На головну

Глава перша ГРОМАДСЬКИЙ І ІНДИВІДУАЛЬНИЙ АСПЕКТИ РОЗУМУ

1.  I. Органічна будова привертає людини до здатності розуму
  2.  III. ПЕРША ЗУСТРІЧ
  3.  А) громадський порядок і безпеку руху і експлуатації транспорту;
  4.  Агресія: емоційні і мотиваційні аспекти.
  5.  Архітектурні аспекти при створенні ОС ВС.
  6.  аспект аспекти
  7.  аспекти Бхайрави

Розум є органічне ціле, складене з узгоджених індивідуальностей приблизно так само, як оркестрова музика складається з різних, але поєднаних між собою звуків. Навряд чи кому-небудь прийде в голову ділити цю музику на два види: вироблену в цілому оркестром і окремими інструментами, так не існує і двох видів розуму: громадського та індивідуального ...

Положення, що весь розум діє як єдине життєве ціле, від якого неможливо відокремити індивіда, природним чином породжується нашим поглиблюється знанням про спадковість і механізмі навіювання, яке стверджує, що кожна наша думка пов'язана з думками наших предків і соратників, а через них - і з суспільством в цілому. Ця точка зору гармонує із загальною установкою сучасної науки, що не допускає в природі нічого ізольованого.

Єдність суспільного розуму полягає не в угоді, але в організації, і факт взаємного впливу або взаємозумовленості між його частинами, завдяки чому все відбувається, пов'язане з іншими фактами і, таким чином являє собою прояв єдиного цілого ...

Диференційоване єдність психічної і суспільного життя, яке у елементарних відносинах і здатне до нескінченного зростання і адаптації це і є саме те, що я називаю в даній роботі громадською організацією.

У структурі суспільного розуму можна розрізнити - зрозуміло, дуже грубо - свідомі і несвідомі відносини, де під останніми розуміються відносини неусвідомлені, з якої-небудь причини залишилися нами непоміченими. Велика частина випробовуваних нами впливів носить саме такий характер - нашу мову, нашу механічне мистецтво, управління і інститути дістаються нам від людей, з якими нас пов'язують лише непрямі і несвідомі відносини.

Великі зміни в суспільстві - прогрес і занепад націй, інститутів і рас рідко бувають усвідомлені, поки не виявляються в минулому. І, хоча розширення суспільної свідомості є, можливо, найбільшою подією історії, воно залишає лише непомітний, обмежений і часто мінливий відбиток н життя окремої людини.

Суспільна свідомість, або знання суспільства, невіддільне від самосвідомості, бо навряд чи ми здатні думати про себе, не співвідносячи себе з різними суспільними групами, або думати про ці групи поза співвідношення з собою. Два явища існують разом і, в наявності чого ми дійсно впевнені - в наявності більш-менш складного особистого і громадського цілого, в якому в даний момент переважає або приватна, або загальна грань.

Я - сам і суспільство - близнюки, ми дізнаємося одного, тільки почувши про інше, а поняття окремого і незалежного Я - не більше ніж ілюзія ...

... Психічний досвід новонародженої дитини - чистий потік вражень, який можна вважати індивідуальним, так як він відрізняється від інших, і соціальним, тому що він є продуктом традиції та навіювання людського життя в цілому, хоча сам не підозрює ні про себе, ні про суспільстві.

Дуже скоро розум починає пригнічувати особисті враження, перетворюючись в наївне самосвідомість і примітивне знання про суспільство, тобто дитина нерефлектівного дізнається про групи і своєму місці в них. Він не говорить ще "Я", не називає свою матір, сестру, няню, але у нього вже є образи і почуття, з яких виникнуть ці ідеали. Пізніше розвивається більш рефлективне свідомість, яке дає імена йому самому і іншим людям і дозволяє повніше сприймати відносини, що виражають єдність цього маленького світу ...

"Я" і суспільство йдуть рука об руку, як сторони єдиного цілого ... Здоровий глузд переконує нас, що індивід є всього лише частина цілого ...

Я не заперечую точку зору, яка стверджує, що індивід являє собою диференційований центр психічного життя зі своїм власним світом, недоступним нікому іншому, що живе в потоці думок, що відрізняється від інших: ні твоє "Я", ні його "ти", ні його "ми "не є матеріальними об'єктами; існуючи тільки для нього, вони несуть на собі печатку унікальності. Однак ця унікальність точно так же видима і доказова, як і той факт, що індивід є в повному розумінні член цілого, причому він представляється таким не тільки науковому спостереженню, а й своєму недосвідченому свідомості ...

Суспільна свідомість є розгляду або в розумі окремої людини, або як узгоджені дії багатьох умів. Мої соціальні ідеї тісно пов'язані з ідеями інших людей, що впливають на них і створюють, таким чином, одне ціле. Вони дають нам суспільну свідомість, або, використовуючи більш звичні терміни, громадська думка - в найширшому сенсі групове стан розуму, досить чітко представляє себе. Я маю на увазі таке взаєморозуміння між індивідами і групами, яке повинно бути природним результатом дискусії. Різні індивіди демонструють різні рівні цього розуміння. Але ціле у всій його складності не буває охоплено їм ніколи, лише окремі відносини, що виникають в цілому, доступні йому. Чим тісніше спілкування в групі, тим глибше спаяно в єдине живе ціле їх суспільну свідомість ...

Єдність громадської думки, як ціле і життєве, грунтується не на згоді, але на організації, взаємодії та взаємному впливі. Звичайно, відома виражена схожість в природі необхідна, щоб уми могли впливати один на одного і погоджувати свої дії, створюючи єдине ціле, проте, повна тотожність, навіть в найдрібніших процесах, не є необхідною, та й просто неможлива.

... Існує, як мінімум, три аспекти свідомості, які корисно розрізняти: самосвідомість - або що Я думаю про себе; суспільне (social) свідомість (в його індивідуальному аспекті) - або те, що я думаю про інших людей; публічне (public) свідомість - або колективна точка зору людей, організованих в комунікативні групи. Всі три частини являють собою рівні єдиного цілого.

Фрейд 3. Невдоволеність культурою 5 сторінка |  Глава друга ЗАГАЛЬНИЙ І ІНДИВІДУАЛЬНИЙ АСПЕКТИ РОЗУМУ

Типи социометрических процедур |  Оформлення та вивчення социометрических даних |  Концепції та відкриття |  Стратегічна роль соціометрії серед інших соціальних наук |  Ступінь социометрического свідомості |  Мід Дж. Аз і Я |  Фрейд 3. Невдоволеність культурою 1 сторінка |  Фрейд 3. Невдоволеність культурою 2 сторінка |  Фрейд 3. Невдоволеність культурою 3 сторінка |  Фрейд 3. Невдоволеність культурою 4 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати