Головна

глава VII

Була вже друга половина березня. Трави буйно пішли в ріст, зацвіли перекотиполе, степ закипіла життям. На ранок пан Ськшетуський в чолі своїх людей їхав немов би по морю, Бегучев хвилею якого була розгойдує вітер трава. А навколо нескінченно було радості і весняних голосів: кліків, чіліканья, посвистів, клацання, тріпотіння крил, гудіння комах; степ звучала лірою, на якій звучала рука господня. Над головами їздців яструби, немов підвішені хрестики, нерухомо стояли в блакиті, дикі гуси летіли клином, пропливали станиці журавлів; на землі ж - гон здичавілих табунів: геть мчать степові коні, бачиш, як розпорюють вони грудьми трави, летять, немов буря, і зупиняються як укопані, півкільцем оточуючи вершників; гриви їх розметались, ніздрі роздуті, очі здивовані! Здається - розтоптати готові непроханих гостей. Але мить - і раптом зриваються з місця, і пропадають так само швидко, як примчали, тільки трава шумить, тільки квіточки миготять! Тупіт утіхнул, і знову чути гучна пташина різноголосся. І все б, здається, радісно, ??але є якась печаль в радості цієї, галасливість начебто, а порожньо, - гей! - А широко, а просторо! Конем не досягти, думкою не збагнути ... Хіба що печаль цю, безлюддя це, степи ці полюбити і сум'яття душею кружляти над ними, спати вічним сном в їх курганах, голоси степові слухати і самому відгукуватися.

Стояло ранок. Великі краплі блищали на полину і бур'яні, свіжі подуву вітру просушивали землю, на якій дощі залишили великі калюжі, що розлилися озерцями і сяяли на сонці. Загін намісника повільно просувався вперед, бо важко поспішати, коли коні раз у раз провалюються по коліно в м'яку землю. Намісник, однак, не дозволяв подовгу відпочивати на могильних горбах - він поспішав зустрітися і попрощатися. Так до полудня наступного дня, проїхавши смужку лісу, побачив він вітряки Разлогов, розкидані по горбах і ближнім курганів. Серце в грудях Скшетуського застукало, як молот. Його не чекають, ніхто про його приїзд не знає: що скаже вона, коли він з'явиться? А он, он уже хати пiдсусiдков, потонули в молодих садах вишневих; далі розкидати село холопей, а ще далі завіднелся і колодязний журавель на панському майдані. Намісник підняв коня і погнав його в галоп. За ним кинулися інші; так і полетіли вони по селу з дзвоном і криками. Тут і там селянин показувався з хати, дивився, хрестився: чорти не чорт, татари не татари. Бруд з-під копит летить так, що не зрозумієш, хто скаче. А вони дісталися вже до майдану і взяли в облогу перед зачиненими воротами.

- Гей ви там! Відчиняй, хто живий!

На шум, стукіт і собачий гавкіт прибігли з двору люди. У переляку припали вони до воріт, вирішивши, що на садибу напали.

- Хто такі?

- Відчиняй!

- Князів будинку немає.

- Відчиняй же, сучий син! Ми від князя з Лубен.

Нарешті челядь дізналася Скшетуського.

- Це ваша милість! Зараз ми, зараз!

Ворота відчинилися, а тут і сама княгиня вийшла на ганок, споглянув з-під долоні на гостей.

Ськшетуський зістрибнув з коня і, підійшовши до неї, сказав:

- Не впізнаєш, ваша милість пані?

- Ах! Ви це, пане намісник? А я вже думаю, татари напали. Вклоняюся і ласкаво прошу в будинок.

- Дивуєшся, вірно, люб'язна пані, - сказав Ськшетуський, коли увійшли, - бачачи мене в розлогих, але ж я слова не порушив. Це князь мене в Чигирин, а потім і далі посилає. Він велів і в розлогих зупинитися, про здоров'я вашому впоратися.

- Дякую його князівського сіятельству, милостивого пана і благодійнику нашому. Чи скоро він задумав нас з Разлогов зганяти?

- Князь взагалі про це не думає, не знаючи, що прогнати б вас не заважало; а я що сказав, тому і бути. Залишитеся ви в розлогих, у мене свого добра вистачить.

Княгиня відразу повеселішала і сказала:

- Сідай же, ваша милість, і перебувай у приємності, як я, бачачи тебе.

- Княжна здорова? Де вона?

- Вже я розумію, що не до мене ти приїхав, мій кавалер. Здорова вона, здорова; від амурів цих дівка ще глаже стала. Так я її негайно і гукну, а сама приберу небагато - соромно мені в такому вигляді гостя приймати.

Одягнена була княгиня в плаття з линялій набійки, поверх якого був накинутий кожух; взута ж в ялові чоботи.

Але тут Олена, хоч і непозванная, влетіла в кімнату, дізнавшись від татарина Чохли, хто приїхав. Вбігши, захекана і червона, як вишня, вона ніяк не могла віддихатися, і тільки очі її сміялися щастям і радістю. Ськшетуський кинувся до неї руки цілувати, а коли княгиня навмисно вийшла, почав цілувати в уста, тому що людина він був палкий. Вона ж не дуже й опиралася, слабея від щасливого захоплення.

- А я вашу милість і не чекала, - шепотіла вона, мружачи свої чарівні очі. - Та вже ж не цілуй так, негоже воно.

- Як не цілувати, - відповідав лицар, - якщо мені і мед не настільки солодкий? Я вже думав - засохну без тебе; сам князь велів поїхати.

- Значить, йому відомо?

- Я зізнався. А він ще й радий був, згадавши про князя Василя. Гей, видно, напоїла ти мене чимось, дівчина, нічого і нікого, крім тебе, не бачу!

- Милість це божа - таке засліплення твоє.

- А пам'ятаєш, як кречет руки наші з'єднав? Видно, воно судилося.

- Пам'ятаю ...

- Коли я в Лубнах з туги на Солониця ходив, ти мені немов жива була, а руки протягну - зникаєш. Але тепер нікуди ти від мене не дінешся, і нічого вже нам більше не завадить.

- Якщо і перешкодить, то не з волі моєї.

- Скажи, люб'язний я тобі?

Олена опустила очі, але відповіла урочисто і чітко:

- Як ніхто інший в цілому світі.

- Нехай мене золотом і почестями обсиплються, я вважатиму за краще ці слова, бо бачу, що Ти добре говориш, хоч сам не знаю, чим зумів заслужити прихильність таку.

- Ти мене пошкодував, приголубив, заступився за мене і такі слова сказав, яких я раніше ніколи не чула.

Олена схвильовано замовкла, а поручик знову став цілувати їй руки.

- Пані мені будеш, чи не дружиною, - сказав він.

І обидва замовкли, тільки він погляду з неї не зводив, поспішаючи винагородити себе за довгу розлуку. Дівчина здалася йому ще красивіше, ніж раніше. У похмурої цієї світлиці, в грі сонячних променів, що розбиваються в веселки скляними репейкамі вікон, вона була схожа на зображення непорочних дів в темних костьольних межах. Але при цьому від неї виходила така теплота і така життєрадісність, стільки чарівної жіночності і чарівності являв собою і лик, і весь вигляд її, що можна було голову втратити, без розуму закохатися і любити вічно.

- Від краси твоєї я осліпнути можу, - сказав намісник.

Білі зубки княжни весело блиснули в усмішці.

- Анна Борзобогатих, напевно, в сто разів красивіше!

- Їй до тебе, як олов'яної цієї тарілці до місяця.

- А мені його милість Редзян інше говорив.

- Його милість Редзян по шиї давно не отримував. Що мені та панна! Нехай інші бджоли з квітки того мед беруть, там їх досить дзижчить.

Подальша розмова була перервана появою старого Чохли, з'явився вітати намісника. Він вважав його вже своїм майбутнім паном і тому кланятися почав від порога, східним звичаєм, виявляючи повагу.

- Ну, старий, візьму з дівчиною і тебе. Ти їй теж служи до смерті.

- Недовго вже і чекати, пан! Та скільки жити, стільки служити. Немає бога, крім бога!

- Так через місяць, як повернуся з Січі, поїдемо в Лубни, - сказав намісник, звертаючись до Олени. - А там ксьондз Муховецький з єпитрахиллю чекає.

Олена обімліла.

- Ти на Січ їдеш?

- Князь з листом послав. Але ти не лякайся. Персона посла навіть у поганих недоторканною. Тебе ж з княгинею я хоч зараз відправив би в Лубни, та ось дороги страшні. Сам випробував, навіть верхи не надто проїдеш.

- А до нас надовго?

- Сьогодні до вечора на Чигирин рушимо. Раніше розпрощаюся, скоріше вернуся. Княжа служба. Чи не моя воля, не мій час.

- Прошу скуштувати, коли налюбезнічалісь та наворковалісь, - сказала, входячи, княгиня. - Ого! Щоки-то у дівки палають, видно, не втрачав ти часу, пан кавалер! Та чого там, так воно і повинно бути!

Вона поблажливо поплескала Олену по плечу, і всі пішли обідати. Княгиня була в прекрасному настрої. За Богуну вона вже давно отпечалілась, до того ж завдяки щедрості намісника все складалося так, що розлогий «cum борис, лесіс, граніцібус et колонііс» вона могла вважати власністю своєї і синів своїх.

А багатства це були чималі.

Намісник розпитував про князів, чи скоро повернуться.

- З дня на день чекаю. Спершу СЕРЧАН вони, але потім, обміркувавши дії твої, дуже як майбутнього родича полюбили, тому, мовляв, що такого лихого кавалера важко вже в нинішні м'які часи знайти.

Пообідавши, пан Ськшетуський з Оленою пішли в вишняк, що тягнувся за майданом до самого рову. Сад, точно снігом, обсипаний був раннім кольором, а за садом чорніли діброва, в якій кувала зозуля.

- Нехай наворожила нам щастя, - сказав пан Ськшетуський. - Тільки треба попит запитати.

І, повернувшись до діброви, сказав:

- Зозуля-рябуля, скільки років нам з цією ось панною в шлюбі жити?

Зозуля негайно закувала і накувала півсотні з гаком.

- Дай же бог!

- Зозулі завжди правду кажуть, - сказала Олена.

- А коли так, то я ще запитаю! - Разохотілся намісник.

І запитав:

- Зозуля-рябуля, а чи багато хлопців у нас народиться?

Зозуля, немов на замовлення, негайно відгукнулася і накувала ні більше ні менше як дванадцять.

Пан Ськшетуський не знав від радості, що і робити.

- Ось пожалте! Старостою зроблюся, їй-богу! Чула, люб'язна панна? А?

- Нічого я не чула, - відповіла червона, як вишня, Олена. - Про що питав, навіть не знаю.

- Може, повторити?

- І цього не потрібно.

У таких бесідах і безтурботних жартах, немов сон, пройшов їх день. Увечері після довгого ніжного прощання намісник вирушив на Чигирин.

 глава VI |  глава VIII


 глава I |  глава II |  глава III |  глава IV |  глава V |  глава IX |  глава Х |  глава XI |  глава XII |  глава XIII |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати