На головну

Рік К. С. 3-4-й день Зимових Скель

1.  Рік К. С- Ніч з 19-го на 20-й день Зимових Скель
  2.  Рік К. С. 10-й день Зимових Вєтров
  3.  Рік К. С. 10-й день Зимових Вєтров
  4.  Рік К. С. 10-й день Зимових Скель
  5.  Рік К. С. 10-й день Зимових Скель
  6.  Рік К. С. 11-й день Зимових Вєтров
  7.  Рік К. С. 11-й день Зимових Скель

- Що ти знаєш про розбійників? - Безнадійно запитав Річард червононосого товстого кухаря.

Кухар знав той же, що і всі, а саме нічого, і цей «нічого» розтягнулося на добрих півгодини.

- Добре, - зітхнув нарешті Дікон. - Тебе замкнули разом з іншими слугами, і ти нічого не бачив. Що ти можеш сказати про зниклого Гільєрмо? Як він себе вів? З ким розмовляв? Хто до нього приходив?

Кухар поворушив губами і повідомив те, що цивільний комендант знав і так.

Втікача мерзотника звали Гільєрмо Паччах, і він був племінником відійшов від справ опалювача, який його і привів.

Паччах-старший оголосив, що отримав в спадок заїжджий двір, попрощався й поїхав. Де отримав? Десь в Рафіано. Дістатися до новоявленого шинкаря було не легше, ніж до племінника.

- Гільєрмо був хорошим грубником? - Подав голос сидів біля дверей Нокс.

- Ох, пане, - колихнув пузом кухонний владика, - звідки ж мені знати? У нього один вогонь, у мене інший.

- Добре, - велів Річард, - можеш йти.

Кухар забрався. Дікон з тугою глянув на безнадійно порожній паперовий лист. Від слуг не було ніякого толку. Все, що вдалося дізнатися, юнак почув від Маріанни і першого ж допитаного лакея. Решта товкмачили все те ж саме.

Що робити далі, Річард не уявляв. Вціліла прислуга підозр не викликала, яка врятувала Робера баронеса - тим більше. Залишалося повісити спійманих розбійників, оголосити нагороду за голови втікачів і заспокоїтися, але цього-то юнак і не міг. Замах на Епіне занадто нагадувало полювання за ним самим. Комусь дуже хотілося, щоб в Талігойе не залишилося Володарів, і його слід було знайти. Легко сказати!

Дікон з огидою допив остиглий Шадді. Четверта чашка за ранок, а спати все одно хочеться. Річард невпевнено глянув на мовчазного Нокса: полковник був підтягнутий і непроникний. Йому не довелося задихатися в Дорі, а потім два дні поспіль разом з сюзереном приймати посольські співчуття.

- Полковник, я не зрозумів вашого останнього питання.

- Вибачте, монсеньйор. Мені подумалося, що цей Паччах не була грубником, а «шибеників». Мати свою людину в будинку дуже зручно.

- Я теж так вважаю, - кивнув Дікон.

Все вірно. Гільєрмо вибрав відповідний момент, дав знати спільникам і сам же їх впустив. Разом вони замкнули слуг, увірвалися через потайні двері в будуар. Все сходиться! Тільки хто за всім цим стоїть?

- Я не заважатиму? - М'які кроки, аромат ду хов. Маріанна так і не лягла! І не ляже, поки вони не закінчать.

- Пані, - як же вона все-таки хороша, - скоро ми звільнимо вас від своєї присутності.

- Монсеньйор, - баронеса вже взяла себе в руки, проте кирпатий підборіддя і спокійний голос могли обдурити Нокса, але не Річарда, - я завжди рада бачити вас в своєму будинку. Може бути, ще Шадді?

- Дякую, пані. - Ще одна чашка - і нудотна, гірко-солодка рідина хлине з вух. - Це було б чудово.

- Я зараз дам розпорядження.

Шарудливі шовку, запах троянд, тихий стук потайний дверцята ... В Бурштинової спальні теж пахне трояндами, але спочатку - справа.

- Джеремі, скільки залишилося?

- Троє, - з неприхованим полегшенням відгукнувся житель півночі, - камеристка і конюхи.

- Спершу камеристку. - Зараз він в шістнадцятий раз почує про заповіт в Рафіано.

- Так, монсеньйор. - Все, що сталося з інохідці, від пострілу в Епіне до нинішнього нападу, - ланки одного ланцюга. Потрібно прискорити весілля. Володареві Блискавок потрібен спадкоємець, і чим швидше, тим краще

- Камеристка, - незворушно доповів Джеремі, - звуть Ванніні.

- Монсеньйор. - Схожа на щуку шатенка зробила уклін. Минулого літа вона подавала їм з Маріанною шоколад. Прямо в ліжко.

- Під час нападу, - сухо уточнив Річард, - ти була у рідних?

- Так, монсеньйор, - заторохтіла щука, - пані мене відпустила. Якби я знала, що таке трапиться, ні за що б не пішла, але хто міг подумати ...

- Ванніні, - перервав словесний потік Дікон, - пропав опалювач. Що ти про нього можеш сказати?

- Він крався як кіт, - очі Ванніні стали злими, - як кіт-злодій. Він все винюхував, всюди нишпорив. Його справа - каміни, затопив і спи, але ж ні! Скрізь норовив пролізти, то димить у нього, то розпалювання мало ...

- Усе? - Ця злюка зараз навспомінает, потонеш. - Більше нічого не помітила?

- Невежа він був, - відрізала камеристка, - грубіян. Поводження делікатного не розумів. Доріан, камердинер пана барона, він зараз у відсутність, говорив, що обтешется, так селюк селюками і здохне. Вже ви мене, монсеньйор, вибачте, тільки нічого пройдисвітів всяких підбирати. Тлумачила адже я Дориану, що нічого опалювача в парадних залах штовхатися, а той зарядив, що не мого розуму це справа. А у пана барона серце добре, а понять про життя, немов у егой-них виробів. Ну і хто правий?

- Цілком ймовірно, ти, - подав голос Нокс, і краще б він цього не робив.

- Я гадениш за Хорну чую. - Ванніні зробила уклін полковнику. - Ось хоч пана Са-ліга взяти ... Начебто маркіз, а про обхід ніякого поняття! Ні одягнутися тобі, ні помитися. Який він кавалер, коли рівно з хліва виліз, а туди ж, на пані око поклав, тільки пані баронеса бруду не люблять, пані до чистоти звикли. Якщо вже вони кавалера шанують, то у нього все на місці - і обходження, і личко, і одягнений як годиться, та монсеньйор і самі знають ...

Служниця багатозначно посміхнулася, це було неприємно: Кому ще вона наговорив? Адже і не вгамуєш ...

- Ваш Шадді. - Дідок з підносом з'явилася ся диво вчасно.

- Передайте мою подяку баронесі. - Дікон підніс невагому, розписану метеликами чашечку до губ. Нав'язливий гіркий запах викликав нудоту, але ж деякі цим пійлом захоплюються. Юнак поставив Шадді прямо на порожній лист. Пора було закінчувати.

- Отже, ти Гільєрмо не довіряла і говорила про це камердинерові пана Капул-Гізайля, а він уваги не звернув. Це все?

Це було не все. Далеко не все.

- Пане Доріан багато про себе думає. - Баронський камердинер явно не давав Ванніні по Коя. - Ще був би він камердинером монсеньйора ... Або пана Епіне, або пана Марселя, а він хто? Та ніхто, а носом зараз місяць сшібет ... А все з того, що пані баронеса зовсім барона розбалували. І пташки йому, і черепки. Воно зрозумілий але, діток немає, гроші є, чого не побалувати, тілько краще б вони в строгості будинок тримали.

Пан Салігао, той теж хороший! Капость яку тягає, а той і платить. І чого не заплатити, грошики-то не його. Чоловіче-то до нас голодранцю голодранцем підкотився, тільки добра і було, що клітка з горобцем цим жовтим. Правда, людина він добрий, своє місце знає, тільки краще б він ...

Увійшла Маріанна, тихо сіла поруч з Ноксом. Нокс покосився на баронесу і несподівано поправив комір.

- Пані, - полковник наіучтівейше нахилив голову, - ми майже закінчили. На жаль, нічого важливого дізнатися не вдалося, але монсеньйор не втрачає надії.

- У вас є більш важливі справи, - просто сказала Маріанна, - але коли видасться вільна хвилинка, згадайте, що в цьому будинку вам раді. До вас, пане Нокс, це теж стосується.

- Дякую. - Служака розгубився, і Діку вперше за останні три дні стало смішно.

- Полковник Нокс, - оголосив Повелитель Скель, - відтепер особисто відповідає не тільки за мою безпеку, але і за вашу.

- Буде виконано, - відчеканив северянин. - Пані, ви під захистом Скель.

- Я зворушена, - жінка вдячно посміхнулася, - але це, повірте, зайве. Навряд чи розбійники повернуться, а у вас стільки справ.

- Служити вам - наш борг, - не погодився Нокс. - Ваша камеристка стверджує, що зниклий опалювач поводився підозріло. Вона говорила про нього з камердинером вашого чоловіка, але той не звернув на це уваги.

- Дурниці, - посміхнулася Маріанна, - у Ван-Ніни дуже жива уява, і вона ніколи не ладила з Дорианом. Тепер, коли Гільєрмо зник, вона знайде, що згадати, коли ж він був у будинку, Ванніні знаходила його суспільство дуже приємним.

Якщо так, не дивно, що опалювач втік. Річард зловив оксамитовий погляд і посміхнувся у відповідь. Як же вона перелякалася в цю ніч і як тримається. Дивовижна жінка, просто дивовижна!

- В такому разі не смію довше заважати вашому відпочинку. Дякую за пояснення і за ... Шадді.

- Що ви, - як мало слів і як багато сказано, - це я ваша боржниця. Ванніні, ти вільна.

Особа служниці стало впертим.

- А монсеньйор мене не відпускав. Монсеньйор ще не знає, що Гільєрмо змовився з госпо Діном Саліганом. Ось так-то, пані! Я-то думала, вони про плошках Баронова шепочуться, а вони на вас націлилися. Уволочь хотіли, тільки пан Епіне завадили ...

Удачу потрібно обмивати, а то висохне, як жаба в спеку. Не можна повертатися на корабель з усіма грошима, море скнари не терпить: поділишся з трактирником, віддаси все краби тещі.

- Ще ялівцевого. - Юхан Клюгкатер з гідністю стукнув об дубовий стіл порожнім стаканом. - Нам з одним Леффера!

- Бу'сделано, - прокричав крізь гуркіт бубна подавальник. - А поїсти?

- М'ясо? - Повернувся Добряк до лейтенанту, підтвердила трагічну загибель вантажу і супроводжував його інтенданта.

- Свинину! - Постановив Леффера. - На вугіллі!

- Пітер, а тобі чого? - Небоже навалив на коліна першу в своєму житті дівку і ні устриці не тямив, але запитати-то треба. Рідна кров, як-ніяк.

- Тінто, - забулькотів Пітер, - для Нелл ... І льодяників!

- Тягни їм Тинту і ключик від спаленки, - заіржав Юхан, подавальник кивнув і зник в сизому чаду.

«Одновухий боцман» був сповнений - зимові свята затримали в порту десятка три купців. Звісна річ, Злам не поважаючи - до іншого не доплисти!

- Тут добре годують? - Поцікавився Леффера, притупуючи в такт музиці: в центрі залу дю жина матросів, обнявши один одного за плечі, хвацько від плясивала «крабіху», інші плескали, стукали

кружками і склянками, розгойдувалися в такт веселих мотиву. Все ходило ходором, тільки в нішах біля вікон було трохи тихіше, тут можна було розмовляти.

- Вже краще, ніж кесар. - Добряк підпер щоку рукою і розчулено шмигнув носом. - Люб лю Ардор ... І «Боцмана» люблю. Душевна міс течка ... станцювати, чи що?

Свистіли флейти, бив бубон, заходилася в плачі алатская скрипка. Трактирні подружки в червоних панчохах трясли спідницями, реготали, просили Тінто. Їм наливали, цілували в нафарбовані губи, смачно шльопали нижче спини.

- Хто жодного разу не був п'яний, - Ревіла таверна, - того прокляв Адріан,

Хто дивиться в чужій стакан, того прокляв Іоанн ...

- А в чужу кишеню? - Юхан підморгнув Леф-Феру. - Що буде з тими, хто заліз у кишеню Його Величності Готфріда?

- Це злочинці! - Твердо сказав Леффера. - Їх слід страчувати на Великий королівської площі. Ось так! Ваше здоров'я, шкіпер!

- Ваше здоров'я! - Лейтенанту і його солдатам довелося відвалити третину виручки, і все одно вийшов хороший фрахт. Вони не просто зберегли і голови, і балію, вони заробили, а хто ще може похвалитися заробітками на службі Його Величності Готфріда? Може бути, молодий Браунбард? Або дурень з «Срібної троянди» зі своїм генералом? Ну і де вони всі? Крабів радують, і «Селезень» б радував, візьми вискочили з диму фрошери лівіше.

- Стій! - Юхан вхопив за фартух червонопикий подавальників. - Тінто музикантам ... «Найе-Реллі-ла-ла» ... Плачу! За тих, хто пішов і не повернувся!

- Зараз, шкіпер. - Червонопикий згріб талл. - Як же пішли НЕ пом'янути, обов'язково згадаємо!

- Це тільки морський звичай? - Поцікавився Леффера. - Або в ньому можуть взяти участь і солдати?

- Можуть. - Добряк витягнув флягу з рибодева-ми. Склянки склянками, а хвостаті подружки де тільки з ним не побували!

- Парус підняти і плисти, найерелла, - затягнув високий страдницький голос.

- Нам плисти далеко, - Відгукнулося троє або четверо. - Неси, красуня, вино,

Найерелла-лерела,

Нам плисти далеко ...

Ще б не далеко! Від Хексберг до Ардор проти зірвався з ланцюга Швана ... Вони скрадались уздовж берега, ховалися, пробиралися і адже дійшли, панове оселедця! Дійшли і п'ють, а згорнули на північ - на дні!

Кухоль підняти і пити, найерелла, Нам пити до ранку, поки відлив може настати, Найерелла-лерела, Нам пити до ранку! ...

- Це ви Юхан Клюгкатер? - Незнайомий чоловік в простому темно-зеленій сукні сів на службовець стільцем бочонок.

- Ну я, - буркнув Добряк, обурюючись гостя за зіпсовану пісню, - далі що?

- Далі, - дивний гість махнув подавальників, - кеналлійского, наймиліший ... Червоного. Начальник митниці вважає вас людиною розумною і діловим. Він порадив мені вас розшукати.

- З чим вас і вітаю. - Якщо по справі, сам скаже, на шию кидатися не станемо.

- Дякую. - Незнайомець і не подумав образитися. - Я хочу почути про битву.

- А чого про нього говорити? - Юхан знизав плечима і прибрав рибодев від гріха подалі. - Все без мене розбовтали. Шкіпер ще по митницях стрибає, а команда вже по шинках мовами чеше ...

- Моряки - люди душевні, - погодився чужинець, - чим більше п'ють, тим більше згадують. Ваші матроси другий тиждень клянуться, що розгледіли герцога Алва на борту талігойского корабля. Це правда?

- Правда. - Ще б не так! Під Ворона хоч армію списуй, хоч ескадру, хоч інтенданта з солониною і полотном. - Ось лейтенант збрехати не дасть, він зі мною був, коли на мою посудину їх звірюка вискочила. Трипалубну, гармат десятків вісім, не менш, а на юті - Ворон. Без плаща, без капелюха, в руці - шпага, волосся дибки ... Як зараз перед очима стоїть.

- Як же ви врятувалися?

- Звезли. Фрошери гармати перезаряджали, тільки верхніми разок саднув, і все. Потім підвернулася посудина побільше, на неї вони і насіли, а нас Творець укрив і врятував. Тільки вантаж за борт залишати довелося, мілини в бухті, самі знаєте ...

- Я не знаю. - Гість спритно переполовинити стакан. - Але мій друг з митниці каже, що берега у Хексберг і справді погані. А де були дріксенскіе адмірали, коли на вас напав Алва?

- Билися десь. - Знайшли дурня базікати про Бермессера, простіше на бочку з порохом видертися і запал підпалити. - Диму було багато.

- Герцога Алва ви розгледіли навіть в диму.

- Розгледів, - огризнувся Добряк Юхан, відвертаючись від набриднуть. - Спробуй такого не роздивись!

- Справді.

Підпилий здоровань налетів на подавальників, той похитнувся, глечик з Тінто гепнувся на підлогу, розлетівся на друзки, по дошках розтеклася розкішна темно-червона калюжа. Погана прикмета, тепер п'яничку до Весняного Зламу не візьмуть ні на один корабель ...

- Шкіпер, - голос гостя став ласкавим, немов у ченця, - розкажіть, що ви бачили насправді. Повірте, говорити правду вигідно. Навіть ви придатними, ніж торгувати військовими припасами.

Зелений рукав метнувся до поясу, Добряк напружився, але гість витягнув всього-на-всього гаманець і смикнув тасьми. На сукно, брязкаючи, посипалися талієм. Видовище було, прямо сказати, красивим, але Юхан був Добряком, а не дурнем. Відмовишся від своїх слів, а потім куди? Сидіти в Ардор і трястися побачивши дріксенского прапора?

- Ні, - відрізав шкіпер, майже без жалю дивлячись на золоту розсип, - я не візьму гріха на душу. Що бачив, то бачив, а бачив я Ворона, а не Бермессера. Ось цими ось очі бачив, щоб мені краба тещі дістатися!

- Пане Клюгкатер, - насупився незнайомець, - ви мене ображаєте. Якщо вас ледь не втопив Кеналлййскій Ворон, так і говорите. Чим більше тим краще. Вважайте, що я взяв у фрахт ваш язик і мови ваших матросів. Ви не бачили Бермессера, ви бачили Алву і дивом вціліли, втративши вантаж ...

- Саме, - пробурмотів Юхан, і гість зник, залишивши золото, гаманець і занімілих співрозмовників.

Добряк чхнув і потер скроні. Навколо раніше гуляли. Між зсунутих столів двоє моряків зображували щось гайіфское. Один, з паперової трояндою в зубах, дрібно перебираючи кривуватим ногами, нарізав кола навколо здоровенного матроса. Той під регіт глядачів відвертався, манірно відставляючи схожі на коліна лікті. На голові його був імперський ковпак.

- Я б на вашому місці прибрав виручку, - отямився Леффера, - вона привертає увагу.

- Відрахуйте третину, ви в частці. - Хто був цей зелений? А, чи не все одно! Добряк згріб свою частину зі столу і крикнув подавальників, але підійшов господар. Треба ж, як у них тут спритно.

- Настоянки? - Ніздрі Одновухого роздувалися в передчутті виручки. - Тінто?

- Касеріо! - Юхан кинув на стіл два золотих. - Для всіх. І «найереллу». Чотири рази!

Не дарма ж його, врешті-решт, прозвали Добряком, а таку удачу потрібно полоскати довго, ретельно і не поодинці. Ну а дурень-інтендант нехай годує краби, так йому і треба, нічого було сперечатися! Нічого лізти в море, якщо ти такий слабкий і такий вірнопідданий!

- Про все забудь і пий, найерелла, - зажадала скрипка. - Все забудь і пий.

- Завтра на дно підеш, - закричав що не відрізнявся слухом Добряк, обхоплюючи однією лапою Леффера, а інший - випірнув з чада племінника. - Найерелла-ла, найерелла-ла, скоріше забудь і пий ...

Замурзаний особняк в кінці гірчичного тупика був передостаннім будинком в Раканя, куди Річард з'явився б з доброї волі, але вибирати не доводилося. Єдиний слід, яким би ненадійним він не здавався, вів до Салігану.

Маріанна в підслухана розмова не вірила, Дікон був згоден, що ображений служниця бреше. Ванніні нічого не чула, але бачити, як Салігао шепочеться з грубником, могла. Зрозуміло, мова йшла не про викрадення. Ніхто б не став нападати на баронесу, коли у неї гість, тим більше такої, як Епіне. Помилка виключалася, розбійники цілили в Робера, і за ними хтось стояв. Для вбивства Окделл Манріко вибрали северянина, для усунення Епіне годився ординар з Аріго, тільки совісті у нечупара-маркіза виявилося менше, ніж у капрала. Річард підвівся в стременах, розглядаючи голубиную зграю на даху. Розмова мала бути неприємний, і відкладати його не слід було.

- Джеремі, стукайте.

Слуга мовчки зліз з сідла. Солдат до мозку кісток, він виконував свої обов'язки так, немов ранкового визнання не було. Яким би ординарій міг стати Джеремі, але сюзерен рішення прийняв: нових дворян в Талігойе не буде. Що ж, Джеремі Біч не стане бароном, але до полковника дослужиться. До полковника і довічного коменданта Надорского замку!

- Пана Салігао немає вдома, - оголосив бу дущий комендант, - він з вечора поїхав.

Чи не ночував удома. Це могло щось значити, а могло бути збігом.

- Коли маркіз повернеться?

- Сторож каже, що не знає. - Джеремі лише злегка виділив слово «говорить», але Річард зрозумів: Біч воротареві не вірить.

- Думаєш, бреше?

- Так, монсеньйор.

- Ми оглянемо будинок. Полковник Нокс, капітан криця, тримайтеся за мною.

Нокс кивнув, прихоплений в останню хвилину капітан цівільніков нічого не розумів і нічого не питав.

- Пана немає, - слуга Салігао походив на маркіза більше господаря, - пан поїхали ...

- Я чув, - кинув Дікон, відчуваючи за собою подих солдатів. - Капітан криця, ваша справа, щоб ніхто не увійшов і не вийшов. Де кімнати маркіза?

- На другому поверху, але пан не велів ...

- Показуй дорогу!

- Слухаю, монсеньйор. - Сторож більше не сперечався, але Дік про всяк випадок кивнув Джеремі: нехай догляне.

Сходи були широкої, але запущеної до межі - ні килимів, ні світильників, тільки мутний зимовий світло, що пробивається в заляпані вікна. На майданчику між поверхами мармурова дівчина пристрасно обіймала когось змеехвостого, поруч ежілось давним-давно висохле деревце в діжці, з якої стирчали шийки пляшок.

- Криця, залиште тут двох, - велів Рі Чарда, - ми займемося особистими кімнатами, а ви зі берете слуг там, де я зможу їх розпитати. Джере ми вам допоможе.

Цівільнік згідно кивнув. Він здавався тямущим і найспритнішим, але його вибирав Айнсмел-лер.

На другому поверсі в ряд вишикувалися аж чотири діжки з гіллястими скелетиками, на одному ще трималася пара овальних листочків.

- Ліворуч, монсеньйор, - повідомив слуга і за м'явся: - Прошу пробачити ... Мені було наказано ...

- Що тобі було наказано? - Не витримав Дік.

- Нікого не пускати, - відрізав виплив з коридору Салігао і позіхнув. - Терпіти не можу гостей.

- Шкодую, - кинув Річард, - у мене до вас невідкладна справа.

- До вашого відома, молода людина, - маркіз позіхнув ще раз, - я взагалі не сприймаю, це занадто клопітно. Якщо вам захотілося скоротати вечір в моєму суспільстві, їдьмо до Маріанне.

Нічого не знає? Або знає все і ламає комедію? Нокс і дюжина надорцев за спиною гостя до світської балаканини не мають. Чесна людина відразу запитав би, в чому справа, а Салігао крутиться вужем. Мокрим.

- Я був у Капул-Гізайлей. - Дік уважно подивився в припухлі очі. - Після чого поїхав до вас.

- Залишивши баронесу? - Здивувався господар. - Хто ж вас злякав? Граф Гонт, пам'ятається, зайнятий, граф Савіньяк за тридев'ять земель, а віконт ВАЛМ і того далі.

- Вам багато відомо, - Дікон постарався посміхнутися, - звідки?

- Ці таємниці відомі навіть котам, - посміхнувся картяр. Він виглядав ще більш неохайним і сонним, ніж завжди, можливо через прикрашеного винними плямами халата. ~ - Хочете зіграти, повертайтеся до Капул-Гізайлям, а я до вас приєднаюся.

- Я не граю, - відрізав Річард, насилу стримуючи відразу.

- Дивно. - Маркіз щільніше загорнув халат. - Тоді я тим більше не уявляю, навіщо ви з'явилися, та ще з таким ескортом.

- Вам відомо, що сталося вночі? - Різко кинув Дік прямо в опухлу фізіономію.

- Сталося? - Маркіз придушив черговий позіхання. - Де саме? Світ великий.

- У будинку Капул-Гізайлей.

- Значить, я помилився, і ви пішли від баронеси в належний час. - Салігао вклонився. - Прийміть мої вибачення. І привітання.

- Мене викликали рано вранці. - І як Маріанна терпить цього блазня в своєму будинку ?! - Дуже рано.

- І ви пішли? - Захопився Салігао. - Я на подібну галантність не здатний ... Так ми вирушаємо до Маріанне? Якщо так, я маю намір переодягтися.

- Монсеньйор! - Криця. Треба думати, вони з Джеремі зібрали слуг. Дуже вчасно.

- Слухаю, капітан.

- Монсеньйор, - неголосно вимовив Цивиль-ник, - ми дещо знайшли. Мені здається, вам потрібно це бачити.

Скорочення гобелени, розкриті скрині і ящики. З посудом, кубками, свічниками. Алат-ський сервіз з леопардами. Ще один з несущимися щодуху вершниками. Кришталь, фарфор, бронза, срібло, емалі, седоземельскіе хутра, гайіфскіе шкатулки з гербами: Кілеани, Аріго, Манріко, Ко-Ліньяре, Штанцлери, Фукіано ...

- Ці сервізи, - крицю вказав на що йдуть по червоному леопардів, - були вивезені з особняка Аріго перед погромом. Їх шукала вся міська варта і митники.

Салігао пов'язаний з Аріго? Це він написав листа, ледь не погубили Катар ?!

- Звідки ви знаєте про сервізи? - Ги і Йорам свою цінність ні свого імені, ні своєї сестри, але нехай їх таємниці залишаться таємницями.

- Я починав на митниці, - байдуже пояснив цівільнік. - Ми шукали таємно провезені товари, але іноді доводилося займатися іншими справами ...

- Ми поговоримо про це. Отже, сервізи Аріго зберігалися тут?

- Ні. - Крицю був задоволений, як загнати дичина дайте. - Їх знайшли в будинку якогось Капотти. Він довгий час служив в Гайяре ментором. Знайдене митниця передала на зберігання в тессорію [3]. Коли втекли Манріко, зникло багато цінностей. Вважалося, що їх вивезли в Прідді.

Яка гидота! Одні борються, інші нишпорять по спорожнілих домівках у пошуках поживи. Дікон, не знаючи навіщо, торкнув алое блюдо. Тепер воно належало графу Жермона, але він в ТОРК, а в Рака-не надто багато мародерів. Доведеться взяти спадок Аріго на зберігання, благо місця вистачає ...

- ... Картини пензля Альбрехта Ріхтера належали маркіза Фукіано. - Крицю сумлінно перераховував знайдені скарби: - Прикрашений бірюзою кинджал вкрадений з особняка Залей минулої весни, срібло Кілеанов ... Теж було передано в тессорію ...

- Стійте! - Вузький срібний футляр з гравіюванням. Грона гліцинії і сплетені букви «К» і «А». Річард сам не зрозумів, як штучка виявилося у нього в руках. Ніжно тенькнуло замочок, на чорному оксамиті знайоме і зло блиснула зірка.

- Алая Ройя. - Який грубий у митника голос, грубий і нав'язливий. - Значиться в опису речей, які зникли з палацу, перебуваючи в полоні Ол-лара.

- Він обікрав королеву. - Річард дивився на криваву краплю і не вірив власним очам. - Королеву ?!

- Всього лише дружину узурпатора. - Який виявився за спиною Салігао зачинив один зі скринь і сів зверху, закинувши ногу за ногу. - Давайте зупинимося на цьому, в іншому випадку ви прокинетеся зі мною в одному ліжку. У Багерлее.

- Маркіз Салігао, - мерзотника потрібно повісити в Занхе, як «шибеника», - у вас виявлені не належать вам речі!

- Припустимо. - Огидне обличчя розпливлося в усмішці. - А скільки котрі належать до вам речей буде виявлено у вас? Хоча що це я кажу? Яке там «у вас» ... Свого будинку у Окделл в столиці немає вже років п'ятдесят.

- Замовкніть, або я за себе не ручаюсь! - Якби не цівільнікі, він би знав, як говорити з цієї мерзотою, що не цівільнікі і не посада!

- Хтось ударив по ній Змій! Ви всерйоз уявили, що у вас більше прав на вино і брязкальця Ворона, ніж у мене на тарілки Аріго? На жаль, мій юний друг, перед Творцем все мародери рівні, хоча ваші заслуги більше моїх. Я за Аріго рукавички не тягав!

- Ваша величність звільнив нас від помилкових клятв. - Святий Алан, скільки його будуть дорікати Вороном ?! - Сюзерен цінує справжню вірність, тобі цього не зрозуміти, чуєш, ти, злодій ?!

- Злодій? - Усміхнувся Салігао. - Тільки після вас. Вам згодували будинок Алви. Ви проковтнули. Зараз я візьму нічну вазу Коліньяров і піднесу вам. Або вашому полковнику.

- Не смій рівняти себе з государем! - Закричав Річард. - Ще одне слово, і ...

- Монсеньйор, - Нокс незбагненним чином опинився між Діком і Саліганом, - монсеньйор, дозвольте мені задати цій людині кілька запитань.

Полковнику легше, для нього Салігао просто злодій, якого підозрюють у вбивстві. Нокс може бути неупередженим, Окделл - немає.

- Задавайте. - Дікон рвонув комір, відчуваючи, що зараз задихнеться. - А потім - в Багерлее! За образу Його Величності і мародерство.

- Так, монсеньйор. - Річард Салігао не бачив, тільки дві прямі, чорні спини - Нокса і встав з ним поруч Джеремі. - Салігао, ваша участь в грабежах доведено, але ви викриті ще в одному злочині. Камеристка баронеси Ка-куль-Гізайль чула вашу розмову з грубником Гільєрмо. Йшлося про замах на життя герцога Епіне.

- Ванніні бреше. - Який бридкий голос, немов залізом по склу. - Може, я й сказав опалювача пару слів. У Маріанни завжди занадто жарко, все інше - бабські вигадки ...

- Було б вигадками, якби нападу. Герцога Епіне врятувало лише майстерність фехтувальника. Двоє розбійників в наших руках. Вони зізналися, що в будинок їх впустив Гільєрмо, він же показав потайні двері в будуар баронеси, про яку не підозрювала навіть вона.

- Маріанна ніколи не знала, що діється у неї в будинку, - каркнув Салігао. - Дивовижна безпечність ...

- Зате будинок Капул-Гізайлей знаєте ви, - все тим же рівним голосом продовжував Нокс. - Показання Ванніні, захоплених розбійників і герцога Епіне повністю вас викривають.

- В такому разі не я зла на Епіне, а він проти мене, - огризнувся маркіз. - Сподіваюся, у інохідці дістане сміливості не ховатися за чужі спини.

- Повелитель Блискавок поранений. - Річард відсторонив Нокса і вийшов вперед. - Ваше мерзенне суспільство йому зашкодить.

- Тим не менше, - квапливо сказав Нокс, - Перший маршал Талігойі засвідчив, що його врятувала баронеса Капул-Гізайль. Це повністю знімає підозру з господарів будинку, зате ваша розмова з грубником набуває вирішальне значення.

- Маріанна завжди вважала за краще герцогів. - Очі Салігао вперлися в Діка. - Цілком зрозуміле бажання для дочки птахівниці. Але, вибираючи з парочки Володарів, баронеса віддасть перевагу живе у власному будинку, врахуйте це.

Вбити не можна. Доведеться мовчати, зціпити зуби і мовчати, нехай говорить Нокс, він не дасть повести себе в сторону.

- Пане Салігао, - відчеканив немов підслухавши думки Річарда полковник, - вам залишається або зізнатися, що може полегшити вашу долю, або відправитися на шибеницю як злодієві і вбивці. Чому ви переслідували герцога Епіне?

- Переслідував? - Здається, до нахаби дійшло, що він попався. - О ні. Я всього лише прислужився одному пану, якому Епіне заважав.

- Кому? - Гаркнув Річард. - І за скільки?

- Уявіть собі, даром, - випнув губу Салігао. - Я завжди грав чесно, а фамільних коштовностей і коней при чесній грі не напасешся. Герцог Окделл повинен мене зрозуміти.

- Це не має відношення до справи!

- Має, - у Салігао вистачило нахабства підморгнути, - причому саме безпосереднє. Згаданий пан дізнався, з яких коштів я плачу борги честі. Він попросив мене про послугу, і я її зробив. А що мені залишалося? Пан був дуже наполегливий, а я не сумнівався, що мій спосіб грати чесно не знайде схвалення ні в Його Величності, ні у пана Епіне, ні у вас. І я не помилився.

- Ні, - задихаючись від огиди, підтвердив Дік, - не помилилися.

- Бачите, як все сходиться. - Нечупара знову підморгнув. - Спочатку від мене були потрібні сущі дрібниці. Ввести в будинок Капул-Гізайлей кількох кавалерів. Зрозуміло, я це зробив. Барон з баронесою були раді. Маріанне потрібно годувати левретку і чоловіка, а чоловікові - годувати пташок. Тим більше ви, Річард, не поспішали відновити настільки чарівне знайомство. Мабуть, стали більш ощадливі. Одна справа, коли за любов платить ер, зовсім інше - розлучатися з брязкальцями, які ви вважаєте своїми ...

- Маркіз Салігао, - Нокс теж не був кам'яним, - ви відчуваєте наше терпіння. Постарайтеся не відволікатися.

- Як вам завгодно. - Салігао встав з скрині і знущально вклонився. - Мене обіцяли залишити в спокої, якщо я допоможу відправити інохідці до його братам. Вибору у мене, як ви розумієте, не було, і я звернувся до Гільєрмо, з яким був знайомий і раніше. За сорок металів старий Паччах погодився стати дядьком. Вихователь моріскілл з ходу склював нашу вигадку, а Маріанна до опалювачів не опускається ... Все було готово, але Епіне в гості не поспішав. Вчора, наскільки я розумію, він з'явився, але вбити себе не дозволив.

Схоже на правду, дуже схоже. Вбивці знайшли підходяще знаряддя, але схибили з жертвою. Повелитель Блискавок виявився Оллар не по зубах.

- Ви задоволені? - Поцікавився Салігао, знову вмощуючись на скрині. - Або бажаєте що-небудь ще?

- Ви все ще не назвали імені вашого знайомого, - нагадав Нокс.

- Справді? - Почухав щоку маркіз. - Це тому, що я не знаю, як правильніше його називати, Удо Борн або Удо Гонт? Удо? Святий Алан, Удо!

- Ти брешеш! - Невже можна ненавидіти ще сильніше, ніж хвилину тому. - Брешеш! Це не він!

- Перевірте. - Щека мерзотника сіпнулася. - Брехні служниці вам вистачило, щоб вломитися в будинок маркіза. Сподіваюся, показань маркіза дістане, щоб вломитися до графу. Або пан цивільний комендант відпустить вбивцю одного?

- Ваші свідчення будуть перевірені, - дерев'яним голосом відгукнувся Річард, - і нарікайте на себе, коли ми доведемо вашу брехню.

- Пане заміщає капітана гвардії у себе, - відчеканив порученец.

- У нього хтось є? - Ритися в речах Удо при сторонніх він не стане. До ранку нічого не трапиться, але яке ж капосне справу! Адже і не повернешся, не втечеш! Річард Окделл може відступити, Повелитель Скель і цивільний комендант раку - немає.

- Граф Гонт один. - Порученець нічого не підозрював. Ще б пак, таке і в поганому сні не присниться.

- Ми доповімо про себе самі, - розпорядився Річард, відкриваючи двері. - Скажіть, щоб нас не турбували. Полковник Нокс, віконт Мевен, ходімо зі мною. Решта чекають в приймальні.

Гвардієць відступив, красиво клацнувши каблуками, пропускаючи старого друга до старого друга, цивільного коменданта до командувача гвардією.

Удо сидів за столом біля вікна і щось писав. Стук змусив його підняти голову.

- Я ж просив ... А, це ти. Щось трапилося? Піднявся протяг пригнув язички свічок, і Мевен квапливо причинив двері. Занадто квапливо.

- Ні не зовсім. - Святий Алан, як оголосити людині, що його звинувачують у замаху на одного? - Удо ... Граф Борн ... Граф Гонт, маркіз Салігао стверджує, що ви змусили його ... найняти «шибеників», щоб вбити герцога Епіне. Я розумію, це не так, але, розумієш ... Цивільний комендант повинен розслідувати ... Робер - Перший маршал, а Салігао ... Мій обов'язок ...

- Ти, головне, не хвилюйся. - Удо відклав перо і присипав піском документ. - Так чому, кажеш, я хотів убити інохідці?

- Ти хотів стати Першим маршалом. І ще через Маріанни. - Лише коли сказав звинувачення вголос, Дік усвідомив всю їх безглуздість. Удо уважно вислухав і поправив комір:

- Якщо достатньо мого слова - ось воно. Я не маю ніякого відношення до нападу на Робера.

Якщо немає, нічим не можу тобі допомогти. Або краще говорити «вам»?

Образився. А ти б сам не образився, ввалився до тебе Спрут із звинуваченнями в замаху на Альдо? Проклята посаду, а деякі ще їй заздрять!

- Удо, - почав було Дік і замовк, згадавши, що вони не одні. Гімнет-капітан і полковник стояли так тихо, що юнак про них забув. - Граф Гонт ... - Слів не знаходилося, але Удо зрозумів і так.

- Добре, - кинув він, піднімаючись, - не збираюся тобі заважати. Ти оглянеш тільки кабінет або відразу пошлеш людей до мене додому? Я можу написати дворецькому.

- Не потрібно. - Дік ще ніколи не відчував себе так бридко. - Досить кабінету.

- Чи не досить. - Удо пройшов до каміна і поворушив вугілля. - Оглянути палацові апартаменти і не оглянути будинок - не оглянути нічого. Якщо не хочеш пліток вже на свій рахунок, доведеться заїхати в гості.

- Ти повинен поїхати з нами.

- Якщо Мевен буде настільки люб'язний, що пояснить Темплтон, чому я його не дочекався, - холодно кинув Удо. - Мені не потрібні чутки.

А кому потрібні? На місці Удо може опинитися будь-хто: Мевен, Дуглас, Епіне, він сам. Річард представив, як порпаються в його бюро, перетрушують книги, заглядають в скрині і гардероби. І все через вкрай знахабнілого крадія!

Треба сьогодні ж розібрати папери і спалити непотрібне, особливо вірші. Вони все одно нікуди не годяться ...

- Монсеньйор, - нагадав Нокс, - накажете оглянути кімнату?

- Ні! - Відрізав Річард. - Ми йдемо. Слова Гонта мені досить.

Чи то від полум'я каміна, чи то від ненависті до Салігану стало жарко. Річард кинувся до вікна і рвонув раму на себе, впускаючи нічний холод. Воспрянувшую протяг хлюпнув фіранками, зірвав полум'я з найближчої з шести свічок, скинув зі столу недописану папір, і Дікон ледве встиг її підхопити ...

Глава 4. раку (Б. Оллар)

Рік К. С. 3-й день Зимових Скель |  Рік К. С. 4-й день Зимових Скель

Рік К. С. Вечір 2-го дня Зимових Скель |  Рік К. С. Ранок 3-го дня Зимових Скель |  Рік К. С. 4-й день Зимових Скель |  Рік К. С. Ніч з 4-го на 5-й день Зимових Скель |  Рік К. С. 5-й день Зимових Скель |  Рік К. С. Ніч з 5-го на 6-й день Зимових Скель |  Рік К. С. 6-й день Зимових Скель |  Рік К. С. 7-й день Зимових Скель |  Рік К. С. Ранок 8-го дня Зимових Скель |  Рік К. С. 9-й день Зимових Скель |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати