Головна

глава XVI

Комісари, вислані Річчю Посполитою на переговори з Хмельницьким, з найбільшими труднощами дісталися нарешті до Новосілок, де і зупинилися, очікуючи відповіді від гетьмана-переможця, який перебував в ту пору в Чигирині. Вони перебували в зневірі і печалі, так як всю дорогу були на волосок від смерті, а труднощі на кожному кроці множилися. І вдень і вночі їх оточували натовпи вкрай здичавілої від війни і різанини черні, кричали: «Смерть комісарам!» Раз у раз на шляху зустрічалися безпочатковому ватаги розбійників і диких чабанів, чутки не чули про права і законах, зате спраглих видобутку і крові. Комісарів, правда, супроводжувала сотня конвою під командою Бришовского, крім того, сам Хмельницький, передбачаючи, як їм може припасти, надіслав свого полковника Дінця з чотирма сотнями козаків. Однак і таке охорону вельми було ненадійно: дикі натовпу вряди-годи множилися і звіріли. Варто було кому-небудь з конвойних або челяді на хвилину відокремитися від решти, і людина той пропадав безслідно. Посли були точно жалюгідна купка подорожніх, оточена зграєю голодних вовків. Так проходили дні і тижні, а на нічліг в Новосілках всім і зовсім стало здаватися, що пробив останній час. Драгунський конвой і загін Дінця з вечора в справжнісінькому бою відстоювали життя комісарів, а ті, шепочучи відхідну молитву, нав'язати свої душі богу. Кармеліт Лентовський всім по черзі відпускав гріхи, а вітер стукав у вікна, через які долинали моторошні крики, відгомони пострілів, сатанинський регіт, брязкіт кіс, вигуки: «На смерть!» І вимоги видати воєводу Киселя, який був особливо ненависний черні.

Страшна то була ніч і довга, як будь-яка ніч зимою. Воєвода Кисіль, підперши голову рукою, кілька годин вже сидів нерухомо. Чи не смерті боявся він, бо з часу від'їзду з Гущі настільки втомився і знесилів, так був безсоння понівечені, що смерть зустрів би з розпростертими обіймами, - немає, душу його з'їдає безмежне відчай. Адже не хто інший, як він, чистокровний русин, перший зголосився на роль миротворця в цій безприкладної війні. Він виступав по всіх усюдах, в сенаті і на сеймі, як самий затятий прихильник трактатів, він підтримував політику канцлера і примаса і гаряче інших засуджував Єремію, будучи щиро переконаний, що діє на благо козацтва і Речі Посполитої. Всією своєю палкою душею вірив він, що переговори, поступки всіх утихомирити, зцілять, заспокоять, - і саме зараз, в цю довгоочікувану хвилину, везучи Хмельницькому булаву, а козацтву згоду на поступки, засумнівався в усьому: побачив виразно марність своїх зусиль, побачив під ногами зяючу порожнечею безодню.

«Невже їм нічого, крім крові, не треба? Невже не потрібні ніякі свободи, крім свободи палити і грабувати? »- Думав у відчаї воєвода, стримуючи розривали його благородну груди стогони.

- Голову Кисельову! Голову Кисельову! На смерть! - Кричав натовп.

Воєвода без коливань приніс би їм в дар свою скуйовджену білосніжну голову, якби не останні крихти віри, що і черні цієї, і всьому козацтву потрібно було щось інше, більше - а інакше не буде ні їм, ні Речі Посполитої спасіння. Так відкриє їм на це очі прийдешній день!

І коли він думав так, проблиск підкріплює дух надії розсіював на мить морок, породжений відчаєм, і нещасний старець приймався себе вмовляти, що чернь - це ще не все козацтво і не Хмельницький з його полковниками та, можливо, все-таки почнуться переговори.

Але чи багато від них буде пуття, поки півмільйона мужиків не склали оружья? Чи не розтане згода з першим подихом весни, подібно снігах, що нині покривають степ? ..

І в який вже раз згадувалися воєводі слова Єремії: «Милість можна надати лише переможеним», - і думка його знову поринала в темряву, а під ногами розверзається прірва.

Між тим перевалило за північ. Крики і стрілянина трохи вщухли, зате виття вітру посилився, на дворі бушувала сніжна буря, втомлені натовпу, видно, почали розходитися по домівках, і у комісарів трохи відлягло від серця.

Войцех Мясковський, львівський підкоморій, підвівся з лави, послухав у вікна, занесеного снігом, і мовив:

- Бачиться мені, з божою поміччю ще доживемо до завтра.

- Може, і Хмельницький надішле підмогу - з цим охороною нам не дійти, - зауважив Смяровським.

Зеленський, підчаший брацлавський, посміхнувся гірко:

- Хто скаже, що ми посланці миру!

- Траплялося мені, і не раз, посольствовать у татар, - сказав новогрудский хорунжий, - але такого я в житті не бачив. У нашій особі Річ Посполита зліше принижена, ніж під Корсунем і Пилявцями. Тому я і кажу: поїхали, милостиві панове, назад, про переговори годі й думати.

- Поїхали, - як луна повторив каштелян київський Бжозовський. - Не судилося бути світу - нехай буде війна.

Кисіль розплющив очі і упер остекленело погляд в каштеляна.

- Жовті Води, Корсунь, Пилявці! - Глухо промовив старець.

І замовк, а за ним замовкли і інші - лише Кульчинський, київський скарбнічій, почав голосно молитися, а ловчий Кшетовскій, схопив руками за голову, повторював:

- Що за часи! Що за часи! Змилуйся над нами, Боже.

Раптом двері відчинилися, і в кімнату ввійшов Бришовскій, капітан драгунів єпископа познанського, який командував конвоєм.

- Ясновельможний воєвода, - доповів він, - якийсь козак хоче бачити панів комісарів.

- Нехай увійде, - відповів Кисіль. - А чернь розійшлася?

- Пішли. До завтрему пообіцяли повернутися.

- Дуже буйствували?

- Страшно як, але донцови козаки поклали чоловік п'ятнадцять. Завтра обіцяються нас спалити живими.

- Гаразд, клич цього козака.

За хвилину двері відчинились, і на порозі став високий чоловік, зарослий чорною бородою.

- Ти хто такий? - Запитав Кисіль.

- Ян Ськшетуський, гусарський поручик князя руського воєводи.

Каштелян Бжозовський, Кульчинський і ловчий Кшетовскій повскакали з лав. Всі вони минулий рік були з князем під Старокостянтиновом і Махновкой і прекрасно знали пана Яна; Кшетовскій навіть йому доводився свояки.

- Правда! Правда! Так це ж Ськшетуський! - Повторювали вони в один голос.

- Що ти тут робиш? Як зміг до нас дістатися? - Питав, обіймаючи його, Кшетовскій.

- У селянському платті, як бачите, - відповідав Ськшетуський.

- Ваша милість, - вигукнув, звертаючись до Киселю, каштелян Бжозовський, - це самий доблесний лицар з хоругви російського воєводи, прославлений серед усього війська.

- Радий душевно його вітати, - сказав Кисіль, - воістину незвичайною відвагою володіти потрібно, щоб до нас пробитися.

І потім звернувся до Скшетуському:

- Чого ти від нас хочеш?

- Дозволь з вами йти, ваша милість.

- Дракону в пащу лізеш ... Втім, якщо така твоя воля, ми противитися не має права.

Ськшетуський мовчки вклонився.

Кисіль дивився на нього з подивом.

Суворе обличчя молодого лицаря вразило його серйозністю і скорботним виразом.

- Скажи, добродію, - промовив він, - які причини штовхнули тебе в це пекло, куди не сунеться ніхто з доброї волі?

- Нещастя, ясновельможний пане воєвода.

- Даремно я запитав, - сказав Кисіль. - Видно, ти втратив когось із близьких і тепер на пошуки їдеш?

- Саме так.

- А давно це сталося?

- Минулої весною.

- Як? І ваша милість зараз тільки їхати зібрався! Адже без малого рік пройшов! Що ж ти досі, люб'язний пане, робив?

- Воював під знаменами руського воєводи.

- Невже благородний цей вождь тебе не побажав відпустити?

- Я сам не хотів.

Кисіль знову глянув на молодого лицаря, після чого настав мовчання, яке було перервано київським каштеляном:

- Всі ми, хто з князем служив, чули про нещастя цього лицаря і не одну сльозу пролили зі співчуття йому, а що він вважав за краще, поки війна йшла, батьківщині служити, а не про своє благо пектися, гідно ще більшого одобренья. Рідкісний за теперішніх часів приклад.

- Якщо виявиться, що моє слово для Хмельницького хоч що-небудь значить, повір, пане, я скористаюся нагодою його за тебе замовити, - сказав Кисіль.

Ськшетуський знову вклонився.

- А тепер іди відпочивай, - ласкаво сказав воєвода, - ти, мабуть, стомлений неабияк, як і всі ми: у нас адже ні хвилини немає спокою.

- Я його до себе заберу, ми з ним у властивості, - сказав ловчий Кшетовскій.

- Ходімо й ми, відпочити нікому не завадить, хто знає, чи доведеться заснути наступної ночі! - Сказав Бжозовський.

- Вічним сном, можливо, - докінчив воєвода.

І з цими словами пішов в бічну світлицю, де в дверях його вже чекав слуга; за ним розійшлися і інші. Ловчий Кшетовскій повів Скшетуського до себе на квартиру, яка була поруч, через кілька будинків тільки. Слуга з ліхтарем йшов перед ними.

- До чого ж ніч темна, і мете все сильніше! - Сказав ловчий. - Ех, пане Ян, що ми сьогодні пережили! Я думав, Судний день настає. Ще б трохи, і чернь перерізала б нам глотки. У Бришовского рука рубати втомилася. Ми вже з життям прощалися.

- Я був серед черні, - відповів Ськшетуський. - Завтра до вечора очікується нова ватага розбійників, їх уже сповістили. До вечора неодмінно треба виїхати. Ви звідси прямо в Київ?

- Це залежить від відповіді Хмельницького - до нього князь Четвертинський поїхав. А ось і моя квартира, ласкаво прошу, заходь, пан Ян, я велів вина підігріти, не зле перед сном підкріпитися.

Вони увійшли в світлицю, де у вогнищі яскраво горів вогонь. Димляче вино вже стояло на столі. Ськшетуський жадібно схопив чарку.

- У мене ні крихти не було в роті з учорашнього дня, - сказав він.

- Змарнілі ти страшно. Замучився, видно, зовсім від печалі і ратних трудів. Розповідай тепер про себе, мені ж про твої справи відомо. Княжну, значить, серед ворогів задумав шукати?

- Або її, або смерть, - відповів лицар.

- Смерть знайти легше. А звідки ти знаєш, що княжна в тих краях? - Продовжував розпитувати ловчий.

- Тому що інші я вже об'їздив.

- Де ж ти був?

- У заплаві Дністра. З вірменськими купцями дійшов до ЯГОРЛИК. Були вказівки, що вона там прихована; всюди побував, а тепер їду до Києва: як ніби Богун туди її везти збирався.

Ледве поручик вимовив ім'я «Богун», ловчий схопився за голову:

- Господи! - Вигукнув він. - Що ж це я про головне мовчу! Богуна, кажуть, вбили.

Ськшетуський зблід.

- Як так? Від кого ти чув?

- Від того самого шляхтича, що одного разу княжну вже врятував, - він ще під Старокостянтиновом відзначився. Ми в шляху зустрілися, коли він в Замостя їхав. Тільки я запитав: «Що чути?» - А він мені: «Богун убитий». - «Хто ж його вбив?» - Питаю, а він відповідає: «Я!» На тому й розійшлися.

Спалахнуло було обличчя Скшетуського зблідло миттєво.

- Шляхтич цей, - сказав він, - прибрехати любить. Не можна його словам вірити. Ні! Ні! Та й Богуна здолати йому не під силу.

- А ти сам його хіба не бачив? Пам'ятається, він казав, ніби до тебе в Замостя їде.

- В Замостя я його не дочекався. Зараз він, вірно, в Збаражі, але мені комісарів хотілося швидше наздогнати, тому на зворотному шляху з Кам'янця я туди заїжджати не став і так його і не побачив. Одному Богу відомо, скільки правди в тому, що він мені про неї розповідав свого часу: нібито, коли в полоні у Богуна сидів, випадково підслухав, що той її за Ямполем сховав, а потім збирався везти вінчатися в Київ. Може, і це, як всі інші його вигадки, неправда.

- Навіщо ж тоді в Київ їдеш?

Ськшетуський замовк, якийсь час чути було тільки свист і завивання вітру.

- Слухай-но ... - сказав раптом ляснув себе по лобі, ловчий, - адже якщо Богун не вбитий, ти легко до нього в лапи попастися можеш.

- За тим і їду, щоб його відшукати, - глухо відповів Ськшетуський.

- Як це?

- Нехай божий суд нас розсудить.

- Думаєш, він битися з тобою стане? Скрутить та й велить живота позбавити або продасть татарам.

- Я ж з комісарами їжу, в їх свиті.

- Дай бог нам самим накивати п'ятами, що вже там говорити про свиті!

- Кому життя в тягар, могила в радість.

- Бійся бога, Ян! .. Та й не смерть страшна, все там будемо. Вони тебе можуть туркам продати на галери.

- Невже ти думаєш, пане ловчий, мені буде гірше, ніж зараз?

- Бачу, ти зовсім зневірився, в милосердя боже зневірився.

- Помиляєшся, пан ловчий! Я кажу, зле мені жити на світі, тому що так воно і є, а з волею Господньою я давно змирився. Чи не прошу, не нарікаю, що не проклинаю, головою об стінки не б'юся - тільки борг свій хочу виконати, поки живий, поки сили вистачить.

- Але біль душевна тебе точно отрута труїть.

- Господь потім її і послав, щоб труїла, а коли забажає, пошле зцілення.

- На цей аргумент мені заперечити нічого, - відповів ловчий. - Єдине наше спасіння у Всевишнього, він один - надія наша і всієї Речі Посполитої. Король поїхав до Ченстохови - може, вимолить що-небудь у пресвятої діви, а не те всі загинемо.

Запанувала тиша, тільки через вікон доносилося протяжне драгунського «Werdo" [36].

- Так-так, - сказав, помовчавши, ловчий. - Всі ми вже швидше мертві, ніж живі. Розучилися люди в Речі Посполитої сміятися, стогнуть тільки, як зараз в трубі вітер. Перш і я вірив, що кращі часи настануть, поки в числі послів сюди не приїхав, але тепер бачу, наскільки надії мої були марні. Розруха, війна, голод, вбивства, і нічого більш ... Нічого більш.

Ськшетуський мовчав, полум'я палаючих в осередку дров висвітлювало його схудле суворе обличчя.

Нарешті він підняв голову і промовив серйозно:

- Бренна життя наше: пройде, мине - і сліду не залишить.

- Ти говориш, як монах, - сказав ловчий.

Ськшетуський не відповідав, тільки вітер ще жалібніше стогнав в трубі.

 глава XV |  глава XVII


 глава V |  глава VI |  глава VII |  глава VIII |  глава IX |  глава Х |  глава XI |  глава XII |  глава XIII |  глава XIV |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати