Головна

Глава 2: Умовляння св. Нілу послушникам не приваблює мрією про відокремленому подвижництві і безмовності і не йти з обителей своїх

  1.  XIX. СВОЇХ ХВОРОБ У НАС НЕМАЄ!
  2.  А Василь Великий не плутав і вказав в 11 чолі своїх бесід на Шестоднев, що один Шестоднев суть прообраз іншого.
  3.  Активне виборче право - це право обирати своїх представників до органів влади або самоврядування, право обирати президента, а в деяких випадках - прем'єр-міністра.
  4.  Аліментні зобов'язання батьків по утриманню своїх неповнолітніх дітей.
  5.  Аллах - Живий, Підтримуючий життя всіх Своїх творінь
  6.  Американські робочі щасливішим своїх японських колег
  7.  Аналіз своїх цілей

Будьмо уважні, священики, ієромонахи і ви, високоповажні ченці, які не визиску самотності, бо в самоті обидва шляхи, т. Е. Порятунку і смерті, покриті мороком і невідомо; важко відрізнити на самоті дорогу, яка призводить в пекло, в спадщину Зоряниці, від тієї дороги, яка приводить в всечесне спадщина Господа і Спасителя нашого, Ісуса Христа, т. е. в прекрасний, благоліпний, цветоукрашенний рай, про який йдеться: « Прийдіть благословенні Отця Мого, наслідуйте приготоване вам царство від створення світу »(Мф. 25, 34).

Послухай мене, про Монаше: славно самотність, але не для тебе воно нині; самотність має привести до одного з двох: людина робиться в ньому або небесним ангелом, або дияволом в душі; послушник ж, що живе в братерство, творить послух без всякого нарікання, цей вже є спадкоємець Царства, бо привласнила Господу нашому Ісусу Христу, і до Його небесного спадщини наводиться ревним обробітком свого послуху.

Якщо бажаєш знати, Монаше і іеромонаше, чому життя в гуртожитку, т. Е. Подвиг послуху, дає надію спадщини, порятунку, то вислухай, Монаше, іеромонаше, ти уедіненнік, що живе на самоті, послухай і побачиш. Дитя, виховувати і зростаюче в обіймах батьківських, що бачить завжди перед собою своїх батьків і так зростаюче від віку у віці, з року в рік, в будинку батька свого, - радіє вона і веселиться, чи ні? Таке є подібність і спільнотному життя. Якщо ти на це, уедіненнік, заперечиш, що таке ж і самотність, що і безмовник зростає духовно в обіймах батьківських, радіючи про порятунок, то я тобі скажу, що ти помиляєшся *. Послухай, самотній, подивися і побачиш, таке самотність, або тепер інший. Подібне до нещасного дитяти, який втратив матір у перші дні свого народження і вигодувані чужим молоком різних годувальниць, яким батько віддавав його для вигодувані. Тепер, питаю тебе, самотній, чия доля краще? Т. е. Першого чи дитини, якому подібний послушник в братстві, або цього сироти, яким подібний самотній. Що краще для немовляти: молоко різних годувальниць, або одне, рідне, материнське молоко? При молоці різних годувальниць не уникнути того, що у будь-якої з них молоко виявиться отруйним, т. Е. Шкідливим; якщо немовля буде харчуватися їм, то не забити воно його? Така доля і самотнього, коли осіротеет він від своєї матері - слухняності, т. Е. Коли заради безмовності на самоті вийде з гуртожитку. Тоді батько зраджує немовляти різним жінкам, і він смокче всіляке молоко; говоримо: самотність піддає людину різним спокусам і він повинен смоктати різні помисли. (Т. е. Перш в слухняності він смоктав одне рідне молоко, бо не мав своєї волі, а, отже, і збентеження помислів, як вчинити в тому чи іншому випадку, бо все це визначалося послухом, як рідним, материнським молоком; втративши ж послух, подвижник неминуче повинен сам вибирати собі шлях, керуватися різними міркуваннями, а ворог цим користується, намагаючись наводити подвижника на те, що йому невідповідно; ось ці ворожі помисли і суть для нього отруйна молоко, якого одинокому вельми важко уникнути, бо для цього треба бути неупередженим і мати «дар міркування»). Отже, якщо серед цих, різноманітних, помислів хоча один виявиться отруйною, а пустельник прийме його і стане харчуватися їм, то неминуче він повинен отруїтися і пащу, як зійшов і багато, подібно тобі кинули гуртожиток! .. Так, чи ні? Наскільки Благоліпная життя в братерстві, можеш ти ще бачити з свідоцтва про неї Самого «Господа:« Идеже, єста два, або тріе собрани в Ім'я Моє, там Я посеред їх »(Мф. 18, 20). Вислухай цих слів ти, який мріє про самотність, - чи можеш ти щось заперечити проти них?

О, який прагне в самотність! Чи не хочеш послухати ще одного свідка спільнотному життя? Це - бджола. Самотню життя веде вона, чи трудиться і творить свій мед в гуртожитку? За своєю чи волі бджола живе, або в слухняності гуртожитку? За своєю чи волі летить збирати мед, або будучи послана? У намаганні своєму, оббираючи колір, одним чи родом квітів задовольняється, або в багатьох випробовується? (Т. е. Послушник випробовується в обителі на різних послухах). Скажемо ще: повернувшись, навантажена набраної здобиччю, сама чи розпоряджається нею, розкладаючи віск і мед, або це роблять інші? Якщо скажеш, що бджола сама по собі складає свій мед, то помилишся, бо, повернувшись, вона біля дверей гуртожитку бджолиного кладе мед, інша несе його всередину вулика, де приймає третя, передає наступній, та - економа, а економ представляє ігумену бджіл, говоримо - матці, яка одна велить бджолам: все слухаються її наказів і згідно з ними трудяться. Так і ігумен є матка, що годує весь гуртожиток молоком послуху; Ті, хто насолоджується цього млека стають смиренними, приймаючи його уважно і з потом (т. е. покірливо стараючись в слухняності і сумлінно ставлячись до нього). Сім виховує вона дикість своїх немовлят, початківців ченців, яким йдеться: "Слухайте наставників ваших і коріться їм: тії бо пильнують душ ваших, яко слово воздати хотяще» (Євр. 13, 17).

Зрозуміло тобі звідси перевага гуртожитку, засвідчуваних цього летючої твариною? Якщо ж не зрозуміло, то вислухай ще одне свідчення про се, від світлої лампади, що висить перед іконою Христовою; вислухай сему свідченням, розглянемо його своїм уявним оком, бо це, т. е. образ гуртожитку, є для твого ока друк, і так запам'ятається це назавжди в твоєму оці, т. е. в розумі і пам'яті. Що ж саме? Що таке в лампади є відбиток гуртожитку? Цей відбиток полягає в сукупності лампади, масла і гніту, службовців для горіння і для світла: посудину лампади подібний гуртожитку; він є як би малий Монастирок, в якому масло - добрий намір людей, що живуть в ньому, догоджати Богу і рятуватися, а гніт, за яким це благе може сходити до вогню і перетворюватися в світло, - суть загальножительні подвиги і слухняності, якщо вони творяться покірно. При хорошому гніт в лампади вона горить світлом немерехтливе і не гасне. Подібно до цього, хто в гуртожитку трудиться покірливо, то буває шанований благодаттю Божою; благодать займається в ньому на уявному гніт відсікання своєї волі, як полум'я на гніт лампади. Точно так же, подібно лампадки, що горить перед ликом Христа, все трудяться в гуртожитку горять, перед Христом і цим вогнем перепалювати усе те зло, раніше вчинені в їх житті; як домішки в олії, очищаються душі їх, і в майбутньому житті вони засяють, як сонце в лику преподобних ...

(Поставлених в умови необхідності жити самотньо святий вселяє, натомість відсікання волі, яке представляється в гуртожитку послухом, не робити нічого не радячись із духівником, бо «чоловік бессоветен сам собі ворог»).

Послухай, самотній, поглянь чуттєвим оком твоїм на наступний образ переваги життя спільнотному: піди на берег морський, поглянь на камені: як красиві робляться вони, внаслідок того, що перетіраются один про інший, і як блищать з цієї причини. Подібно до того і живуть в гуртожитку життя б'є, як хвилями. Це покірливе перетирання через різні послуху в гуртожитку (т. Е. Самовідданість, відкидання своєї волі) робить подвижників прекраснейшими і преславне.

Послухайте, освячені ієромонахи і ви, високоповажні монахи, послухай і ти, нещасний, який мріє про самотність, ще такий приклад. Якщо я буду повчати тебе словом, але не поясню його притчею, прикладом і не поясню самої притчі, то чи буде слово моє для тебе зрозумілим? Таке подібність порятунку на самоті, бо, якщо маєш самотність, але не маєш слухняності, відсікання своєї волі, то не можеш пізнати і чернечого безмовності; якщо живеш по зовнішності в чернечому безмовності, але не маєш спілкування духовного, т. е. радишся ні з ким, чи не сповідуєш нікому твоїх помислів, то сам не знаєш, що маєш (т. е. які небезпеки загрожують тобі і які пристрасті перемагають тебе), по-перше, тому, що спокій самотності і уявна свобода від пристрастей - породжує лінощі, по-друге, спокій самотності породжує тайнояденіе; по-третє, тиша і спокій на самоті народжують псілафізми, т. е. похоті пристрастей і солодощів; по-четверте, самотність сприяє захопленню людини в оману, говоримо: на самоті спадає людина в глибину пекла, як і впав на самоті безліч ченців. Заради цього і кажу я тобі, Монаше: біжи самотності, т. Е. Не прагни мрією з гуртожитку в самотність; якщо ж маєш, то не май, т. е. якщо і живеш самотньо, то не будь самотній, а май радника або старця. Кажемо: якщо по старості живеш самотньо, не маючи сил боротись в братстві, то май якої людини, який гасить б полум'я, запалювати самотністю, яким пламенеешь, сам того не відчуваючи; т. е. якщо через старість не приймають в братство, то май на самоті довірену людину, слухайся йому і відкривай свої помисли, запалювати самотністю. Послухай, самотній, як поживно для людини гуртожиток (досл .: як насичує) і як тоще самотність (досл .: як жадає); піди на кухню і постав на вогонь 2 каструлі, щоб скипіли; в одну поклади повну тарілку якогось їстівного речовини: квасолі, бобів або іншого чого, а в іншу поклади тільки одну квасолину, або один боб; нехай тепер обидві каструлі однаково киплять; коли знімеш з вогню, неси в трапезу, постав одну каструлю на один стіл, а іншу - на інший, поклич, говоримо: подзвони до обіду, нехай старша братія розділиться, сяде за обидва столу і їдять; коли ж пообідають, запитай отців по черзі: ситі ви і чи задоволені? Звичайно, ті, які їли з каструлі, в якій варилося багато поживних речовин, виявляться ситими і задоволеними, а ті, які їли з каструлі з одним тільки зернятком, виявляться голодними і незадоволеними. Подібно до цього і самотність (т. Е. Так само бідно благодаттю), і так само ситно гуртожиток для трудяться в ньому; тому йдеться: «Навкруги трапези твоєї, яко Стеблія бачачи породження твоя, радуйся і веселися, приводячи ця Христові Пастиреначальнику» - антифон, глас 7.

Сенс цієї притчі наступний: дві каструлі - два подвижника: в гуртожитку і на самоті; багато бобів у першого - багаторазово привлекаемая їм на себе благодать заради самовідданості його, є в слухняності, і відсікання своєї волі; самотнє зерно другого означає убогість залученої їм благодаті, бо він не відсікає свою волю; дзвінок, трапеза і обід - богослужіння; старша братія - святі угодники, спільно з нами моляться, радіють, побачивши в одних достатку благодаті і скорботні про мізерних благодаттю, в пояснення чого і призводить святий антифон.

Минулий з гуртожитку в самотність потім возропщет і скаже: «Навіщо не залишився я в гуртожитку, бо тепер страждаю від внутрішньої, мисленній боротьбі ...»

Так, йдуть в самотність з гуртожитку заради того, що дорожать своїми грошима, своїми каструлями, але які суть ці гроші і каструлі, через які йдуть в самотність? Гроші і каструлі для таких є дотримання своєї волі і помислам; заради цього кидають вони гуртожиток, не відаючи того, що своя воля стане для них котлом, а улюблені помисли - вогнем, на якому будуть вони кипіти на самоті.

О, який мріє про самотність! Ти подібний до самарянки, з якої розмовляв Ісус Христос, т. Е. Маючи сім чоловіків-сім пристрастей, не маєш законного чоловіка і мрієш про самотність, як вона про Месію. Виголосив Господь цього дружині, і я нині, розмовляючи про самотність, Виголошу монахам, які прагнуть до усамітнення. «О, жінко! Дай мені води пити! Я дам ти воду, що від неї НЕ вжаждешіся навіки ... всяк п'є від води сіючи вжаждется паки, а іже п'є від води юже я дам йому, що не вжаждется на віки »(1 н. 4, 7, 13-14). Чи бачиш, хто буде пити воду на самоті, той вжаждется паки, а хто напоїть Христа в гуртожитку, т. Е. Служачи братії і борючись в відсіканні своєї волі, тих Сам Господь напоїть водою живою, від якої не вжаждешься навіки. Т. е. Уми-ширення душі від воєн на самоті своїми зусиллями - не стійке; світ же, дарований понад, заради самовідданості, - цей вічний.

Послухай, мрійник, про самотність. Коли помре жебрак батько того нещасного немовляти, який став сиротою від матері своєї, чи залишить він йому якесь спадок? Очевидно, ніякої спадщини він не отримає від жебрака батька. Точно так же, самотній, коли помре це нужденне тіло, нічого не стежити, ніякого спадщини яке не залишило для нещасної душі, - тоді душа по смерті нещасного, розпусного тіла, нічого не здобував, що отримає у спадок? Очевидно, нічого інше не успадкує, крім чужого молока і чужий їжі (маємо на увазі: різні думки, які сьогодні були одні, а завтра інші, змінюючись на зразок різних годувальниць), і походили від них побажання, якими ти насолоджувався, як немовля молоком, і які по смерті тіла перетворяться в вічне твоє спадщину.

Послухай, який мріє про самотність, чи не чуєш, що каже псаломників: «Се що добро чи що червоно, але еже жити братії вкупі» (Пс. 132, 1).

Закінчивши цими словами розбір переваг порятунку в гуртожитку, святий звертається до поширеного пороку в гуртожитку, а саме, - пустослів'я.

Питаю я всіх вас * *, ієромонахи, вельмишановні ченці і тебе, нещасний самотній: що народжує єхидна? Хіба народжує вона незлобивого голуба або нескверний горлицю? Ні, вона не вродила ні голуба, ні горлицю, а народжує Астрід (т. Е. Отруйних, подібних собі, ехидн). Ми цим хочемо сказати: від багатослів'я і пустослів'я чи може народитися якась чеснота? Чи не народжуються чи навпаки отруйні гади, отруйні незаймане безмовність душі? Подібно до цього буває і з усяким ієреєм: якщо він займається багатослівністю, то не втече і пустослів'я, як Роде зміїний, і зачне їм дівоцтво мовчання свого. Багатослівність позбавляє ієрея плодів літургії його і всім ченцям перешкоджає гідно причащатися.

У порівнянні мовчання з багатослівністю, мовчання є діва, а багатослівність - блудниця. Бо невинність в людині має трояку тлумачення: по-перше, невинність плоті; по-друге, невинність душі через віддалення від многостяжанія; по-третє, невинність мовчазної розуму через віддалення від люди багато говорять. Ці три чесноти не можуть відбутися від багатослів'я, як від його вб'є неможливо народитися голубу, горлиці або солов'я.

Ось ще порівняння: голуб мовчить, а соловей тримає Багатослів'я; голуб мовчанням рятує життя свою від мисливця, бо мисливцеві тоді важко дізнатися, де голуб, щоб його вбити, солов'я ж, завдяки його багатослівності, мисливець легко знаходить і схоплює. Бачиш, що завдає багатослівність людині, і як, завдяки йому, він робиться легкою здобиччю мисливця?

___

 * Звичайно, не всякий подвиг в гуртожитку призводить неодмінно спасіння, так само як не всякий подвиг відокремлений веде неодмінно до смерті, але слова прп. Нілу слід розуміти лише в сенсі застереження недосвідчених від самітництва, а аж ніяк не в сенсі вихваляння одного лише гуртожитки і заперечення будь-якого значення за отшельничеством.

 * * Отже, преподобний, викриваючи поширений в гуртожитку порок - марнослав'я, сім ясно свідчить, що він лише застерігає від захоплення самотністю, а аж ніяк не ставить одну форму подвигу вище іншої.

 Глава 1: Про зберіганні ієреями серця свого неоскверненим по святому Причасті |  Глава 3: Уподібнення ченців, ропщущіх на тривалість служби, предпотопним людям


 Частина 2: Про чернецтво |  Глава 4: Відозва преподобного до присвятили себе Богу, щоб зберігали чернечі чесноти і питали гаряче почуття любові до Христа. Притча про пустельній світлиці |  Глава 5: Монашество - військова служба Царя Небесного |  Глава 6: Як потребни подвижнику простота віри і смирення, приклад пророка Єлисея |  Глава 7: Слово святого Антонія Павлу про двояку загибель для ченця: від зарозумілості і недбальства |  Глава 8: Про прехожденіє в «Будинок Давидов» і приготованої себе до цього |  Глава 9: Порівняння кипариса стрункого з розпатланим в показання того, що належить збирати свої думки |  Глава 10: Про доброчинності праць послуху для заспокоєння помислів |  Глава 11: Про цнотливість. Про поведінку юних в гуртожитках і ставлення до них старших |  Глава 12: До чого довести може непомірна поблажливість старця. Страшний випадок, колишній в Йорданській пустелі |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати