Головна

Третя книга героїчніх діянь и вісловів доброго Пантагрюель

  1. III. Третя стадія. Т - Д
  2. XXXV. ДЛЯ ЧОГО булав НАПИСАНА ЦЯ КНИГА?
  3. Академія вампіра. Книга друга: Кріжаній укус
  4. Академія вампіра. Книга друга: Кріжаній укус 1 сторінка
  5. Академія вампіра. Книга друга: Кріжаній укус 10 сторінка
  6. Академія вампіра. Книга друга: Кріжаній укус 11 сторінка
  7. Академія вампіра. Книга друга: Кріжаній укус 12 сторінка

Твір метра Франсуа Рабле, доктора медицини

Автор просити Прихильний чітачів почекаті сміятіся до сімдесят восьмого книги

Франсуа Рабле духу королеви Наваррської

Про дух високий, чистий и Добрий

Шіряючі в рідній тобі блакиті раю,

Ті забув притулок тілесній свой -

Свою красу, Суворов плоть позбавляючі

Всього, чем нам мила юдоль земна,

І длішь понуро тутешніх життя миті.

Струс хоч раз своєї туги вериги,

Для поміслів звертаючись іншу мету,

І прочитай про ті, чт про в третій Книзі

Звершить, сміючісь, добряк Пантагрюель *.

Передмова автора, метра Франсуа Рабле, до третьої Книзі героїчніх діянь и вісловів доброго Пантагрюель

Добрі люди, Славетні п'яниці и ві, вісокоповажні подагрики! Ві колі-небудь бачили Діогена, філософа-цініка? Если бачили, то бачення, сподіваюся, що не Втратили, або я збожеволів и здатності логічно мислити. Це ж таке щастя - Бачити, як іскріться на сонці вино ... тобто я Хотів Сказати: як вібліскують на сонці купи золота ... знову не ті: як сяє самє сонце! Пішли в тому на слепорожденного, про Який так много говориться в Святому Пісьмі: коли велінням Всевишнього, своєї Обіцянки міттєво виконан, сліпонародженому Було дано право віпросіті Собі все, чого ВІН хоче, ВІН побажав только одного: Бачити.

Притому ви Вже НЕ молоді, а це Якраз и є необхідною умів для того, щоб напідпітку НЕ дарма молоти язиком, а на сверхфізіческіе філософствуваті тими, служити Бахусу, все до крихти під'їдаті и міркуваті про цілющу, кольорі, букеті, прельстітельності, чудовий , цілющіх, чарівніх и прекрасних Властивості благословенного и Жаданом Хмільного.

Если ж ви Діогена НЕ бачили (чого мені неважко буде повіріті), то, у всякому разі, про нього Чули, бо чутка и слава про нього облетілі всесвіт и ВІН дотепер ще всім пам'ятний и знаменитості. А кроме того, у всех у вас тече в жилах, Якщо не помиляюсь, фрігійська кров, и хоча у вас немає Стільки екю, скільки їх було у Мідаса [456], проти ж у спадок від него вам дісталося щось таке, за що ще в давно Минулі часи перси особливо цінувалі своих отакустов, про що так мріяв Імператор Антонін [457] и что Згідно володіла та сама Роганова змія, якові звали Красиві Вуха.

Если ж ви Нічого НЕ Чули про Діогеном, то я вам зараз розповім про нього одну Історію, щоб Було за кого випити для качана (а ну-ка, налійте!) І щоб зав'язати розмова (а ну-ка, Послухайте!) , І Перш за все треба вам знати (щоб ви потім по простоті душевній НЕ далися в обман, як попадають на вудки люди невіруючі), что це БУВ кращу и жіттєрадісній філософ свого часу. Если и були у него Недоліки, то ж є смороду и у вас, є смороду и у нас. Один Бог без гріха. Сам Олександр Великий, незважаючі на ті, что домашнім наставником его БУВ Аристотель, Незвичайна високо ставив Синопского філософа и зізнавався, что, Якби ВІН НЕ БУВ Олександром, ВІН Бажана бі дива Діогеном.

Коли Філіп, цар Македонський, задумавши осадіті и розоріті Коринф [458], на коринтян, Які дізналіся від своих шпігунів, что ВІН зі чисельність Ратті уходит на них, це навело Цілком зрозумілій страх, и нітрохі НЕ зволікаючі смороду, КОЖЕН на своєму посту, Ревне взялися за дело, щоб надаті ворожок его діям Опір і місто свой захістіті.

Одні підвозілі до фортеці починаючи, худобу, зерно, вина, фрукти, продовольство и військове спорядження.

Інші зміцнювалі стіні,

будували бастіоні,

зводу вихідні куті равелінів,

копали рови,

знову підводілі контрмінной,

прікрівалі Зміцнення турами,

приводили в порядок гарматні майданчики,

розчіщалі старі рови,

зміцнювалі бруствер перед ходами ПОВІДОМЛЕННЯ,

споруджувалі кавальєрі,

відновлювалі контрескарпі,

заливали Вапно куртини,

збівалі вишки,

скошувалі краю парапетів,

забивали амбразури,

зміцнювалі бійніці,

поправляли сарацінські підйомні решітки та катаракти,

ставили годин,

розвод варта.

Всі були напоготові, КОЖЕН робів свою дело.

Одні полірувалі Легкі Нагрудні лати, лакувалі кірасі, чистили кінські лати, кінські налобники, кольчуги, панцірі, Шолом, забрала, каски, списи, Легкі Шолом, шишаки, броні, Наручні, набедренники, кольчужні ластовіці, намисто, Нагрудні щити, пластинки для нагрудних щітів, Великі щити, калігі, наколіннікі, поножі, шпори.

Інші готувалі луки, пращі, арбалети, Кулі, катапульти, запальні стріли, бомби, запальні и метальні споряди, балісті, скорпіоні та інші знаряддя, что відображають и руйнують Башту.

Точили Рогатин, пікі, гаки, алебарди, криві різакі, списи, ассагаі, вила, сокири, паліці, сокири, полупика, дротики, копьеца.

Жартувалі ятаганів, мечі, шаблі, леза, шпаги, рапірі, пістойскіе кінджалі, кінджалі зі спіральнімі лезамі, кінджалі з тригранно клинками, мандузіані, кінджалі Прості, ножі, мечі, арбалетні стріли.

КОЖЕН Браво за тесак, КОЖЕН чисто свой Різак. Жінки найсуворішіх правил и похилого віку и ті начищали до БЛІСКОМ свои пріналежності, - як відомо, древні корінфянкі відрізняліся самовідданої хоробрістю в битвах.

Діогеном міська влада Нічого НЕ доручили, и в течение декількох днів ВІН только мовчки спостерігав, як его співгромадяні все у собі піднімалі догори дном. Потім бойовий запал передаючи и Йому: Він підперезався, начепів на собі якусь дрантя, засукавши рукава до ліктів, віддав старому своєму пріятелеві суму, книги и навощенние дощечки, Вибравши за містом у напрямку до крана (так назівається Пагорб біля Коринфа) Відкрите місце, Викоти Туди бочку, в Якій ВІН Ховава від Негода, и, захопленості жадоба ДІЯЛЬНОСТІ, ставши Швидко рухаті руками: Вже ВІН Цю свою бочку Повертайся, перевертав, Лагодів, брудні,

наливають, виливати, забивав,

шкребти, смоли, біліл,

катав, хіта, мотав, метал, латати, хомутали,

штовхав, затікає, перекідатіся, полоскав,

Конопатіті, лупцюваті, Баламут,

штовхав, приминав, намінаті,

заріфлял, закріплював, заправляють,

стрясалісь, приголомшливий, обтрушуємо, в'язали, підрізав, терзають,

просував, вісував, запрягали,

тузіл, возів, пазіл,

споряджав, заряджав,

клепав, піднімав, обіймав,

віпарювалі, віжарівал, обмацувалі,

струшував, похітував, обмахував,

стругав, тесав, кидав,

прочищати, оснащуваті, улещать,

супоню, попони, помпонами,

скачував и Скидан з вершини кран, потім знову Вкочує наверх, точь-в-точь як Сізіф орудував зі своим каменем, и в кінці кінців Ледь НЕ вібів у неї днище.

Тоді один з его друзів живити, что спонукає его Тіло и дух так мучити Цю бочку. Філософ же Йому відповів, что хоча республіка ніякіх обов'язків на него НЕ поклала, проти ВІН НЕ бажає залішатіся на самоті и буті бездіяльнім и пустимо, в тій годину як весь народ зайнятості делом и працює НЕ покладаючи рук, - тому-то ВІН, Мовляв, и божеволіє зі своєю бочкою.

І мені теж негоже сідіті склавші руки: хоча від лайлівіх тривоги и в стороні я, навпаки, духом горя, Бажана бі и я здійсніті що-небудь гідне, особливо тепер, коли бачиш, як громадяни славного королівства французького, и по цею БІК и по цею БІК гір, невтомно трудяться и Працюють, - одним доручили зводити Зміцнення и обороняті Батьківщину, інші готуються відбіті и Розбита ворога, и все це робиться так дружно, в такому Зразкове порядку и настолько явно в інтересах майбутнього (бо як скоро Франція Найкращий чином зміцніть свои кордони, для французів Негайно ж настане Спокійне життя), что я починаю схілятіся до думки доброго Геракліта, запевняв, что війна - НЕ ворог, но джерело всех благ; и думається мені, всупереч тверджень жевателей старої латінської жуйки, Яким з хорошою свого боку війна, хоч я знаю, что по-латіні войну назівають красивою не іронічно, а в самому позитивному и прямому СЕНСІ, бо во время Війни все прекрасне и благородно Виступає вперед , а все погане и потворне зріває з себе маску. Тому-то мудрий и суд миру цар Соломон, щоб ми можливо ясніше уявілі Собі невімовне велич божественної мудрості, вважать за потрібне порівняті ее з Бойового порядком ратного стану.

Словом, я не БУВ покликання и зарахованій до лав наших наступальніх войск, бо нашли, что я абсолютно до цього НЕ здатно и кволій, ні до якої справи, пов'язаному з обороною Вітчизни, мене теж НЕ прістосувалі, а тим часом я б ні від чого НЕ отказался: кидал б сіно на віз, чисті бі гній, позабівая про свою Хмиз, тяга бі Хмиз, бо соромно мені залішатіся бездіяльнім спостерігачем відважніх, КРАСНОМОВНА и самовідданіх людей, Які на очах и на очах у всієї Європи розігрують славне дійство и трагічну комедію, совісно мені НЕ напружуваті останніх зусіль и не жертвуваті тім Небагато, что у мене ще залишились. Я вважаю, що НЕ очень це велика честь - збільшуваті собою число тих, Які напружують только свой зір, щадні и бережуть свои сили, набівають капшук, ховають грошенят, чешуть голову одним пальцем, як нудьгуючі лежебоки, ловлять мух, як Самі жирні и неповороткі волі, ставлять вуха сторчма, точно аркадські Ослі при звуках пісні, и мовчки, подивившись дають зрозуміті, что смороду згодні играть подібну роль.

Прийшовши до цієї думки и до цього Переконаний, я решил, что если б я почав рухаті свою Діогенову бочку, - но ж у мене только вона одна и вціліла после аварії корабля, Пожалуйста я зазнався у тяжкому моє плавання, - то це Було б заняття НЕ безцільне и не безплідне. Як ви думаєте, что у мене Вийди з цього бочковерченія? Клянуся дівою, задірає поділ, цього я ще не знаю. Стривайте, дайте мені сьорбнуті з пляшки, - це мій Справжній и єдиний Гелікон, моя Гіппокрені, незамінне джерело натхнення. Тільки віпівші з него, я можу розмірковуваті, міркуваті, вірішуваті и укладаті. Потім я регочу, пишу, пишу, купу. Еній віпіваючі творів, творячи віпівав. Есхіл (если віріті Плутарховім Symposiaca[459])віпівав пишучи, віпіваючі Складанний. Гомер Ніколи не писала натщесерце. Катон писав только после Пітт. Спробуйте мені тепер Сказати, что я не керуюся прикладом людей Вельмишановний и Вельмишановний. Слава Богу, Господа, Бога Саваота (тобто Господу ангельських сил) на віки віків, вино у мене смачне и й достатньо холодне: як то кажуть, на качана іншого ступенів свіжості.Если ж и ві разочка два під шумок докласті, а то и просушіть Єдиним духом, я Нічого в тому негожого НЕ вбачатіму, только НЕ забувай по трішки дякувати Богові.

І вісь если Вже такий мій талан і мій жереб (бо НЕ кожному дано досягті Коринфа и там оселити), то я Вважаю за належно служити и тім и іншім, но только НЕ залішатіся бездіяльнім и Марні. Я буду складатіся при землекопів, каменобойцах и каменотеси, стану займатіся тім же, чим при Лаомедонт Займаюсь в Троє Нептун и Аполлон, чим займався в старості Рено де Монтобан: я буду служити Муляр, я буду куховаріті на мулярів, а коли смороду насітяться , то звуки моєї НЕ знає суперніць сопелочкі сопіння сопун заглушати. Так Амфион, брязкаючі на лірі, у жертву принесений, побудував і споруд великий и славний місто Фіві. Для Воїнів же я відкрію свою бочку. І з відчинив цієї бочки, яка вам Вже знайоме за дерло двома томами (вісь только я боюся, як би кніговідавці навмісне чогось там НЕ спотворілі и не наплуталі), я отцежу їм вінікла з наших пообідніх вільніх забав вишуканих третю книгу, а за третій піде и весела четверта книга сентенцій пантагрюеліческіх [460], - я дозволяю вам назіваті їх діогеніческімі. Товаришем по оружия я ЦІМ людям буті НЕ можу, так буду ж я їм вірнім архітріклін, у міру скромних сил своих спріскують їх повернення з походів, и невпіннім песнословцем їх славних діянь и ратних подвигів! Клянуся пристрастями Христового, Вже я в бруд особливо не вдарить, швідше У БЕРЕЗНІ НЕ БУДЕ поста, но ж цею Капосна ні за що своєї Черги не пропустити.

Втім, пам'ятається мені, я читав, что Птолемей, син Лага, як-то раз среди других трофеїв своих перемог показавши єгіптянам, при великому скупченні народу, чорного двогорбої верблюда [461] и Строката раба, у которого одна половина тела булу чорна , а Інша біла, причому розділова рису проходила не по діафрагмі, як у прісвяченій Венері індійської жінки, якові Тіанській філософ зустрів между рікою Гідасп и Кавказька хребтом, но вертикально, якіх рідкостей єгіптянам Ніколи Ранее Бачити не доводити; показавши ж ВІН ЦІ діва в надії, что Завдяк їм любов народу до него зроста. Чого ж, однак, ВІН ЦІМ домігся? При появі верблюда все Прийшли в жах и в Обурення; при виде Строката людини інші відпускалі жарти, інші голосно вісловлювалі свою відразу: це, Мовляв, мерзенне чудовисько, что з'явилося на світ лишь в силу віпадкової гри природи. Коротко Кажучи, Птолемей сподівався, что ВІН попал єгіптянам и что їх природна відданість Йому від цього только посил, однак надія обдурити его. Тільки тут зрозумів ВІН, что набагато более удовольствие и насолоди получил б смороду від чогось красивого, витонченого и Досконалий, чем від смішного и потворного. З тих пір и людина и верблюд були у него в загоні, а Незабаром, через нехтування и відсутності належно догляд, и тієї и Інший покарали Довго жити.

Приклад Птолемея змушує мене сумніватіся между страхом и надією, боюся ж я вісь чого: а Раптена чаемое Насолода обернеться відчуттям огиду, скарби мої перетворяться на вугілля, вместо туза я вітягну двійку, вместо того щоб догодити своим читачам, я їх має гнів, вместо того щоб повеселіті, ображено, вместо того щоб сподобатися, разонравлюсь, и скінчіться справа тім же, чим скінчілося воно у Евкліонова півня, оспіваного Плавтом в Горщики Авзоніем в гріфоніта других творах: цею самий півень відкрів скарб, за що его Голові дали по шапці. А Вже если что-небудь подібне трап, то нарікай на себе! А коли трапляє коли-небудь Ранее, то ж може і ще раз трапітіся. Альо НЕ буде цього, клянусь Геркулесом! Я Переконаний, что всі мої читачі ма ють якесь родове властівістю и особисто їм властівою рісою, якові предки наші іменувалі пантагрюелізм; в силу цієї Особливості смороду Ніколи НЕ вітлумачать в погань сторону того, что вілілося з душі чистої, нехітрої и прямий. Я знаю безліч віпадків, коли смороду, бачачі, что автору Сплатити нічім, брали в Сплату добрий Намір и тім задовольняліся.

А тепер я повертаюсь до моєї бочці. А ну-ка, братці, вип'ємо! Повніше склянки, друзі! Чи не подобається - Чи не пийте. Я не з тих настірлівіх п'янічок, Які примушують, зобов'язувався и сіломіць змушують по чарці и співтрапезніків своих шмагаті и шмагаті - и неодмінно залпом, и неодмінно до чортіків, а Це вже неподобство. Всі чесні п'яниці, всі чесні подагрики, все спраглі, до бочки моєї прітікає, Якщо не хотят, нехай НЕ п'ють, если ж хотят и если вино за смаком їх превосходительна превосходительству, то нехай п'ють Відкрито, вільно, сміліво , нехай Нічого не платять и провина не шкодують. Такий Вже у мене порядок. І НЕ бійтеся, что провина не вистача, як це сталося на весіллі в Кані Галілейській. Ві будете виливати, а я - все підліваті та підліваті. Таким чином, бочка моя повна булу невичерпний. У ній б'є живе джерело, вічний джерело. Такий БУВ напій в чаші Тантала [462], зображення которого шанувать Мудрий брахманами; така булу в Іберії соляна гора, прославлена ??Катон; така булу золота гілка, Присвячую богіні підземного царства и оспівана Вергілієм. Це Справжній ріг достатку, достатку веселий и пустощів. І нехай іноді вам здасться, что в бочці залишилось одна лишь гуща, а все ж дно ее Ніколи НЕ буде сухо. На дні ее, як в пляшці Пандори [463], живе надія, а не безнадійність, як в бочці Данаид.

Запам'ятайте ж Гарненько все, что я вам сказав, запам'ятайте, кого именно я до себе запрошую, щоб потім НЕ Вийшла непорозумінь! За прикладом Луцилия, Який прямо оголосів, что пишет только для тарентцев и консентінцев [464], я відкріваю бочку только для вас, добрі люди, п'яниці первого сорту и спадкові подагрики. А законники-хабарник, крутії, Яким несуть підношення и через парадний и через задній прохід, нехай побродіті навкруги, если бажають, - все одне смороду НЕ ма ють чим тут пожівітіся.

Чи не кажіть мені такоже, в имя и заради тих чотірьох сідніць, Завдяк Яким ви стали на світло, и того жіттєдайного болта, Який їх скріплював - не кажіть мені про вчених Буквоїд и Скнар. І НЕ заїкайтеся мені про ханжа, що не Дивлячись на ті, что смороду, все до одного, гультяїв, все до одного поїдені поганою хворобою, и не Дивлячись на ті, что жага їх невтоліма, утроба ж їх НЕ насітяться. Чому про них не заїкатіся? А тому, что люди смороду НЕ добрі, а злі, и грішать як раз тім, від чого ми з вами невпінно молимо Бога нас позбавіті, хоча в других випадка смороду и прікідаються Жебрак. Ну да старої мавпі пріємною гримаси НЕ скорчіті. Геть звідсі, собаки! Пішли геть, чи не мозольте мені очі, капюшонников чортові! Навіщо вас сюди принесло, нюхозаді? Звінувачуваті вино моє в усіх гріхах, писати на мою бочку? А чи добре там, де ви, что Діоген заповідав после его смерти покласти его Палиця біля него, щоб ВІН МІГ відганяті и лупить віхідців з того світу, цербероподобніх псів? А ну, провалюйте, святеннікі! Я вам задам, собаки! Забирайте, ханжі, ну вас під три чорти! Ві все ще тут? Я готов відмовітіся від місця в папоманов, только б мені вас зловити. Я вас, вісь я вас, вісь я вас зараз! Ну, ПІШЛИ, ну, ПІШЛИ! Так підете ви Нарешті? Щоб вам не віпорожнюватіся без прочуханкі, щоб вам мочить только на дібі, щоб збуджуватіся вам только під ударами палицею!

Розділ XXXIV | Про ті, як Пантагрюель переселивши в дипсодов колонію утопийцев


Матеріал в Цій Книзі:

Лист, Який прівіз Пантагрюель посланець однієї парижанки, и Пояснення слів, написання на золотом кільці | Про ті, як Панург, КАРПАН, Евсфен и Епістемон, сподвижники Пантагрюель, пустившись на хитрощі, зніщілі шістсот шістдесят лицарів | Про ті, як Пантагрюель и его Товаришам Обридло солонина и як КАРПАН відправівся на полювання за дичину | глава XXVII | Про ті, Яким Незвичайна способом Пантагрюель здобув победу над дипсодов и велетнямі | Про ті, як Пантагрюель поламав триста велетнів, закутий у кам'яні лати, и ватажка їх Вовкулака | Оповідає про ті, як Панург майстерно вілікував Епістемон, что НЕ знос своєї голови, а так само и про бісів и про душах, засуджених на вічну муку | Про ті, як Пантагрюель вступивши в столицю амавротов, як Панург одружена короля Анарха и Зробив его продавцем зеленого соусу | Про ті, як Пантагрюель накрив мовою ціле військо, и о том, что автор Побачив у него в роті | Про ті, як Пантагрюель занедужав и як ВІН вілікувався |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати