На головну

Педагогіка в Стародавній Індії.

1.  I. До чого прагне педагогіка, якою вона має бути і в чому її завдання?
  2.  J 54 Глава 7. ВИХОВАННЯ У СТАРОДАВНЬОЇ РУСІ І РОСІЙСЬКОЮ ДЕРЖАВІ
  3.  Quot; БУДИНКУ ТАБЛИЧОК "У СТАРОДАВНЬОЇ Месопотамії
  4.  V. Що говорить найдавніша писемна традиція про початок людської історії
  5.  VI. Що говорить найдавніша писемна традиція про початок людської історії. продовження
  6.  VII. Що говорить найдавніша писемна традиція про початок людського роду. завершення
  7.  Античний шлях розвитку найдавніших товариств Переодізація історії античних суспільств

Найвідоміший пам'ятник, в якому викладена педагогіка, - закони Ману (2 ст до н.е.). Склалися 4 варни (касти - групи людей, за якими спадково закріплені їх соціальні функції): брахмани, кшатрії, вайш'ї, шудри. Брахмани вивчали веди і викладали. Кшатрії - військова справа, армія. Вайш'ї - землеробство, ремесло, торгівля. Шудри - слуги. Педагогіка була різною для кожної касти. Мета освіти - підготовка до життя в своїй касті. Ідеал освіти:

· Брахман - чистота і праведність.

· Кшатрій - мужність і сміливість.

· Вайш'ї - працьовитість.

· Шудри - покірність.

У вихованні велика роль належить обряду. Виховання слід починати в пренатальному періоді (внутрішньоутробний розвиток). Пренатальна педагогіка - Виховання не стільки дитини, скільки підготовка виконання батьківських функцій. Після народження до губ немовляти підносили маленьку чайну ложку, в якій в рівних пропорціях було розведено мед і масло, щоб відкрити чакри. Мед символізував солодкість життя, добро і щастя. Масло - легкий життєвий шлях. Найважливіший обряд проходив на 11 день після народження (10 -12 день) - обряд наречення ім'ям, тому що ім'я повинно говорити про станової приналежності людини. Ім'я брахмана говорить про моральну чистоту і духовну силу, кшатрія - про силу і сміливості, вайшья - про багатство, шудри - про презирство.

Вважалося, що ім'я співвідноситься з людиною як тіло з тінню, де тінь - людина, а тіло - саме ім'я. Воно визначає долю людини. Ім'я дає життєву силу. Від нього людина отримує душу. Флоренський - ім'я визначає енергію. Ім'я повинно бути милозвучною. Потрібно підбирати його з фонетичної і асоціативної теорії. Ім'я - спосіб соціалізації індивіда. Дати ім'я - зробити людину істотою соціальною. Ім'я вічно, тому що воно може пережити людини.

Функції імені: диференціація, звернення, побажання батьків щодо своєї дитини, охороняє людини. Людина повинна любити своє ім'я. Якщо він хоче його змінити, то у нього низька самооцінка.

упанаяна - Обряд посвячення (8 років - брахмани, 11 років - кшатрії, 12 років - вайшьи) - друге народження, тобто прийняття в касту. Шудри цей обряд не проходили, тому що вважалися нижчим станом, тобто народженим один раз. Значення цього обряду - закінчення дитинства і початок навчання. Учнівство - вивчення Вед (сукупність знань і обітниць). Основна форма навчання - заучування Вед напам'ять. «Той, хто читає краще невігласів, що пам'ятає краще читає, розуміє краще пам'ятає, а наступний краще розуміє».

Вивчення Вед проводилося під керівництвом гуру - вчителя, наставника, якого цінували більше, ніж батька. Принцип навчання: уподібнення учня вчителю. Метод навчання - заучування. Читають веди краще невігласів. Правила навчання:

1. Учень з родини переходив жити в будинок вчителя. З учителем підтримувався найтісніший контакт.

2. Тверда дисципліна, повне підпорядкування вчителю.

3. Навчання усне, перехід до наступного уроку можливий тільки після того, як учень повністю завчив попередній фрагмент.

4. Виховання наукою. Знання - не тільки предмет вивчення, а й спосіб досягнення певної мети. Тобто, необхідно, щоб людина вела себе належним чином.

5. Сенс вивчення вед (Аркашастра): від слухання вед відбувається мудрість, від мудрості - йога (yoga), від yoga - самовдосконалення. Yoga - не конкретна застосування науки, а образ дій людини в житті. Етимологічно з yoga пов'язано «ярмо» - дисципліна.

Т.о, виховання в Стародавній Індії суворо регламентовано, це система приписів і заборон. Такий спосіб утворення готував людини до труднощів і навічно фіксував його статус як представника касти. Мета виховання і освіти - бути духовно чистим в рамках своєї касти.

Розгорнуті характеристики ідеального виховання ми знаходимо в стародавньому епосі. Так, в оповіді індоарійцев "БХА-гавата-пурана"Дано докладний опис зразків виховання божественного і мудрого Крішни. Епічний цар - воїн і пастух - ріс серед однолітків у спільних іграх і праці. Пізніше батьки віддали його в вчення мудрому брахманів. Разом з друзями Крішна більше двох місяців ретельно вивчав веди, ставши знавцем усіляких різноманітних умінь і мистецтв та опанувавши людською мудрістю.

Носієм ідеального виховання був також Рама - герой іншого давньоіндійського епосу "Махабхарата":" Ніхто не міг зрівнятися з царевичем в силі і відвазі, і всехпревзошел Рама і вченістю, і вихованням, і мудрим розумінням. Сповнений чеснот, він ніколи не хизувався і не вишукував вад у інших. Чистий душею, він був привітний і лагідний у зверненні, Незлобін і прямодушний, шанобливий зі старшими. Постійно в години відпочинку він вправлявся у військовому мистецтві, він вів корисні бесіди з навченим віком, наукою і досвідом мужами. Він знав веди, закони і звичаї, був красномовний і розсудливий і ніколи не ухилявся зі шляху боргу ".

Своєрідною священної і одночасно навчальної книгою була також "Бхагавадгита"(1-е тисячоліття до н. Е.). У ній пропонувалися зразки змісту і шляхів виховання та освіти." Бхагавад-Гіта "написана у вигляді співбесід мудрого вчителя з учнем. В образі наставника постає божественний Крішна, в образі учня - царський син Арджуна . Потрапляючи в складні життєві обставини, Арджуна шукає і знаходить у Крішни роз'яснення для виходу з положення, що створилося, кожен раз піднімаючись на новий, більш досконалий рівень пізнання і поведінки. Алгоритм набуття знань виглядає наступним чином: спочатку цілісне виклад вчителем нових знань, потім - дробовий аналіз; розкриття абстрактних понять супроводжувалося обговоренням конкретних прикладів.

Суть навчання по "Бхагавадгіте" полягала в наступному: Крішна ставив перед Арджуной різні цілі, розширюючи і поглиблюючи їх таким чином, щоб спонукати учня до самостійного пошуку істини, навчити його прийомам і методам пізнання. Процес навчання порівнювався з битвою, перемагаючи в якому Арджуна піднімався до досконалості.

Педагогічні ідеї конфуціанства. |  Педагогічна вчення Платона.

Педагогічна теорія Аристотеля. |  Педагогічні ідеї філософії Августина. |  Педагогіка Я. Коменського та її сучасне значення. |  Педагогічні ідеї філософії Д. Локка. |  Філософія виховання Ж.-Ж. Руссо. |  Педагогічна вчення К. Гельвеція. |  Педагогічна теорія І. Канта. |  Педагогічна система І. Г. Песталоцці. |  Педагогічна теорія О. Конта. |  Педагогічна вчення Г. Спенсера |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати