Головна

глава XXVIII

  1.  XXVIII.
  2.  XXVIII. 85% ОПЕРАЦІЙ РОБИТЬСЯ неправомірними.
  3.  XXXVIII
  4.  глава XXVIII
  5.  глава XXVIII
  6.  ГЛАВА XXVIII

На наступний ранок Володя "вський з Заглоба стояли на валу серед воїнства, не зводячи очей з табору, звідки валила юрба черні. Ськшетуський був на раді у князя, наші ж лицарі, скориставшись перепочинком, поминали вчорашній день і ворожили, чому пожвавився ворожий табір.

- Чи не до добра це, - сказав Заглоба, показуючи на наближаються величезну чорну хмару. - Вірно, знову на приступ підуть, а тут вже руки відмовляються служити.

- Який ще в цю пору, серед білого дня, напад! - Заперечив маленький лицар. - Хіба що вчорашній наш вал займуть і під новий почнуть підкопи та палити з ранку до вечора стануть.

- Добре було б налякати їх з гармат.

На що Володя "вський відповів, знизивши голос:

- З порохом погано. При такому витраті, боюся, і на шість днів не вистачить. Але на той час король настигнути повинен.

- Ех, будь що буде. Тільки б пан Лонгінус, бідолаха наш, благополучно пробрався! Я вночі очей не заплющив, все про нього думав; тільки здрімну, негайно його в презатруднітельних обставин бачу - і така мене брала жалість, прямо в піт кидало. Немає кращого його людини! У всій Речі Посполитої днем ??з вогнем не знайти - хоч шукай тридцять років і три роки.

- А чого ж ти вічно над ним глузування будував?

- Тому що мова в мене серця зліше. Вже краще не згадуй, пан Міхал, не ятрити душу, я і так себе гризу; не дай бог з ним яка біда трапиться - до смерті не впізнаю спокою.

- Зайве ти, пане, себе мучиш. Він на тебе ніколи зла не тримав, сам чув, як говорив: «Мова поганий, а серце - золоте!»

- Дай йому Бог здоров'я, благородному нашому другові! По-людськи він, правда, слова сказати не вмів, зате цю ваду, як і інші, з лишком найвищими чеснотами відшкодовувалися. Як думаєш, пройшов він, а, пан Міхал?

- Ніч була темна, а мужики після вчорашнього погрому fatigati страшно. Ми надійної не виставили це варти, а вже вони, мабуть, і поготів!

- І слава Богу! Я ще пану Лонгину покарав про княжну, бедняжечка нашу, розпитати гарненько, чи не сталося її кому бачити: мені здається, Редзян повинен був до королівським військам пробиватися. Пан Лонгінус про відпочинок, кінцеве справу, і не буде придивлятися до, а з королем сюди прийде. В такому випадку можна про неї очікувати швидких звісток.

- Я на спритність цього малого пребагато сподіваюся: так чи, сяк чи, він її врятував, вважаю. Століття буду невтішний, якщо її яка біда спіткає. Недовго я знав княжну, але нітрохи не сумніваюся, що, будь у мене сестра рідна, і та б була дорожче.

- Тобі сестра, а мені-то вона як дочка. Від тривог цих у мене, того й гляди, борода зовсім побіліє, а серце від жалю розірветься. Не встигнеш полюбити людину, раз, два - і вже його немає, а ти сиди, лей сльози, журися, поїдом себе їж та думай гірку думу, а до того ж ще в череві порожньо, в шапці дірка на дірці, і вода, як крізь худу стріху, на лисину капає. Собакам нині в Речі Посполитої краще живеться, ніж шляхті, а вже нам чотирьом всіх гірше. Може, пора в кращий світ відправлятися, як по-твоєму, а, пан Міхал?

- Я не раз думав розповісти про все Скшетуському, та одне мене стримувало: він сам ніколи слівцем її не згадає, а якщо, годиною, хто згадає в розмові, здригнеться тільки, ніби його ножем вкололи в серце.

- Давай, викладай, Колупай рани, підсохлі у вогні битв, а її, може, татарин який вже через Перекоп за косу тягне. У мене в очах мови полум'яні танцювати починають, ледь я таке собі представлю. Ні, пора помирати, не інакше, - мука суще жити на світі. Хоч би пан Лонгінус благополучно пробрався!

- До нього за його чесноти небеса більш, ніж до кого іншого, повинні благоволить. Однак поглянь, пане люб'язний, що там набрід витворяє! ..

- Нічого не бачу - сонце в очі світить.

- Вал наш вчорашній розкопують.

- Говорив я, треба чекати штурму. Пішли, пан Міхал, скільки можна так стояти!

- Зовсім не обов'язково вони штурм готують, їм і для відступу вільний шлях потрібен. А вірніше за все, вежі, в яких стрілки сидять, туди затягнуть. Ти тільки подивися, пане: заступи так і миготять; кроків на сорок вже зарівняли.

- Тепер бачу, але жахливо щось нині сонце очі сліпить.

Заглоба став вдивлятися з-під долоні. І побачив, як в отвір, зроблений в насипу, рікою ринула чернь і миттєво загатила порожній простір між валами. Одні негайно взялися стріляти, інші - гризти лопатами землю, зводячи нову насип і шанці, яким призначалося черговим, третім вже за рахунком кільцем обхопити польський табір.

- Ого! - Скрикнув Володя "вський. - Що я казав? .. Он уже й машини котять!

- Ну, не минути штурму, це ясно. Пішли звідси, - сказав Заглоба.

- Ні, це зовсім інші белюардами! - Вигукнув маленький лицар.

І справді, башту, які здалися в отворі, відрізнялись від звичайних гуляй-містечок: стінами їх служили скріплені скобами, обвішані шкурами та одягом решітки, сховавшись за якими найвлучніші стрілки, що сиділи у верхній частині вежі, обстрілювали ворожі окопи.

- Підемо, нехай вони там сидять, поки не перепочити! - Повторив Заглоба.

- Стривай! - Відповів Володя "вський.

І став перераховувати Стрельні, одна за однією з'являються з отвору.

- Раз, два, три ... Видно, запас у них чималий ... Чотири, п'ять, шість ... Ека, ще вище колишніх ... Сім, вісім ... Та вони нам всіх собак на майдані перестріляють, стрілки там, мабуть, exquisitissimi ... [65] Дев'ять, десять ... Кожну як на долоні видно - сонце прямо на них світить ... Одинадцять ...

Раптом пан Міхал перервав підрахунки.

- Що це? - Запитав він дивним голосом.

- Де?

- Там, на найвищій ... Людина висить!

Заглоба напряг погляд; дійсно, на найвищій вежі, освітлене сонцем, висіло на мотузці голе тіло, гойдаючись, немов гігантський маятник, в лад з рухами машини.

- Вірно, - сказав Заглоба.

Раптом Володя "вський зблід як полотно і тремтячим від жаху голосом крикнув:

- Господь всемогутній! .. Це ж Подбіпятка!

Шерех пролетів над валами, немов вітер в листі дерев. У Заглоба голова поникла на груди; закривши руками очі, він тихо простогнав, ледь ворушачи посиніли устами:

- Ісусе, Маріє! Ісусе, Маріє! ..

Шерех миттєво змінився шумом багатьох голосів, наростаючим подібно гулу хвилі, що набігає з моря. Воїни на валах дізналися в людині, що висить на ганебному шнура, свого товариша по недолі, чистого, бездоганного лицаря - все дізналися пана Лонгінуса Подбіпятку, і від ярого гніву у солдатів волосся на голові стало дибки.

Заглоба відірвав нарешті від очей долоні; на нього страшно було дивитися: на губах піна, очі вирячені, обличчя посиніло.

- Крові! Крові! - Рикнув він голосом настільки жахливим, що стояли біля нього пройняти тремтіння.

І стрибнув у рів. За ним кинулися всі - жодної живої душі не залишилося на валах. Ніяка сила, навіть наказ самого князя, не могла б стримати цей вибух. Виведений з ями дерлися, вспригівая один одному на плечі, хапаючись руками і зубами за край, а видершись, бігли, не розбираючи дороги, не дивлячись, біжать чи інші слідом. Башту задиміли, як смолокурню, і затряслися від гримнула пострілів, але і це нікого не зупинило. Заглоба мчав першим з оголеними шаблею, страшний, вз'яренний, точно скажений бугай. Козаки з ціпами і косами кинулися назустріч нападаючим: здавалося, дві стіни зіткнулися з пекельним гуркотом. Але чи можуть ситі ланцюгові пси встояти перед розлюченими голодними вовками? На козаків навалилися всім скопом, їх сікли шаблями, рвали зубами, давили і били - не витримавши лютого натиску, вони змішалися і кинулися назад до отвору. Заглоба шаленів; як левиця, у якій відібрали левенят, він кидався в саму гущу, хрипів, гарчав, кришив, рубав, вбивав, топтав! Порожнеча робилася навколо нього, а пліч-о-пліч з ним - інший всепоглинаючий полум'я - бився подібно пораненій рисі Володі "вський.

Стрільців, укритих за стінами веж, вирізали всіх до єдиного, інших витіснили за отвір в валу і відігнали. Потім солдати піднялися на белюардами і, знявши пана Лонгіна з мотузки, дбайливо спустили на землю.

Заглоба припав до його тіла ...

У Володі "вского серце рвалося на частини, сльози ринули з очей при вигляді мертвого друга. Неважко було визначити, який смертю помер пан Лонгінус: на всьому тілі його рясніли сліди від уколів залізних жал. Тільки особи не чіпали стріли - лише одна залишила довгу подряпину на скроні. Кілька крапель крові засохло на щоці, очі були закриті, і на блідому обличчі застигла спокійна посмішка - якби не блакитнувата ця блідість та скував риси холод смерті, могло здатися, пан Лонгінус безтурботно спить. Нарешті товариші підняли його і понесли на своїх плечах до окопів, а звідти до каплиці замку.

До вечора сколотили труну, ховали на збаражському кладовищі вночі. Зібралося все духовенство Збаража, не було лише ксьондза Жабковского, який, отримавши під час останнього штурму в крижі кулю, боровся тепер зі смертю. Прийшов князь, передавши командування старості красноставські, і регіментаріїв, і коронний хорунжий, і хорунжий новогрудский, і пан Пшиємський, і Ськшетуський, і Володя "вський з Заглоба, і товариство з хоругви, в якій служив покійний. Труну поставили над свіжовикопану могилою - і почалося прощання.

Ніч була тихою і зоряної; смолоскипи горіли рівно, кидаючи відблиск на свежеоструганние жовті дошки труни, на фігуру ксьондза і суворі обличчя стоять навколо лицарів.

Димки з Кадильниць спокійно підіймалися догори, розносячи запах ялівцю і мірри: тишу порушували лише стримувані ридання Заглоба, глибокі зітхання, що струшують могутні груди лицарів, і далекий грім перестрілки.

Але ось ксьондз Муховецький підняв руку, даючи знак, що хоче говорити, і лицарі затамували подих, він же, помовчавши ще з хвилину, спрямував погляд до зоряним висот і так почав свою промову:

- «Що за стук в небесну браму чую я серед ночі? - Запитує сивочолий ключник Христов, від солодкого сну прокидаючись.

- Відчини, святий Петро! Це я, Подбіпятка.

- А що насамперед, ласкавий пане Подбіпятка, які заслуги, яке високе звання дає тобі сміливість поважного воротаря турбувати? За яким правом хочеш ти увійти в обитель, куди не народження, навіть настільки знатне, як твоє, ні сенаторське гідність, ні коронні посади, ні високий сан королівський самі по собі ще не відкривають доступу? Куди не по широкому тракту в кареті, запряженій шестернею, з виїзними гайдуками в'їжджають, а крутим тернистим шляхом чесноти підніматися має?

- Ах! Отвори, святий Петро, ??відчини скоріше - саме такий крутою стежкою йшов соратник наш і вірний товариш пан Подбіпятка, поки не прийшов до тебе, виснажений, мов голуб після довгого перельоту; голий прийшов, аки Лазар, аки святий Себастьян, пронизаний стрілами невірних, прийшов, як бідний Іов, що не пізнала чоловіка діва, чистий, як смиренний агнець, тихий і терплячий, не заплямований ніякого гріха, з радістю кров пролив на благо свого земного вітчизни .

Впусти його, святий Петро; якщо не перед ним - перед ким ще відкривати ворота в нинішні часи загальної аморальності і безбожництва?

Впусти ж його, святий ключник! Впусти цього ягняти нехай пасеться на небесних луках, нехай щипає траву, бо голодний зі Збаража прийшов він ... »

Так почав слово своє ксьондз Муховецький, а потім настільки виразно змальовував житіє пана Лонгіна, що кожен усвідомив свою нікчемність біля цього тихого труни, упокоївся останки лицаря, чистого, як сльоза, скромно із скромних, доброчесний з доброчесних. І кожен бив себе в груди, і все глибше в печаль занурювався, і все ясніше розумів, який страшний батьківщині завдано удар, як непоправна втрата в рядах захисників Збаража. А ксьондз все більш воспарял духом і, коли нарешті дійшов у своїй розповіді до догляду і мученицької кончини пана Лонгіна, зовсім забув про правила риторики і неодмінних цитатах, коли ж став прощатися з покійним від імені духовенства, полководців і війська, сам розплакався, як Заглоба , і далі продовжував, ридаючи:

- Прощай, брате, прощай, наш товариш! Чи не земному владиці, а небесному, найвищому нашому заступнику, доручив ти стогони наші, голод, тяготи і знегоди - у нього ти швидше випросити для нас порятунок, але сам ніколи вже не повернешся на землю, тому ми сумуємо, тому обливаємо твій труну сльозами - ти був нами любимо, милий брат наш!

Разом з поважним ксьондзом плакали всі: і князь, і регіментаріїв, і воїнство, а безутішного всіх друзі покійного. Коли ж ксьондз заспівав:

«Requiem aeternam dona ei, Domine!" [66] - ніхто вже не міг стримати ридання, хоча біля труни зібралися люди, свикшімся зі смертю за час довгого і повсякденного з нею спілкування.

Уже й мотузки просунули під труну, але Заглоба ніяк не можна було від нього відірвати, точно ховали його батька або брата. Нарешті Ськшетуський з Володею "вскім його відтягнули. Князь, наблизившись, узяв жменю землі; ксьондз почав читати« Anima eius "[67], зашелестіли мотузки, і посипалася на кришку труни земля - ??з рук, з шоломів; незабаром над тлінними останками пана Лонгінуса Подбіпяткі виріс високий могильний пагорб, і місяць освітив його блідим сумним світлом.

 * * *

Троє друзів поверталися з міста на майдан, звідки безперервно долинали відгомони перестрілки. Йшли в мовчанні - жодному не хотілося першим промовити слово; інші ж лицарі, навпаки, тлумачили між собою про покійного, згідно віддаючи йому хвалу.

- Щиро влаштували похорон, - зауважив якийсь офіцер, порівнявшись зі Скшетуського, - у самого пана писаря Сераковського чи не краще було.

- Він це заслужив, - відповів інший. - Хто б ще взявся до короля пробитися?

- А я чув, - додав третій, - що серед офіцерів Вишневецького ще кілька мисливців було, так страшний цей приклад, вірно, тепер у всіх відбив охоту.

- Неможливе це справа! Там і змія не проповзе.

- Воістину! Суще було б божевілля!

Офіцери пройшли вперед. Знову настав мовчання. Раптом Володя "вський сказав:

- Чув, Ян?

- Чув. Сьогодні моя черга, - відповів Ськшетуський.

- Ян! - Серйозно сказав Володя "вський. - Ми з тобою давно знайомі, і ти знаєш, я останній відмовлюся від ризикованої справи, але ризик - це ризик, а тут - найчистіше самогубство.

- І це ти говориш, Міхал?

- Я, бо один тобі.

- І я тобі друг: дай же слово лицаря, що не підеш третім, якщо я загину.

- О! Навіть і не проси! - Вигукнув Володя "вський.

- А, бачиш! Як же ти можеш вимагати від мене того, чого б сам не зробив? Довіримося волі божої!

- Тоді дозволь йти разом з тобою.

- Князь заборонив, не я. А ти солдатів і повинен бути слухняний наказом.

Пан Міхал замовк, так як справді насамперед був солдат, тільки вусиками швидко заворушив в місячному сяйві і нарешті мовив:

- Ніч вже дуже світла - не ходи нині.

- І я б вважав за краще, щоб була потаємні, - відповів Ськшетуський, - але зволікання неможливо. Погода, як бачиш, встановилася міцно, а у нас порох закінчується, провізія закінчується. Солдати вже майдан перерили списами - корінці шукають; у інших ясна гниють від капості, яку вони їдять. Сьогодні ж піду, негайно, я вже і з князем попрощався.

- Бачу, ти просто смерті шукаєш.

Ськшетуський посміхнувся сумно.

- Бійся бога, Міхал. Не так уже й мені моє життя і в радість, це вірно, але з доброї волі я смерті шукати не стану - це гріх; та й мова йде не про те, щоб загинути, а щоб з табору вийти і до короля дійти і врятувати обложених.

Володя "чортківському раптом нестерпно захотілося розповісти Скшетуському про Олену, він навіть рот було розкрив, але подумав:« Ще від такої новини пошкодиться в розумі - тим легше його по дорозі схоплять », - і прикусив язика, запитавши натомість:

- Як йти збираєшся?

- Я князю сказав, що піду через ставок, а потім по річці, поки табір далеко позаду не залишу. Князь погодився, що цей шлях всіх інших вірніше.

- Нічого, бачу, не поробиш, - зітхнув Володя "вський. - Один раз померти дано, і вже краще на полі брані, ніж в своєму ліжку. Допомагай тобі бог! Допомагай тобі бог, Ян! Якщо не доведеться зустрітися на цьому світі, побачимося на тому, а я тебе довіку не забуду.

- Як і я тебе. Віддай тобі господь за все добре! Слухай, Міхал: якщо я загину, вони, можливо, мене не виставлять на огляд, як пана Лонгіна, - занадто дорого їм це обійшлося, - але який-небудь спосіб похвалитися, вірно, знайдуть: в такому разі нехай старий Зацвіліховскій поїде до Хмельницького за моїм тілом - не хочеться, щоб мене по їхньому табору пси тягали.

- Будь спокійний, - відповів Володя "вський.

Заглоба, який спочатку не вникав в суть розмови, зрозумів врешті-решт, про що йде мова, але не знайшов уже в собі сил ні утримувати, ні відмовляти одного, тільки глухо простогнав:

- Учора той, сьогодні цей ... Боже! Боже! ..

- Довірся провидінню, - сказав Володя "вський.

- Пан Ян! .. - Почав було Заглоба.

І не зміг більше нічого сказати, лише опустив сиву свою, схилену голову одному на груди і притулився до нього, як безпорадний немовля.

Через годину Ськшетуський занурився у води західного ставка.

Ніч була дуже ясна, і середина ставка виблискувала, як срібний щит, однак Ськшетуський миттєво зник, тому що біля берега ставок густо заріс очеретом, очеретом і осокою; далі, де очерет рідшав, в достатку росли латаття, рдест і кубушки. Це сплетіння широких і вузьких листя, Ослізло стебел, крюковатих відростків, в яких заплутувалися ноги, а іноді і тулуб, незвичайно заважало руху, але, по крайней мере, лицар укритий був від очей варти. Переплисти через освітлену середину годі було й думати: всякий темний предмет з легкістю можна було помітити. Тому Ськшетуський вирішив обійти ставок уздовж берега і дістатися до болітця на іншій стороні, за яким протікала впадає в ставок річка. По всій видимості, там стояли козацькі або татарські караули, але зате ріс цілий ліс очерету, лише по краях зрізаного на курені черню. Досягнувши болітця, можна буде далі йти в заростях очерету навіть по дну, якщо тільки воно не виявиться надто тонким. Але і цей шлях був дуже небезпечний. Під дрімає водою, біля берега ледь доходила до щиколоток, ховалася трясовина глибиною в лікоть, а то і більше за. При кожному кроці Скшетуського вслід йому з дна спливало безліч бульбашок, і булькання їх пречудово можна було в тиші розчути. До того ж, незважаючи на всю повільність його рухів, від нього колами розходилися хвилі і, досягнувши вільного від очеретів простору, переломлялі на собі світло місяця. Піди зараз дощ, Ськшетуський просто-напросто переплив би ставок і через якісь півгодини вже б крокував по болітця, але на небі не виднілося, ні хмарки. Цілі потоки зеленуватого світла падали на водну гладь, перетворюючи латаття в срібні блюдця, а волоті очерету - в срібні султани. Вітру не було; на щастя, булькання бульбашок заглушалося громом пострілів. Помітивши це, Ськшетуський посувався вперед, лише коли частішали залпи в окопах і шанцях. Але тиха і погожа ця ніч створювала ще одне ускладнення. Хмари комарів, підіймаючись з заростей очерету, клубочилися у лицаря над головою, сідали на обличчя, на очі, боляче кусаючись, брязкаючи і співаючи над вухом жалібні свої псалми. Ськшетуський, вибираючи цей шлях, не тішився його простотою, але всі труднощі не міг передбачити. І вже найменше припускав він, які його стануть долати страхи. Усяка водойма, будь він навіть уздовж і поперек відомий, вночі представляється танственним і страшним, чому мимоволі починаєш думати: а що він на дні приховує? Збаразький же ставок був просто жахливий. Вода здавалася в ньому гущі звичайної і видавала трупне сморід: в ній гнили сотні татар і козаків. Обидві сторони, правда, намагалися витягувати трупи, але скільки їх ще залишалося серед очерету, густого стрелолиста і рдеста? Від води тягнуло холодом, але по лобі Скшетуського градом котив піт. Що, якщо які-небудь слизькі руки охоплять його раптово або зеленуваті очі глянуть раптом з-під ряски? Довгі стебла латать перетинали його коліна, а у нього волосся ставало дибки: чи не потопельник це стиснув його в своїх обіймах, щоб ніколи не випустити? «Ісусе, Маріє! Ісусе, Маріє! »- Тільки й шепотів на кожному кроці лицар. Часом він звертав очі вгору і при вигляді місяця, зірок і панує в небесах спокою відчував полегкість. «Є бог!» - Повторював він упівголоса, щоб самому себе почути. Часом він кидав погляд на берег, і тоді йому здавалося, що на рідну божу землю він дивиться з якогось проклятого потойбічного світу - світу боліт, чорних глиб, блідих відсвітів, духів, мерців і непроглядної ночі, - і така його охоплювала туга, що хотілося негайно вирватися з очеретяною пастки на волю.

Але він продовжував йти заростями і настільки вже віддалився від табору, що в півсотні кроків від берега на божої цій землі побачив верхового татарина; зупинившись, щоб краще його роздивитися, Ськшетуський - судячи з того, що вершник розгойдувався розмірено, хилися до кінської гриви, - вирішив, що татарин дрімає.

Дивна то була картина. Татарин погойдувався безупинно, немов мовчки кланявся Скшетуському, а той не міг від нього відірвати очей. Щось страшне в усьому цьому було, але Ськшетуський зітхнув полегшено: від реальної небезпеки в прах розвіялися стократ більше гнітючі страхи - вигадані воображеньем. Світ духів зник кудись, і до лицаря, не гаючись, повернулася холоднокровність; в голові замигтіли зовсім інші питання: спить або не спить, почекати або йти далі?

Врешті-решт він пішов далі, руху його стали ще безшумно, ще обережніше, ніж спочатку. Він був уже на півдорозі до болітця і річці, коли відчув перший порив легкого вітру. Очерет раптово заколихався, стебла його, чіпляючись один за одного, сильно зашелестіли, а Ськшетуський зрадів, так як, незважаючи на всю обережність, незважаючи на те, що часом він по кілька хвилин витрачав на кожен крок, мимовільна незручність, невірний рух, сплеск легко могли його видати. Тепер він крокував сміливіше під гучні пересуди очерету, що наповнили весь ставок шумом, - і все навколо нього заговорило, навіть вода забурмотіла, б'ючи хвилею об берег.

Але рух це, як видно, не тільки прибережні зарості розбудило: перед Скшетуського негайно виник якийсь чорнуватий предмет і неухильно став на нього насуватися, здригаючись, точно до кидка готуючись. В першу секунду лицар ледь не скрикнув, але огиду і страх позбавили його голосу і одночасно від жахливого смороду перехопило горло.

Однак через хвилину, коли перша думка, що це потопельник, зловмисно заступив йому дорогу, покинула його, залишивши лише огиду, Ськшетуський рушив далі. Очерет не замовкає, нашіптування навіть ставало голосніше. Крізь колишуться волоті лицар побачив другий татарський сторожовий пост, потім третій. Він їх минув, минув і четвертий. «Мабуть, я вже полпруда обійшов», - подумав Ськшетуський і висунув голову з очерету, намагаючись зрозуміти, в якому знаходиться місці. Раптом щось його штовхнуло - обернувшись, він побачив у самих своїх колін обличчя людини.

«Це вже другий», - відзначив про себе лицар.

Але цього разу не злякався, так як пливе на спині друге тіло в заціпенінні своїй не виявляло жодних ознак життя. Ськшетуський тільки прискорив крок, щоб уникнути запаморочення. Зарості ставали все густіше: з одного боку, тепер він був надійно укритий, але, з іншого, це надзвичайно ускладнювало рух. Минуло ще півгодини, годину, лицар йшов, не зменшуючи кроку, хоча втома все більше його долала. У деяких місцях було настільки дрібно, що вода і колін не досягала, зате подекуди він занурювався майже по пояс. А ще болісно важко було витягати ноги з мулу. Піт котився по лобі, хоча час від часу тремтіння з ніг до голови пробігала по його тілу.

"Що це? - В страху думав Ськшетуський. - Невже delirium? Болітця все немає і немає, раптом я його не роздивлюся в очеретах і пройду повз? »

Це загрожувало страшною небезпекою: так можна було цілу ніч кружляти по березі ставка і на ранок виявитися там же, звідки вийшов, або де-небудь в іншому місці попастися козакам в руки.

«Невірний я вибрав шлях, - думав Ськшетуський, і в душу його почав закрадатися страх. - Через ставки не пройти, треба повертатися; відпочину до завтра і піду тієї ж дорогою, що Лонгінус ».

Але вперто йшов далі, так як розумів, що, сподіваючись повернутися і відпочити перед продовженням шляху, обманює сам себе; до того ж йому приходило в голову, що, просуваючись настільки повільно, з зупинками на кожному кроці, він не міг ще досягти болітця. Однак бажання відпочити переслідувало його все невідступно. Часом йому хотілося лягти для перепочинку хоч в саму бруд. Але він йшов, опираючись власним думкам і невпинно читаючи молитви. Тремтіння все сильніше його проймала, все важче було витягувати з болота ноги. Кожна поява татарських дозорів протвережує сознанье, але він відчував, що і дух стомлений не менш тіла, а до всього починається лихоманка.

Минуло ще півгодини - болітце так і не здалося.

Зате тіла потопельників траплялися все частіше. Ніч, страх, трупи, шум очерету, безсоння і втома зробили свою справу: у Скшетуського стали плутатися думки. Перед очима зароїлися бачення. Ось Олена в КУДАК, а вони з Редзяном пливуть вниз по Дніпру на Дубас. Комиші шарудять, а йому чується пісня: «Гей, то не пили пиляли ... не тумани вставали». Ксьондз Муховецький їх перед вівтарем очікує, пан Кшиштоф Гродзицкий запрошений бути весільним батьком. Княжна цілісінький день дивиться зі стін на річку - того й гляди, сплесне руками, закричить: «Їде! Їде! »

- Ваша милість! - Каже Редзян і за рукав його тягне. - Борошно он стоїть ...

Ськшетуський приходить до тями. Це переплутав очеретини загородили йому дорогу. Мара розсіюється. Повертається сознанье. Тепер він уже не відчуває такої втоми - гарячка надає йому сили.

Гей, а не болотце це вже?

Але немає, навколо все той же очерет, немов він і не зрушив з місця. Біля гирла річки вода повинна бути чистою - значить, це ще не болотце.

Лицар йде далі, але перед уявним його поглядом з настирливими завзятістю встає мила серцю картина. Даремно противиться Ськшетуський, марно починає шепотіти молитву, марно намагається зберегти ясність розуму - знову перед ним Дніпро, Дубас, чайки ... Кудак, Січ ... тільки цього разу бачення більш безладно, безліч осіб в ньому змішалося: біля Олени і князь , і Хмельницький, і кошовий отаман, і пан Лонгінус, і Заглоба, і Богун, і Володя "вський - все причепурені з нагоди їх вінчання, але де ж саме-то вінчання буде? чи не зрозумієш, що за місце: чи то Лубни, то чи розлогих, а може, Січ або Кудак ... Вода кругом чомусь, хвиля бездиханні тіла качає ...

Ськшетуський вдруге пробуджується, вірніше, його будить гучний шурхіт, що доноситься з того боку, куди він йде, - і ось він уже прислухається, завмерши на місці.

Шерех наближається, чутно поскрипування, сплески - це човен.

Його вже можна розгледіти крізь очерет. У ньому двоє козаків - один відштовхується веслом, у другого в руці довгу жердину, видали відсвічує сріблом, - він їм водорості розсовує.

Ськшетуський по шию занурюється в воду, щоб тільки голова над ситовники залишалася, і дивиться.

«Що це - звичайний дозор або вони вже йдуть по сліду?» - Думає він.

Але відразу ж після спокійним і ледачим рухам молодців розуміє, що це звичайна варта. Навряд чи цей човен єдиний на ставку - якщо б козаки напали на його слід, на воду спустили б з дюжину човнів та купу людей туди насажанную.

Тим часом човен проплив повз - шум очерету заглушив слова сидять в ньому людей; Ськшетуський вловив лише уривок розмови:

- Чорт би ... х побрав, i це ... Смердячье ... води казали пільнуваті!

І човен зникла за очеретами - козак на носі так само розмірено бив по воді шостому, немов всіх риб на ставку сполохати затіяв.

Ськшетуський побрів далі.

Через недовгий час він знову побачив біля самого берега татарський сторожовий пост. Місячне сяйво падало прямо на обличчя ногайці, схоже на собачу морду. Але Ськшетуський тепер вже не стільки дозорних боявся, скільки побоювався втратити свідомість. І тому напряг всю волю, щоб не загубити уявлення, де він і куди йти повинен. Однак боренье з собою лише посилило втома, і незабаром він виявив, що будь-який предмет у нього в очах двоїться і троїться, що ставок часом здається табірним майданом, а купи очеретів - шатрами. У такі миті йому хотілося клікнути Володя "вского, покликати з собою, але розум його не так ще був затуманений, і він стримував згубний желанье.

"Не кричи! Не кричи! - Повторював він собі. - Це смерть ».

Але боротися з собою ставало все важче. Ськшетуський вийшов зі Збаража, виснажений голодом і болісне безсоння, яка не одного вже воїна звалила з ніг. Нічне чування, холодна купіль, смердючий запах води, єдиноборство з в'язкою брудом, з чіпляються за ноги корінням вкрай виснажили його сили. До цього додалося роздратування проти долають його страхів і біль від комарів, які так ізжалілі йому обличчя, що воно все було залито кров'ю. Ськшетуський відчував: якщо незабаром не здасться болотце, він або вийде на берег - і нехай швидше здійснюється те, чому судилося здійснитися, - або завалиться прямо серед очеретів і захлинеться.

Болотце і гирло річки рятівною гаванню тепер здавалися, хоча насправді там повинні були початися нові перешкоди і небезпеки.

Борючись з лихоманкою, він йшов, все менше дотримуючись обережності. На щастя, очерет шумів не перестаючи. У його шумі Скшетуському чулися голоси людей, уривки розмов; здавалося, це про нього тлумачить ставок. Дійде він до болота чи не дійде? Вибереться або залишиться тут навічно? Комарі тоненько виспівували над ним жалібні свої пісні. Ставок робився глибше - вода вже до пояса, а місцями до пахв доходила. І подумав лицар, що, якщо доведеться плисти, він заплутається в цих густих тенетах і потоне.

І знову на нього напала нездоланна, нестримна охота покликати Володю "вского, він навіть руки склав і підніс до рота, щоб крикнути:« Міхал! Міхал! »

На щастя, якась милосердна очеретина вдарила його по обличчю мокрою прохолодною пензлем. Він схаменувся - і побачив перед собою, кілька справа, слабенький вогник.

Тепер він уже не зводив очей з цього вогника і деякий час вперто крокував прямо до нього.

І раптом зупинився, помітивши перед собою чисту смугу води, і зітхнув полегшено. То була річка, а зліва і праворуч від неї - болітце.

«Досить кружляти по березі, можна згортати», - подумав лицар.

З обох сторін водяного клина тяглися рівні ряди тростини - Ськшетуський пішов, тримаючись найближчого до нього ряду. Ще хвилина - і він зрозумів, що на вірному шляху. Озирнувся: ставок був позаду, а вперед йшла вузька світла смужка, яка не могла бути нічим іншим, крім як рікою.

І вода тут була холоднішою.

Однак дуже скоро їм опанувала страшна втома. Ноги тремтіли, перед очима клубочився чорний туман. «Зараз, тільки дійду до берега і ляжу, - думав лицар. - Далі не піду, відпочину спочатку ».

І, впавши на коліна, намацав руками суху купину, порослу мохом, - острівцем лежала вона серед очерету.

Сівши на цю купину, Ськшетуський утер закривавлене обличчя і зітхнув на повні груди.

За мить ніздрі йому залоскотав запах диму. Лицар обернувся: на березі, за сотню кроків від води, горіло багаття, навколо якого купкою сиділи люди.

Сам він знаходився прямо проти цього багаття і в ті хвилини, коли вітер розсовував очерети, міг бачити все як на долоні. З першого ж погляду Ськшетуський розпізнав татарських конепасов, які сиділи біля вогню і їли.

І тут в ньому прокинувся жахливий голод. Вранці він з'їв шматочок конини, який не задовольнив би і двомісячного вовченя, і з тих пір в роті у нього не було і ріски.

Став він зривати зростаючі обіч круглі стебла латать і жадібно їх висмоктувати. Так разом втамовує і голод, і спрага, тому що жага теж його мучила.

При цьому він невідривно дивився на багаття, який помалу бліднув і меркло. Люди навколо багаття як би заволоклися туманом і, здавалося, все віддалялися.

«Ага! Сон мене змагає! - Подумав лицар. - Що ж, посплю прямо тут, на купині! »

Між тим у багаття піднялося рух. Конепаси встали. Незабаром слуху Скшетуського досягли крики: «Лош! Лош! »Їм відповіло короткий іржання. Кинутий багаття став повільно згасати. Ще через короткий час лицар почув свист і глухий тупіт копит по росяній лузі.

Ськшетуський не міг зрозуміти, чому поїхали конепаси. Раптом він помітив, що волоті очеретів і широке листя латаття начебто зблякли і вода виблискує інакше, ніж під місячним світлом, а повітря затягується легким серпанком.

Він озирнувся - світало.

Вся ніч пішла на те, щоб обігнути ставок і досягти річки і болота.

Він був майже на самому початку шляху. Тепер треба було йти рікою і при світлі дня пробиратися через табір.

Промені постає сонця пронизували повітря. На сході небо стало блідо-зеленого кольору.

Ськшетуський знову спустився з купини в болотце і, діставшись незабаром до берега, висунув голову з очерету.

Кроках, можливо, в п'ятистах від нього виднівся татарський дозор, луг ж був зовсім безлюдний, тільки неподалік на сухому горбку світився догоряють жаром багаття; лицар вирішив повзти до нього під прикриттям високих трав, подекуди перемежовуються очеретами.

Доповз, він кинувся шукати, чи не знайдеться будь залишків їстівного. І знайшов: свежеобглоданние баранячі кістки, на яких залишилися ще жир і жили, так кілька печених ріпок, забутих в теплій золі, - і їв з ненажерливістю дикого звіра, поки не помітив, що дозори, розставлені вздовж усього шляху, який він виконав, повертаючись тієї ж дорогою в табір, наближаються до його вогнище.

Тоді він поповз назад і через кілька хвилин зник за стіною очерету. Відшукавши свою купину, безшумно на неї опустився. Караульщик між тим проїхали повз. Ськшетуський негайно взявся за кістки, які захопив з собою і які затріщали тепер в його могутніх щелепах, немов у вовка в пащі. Він обгриз жир і жили, висмоктав мозок, розжував що зумів - втамував трохи голод. Такого розкішного сніданку в Збаражі йому давненько едать не доводилося.

І відразу як би знайшов нові сили. Його підкріпили як їжа, так і встає день. Робилося все світліше, східна сторона неба із зеленої перетворилася в рожево-золоту, ранковий холодок, правда, був вельми докучлів, але лицар втішався думкою, що незабаром сонце зігріє його натруджені члени. Він уважно роздивився. Купина була досить велика, округла і короткуватою, правда, але зате досить широка, щоб на ній могли вільно влягтися двоє. Очерети обступали її з усіх боків як стіною, абсолютно приховуючи від людських поглядів.

«Тут мене не знайдуть, - подумав Ськшетуський, - хіба що за рибою хто поткнеться в очерети, а риби немає - від падали вся здохла. Тут і відпочину, і помізкую, що робити ».

І почав міркувати, йти йому далі по річці чи ні; в кінці кінців вирішив, що піде, якщо підніметься вітер і збаламутить очерет: в іншому випадку коливання і шелест стебел можуть його видати, до того ж проходити, ймовірно, доведеться неподалік від табору.

- Дякую тобі, господи, що я ще живий! - Тихо прошепотів він.

І звів очі до неба, а потім думками перенісся в польський табір. Замок, позолочений першими променями сонця, що сходить, з його купини видно було пречудово. Може, хтось там оглядає з вежі в зорову трубу ставки і очерет, а вже Заглоба з Володею "вскім неодмінно до самої ночі стануть виглядати з валів, не побачать чи де його висячим на обсадні вежі.

«Тепер не побачать!» - Подумав Ськшетуський, і груди його переповнилася блаженним почуттям звільнення.

«Не побачать, не побачать! - Повторив він ще і ще раз. - Малу частину шляху я пройшов, але ж і її треба було виконати. І далі господь мені допоможе ».

І вже очима уяви бачив себе за ворожим станом, в лісах, де стоїть королівське військо, - там ополчення, що зібралося з усієї країни, гусари, піхота, чужоземні полки; земля гуде під вагою гармат, людей, коней, і серед цього велелюддя - сам його величність король ...

Потім йому випала наполегливо битва, розбиті табори - і князя побачив він, що летить з усією своєю кіннотою по купах тел, і побачив зустріч військ ...

Очі його, запалені, опухлі, замикалися від яскравого світла, а голова похилилась від надлишку думок. Якийсь солодке безсилля охоплювало лицаря, нарешті він розтягнувся на весь зріст на моху і одразу ж заснув.

Очерет шумів. Сонце високо піднялося в небі і гарячим своїм поглядом зігрівало його, сушило одяг - він же спав не рухаючись, міцним сном. Всякий, побачивши його розпростертим на моху із закривавленим обличчям, подумав би, що на купині лежить труп, викинутий водою. Час проходив за годиною - Ськшетуський чи не висипається. Сонце досягло зеніту і почало хилитися на протилежну частину небосхилу - він все ще спав. Розбудило його лише пронизливе іржання гризуться на лузі жеребців і гучні окрики конепасов, що розганяють коней батогами.

Він протер очі, озирнувся, згадав, де знаходиться. Подивився вгору: на червоному від догораючого заходу небі мерехтіли зірки - він проспав цілий день.

Але ні відпочив, ні набрати сил Ськшетуський себе не відчував - навпаки, все кістки його хворіли. Однак він подумав, що нові випробування повернуть фортеця тілу, і, спустивши ноги в воду, без зволікання рушив далі.

Тепер він йшов уздовж самого краю заростей, по чистій воді, щоб шелест очерету не притягнув вниманья табунників, на берегах пасуть коней. Останні відблиски дня погасли, і було досить темно - місяць ще не здалася через лісі. Річка стала багато глибше: місцями, втрачаючи дно з-під ніг, Ськшетуський волею-неволею пускався вплав, що було нелегко в одязі, так і протягом, зустрічей з яким він плив, як ні ліниве, все ж тягнуло його назад до ставків. Зате самий зірке татарський очей не міг би розрізнити на тлі темної стіни очерету голову людини.

Тому посувався він досить сміливо, іноді вплав, але більшою почасти брів у воді по пояс, а то і по плечі, поки нарешті не дістався до місця, звідки очам його представилися тисячі і тисячі вогнів по обидва боки річки.

«Це табори, - подумав він, - допоможи мені тепер, боже!»

І прислухався.

Злитий гул безлічі голосів досяг його вух. Так, то були табори. На лівому березі річки, якщо дивитися за течією, розкинувся козацький табір зі своїми численними наметами і возами, а на правому - татарський кіш; шум і гамір мчали з обох сторін, людські голоси змішувалися з дикими звуками сопелок і бубнів, ревом волів, верблюдів, вигуками, кінським реготом. Річка розділяла табори і служила перешкодою для чвар і кривавих сутичок: татари не могли спокійно стояти біля козаків. У цьому місці річкове русло розширювалося, а можливо, було розширено спеціально. Втім, якщо судити по вогнів, вози по одну сторону і очеретяні курені по іншу розташовувалися приблизно в півсотні кроків від річки - у самій же води, ймовірно, стояли сторожові пости.

Камиш і ситовники рідшали - видно, проти таборів берега були піщані. Ськшетуський пройшов ще кроків п'ятдесят - і зупинився. Якоюсь грізною силою повіяло на нього від цих людських збіговисько.

В ту хвилину здалося лицареві, що все насторожене увагу, вся лють тисяч живих істот звернені проти нього, і він відчув повне своє перед ними бессилье, повну беззахисність. І самотність.

«Тут нікому не пройти!» - Подумав він.

Але все-таки рушив далі, їх вабить якимось нездоланним, хворобливою цікавістю. Йому хотілося ближче поглянути на цю страшну силу.

Раптом він зупинився. Ліс очерету обірвався, як ніби зрізаний під корінь. Можливо, його й справді посрезалі на курені. Попереду відкрилася рівна гладь, криваво-червона від багать, які дивляться в воду.

Два з них високим і яскравим полум'ям горіли кожен на своєму березі над самою річкою. Біля одного стояв татарин на коні, біля другого - козак з довгою списом. Обидва поглядали то на воду, то один на одного. Вдалині виднілися ще дозорні, теж не спускати очей з річки.

Відблиски багать перекидали через річку як би вогняний міст. Біля берегів стояли рядами лодчонки, на яких караульщики плавали по ставку.

- Ні, це неможливо, - пробурмотів Ськшетуський.

Його раптом охопив відчай. Ні вперед не можна йти, ні назад повертатися! Ось уже скоро добу спричиняється він по болотах і топям, дихає смердючими випарами, мокне у воді - і все лише для того, щоб, досягнувши нарешті таборів, через які взявся пройти, переконатися, що це неможливо.

Але і повернення було настільки ж неможливо; лицар розумів, що тягнутися вперед у нього, можливо, ще знайдуться сили, але вони вичерпаються, думай він повернути назад. До розпачу домішувалася глуха лють; в якусь мить йому захотілося вилізти з води і, уклавши дозорних, врізатися в гущу натовпу і загинути.

Знову вітер невиразно зашепотіла з очеретом; одночасно він приніс зі Збаража дзвін. Ськшетуський почав жарко молитися; він бив себе в груди і волав до небес, просячи про порятунок з пристрастю і відчайдушною надією потопаючого; він молився, а кіш і козацький табір гомоніли зловісно, ??немов у відповідь на його молитву; чорні і червоні від вогню фігури снували взад-вперед як сонмища чортів в пеклі; дозорні стояли непорушно, а річка несла в далечінь криваві свої води.

«Коли настане глибока ніч, багаття згаснуть», - сказав собі Ськшетуський і почав чекати.

Минула година, друга. Гомін стихав, багаття і справді помалу почали згасати - крім двох сторожових: ці розгорялися все яскравіше.

Вартові змінювалися: ясно було, що дозорні простоять на постах до світанку.

Скшетуському прийшло в голову, що, можливо, вдень прослизнути повз них буде легше, але він швидко розлучився з цією думкою. Днем до річки ходять по воду, поять худобу, купаються - берега повні будуть народом.

Раптом погляд його впав на човни. У обох берегів їх стояло по півсотні в ряд, а з татарської сторони ситовники підходив до них впритул.

Ськшетуський занурився по шию у воду і потихеньку почав наближатися до човнів, не зводячи очей з татарського вартового.

Після півгодини він підібрався до першого Челни. План його був простий. Лодчонки стояли, задерши корму, чому над водою утворилося щось на кшталт зведення, під яким легко могла поміститися голова людини. Якщо все човни стоять впритул один до одного, татарський стражник не помітить під ними рухи; небезпечніше був козацький сторожовий - але і той міг голови не побачити, оскільки під човнами, незважаючи на багаття навпаки, панувала непроглядна темрява Втім, іншого шляху не було.

Ськшетуський відкинув коливання і незабаром опинився під кормою найближчого човна.

Він посувався на четвереньках, а вірніше, повз: в тому місці було досить дрібно. Татарин стояв на березі так близько, що Ськшетуський чув, як фиркає його кінь. Зупинившись на хвилину, він прислухався. Човни, на щастя, стикалися бортами. Тепер лицар не зводив очей з козацького караульщика, який видно було як на долоні. Але той дивився на татарський кіш. Минувши човнів п'ятнадцять, Ськшетуський раптом почув над самою водою голосу і кроки і миттєво завмер. У кримських походах лицар навчився розуміти по-татарськи - і тепер по тілу його пробігла дрож, коли він почув слова команди:

- Сідай і відчалюй!

Скшетуського кинуло в жар, хоча він стояв по коліна у воді. Якщо хто-небудь сяде в той човен, який зараз служить йому прикриту, він загинув; якщо ж в один з передніх - все одно це кінець, бо попереду його з'явиться порожнє освітлене місце.

Кожна секунда здавалася часом. Між тим загуло під ногами людей дерев'яне днище човна - татари сіли в четвертий або п'ятий човен з тих, що залишилися у нього за спиною, відштовхнулися і попливли до ставка.

Але рух біля човнів привернуло увагу козацького вартового. Ськшетуський з півгодини, не менш, простояв непорушно. Лише коли дозорного змінили, він наважився йти далі.

Так дістався він до кінця ряду. За останніми човном знову починався ситовники, а потім і очерет. Досягнувши заростей, лицар, важко дихаючи, обливаючись потом, впав на коліна і подякував господа від щирого серця.

Тепер він йшов трохи сміливіше, користуючись кожним поривом вітру, наполнявшим берега шумом. Час від часу озирався назад. Сторожові багаття стали віддалятися, їх вогні пропадали з виду, коливалися, тьмяніли. Зарості ситовники і очерету ставали все чорніше і гущі, тому що все болотистих робилася біля берегів грунт. Варта не могла підходити близько до річки; затихав і мчить з таборів гомін. У лицаря вселилася якась сверхчеловечья сила. Він продирався крізь очерет і водорості, провалювався в тину, захлинався, плив і знову вставав на ноги. На берег поки не наважувався вийти, але відчував себе чи вже не врятованим. Скільки він так ішов, ішов, плив, сказати важко, коли ж знову обернувся, сторожові вогні здалися йому далекими світлячками. Ще кілька сот кроків, і вони абсолютно зникли. Зійшов місяць. Кругом було тихо. Раптом почувся шум - куди виразніше і голосніше шелесту очерету. Ськшетуський мало не скрикнув від радості: до річки з обох сторін підступали дерева.

Тоді він звернув до берега і висунувся з заростей. Прямо за очеретом і ситовники починався сосновий бір. Смолистий запах ударив у ніздрі. Подекуди в чорній хащі, точно срібні, світилися папороті.

Лицар вдруге упав на коліна і цілував землю, шепочучи молитву.

Він був врятований.

 глава XXVII |  глава XXIX


 глава XVII |  глава XVIII |  глава XIX |  глава XX |  глава XXI |  глава XXII |  глава XXIII |  глава XXIV |  глава XXV |  глава XXVI |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати