Головна

Блаженний Августин 6 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

КНИГА 3. (В ній трактується про явища Божества, про яких, говорилося в попередній книзі: створював Бог тілесні образи для того, щоб з'явитися людям, або ж це були ангели, що посилаються від імені Бога, в той час, як сутність Божого сама по собі залишалася невидимою)

1. Нехай той, хто побажає, повірить, що я вважаю за краще працювати, читаючи, ніж диктуючи то, що б читали [інші]. Ті ж, хто не бажає вірити цьому, будучи при цьому здатними і бажаючими спробувати [зробити те, що роблю я], нехай, коли я буду читати їх, забезпечать мене відповідями, на мої чи вишукування або ж на питання інших, якісь мені доводиться вислуховувати через ту роль, яку я граю в служінні Христу, і через те палаючого в мені прагнення захищати віру нашу від помилок людей плотських і подібна худобі; і нехай вони побачать, з якою легкістю я утримаюся від цього праці і навіть з якою радістю я влаштую відпочинок своєму перу. Але що якщо те, що б ми прочитали про ці речі, або мало викладено, або не виявляється, або ледь може бути виявлено нами на латині ([притому що] грецьку мову нам не настільки знаком, щоб ми опинилися якимось чином здатними читати і розуміти книги про подібні речі)? Тим часом, в такого роду творах (судячи з того малому, що з них було переведено), без сумніву, міститься багато корисного для нашого дослідження. Я ж не можу противитися своїм братам в тому їхнє право, що я їх слуга, коли вони настійно вимагають, щоб я особливо прислужував їм в їх похвальне учнівство Христу як словом, так і пером, запряжной парою яких управляє в мені любов. І я повинен зізнатися, що поки я писав, сам дізнався багато чого з того, що не відав. Отже, цей мій труд не повинен бути зайвим ні ледачому, ні вченому, бо він необхідний і багатьом старанним, і багатьом неукам, а також і мені самому. Таким чином, отримуючи величезну допомогу і сприяння від книг, написаних іншими про ці предмети, які ми вже прочитали, я зробив спробу дослідити і міркувати про те, що, як мені здається, може бути благочестиво досліджено та обговорено щодо Трійці, єдиному, Вишньому і Преблага Бога, за умови, що Він Сам буде заохочувати мене в дослідженні і сприяти в міркуванні потім, щоб було [написано] твір такого роду, якщо немає інших, щоб ті, хто бажає і може, читали; якщо ж щось таке вже існує, то буде тим легше відшукати що-небудь подібного роду, чим більше про це написано.

2. Насправді, для всього, що я пишу, мені б хотілося мати не тільки доброзичливого читача, але також і вільного критика, особливо тут, де саме велич предмета дослідження вимагає, щоб у нього було настільки ж багато дослідників, як і тих, хто їм заперечує. Однак, як я не хочу, щоб у мене був упереджений [на користь мене] читач, так само не хочу я, щоб був упереджений [в свою користь] критик. І так не любить мене перший більше кафолической віри, і так не любить себе другий більше кафолической істини. Першому я говорю: «Не корись написаному мною, як якщо б канонічного писання, але якщо в ньому ти виявив щось нове, чого ти раніше не знав, відразу ж тримайся цього; що ж стосується моїх праць, то не бери напевно те, про що ти не був обізнаний раніше, якщо ти тільки не зрозумів все як слід ». Іншому ж я скажу: «Не критикуй мою роботу, виходячи з своєї власної думки або упередженості, але з Божественного Писання або непорушного розуму. Якщо ж ти виявиш справжнє в написаному мною, то воно не є моє від того, що воно у мене; але, будучи улюбленим і розуміється, хай буде воно і твоїм, і моїм. Якщо ж ти викрили помилкове, то хоча вчинення помилки і було моїм, проте будучи запобігання, нехай не буде воно ні твоїм, ні моїм ».

3. Отже, ця третя книга бере свій початок звідти, докуда дійшла книга друга. Так як ми дісталися до того, що хотіли показати, що Син не менше Отця ні тому, що Батько посилає, ні тому, що Син посланий, а також те, що Дух Святий не менше Їх обох, тому що ми читаємо в Євангелії, що він посилається і від одного, і від іншого, ми зробили спробу дослідити, посланий чи Син туди, де він [раніше] був, бо він приходить в цей світ і в цьому світі був, і також посланий чи Дух Святий туди, де він [ раніше] був, оскільки Дух Господа «наповнює всесвіт, і, як всеосяжний, знає всяке слово» (Прем.1, 7); посланий чи Господь тому, що Він з потаємного був народжений у плоті і з'явився, як би вийшовши з лона Отця перед людські очі в образі раба; і чи був Святий Дух також посланий тому, що було видно в самому тілесному образі голуба і разделяющихся вогненних язиків; так, що коли про Них висловлюється визначення «бути посланим», воно означає виходити до погляду смертних в будь-якому тілесному образі з духовної таємності; і що Отець називається послав, але не посланим, оскільки Він цього не робив. Далі виникає запитання: чому Батько ніколи не називається посланим, хоча Він Сам Себе показував за допомогою тих тілесних образів, які були очам древніх. І якщо Син показувався і в той час, то чому Він називається посланим набагато пізніше, тобто Як настало ж виповнення часу, і Він народився від дружини, хоча Він і раніше надсилався, оскільки був в тих тілесних образах? І якщо про Нього невірно говорити як про надісланому за винятком того, коли Слово стало плоттю, то чому ми читаємо про Духа Святого як про надісланому, хоча Він ніколи не втілювався. Але якщо насправді за допомогою цих древніх видінь був не Отець і не Син, але Святий Дух, то чому Він називається посланим тепер, хоча цим [зримим] способом Він посилався [набагато] раніше? Далі ми провели підрозділ так, щоб вивчити предмет ретельно. У нашому дослідженні вийшло три частини, одну з яких ми розглянули в другій книзі, а дві залишилися я почну розглядати одну за одною. Адже ми вже вивчили і визначили, що в цих стародавніх тілесних образах і баченнях був не тільки Отець і не тільки Син, і не тільки Святий Дух, але невиразні чином Господь Бог, Який розуміється як Сама Трійця, яке б Особа Трійці ні позначало допомогою йшли знаків біблійна оповідь.

4. Отже, тепер ми будемо досліджувати спочатку те, що слід [безпосередньо з попереднього]. У другій частині проведеного підрозділи викладається, чи було творіння створено тільки так, щоб в ньому Бог, наскільки Він вважав би це найбільш гідною кандидатурою, міг бути людським поглядам; або ж ангели, які вже існували, посилалися таким чином, щоб говорити від Особи Бога, приймаючи тілесний образ від тілесного творіння для виконання свого завдання; або ж змінюючи і перетворюючи саме своє тіло, якому вони не підвладні, але [навпаки] над яким вони панують, в будь-які відповідні і зручні для їх дій образи, які б вони не побажали, відповідно до здатністю, даною їм від Творця. Після ж вивчення цієї частини предмета дослідження (наскільки дозволить Господь [нам це зробити]) ми повинні звернутися до того, що ми [також] вирішили розглянути, [тобто] посилався чи перш Син і Святий Дух, і якщо так, то в чому різниця між колишнім їх посланням [в Старому Завіті] і тим, про який ми читаємо в Євангелії; або ж ніхто з них не посилався перед тим, як Син був народжений від Марії Діви, а Святий Дух з'явився у видимому образі (голуба або вогненних язиків).

5. Однак я зізнаюся, що за рамки моїх намірів виходить [завдання дослідити], чи сприймають [що-небудь] ангели, потаємно діючи за допомогою духовної природи, яка перебуває в їх тілах, від нижчих більш тілесних стихій, яких вони, пристосувавши до себе, змінюють і перетворюють як якийсь одяг в якій би то не було тілесний вигляд, причому самі ці види такі ж справжні, який справжньою, наприклад, була вода, яку Господь перетворив на вино; або ж вони перетворять свої власні тіла відповідним для їх дії чином в те, у що вони побажають. Втім, що б там не було, воно не відноситься до даного питання. І хоча я, будучи людиною, не можу ні в якому досвіді осягнути ці предмети так, як це роблять ангели; і [хоча] вони знають [їх] більше, ніж я, оскільки моє тіло змінюється під впливом моєї волі, що я відчуваю або в собі або в інших; все ж, немає потреби говорити, якого з цих варіантів я повірю, виходячи з авторитету Святого Письма, щоб мене не примусили доводити його [істинність], і щоб моє міркування не стало набагато просторіше, в чому зовсім не потребує даний розгляд.

6. Тут, таким чином, нам слід розглянути, чи діяли тоді ангели, являючи ті образи тел очей дітей сповіщаючи слова їх вухам, коли саме чуттєве творіння, слугуючи Творця по Його помахом, перетворювалося в те, що було потрібно для розслідування обставин, як це написано в книзі Премудрості: «Бо Тварина, служачи Тобі, Творцеві, спрямовується до покарання нечестивих і вщухає для благодіяння віруючим в Тебе. Тому і тоді вона, змінюючись в усі, корилася Твоєї благодаті, яка живить всіх за бажанням нужденних »(Прем.16, 25-26). Бо міць Божественної волі простягається через духовну природу до видимих ??і [взагалі] чуттєвих дій природи тілесної. Бо де ж не здійснюється те, чого бажає Премудрість всемогутнього Бога, Яка «швидко простягається від одного кінця до іншого і все влаштовує на користь» (Прем.8, 1) ?!

7. Існує певний природний порядок в перетворенні і зміні тіл, який, хоча і є слугою Божественних розпоряджень, все ж внаслідок своєї постійної буденності вже перестав бути предметом подиву, подібно до тих речей, які змінюються в найкоротші або вже точно не тривалі проміжки часу на небі , землі і море, виникають вони або зникають, або ж з'являються час від часу. Є, однак, і інші речі, які, хоча і виникають з того ж самого порядку, [все ж] менш звичайні внаслідок [того, що вони зміняться в] більш тривалі проміжки часу. Хоч вони багатьох і вражають, вони [цілком] осягаються тими, хто досліджує цей світ, і з просуванням поколінь стають тим менш дивними, чим частіше вони повторюються і пізнаються великим числом [людей]. Такі затемнення Місяця і Сонця і деякі зрідка виникають види зірок, землетрусу, потворні породження живих істот і деякі інші подібні речі, з яких не виникло б жодної, не будь на те волі Божої, хоча більшості це і не очевидно. Тому марнославство філософів знаходило цього інші причини. Вони, можливо, і вірні, однак [найбільш] поверхневі, оскільки [ці філософи] не здатні побачити Причину, що перевершує всі інші, тобто волю Божу. [Інші ж причини] помилкові, [бо] виведені не з [якогось] дослідження тілесних речей і рухів, а зі своїх здогадок і помилок.

8. Щоб [моє виклад] було більш ясним, я, як зможу, спробую навести приклад. У людському тілі є, звичайно ж, деякий остов плоті, і зовнішній вигляд, а також впорядкованість і розрізнення членів і належний стан здоров'я. Але цим тілом править натхненна в нього душа, яка розумна. І ця сама душа, хоча вона і мінлива, все ж може бути причасницею тієї незмінною Премудрості так, що її причастя в ній самій, подібно до того, як сказано в псалмі про всіх святих, з яких немов як з живих каменів зводиться той Єрусалим, який є Матір наша передвічна на небесах. Бо співається так: «Єрусалим, влаштований як місто, чиє причастя в ньому самому» (Пс.121, 3). Вираз «в ньому самому» тут, звичайно ж, означає «в тому вищому і незмінному Благо, Яким є Бог, Його Премудрість і Воля». Йому ж співається і в іншому місці: «Ти їх, - і зміняться, але Ти - той же" (Пс.101, 27-28).

Давайте домовимося [наприклад] про таке мудре [людині], чия розумна душа вже є причасницею незмінною і одвічної істини Він радиться зі своєю душею з приводу всіх своїх дій і зовсім не робить нічого такого, чого б він не знав, що слід робити в відповідно до неї для того, щоб за допомогою підпорядкування і покори їй чинити правильно. [Тепер уявімо], що ця людина за порадою вищого розуму Божественного благочестя, який він чує таємним серцевим слухом, і за його ж наказом катує своє тіло працею на будь-якій службі милосердя і накликає на себе хворобу. При цьому, на думку [двох] лікарів, вважається, що причина хвороби викликана або велич сухістю тіла, як стверджує один, або [навпаки] непомірне вологістю, як стверджує інший. Один з них називає вірну причину, інший помиляється. Однак і той, і інший говорить про найближчих, тобто тілесних, причини. Але якби ми [глибше] досліджували причину тієї сухості і виявили, що це - добровільна праця, то ми б дісталися до більш істотною причини, яка виникає з душі і впливає на тіло, яким керує. Але і це не було б першою причиною. Остання ж, безсумнівно, була б істотніше і [полягала б] в Самою незмінною Премудрості, заради Якої душа мудрої людини, з любові служачи [Їй] і підкоряючись [Її] невимовним наказам, зробила добровільну працю. Отже, воістину, ніщо, крім волі Божої, не могло б вважатися першопричиною тієї хвороби. [Тепер же представимо], що до праці ревному і благочестивому цей мудрий чоловік привернув помічників, співдіє з ним у благій справі, які, проте, служили Богу не з тим же бажанням, але жадали отримати нагороди своїм тілесним пристрастям або уникнути чуттєвих неприємностей. [Уявімо що] він навіть залучив в'ючних тварин, якщо виконання цих праць вимагає такого піклування. Як би там не було, ці [в'ючні тварини] є істотами нерозумними, і під своїми в'юками вони рухали б своїми членами не тому, що щось думали про цю благу справу, але через схильності до задоволення або щоб уникнути неприємних відчуттів. Зрештою [уявімо, що] він привернув навіть тілесні предмети, позбавлені будь-яких почуттів, які необхідні для цих праць, будь то хліб, вино, масло, одяг, гроші, книга і що б там не було подібного роду. І, звичайно ж, у всіх цих зайнятих в цій справі тілесних предметах, морського чи неживих, які б [з них] не рухалися, зникали, поновлювалися, знищувалися і як би вони не змінювалися під впливом простору і часу, - який же ще могла б бути причина всіх цих видимих ??і мінливих створінь, що не невидимою і незмінною волею Божою, яка за допомогою праведної душі як оселі Премудрості користується ними всіма, [тобто] і дурними і нерозумними душами і, нарешті, тілами, будь вони ті, що натхненні і одухотворені або ж ті, що зовсім позбавлені почуттів, адже перш, ніж використовувати їх, сама благая і свята душа підпорядкувала себе благочестивому і релігійному слухняності?

9. Те, що ми, заради прикладу, викладали щодо одного мудрого людини, хоча все ще має смертне тіло і не бачить всієї повноти [істини], може бути також поширене і на будь-яку сім'ю, в якій [виявляється] співтовариство таких [людей], і на місто, або навіть на весь світ, якщо управління і керівництво людськими справами належить мудрим людям, свято і зовсім відданим Богу. Але оскільки це поки не так (бо ми в нашому мандрівці повинні вправлятися смертним чином і повинні бути наставлені батогами лагідності і смиренності), давайте задумаємося про те горнем і небесному Вітчизні, звідки ми мандруємо. Адже там - воля Божа, що творить «ангелів своїх духами, і служителів своїх вогнем палаючим» (Пс.103,4), сидячи серед духів, пов'язаних досконалим світом і дружбою і злитих в єдиній волі свого роду духовним вогнем любові, як ніби в Вишньому, святому і таємному житло, немов у своєму власному домі і храмі. Звідти розтікається вона досконало впорядкованими рухами творіння, спочатку духовного, потім тілесного, і користується відповідно до незмінним благорозсуд свого рішення всіма ними, якби вони були речі безтілесні або тілесні, духи розумні або нерозумні, будь вони милостиві через її благодать або ж погані з- за їх власної сваволі. Але яким чином в [належному] порядку тіла більш грубі і нижчі управляються за допомогою [тел] більш тонких і вищих, таким же чином все тіла [управляються] духом життя, дух нерозумного життя -духом життя розумної, відступаючи і прегрешающій дух життя розумної - духом розумного життя благочестивим і праведним, останній же - Самим Богом, як і все створене - його Творцем, від Кого, через Кого і в Ком воно створено і влаштовано. Таким чином, виходить, що це воля Божа, перша і вища причина всіх видів і рухів. Отже, в цьому неосяжне і безмірному загальному цілого творіння щось може статися видимим і [взагалі] чуттєвим чином, тільки якщо отримано такий наказ або дозвіл з невидимого і умопостигаемого таємного палацу вищого Повелителя відповідно до невимовної справедливістю заохочень і покарань, милостей і відплати .

10. Тому, якщо апостол Павло, хоча він все ще ніс на собі тягар [свого] ??1ела, яке розтліває і обтяжує душу, і хоча він все ще не бачив всієї повноти [істини] і [не досяг] ясності, бажаючи звільнитися і бути з Христом, і стогнучи, «очікуючи синівства, відкуплення нашого тіла» (Рим.8, 23), міг, проте, проповідувати Господа Ісуса Христа або своїми промовами, або ж своїми посланнями, або ж через причастя Його тілу і крові ( адже ми, звичайно ж, не вважаємо плоттю і кров'ю Христа ні мова, ні пергамент, ні чорнила, ні значущі звуки, вимовлені мовою, ні літерні знаки, накреслені на [писальної] шкірі, але тільки те, що ми споживаємо від прийняття земних плодів і по освяченні в релігійному таїнстві для нашого духовного порятунку в пам'ять про страждання за нас нашого Господа, і що, хоча і наводиться людськими руками до того мабуть образу, не може освятиться так, щоб стати великим таїнством, якщо невидимим чином не сприяє Святий Дух, так як всі, що відбувається в цій справі за допомогою тілесних рухів виробляє Бог, що приводить в рух спочатку невидимий [світ] своїх служителів або душі людські, або ж рабів таємних духів, підвладних Йому); що ж дивного, якщо також і в творінні неба і землі, моря і повітря, Бог творить видимі і невидимі [предмети], які бажає, щоб позначити і явити Самого Себе в них так, як Він вважає це за потрібне, до того ж не являючи самої сутності його, за допомогою якої Він є і яка абсолютно незмінна і [незрівнянно] глибша, більш сокровенна і більш піднесена, ніж всі ті Духи, які Він учинив.

11. Отже, цієї Божественної силою, керуючої усім творінням, духовним і тілесним, щороку в певні дні води моря здіймаються і проливаються [вниз] на поверхню землі. Але коли це сталося по молитві святого Іллі, [який молився] тому, що цьому передувала настільки тривала посуха, що люди стали голодувати, і тому, що в той самий час, коли цей раб Божий молився, саме повітря який-небудь зовнішньої прикметою вологи не виявляв жодних знаків наближається дощу, Божественна міць проявилася в послідував сильному і швидкому проливним дощем, за допомогою чого і було явлено диво. Так само зазвичай Бог викликає блискавки і грім. Але так як на горі Синай вони відбувалися незвичайним чином, і ті звуки були вимовлені не як нескладний шум, але так, що було ясно по найвірнішим вказівкам, що даються певні знаки, то і це було чудом. І хто ж підтягує вологу через корінь виноградної лози до самої грона і робить вино, як не Бог, Який дає [рослині] зростання, хоча людина його садить і поливає. Але коли за помахом Господа вода небачено швидко перетворилася на вино, навіть дурень зізнався б, що тут була явлена ??Божественна сила. І хто ж зазвичай одягає дерева в листя і колір, що не Бог? Однак, коли зацвів жезл первосвященика Аарона, що не Божественність чи говорила з сумнівається людством? І, звичайно ж, земля служить матеріалом для народження і освіти як будь-якої деревної породи, так і плоті усіляких тварин. Але хто ж це робить, що не Той, Хто сказав, щоб земля справила все це; Той, Хто Своїм Словом керує і направляє тим, що створив? Однак, коли Він в одну мить перетворив [бездушний] матеріал жезла. Мойсея в [живу] плоть змії, сталося диво, [бо хоча] ця річ і була мінливою, сама зміна було небаченим. Але хто ж дає життя кожній живій при народженні, що не Той, Хто дав життя і цієї змії в годину, коли це було потрібно.

І хто ж повернув тіла померлої їх душі, коли вони воскресли, що не Той, Хто одушевляє плоть в материнській утробі, щоб народилися ті, кому доведеться померти? Коли такі речі відбуваються так, що вони подібні до безперервного потоку речей, вічно поточних і переходять звичайним порядком з потаємного до очевидного і від очевидного в сокровенне, вони називаються природними. Коли ж вони для вмовляння людей підносяться за допомогою небаченого зміни, то називаються чудесами.

12. Тут я бачу, що може статися з людиною хиткого розуму, [який може поставити запитання,] чому подібні чудеса проводилися також за допомогою чар. Але ж і волхви фараона подібним чином створили змій і дещо інше. Але тоді тим більш слід здивуватися тому, яким же чином та сила волхвів, яка могла створити змій, коли вона дійшла до найдрібніших мух, зовсім пропала. Адже мошки, будучи дрібними мухами, [все ж] стали третьою напастю, яка вразила твердошиїй народ Єгипту. І тоді, не зумівши з ними впоратися, волхви сказали: «Це перст Божий» (Ісх.8, 19). Звідси нам дано зрозуміти, що навіть переступили ангели і сили повітря, які були скинуті з їх [колишнього] оселі в піднесеній ефірної чистоті в глибокий морок як свого роду в'язниці і за допомогою яких чари здатне на те, на що здатні вони, не можуть нічого, якщо це не дано силою з висоти. Ця сила дається або для того, щоб обдурити ошуканців, як це було з єгиптянами і з самими волхвами потім, щоб в приваблення цими духами все це здавалося дивним тим, хто це зробив, і потім, щоб істина Божого засудила їх; або для того, щоб наставити правовірних, щоб вони не забажали створити що-небудь як би велике (заради чого все це і було показано нам за допомогою авторитету Святого Письма); або ж для того, щоб випробувати, довести і виявити смирення праведних. Адже не через ж малої сили видимих ??чудес Іов втратив все, що мав: і своїх синів, і своє тілесне здоров'я.

13. Тому слід вважати, що всі ці видимі речі служать не переступили ангелам, але Богу, від Якого дається стільки цієї сили, скільки Він визнає [необхідним] в Своєму горнем і духовному незмінному житло. Адже і вода, вогонь і земля служать навіть засудженим до роботи в рудниках потім, щоб вони могли робити з ними те, що хочуть, але лише настільки, наскільки їм це дозволено. І, звичайно ж, цих злих ангелів не можна називати творцями через те, що з їх допомогою волхви, протистоячи рабу Божому, виробляли жаб і змій, тому що не вони їх самі створили. Але, воістину, певні таємні насіння всіх речей, які народжуються тілесним і видимим чином, ховаються в тілесних стихіях світу. Одна справа насіння, які ми нашими очима можемо [безпосередньо] бачити в плодах і живих істот; інше ж справа потаємні насіння видимих ??насіння, з яких за велінням Творця вода виробляє перших плаваючих і літаючих, а земля перші паростки і перших в своєму роді тварин. Бо тоді [те насіння] були впроваджені в породження подібного роду не так, що сила породження вичерпалася в цих породженнях; просто часто немає відповідних випадків належних співвідношень, за допомогою яких вони б спливли і виконали б свої види. Адже, ось же, і дрібний втечу є насіння, бо якщо його правильно посадити, то з нього вийде дерево. Від цього втечі відбувається більш тонке насіння в якомусь зерні того ж виду, і воно навіть нами мабуть. Від цього ж зерна є також насіння, яке, правда, ми не можемо бачити очима, проте ми можемо припустити про нього, виходячи з нашого розуму, бо якби не було такої сили в природних стихіях, не часто б народжувалося від землі те, що не було туди посіяно, і без попереднього змішування чоловічого і жіночого не було б стільки тварин на землі або у воді, які ростуть і, схрещуючи, породжують інших, тоді як перші з'явилися без будь-якого сполучення батьків. І бджоли, звичайно ж, вагітніє без сполучення насіння свого потомства, як би розсіяні по землі, які вони збирають ротом. Творець же цих невидимих ??насіння є Сам Творець всіх речей, оскільки хоч би що було нашим очам через народження, все має початок свого розвитку в сокровенних насінні і від них, немов як від вихідних правил, отримує приріст належної величини і відмінність в образі. Отже, оскільки ми не називаємо батьків творцями чоловіків, хліборобів - творцями плодів, хоча для створення цього сила Божа, що діє зсередини, зовнішнім чином використовує їх дії, остільки ж не можна вважати творцями не тільки злих, але і благих ангелів, коли завдяки тонкощі їх почуттів і тел вони використовують знання того насіння речей, які для нас сокровенні, і таємно розсіюють їх у відповідних співвідношеннях стихій і таким чином надають можливості для породження речей і прискорення їхнього росту. Але ні благі ангели не роблять благого, якщо тільки їм не накаже Бог; ні злі ангели не роблять злого, якщо Він їм не попускає. Бо [хоча] у неправедних через їх лукавства недобра воля, проте ж, силу вони отримують праведне, [будь вона] для свого власного покарання, або ж для покарання інших, або ж для прославлення благих.

14. Тому й апостол, відрізняючи внутрішнє творіння і освіту Бога від дій тварі, що додаються ззовні, проводить аналогію з землеробством: «Я посадив, Аполлос поливав, Бог же зростив» (1Кор.3, 6). Тому як в самій нашому житті ніхто, крім Бога, не може виправдати розум, хоча люди також зовнішнім чином можуть проповідувати Євангеліє, і не тільки благі [які роблять це] з щирістю, але і лукаві - при [вигідному для них] обставину, так і в творінні видимих ??речей Бог діє зсередини, зовнішні ж дії, [що здійснюються] за допомогою благих або злих, ангелів чи людей або навіть будь-якого виду тварин, відповідно до Його велінням і поділом прав, Їм проведеним, і прагненням до пропорційності, додаються їм так до природи речей, в якій Він все творить, як до землі - землеробство. Ось чому я так само не можу сказати, що злі ангели, викликані чарами, були творцями жаб і змій, як не можу я сказати, що злі люди є творцями плодів, які, як я побачив би, дорослі за допомогою їх дій.

15. Також і Яків не був творцем строкатості у худоби від того, що він клав при жолобах різного кольору різних маток, щоб, коли вони приходили пити, дивилися на них і зачинали. Але також і сам худоба не був творцем відмінності свого потомства від того, що строкатий образ, відображений за допомогою його очей від виду різного кольору прутів, прикріпився до його душі, але міг впливати на тіло, яке було одушевлено духом, на який виробляється вплив лише через співчуття до цього змішання, настільки, щоб відзначити строкатість потомство першої пори. Бо то, що вони впливають самі на себе - тіло чи на душу або ж душа на тіло - пояснюється розумними причинами, незмінно перебувають в Самою вищої Премудрості Божої, Яка не займає ніякого простору і Яка Сама, будучи незмінною, не залишає нічого з навіть того , що існує мінливим чином, оскільки все з того створено за допомогою Її Самою. Бо те, що від худоби народжуються не прути, а худобу ж, вчинив незмінний і невидимий розум Премудрості Божої, через Яку створено всі. Те ж, що від відмінності прутів відбувається якась строкатість, скоєне душа вагітного худоби, на яку було надано вплив ззовні через очі і яка, витягуючи зсередини відповідно до своєї власної мірою правило освіти, отримала його від глибинної сили Самого Творця. Але який же силою може бути душа, що впливає на тілесний матеріал і змінює його (хоча, втім, її не можна було б назвати творцем тіла, оскільки будь-яка причина мінливою і чуттєвої сутності, і вся її міра, число і вага, за допомогою чого утворюється і буття її як таке, і буття її як такої-то і такий-то природи, виникає з умопостигаемой і незмінною життя, яка над усім, але яка досягає [самого] віддаленого і земного), говорити занадто довго і не потрібно зараз. Внаслідок цього, я вважав, що діяння Якова щодо худоби примітно тим, що [його допомогою] можна усвідомити, що якщо творцем строкатості ягнят і козенят можна назвати ні людини, який так поставив кийки, ні самі душі маток, які зробили строкатими насіння, зачаті у плоті від способу строкатості, сприйнятого за допомогою тілесних очей; то тим більше не можна сказати, що творцями жаб і змій були злі ангели, за допомогою яких волхви фараона їх створили.

16. Бо одна справа влаштовувати і направляти творіння з глибокого і вищого осередку причин, що робить тільки Той, Хто є Бог Творець; і інша справа докладати будь-яку дію ззовні відповідно до дарованими Їм силами і здібностями, щоб те, що Їм твориться, виникло тоді-то або тоді-то, так чи сяк. Бо всі ці речі вихідним і первинним чином вже були створені в деякого роду з'єднанні стихій; хоча вони виникають лише тоді, коли отримують таку можливість. Адже як матері вагітніють потомством, так сам світ перебуває вагітним причинами народжуються речей, які народжуються в ньому тільки від тієї вищої суті, в якій нічого не виникає і не вмирає, не починає бути і не припиняє. Докладати ж ззовні випадкові причини, які, хоча і не є природними, все ж додаються відповідно до природи, щоб ті речі, які містяться і приховані в таємному лоні природи, вирвалися назовні деяким чином і народилися назовні, виявляючи свою міру, число і вага , потаємно прийняті від Того, Хто «все розташував мірою, числом і вагою» (Прем.11,21), можуть не тільки злі ангели, але і погані люди, як я показав це вище, привівши в приклад землеробство.

Блаженний Августин 5 сторінка |  Блаженний Августин 7 сторінка

Блаженний Августин 1 сторінка |  Блаженний Августин 2 сторінка |  Блаженний Августин 3 сторінка |  Блаженний Августин 4 сторінка |  Блаженний Августин 8 сторінка |  Блаженний Августин 9 сторінка |  Блаженний Августин 10 сторінка |  Блаженний Августин 11 сторінка |  Блаженний Августин 12 сторінка |  Блаженний Августин 13 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати