Головна

Глава 51: Мир гине від блуду, перелюбу і розпусти, а чернецтво - від многопопеченія, многозаботлівості і многостяжанія

1.  Глава 32: Монашество - добру справу порятунку, але хто воістину рятується?
  2.  Глава 5: Монашество - військова служба Царя Небесного
  3.  Глава II. Західне чернецтво до Бенедикта
  4.  До студента универс. Відповідь на питання про вступ до чернецтво

Подібно до того, як приходить зі світу в чернече життя повинен отлепілі від речовини світу, так і немовля повинен отлепілі від утроби матері своєї, вийти з лона і з'єднатися зі світом, т. Е. Вступити в життя.

Так, з'єднується немовля з беззаконням світу, але чому? З'єднується немовля з погибеллю світу тому, що і батьки його занурені в погибель смерті; звідси і немовля відає завжди тільки про земні, а про небесні забуває, до смерті робиться чуйним, а для спасіння бездушним; боїться так подвигу порятунку свого, як ніби за це мучений буде в смерті, а самої смерті не боїться, але найбільш печеться про неї, як би нею сподіваючись врятуватися. Так і в монашому житті нині буває.

Монашество і світ є подружжя. Якщо чоловік веде цнотливе життя, то злиднів нею і дружину, т. Е. Робить і її моральною. Кажемо: якщо ченці живуть з чистим розташуванням, то і світ злиднів, т. Е. Робиться нравственнее.

Чисте розташування монаха полягає в тому, щоб зовсім відректися від життя мирської, кружітельной; кружляння ж життя мирської суть: многопопеченія, многозаботлівость і сокровіществованіе.

Дія цих трьох останніх на світ таке, що через них затьмарює себе світ і не бачить благодаті Божої. Так точно затьмарюється цими трьома і чернече життя.

Але які є тими три інші, якими найбільше ж позбавляється світ світла благодаті Божої? Вони суть: блуд, перелюб і блуд. Бо, якщо блудить батько, то блудити буде і чадо; якщо перелюб батько, буде чинити перелюб і чадо; якщо розпуста батько, грішила буде і чадо ...

Отже, якщо чернече життя втратила порятунок своє, то чи не тим більше втратив світ цнотливість, і нечистими стали миряни? Чернець, як ми вище сказали, є чоловік, він втратив силу свою, тим більше дружина - світ - чи втримає силу свою?

Світ є жінка в порівнянні з чернецтвом ... Якщо чоловік безсилий, то дружина ще безсилі; не тим більше безсилим стоятимуть ваші нащадки їх? Т. е. Наступні покоління християн і ченців.

Як зачинатися будуть, такі будуть і немовлята? Немовлята будуть безсилі як і батько і матір свою, тобто нові покоління ченців. Бо батько розтратив силу свою в багато-під опікою і сокровіществованіі, а дружина, яка за природою безсила, паче того знесилилась від трьох справ світу: говоримо - блуду, перелюбу і розпусти. Ці та знесилюють дружину, т. Е. Світ.

Глава 52: Дивне домобудівництво Боже про порятунок людини. Втілення, обмивання первородного гріха хрещенням, спокутування Адама розп'яттям. Дарування людям другого хрещення покаянням

Людина стає злочинцем і нечистим від зачаття свого, т. Е. Отримує зародки нечистоти. Заради цього зійшов з неба Бог дарував божественне хрещення, щоб очищати людину від прабатьківській нечистоти і заради цього Сам Син Людський хрестився. Але навіщо хрестився і чому, раз Він не був зачатий у беззаконні, але втілився від Духа Святого? Великого Ради Ангел зробився досконалою людиною і був досконалий Бог, хрестився хрещенням, очистивши тим нечистоту беззаконного зачаття і злочинного народження.

Але не разом з хрещенням очищення явив хрещення покаяння, але, по-перше, явив хрещення очищення, а потім -крещеніе покаяння. Хрещення очищення проводиться без гіркоти, але з добродушністю, з возрадованіем, а хрищення покаяння - зі сльозами і з скорботами.

Беззаконне ж зачаття і по хрещенні продовжує діяти, т. Е. Впливати на помисел людини, як змій на Єву, т. Е., Хоча чистий він був тоді Єва, однак приступив до неї змій зі спокусою. Так і по хрещенні - звичайний гріх, вторований душею, приступає до душі і по звільнення її від нього через таємниче крещального дію Духа Святого. Душа, хоча і звільнилася в хрещенні, але легко приймає знову рада зміїв і знову впускає духу нечистого до свого дому, виметена і порожній. Звичайно, душа, зачата від праведних батьків і менше знайома зі гріхом від зачаття свого, буде і по хрещенні твердіше чинити опір радам Змієві та сильніше ненавидіти їх.

І ось впливає помисел, т. Е. Уявне гріховне жадання, на плоть, зневажанням хрещення подібно до того, як подіяв змій через Єву на Адама, і осквернились обидва через злочин.

Авель же зачатий був після Каїна і омитий був благословенний найгіркішу виправданнями, т. Е. Сльозами покаяння Адама і Єви.

Отже, весь рід людський став зачинатися в гріху і народжуватися в беззаконні, але Єва з Адамом не- були зачаті з беззаконням, але осквернили себе нечистоти злочину і були вигнані за це злочин. Отже, кому можна було очистити їх від злочину?

Адам, після порушення своєму, сидячи навпроти раю, на тій проклятій землі, гірко плакав і показав велике покаяння: день і ніч, дивлячись на злочин своє, він говорив, зітхаючи і плачучи: «Горе мені, нещасному! Що це я зробив? Ох, як вигнаний я з раю ?! Від якого найсолодшого Творця усіляких я відігнаний! .. Горе мені, позбавленому тих благ райських, яких око не бачило, вухо не чуло і язик не прорікав про таких! .. Я ж як позбувся їх? Як я вигнаний? Ніхто інший не вигнав мене, сам я вчинив злочин моє ... »Так усвідомлював Адам злочин своє і гірко плакав, але що була за користь? Хто міг тепер звільнити його з пекла? Ніхто не міг звільнити його з тієї проклятої безодні злочину, тільки єдиний Бог, Творець, Цар створення, Який і втілився заради цього від Духа Святого; Великого Ради Ангел, Чудовий Радник, в вертепі народивши, зійшов з небес. Але хто Його звів? Низвело Його покаяння і плач Адама. Сльози Адама притягли Його, як магніт залізо. Зійшов, втілився, став досконала людина, перебув ж і досконалий Бог, очиститься нечистоту зачаття людського. Очистив, але як очистив? Очистив її Духом Святим і вогнем.

Але для очищення Адама була потрібна сумно гіркоту, т. Е. Страждання. І зробив Господь це, кинувшись в баню пристрастей - і постраждав; як то кажуть: «І страждав, і був похований». Скуштував смерть, як досконала людина, яким був, помер тим все притаманне людству. Як досконалий же Бог, і охристились очищення, очистив єство людське від свого гріха зачаття, а потім виявив хрещення покаяння - словом і ділом.

Явив словом, коли сказав: «Чи можете пити чашу, яку Я пию і хрещенням, яким Я охрещуваного, хреститися?» (Мк. 10, 38). Справою ж було те, коли Він зазнав скорботи, довготерпеливий в пристрастях, змирився до смерті з довготерпінням Своїм - Заушье, був бичували, зганьблений, від раба в щоку вдарений ради нашого спасіння, вінок із тернини прийняв, переносив страждання та муки людські терпеливо, так як був досконала людина, будь-яка дія людське здійснював, т. е. ходив, їв, спав, як досконала людина, крім тільки гріха, так як був Він Єдиний абсолютно безгрішний. Це подібно до того, як якщо б був якийсь чоловік злого розташування, робить справу зле, і був би інший - доброго розташування. Добрий бачить злого, що робить протизаконні і смерть душі своєї, журиться, нарікає, стен.hi про смерть брата і посилає йому листи про виправлення. Але злий отримує той лист, кидає його під ступні ніг своїх, навіть дізнатися не бажає, що йдеться в листі. І чує доброзичлива людина, що злому не підкоряється його порадою, який він йому написав до виправлення його, - посилає він людей вірних, щоб вони переконали його до виправлення. Пішли ті благословенні люди, стали злому радити виправитися; він же, почувши поради посланих, переконували його виправитися, розгнівався, вчинив їм зло, одних бив, інших посадив до в'язниці, інших стратив, інших убив. Коли доброзичлива людина почув, що злий убив тих, які були послані до нього, то засмутився, уболіваючи про смерть людини.

Чи можна йому що зробити, щоб виправити людини? Так, можна, але що можна? Можна було б вжити покарання у помсту. Але помста вже деялось, бо людина помсти заради гинув, як то кажуть: «Бог помсти Господь, Бог помсти, що не обінулся є». Їй, що на прю Бог людині, але людина через помсти Божого гинув.

Глава 50: Ще про чадородстве мирян |  Глава 53: Посольство Мойсея

Глава 38: Про нерозкаяності людської і довготерпіння Божого |  Глава 40: Як уникнути полум'я вогняного |  Глава 41: Як зароджуються ворожнеча і осуд справ ближнього |  Глава 42: Про самовиправданні свого осуду |  Глава 43: Про стрілах відступника і про покажчику шляху порятунку |  Глава 44: Пятіобразіе непокорства порятунку і семістрастіе |  Глава 45: Про чудовому милосердя Боже і про те, кому саме радіють ангели |  Глава 46: Про викидання гріха з серця. Порівняння душі з садом, а гріха - з терням в саду |  Глава 47: Про оскверненні молитви помислами любостяжательнимі |  Глава 48: Про бубнах і ликах, вихорах засудження і до чого це призводить |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати