На головну

мингера Пеперкорн

1.  мингера Пеперкорн
  2.  мингера Пеперкорн
  3.  мингера Пеперкорн
  4.  Мингера Пеперкорн 1 сторінка
  5.  Мингера Пеперкорн 1 сторінка
  6.  Мингера Пеперкорн 2 сторінка

Мингера Пеперкорн, літній голландець, вже протягом деякого часу перебував у санаторії «Берггоф», цілком заслужено поставила на своїй вивісці прикметник «інтернаціональний». Легка домішка кольоровий раси, - бо Пеперкорн був голландцем з колоній, уродженцем Яви і кавовим плантатором, - чи спонукала б нас цього Пітера Пеперкорна (так його звали, так він сам себе називав: «Тепер Пітер Пеперкорн побалує себе чарочкою горілки», говорив він зазвичай), - повторюємо, чи спонукала б нас ввести дану особу в нашу розповідь, особливо під кінець; адже якими тільки фарбами і відтінками не переливалася забарвлення суспільства, який проживав в такому поважному закладі, лікувальної діяльністю якого керував з багатомовної витіюватістю гофрата Беренс! Мало того, з деяких пір тут знову з'явилася якась єгипетська принцеса - та сама, яка колись подарувала гофрата визначний кавовий сервіз і цигарки «Сфінкс». Це була сенсаційна особа з унизаними перснями, пожовклими від нікотину пальцями і коротко підстриженим волоссям; беручи до уваги обіду і вечері, коли вона з'являлася в паризьких туалетах, принцеса ходила зазвичай в чоловічому піджаку і брюках з відпрасованої складкою, притому знати не хотіла ніяких чоловіків і дарувала свою ледачу, але палку прихильність лише однієї румунської єврейці, яка була просто мадам Ландауер, хоча прокурор Паравант заради її високості принцеси навіть закинув математику і від закоханості зовсім здурів.

Мало того, що тут особисто проживала згадана принцеса, - серед її маленької свити знаходився ще мавр-кастрат, людина хвора і кволий, але, незважаючи на свою конституцію, над якою любила потішатися Кароліна Штьор, чіпляється за життя більше, ніж хто-небудь; він був абсолютно невтішний, коли просвітили внутрішній морок його організму і платівка показала аж ніяк не втішну картину.

На тлі таких фігур мингера Пеперкорн міг здатися майже безбарвним. І хоча ми могли б і цю частину розповіді назвати, подібно одній з попередніх, - «Ще один», але нехай читач не тривожиться - ми не покажемо тут ще одного зачинателя розумового і педагогічного сумбуру. Ні, мингера Пеперкорн аж ніяк не з тих людей, які здатні вносити в життя логічну плутанину. Це, як ми побачимо, людина зовсім іншого складу, а причини, за якими він все ж вніс сум'яття в життя нашого героя, також з'ясуються з подальшого.

Мингера Пеперкорн прибув на станцію «Село» з тим же вечірнім поїздом, що і мадам Шоша, в тих же санях поїхав з нею в санаторій «Берггоф» і з нею повечеряв в ресторані. Це був не тільки одночасний, це був спільний приїзд, і їх спільність, що мала своє продовження хоча б в тому, що мингера Пеперкорна посадили поруч з повернулася хворий за «хороший» російський стіл, проти місця лікаря, на якому колись хворий учитель Попов судорожно і двозначно ламав комедію, саме ця нерозлучна і засмутила чесного Ганса Касторпа, бо такої можливості не передбачав. Перед тим гофрата по-своєму сигналізував йому про день і час повернення Клавдії Шоша.

- Ну, Касторп, старий, - сказав він, - віддане ожиданье буде винагороджено. Післязавтра ввечері кішечка знову прокрадеться сюди. Я отримав телеграму. - Але про те, що фрау Шоша з'явиться не одна, - ні звуку. Може бути, він і сам не знав, що вони з Пеперкорн приїдуть разом, що вони - одне; принаймні гофрата прикинувся вкрай здивованим, коли Ганс Касторп на інший день після її приїзду, так би мовити, привернув його до відповіді.

- Навіть не знаю, де вона його підчепила, - заявив він. - Мабуть, познайомилися в дорозі, найімовірніше в Піренеях. Н-да, доведеться вам, розчарований селадон, на це зважати, нічого не вдієш. Вже така дружба, нерозлийвода. Мабуть, навіть каса загальна. Судячи з усього, що я про нього чую, він страшно багатий. Кавовий король на спокої, прийміть до відома, камердинер малаєць, розкішне життя. Втім, з'явився він сюди зовсім не за тим, щоб розважатися: крім серйозного катару слизових оболонок на грунті алкоголізму, є начебто ще підступна тропічна лихоманка, переміжна, розумієте, що затяглася, наполеглива. Вам доведеться бути дуже терплячим.

- Та будь ласка, будь ласка, - відповів Ганс Касторп зверхньо. "А ти? - Подумав він. - Тобі як? Ти ж теж був тоді не безгрішний, наскільки я можу судити ... Ти, Синьощоки вдівець, з твоєї відчутною живописом. В твоїх словах я чую зловтіха, а адже ми з тобою все-таки товариші по нещастю, принаймні щодо Пеперкорна ».

- Цікавий тип, безперечно оригінальна постать, - сказав вголос Ганс Касторп і зробив виразний жест. - Здоровань, а разом з тим Миршавців - ось яке він справляє враження, принаймні справив на мене за першим сніданком. Здоровань і Миршавців - цими двома словами можна, мабуть, визначити в ньому найхарактерніше, хоча, кажуть, такі протилежності поєднувати не можна. Він, правда, дуже високий і широкоплечий, любить стояти розставивши ноги, засунувши руки в кишені штанів - прямі кишені, чи не навскіс, як у вас або у мене і як прийнято в світських колах, - і коли він так стоїть і на голландський манер вимовляє все літери, точно вони піднебінні, тоді про нього мимоволі скажеш - ось здоровань. Але борідка у нього довга, а ріденька, кожен волосок порахувати можна, і очі, як хочете, теж маленькі і бліді, прямо безбарвні, і він марно витріщає їх, тому у нього на лобі такі різкі складки - вони спочатку йдуть вгору від скронь, потім горизонтально, через лоб, знаєте, через його високий багряний лоб, а над чолом стоять сиві, правда, довгі, але рідке волосся, і очі все одно маленькі, бліді, як би він їх ні витріщав. Високий глухий жилет надає йому схожості з пастором, хоча сюртук у нього в клітку. Ось враження, яке він справив на мене сьогодні вранці.

- Та вже бачу, ви взяли його на мушку, - відповів Беренс, - і уважно розглянули його, з усіма його своєрідними рисками, що, по-моєму, дуже розсудливо, адже вам доведеться як-ніяк миритися з його присутністю.

- Так, мабуть, нам доведеться, - сказав Ганс Касторп. Йому було надано накидати приблизний портрет нового пацієнта, і він впорався зі своїм завданням задовільно, по суті і ми зробили б не краще. Правда, його спостережний пункт дуже цьому сприяв: адже ми знаємо, що за відсутність Клавдії Ганс Касторп, поступово пересідаючи, виявився зовсім поруч з «хорошим» російським столом. Обидва столу стояли паралельно, але російський стіл виявився трохи ближче до дверей на веранду; місця Ганса Касторпа і голландця були у поперечної боку столів, зверненої всередину залу, так що вони сиділи як би пліч-о-пліч, молода людина трохи позаду Пеперкорна, що полегшувало йому спостереження, тоді як місце мадам Шоша було від нього навскоси, і він бачив її кілька вигляд збоку. До зробленого їм талановитому начерку варто було б ще додати, що Пеперкорн вуса голив, ніс у нього був великий і м'ясистий, рот теж великий, і губи настільки примхливо окреслені, що здавалися розірваними. Руки були, правда, досить широкі, але з довгими пещеними нігтями, схожими на гострі списи; і коли він говорив, а говорив він майже не без його участі, хоча сенс його слів Ганс Касторп далеко не завжди вловлював, - Пеперкорн супроводжував свою промову підсилюють увагу слухача жестами, тонко нюансіруя їх: вони були витончені, вишукані, точні і відпрацьовані, як жести диригента ; то він зображував за допомогою пальців кружечок, згинаючи вказівний і зводячи його з кінчиком великого, то розкривав плазом долоню - широку, але з гострими нігтями, як би заспокоюючи, пом'якшуючи, вимагаючи чуйною дбайливості, щоб потім розчарувати обережно усміхнених людей неясності настільки енергійно підготовленого висловлювання , і навіть не розчарувати, а перетворити їх очікування в радісне здивування, бо сила, багатозначність і ретельність підготовки в чималому ступені відшкодовували то, що слухачами, що не охоплює, давали самі по собі задоволення, були цікаві, навіть збагачували. Часом висловлювання не слід було зовсім. Він дбайливо клав руку на руку свого сусіда зліва, молодого болгарського вченого, або на руку мадам Шоша справа, потім підкидав цю руку вгору і навскіс, вимагаючи тиші і уваги до того, що мав намір сказати, і, високо піднявши брови, так що складки, втекли під прямим кутом до зовнішніх куточків його очей, поглиблювалися, точно це було не обличчя, а маска, дивився повз таким чином прикутого їм до місця сусіда на скатертину, причому його прочинені великі, немов розірвані губи, здавалося, ось-ось промовлятимуть щось надзвичайно важливе. Але через хвилину, зітхнувши, немов давав команду «вільно», і так і не виконавши обіцяного, повертався до свого кави, яке на його вимогу повинна була бути особливо міцним і подавалося в його власному кавнику.

Покінчивши з кавою, він зазвичай робив наступне: рухом руки припиняв бесіду і оселяється тишу, подібно диригентові, який змушує замовкнути строкату різноголосицю інструментів і стримано, але владно, як би збирає воєдино увагу всього оркестру, щоб почати виконання; і так як велика голова Пеперкорна, оточена, точно полум'ям, німбом білого волосся, бліді очі, могутні складки на лобі, довга борода і болісно вигнутий рот, поза всякими сумнівами, вселяли повагу, то присутні тут же підпорядковувалися його владному жесту. Все затихали, посміхаючись дивилися на нього, чекали, дехто з посмішкою підбадьорливо кивав йому. А він починав досить тихо:

- Панове ... Добре. Кон-чено. Однак майте на увазі, і ... ні на мить не забувайте ... що ... Втім, про це мовчу. Те, що мені слід висловити, і не стільки це, скільки перш за все головне, що ми зобов'язані ... до нас звернене незламне ... повторюю і хочу всіляко підкреслити це слово ... незламне вимога ... Ні, ні, панове , не те! Не те, щоб, скажімо я ... було б великою помилкою думати, що я ... Кон-чено, панове! Я впевнений, що ми всі одностайні ... отже, приступимо до справи!

По суті, він нічого не сказав, але голова його була настільки значна, міміка і жести настільки категоричні, проникливі і виразні, що слухачам, в тому числі і Ганс Касторп, здавалося, ніби вони дізналися щось надзвичайно важливе, а ті, хто зрозумів, що врешті-решт все ж нічого конкретного і ясно вираженого в словах не було, не пошкодували про це. І ми запитуємо себе: а що випробував би глухий? Бути може, він засмутився б, так як по виразу облич судив би про вираженому словами, і уявив би, що через свою глухоти виявився як би духовно обійденим. Такі люди легко ображаються і схильні до недовіри. Якийсь молодий китаєць, на іншому кінці столу, ще недостатньо володів німецькою, просто не зрозумів того, що говорить Пеперкорн, але чув його і бачив, і висловив своє задоволення, вигукнувши «very well!» [153]. І навіть зааплодував.

А мингера Пеперкорн приступив «до справи». Він встав, випнув широкі груди, застебнув картатий сюртук поверх високого жилета, - і в обрисах його голови знову з'явилося щось царське. Він важливо покликав одну з «столових дев» - виявилося, що це карлиця, - і хоча дівчина була дуже зайнята, вона негайно послухалася заклику і, тримаючи в руках кавник і молочник, зупинилася біля його стільця. Вона теж мимоволі посміхнулася йому і підбадьорливо закивала великою головою з широким старообразним особою, шанобливо заворожена поглядом його блідих очей, які дивилися на неї з-під потужних складок чола, його піднятими рукою. Бажаючи зобразити кружечок, він звів вказівний палець з великим, три інших були підняті, і над ними виступали гострі списи нігтів.

- Дитя моє, - сказав він, - добре. До сих пір - все добре. Ви малятко - але що мені до цього? Навпаки! Я оцінюю це як щось позитивне, я дякую богові за те, що ви така, яка є, і що характерний для вас малий зріст ... Ну, ладно! І від вас я теж хочу отримати ... щось маленьке-маленьке, але характерне. Перш за все - як вас звуть?

Посміхаючись, вона пробурмотіла щось, потім сказала, що її звуть Емеренція.

- Чудово! - Вигукнув Пеперкорн, відкинувся на спинку стільця і ??простяг руку до карлиці. Він вигукнув це таким тоном, наче хотів сказати: «Чого ж вам ще треба! Все йде чудово! »- Дитя моє! - Продовжував він дуже серйозно, навіть суворо. - Це перевершує всі мої очікування! Емеренція - і ви вимовляєте своє ім'я так скромно, однак це ім'я ... і до того ж в поєднанні з вашою зовнішністю ... Словом, воно відкриває найбагатші можливості, Воно заслуговує на те, щоб бути йому відданим, вкласти всі свої почуття ... щоб ... в ласкательной формі ... Ви, звичайно, розумієте мене, моя дитино, в ласкательной формі кликати вас Ренцо, хоча і Емхен звучало б тепло - в дану хвилину я рішуче зупиняюся на Емхен. Отже, Емхен, дитино, запам'ятай: трішки хліба, любов моя! Стій! Почекай! Щоб не вийшло непорозуміння! Я бачу по твоєму порівняно великому особі, що мені загрожує небезпека отримати хліб, Ренцхен, але потрібен не печений хліб, нам його дають скільки завгодно, у будь-яких видах. Ні, дай мені хліб очищений, ангел мій! Божий хліб, прозорий хліб, в ласкательной формі - хлебушко, саме для втіхи душі. Не знаю, чи розумієте ви значення цього слова ... Я запропонував би назвати його «подкрепітельние», але тут загрожує небезпека, що це витлумачать в дусі самого звичайного легковажності ... Кон-чено, Ренцо, скінчено і виключено. Ні, скоріше в сенсі нашого боргу і святих наших зобов'язань ... Наприклад, хоча б лежачого на мені боргу честі ... від щирого серця ... Чарку джина, кохана, - порадіти твоїй характерною мініатюрності, хотів я сказати. Будь порасторопнее, Емеренцхен. Швидше принеси мені чарочку!

- Чарку джина, чистого, - повторила карлиця, зробила крутий поворот і, бажаючи звільнитися від обмежували її глечика і кавника, поставила їх на стіл Ганса Касторпа, біля його приладу, мабуть не бажаючи обмежувати ними пана Пеперкорна. Потім тут же втекла і миттю принесла замовлене. Чарка була налита так повно, що «хлебушко» стікав з усіх боків на тарілку. Він взяв її великим пальцем і безіменним, підняв і подивився на світло.

- Отже, - заявив він, - Пітер Пеперкорн тішить себе чарочкою горілки. - І він проковтнув дистильовану пшеницю. - Тепер, - продовжував він, - я дивлюся на вас оживити поглядом. - Він узяв лежала на скатертині руку мадам Шоша, підніс до губ і поклав назад, причому його рука ще деякий час продовжувала лежати на ній.

Своєрідна особистість, по-своєму значна, але незрозуміла. Берггофское суспільство було надзвичайно заінтригований. Говорили, що він недавно покінчив зі своїми колоніальними комерційними справами і вийняв звідти капітал. Розповідали про його розкішному особняку в Гаазі і віллі в Шевенінгені. Фрау Штьор називала його «грошовим магнітом». (Магнати! Про неможливе створення!) Вона послалася на перлове намисто, яке мадам Шоша після свого повернення одягала до вечірнього туалету; на думку Кароліни Штьор, воно навряд чи могло бути свідченням закавказької галантності її чоловіка і, очевидно, мало своїм джерелом «загальну касу». При цьому Штьор підморгнула, похитала головою в бік Ганса Касторпа і, пародіюючи його передбачуване засмучення, гірко опустила куточки рота; хвороба і страждання не облагородили її, і вона скористалася його хибним положенням, щоб безцеремонно познущатися над ним. Він же не втрачав самовладання. Він навіть не без дотепності поправив викликану її невіглаством помилку. Вона, видно, обмовилася, зауважив він. Грошовий магнат. Але магніт - теж не погано, бо Пеперкорн, мабуть, вельми привабливий. Коли вчителька Енгельгарт, невиразно почервонівши, криво посміхаючись і не дивлячись на нього, запитала, чи подобається йому новий пацієнт, Ганс Касторп відповів, з успіхом зберігаючи повне холоднокровність: мингера Пеперкорн-де безперечно видатна індивідуальність, але потьмяніла. Точність такого визначення свідчила про його об'єктивності і душевний спокій і вибила вчительку з її позицій. Що стосується Фердинанда Везалием і його єхидного натяку на непередбачену комбінацію, в якій повернулася мадам Шоша, то Ганс Касторп довів на ділі, що можна кинути такий погляд, який за своїм абсолютно явного глузду нічим не поступається вимовлене слову; і погляд, яким він зміряв мангеймцев, сказав «нікчемність», причому сказав настільки ясно, що не міг ні в якій мірі бути витлумачений інакше. Везалий зрозумів і мовчки проковтнув образу, він навіть кивнув, показавши зіпсовані зуби, але з тих пір під час прогулянок з Нафтою, Сеттембрини і Фергі вже не носив за Гансом Касторпом його пальто.

Заради бога, він відмінно сам може нести пальто і навіть з великим задоволенням, а якщо іноді й віддавав його, то робив це тільки з уваги до настільки жалюгідного суті. Все ж ніхто не став би заперечувати, що ця абсолютно непередбачена комбінація знищила, звела нанівець всю душевну підготовку Ганса Касторпа до побачення з предметом його пригоди в карнавальну ніч, більше того - вона зробила цю підготовку непотрібної, що і було принизливо.

Але ж він мав намір вести себе так делікатно, так розсудливо, він був далекий від думки зробити якусь нетактовне палкість і навіть не думав про те, щоб поїхати за Клавдією на вокзал, і - яке щастя, що він не дав ходу цієї думки! Потім було взагалі невідомо, чи захоче жінка, якій хвороба давала таку свободу, визнати за факт фантастичні події одну давню ночі, маскарадною, іншомовної та повної мрій, - чи захоче вона навіть, щоб їй нагадували про це! Ні, ніякої нав'язливості, ніяких незграбних домагань! Якщо його ставлення до чарівної хворий з розкосими очима по суті справи і перейшло межі західноєвропейського розсудливості і доброї вдачі, - все ж на людях слід дотримуватися цілком цивілізовані форми спілкування і навіть зобразити деяку забудькуватість. Лицарський уклін від столу до столу - і поки що більше нічого. Принагідно чемно підійти і невимушено довідатися про те, як їй жилося, як подорожувати. А потім коли-небудь, можливо, станеться і справжнє побачення, як нагорода за те, що він настільки по-лицарськи приборкав себе.

Але з усіх цих тонкощів, як ми вже сказали, нічого не вийшло, бо у нього була відібрана добровільність зречення, а отже, і заслуга. Присутність мингера Пеперкорна аж надто очевидно виключало будь-яку можливість будь-якої тактики, яка не базується на крайній стриманості. У вечір приїзду Ганс Касторп бачив зі свого балкона санаторних сани, що піднімалися кроком по під'їзній алеї; на козлах, поруч з кучером, сидів камердинер малаєць, жовтий чоловічок в пальто з хутряним коміром і в циліндрі, а поруч Клавдії, насунувши капелюха на очі, незнайомець. У цю ніч Ганс Касторп майже не спав. А вранці він без праці дізнався прізвище супроводжував Клавдію пана, впав я його в таке сум'яття; на додачу йому повідомили, що вони зайняли в першому поверсі найкращі кімнати, і навіть розташовані поруч. Потім настав час першого сніданку, Ганс Касторп був вчасно на своєму місці і з дещо блідим обличчям став чекати, що ось зараз гримне засклені двері. Однак цього не сталося. Клавдія увійшла нечутно, бо за нею причинив двері мингера Пеперкорн - високий, широкоплечий, високочолий людина, в німбі білого волосся, що палахкотіли, точно полум'я, навколо потужної голови; він слідував за своєю супутницею, яка, витягнувши шию, звичайної котячою ходою кралася до свого столу. Так, це була вона, і вона нітрохи не змінилася. Всупереч програмі, забувши про все на світі, Ганс Касторп охопив її всю одним поглядом запалених від безсоння очей. Це були її волосся, біляве з рудуватим відливом, без майстерною завивки, а просто заплетене в косу і укладені навколо голови, її очі, подібні «вогників вовчих очей в степу», її лінія потилиці, її губи, що здавалися повніше, ніж насправді , завдяки виступаючим вилицях, які надавали щоках милу, трохи помітну запалість ... «Клавдія!» - подумки вимовив він, затремтівши, і глянув на її несподіваного супутника не без глузливого і впертого виклику: закинувши голову, Ганс Касторп як би кинув його цього величному персонажу - майже масці, не без таємної спраги посміятися над його теперішнім великодержавним правом володіння, яке, якщо згадати кой-які цілком певні факти минулого, поставало в досить сумнівному світлі, дійсно цілком певні, а не щось туманне і невизначене, з області аматорської мазні, що викликало колись і в ньому тривогу. Зберегла мадам Шоша і звичку, перед тим як зайняти своє місце, ставати перед залом під фронт, немов представляючись котрий зібрався тут суспільству. Пеперкорн теж підкорився цьому обряду; пропустивши її вперед, він дав їй виконати звичну церемонію, а потім сів поруч з Клавдією в кінці столу.

З лицарського поклону, посланого від столу до столу, нічого не вийшло. Погляд Клавдії, коли вона «представлялася», ковзнув по особі Ганса Касторпа і сиділи поруч з ним і кинувся до віддалених регіонів залу; то ж повторилося і при наступній зустрічі в їдальні; вже скільки разів, коли вони сиділи за столом, їх очі зустрічалися, іноді мадам Шоша навіть оберталася, але її немов незрячий, байдужий погляд незмінно лише стосувався його погляду, чому лицарський уклін ставав особливо недоречним. Увечері, під час недовгого спільного перебування пацієнтів, мадам Шоша і її супутник зазвичай розташовувалися в маленькій вітальні; вони сиділи поруч на дивані, в колі своїх сусідів по столу, і Пеперкорн, чиє величне і червоне обличчя особливо підкреслювалося пломеніючої білизною волосся і борідки, допивав пляшку червоного вина, яку встиг почати за вечерею. Випивав він пляшку і за обідом, а іноді півтори і навіть дві, вже не кажучи про «хлібному», з якого незмінно починався його перший сніданок. Ця царствена особа, мабуть, потребувала «услаждении» більше, ніж прийнято. Він тішив себе по кілька разів на день не тільки за допомогою вина, але і кава винятковою фортеці, і не тільки вранці - він пив його з величезною чашки і вдень, - чи не після обіду, а за обідом, упереміж з вином. Ганс Касторп чув не раз, як Пеперкорн запевняв, що і щось інше дуже допомагає при лихоманці і, крім «втіхи», особливо цілюще, зокрема - при переміжної тропічної лихоманки, яка на другий же день після приїзду на кілька годин прикувала його до ліжка і до кімнати. Гофрата визначив її як квартану, бо напади чергувалися приблизно кожні чотири дні: спочатку хворого тряс озноб, потім починався жар, потім тіло покривалося рясної потом. Від цього, говорив лікар, у нього і селезінка збільшена.

Прогулянка по березі моря |  Vingt et un

Operationes spirituales 1 сторінка |  Operationes spirituales 2 сторінка |  Operationes spirituales 3 сторінка |  Operationes spirituales 4 сторінка |  Operationes spirituales 5 сторінка |  Operationes spirituales 6 сторінка |  Хоробро, по-солдатському 1 сторінка |  Хоробро, по-солдатському 2 сторінка |  Хоробро, по-солдатському 3 сторінка |  Хоробро, по-солдатському 4 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати