Головна

Хто «мертвий»?

Я розумів, що питання, написаний на парті Мей, набуває все більшого значення.

Звичайно, несподівана смерть Кубодера-сенсея послужила темою для розмов у мене вдома в Коїке.

Ще з травня бабуся на кожну смерть навколо класу 3-3 реагувала бурхливим потоком фраз типу «як страшно-то». Коли я коротко переповів їй історію самогубства Кубодера-сенсея, вона змінила платівку на «як шкода-то». Я, як завжди, поняття не мав, багато хто з цих розмов розумів дідусь. Більш-менш гостро він реагував, тільки коли чув слова «смерть», «помер». Тоді він говорив своє звичайне «не хочу більше ходити на похорон». Або раптом у нього на очах виступали сльози, і він починав тихо скиглити ... Так все і йшло.

Що до Рейко-сан, то вона проявила достатню тактовність, щоб обмежитися фразою: «Для вас всіх це було таке жахливе потрясіння». В іншому вона на цей рахунок не вимовила ні слова. Думаю, цього слід було очікувати. Це я розумів, але все ж ...

- Ти так і не згадала нічого про п'ятнадцять років тому? - Не втримався я від того, щоб в черговий раз поставити це питання. - Ти тоді була в третьому класі середньої школи; ти сказала, що «катастрофи» почалися, а потім на півдорозі припинилися. Чому? Що їх зупинило? Невже не пам'ятаєш?

Скільки б я не питав, проте, Рейко-сан лише похмуро хитала головою.

- Ти сказала, що на літніх канікулах щось сталося. Що це було?

- ... Хороше запитання, - Рейко-сан сперлася щокою на долоню і занурилася в роздуми. Потім невпевнено насупилася і пробурмотіла, ніби сама собі: - Того літа ... померла Ріцька. Це означало, що залишатися вдома нітрохи не краще ... так, і тоді я поїхала в табір на Йоміяму ...

- Табір?

Про це я чув вперше. Мимоволі я подався вперед.

- У вас вони були? Табори на літніх канікулах? Типу шкільних виїздів в гори?

- Ну, не в такому масштабі. Здається, тільки наш клас поїхав.

- А що таке цей «табір на Йоміяме»?

- Я ...

Рейко-сан замовкла, намагаючись підібрати слова. Бабуся, яка весь цей час сиділа осторонь, слухаючи нашу розмову, раптом сказала:

- Вона має на увазі гору Йомі.

- ... Що?

- Йоміяма - так називалася гора. По ній і місто назвали, коли він з'явився.

А ... ну да, я згадав: на північ від міста була гора, яка правда називалася «Йоміяма». Мені це сама Рейко-сан розповіла. Точно - в квітні, коли відвідала мене в лікарні.

- Її тут так називають? «Гора Йомі»? [4]

- Так, - досить кивнула бабуся. - У молодості ми з твоїм дідом постійно там лазили. З вершини видно все місто - приголомшливе видовище.

- Уааа, - вирвалося у мене, після чого я знову повернувся до Рейко-сан. - Значить, у вас на літніх канікулах була табір на горі Йоміяма. І їздив туди тільки клас три-три?

- ... Так, - її обличчя залишалося напруженим. Вона продовжила, запинаючись: - Там біля підніжжя є маленький готель. Її власник раніше вчився в Північному Йомі і подарував її школі. І тому час від часу її займали для шкільних виїздів і різних інших цілей. Коли ми туди поїхали, класний керівник зібрав хлопців і ...

- І що сталося? - Нетерпляче запитав я. - Там щось відбулося, в таборі?

- ... Здається, так, - Рейко-сан прибрала руку від щоки і повільно похитала головою. - Я просто не можу пригадати. Я впевнена, що щось там було, але що саме ...

- Ось як...

- Розчарувала я тебе, так? Вибач, - і Рейко-сан випустила страдницький зітхання.

- Нє, нічого, - прошепотів я, не в силах вимовити вголос: «Будь ласка, не слід особливо виправдовуватися».

Я відчував по відношенню до всього цього самі різні почуття, але коли я бачив, як Рейко-сан страждає, мені теж ставало боляче. Крім того...

Зрештою, все це було п'ятнадцять років тому, тим більше - ті події ставилися до «катастроф». Оскільки Рейко-сан була залучена в них безпосередньо, нічого дивного, що у неї такий туман в пам'яті.

Розпитувати її далі, схоже, марно. Однак у мене все одно з'явилося слабке, але відчуття, що я підбираюся до розгадки.

Треба буде розпитати Тібікі-сану. І дізнатися його думку.

З цим планом в голові я знову звернувся до Рейко-сан:

- Все в порядку, можеш не хвилюватися, - і я незграбно посміхнувся. - Чи не напрягайся так сильно, Рейко-сан. Все нормально.

Ранок п'ятниці, 17 липня.

Напередодні мої нічні кошмари нарешті припинилися. Може, через саркастичних слів Тесігавари, а може, я сам трохи заспокоївся. У будь-якому випадку, перед Тесігаварой за мною боржок.

- Ви Сакакибара-кун, так?

Хтось звернувся до мене, коли я йшов до школи і вже наближався до її воріт.

Голос був незнайомий, чоловічий, доносився він спереду. Я здивовано глянув на людину, якій він належав. До мене прямував чоловік середніх років; я його раніше вже бачив. Його обличчя розпливлося в доброзичливій усмішці, і він вітально махнув рукою.

- Е-е, а ви ... - швиденько покопавшись в пам'яті, я витягнув звідти його ім'я. - Оба-сан, так? З поліції Йоміями.

- Площина, що ви мене запам'ятали.

Після загибелі Мідзуно-сан мене в учительській допитали два слідчого. Цей кругловидий був старшим з них.

- Ее ... я можу вам чимось допомогти?

- О, ні, я просто побачив знайоме обличчя і подумав, ну ви розумієте.

- Ви тут з-за того, що трапилося з Кубодера-сенсеєм в понеділок? Ви це теж розслідуєте, так? - Я задав питання в лоб.

Посмішка зникла з круглого особи слідчого, і він кивнув.

- Так. Адже ви були свідком того події, вірно?

- ... Угу.

- Повинно бути, для вас це було справжнім потрясінням. Щоб ваш учитель так раптово ...

- Так.

- Ми розглядаємо те, що трапилося як самогубство. Обставини не залишають місця для підозр. Під питанням залишається лише мотив самогубства.

- Ну, ходять чутки. Що мати Кубодера-сенсея не вставала з ліжка і що він ...

- Що, це вже розійшлося?

Губи поліцейського зігнулися в сумній усмішці. Але хто знає, які думки ховалися за цією посмішкою; у всякому разі, далі він мені став розповідати все тим же своїм звичайним більш-ніж-треба-заспокійливим тоном.

- Мабуть, після вбивства матері ваш учитель до самого відправлення в школу точив ніж, яким згодом наклав на себе руки. Причому дуже енергійно. Ознаки цього ми виявили на кухні. Таким чином, виникає дуже дивна картина - куди більш дивна, ніж ми собі уявляли.

- ...

- Кого б ми не розпитували, все характеризували Кубодера-сенсея як дуже серйозного, спокійну людину. І раптом він ні з того ні з сього зробив все те, що зробив. Це дійсно дуже дивно.

- ... Що ж.

Чого цей сищик намагається домогтися, піймавши мене в такому місці? Що він хоче з мене витягнути? Ледве я так подумав, як раптом -

- Нещасний випадок місячної давності, який призвів до загибелі Санае Мідзуно-сан, - несподівано промовив він. - Нещасний випадок двомісячної давнини, який призвів до смерті Юкари Сакурагі-сан. І загибель її матері в автокатастрофі в той же день.

- Мм, що?

- Я вивчав всі ці події і не знайшов ніяких розумних пояснень, крім чистої випадковості. А оскільки немає ні найменших ознак брудної гри, нам нема чого в це лізти.

- ... А.

- І тим не менше - як би це сказати? Ці події не виходять у мене з голови. Я чув, минулого місяця ще один хлопчик помер, правда, від хвороби. Хтось Такабаясі-кун. Загалом, факти такі, що за дуже короткий період часу лишилось життя досить багато людей, так чи інакше пов'язаних з одним і тим же класом середньої школи. Намагатися не звертати на це уваги - марна трата сил. Ви зі мною згодні?

Поки слідчий говорив, він невідривно дивився мені в очі. Але я лише промимрив «ну ...» і схилив голову набік.

- Оскільки я не міг викинути цю справу з голови, я почав розпитувати людей, - продовжив він. - Виключно з особистого інтересу.

Я продовжував стояти мовчки, схиливши голову.

- В ході розпитувань я раз у раз натикався на дивний слух. Так зване «прокляття класу три-три».

- ...

- Ви ж чули про це, чи не так, Сакакибара-кун? Що клас три-три Північної середньої школи Йоміями проклятий і що час від часу - без будь-якої закономірності - бувають «прокляті року». У ці роки щомісяця вмирає хтось пов'язаний з класом. І, за чутками, зараз як раз один з «проклятих років». Мені це все здалося безглуздим, але про всяк випадок я копнув глибше. І тоді я виявив, що в минулому дійсно були роки, коли вмирало досить багато учнів та інших людей, що мають відношення до школи.

- Я ... на цей рахунок нічого не знаю.

Я твердо похитав головою, та ще додав заперечує жест. Правда, сумніваюся, що слідчий вважав цю реакцію щирою.

- Ну да ... Природно, всього цього недостатньо, щоб я міг почати щось робити офіційно. Якщо я спробую розповісти начальству або колегам, то стану посміховиськом всього відділу.

При цих словах доброзичлива усмішка повернулася на кругле обличчя поліцейського.

- Навіть якщо припустити, що всі ці розмови про «прокляття» мають під собою грунт, вдіяти ми все одно нічого не можемо. Така реальність. Так що у мене просто особистий інтерес. Я хочу, якщо тільки це можливо, дізнатися, де правда, а де вигадка.

Не знаю чому, але мені здалося, що я розумію, що у нього на душі. І, звичайно, я просто не міг не висловити йому свого неупередженого думки.

- І все ж, поліцейський-сан, навряд чи вам варто в це втручатися. Якщо тут буде поліція, від цього нікому легше не стане. А якщо ви будете вести себе безтурботно, то і самі можете опинитися в небезпеці.

- Дехто мені вже дав схоже застереження, - посмішка на круглому особі слідчого знову перетворилася в гірку усмішку. - Мабуть, ви маєте рацію. Знаєте - це, звичайно, малоймовірно, але все-таки ...

Він замовк і почав порпатися в кишені. Нарешті дістав пошарпану візитку і простягнув мені.

- Від поліцейського на зразок мене, може, і немає ніякої користі, але якщо ви коли-небудь вважаєте, що я можу чимось допомогти, не соромтеся звертатися. Я буду вдячний, якщо ви зателефонуєте мені на стільниковий телефон. Номер на звороті картки.

- ... Добре.

- Чесно кажучи, у мене дочка в четвертому класі початкової школи, - наостанок сказав він. - Якщо вона піде в муніципальну середню школу - що, швидше за все, і буде, - цілком можливо, що саме в Північний Йомі. І ось з урахуванням цього ... в загальному, я починаю турбуватися. Я задаюся питанням: що якщо вона коли-небудь потрапить в клас три-три?

- Ага ... - кивнув я, але тут же додав щось зовсім безвідповідальне: - З нею все буде добре. Упевнений, до того часу прокляття вже буде знято. Я впевнений...

У той же день після уроків ми з Мей вирушили в додаткову бібліотеку. Природно, ми хотіли поговорити з Тібікі-саном. Тесігавара і з'явився нарешті в школі Кадзия начебто хотіли піти з нами, але, на щастя, вирішили в результаті утриматися. Мені не хотілося, щоб в нашій розмові було занадто багато учасників.

- О, здрастуйте. Як ваші справи?

Голос і посмішка Тібікі-сану здалися мені зовсім штучними. В голові у мене тут же народився відповідь «так не особливо», але Мей мене випередила, стримано сказав:

- Нормально Дякую. Обходимося без безглуздих аварій і раптових хвороб.

- І раз з'явилася «жертва липня», гра в «неіснування» теж закінчилася.

- Так. Хоча у мене відчуття, що тепер все рівновагу летить шкереберть.

- Хммм. Я б, мабуть, сказав не "рівновагу», а взагалі «стан справ». Але, гадаю, ти права. Зараз все в повній розгубленості і не знають, що робити далі.

Особа Тібікі-сану посерйознішав, і своїм звичайним беземоційним тоном він додав:

- Сьогодні до мене приходила Миками-сенсей.

- Миками-сенсей? - Тут же перепитав я.

- Тебе це дивує?

- А, ее, немає ...

- Вона теж знає мою історію і хотіла серйозно обговорити ситуацію, що склалася.

- Обговорити що? Що їй робити як тимчасового класному?

- Приблизно так, - туманно відповів Тібікі-сан. І тут же сам у нас запитав: - А ви двоє? Теж щось хочете зі мною обговорити?

- Ее, ну да, - я серйозно кивнув. - Я хотів би дещо уточнити і дещо запитати.

- Ого.

- По правді кажучи...

І я виклав Тібікі-сану те, що знав.

Про «рік, коли" катастрофи "почалися, але на півдорозі припинилися». Про те, що це було в 1983, коли Рейко-сан вчилася в класі 3-3. Про те, що, по всій видимості, щось відбулося під час літнього табору на канікулах. Мей я все це вже розповів.

- 83 ... Так, вважаю, це був той самий рік, - Тібікі-сан притиснув дужку окулярів до перенісся, повільно закрив очі, потім знову відкрив. - Єдиний рік з двадцяти п'яти, коли це зупинилося на півдорозі.

Він витягнув з шухляди стійки чорну папку - ту саму, зі списками всіх класів 3-3.

- Для початку давайте поглянемо ось на це.

Він простягнув нам папку, вже відкриту на тисячу дев'ятсот вісімдесят три рік.

Як і в інших випадках, червоні косі хрести стояли проти кількох імен на сторінці. Це були померлі учні. Праворуч від імен були замітки про те, коли і як вони померли. Я помітив пару випадків, коли вмирали не власними учні, а хтось із їхніх сімей. Але згадки про смерть Ріцька, старшої сестри Рейко-сан, там не було.

- Того року було сім жертв, не рахуючи Ріцька-кун, про яку я не знав, - пояснив Тібікі-сан, дивлячись на список через стійку. - Дві в квітні, одна в травні, одна в червні, одна в липні, дві в серпні. Ти, здається, казав, що Ріцька-кун померла в липні? Значить, в липні було дві жертви, а всього вісім. Як бачите, починаючи з вересня смертей більше не було. А значить...

- Це припинилося в серпні.

- Саме так. Погляньте на дати смерті «жертв серпня».

Я зробив, що було велено. І виявив ...

Обидва померлих в серпні були учнями класу 3-3. Більш того, вони померли в один і той же день - 9 серпня. І причина смерті теж була вказана одна: «нещасний випадок».

- Двоє померли в один день від нещасного випадку ...

вгледіти якусь зв'язок було легко.

- Це сталося під час літнього табору?

Тібікі-сан мовчки кивнув, і я продовжив:

- Там, у таборі, сталося щось, і двоє померли. Але трапилося і ще щось, Через що «катастрофи» в тому році припинилися ...

- Якщо ви подивитеся вниз сторінки, то виявите, що ім'я «мертвого» відсутній, - звернув нашу увагу Тібікі-сан. Я глянув і побачив, що так, там було порожньо. - Мені не вдалося визначити, хто саме в тому році був «зайвим», тобто «мертвим». Оскільки «катастрофи» припинилися на півдорозі, можливо, «зайвий» зник, не чекаючи випуску. І, можливо, сліди його або її присутності теж зникли раніше. Ситуація абсолютно безпрецедентна, і я не знав, що відбувалося. На той час, коли я запідозрив, що справи можуть бути саме так, і зайнявся розслідуванням, спогади всіх залучених вже потьмяніли і ім'я «зайвого» не пам'ятав ніхто.

- Хммм.

Я доклав руку до чола й заходився перетравлювати інформацію. Мей поруч зі мною запитала:

- Але в будь-якому випадку «катастрофи» припинилися в серпні, так?

- Так.

- І головне питання - чому і яким чином вони припинилися?

- Так.

- Ви хочете сказати, що до сих пір не уявляєте, «чому»?

- Дуже слабо уявляю. На рівні чуток і здогадок.

- Чуток і припущень? - Перепитав я. - А яких саме?

Тібікі-сан болісно насупив брови і пробігся долонею по скуйовджений волоссю.

- Як ти сам недавно сказав, Сакакибара-кун, шкільний табір влаштовувався в готелі, що належить школі і розташованої біля підніжжя Йоміями.

- Цей готель досі працює?

- Так, вона відкрита. Вона називається «Меморіал Сакітані», і її як і раніше час від часу займають для своєї позашкільної діяльності гуртки і секції. Хоча, гадаю, вона вже досить стара. До речі, вгору по схилу Йоміями є старий храм.

- Храм?

- Він теж називається на честь гори: «Храм Йоміями».

- Храм Йоміями ... - пробурмотів я, зиркнувши на Мей. Вона тут же кивнула. Схоже, вона знала про це місце.

- За словами учасників того табору, вони все відвідали храм. Мабуть, ідея належала класному керівнику.

- Коли ви говорите «вони відвідали храм», - я схилив голову набік, - ви ж не маєте на увазі, що там сталося якесь божественне втручання?

- По правді сказати, деякі всерйоз так вважали, - холодно відповів Тібікі-сан. - Адже прізвище того хлопчика, Мисак, який помер двадцять шість років тому, була Ёміяма. Не кажучи вже про те, що люди давно вже припускали, що ім'я гори походить від слова «Йомі», тобто «пекло». Йоміяма - так би мовити, гора пекла. Існують навіть перекази, де стверджується, що той храм - як би краще висловитися - місце, де проходить межа між нашим світом і потойбічним. Вважаю, це і надихнуло класного керівника на ту ідею.

- І тому «катастрофи» припинилися?

- Деякі так і вважали. Я ж казав уже.

- Але тоді, значить, в «такий» рік все, що треба зробити, - це відвідати храм?

- Звичайно. І, природно, в наступні роки ця ідея не раз приходила людям у голову, - голос Тібікі-сану і раніше звучав холодно. - Однак, судячи з усього, це не виробляло ніякого ефекту.

- Значить ...

- Тому я і сказав: «На рівні чуток і здогадок». В кінцевому рахунку я не знаю толком, чому і як їм вдалося це зробити.

- Тобто ви вважаєте, що відвідування храму нічого не дає?

- Ні, я б не став робити настільки поспішних висновків.

- Тобто?

- Відвідування храму може бути однією з умов. Наприклад, воно могло здобути ефект, тому що відвідувачів було більше за певну кількість і тому що вони прийшли на початку серпня, до обоняя [5]. Цілком розумне припущення.

- Зрозуміло.

- Але, звичайно, не можна виключити можливість того, що справа в чомусь іншому, - Тібікі-сан втупився на мене, потім кинув швидкий погляд у бік Мей і продовжив: - Взагалі-то саме про це ми сьогодні говорили з Миками-сенсей, коли вона приходила. Чому і як припинилися «катастрофи» п'ятнадцять років тому. Йшлося приблизно про те ж, про що і у нас зараз, і, здається, у неї виникли якісь свої міркування. Вона весь час кивала і говорила «зрозуміло» і «ось, значить, що було». Неначе розмовляла сама з собою ...

Тібікі-сан на мить перервався, потім сказав:

- Судячи з її поведінки, не виключено, що в серпні відбудеться аналогічний літній табір.

Він знову втупився на мене.

- Два роки тому їй теж дуже важко довелося. З урахуванням того, що її призначили класним керівником після смерті Кубодера-сенсея, вона, гадаю, відчайдушно шукає рішення.

Мені відповісти було нічого. Поруч пролунав тихий подих Мей. Скуйовдивши волосся, Тібікі-сан сказав:

- Якщо це станеться, питання в наступному: скільки учнів буде брати участь?

- У мене важливе оголошення. Я знаю, що це несподівано і часу залишилося мало, але тим не менше: в майбутньому місяці, з восьмого по десяте число, наш клас відправиться в літній табір. Він буде проведено біля підніжжя Йоміями ...

Наступного тижня - 21 числа, у вівторок. Спершу відбулися загальні збори з нагоди закінчення першого триместру; в спортзалі, де воно проходило, була справжня парилка. Потім ми розійшлися по класах, і на останньому перед канікулами класній годині -

Як і передбачав Тібікі-сан, наша тимчасова класна Миками-сенсей вимовила ті слова.

У цей день, та ще в такий час тут не було і двох десятків людей. Деякі взагалі не ходили в школу після смерті Кубодера-сенсея, інші прийшли разок і потім пішли. Можливо, хтось, заручившись підтримкою батьків, взагалі виїхав з міста, як припустила Мей.

Раптове оголошення про літньому таборі викликало в класі хвилю перешіптувань. У цьому «шу-шу-шу» виразно чулося занепокоєння: «Чому це вона затіяла таку штуку на канікулах?» Здається мені, для тих, хто не знав причин рішення Миками-сенсей, це була цілком природна реакція.

- Я б хотіла, щоб ви сприймали це як важливий ритуал, - продовжила Миками-сенсей, навіть не намагаючись вгамувати нашіптування. - Це дійсно дуже важливий ритуал ... Участь не є обов'язковим, але я буду вдячна всім, хто зможе прийти. Питання є?

У деталі вона заглиблюватися не стала.

Літній табір, що проводиться в тому ж місці і в той же час, що і п'ятнадцять років тому. Якщо під час цієї поїздки ми все відвідаємо храм Йоміями, можливо, «катастрофи» припиняться. Миками-сенсей вирішила влаштувати цю поїздку, проте, мабуть, їй не вистачило духу дати класу повне пояснення.

Вона стояла на вчительському узвишші з дуже напруженим виглядом - схоже, нервувала. У той же час мені здалося, що погляд її якийсь порожній.

Незважаючи на моє власне хвилювання, я намагався зрозуміти, що вона зараз відчуває, але ...

- У найближчі дні я розішлю вам роздруківки з детальною інформацією. Також там будуть стандартні форми дозволу на участь; якщо ви будете брати участь, будь ласка, поверніть мені підписані форми до кінця місяця. ... Питання?

Ось і все пояснення, яке ми отримали щодо цього літнього табору. Піднялася пара рук, але відповіді Миками-сенсей були не кращі повного ігнорування ...

... В загальному.

Так я - ми - увійшли в літні канікули. Останні в середній школі літні канікули ... і, цілком можливо, останні в нашому житті.

До змісту

 Глава 12. липня II |  інтерлюдія III


 Глава 10. червня V |  Глава 11. липня I |  З восьмого по десяте. П'ятнадцять років тому табір в цих же числах був, так? |  Хто мертвий? |  Коли закінчу запис, я сховаю касету десь в класі. |  Прокляття виявилося не таким кволим, щоб одна така проста штука його зняла. |  Глава 14. Август I |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати