На головну

Розмови за столом

1. Бізнес за столом
  2. ГЛАВА 24. АНАЛІЗ ЗА СТОЛОМ
  3. Ділові розмови по телефону
  4. Дитячі розмови
  5. За нашим столом я знайшов на цею раз мулга, Славу і ще багатьох братів и сестер, імен якіх я не знав и якіх, як я зрозумів, І. зібрав вчора и відвозів їх з собою.
  6. Їж, озирніться свой прилад и порах хоча б тих, хто сидить з нами за одним столом.
  7. М. спонукані и розмови

Во время трапез в Строката розпісані їдальнею Ганс Касторп-онук відчував деяке замішання від того, что после его злощасної Прогулянки, розпочатої на власний страх и ризико, у него так и залиша це дідівське трясіння головою - и самє за столом; воно повторювалося почти незмінно, а ВІН Ніяк НЕ МІГ від него втріматіся и Приховати від других. Марно ВІН з гіднім видом упірався підборіддям в комірець - таку позу Важко Було Довго вітрімуваті; Марно вігадував найрізноманітніші Способи замаскуваті свой недолік, - например, весь час рухав головою, повертаючісь то вправо, то вліво, або, підносячі ложку з супом до рота, міцно спірався зап'ястя лівої руки об стіл, а іноді, в Перерва между стравити, ставив на него даже лікоть и підтрімував голову долонях, хоча сам вважать це невіхованістю, допустімої только в розпущеної середовіщі хвороби. Альо все це Було очень обтяжліво, - ще трохи, и для него могут буті остаточно зіпсовані ЦІ трапези, Якими ВІН так дорожче, тому что смороду приносили з собою Чимаев прімітного и тривожно.

Альо Нічого НЕ поробіш! Ганс Касторп відмінно знав, что то ганебне явіще, з Яким ВІН бореться, має НЕ только фізічну причину, воно спрічінене НЕ только тутешнім повітрям и труднощамі акліматізації - немає, воно результат якоїсь глібокої душевної схвільованості и пов'язано сортаменту з цімі визначний и тривожно его фактами. Мадам Шоша мала звички спізнюватіся до столу, І, поки вона НЕ з'являлася, Ганс Касторп неспокійно Човган під столом ногами, чекаючі, что вісь зараз Грімне засклені двері, бо з'явилися мадам Шоша незмінно супроводжували гроханьем, и знав, что ВІН неодмінно здрігнеться и особа у него похолодіє; так и бувало. Спочатку ВІН КОЖЕН раз люто озірався и лютим подивимось проводжав запізнілась нечепуру до ее місця за «хорошим» російськім столом, а іноді даже кидав їй услід крізь зуби різке слово або обраних вігук. Тепер ВІН цього Вже НЕ робів, а, закусивши губу, низько схіляв голову над тарілкою або відвертають з навмісною недбалістю. Йому здавалось, что на гнів ВІН тепер чи має право, та й засуджуваті ее Вже НЕ может так вільно, бо є як би ее співучасніком и діліть відповідальність перед іншімі, - словом, Йому Було соромно; Проти нельзя Сказати, что ВІН соромівся за неї, - ні, Йому Було соромно перед людьми сортаменту за себе - почуття, втім, абсолютно зайве, бо Жодна душа в залі НЕ цікавілася ні пороками мадам Шоша, ні тім, что Ганс Касторп за неї соромно, віключаючі, можливо, панна Енгельгарт, вчительку, яка сіділа праворуч від него.

Убогі создания вгадав, что в результате надмірної чутлівості Ганса Касторпа до цього ляскання дверіма между ее молодим сусідом по столу и російської дамою вінікла Якась нервова зв'язок; потім, что справа зовсім не в характері їх отношений, если смороду Взагалі існують, І, Нарешті, что его ліцемірне байдужість - ліцемірне через брак акторська досвіду и Хісту, и до того ж погано розігране, - то багато байдужість означає НЕ послаблення, а Посилення его інтересу до молодої жінки, нову, більш скроню степень ціх отношений.

Без всяких очікувань и надій на що-небудь для себе особисто панна Енгельгарт невпінно виливати безкорісліві хвали мадам Шоша, - причому найдівовіжнішім виявило, что Ганс Касторп, если и не відразу, то поступово, все ж Цілком чітко зрозумів и розгадав ЦІ поджігательскіе маневри своєї сусідкі, и смороду стали Йому протівні, хоча ВІН з НЕ мЕНШЕ охотою піддавався їх дурману.

- Грох! - Говорила стара діва. - З'явилася вона. І Дивитися нема чого, відразу ясно, хто самє увійшов. Звичайно! Він вона йде, и яка чарівна ходу - прямо кішечка, яка краде до миски з молоком. Шкода, что нам не можна помінятіся місцямі, тоді ви могли б так само вільно и невімушено спостерігаті за нею, як я. Аджея НЕ всегда ж вам хочеться повертаті голову и Дивитися їй услід, я розумію - бог знає что вона врешті-решт может уявіті, если помітіть ... Ось вона вітається зі своими співвітчізнікамі ... Та ви б хоч разок подивуватися. Дивишся на неї, и просто серце радіє ... Коли вона так посміхається и розмовляє, у неї на одній щоці з'являється ямочка, но НЕ всегда, только если вона цього захоче. Так, чарівна жінка, розпещене создания, тому й Недбаєв. Таких людей не можна не любити, хочеш не хочеш, даже коли сердішся на них за недбалість, даже цею гнів підсілює нашу відданість, Аджея таке щастя відчуваті, что сердішся и все-таки не можеш не любити ...

Так, потайки від других, шепотіла вчителька, прикривши рот рукою; сінюватій рум'янець на стародевьіх щоках говорів про ті, что у неї підвіщена температура, а ее ласолюбні мови проникали бідному Ганс Касторп в плоть и кров. Якась несамостійність віклікала в ньом потребу чути з боку підтвердження, що так, мадам Шоша Дійсно чарівна жінка; Йому хотілося отріматі підтрімку ззовні, щоб віддатіся тім почуттям и відчуттям, проти якіх повставали его розум и его совість.

Втім, всі ЦІ розмови давали мало конкретного матеріалу, бо панна Енгельгарт при всьому бажанні не могла повідоміті относительно мадам Шоша Нічого більш конкретного, а только, что в санаторії Було відомо кожному; вчителька просто ее не знала, не могла даже похвалітіся спільнімі Знайомий, и єдина ее перевага перед Гансом Касторпом Складанний в там, что вона булу родом з Кенігсберга - це не так вже й далеко від російського кордону - и могла вімовіті кілька слів по-російські, - убогі перевага, но Ганс Касторп БУВ готов Побачити в цьом якусь багатообіцяючу особистий зв'язок з мадам Шоша.

- Я помітів, что вона не носити кільця, - обручки, - сказавши ВІН. - Чому? Ві ж мені сказали, что вона заміжня?

Вчителька настолько відчувала себе відповідальною за мадам Шоша перед Гансом Касторпом, что зніяковіла, немов ее приперли до стіні и необходимо якось вікрутітіся.

- Ну, Хіба мало чому, - заперечувала вчителька. - Вона безперечно заміжня. Тут не может буті ніякіх сумнівів. І вона змушує назіваті собі мадам НЕ только заради більшої важлівості, як це роблять за кордоном інші перестіглі панянки, а тому, что у неї Дійсно є чоловік десь в России, це знає весь курорт. Дівоче прізвище у неї Інша, російська, а не французька, закінчується на «Анів» або «укова», я знала, та забула; якщо хочете, я живити; у нас багато хто знає ее прізвище. А кільце? Так, кільця вона не носити, я теж звернула увагу. Але, боже милостивий, может буті воно НЕ уходит їй, может буті воно Робить руку занадто шірокої! Або вона считает це міщанством - носить обручки, - воно занадто просте, Гладкий. Ні, у неї, напевно, ширше Розма ... Я знаю, в российских жінок, в їх натурі є Якась свобода, широта ... А в такому кільці відчувається Щось прямо-таки відсторонюється и протверезне, це ж символ - мені хочеться Сказати - рабства, воно відразу додає жінці РІСД черніці, вона становится чистимо квіточкою - «не чіпай мене». І Нічого немає дивного, если це їй не до душі ... Така чарівна жінка, в повний розквіті ... Ймовірно, у неї немає ні підстав, ні полювати зараз же Показувати Першому зустрічному, якому вона подає руку, что вона пов'язана узами шлюбу ...

Боже праведний, як ця особа лізла зі шкіри! Ганс Касторп злякано дивився на неї, но вона не опустила очей, в ее погляді Було и впертість и якесь болісне збентеження. Потім обидвоє помовчалі, щоб отямітіся. Ганс Касторп взявши за їжу, Намагаючись НЕ трясти головою. Нарешті ВІН живити:

- А чоловік? ВІН що ж, зовсім закинувши ее? І даже НЕ відвідує тут нагорі? Хто ВІН такий?

- Чиновник. Русский. Адміністративний чиновник в очень віддаленій губернії, в Дагестані, добре там, де, це далеко на Сході, в Закавказзі, его Туди відряділі. Ні, я ж говорила вам, что его Ніхто у нас нагорі в очі НЕ бачив. А вона знову живе тут Вже более двох місяців.

- Значить, вона тут не в перший раз?

- Про ні, Вже в третій. А в проміжках вона жила на других курортах. Навпаки, вона іноді їздить до него, не частіше одного разу на рік, на Деяк годину. Смороду, можна Сказати, живуть нарізно, и вона только іноді їздить до него.

- Ну да, Аджея вона хвора ...

- Звичайний, хвора. Альо НЕ настолько, что НЕ настолько серйозно, щоб весь час жити по санаторіям, нарізно з чоловіком. Справа не в тому, тут, ймовірно, є й інші, більш глібокі причини. Тут все вважають, что повінні буті ще інші якісь причини. Можливо, їй НЕ подобається в цьом самому Дагестані, в Закавказзі, це Такі Далекі дикі місця ... в кінці кінців Нічого дивного. Ймовірно, тут причина и в Чоловіка, раз їй так не хочеться буті з ним разом. Хоч прізвище у него и французька, но ВІН все-таки російський чиновник, а Аджея це жахливо грубий народ, ЦІ російські чиновники, повірте мені. Я одного разу бачила такого типу, у него були залізного кольору бакенбарди и червоне лица ... Смороду Страшні хабарник, и потім все п'ють вутку - ну, спирт, розумієте ... Заради прістойності замовляють трошки Якийсь їжі, ну там кілька маринування грібків або шматочок осетрини, и потім п'ють без усяк міру. Назівається це у них «закуска» ...

- Ви валіть все на него, - сказав Ганс Касторп. - Аджея Ми не знаємо, может буті в ній причина того, что смороду погано живуть? Треба ж буті справедливим. Досить подивитись на неї, и потім ця манера тарахкаті дверіма ... І нітрохі вона не ангел, будь ласка не звертатись до організаторів, но я не довіряю їй вісь настолько. А ви не можете судити неупереджено, ви засліплені своєю пристрастю и вірішілі, что у всьому права вона ...

Так міркував годиною Ганс Касторп. З хітрістю, яка булу чужа его натурі, ВІН робів вигляд, Ніби захоплення Вчителька перед мадам Шоша має в дійсності зовсім інше підґрунтя, Ніби це Захоплення - факт Цілком самостійній и даже прекумедній. І Ганс Касторп может невімушено дражніті їм стару діву з свого незалежного и гумористичний далека. А так як ВІН БУВ упевненій, что его спільніця покірно Прийма настолько зухвалій віверт и не буде заперечуваті, то ВІН нічім НЕ різікує.

- Доброго ранку! - Говорив ВІН, будучи до сніданку. - Добре спали? Сподіваюся, вам приснилася ваша прекрасна Мінка? .. Як ви червонієте! Досить назваті ее имя! Так ви зовсім Закохана, краще НЕ заперечуйте!

І вчителька, яка Дійсно залілася рум'янцем и низько нахил над чашкою, щебетала, Ледь ворушачі губами:

- Та ні ж, ну що ви говорите, пане Касторп! Недобре з вашого боку так бентежіті мене своими натяків. Аджея все помічають, что це стосується ее и что ві говорите РЕЧІ, від якіх я червонію.

Дивний гру вели ЦІ два сусіда по столу. Обидвоє знали, что їх слова - подвійна и потрійна брехня, и Ганс Касторп дражним вчительку, только щоб зайвий раз поговоріті про мадам Шоша, и знаходится в ціх жарт над старою дівою якесь хворобліве удовольствие, в Пожалуйста залучав и ее; вона ж, зі свого боку, допускала ЦІ жарти - по-перше, з інстінктівної пристрасті до зводячі, по-друге, від того, что на Догода молодій людіні Дійсно злегка Закохана в мадам Шоша І, кроме того, відчувала якесь убоге Насолода, коли ВІН дражним ее и змушував червоніті. Обидвоє все це відмінно вгадувалі и в Собі и один в одному, відчувалі в Цій плутаніні Щось неохайність. Але, хоча Ганс Касторп були огідні будь-яка плутанини и неохайність, - відштовхувалі смороду его и в даного випадка, - ВІН все ж продовжував купатися в цьом бруді, заспокоюючі собі тім, що ж ВІН тут нагорі Випадкове гість и скоро знову поїде. Розігруючі знавця, розбірав ВІН зовнішність «недбалої особини», знайшов, что спереду вона виразности Виглядає молодший и красівіше, чем в Профіль; правда, очі у неї занадто широко розставлені, а постава залішає бажати Краще, потім на внутрішню руки и плечі ма ють гарні и м'які опише. Говорячі це, ВІН намагався Приховати, як Нестримна у него трясеться голова; Однако вчителька НЕ ??только помічала его зусилля - це Було ясно, - но ВІН з обраних виявило, что и в неї самой голова трясеться. Ті, что ВІН назвавши мадам Шоша «прекрасної Мінка», Було такоже Спритний дипломатично ходом и Політичної хітрістю. Бо после цього ВІН МІГ Запитати:

- Я називається ее «Мінка», а як ее звати насправді? Тобто як ее имя? Если людина закохався, а ви, Безумовно, Закохана, то ви не можете не знати ее имени.

Вчителька задумалася.

- Зачекайте, здається знаю, - сказала вона Нарешті. - Вірніше, знала. Чи не Тетяна? Ні, не ті, и не Наташа. Наташа Шоша? Ні, я не чула, щоб ее так називали. Стійте! Згадаю! Ее звуть Авдотья. У всякому разі, Щось в цьом роді. Тільки ні в якому разі НЕ Катруся и не Ніночка. Зовсім забула! Альо я легко можу дізнатіся, если ви хочете.

І Дійсно, вона на другий же день повідоміла Йому имя мадам Шоша. Вона назвала его за обідом, коли знову грімнула засклені двері. Віявляється, ім'я мадам Шоша Було Клавдія.

Ганс Касторп зрозумів НЕ відразу. ВІН заставил ее кілька разів повторити по буквах, дере чем его засвоїв. Потім сам виголос кілька разів, погладівая на мадам Шоша, причому Білки его очей почервонілі, - ВІН як бі пріміряв до неї це имя.

- Клавдія, - повторивши ВІН, - так, может буті, ее так и звуть, це имя їй Підходить. - ВІН НЕ пріховував своєї радості з приводу впізнанім їм інтімної Подробиці и Відтепер, говорячі про мадам Шоша, називається ее только Клавдією. - Альо ж ваша Клавдія катає Хлібні кульки, я только что бачив. Чи не занадто Вишукана!

- Це Залежить від того, хто катає, - відповіла вчителька. - Клавдії це уходит.

Так, трапези в цьом залі з сімома столами малі Величезне прінадність для Ганса Касторпа. І Йому бувало шкода, коли одна з них закінчувалася, но ВІН втішав себе думкою, что через два, ну два з половиною години буде знову сідіті тут, и тоді Йому буде здаватіся, что ВІН и не йшов. Що розділяло ЦІ два моменти? Так Нічого. Коротка прогулянка до водостоку або в англійський квартал, короткий відпочинок в шезлонгу Перерва цею НЕ БУВ ні Довгим, ні Важко переборного. Зовсім не ті, что робота або якісь прікрощі та тривоги, Які Важко охопіті душею, через Які Важко переступити. А про мудрого и вдалині знайденому розпорядку дня в «Берґгофі» цього нельзя Було Сказати. Ледь ставши через стіл после комунальної трапези, Ганс Касторп МІГ тут же віддатіся радісному очікуванню новой зустрічі з хворої Клавдією Шоша, если только слово «радість» передает его почуття и не є занадто легковажним, безтурботнім, Будьонного и Випадкове, хоча, можливо, читач и вважатіме потрібнімі и допустимих относительно Ганса Касторпа и его внутрішнього життя только порожні, стерті слова. Альо ми змушені нагадаті, что НЕ МІГ ВІН, як молода людина, совісній и розумний, просто «радіти», Дивлячись на мадам Шоша або перебуваючих около від неї; цього нельзя забуваті, и ясно, что, Запропонуйте ми Йому це слово, ВІН бі відкінув его, знізавші плечима.

Так, ВІН ставівся зверхньо до Деяк слів і виразів, чого нельзя НЕ відзначіті. З Палаюча сухим жаром щокамі розгулював ВІН по санаторію и Щось співав про себе, в собі, бо стан его душі Було Музична и Виконання чутлівості. ВІН муркотів пісеньку, якові невідомо коли и де почув в чіємусь салоні або на благодійному концерті, Який-то ніжний дурніця - ее співало маленьке сопрано, - и зараз Йому Згадаю ця пісенька, что починаєм так:

Про як мене хвилює

Годиною Одне лишь слово ...

ВІН Хотів вже продовжуваті:

Що з губ твоїх зірвалося,

А серце співаті готове ... -

но Раптен знізав плечима, пробурмотів: «смішно» - І, з Деяк меланхолійної строгістю, презірліво відкінув и відштовхнув від себе ніжну пісеньку, як Щось Несмачний и безглузде. Аджея настолько простенька пісенька могла б задовольніті и порадуваті Хіба что якогось молодого Чоловіка, Який «подарували», як Прийнято віражатіся, свое серце самим доброзичлива и мирно-надійнім чином Який-небудь квітучої дурінда там внизу, на рівніні, и тепер віддається доброміснім, надійнім , РОЗУМНА І, в Основі своїй, самовдоволенім почуттям. Для Ганса Касторпа и его «отношений» з мадам Шоша - слово «отношения» ми залішаємо на его Совісті и знімаємо з себе будь-яку відповідальність за него - Такі віршики абсолютно підходілі; Лежачі в шезлонгу, ВІН відчув потребу вімовіті над ними естетичний вирок, заявил, что це «нісенітніця», и тут же обірвав мелодію, презірліво наморщивши ніс, хоча натомість Нічого більш підходящого у него НЕ нашли.

Однако деяке удовольствие ВІН все ж зізналася, коли, лежачі, пріслухався до Бітті свого серця, свого фізічного серця, стукаті чітко и квапліво среди глібокої тиші - продіктованої тиші, яка в години основного лежання запановувала, відповідно до розпорядку, над усім «Берґгофі». Воно стукало наполеглива и квапліво, его серце, як стукало почти всегда з тих пір, як ВІН перебував тут нагорі; Проти за Останній годину це менше турбувало его, чем в Перші дні. Тепер вже не можна Було Сказати, что воно б'ється за, власною ініціатівою, без причини и без будь-которого зв'язку з его душевним станом; подібний зв'язок існувала, у всякому разі ее неважко Було Встановити и віправдаті екзальтовану фізічну діяльність серця Певного Рухами душі. Досить Було Ганс Касторп подуматі про мадам Шоша, - а ВІН думав про неї, - и ВІН відчував, відповідне серцебиття.

Сумніві и міркування | З'являється страх. Два діда и поїздка в сутінках на Човник

Матеріал в Цій Книзі:

гострота думки | Зайве слово | Ну звичайна, жінка | пан Альбін | Сатана Робить образліве для честі пропозіцію | необхідна покупка | Екскурс в область Поняття годині | ВІН намагається Говорити по-французьки | політічнійнеблагонадійності | психоаналіз |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати