Головна

XIX. МІСТО, засіяніх люцерна

Тепер ми повернемося в місто, суміжній з будинком пана де Вильфор, и у ре-шеткі, затонув в каштанові дерева, ми знову зустрінемо наших знакі-мих. На цею раз дерло з'явився Максіміліан. Це ВІН прітулівся Обличчям до доскамограді и вартує, чи не майне в глібіні саду знайомиться тінь, что НЕ зах-Рустам чи під атласною туфельки пісок Алеї. Нарешті, почула кроки, но вместо однієї Тіні з'явилися две. Вален-тина запізнілася через Візит пані Данглар и Ежені, трівалого дольшетого години, коли вона винна булу з'явитися на побачення. Тоді, щоб непропустіть его, Валентина предложили мадемуазель Данглар пройти по са-ду, бажаючих показати Максіміліану, что вона НЕ винна в Цій затрімці. Моррель так и зрозумів, з швідкістю інтуїції, властівої закоханим, и унего стало легше на душі. До того ж, хоч и не набліжаючісь на расстояніеголоса, Валентина направляла свои кроки так, щоб Моррель МІГ все времявідеть ее, и всякий раз, коли вона проходила Повз, погляд, непомітно дляспутніці кинути нею в сторону воріт, говорів Йому: "Потерпіть, друже , вівідіте, что я не винна ". І Максіміліан запасався терпінням, захоплюючісь тім контрастом, которійявлялі обідві дівчини: блондинка з Важко подивимось, Гнучка, як молодаяіва, и брюнетка, з гордо очима, струнка, як тополя; зрозуміло, всі Переваги, прінаймні в очах Морреля, виявляв на сто-Рона Валентини. Погулявши півгодіні, дівчата ПІШЛИ: Максіміліан зрозумів, что Візит пана жіДанглар прийшов до кінця. Действительно, через хвилин Валентина повернулася Вже одна. Боячися, какби нескромно погляд НЕ стежа за ее поверненням, вона Йшла Повільно; іразом того щоб прямо підійті до воріт, вона Сіла на лавку, попе-редную, як бі ненароком, окінувші подивиться всі кущі и Глянувши у всеаллеі. Прийнять всі ЦІ запобіжні заходи, вона підбігла до воріт. - Валентина, - вімовів голос з-за огорожі. - Здрастуйте, Максіміліан. Я заставил вас чекати, но ві бачили, по-чому так Вийшла. - Так, я дізнався мадемуазель Данглар, - я не думав, что ві так дружні снею. - А хто вам сказав, что ми дружімо? - Ніхто, но мені це здаля по тому, як ви гуляли під руку, якв розмовляю, немов шкільні подруги, Які діляться своими таємніцямі. - Ми Дійсно булу відвертою, - сказала Валентина, - вона призна-лась мені, что їй не хочеться віходити заміж за пана де Морсер, а Яйої говорила, Яким нещастям буде для мене шлюб з паном д'Епіпе. - Мила Валентина! - Ось чому вам здався, что ми з Ежені Великі друзі, - продов-жала дівчина. - Аджея говорячі про людину, которого я не люблю, я думала про того, кого я люблю. - Яка ви гарна, Валентина, и як много в вас того, чого ніколіне буде у мадемуазель Данглар, - того невімовної чарівності, котороедля жінки ті ж самє, что аромат для квітки и солодкість для плода: Аджея и квітки и плоду мало однієї краси. - Це вам здається того, что ві мене любите. - Ні, Валентина, клянусь вам. Ось зараз я дивився на вас обох, І, чесне слово, віддаючі належно красі мадемуазель Данглар, я не поні-малий, як можна в неї закохати. - Це тому, что, як ви Самі кажете, я булу тут, и моє при-прісутність робіло вас упереджень. - Ні ... але скажіть мені ... я маю просто з цікавості, котороеоб'ясняется моєю думкою про мадемуазель Данглар ... - І, напевно, несправедливим думкою, хоч я і но знаю, про что ідетречь. Коли ви судите нас, бідних жінок, нам не доводиться рассчітіватьна поблажлівість. - Можна подуматі, что, коли ви говорите между собою, ви очень спра-ведливость один до одного! - Це тому, что наші суджень почти всегда бувають упереджені. Ночто ві Хотіли Запитати? - Хіба мадемуазель Данглар кого-небудь любити, что НЕ хоче віходітьзамуж за пана де Морсер? - Максіміліан, я вже вам сказала, что Ежені мені зовсім НЕ подруга. - Та це ж и не будучи подругами, дівчата перевіряють один одному своітайні, - сказавши Моррель. - Зізнайтеся, что ві розпитував ее про це. А, я бачу, ви посміхаєтеся! - Мабуть, вам не очень заважає ця дерев'яна перегородка? - Так що ж вона вам сказала? - Сказала, что Нікого не любити, - відповідала Валентина, - что з ужасомдумает про заміжжя; что їй найбільше хотілося б вести життя свобод-ву и незалежну и что вона почти бажає, щоб ее батько розорівся, тогдаона зможу стати артисткою, як ее пріятелька Луїза д'Армільі. - Ось Бачите! - Що ж це доводити? - Живити Валентина. - Нічого, - посміхаючісь, відповів Максіміліан. - Так чому ж ви посміхаєтеся? - Ось Бачите, - сказав Максіміліан, - ви теж Дивіться сюди. - Хочете, я відійду? - Ні ні! Альо поговоримо про вас. - Так, ви маєте рацію: нам залишилось только десять хвилин. - Це жахливо! - Гірко вігукнув Максіміліан. - Так, ви маєте рацію, я поганий друг, - з сумом сказала Валентина. - Какуюжізнь ви через мене ведете, бідний Максіміліан, но ж ви створені длясчастья! Повірте, я гірко докоряли Собі за це. - Чи не всі одне, Валентина: Аджея в цьом моє щастя! Аджея це веч-ве Очікування спокутують п'ять хвилин, проведених з вами, два слова, злетівші-шие з ваших вуст. Я Глибока Переконаний, что боже не МІГ создать два стольсозвучніх серця и не МІГ з'єднати їх настолько дивне чином только длятого, щоб їх розлучіті. - Дякую, Максіміліан. Продовж сподіватіся за нас обох, что де-гавкає мене почти щасливою. - Що у вас знову сталося, Валентина, чому ви повінні так скороуйті? - Не знаю; пані де Вильфор просила мене зайти до неї; вона хоче со-общить мені Щось, від чого, як вона каже, перелогів частина мого перебуваючих-ня. Боже мій, я очень багата, нехай візьмуть Собі мій стан, пустьоставят мені только спокій и свободу, - ви мене будете любити и бідної, правда, Моррель? - Я всегда буду любити вас! Що мені бідність або багатство, - лишь бімоя Валентина булу зі мною и я БУВ впевнений, что Ніхто НЕ может ее у меняотнять! Але, скажіть, це ПОВІДОМЛЕННЯ НЕ может відносітісь до вашого заму-дружність? - Не думаю. - Послухайте, Валентина, и не лякали, бо, поки я живий, я не буду належать іншій. - Ви думаєте, це мене заспокоює, Максіміліан? - Вибачте! Ві маєте рацію, я сказав недобре. Так, так я Хотів Сказати вам, что я на днях зустрів Морсера. - Так? - Ви добре там, де, что Франц его друг? - Так, так що ж? - ВІН получил от Франца лист; Франц пише, что скоро повернеться. Валентина зблідла и Притула до воріт. - Господи, - сказала вона, - невже? Альо немає, про це мені повідоміла кабіні пані де Вильфор. - Чому? - Чому ... сама не знаю ... але мені здається, что пані де Вильфор, хоч вона Відкрито и не проти цього шлюбу, в душі НЕ співчуває Йому. - Знаєте, Валентина, я, здається, почни любити пані де Вильфор! - Чи не поспішайте, Максіміліан, - сказала Валентина, сумно посміхаючісь. - Альо если цею шлюб їй непріємній, то, может буті, щоб перешкодіті Йому, вона поставить прихильно до якогось Іншого пропозіцією? - Чи не сподівайтеся на це, Максіміліан; пані де Вильфор відкідає немужей, а заміжжя. - Як заміжжя? Если вона проти шлюбу, навіщо ж вона сама Вийшла за-чоловік? - Ви НЕ розумієте, Максіміліан. Коли я рік тому заговорила про того, что хочу піті в монастир, вона, хоч и вважать за потрібне заперечуваті, прийнять Цю мнение з радістю; даже мій батько погодівся - и це вдячності умовлянням, я впевнена; мене втрімав только мій бідний дідусь. Ві неможете Собі уявіті, Максіміліан, як віразні очі цього ніс-приватного старого, Який любити на цілому мире только мене одну І, - дапростіт мені бог, если я обмовляю! - Якого люблю тільки я одна. Если біві знали, як ВІН дивився на мене, коли дізнався про моє решение, сколькобіло докоро в цьом погляді и скільки відчаю в его сльозам, Які тек-ли без Скарги, без зітхань по его нерухомости особі. Мені стало соромно, ябросілась до его ніг и вігукнула: "Вибачте! Вибачте, дідусь! Пустьсо мною буде, что завгодно, я Ніколи з вами не Розлуч". Тоді онподнял очі до неба ... Максіміліан, мені, может буті, придется многострадать, но за всі страждань мене заздалегідь винагорода цею погляд моегостарого діда. - Дорога Валентина, ви ангел, и я, право, не знаю, чим я заслужив, коли направо и наліво Рубан бедуїнів, - Хіба что бог взявши до ваги питан-ня, что це невірні, - чем я заслужив щастя вас дізнатіся. Альо Послухай-ті, чому ж пані де Вильфор может НЕ хотіті, щоб ви Вийшла заміж? - Хіба вині Чули, як я Щойно згадувать, что я багата, занадто-ком багата? После матері я успадкувала п'ятдесят тисяч ліврів годовогодохода; мої дідусь и бабуся, маркіз и маркіза де Сен-Мерапі, оставятмне Стільки ж; пан Нуартье, очевидно, намерена сделать мене своейедінственной спадкоєміцею. Таким чином, у порівнянні зі мною, мій братЕдуард бідний. З боку пані де Вильфор Йому чекати Нічого. А вона про-жує Цю дитину. Если я піду в монастир, все моє стан дістане-ся моєму батькові, Який буде спадкоємцем маркіза, маркізи и моїм, а по-ТІМ перейдемо до его сина. - Дивно, звідки така жадібність в молодої, красівої жінки. - Зауважте, что вона думає не про себе, а про свого сина, и, что Вистава їй в провину, з точки зору матерінської любові, почти чеснот. - Послухайте, Валентина, - сказавши Моррель, - а Якби ви отдалічасть свого майна ее синові? - Як Запропонувати це жінці, яка Вічно твердити про свое бескоріс-тії? - Валентина, моя любов булу для мене всегда священна, І, як всесвященное, я таїв ее під покровом свого благоговіння и зберігав в глубінесердца; Ніхто в мире, даже моя сестра, що не підозрює про це кохання, Таємницю ее я не довірів жодній людіні. Валентина, ви мені позволітерассказать про неї одному? Валентина здрігнулася. - Другу? - Сказала вона. - Максіміліан, мені страшно даже чути обітницею. А хто цею друг? - Послухайте, Валентина, чи відчувалі ві по відношенню до кого-нібудьтакую ??нездоланну сімпатію, что, бачачі Цю людину в перший раз, вічувствуете, Ніби добре там, де его Вже давно, и пітаєте собі, де и когдав бачили, І, не в силах прігадаті, почінаєте віріті, что це білораньше, в ІНШОМУ мире, и что ця сімпатія - только прокинув воспомі-нание? - Так. - Ну, ось, це я віпробував в перший же раз, коли Побачив цього необік новение людини. - Незвичайна людини? - Так. - І ви з ним давно Знайомі? - Яку-небудь педелю або днів десять. - І ви назіваєте іншому людини, которого добре там, де Всього тиждень? Я ду-мала, Максіміліан, что ві не так щедро роздаєте прекрасне имя - друг. - Логічно ви маєте рацію, Валентина; по говорите, что завгодно, я не відмо-жусь від цього інстінктівного почуття. Я Переконаний, что ця людина Сігріт-ет роль у всьому, что зі мною в Майбутнього трап гарного, і мені іногдакажется, что ВІН Своїм глибоким подивимось пронікає в це майбутнє и нап-равлять его своєю Владніл рукою. - Так це провіснік? - Посміхаючісь, живити Валентина. - Право, - сказав Максіміліан, - я часом готов повіріті, что ВІН пре-дугадівает ... особливо хороше. - Познайомте мене з ним, нехай ВІН мені скаже, чи знайду я в любвінаграду за все мої страждань! - Мій бідний друже! Альо ві его добре там, де. - Я? - Так. ВІН врятував життя Вашої мачусі и ее синові. - Граф Монте Крісто? - Так ВІН. - Ні, - вігукнула Валентина, - ВІН Ніколи НЕ буде моїм другом, онслішком дружний з моєю мачухи. - Граф - один Вашої мачухи, Валентина? Ні, моє почуття НЕ может дотаку ступенів мене обманюваті; я впевнений, что ві поміляєтеся. - Якби ви только знали, Максіміліан! У нас в будинку панує Вже неЕдуард, а граф. Мачуха схіляється перед ним и считает его кладеземвсех Людський знань. Батько захоплюється, - чуєте, захоплюється ними говорити, что Ніколи НЕ чув, щоб хто-небудь так КРАСНОМОВНА вис-показував Такі Високі думки. Едуард его обожнює І, хоч и боїться егобольшіх чорних очей, біжить до него назустріч, як только его побачим, івсегда отрімує з его рук якусь чудову іграшку; в нашемдоме граф Монте-Крісто Вже НЕ гість мого батька або пані де Вильфор, -граф Монте-Крісто у собі вдома. - Ну що ж, если все це так, як ви розповідаєте, то ви повінні б-ли Вже відчуті або скоро відчуєте его магічній Вплив. Онвстречает в Италии Альбера де Морсер - и віручає его з рук розбійніх-ков; ВІН знайомиться з пані Данглар - и Робить їй царський подарунок; ва-ша мачуха и брат проносяться Повз его будинку - и его нубієць рятує імжізнь. Ця людина явно володіє даром впліваті на Навколишнє. Я ні в комне зустрічав з'єднання більш простих смаків з більшою пішнотою. Ко-чи ВІН мені посміхається, в его усмішці Стільки ніжності, что я не можу по-нять, як інші знаходять ее гіркою. Скажіть, Валентина, посміхнувся чи ВІН вам так? Если так, ви будете щасливі. - Я! - Вігукнула молода дівчина. - Максіміліан, ВІН даже НЕ смотрітна мене або, вірніше, если я проходжу Повз, ВІН відвертається від мене. Ні, ВІН зовсім НЕ великодушний б або не володіє проніклівістю, которуюві Йому пріпісуєте, и не вміє читати в серцях людей. Якби ВІН білвелікодушнім ЛЮДИНОЮ, то, побачив, як я сумна и самотня в цьом до-ме, ВІН захистів бі мене Своїм Вплив, и если ВІН Дійсно, як вімовіті, грає роль сонця, то ВІН зігрів бі моє серце своими Променя. Ві говорите, что ВІН вас любити, Максіміліан; а звідки ви це знаєте? Людіпріветліво посміхаються сильному офіцеру п'яти Плівка и шести дюймів на зріст, з довгими вусами и великий шаблею, но смороду, що не заміслюючісь, розчавлять нес-приватну плачі дівчину. - Валентина, клянусь, ви поміляєтеся! - Подумайте, Максіміліан, Якби це Було інакше, Якби ВІН звертав-ся зі мною дипломатично, як людина, яка прагнем так чи іначеутвердіться в будинку, ВІН хоч раз подарували бі мене тією посмішкою, Яку Вітак віхваляє. Альо немає, ВІН бачіть, что я Нещасний, ВІН розуміє, что неможуть мати від мене ніякої корісті, и даже НЕ звертає на мене уваги. Хто знає, может буті, бажаючих догодити моєму батькові, пані де Вильфор ілімоему братові, ВІН теж стані переслідуваті мене, если це буде в еговласті? Давайте будемо відверті: я ж не така жінка, якові можновот так, без причини, зневажити; ві Самі це говорили. Вибачте мене, -Продовжуємо вона, помітівші, Пожалуйста враження ее слова віробляють на Максі-Міліан, - я погана и вісловлюю вам зараз думки, якіх сама в Себен підозрювала. Так, я не заперечую, что в Цій людіні є сила, про кото-рій ви говорите, и вона Діє даже на мене, но, як бачите, действуетвредно и губити добрі почуття. - Добре, - зітхнувші, промова Моррель - не говорітімемо про це. Я не скажу Йому ні слова. - Я засмучую вас, мій друг, - сказала Валентина. - Чому я не могупожать вам руку, щоб попросіті у вас пробачення? Альо я і сама би була ра-да, Якби ви мене Переконайся; скажіть, що ж власне Зробив будут для вас граф Монте-Крісто? - Зізнатіся, ви ставите мене в скрутне становище, коли пітаєте, что именно Зробив для мене граф, - Нічого Певного, я це сам поні-травня. Моє почуття до него абсолютно несвідомо, в ньом немає Нічого ра-розумне обгрунтованого. Хіба сонце що-небудь Зроби для мене? Ні. Оносогревает мене, и при его Світлі я бачу вас, от і все. Хіба тієї ілііной аромат Зробив що-небудь для мене? Ні. ВІН просто Приємний. Мнебольше Нічого Сказати, если мене питають, чому я люблю цею запах. Так і в моєму дружно почутті до графу є Щось незрозуміле, як и ВЕГО ставленні до мене. Внутрішній голос каже мені, что ця взаємна інеожіданная сімпатія НЕ Випадкове. Я Відчуваю Якийсь зв'язок между Малєй-шими его вчінкамі, между найпотаємнішімі его думками и моїмі пос-тупкамі и думками. Ві знову будете сміятіся наді мною, Валентина, но з тих пір як я познайомівся з цією ЛЮДИНОЮ, у мене вінікла нелепаямісль, что все, что зі мною відбувається хорошого, виходе від него. А ведья проживши на світі тридцять років, Відчуваючи жодної спожи в такомпокровітеле, правда? Все одно, вісь вам приклад: Він запросив мене насубботу до обіду; це Цілком природно при наших відносінах, так? І чтоже я потім дізнався? До цього обіду запрошені ваш батько и ваша мачуха. Явстречусь з ними, и хто знає, до чого может привести ця Зустріч? Каза-лось би, найпростішій випадок, по я Відчуваю в ньом Щось Незвичайна: Він вселяє в мене якусь дивну Впевненість. Я кажу Собі, что етотчеловек Надзвичайна людина, Який все знає и все розуміє, хотелустроіть мені Зустріч з паном и пані де Вильфор. Годиною даже, клянусь вам, я намагались Прочитати в его очах, що не вгадав ВІН мою лю-бов. - Друже мій, - сказала Валентина, - я б вважать вас за духовидца и нена жарт злякалася б за ваш розум, Якби чула від вас толькотакіе міркування. Як, вам здається, что ця Зустріч - НЕ віпадковість? Альо подумайте Гарненько. Мій батько, Який Ніколи ніде НЕ буває, раздесять пробував змусіті пані де Вильфор відмовітіся від цього запрошуємо-шення, по вона, навпаки, горить Бажанов побуваті в будинку цього необікно-венного набоба І, хоч з великими труднощамі, домоглася все-таки, щоб ВІН еесопровождал. Ні, ні, повірте, на цьом мире, кроме вас, Максіміліан, мені но від кого чекати допомоги, як только від дідуся, живого трупа, від кого шукати ПІДТРИМКИ, кроме моєї матері, безтілесної Тіні! - Я Відчуваю, что ві маєте рацію, Валентина, и что логіка на Вашому боці, - сказав Максіміліан, - но ваш ніжний голос, всегда так Владніл на менядействующій, сегодня НЕ переконує мене. - А ваш мене, - відповідала Валентина, - и зізнаюся, что если у вас нетдругого прикладу ... - У мене є ще один, - нерішуче Промова Максіміліан, - но ядолжен сам зізнатіся, что ВІН ще более безглуздій, чем перший. - Тім гірше, - сказала, посміхаючісь, Валентина. - Про так!

XVIII. АНДРЕА Кавальканті | 1 сторінка

Матеріал в Цій Книзі:

VIII. НЕОБМЕЖЕНИЙ КРЕДИТ | IX. СІРА в Яблуко ПАРА | X. ФІЛОСОФІЯ | XI. Гайда | XII. СІМ'Я Морреля | XIII. Тісба | XIV. токсікології | XV. РОБЕРТ-дияволи | XVI. біржова ГРА | XVII. МАЙОР Кавальканті |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати