. І. Даля "страх" Тлумач як "свідомість моральної відповідальності". Таке визначення відповідає душевного стану героїні. На Відміну Від Кабанихи, Феклуши та других героїв "Грози", "страх" Катерини - Внутрішній голос ее Совісті. Грозу Катерина спріймає як обраніця: що відбувається в душі схоже на ті, что діється в грозових небесах. Тут не рабство, тут Рівність. Катерина одне героїчна як в прістрасному и безоглядному любовному захопленні, так и в глибокий совестливом всенародному покаянні. "Яка совість! .. Яка Могутня слов'янська совість! .. Яка моральна сила ... Які велічезні, піднесені Прагнення, повні могутності та краси", - писав про Катерину - Стрепетовой в сцені покаяння В. М. Дорошевич. А С. В. Максимов розповідав, як Йому довелося сідіті поруч Із Островський во время первого Подання "Грози" з Нікуліній-Косицкой в ??роли Катерини. Островський дивився драму (* 67) мовчки, заглібленій у собі. Альо в тій "Патетичної сцені, коли Катерина, терзають докоро сумління, впадає в ноги чоловіку и свекрухи, каючись у своєму гріху, Островський весь блідій шепотів:" Це не я, не я: це - Бог! "Островський, очевидно, сам не вірів, что ВІН зміг Написати таку вражаючу сцену". Пора и нам гідно вшануваті як любовний, а й покаятися порів Катерини. Пройшовші через грозові випробування, героїня морально очіщається и залішає це гріховне світ з усвідомленням своєї правоти: "Хто любить, той буде молитися". "Смерть по гріхів страшна", - говорять в Народі. І если Катерина смерти НЕ боїться, то гріхі вікуплені. Ее відхід Повертає нас до качана трагедії. Смерть освячується тієї ж повнокровнім и жіттєлюбної релігійністю, яка з дитинства увійшла в душу героїні. "Під деревцем могилушка ... Сонечко ее Гріє ... птахи прілетять на дерево, будут співаті, дітей віведуть ..." Чи не нагадує такий фінал відому народну пісню на вірші Некрасова ( "Похорон"):

Будуть пісні до него хороводні
З села світанку долітаті,
Будуть ниви Йому хлібородні
Безгрішнімі сни навіюваті ...

У храм превращается вся природа. Відспівують мисливця в поле під сонцем "пущі затято воску свічки", під пташиний гамір пущі церковного співу, среди колихав жита и пестреющих квітів. Катерина вмирає так само дивно. Ее смерть - це Останній спалах одухотвореною любові до Божого світу: до дерев, птахам, квітам и травам. Монолог про могилушка - прокинув метафори, народна міфологія з ее вірою в безсмертя. Людина, поміраючі, превращается в дерево, что зростанні на могилі, або в птицю, Кучерявий гніздо в его гілках, або в квітка, Який дарує усмішку перехожим, - Такі постійні мотиви народних пісень про смерть. Йдучи, Катерина зберігає всі Ознака, Які, согласно з народних повір'ям, відрізнялі святого: вона и мертва, як жива. "А точно, хлопці, як жива! Тільки на скроні маленька ранка, и одна только, як є одна, Крапелька крові".

Добролюбов про Катерину | Quot; Гроза "в російській Критиці 60-х років

Матеріал в Цій Книзі:

Релігійно-філософська думка 80-90-х років | Про своєрідність художнього таланту І. А. Гончарова | Повнотіла и складність характеру Обломова | Андрій Штольц як антипод Обломова | Обломов и Ольга Іллінська | Історико-філософський Зміст роману | Світ А. М. Островського | Дитячі та юнацькі роки | Новий етап у творчості Островського качана 50-х років | Про народних виток характеру Катерини |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати