Головна

Хоробро, по-солдатському 1 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

Ганс Касторп постійно отримував вести від двоюрідного брата, спочатку хороші, повні надій, потім вже менш захоплені і, нарешті, лише де-не-як прикрашати щось дуже сумне. Довгий ряд листівок почався з веселого повідомлення Йоахіма про вступ в полк і про романтичну церемонії, яку Ганс Касторп в листі назвав «принесенням обітниці бідності, цнотливості і слухняності». Продовження носило все той же життєрадісний характер; листівки, які повідомляли про різні етапи удачливого службового шляху, дуже гладкого через пристрасної любові до справи і благовоління начальства, звичайно закінчувалися приветами і поклонами. Йоахім, протягом декількох семестрів відвідував університет, був звільнений від проходження школи прапорщиків. Вже до нового року він був зроблений в унтер-офіцери і надіслав свою фотографію в мундирі з нашивками. У коротких його донесеннях відчувалося захоплене поклоніння перед духом ієрархії, якому він тепер підкорявся, суворою в питаннях честі, ідеально приганяє і разом з тим гумористично-стримано поблажливої ??до людських слабостей. Він не скупився на анекдоти про романтично-складному ставленні до нього фельдфебеля, буркотливого фанатичного служаки, який в недосвідченому рядовому передбачав завтрашнього начальника; Йоахім і справді вже відвідував офіцерський клуб. Все це було смішно і дико. Потім мова пішла про те, що він допущений до іспиту на офіцерський чин. На початку квітня відбулося його виробництво в лейтенанти.

Здавалося, не було на світі людину щасливішою, людини, чиє істота і бажання повніше злилися б з цієї особливої ??формою життя. З якимось сором'язливим захватом розповідав він, як вперше у всій своїй юному пишноті йшов повз ратуші і ще здалеку крикнув «відставити!» Взяла на караул часовому. Він повідомляв про дрібних негараздах і про задоволення, яке йому давала служба, про чудову дружній спаяності офіцерського складу та про лукавим відданості свого вістового, про комічних випадках під час стройового навчання або занять військовим статутом, про оглядах і братських трапезах. Іноді згадував про свої світських обов'язки, про візити, званих обідах, балах. Про здоров'я ні слова.

До самого літа - ні слова. Потім прийшла звістка, що він лежить в ліжку і, на жаль, був змушений подати рапорт про хвороби: невелика лихоманка, справа двох-трьох днів. На початку червня він вже був в строю, але в середині місяця знову «розклеївся» і гірко нарікав на «невезіння», між рядків читалося страх не одужати до початку великих маневрів в серпні, яким він заздалегідь радів усім серцем. Дурниці! У липні він був здоровехонек, але потім мова зайшла про медичне обстеження, призначеному через цих безглуздих коливань температури, тепер від неї багато що залежатиме. Щодо результатів медичного обстеження Ганс Касторп довго залишався в невіданні, а коли звістка нарешті прийшла, вона була не від Йоахіма - чи тому, що він був не в змозі писати, чи тому, що соромився? - А від його матері, пані ЦІМС, яка, до речі сказати, не писала, а телеграфувала. Телеграма повідомляла, що лікарі вважають за необхідне надати Іоахіму відпустку на місяць-другий. Рекомендується гірська місцевість, негайний від'їзд. Прохання замовити дві кімнати. Відповідь оплачений. Підпис: тітка Луїза.

Був кінець липня, коли Ганс Касторп, лежачи на своєму балконі, пробіг очима цю депешу, потім перечитав її раз, другий. При цьому він тихенько кивав головою, власне навіть не головою, а всім корпусом і крізь зуби цідив: «Н-да, н-да, н-да! .. Так, так! Йоахім повертається », - зрадів він раптом. Але одразу ж знітився і подумав: «Гм-гм, досить значні новини. Можна навіть сказати, гарненький сюрприз. Чорт забирай, швидко ж це зробилося - вже дозрів для батьківщини! Мати їде з ним (він сказав "мати", а не "тьотя Луїза", його родинні почуття, його зв'язок з родиною мало-помалу ослабли, перетворилися мало не в відчуженість) - це погано, І перед самими маневрами, про яких бідолаха так мріяв! Д-да, є в цьому неабияка частка ницості, знущальною ницості, - факт прямо-таки протидії ідеалістичний. Торжество тіла, воно хоче не того, що душа, в сором піднесених умів, які вчать нас, що тіло в підпорядкуванні у душі. Схоже, вони не відають, що говорять; виявися вони мають рацію, це кинуло б на душу вельми сумнівний світло, по крайней мере в даному випадку. Sapienti sat[102], Я знаю, в чому тут суть. Бо питання, який я висуваю, якраз і зводиться до того, наскільки помилково протиставляти душу і тіло, якщо вони одного поля ягоди і грають один одному в руку, - піднесені уми, на своє щастя, про це не думають. Бідолаха Йоахім, ну кому охота ставати поперек дороги твоєму прагненню! Наміри у тебе чесні, але що таке чесність, якщо душа і тіло одного поля ягоди. Чи можливо, що ти не зміг забути освіжаючих духів, високих грудях і безпричинного сміху, що чекають тебе за столом Штьор? .. Йоахім повертається! - Знову подумав він і навіть зіщулився від радості. - Напевно, зі здоров'ям у нього погано, але ми знову будемо разом, я не буду більше жити наданим самому собі. Це добре. Звичайно, не все буде в точності як раніше; адже його кімната зайнята місіс Макдональд, вона там задихається від беззвучного кашлю, і, звичайно, на столику поруч з ліжком стоїть фотографія її синочка, а може бути, вона тримає її в руках. Але це фінальна стадія, і якщо кімната ще ні за ким не закріплена ... До пори до часу можна взяти іншу. Номер 28, пам'ятається, вільний. Треба зараз же довести до відома адміністрацію і сходити до Беренс. Ось новина так новина, з одного боку, правда, сумна, а з іншого - прямо-таки чудова, у всякому разі примітна новина! Треба тільки дочекатися, поки прийде колега і скаже «пьветствую». Йому пора, вже пів на четверту. Цікаво, чи залишиться він і зараз при тій думці, що тілесне слід розглядати як певне вторинне явище ... »

Ганс Касторп ще до чаю зайшов до контори. Кімната, яку він мав на увазі, по тому ж коридору, що і його власна, була вільна. Для пані ЦІМС теж знайдеться місце. Він поспішив до Беренс і застав його в «лабораторії» з сигарою в одній руці і колбою з чимось безбарвним в інший.

- Ви знаєте, пане гофрата, що я хочу вам повідомити? .. - Почав Ганс Касторп.

- Знаю, що неприємностей немає кінця, - відповів той. - Це Розенгейма з Утрехта, - і він тицьнув сигарою в пробірку. - ГАФК десять. А тут є директор фабрики Шмітц у нестямі і скаржиться, що Розенгейма плюнув на доріжку, - це з ГАФК-то десять. І я, мовляв, повинен як слід відчитати його. Так, але якщо я його відзвітувати, він вз'ерепенілся, адже він неймовірно дратівливий, а сімейство Розенгейма як-ніяк займає три кімнати. Я не можу його вигнати, дирекція мене зі світу зживе. Ось бачите, в які непорозуміння вплутувати на кожному кроці, хоч тобі за все миліше тихо і сумлінно займатися своєю справою.

- Безглузда історія, - промовив Ганс Касторп з вдумливої ??міною «свою людину» і старожила. - Я знаю обох. Шмітц надзвичайно коректний і охайний, а Розенгейма - нечупара. Але, крім гігієнічних, тут, здається мені, є й інші точки спотикання. Вони обидва дружать з доньєю Перес з Барселони, зі столу Клеефельд, в цьому-то, напевно, вся справа. Я вважаю, що вам слід було б ще раз нагадати всім пацієнтам про існуючий заборону, а на решту закрити очі.

- Зрозуміло, закрию. У мене вже починається нервовий тик від безперервного закривання очей. Ну, а ви чого сюди завітали?

І Ганс Касторп негайно виклав свою сумну і разом з тим пречудово новина.

Гофрата не те щоб здивувався. Він і так ні за що б не виявив подиву, а в цьому випадку і поготів, так як Ганс Касторп, запитаний або НЕ спрошенний, завжди розповідав йому про життя Йоахіма на рівнині і ще в травні сигналізував, що його кузен занедужав.

- Ага, - буркнув Беренс. - Ось воно саме. Ну що я вам казав? Що я говорив йому і вам не десять, а принаймні сто разів? Ось будь ласка. Три чверті року він жив на власний розсуд, перебував, так би мовити, в раю. Тільки в раю в повному обсязі знезаражені, а значить нічого доброго не обіцяють; втікач не хотів вірити старому Беренс. А старому Беренс треба вірити, не те погано доведеться, а спохватишся - і вже пізно. Він дослужився до лейтенанта, що ж, добре, нічого не скажеш. А що з того? Господь бачить серце людське, на чини і звання він не дивиться, перед ним усі стоять в чому мати народила, будь то генерал чи простий хлопець ...

Він поніс суща дурниця, став величезною своєю ручищей терти очі, не випускаючи з пальців сигари, і попросив Ганса Касторпа сьогодні більше не обтяжувати його своєю присутністю. Кімнатка для ЦІМС, звичайно, знайдеться, і коли він приїде, нехай кузен негайно укладе його в ліжко. Він, Беренс, зла не пам'ятає і готовий заклать тільця для цього дезертира.

Ганс Касторп дав телеграму. Він розповідав усім зустрічним і поперечним про те, що його кузен повертається, і все знали Йоахіма були засмучені і зраділи, щиро засмучені і щиро зраділи, тому що свого чистого лицарства сутністю він завоював загальне розташування, і невисловлені почуття і думки багатьох схилялися до того, що Йоахім був найкращим з усіх тут нагорі. Ми нікого, зокрема, не маємо на увазі, але віримо, що дехто відчув задоволення, дізнавшись, що солдатська служба для Йоахіма змінюється горизонтальним способом життя і що він з чарівною своєю коректністю знову стане «нашим». У фрау Штьор негайно виникли свої міркування з цього приводу. Повернення Йоахіма підтверджувало ті низькопробні сумніву, які в ній викликало його втеча на рівнину, і вона, нітрохи не соромлячись, стала хвалитися своєю прозорливістю. «Дрянь, дрянь!» - Вигукувала фрау Штьор. Їй відразу було ясно, що справа погана, залишається тільки сподіватися, що ЦІМС через свою впертість не "зіграє в ящик» (так вона і висловилася в жахливої ??своєї вульгарності). Вже куди краще сидіти на місці, як вона, але ж деякі інтереси і її пов'язують з рівниною, в Каннштате у неї чоловік і двоє дітей, проте вона себе тримає в руках ...

Відповіді ні від Йоахіма, ні від фрау ЦІМС не було. Ганс Касторп перебував в невідомості щодо дня та години їх приїзду; про зустріч на вокзалі, отже, не могло бути й мови, але вже через три дні після телеграми Ганса Касторпа вони виявилися на місці, і лейтенант Йоахім, збуджено сміючись, підійшов до ложа, на якому його кузен відбував свою санаторних повинність.

Це було невдовзі після початку вечірнього лежання. Їх привіз сюди наверх той же поїзд, що і Ганса Касторпа кілька років тому, років не коротких і не довгих, а передчасно, до відмови насичених хвилюваннями життя і тим не менше незначних, рівних нулю; навіть пору року було точно те ж саме - один з перших днів серпня. Йоахім, як сказано вище, радісно, ??так, в цей момент, без сумніву, радісно збуджений, увійшов або, вірніше, вийшов на балкон з кімнати, яку він майже що пробіг, і, сміючись, важко дихаючи, глухим, тремтячим голосом привітав свого двоюрідного брата. Позаду залишилася дорога через безліч країн, за великим, як море, озера, по гірських стежках, які вели його наверх, все вище вгору, і ось він стоїть тут, немов ніколи й не виїжджав, а двоюрідний брат охає і ахає, підвівшись на своєму ложе. На обличчі Йоахіма грав рум'янець, чи то від життя на свіжому повітрі, яку він вів протягом декількох місяців, то він був ще розпалений подорожжю. Чи не зайшовши навіть в свою кімнату, він поспішив, поки його мати приводила себе в порядок, в № 34, щоб швидше побачитися з товаришем колишніх днів, знову стали справжнім. Хвилин через десять вони підуть вечеряти, в ресторан, зрозуміло. Ганс Касторп, далебі, може перекусити з ними або хоча б випити ковток вина. І Йоахім потягнув його за собою в № 28, де все відбувалося точно так же, як в вечір приїзду Ганса Касторпа, тільки навпаки: тепер Йоахім, гарячково базікаючи, мив руки над блискучою раковиною, а Ганс Касторп дивився на нього, здивований і кілька розчарований тим, що кузен в цивільному костюмі. Ніщо не нагадує про його приналежність до військового стану. Він завжди представляв його собі офіцером, затягнутим в мундир, а він стоїть перед ним в звичайнісінькою сірою парі. Йоахім розреготався і назвав його наївним. О ні, мундир він спокійнісінько залишив удома. Мундир, нехай буде відомо Ганс Касторп, річ яка зобов'язує. Не входить кожного заклад підеш в мундирі. «Ах так, уклінно дякую», - вставив Ганс Касторп. Але Йоахім, мабуть, не знайшов нічого образливого в своєму зауваженні і став розпитувати про новини «Берґгофі» і про його мешканців не тільки не зарозуміло, але з щирим розчуленням повернувся на батьківщину. Потім з суміжного номера вийшла фрау ЦІМС і привіталася з племінником так, як вітаються в подібних обставинах, а саме - вдала, що радісно здивована, заставши його тут, - ця міна меланхолійно зм'якшувалася втомою і прихованим смутком, ставилася до положення Йоахіма, - і вони спустилися на ліфті на перший поверх.

У Луїзи ЦІМС були такі ж прекрасні, чорні, лагідні очі, як у Йоахіма. Її волосся, теж чорні, але вже з сивиною, були дбайливо укладені і закріплені майже невидимою сіткою, що добре гармоніювало з її розважливою, дружелюбно-стриманою, м'якою манерою триматися і, незважаючи на занадто очевидне простодушність, повідомляло приємне гідність всьому її суті. Вона явно не розуміла, і Ганс Касторп цьому не дивувався, веселощів Йоахіма, його прискореного дихання, квапливих промов, всього, що, треба думати, суперечило його поведінки вдома і в дорозі і справді так не в'язалося з його становищем, не розуміла і навіть відчувала себе ображеною.

Цей приїзд представлявся їй сумним, і вона вважала, що відповідно повинна і вести себе. Почуття Йоахіма, буйні почуття того, хто повернувся додому з далеких мандрів, пересилює зараз все інше і ще більше запалені тим, що він знову вдихав наш незрівнянно легкий, порожній і збудливий повітря, були для неї незбагненні і непроникні. «Бідний мій хлопчик», - думала вона і при цьому бачила, як бідний хлопчик віддається невгамовному веселощам зі своїм кузеном, як вони освіжають в пам'яті безліч спогадів, закидають один одного питаннями і, ледве дослухавши відповідь, з реготом відкидаються на спинку стільця. Вона вже не раз говорила: «Годі вам, діти!» І на закінчення сказала те, що повинно було прозвучати радісно, ??а прозвучало відчужено і навіть докірливо: «Право ж, Йоахім, я давно тебе таким не бачила. Нам, виявляється, треба було приїхати сюди, щоб ти виглядав, як в день свого виробництва! »Після чого веселий настрій Йоахіма як рукою зняло. Він схаменувся, знітився, замовк, не доторкнувся до десерту - досить ласого шоколадному суфле зі збитими вершками (зате Ганс Касторп віддав йому належне, хоча з часу рясного вечері пройшло не більше години) і під кінець взагалі вже не піднімав очей, ймовірно тому, що в них стояли сльози.

Це, звичайно, не входило в наміри фрау ЦІМС. Адже вона тільки прагнула внести в розмову пристойну стриманість, не відаючи, що середнє і помірне чуже цим височіням, що вибір тут існує лише між крайнощами. Бачачи сина таким пониклим, вона сама готова була заплакати і відчувала щиру подяку до племінника за його старання знову розвеселити глибоко засмученого Йоахіма. Так, що стосується особового складу пацієнтів, говорив Ганс Касторп, то він, як Йоахім сам побачить, зазнав деяких змін, багато оновилося, а багато, навпаки, за час його відсутності знову відновилося в колишньому вигляді. Двоюрідна бабуся, наприклад, знову вже давно тут з усією своєю компанією. І як і раніше вони сидять за столом Штьор. Маруся раз у раз регоче.

Йоахім мовчав, але фрау ЦІМС ці слова нагадали про одну зустріч, про Привіт, які вона повинна передати, поки не забула, про зустріч з дамою, швидше за симпатичною, хоча і дещо екстравагантною і з дуже вже рівними бровами, яка в мюнхенському ресторані - по шляху вони на один день затрималися в Мюнхені - підійшла до їх столу, щоб привітатися з Йоахімом. Теж колишня пацієнтка «Берґгофі», нехай Йоахім підкаже ...

- Мадам Шоша, - тихо промовив Йоахім. - Вона зараз на одному з альгейскіх курортів, а восени збирається в Іспанію. На зиму вона, ймовірно, приїде сюди. Просила передати привіт і найкращі побажання.

Ганс Касторп був вже не хлопчик, він володів судинно-руховими нервами, які могли змусити його обличчя покритися фарбою або збліднути. Він сказав:

- Ах, так це була вона? Диви, вже повернулася з Закавказзя. І, кажеш, збирається в Іспанію?

- Ця дама назвала якийсь містечко в Піренеях Гарненька, вірніше, чарівна жінка. Приємний голос, приємні руху. Але аж надто вільні, недбалі манери, - зауважила пані ЦІМС. - Підходить і заговорює з нами по-дружньому, розпитує, розповідає, хоча Йоахім, як з'ясувалося, ніколи не був їй представлений. Дуже дивно.

- Це Схід і хвороба, - відповідав Ганс Касторп. - Тут з міркою гуманістичної культури підходити не варто, нічого не вийде.

Отже, значить, мадам Шоша збирається в Іспанію. Гм! Іспанія також віддалена від гуманістичної середини, - тільки в бік жорстокості, а не м'якості; це не безформність, що не сверхформи, я б сказав: смерть як форма - не розчинені у смерті, а суворий догляд в неї, смертна суворість, чорна, аристократична і кривава, інквізиція, накрохмалені брижі, Лойола, Ескуріал ... Цікаво, чи сподобається мадам Шоша Іспанія. Ляскати дверима вона там відучитися, і, може бути, там навіть зіллються в людяності обидва антигуманістичних табору. Але може, звичайно, з цього вийти і щось злісно терористичний, якщо Схід попрямував до Іспанії ...

Ні, він не почервонів і не зблід. Враження, вироблене на нього випадково звісткою про мадам Шоша, виразилося в промовах, єдиною відповіддю на які могло бути збентежене мовчання. Йоахім не так злякався, він давно знав, що кузен навчився мудрувати тут нагорі. Але погляд фрау ЦІМС відбив крайню розгубленість; вона повела себе так, немов Ганс Касторп сказав грубу непристойність: після важкої паузи вимовила кілька слів, тактовно згладжують незручність, і встала з-за столу. Перш ніж піти до себе, Ганс Касторп передав розпорядження гофрата, згідно з яким Йоахім, завтра у всякому разі, повинен був залишитися в ліжку і чекати його візиту. Далі буде видно. Незабаром вони всі троє лежали по своїх кімнатах, де вікна були відчинені в прохолоду літньої високогірній ночі, кожен зі своїми думками, - у Ганса Касторпа вони оберталися навколо мадам Шоша і можливого її повернення через півроку.

Отже, бідолаха Йоахім оселився на батьківщині для проходження, як на тому наполягали лікарі, невеликого додаткового курсу лікування. Вираз «невеликий додатковий курс», мабуть, було паролем, який в низині придумали, а тут залишили в силі. Навіть гофрата Беренс прийняв цю формулу, хоча відразу уклав Йоахіма на місяць в ліжко: це, мовляв, необхідно для того, щоб виправити найбільш грубі порушення, для нової акліматизації, а також для регулювання калорійного бюджету. Питання про термін додаткового лікування він зумів обійти. Фрау ЦІМС, дама розумна, розважлива, характеру аж ніяк не сангвінічного, далеко від ліжка Йоахіма запропонувала намітити термін від'їзду на осінь, скажімо на жовтень, і Беренс з нею як ніби погодився, заявивши, що до цього часу справа вже звичайно просунеться. Загалом, гофрата припав їй дуже до душі. Він вів себе по-лицарськи, раз у раз говорив «пані», віддано, по-чоловічому, дивився на неї своїми налитими кров'ю очима і користувався студентським жаргоном, так що вона, незважаючи на свою гіркоту, не могла втриматися від сміху ... «Я знаю, що Йоахім в надійних руках», - сказала вона і через тиждень після приїзду відбула назад в Гамбург, адже про необхідність особливо ретельного догляду в даному випадку не могло бути й мови, до того ж з Йоахімом залишився його двоюрідний брат.

- Отже, радій: восени, - говорив Ганс Касторп, сидячи в № 28 у ліжку Йоахіма. - Старий певною мірою зв'язав себе цими словами; ти так і розраховуй. Жовтень - ось твій час. У жовтні деякі відправляються в Іспанію, а ти повернешся під своє bandera[103], Щоб відзначитися «понад покладений» ...

Головним його заняттям було щодня втішати Йоахіма, який, лежачи тут нагорі, пропускав почалася в серпні велику військову гру, бо це йому найважче було знести, і він прямо-таки зневажав себе за прокляту слабкість, напала на нього, можна сказати, в останню хвилину.

- Rebellio carnis[104], - Зауважив Ганс Касторп. - Ну що поробиш? Тут навіть хоробрий офіцер нічого вдіяти не може. Цю біду на собі випробував навіть святий Антоній[105]. Бог ти мій, та маневри бувають щороку, а крім того, ти знаєш, як тут тече час! Так його тут просто не існує, а ти не так довго був відсутній, щоб з легкістю не ввійти в цей темп: не встигнеш озирнутися, і твій додатковий курс позаду.

І все-таки оновлення почуття часу, випробуване Йоахімом завдяки життя на рівнині, було дуже значно, щоб він міг не боятися цих чотирьох тижнів. Правда, йому старанно допомагали скоротати їх; симпатія, яку рішуче у всіх порушувала його прямих їх натура, проявлялася у вигляді нескінченних візитів. Приходив Сеттембрини, співчутливий, чарівний, і величав Йоахіма «capitano», оскільки вже раніше титулував його лейтенантом; Нафта теж відвідав його, а потім стали приходити і всі старі знайомі, пацієнти «Берґгофі», дами - Штьор, Леві, Ільтіс і Клеефельд, панове Фергі, Везалий і інші, щоб, знайшовши вільну від своїх обов'язків хвилинку, посидіти біля його ліжка, ще раз повторити слова про невеликому додатковому курсі і розпитати про його життя на рівнині. Багато хто навіть приносили квіти. Після чотирьох тижнів він встав, так як температура у нього настільки впала, що він міг ходити куди заманеться, і в їдальні зайняв місце між двоюрідним братом і дружиною пивовара, фрау Магнус, навпаки пана Магнуса, - кутова місце, на якому колись сидів дядько Джемс, а потім протягом декількох днів пані ЦІМС.

Отже, молоді люди знову зажили пліч-о-пліч, як раніше; для повноти картини Іоахіму дісталася його колишня кімната (місіс Макдональд померла з фотографією свого синочка в руках), зрозуміло, після грунтовної обробки H2CO Власне кажучи, так вони обидва так це і відчували, тепер Йоахім жив при Ганс Касторп, а не навпаки: цей був старожилом, а той лише на час, як гість, ділив з ним його спосіб життя. Бо Йоахім намагався твердо і неухильно пам'ятати, що в жовтні закінчується його «невеликий додатковий курс», хоча деякі точки його центральної нервової системи не бажали дотримуватися гуманістичних норм поведінки і перешкоджали компенсує віддачі тепла його шкірою.

Вони знову стали навідуватися до Сеттембрини і НАФТА, а також здійснювати прогулянки з обома цими братами по ворожнечі. Траплялося, і нерідко, що до них приєднувалися А. К. Фергі і Фердинанд Везалием, тоді їх було шестеро, і духовні дуелянти перед численною публікою вели нескінченні поєдинки, вичерпно викладати які ми не можемо без ризику безнадійно розтектися, як це щодня бувало з ними , хоча Ганс Касторп і вважав, що його бідна душа була головним об'єктом їх діалектичного єдиноборства. Від Нафти він дізнався, що Сеттембрини масон, і це справило на нього не менше враження, ніж свого часу розповідь італійця про приналежність Нафти до єзуїтів і опікою ордена про його добробут. Уява Ганса Касторпа було вражене відкриттям, що подібне ще існує, і він засинав терориста питаннями щодо виникнення і сутності цієї цікавої організації, якій через кілька років належало справити свій двохсотлітній ювілей.[106] Якщо Сеттембрини за спиною Нафти говорив про його духовну сутність в тоні патетичних застережень, як про щось діаболіческом, то Нафта за його спиною відверто потішався над сферою інтересів, які представляв Сеттембрини, даючи зрозуміти, що це щось дуже старомодне і відстале: буржуазне просвітництво , позавчорашнє вільнодумство, звироднілі в жалюгідне фіґлярство, але в безглуздому самообольщении уявляє себе виконаним революційного духу. Він говорив: «Що ви хочете, його дід був карбонарій, іншими словами - вугляр». Від нього він успадкував віру вугляра в розум, в свободу, прогрес, всю цю поїдену міллю класично-буржуазну ідеологію чесноти ... Людини, бачте, завжди валить в збентеження невідповідність між стрімким польотом духу і жахливої ??неповороткістю, повільністю, відсталої інертністю матерії. Не доводиться дивуватися, що це невідповідність вбиває будь-який інтерес духу до дійсності; як правило, ферменти, що викликають революції дійсності, духу вже встигли осточортіти. І мертвий дух, їй-богу, сильніше контрастує з живим, ніж, скажімо, базальт, принаймні не претендує на те, щоб бути духом і життям. Ці базальти, залишки колишньої дійсності, які дух випередив в такій мірі, що вже відмовляється пов'язувати з ними хоч би яке не було поняття дійсності, продовжують мляво зберігатися і в силу своєї незграбної мертвої збереження не дозволяють вульгарності усвідомити свою вульгарність. Я говорю узагальнено, але ви зумієте практично застосувати мої слова до гуманітарного вільнодумства, уявна, що воно все ще знаходиться в героїчній опозиції до влади і держави. А тут ще катастрофи, за допомогою яких воно сподівається довести свою життєздатність, запізнілі і помпезні тріумфи, їм підготовляв - в надії, що в один прекрасний день воно урочисто їх відсвяткує! Від однієї думки про це смертна туга могла б охопити живий дух, не знай він, що з таких катастроф тільки він один вийде збагаченим переможцем і що тільки в ньому елементи старого з'єднаються з елементами майбутнього, утворюючи справжню революційність ... Як справи вашого кузена, Ганс Касторп? Ви ж знаєте, я дуже йому симпатизую.

- Дякую вам, пане Нафта. Йому все симпатизують, бо він по-справжньому хороший хлопець. Пан Сеттембрини теж дуже добре до нього ставиться, хоча свого роду романтичний тероризм, закладений в професії Йоахіма, безсумнівно неприємно йому. Отже, значить, він член масонської ложі? Скажіть на милість! Тепер вся його особистість постає мені в якомусь новому світлі, багато що прояснює. Невже і він ставить ступні під прямим кутом і вкладає особливий сенс свого рукостискання?[107] Я нічого подібного за ним не помічав ...

- Таке дитячість наш добрий муляр, звичайно, переріс. Я думаю, що обрядова сторона масонства нині як чіп пристосована до тверезо-буржуазному духу часу. Колишній ритуал вони самі б зараз сприйняли як неосвічений фокус-покус і соромно було б його - не без підстави, так як рядити атеїстичне республіканства в містерію - щонайменше несмак. Я не знаю, за допомогою яких жахів відчували стійкість пана Сеттембрини, - може бути, його водили з зав'язаними очима по нескінченних переходах і змушували чекати в «Чорній оселю»[108], Перш ніж перед ним розчиняться сяючий вогнями зал ложі, може бути, поставивши його перед черепом і трисвічник, йому урочисто ставили ритуальні питання, спрямовуючи вістря мечів в його оголені груди.[109] Запитайте самі, хоча, боюся, він буде не особливо говіркий, так як, якщо вся церемонія прийому і протікала набагато прозаїчніше, обітницю мовчання він тим не менш дав[110].

- Обітниця? Обітниця мовчання? Значить, все-таки ...

- Зрозуміло. Мовчання і покірності.

- Ще й покірності. Знаєте, професор, зараз мені здається, що він не мав достатніх підстав ополчатися романтичний тероризм в покликанні мого кузена. Мовчання і покорствует! Ніколи б не подумав, що такий вільнодумних людей, як Сеттембрини, підкориться цим чисто іспанським умовностей і обітницями. У масонстві, видно, є щось військово-єзуїтське.

- Ви це правильно відчули, - відповідав Нафта. - Ваш чарівний жезл здригнувся і застукав.[111] Ідея цього союзу докорінно пов'язана з ідеєю безумовного. А отже, вона террорістічна, тобто антиліберальними. Вона знімає тягар з совісті окремої людини і в ім'я абсолютної мети освячує будь-який засіб, навіть криваве, навіть злочин. Існує версія, що і в масонських ложах братський союз колись символічно скреплялся кров'ю. Союз не є щось споглядальний, він завжди за самою своєю суттю є абсолютно організуючим початком. Чи відомо вам, що засновник ордена ілюмінатів, у свій час майже злився з масонством, колись був членом ордена Ісуса?

- Ні, цього я не знав.

- Адам Вейсгаупт організував свій гуманітарний таємний союз з точному подобою єзуїтського ордену. Сам він був вільним муляром, а найвизначніші члени ложі - ілюмінатами. Я говорю про другу половину вісімнадцятого століття, яку Сеттембрини не забуде назвати вам ущербної епохою масонства. Насправді ж то була пора найбільшого розквіту всіх таємних товариств, пора, коли масонство дійсно піднялося на значну висоту, з якої його пізніше звели люди типу нашого людинолюбця; в ту пору він, безсумнівно, був би в числі тих, хто звинувачував масонство в єзуїтство і обскурантизм.

- І на те були підстави?

- Так, якщо хочете. У тривіального вільнодумства підстави були. У ті часи наші діди намагалися вдихнути в братство мулярів католицько-ієрархічну життя, і в Клермоні у Франції процвітала єзуїтська ложа вільних каменярів. Далі, в ту пору в ложі проникло розенкрейцерство - дуже примітна братство, яке, треба вам знати, чисто раціоналістичні політико-суспільні цілі виправлення та облагородження людства поєднував з вельми своєрідним ставленням до таємних наук Сходу, до індійської і арабської мудрості і магічного пізнання природи. Тоді ж була проведена реформа і реорганізація масонських лож в сенсі «суворого спостереження»[112] - В явно ірраціональному, таємничому, магічно-алхімічному сенсі; до речі сказати, йому зобов'язані своїм існуванням високі ступеня[113] шотландського братства вільних каменярів - орденський-лицарські ступеня, якими було поповнено стара, яка створювалася за зразком військової, ієрархічна драбина: учень, підмайстер, майстер, а також гросмейстерські ступеня, висхідні до жрецтву і насичені «таємним знанням» розенкрейцерів. Це був свого роду повернення до духовних лицарським орденів середньовіччя, перш за все до ордену храмовників, які, як ви знаєте, виголошували перед єрусалимським патріархом обітницю бідності, цнотливості і слухняності. Одна з найвищих ступенів масонської ієрархії і понині носить назву «Великий князь Єрусалимський».

Частина 2. Трошки божеволіємо. 8 сторінка |  Хоробро, по-солдатському 2 сторінка

зміни |  Хоробро, по-солдатському 3 сторінка |  Хоробро, по-солдатському 4 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати