Головна

Бесіда з І. Ми продовжуємо читати казку. Від'їзд Беати і останнє напуття їй І. та Франциска

  1.  А темні окультисти навчаються з найперших кроків читати ознаки людських пристрастей і розбиратися в ступені дратівливості людини.
  2.  А ТИ, Леонід, закликав почитати слова визнання від Ієрархів Світу ДЕ, на якому сайті або форумі?
  3.  Бесіда 18 квітня
  4.  Бесіда в хмелю
  5.  Бесіда і спостереження в структурі патопсихологічного експерименту.
  6.  Бесіда до вмираючої. Останнє прохання і благословення
  7.  Бесіда один з найбільш ефективних методів отримання інформації, оскільки в багатьох випадках вона дозволяє отримати найширший обсяг різноманітної інформації.

Увійшовши в кімнату І., Левко опинився в обіймах Ця, якого І. наказав перевести до себе. Щось на зразок докорів сумління кольнуло його в серце. Він навіть забув про існування своєю дорогою пташки, не тільки не подумавши про її потреби, але навіть забувши попросити кого-небудь про неї подбати. Обійнявши Ця, Левко підійшов до І.

- Мій дорогий Учитель, мій милосердний друг. У мене язик не повертається зізнатися Вам в своєму егоїзмі. Я не тільки забув про Ця, якого не забули Ви, але я і до Вас повертався, розриваючись між бажанням читати далі дорогоцінну книгу, бажанням скоріше осягнути мудрість того, що читаю. Я навіть не підшукаю слів: але на зразок того, що був незадоволений покликом Ясси. Чи знайду я коли-небудь то рівновага сил в собі, яке введе мене в повне самовладання?

- Повне самовладання, Левко, це не що інше, як повна працездатність організму при будь-яких обставин життя, - обіймаючи гаряче пригорнувся до нього Льовушку, відповів І. - У кожної хвороби людини є той вищий сенс, якого люди не бачать. Будь-яка хвороба є звільнення людини, всього його організму, від сміття пристрастей, накопиченого в думках і діях. Навіть смерть, яка смерть: смерть в стражданнях, смерть без мук, смерть в страху, смерть благословляюча, смерть в бою, в боротьбі з ворогом на полі битви - все є той єдиний, в Якому застрягли голки пристрастей людини і який очищається їм в кожній земного життя особливим і неповторним шляхом. Сідайте, друзі, будемо їсти. День поста нагадає вам про апетит.

- Коли я йшов сюди, доктор І., я так захопився прочитаним, що забув начисто про те, що я з плоті і крові і що на світі існує їжа і потреба в ній. В голові моїй була тисяча питань, про які я хотів запитати Вас. Тепер я згадав не лише про те, що на світі є їжа, але дуже добре знаю, що я хочу їсти. А весь мільйон моїх запитань я, до мого розпачу ... забув, - сказав Бронский, розгублено дивлячись на І.

- Не засмучуйтеся, мій друг, - розсміявся І., дивлячись на дитячому розгублене обличчя артиста. - Їжте, і впевнений, що і Левко не менше Вашого згадав про плодах земних. Поки обидва ви будете вгамовувати свій апетити, я розповім вам про деякі приготуваннях до нашого від'їзду. По-перше, Зейхед привів цілий караван мехарі, запевняючи, що між від'їжджаючими буде чимало недосвідчених їздців, які будуть, швидко втомлюватися і втомлювати тварин, і їх доведеться часто змінювати, 3атем, замість одного дня шляху до першого оазису пустелі каравану доведеться йти не менше двох, так як жінки, яких ми з собою беремо, не будуть у змозі проїхати так довго без зупинки, - так стверджує Зейхед всупереч квапляться Наталії Володимирівні, спорящей, що день шляху в пустелі - дрібниця і кожна розсудлива зуміє впоратися з такою нескладним завданням. По суті, як ви знаєте, нас тут тримає професор. Через деякий час, коли ви прочитаєте книгу, ми підемо його будити. Він спить зараз здоровим, міцним сном, відсипаючись за позбавлення всієї свого колишнього життя, і вже починає відпочивати і навіть молодшає.

І. весь час утримував думки своїх учнів на питаннях навколишнього життя, даючи їм відпочинок від всіх пережитих ними напружень в кімнаті Алі. Закінчивши вечерю, співрозмовники вийшли на балкон, де І. посадив їх і сказав:

- Сьогодні ви обидва мали речовий доказ, як виглядають думки людини негідні в поєднанні з іншими його творчими, повноцінними і життєдіяльними думками. Чому до сьогоднішнього дня жоден з вас не відчував, не бачив і не припускав навіть, що на його одязі можуть відображатися його малоцінні, або нікчемні, або навіть брудні думки? Тому що сьогодні вперше ви обидва досягли того ступеня, де вже став вашої атмосферою ваш Світло в собі. А негармонірующіе і неспокійні, що порушують Світло цієї атмосфери думки лише прорізають її, як блискавки, відображаючи раптом порив пристрастей; пориви пристрастей борознять вже стійку, точно щільна маса, що злилася в незбиране кільце, що світиться матерію Любові, Миру, Радості і безстрашність. Коли ви в своїй атмосфері досягнете непорушно стійких сил такту, чистоти і світла, жодна думка вже не залишить темного сліду на вашій білосніжному одязі. Жодне пляма отруйного поту не зможе виділитися з ваших тіл, так як його не буде в ваших думках. Що таке внутрішня людина? Тільки частка Бога, проявлена ??в тій чи іншій формі і мірі. Якщо думки людини - суцільний кому злих змій, де пристрасті киплять і вище землі не піднімаються, то помітити якесь пляма на цьому жахливо потворному клубку, який зве себе "людина", можна, мабуть, лише тоді, коли воно криваво-червоне і кровоточить серед загального смороду, в місиві їдких, жодних думок. Якщо атмосфера людини, яку він створив в собі і навколо себе, сповнена думками про себе, про сім'ю, наживи для них і себе, заготовках для одних власних животів, розрізана заздрістю до більш щасливої ??долі ближніх, до їх блиску, квітам і фруктам, - такий клубок думок не може підійти до Вчителя, хоча б жадав, кликав Його ім'я і шукав шляхів до якнайшвидшого звільнення. Якщо людина дійшла до того ступеня, де знайшов слово Учителя, безпосередньо йому дане, - це не означає, що він отримав гарантію зустрічі з Учителем, гарантію правильності своєї поведінки в шляху. Шлях - це невпинний рух, де не може бути ні моменту зупинки. Як тільки в шлях, тобто в дію самої людини, увірвалися гнів або роздратування, так весь шлях зупинився.

Перестала звучати його гармонія, і знову треба шукати, як включитися в симфонію всесвіту, яка пішла в своїй творчості вперед, поки людина стояла на місці. Немає ні для кого можливості рухатися по сходах всесвіту, якщо він важкий своїм зустрічним, якщо його роздратований окрик або повчальна, незадоволена мова не допомагають людині зустрічному заспокоїтися, але викликають в ньому протест і образу. Тільки тоді людина може встати в число учнів, коли його допомога людям, його милостиня робляться його молитвою, його жертва Богу, якого він бачить за лахміттям убозтва і скорботи.

Простий день життя прожито учнем тільки тоді як день шляху, як день руху у всесвіті, коли радість знання стала не ароматом і приправою, але неминучою атмосферою, поза якою йому немає можливості дихати, а всередині якої сяє просте: там, де я - Він, там, де Він - я, там, де кожен зустрічний - Він. Йти сходами досконалості в тому сенсі, як йдуть сходами майстерності, - це марення божевільних. Творчість серця не народжується як наслідок вимовлених або НЕ вимовлених формул. Воно не приходить від натуги і тяжелодумія, від свідомості, що я - вагома і велика величина суспільства. Воно виливається світлом і бадьорістю повсякчас мить, тому що рухається вся людина в звучала атмосфері всесвіту. І це відбувається не тоді, коли усвідомлено, що таке Життя в людині і людина в Життя, але коли звук серця злився з усної силою Радості і життя стала не поруч фактів і зустрічей, але активної молитвою, святий піснею, де не може бути випадінь в дрібниця суєти і роздратування, але де вся суєта тільки та неминуча кожному своя умовність, куди людина повинна внести примиреність. Найбільш страждають ті, що не навчилися терпіти і віддавити, але лише вимагають і чекають. Прийдіть і цим разом, друзі мої, кожен до себе. Чи не обмінюйтеся думками, не шукайте поділитися світлом духовних досягнень.

Намагайтеся навчитися слухати Тиша і радійте кожній миті свободи, коли можете вщухнути для зовнішнього і кріпити ту атмосферу Чистоти, слабкість якої ви спостерігали в собі сьогодні.

І. відпустив своїх учнів і пішов до будиночка професора. Левушке, добрався як в тумані з Ця в свою кімнату, ліг в ліжко в якомусь захваті, коли йому здавалося, що він відчуває, як в його серце вишикувалися і навстіж відкрилися в своєму привіт любові кожному зустрічному не двері, але ворота, здалося , що не минуло й п'яти хвилин з тих пір, як він ліг, а тим часом голос Ясси звучав наполегливо і пропонував йому поквапитися, тому що Бронский вже чекає його в їдальні.

Миттю скочив, недостатньо розуміючи, як це так швидко промайнула ніч, Левко розвинув максимальну швидкість і через кілька хвилин просив вибачення у Бронський за своє зволікання.

- Ах, що Ви, Левко! Яке тут зволікання з Вашого боку. Це моє нетерпіння, моя жадоба женуть мене. А так як без Вас я тільки жалюгідний споглядач книги, то мені треба просити Вас пробачити мою поспішність. Не раз у мене промайнула думка в цю ніч про диво моєї зустрічі з Вами, про безмежну моєї вдячності Вам.

- Станіслав, дорогий, Ви не лякайте мене. Про що ви говорите? При чому я тут? Що ж тоді говорити мені про І. та інших, стільки зробили для мене? Залишимо ці розмови, інакше знову на наших білосніжних шатах підуть плями. Я з учорашнього вечора не відчуваю, що я маю розум, але на його місці відчуваю ворота, точно діра в мені наскрізь. Мені здається, що ніщо більше не могло б змусити мене хвилюватися і засмучуватися, навіть якби І.

велів мені стати доглядачем божевільні або утримувачем злющих мавп.

Бронский весело розсміявся, яскраво уявивши собі Льовушку в обох цих ролях, і сказав:

- Я не тільки не відчуваю в собі дірки, Левко, але я себе щось майже втратив і не знаю, де мої кордони.

Пожартувавши щодо своїх відчуттів, друзі, очолювані Яссой, знову відправилися в кімнату Алі. І знову вразило їх при обмиванні, що вода, скочується з їх чистих тіл, була каламутною і темною, точно вони цілими годинами брели в ураганної пилу пустелі. Левко з подивом подивився на Яссу, і той, точно зрозумівши німе запитання, відповіді:

- Що ж тут дивного? Адже Ви ще порівняно так недавно були дуже дратівливі. Майже у всіх Ваших нервових вузлах утворилися зчеплення на кшталт склеєних жорстких вузликів. Тепер вони розходяться, а вся скупчилася в них енергія роздратування зараз виходить назовні, на зразок того як роздавлений старий гриб-дощовик викидає зі своєї шкаралупи темний порошок. Вода з Вашого тіла тільки каламутна, так як Ви ще дуже молоді і велика частина Ваших скорбот і сліз - тільки дитячі печалі. Погляньте на воду, котиться з Вашого друга. Вона майже чорна, так як його печалі - глибокі застарілі скорботи і засмучення. Вони змиваються важко, тому що вся прожите в печалі життя склала цю печаль в тверді камені, які тепер насилу лопаються і пробиваються через шкіру геть із організму, у міру того як радість рухає Вашого друга в його праці дня.

Поки Ясса говорив, вода ставала все чистіше, і, нарешті, обидва вийшли з прозорих басейнів. Знову переодягнувшись в чисте плаття, друзі пішли по коридору до заповітних дверей. Бронський здавалося, що він помолодшав на багато років, дихалося йому легко, йшов він швидко і в його серці не було жодної краплі печалі. У перший раз за все життя він не відчував у собі тяжкості і зрозумів, що значить бути вільним, що означає легко почати свій день життя.

Як і в перший раз, їх зупинила вогненна напис біля порога двері.

Бронский її не бачив, але повинен був зупинитися, так як раптово відчув якесь непереборне перешкоду, яке його не пропускають далі. Тепер він уже сам зрозумів, що його не пропускало то вогняне лист, якого без допомоги Льовушки він зрозуміти не міг, але сенс якого йому необхідно було зрозуміти раніше, ніж він увійде в божественну кімнату Алі.

Подумки похилого перед безмежним милосердям високого покровителя, який посилає їм свої турботи і любов, Бронский став слухати слова, які йому перекладав Левко:

"Брати і друзі! Не те вважайте милосердям, що даєте самі або дається вам як борг, обов'язок, важка ноша. Бо то ще стадія розумова, стадія найближча до напівтварини існуванню.

Але то вважайте милосердям, що даєте в радості, в сяючому щастя жити і любити.

Не той любить, хто несе свій борг честі і вірності. Але той, хто живе і дихає саме тому, що любить і радіє, а інакше не може.

І любов серця такої людини не брага хмільна і чарівна, що створює красу умовності, але ними чиста Краса, несуча всьому примиреність, заспокоєння.

Там, де ти - нині покликаний мною в учні і співробітники друг, прочитав моє слово, там, де ти втілив його в примиреність в серцях людей, - там ти заснував нове колесо для життя серця людини, бо там ти допоміг рушити в новому вихорі чакр людини.

Вступайте в день, зрозумівши на собі, як звільняється людина від застарілих ран і плям. Як пробиваються до нового розуміння і сприйняття дня борозни в мозку. Як можуть вони проклали, розвернутися, стати дією тільки тоді, коли закріпачує сила, що жила в організмі як старий забобон згнила і вийшла з нього, звільнивши місце для радості.

Радістю ткется світиться матерія духу, радістю вводиться людина в єднання з людьми, а отже - з нами і з усією всесвіту ".

Сила, що тримала, ноги Бронський приклеєними до підлоги, раптово зникла, і він легко увійшов в розкриту Льовушкою двері. Вперше Станіслав відчував щастя, повне щастя, гаряча хвиля якого заливала все його єство, сяяла йому з кожного предмета кімнати, яка здалася йому сьогодні особливо прекрасною і білої. Коли він глянув в сяюче обличчя Льовушки, то не зміг утримати вигуку:

- Левко, Левко, як Ви прекрасні. Я навіть не думав, що Ви можете бути так нелюдськи прекрасні!

- Якби тут було дзеркало. Ви б і себе побачили нелюдськи прекрасним і зовсім молодим, Станіслав, - відповів Левко, і навіть голос його був новим, голосніше, нижче і мелодичнее того, до якого звик Бронский.

Велике здивування обох викликала книга, вже розкрита на столі, яку вчора так ретельно і обережно прибирав Левко, закриваючи стіл Алі. Чиї ж дбайливі руки відкрили її? Чиє любляче серце відвідало і благословило своїм милосердям їх робоче місце? Але думати про це було колись. Беручись за читання, Левко з подивом помітив, що ціла пачка листів книги була точно склеєна після того місця, де вони зупинилися в казці вчора, і в заголовку стояло:

Подорож, життя і уроки другого сина

Перевівши Бронський заголовок і показавши йому склеєні, вірніше сказати, віялом, Левко знову став переводити йому книгу:

"Пішов другий син, повний енергії, довго йшов, розшукуючи шлях в страшний місто. З ким ні зустрінеться, кому ні скаже, все зі страхом дивляться на подорожнього і кажуть йому:" Що ти, друже, аль життя тобі набридла? Ти ж там не тільки від чуми помреш, але якщо навіть виживеш, то від ворожнечі тих городян зачахнеш. Залишайся краще з нами. Роботи у нас скільки хочеш, земля хороша. Ми тобі допоможемо будинок побудувати, одружишся, заживеш собі на втіху. Дівчата у нас одна одної краще. Залишайся, кинь думати про це нещасний місті, нікому ти там не допоможеш, тільки себе загубиш ".

Але не слухав подорожній привабливих пропозицій. Він всім своїм єством прагнув в будинок нещасної жінки і, ще не знаючи і не бачачи її, подумки говорив їй: "Мила мати, будь спокійна. Я йду до тебе, як тільки можу і вмію швидко. Не лий сліз. Життя посилає тобі прощення і розраду в тій формі, як ти просила. як хотів би я підібрати всі твої сльози і замінити їх радістю. Вір мені, я буду бачити в тобі мати і служити тобі так, як я служив би своєї рідної матері ".

І багато, багато нових дум передумав середній брат за свою довгу подорож. Не раз бентежили його люди, яким він розповідав, куди і навіщо йде, своїми розмовами. Особливо сильно вплинув на юнака розмову з одним старим. Дізнавшись, що метою подорожнього було стати сином невідомої йому жінки, старий сказав:

- Ох, і гірке ж справа ти починаєш. Взяти дитя чуже на виховання - і то справа важка. Треба любов в собі до нього знайти, ніби до рідного. А цього майже неможливо зробити. А вже мати людини дорослого, як же ти, не бачивши її, можеш шанувати і любити перед Богом? Раптом вона тобі не сподобається? Перед людьми-то ти зможеш це приховати, а перед Богом і своєю совістю як?

Задумався юнак і не знав, що відповісти старому. Дійсно, він бачив і чув не раз, що хороші люди прагнули полегшити іншим життя і брали до себе їхніх дітей. Але часто доводилося їм повертати дітей батькам, так як діти їх дратували, змушували постійно підвищувати голос, і крім обопільного невдоволення і навіть дитячих сліз з їх виховання нічого не виходило.

Чим далі йшов подорожній, тим слова старого все сильніше в'їдається в його серці, як іржа. І не міг він знайти роз'яснення, але твердо знав, що він завдання своєї не залишить, від неї не відступиться. І почав благати середній син своєму мудрому батькові, просячи допомогти йому зрозуміти свій болюче питання і вказати, як же йому вчинити. Приліг він відпочити в тіні дерев, і сниться йому, ніби прийшов до нього батько і каже:

- Син мій добрий. Доброта - це якість твоє, людське, як тобі це здається і яким ти його вважаєш. Насправді ж це не твоє якість, але якість Бога, в тобі живе. Воно не може змінюватися в залежності від якостей тих людей, яким ти подаєш свою доброту. І подаєш ти її не тому, що так хочеш чи не хочеш; і подаєш її не тому, що є видимий очима людина, але того Світла, що живе всередині кожного зустрічного, що вічний і незмінний, як твій власний Світло, що ти знаєш в собі як Доброту. Якщо Доброта твоя йшла з серця, як частинка Бога в тобі, то вона і подавалася тієї частці бога, що ти міг побачити. І тоді немає і місця міркувань, що люди, будь то діти або дорослі, можуть бути для тебе "своїми" або "чужими". Що вони дратують, заважають, порушують гармонію твого денного праці і вдома. Ти не їх бачив, коли їх брав або їм допомагав, але йому, єдиному, молився, коли з ними входив в спілкування. І зараз нічим не турбуйся.

Іди сміливо і легко до тієї, що серце твоє назвало матір'ю. Довірся мудрості серця і світу його, неси радість Тому, що живе в оболонці жінки. З цього дня перестань думати, що є роз'єднані, окремо існуючі люди. Є єдина світова душа, що живе у всіх формах землі. Чи не зри своєї особливої ??завдання в тому, щоб поклонитися своєю працею всім цим формам. Але легко і просто молися Єдиної Душе у всіх зустрічаються її втіленнях. У хвилини збентеження і невпевненості завжди клич мене, щоб скоро закінчувалися ці хвилини.

Кожна така хвилина засмічує вихід чистої силі з твого серця, і наростають навколо твого серця скоринка і вузлики. І якими б короткими і поверхневими не здавалися тобі промайнули хвилини сумнівів, труднощі виходу з серця доброту так відчутна, як ніби між тобою і людиною лягла перегородка. Іди весело. Чи не відіпхни людей, які не відмовляйся вислуховувати їхні думки, але посміхайся їм, як дитячому лепету, коли бачиш їх нерозуміння, їх повне незнання істинної суті речей. Доброта, подана тобою як молитва, як уклін Єдиному в людині, проникає не в ті видимі оболонки, що доступні розкладанню і смерті, але в той Вічне, що незмінно і що ти вихваляєш, радіючи, що міг подати зустрічному свою Доброту. Проходь свій день праці легко усюди, де зупинить тебе зустріч, і знай, що день був, якщо твоя посмішка привіту допомогла розширитися і світліше засяяти Єдиному у Всесвіті від твоєї зустрічі з людиною. Не важливо, як засвітився коло Єдиного ширше на землі. Не важливо, чим допоміг ти людям ширше проявити його, - важливо, що твоя Доброта викликала до діяльності Доброту сусіда. Живи ж відтепер не в межах одного місця або часу, де все схильне до зміни, розкладанню і смерті. Але у всьому всесвіті, всюди поклоняючись незмінним, що живе всередині будь-якої видимої форми. Будь благословенний, зберігай спокій при будь-яких обставин життя і передавай кожному - без слів і повчань, - свою молитву до Його Єдиного. Перед тобою незліченні світи, яких ти не бачиш. І у всіх цих світах незліченні форми, на них живуть. Ніколи не забувай благословити все світи і послати привіт кожному світлого братові, де б він не жив і яка б не була його форма праці та дії. Твоя молитва, твій уклін вогню людини не залежать ні від місця, ні від часу, але тільки від твоїх чистоти, безстрашності і доброти.

Прокинувся середній брат, точно живий росою його сбризнулі, так йому стало легко і весело. Всі його сумніви здалися йому смішними, і пішов він далі, дивлячись на зустрічаються людей іншими очима. Повинно бути і люди стали сприймати юнака інакше, бо ніхто не запрошував його до себе і не називав його більше ні диваком, ні дивним. Ніхто не вмовляв залишитися і відмовитися від задуму йти в страшний місто. Визнавали його завдання і тільки ще уважніше ставали до нього люди, і все частіше чиясь милосердна рука сунула йому скромний вузлик, а губи соромливо шепотіли: "Прийми, Бога ради. Чи не вибачай, що мало, може, стане в нагоді". І найчастіше то були квітучі дівчата і діди.

Нарешті дійшов до міста середній син, розшукав будинок, де вирішив служити допомогою і радістю своєї названої матері. Увійшов він у цей будинок, твердо пам'ятаючи слова свого батька, якому з'явився уві сні.

Ледь увійшовши в будинок, він побачив в сінях жінку, ще не стару, гарне обличчя якої було виснажене хворобою і скорботою.

- Здрастуй, мати, я прийшов до тебе замість сина, якого ти втратила.

Прийми мене замість нього і дозволь допомагати тобі в роботі.

- Бог з тобою, юнак, розумієш ти, що говориш? - З переляком відповідала жінка. - Хата моя заражений, хвороба перекинулася на наш квартал. Правда, на цей раз помирає мало народу, але хвороба тягнеться багато тижнів і виснажує людей все одно до смерті. Іди швидше. У мене немає сил навіть говорити з тобою. Я нічого не можу тобі дати, тому що там, куди прийшла хвороба, все небезпечно, все загрожує заразою.

Говорячи, жінка важко дихала і з останніми словами так сильно похитнулася, що ледь не впала. В одну мить скинув юнак торбинку з плечей, підхопив жінку на руки і сказав:

- Нічого не бійся, мати. Скажи тільки, куди тебе віднести, і будь спокійна. Я вчасно прийшов, щоб виходити тебе.

Насилу піднявши руку, жінка мовчки вказала юнакові на двері в кімнату. По обличчю се котилися сльози, коли нежданий гість вкладав її на зім'яту постіль, очевидно, давно не перестилали. Повітря в кімнаті був важкий і сперте, на підлозі, також давно не замітання, валялося багато сміття. Юнак відкрив вікно і, посміхаючись плаче жінці, зберігав повний спокій.

- Не плач, мати, я сказав тобі, що прийшов виходити тебе. Ось я зараз нагодую тебе. Точно знали добрі люди, як скоро знадобляться мені їх дари.

Зараз я тобі зварю молочної каші і яєчко. Скажи тільки, чи є у тебе піч? - Запитав він, озираючись на всі боки і не бачачи ніякого натяку на піч.

Жінка вказала йому на важкий строкатий завісу в дальньому кутку кімнати.

Відсмикнувши його, юнак побачив маленьку піч, поруч дрова і купу сміття. Швидко розвівши вогонь, він зварив їжу, нагодував хвору, яка поїла і негайно ж заснула. Скориставшись її сном, гість прибрав кімнату, виніс сміття і відра з застояної водою, привів все в порядок в сінях і сіл біля ліжка, чекаючи пробудження своєї названої матері.

Думки його повернулися до слів батька. Він згадав свій рідний дім, порівняв слова батька з його власним життям, рік за роком уважно розглянув поведінку свого батька і переконався, що сам батько жив саме так, як говорив йому уві сні. Він силкувався пригадати хоч раз роздратоване або сердите обличчя батька, хоч одне слово, сказане в підвищеному тоні, але нічого, крім завжди привітних слів, іноді добродушно-гумористичної посмішки, згадати не міг.

Він став уважно вдивлятися в обличчя сплячої. Як багато страждання і занепокоєння лежало на цьому старіючому обличчі! Юнак від щирого серця пожалів бідну жінку і подумки сказав собі: "Я буду любити тебе всім серцем, я буду жити у тебе, як ніби батько мій поруч зі мною, як ніби найголовніша справа мого життя - замінити тобі сина і пробудити в тобі радість . Я буду жити біля тебе так, щоб серце твоє відпочило, щоб розширився Світло в тобі. Я буду намагатися передати тобі твердість і впевненість, що батько мій поруч, що він бачить, чує все, що робимо ми.

Я буду сумлінно служити тобі, і ти переконаєшся, що не тільки кровний зв'язок радує людей. Переконавшись, ти і сама знайдеш нову мету життя в відданні людям простий доброти. Тоді я піду далі, і не будуть тобі потрібні ні милиці, ні підпірки. Вони потрібні людині до тих пір, поки він думає про себе.

Як тільки перестане про себе думати і при всякій зустрічі першою його думкою буде потреба зустрінутого людини, так легко і весело побіжать дні і радість задзвенить в серці ".

У міру того як заглиблювався так в самого себе син, думка його все тісніше зливалася з батьком, і йому стало здаватися, що ні сам він каже собі, але знову батько його посилає йому своє благословляє слово. І такою радістю, таким спокоєм наповнилося істота юнаки, що, як йому здалося, щасливішим дня він за все життя ще знав. Він посміхнувся думок зустрічалися йому по дорозі людей, які говорили йому про важкому і страшному подвиг, що він бере на себе. Чи не подвигом він відчував свою справжню життя, але торжествуючої радістю.

Він знову подивився на обличчя сплячої і зауважив, що вираз його стало іншим.

Замість скорботи і занепокоєння обличчя дихало примирення і спокоєм, тим спокоєм, яке дає початок радості. Не встиг юнак здивуватися такій зміні, як жінка ворухнулася, відкрила очі і, посміхнувшись, простягнула руку.

- Невже ж це дійсність? Невже ти поруч зі мною, мій син?

- Я давно вже чатую твій сон, мати. В останню хвилину мені здалося, що ти краще себе почуваєш, що хвороба тебе менше мучить.

На обличчі хворий промайнуло якесь розчарування, знову хмара печалі лягло на нього, але вона зробила над собою зусилля, підвелася, простягла гостю обидві руки і сказала:

- Прости мене, дурну. За весь час з дня смерті сина я в перший раз бачила його уві сні. І так жваво він не представився, що я сплутала його з тобою і, прокинувшись, не відразу зрозуміла, де закінчувалася ілюзія сну і де починається дійсність. Тому я не відразу посміхнулася тобі, такому доброму і ласкавого. Але ж ти сам розумієш, що таке для серця матері власний син. Я постараюся надалі бути тобі вдячною, як тільки зможу.

- Годі, мати. Не думай про подяки мені, що не думай і про смерть сина. Ти тільки представляй собі, що він живе і думає про тебе точно так само невідступно, як ти про нього. Ну яке ж йому бачити твої сльози, твоє занепокоєння, твої муки? Ти не усвідомлюєш, а якщо вдумаєшся, то вийде, що син твій винен у твоїй борошні. Оплакуючи його, ти його звинувачуєш в своїх муках. І всі твої сльози так струменями і біжать по його свідомості, за його теперішнім справах і кладуть на всі відбиток скорботи. А тим часом тобі б слід було свідчити перед усіма, як чистий і святий він був у своїй любові до тебе, як оберігав тебе, як намагався наповнити кожен твій день веселощами і світом. Намагайся тепер довести всім, що він недарма жив біля тебе, що в твоєму серці залишилася вічна пам'ять про його працях для тебе і що ні сльозами і зневірою ти хочеш подякувати йому за його життя з тобою, але своєю працею для ближніх. Тим щасливим і спокійним працею, яку він недоробив, пішовши так рано. Але який за нього доробити ти. Думай про його звільнення, про те, що допомагаєш йому звільнитися, а не про свою печаль.

Скільки б ти не питала матір-Життя і всіх мудреців, чому, навіщо помер твій син таким молодим, - ти не можеш отримати відповіді, тому що очі, які плачуть, не можуть побачити істини. Плачуть завжди про себе, хоча б і щиро думали, що плачуть про інших.

- Мені ніколи не приходила в голову думка, що мої сльози можуть турбувати і заважати моєму синові, друг мій. Але зараз мене точно осяяло, як блискавка пронизала думка, що між людьми існує живий зв'язок, хоча вони і не бачать один одного. Спасибі тобі. Будь же мені сином, що мені послала доля. Не раз я думала, що, якби Милосердя послало мені юнака, який захотів би бути мені сином, я знала б, що я прощена, що я можу сподіватися спокутувати всю неправду моєму житті. Я по-новому намагалася б любити посланого сина, по-новому передавала б йому всі сили серця і думок, в його особі я благословляла б Божий світ. А зараз, коли ти прийшов, я нічим, крім туги і сліз, тебе не зустріла, - все плачу говорила жінка.

Ніжно погладив син простягнуті йому руки і відповів:

- Як би ти не поступила, - вже відлетіло час і забрав твій вчинок.

Якщо в цю хвилину говориш, що зрозуміла духом, як треба діяти в житті, навіщо ж нам з тобою так багато говорити про минуле? Вставай, видужуй, і будемо обидва кожен день приносити в усі справи впевненість, що саме дане поточне справу і є найважливіше і найголовніше. Будемо його робити з усім повним розумінням і добротою, а решта хай складається як можливо легше для всіх. Не будемо витрачати час на слова. Я бачу, у тебе немає дров і води. Скажи мені, де їх взяти, щоб було на чому зварити їжу.

- Я все тобі поясню. Але скажи, як мені тебе звати? Мого дорогого сина звали Борис.

- А мене звуть Гліб. Ось і виходить, що я синові твоєму брат, - сміючись відповів юнак.

- Як дивно, мій новий і дорогий син Гліб, - задумливо сказала мати. - З самого дитинства часто говорив мені мій Борис, що у нього неодмінно буде брат Гліб. Але не народила я йому брата, а Життя-матінка послала йому Гліба, та тільки тоді, коли його вже немає. - І знову покотилися струмком сльози по щоках жінки.

- Знову ти плачеш, мати. А адже вже як йому, Борису, напевно, боляче зараз. І бажання його виповнилося, і не одна ти зараз, а все не можеш послати йому посмішки радісного привіту, щоб йому було легше. Як думаєш? Ми з тобою тільки що вирішили, що будемо жити весело, щоб кожному було біля нас простіше, легше і веселіше. А ось того, кого кличеш найпершим, самим близьким і коханим, його ти зараз знову засмутила, ти обважнівши його шлях, створивши зі своїх сліз нове болото навколо нього і себе.

- Не буду більше плакати, Глебушка. Ось бачиш, там, подалі, сарай. У ньому дрова складені, тільки наколоти треба подрібніше. А як обігнеш сарай, побачиш струмок з маленьким водоспадом. У ньому чудова вода. І вид з того місця - просто чудо, його Борис дуже любив.

Гліб взяв відро і зробив вигляд, що не помітив, як під час останніх словах крадькома витерла мати сльозу ...

І потекли тихі дні Гліба. Через кілька днів він привів весь будинок в порядок, полагодив дах, налагодив все господарство, і день за день все здоровіше ставала мати. Все рідше і рідше лилися її сльози, все веселіше ставала її обличчя, все бадьоріше звучав голос. Але звичка боятися людей, що створилася за роки нещасть, що випали місту і особисто їй, все так само міцно тримала її в ланцюгах ...

Чимало зусиль поклав Гліб на боротьбу зі страхом матері. Але все ж здолав і цю перешкоду і умовив її розкрити ворота, розкрити постійно замкнені двері і вікна будинку і дозволити людям приходити до них.

- Подумай, мати. Навіщо ти прожила сьогоднішній день? Щоб боятися? Тоді ти сміливо могла і не займати місця на землі. Ти боїшся, значить, ходиш в смерті, а не в житті. Ти не подала привіту доброти жодній людині - значить, тільки одна смерть жила в тобі і ти в ній. А повинен бути твій привіт людям: Життя з Богом і для Бога. Якщо не було людям привіту, нічого крім смерті для тебе і не було в дні, чого тобі її боятися? Боятися її тобі нічого, бо ти і не жила в цей день.

Поступово, переживши всі стадії страху, доходячи не раз до відчаю від сміливого поведінки свого нового сина, що входив без страху в хворі вдома, дорікаючи Гліба, що доля послала його їй на допомогу, а він і не думає про неї, з великими труднощами і стражданнями скидала з себе матір жгущие кільця страху.

- Я й уявити собі не могла, яке щастя жити на землі, коли серце вільне від страху, коли легко і спокійно працюєш, - сказала одного разу Глібу мати. - Коли ти мені говорив, що важливо тільки те, що і як ти робиш зараз, мені здавалося, що ти просто ще дитя і в твоїй голові живуть одні дитячі думки. Що найважливіше для людини серйозного і практичного - це подбати про своє і близьких "завтра". Нещодавно я зрозуміла, про що ти говорив, стверджуючи, що життя - це "зараз". Тільки твоє "зараз" пояснило мені, як треба звільняти серце і думки, очищати їх саме цієї миті, тому що наступна хвилина народжується з поточної.

- А поточна темнить ті очі, що плачуть, і не дає їм бачити ясно, - розсміявся Гліб, обіймаючи матір.

- Ні, синку, очі вже не плачуть і бачать все ясніше, як їм працювати, щоб ставати силою для радості.

Дні текли, і в місті завелося багато друзів у матері і її прийомного сина.

Не було прохання, в якій відмовив би сусідам привітний будинок. Не було серця, яке не понесло б розради з дому колишніх скорбот і сліз, що став тепер будинком світу. Кожен, йдучи з нього, думав: "Ось, нарешті знайшов я собі вірних друзів".

І в серцях багатьох нових знайомих Гліба точно танули якісь перегородки, які заважали їм досі бути простими з людьми. Одні перш завжди думали, як зберегти свою гідність у зустрічах з людьми; інші намагалися всіма силами бути корисними своїм близьким; треті вірили твердо в Бога і хотіли вчити всіх зустрічних, як їм треба жити, їх власними ідеалами міряючи кожного; четверті, прагнучи, щоб їх час не пропало в порожнечі, в кожному своєму слові і русі прагнули виховувати людей, думаючи, що саме в цьому найбільша заслуга, а проста і легко дається доброта не йшлося з їх серця. Всі щось заважало їй литися. І тільки із зустрічі з Глібом багато хто зрозумів, що не люди зустрічні заважали їм бути добрими, а в них самих лежали пластини умовності, на яких вони самі записували так чи інакше образи своїх зустрічних, бачачи в них не Вічне, але минуще.

У кожному серці ставало ясно і радісно, ??як тільки воно бачило, що заважало в ньому самому простоті його відносин з людьми. Багато, багато, говорили раніше: "Та звідки її візьмеш, радостьто?", - Тепер посміхалися свого колишнього невігластву, яке було єдиною причиною їх неповноцінно прожитого дня.

Думки Гліба часто поверталися до моменту розлуки з братами. Про старшого брата він не турбувався. Він в колишні роки бачив його незмінне спокій у всіх обставинах життя, сам відчував і на інших спостерігав, як в кожній людині зміцнювався його світ серця біля Олександра. Він був упевнений, що той не тільки виконає, але і перевершить задану йому завдання. Але думки про братів менших, красавцепевце, ятрили серце, складаючи його єдине хвилювання. Як буде жити красень-хлопець у величезному місті один? Чи буде його чудова пісня достатнім зброєю для його єднання з людьми? Адже не всі люблять пісні, не всім вони потрібні і не всі можуть відгукнутися на цю мову любові.

А молодший брат, який пішов першим, останнім прийшов в незнайомий величезний місто. Йшов він всіх довше, так як в першу ж ніч зустрів трьох бездомних супутників, до яких і приєднався.

Не встиг він відійти і п'яти верст, як почув у темряві спустилася ночі чийсь тихий плач, як здалося йому, дитячий. Зупинився подорожній, послухався і пішов, звернувши з великої дороги, до купки дерев. Йому назустріч вискочила невелика собачка, обнюхала його, підстрибнула, лизнула йому руку і, заскиглив, побігла вперед, як би запрошуючи його йти за собою. Йдучи за собакою, під кущами якогось квітучого ароматного рослини він побачив дівчинку років десяти, що тримала на колінах голову дитини і гірко плакавшую.

- Про що ти плачеш, мила дівчинка? - Запитав він, нахилившись до дівчинки і ласкаво торкаючись рукою його головки.

Очевидно, у всій повноті свого горя нічого не чула і не бачила дівчинка здригнулася, відкрила своє заплакане личко, за яким котилися струмком гіркі сльози, освітлені променем проглянули серед хмар місяця і сказала:

- Мій братик вмирає, поглянь, він вже нічого не відповідає мені. А без нього і я, і наша собачка Беляночка теж помремо. Ми тільки тим і жили, що братик мій грав на скрипці, я співала і танцювала, а Беляночка стрибала і робила фокуси, яким ми з братом її навчили. Сьогодні нам не пощастило. Ми нічого не заробили, і ніхто нас не залишив ночувати. Я думала, що ми доберемося до міста завидна, але братик мій так ослаб, що ледве йшов, і ніч застала нас тут.

Все це говорила дівчинка, ридаючи, і ледве можна було розібрати її лепет.

Подорожній сіл на землю поруч з нею, розстелив свій теплий плащ, поклав на нього бідного хлопчика, підклавши йому під голову свою маленьку подушечку, що велів йому батько взяти з собою з дому і якої брати він не хотів, вважаючи себе вище забобону потреби в дорожній подушечці. Тепер він посміхнувся, укладаючи на неї голову дитини, і подумки подякував отцю, якому довелося двічі повторити це своє розпорядження.

Прислухавшись до слабкого, але рівному диханню хлопчика, він ласкаво сказав все продовжувала плакати дівчинці:

- Не плач, дівчинка, твій брат не помер, він просто втомився від голоду і праці. У мене є молоко, хліб, яйця. Зараз все ви будете ситі. Ти випий поки молока холодного, з'їж хліба і погодуй Беляночка. Я спробую зібрати сучків і гілок, розведемо багаття, зваримо твоєму братові і всім вам кашу. Забудь про своє горе. Тепер я з вами, і все буде добре. Ти ж дівчинка мужня, ось і не подавай приклад сліз нікому. А то прокинеться брат твій і теж почне плакати, а Беляночка і без того, бачиш, скиглить. Мужайся, обітри сльози і погодуй скоріше собачку та сама їж.

Юнак встав, щоб піти за суками для багаття, але його втримала за плаття маленька дитяча ручка.

- Ти ж від Боженьки до нас прийшов? Ти ж Ангел порятунку? Ти ж тепер не втечеш від нас? Чи не залишиш нас самих? - Несміливо питала дівчинка.

Весело засміявся юнак наївності дитини, потиснув трепетну ручку, попестити головку дитини і відповів:

- Вір, вір всією душею, міцно, до кінця, що немає кинутих людей на світі. Всі знайдуть своє щастя, якщо будуть йти, чесно працюючи. Вір, як вмієш. Це не важливо, хто я сам по собі. Важливо, щоб зустріч зі мною принесла тобі радість і щоб ти і твій брат стали бадьоріше, веселіше і щасливіше. Їж, годуй собачку і ні про що більше не думай. Раз я сказав, що йду За дровами, я їх знайду, і ми будемо варити вечерю. Гляди ж, не плач.

Незабаром нічний покровитель повернувся з дровами, весело запалав багаття, відігрів дітей і собачку, і коли прокинувся хлопчик, йому була готова тепла каша.

Від подиву голодна дитина довго не міг зрозуміти, що бачить гарячу кашу з маслом не уві сні. А сам Ангел порятунку, який відмовився було взяти в дорогу запаси, був вдячний своїм братам, справжній на цьому, і радість його була не меншою, ніж щастя його голодних супутників.

Коли зігріті і ситі, загорнуті в теплий плащ бідні бродячі музиканти заснули разом зі своєю собакою, пригорнувшись до свого рятівника, сам рятівник став обдумувати свій подальший план дій. Як до речі прийшлася перша зустріч! Нікому не зумів би він бути так корисний своїй лірою і піснями, як цим жебракам бідолахам.

Згадав він про свій будинок, про свого батька, веселому дитинстві, про свою сестричці. Як часто він прагнув навчити і розважити її своїми піснями! Але кожен раз вона з досадою обривала його, кажучи, що дитячі розваги їй набридли, що в їхньому будинку так багато співають і сміються, що їй вже остогидли і пісні, і сміх.

Згадалися йому і слова батька, які він нерідко казав, поглядаючи на похмуре личко дочки: "Бідне дитя! Тільки злі не відають ні пісень, ні сміху".

І зараз пригадав подорожній, як нудився батько, бачачи вічно похмуре обличчя дочки. Зараз він згадав, оточений заспокоєними і розраду їм бездомними сиротами, своє останнє побачення з сестрою, свою скорботу і сльози про розлуку з нею, коханою, і свій біль серця, розчарування і удар, що заподіяли йому її слова.

- Ах, якби я міг усе своє життя нести людям заспокоєння і радість, як в цю хвилину. Якби в думках людей залишалися впевненість і бадьорість від зустрічей зі мною, як в цих маленьких серцях, що припали до мене в цю першу ніч. Нехай буде благословенна моя зустріч! Встає сонце! Я заспіваю цю першу зустріч, нехай моє славослів'я летить в світ, можливо, комусь стане легше від моєї пісні. Почуй мене, мій мудрий батько, благослови і настав до нового життя!

І, взявши свою ліру, глянувши на мирно спали біля його ніг дітей і собаку, юнак заспівав, несучи свій привіт розквітає дня. Про все він, здавалося, забув. Він жив тільки усією силою думки в цей момент в красі, він молився про одне: жити, об'єднуючи людей у ??красі, будити в серцях необхідність в ній, необхідність трудитися в гармонії.

Закінчивши пісню, подорожній озирнувся навколо і побачив, що з обох сторін біля нього стоять на колінах діти, склавши рученята, як для молитви, а у самих ніг його варто собачка, піднявшись на задні лапки і розчулено помахуючи передніми.

Веселий подорожній готовий був уже розсміятися, як почув голос дівчинки:

- Тепер я вже зовсім знаю, дядько, що ти Ангел порятунку. Тільки ангел і може так співати. Ах, якби мені перейняти від тебе цю пісню! Уже, напевно, люди завжди давали б нам хліба і не виганяли б нас на ніч з дому. Як ти думаєш, Монко, зможу я перейняти пісню? - Звернулася вона до брата.

- Ні, Фанні, так ти заспівати ніколи не зможеш, - відповів хлопчик. - Але ти не засмучуйся, я всю пісню запам'ятав, я буду її грати людям на скрипці, а дядько скаже тобі слова, і ти будеш співати її по-своєму. Дядько, ангели не розгніваються, якщо ми будемо твої слова співати? - З великою серйозністю запитав він їх несподіваного супутника.

- Дурненька мої дітки, не забивається собі в голову казок, - весело сміючись, відповів той Монко. - Життя не казка, і ви дуже добре це знаєте з власного досвіду, хоча короткому, але сумного. Я така ж людина, як і ви, у мене також немає вдома, як і у вас, і я йду таким же бродячим музикантом, як і ви, без грошей і хліба. Життя, яка завжди знає, що вона робить, послала вам мене, а мені вас, щоб нам легше і простіше було жити на світі. Викиньте зі своїх милих головок всякі нісенітниці про які подорожують і рятують ангелів і міцно вірте, що все ваше спасіння, як і вся ваша життя, в ваших власних руках. Якщо ви будете бадьорі, не будете плакати від важкої праці, а будете радісно працювати, ваше життя буде найщасливіша. Не будемо гаяти часу, наберемо дров, у мене є ще кава і трохи молока, зваримо сніданок і вирішимо, як нам жити далі. Сьогодні Монко повинен ще відпочити, але завтра ми підемо по великій дорозі. Я впевнений, що ми дещо заробимо і не будемо голодувати. За цей день відпочинку ми складемо нову програму, після сніданку подумаємо уважно про неї; а зараз - за роботу.

Весело стала нова музична артіль збирати шишки і хмиз для багаття, так як дерева виявилися невеликим ліском. Час для дітей і носівшейся по лісі Беляночка промайнуло, як найвеселіше свято. Їм здавалося, що хвилин щасливіше цього ранку вони не знали. Нагодувавши свою нову сім'ю, юнак сказав:

- Ну-ка, брат, зіграй мені мою пісню на своїй скрипці, я побачу, хвалився ти або ти справді артист.

- О, дядько, якби ти знав Монко, ти б так не сказав, - докірливо прошепотіла Фанні.

Хлопчик мовчки вийняв свою скрипку, яка опинилася справжньої великої скрипкою для дорослої людини, налаштував її особливо ніжно, точно жива істота, погладив її і сказав з надзвичайною серйозністю, що вразила юнака:

- Це скрипка батька. Він грав чудово, але говорив мені, що я граю краще за нього. Іноді, коли я грав, він плакав і говорив: "Боже мій, чому ж я так згрішив перед Тобою, що не маю можливості послати вчитися це геніальне дитя?" Але, так як Фанні каже, що ти Ангел порятунку, то вже ти сам зрозумієш, чи правий був мій батько і чи треба мені десь вчитися.

Монко заграв, і подорожній дізнався в звуках ту пісню, що він проспівав вранці назустріч сонцю. Але для його вух вона звучала дивно. Він як автор її майже не впізнавав. Пісня була та й не та. Хлопчик передавав її так своєрідно, що вона здалася співакові набагато краще в його передачі. Важко було повірити, що співають її маленькі пальчики дитини, а не чарівна істота, у якого особлива сопілка, яка вміє співати людським голосом. Тільки слів не вистачало пісні Монко і все серце юнака вона заповнила. Він сидів зачарований, не зводячи погляду з серйозною, поглибленої, тендітної фігурки дитини, поглибленого в самого себе.

Коли маленький музикант скінчив грати, він боязко подивився на свого покровителя і знову тихо запитав:

- Як же ти думаєш, Ангел порятунку? Чи гідний я вчитися? Послав мені Бог зустріч з тобою, щоб ти став нашим спільним покровителем і допоміг нам з сестрою зробитися артистами? Якби ти тільки чув, як співає і танцює Фанні, ти б, напевно, був милостивий до нас. Ти мовчиш. Дозволь, я ще зіграю, а Фанні заспіває і станцює. Бути може, хоч її ти порахуєш гідної вчитися, дорогий, милосердний Ангел порятунку.

До глибини серця розчулений, юнак схопився, підняв, як пір'їнка, хлопчика, притиснув його до грудей і кілька разів гаряче поцілував:

- Ти не тільки відмінний скрипаль, ти чудовий музикант, дорогий мій хлопчик, моя радість, незаслужено послана мені життям чудова зустріч. Я даю тобі слово, що ти будеш вчитися у самого кращого вчителя, хоча б для цього довелося море переплисти.

Він опустився на землю, посадив хлопчика і дівчинку з Беляночка до себе на коліна і, пестячи всіх трьох знайд, продовжував:

- Перш за все, рідні мої дітки, запам'ятайте твердо, раз і назавжди: я така ж людина, як і ви, і ровнешенько так само, як і ви, ніколи не бачив ангелів і не бував у їхньому товаристві. Тепер я ваш старший брат і повинен замінити вам батька, як зможу і зумію, і це питання кінчений. Життя не казка, все на землі працюють, будемо працювати і ми. Сподіваюся, що разом зі мною вам буде легше і веселіше. Зараз ми обміркуємо, яку ми приготували програму, щоб подобатися людям і мати завжди хліб і нічліг під дахом. Тут проходить велика дорога, ми дійдемо до найближчого містечка, де зупиняються проїжджаючі, і там дамо наше перше нове уявлення, яке зараз обговоримо і придумаємо.

Досить скоро зіграли і заспівали три артиста, але на четвертого - Беляночка - довелося витратити чимало праці всім трьом. Зрештою, старанний пес зрозумів свою роль у всіх деталях, і знову сформована трупа, давши відпочити Монко, рушила в дорогу.

- Дядько, постій, - зупинила всіх Фанні. - Якщо ти кажеш, що ти не дядько Ангел і не хочеш, щоб ми тебе так називали, то скажи нам своє людське ім'я, а то нам ніхто не повірить, що ти нам брат.

- Моє ім'я Аполлон, кличте мене братом Аполлоном, як мене завжди звали в моїй родині, - відповів юнак, кваплячи своїх супутників, так як сонце вже було високо.

У найближчому містечку нова музична родина мала великий успіх. Був базарний день, багато хто був добре налаштовані через вдалих угод і щедро обдарували за пісні і танець красивих дітей і їх молодого опікуна.

Давно вже діти не були так веселі і ситі, як в цей день, давно не спали на чистій білизні і ліжках, на яких сьогодні радісно відпочивали, так як їх заробіток дозволив їм зняти окремий номер. Через кілька днів вони вже хизувалися в нових сукнях і черевиках, завжди тепер ситі і впевнені в собі.

Всі три маленьких артиста обожнювали Аполлона. Іноді тільки, боязко притулившись до свого покровителя, пестячи його своїми рученятами, вони соромливо шепотіли:

- Ти ж, брат Аполлон, ніколи нас не залишиш? Без тебе ми тепер вже не можемо жити.

- Я вас приведу до великого міста. Там ви обидва будете вчитися, а я буду співати людям і заробляти гроші вам на науку. Ось поки для всіх нас і програма. Навіщо ви так часто думаєте про те, що буде далі! Ваша коротка і важке життя повинна була навчити вас, що жодне "завтра" нам невідомо, а є тільки "сьогодні". Радійте, співайте і грайте, вчіться старанно, ось і все.

Погода сприяла юної трупі, не раз їм робили привабливі пропозиції всякі підприємливі люди, багато хто прагнув заманити дітей у Аполлона, обіцяючи їм нишком золоті гори, але ніхто не зміг відірвати їх сердець від Аполлона, та й жила в них одна мрія - вчитися. До великого міста залишалося все менше верст, у кожного з артистів завівся тугий гаманець, тому що вони старанно працювали, все більше розширюючи свою програму, усюди мала успіх.

- Знаєш, брат Аполлон, - сказав одного разу Монко. - Хоча я і переконався, що ти ніколи не говориш неправди, але все-таки я не можу тобі повірити, що ти не Ангел. Ти такий добрий і так співаєш, що вся людина тоне кудись, слухаючи тебе. Згадай, будь ласка, ну, напевно, хтось, якийсь дідусь або бабуся твої були в родинних стосунках з ангелами. Ну ось хоч столечко, таке маленьке-маленьке спорідненість та було у тебе з ними. Згадай, я тебе дуже прошу, напевно, ти забув, - зворушливо показуючи крихітний кінчик свого мізинця, говорив Монко.

Аполлон, жартома і весело сміючись, відповідав:

- Річ у тім, коли ти граєш пісні свого батька, то не тільки весь людина кудись тоне, але і весь всесвіт разом з ним точно зникає. Твої звуки змушують всіх мовчати: і птахів, і собак. Але я тебе не підозрюю в скритності і не думаю, що ти ховаєш від мене своє ангельське походження.

- О, я-то людина, найпростіший людина. Як пам'ятаю себе, батька і матір, - всіх нас завжди переслідували люди за нашу віру. Тільки я тобі не можу пояснити, яка така наша віра і чому за неї нас люди ображали. Іноді батько втішав нашу бідну маму і говорив їй: "Не горюй, Гарань. Це сліпці, повні забобонів. Іди чесно, не звертаючи з дороги, і життя віддасть якщо не нам, то дітям нашим. Ти до кінця вір і, замість того щоб плакати, посміхайся невігластву тих сердець, що, переслідуючи нас, думають догодити своєму Богу ".

Помовчавши, Монко боязко додав:

- Я думаю, що батько не помилявся. Ми тебе зустріли, значить, життя винагородила нас замість них. Я вірю, що ти влаштуєш мене вчитися, і я буду артистом, як говорив мені батько.

- А я буду вчитися танцювати. Нічого на світі я не хочу, тільки танцювати, - сказала Фанні, кидаючись на шию своєму названому старшому братові Аполлону.

- Не знаю, чи правда це, що ти хочеш тільки танцювати, мила моя сестричка, тому що ясно бачу, як зараз ти хочеш тільки солодко спати, - укладаючи сміється дівчинку в ліжко, сказав Аполлон. - Спіть, дітки, завтра у нас важка програма. Не забудьте, що завтрашнє уявлення - наша репетиція перед великим містом. Там ми повинні привернути до себе увагу, щоб хороші вчителі захотіли вас вчити. Відпочивайте, наберіться сил, щоб завтра бути бадьорими і свіжими, а я піду пройтися.

Доручивши своїх дітей нагляду коридорній жінки, Аполлон вийшов з дому і сів в саду на одній з найвіддаленіших лавок. Йому хотілося побути на самоті, подумати про все, що з ним за цей час відбулося. Тільки що він почав згадувати про своїх братів, яких так давно не бачив і про які не мав ніяких звісток, як почулися кроки, і до нього швидко підійшла загорнувшись в шаль жіноча фігура.

- Я не бачила, як нарешті ти увійшов один, без твоїх нестерпних хлопців, вічно на тобі віснущіх. Не здумай мене обманювати. За тобою я стежу вже цілий місяць і дізналася всю твою історію. Люди розповідали мені, що діти пристали до тебе в дорозі, а зовсім вони тобі не рідня, як ти всім кажеш. Я хочу поговорити з тобою дуже серйозно про твою долю. За всім твоїм манерам видно, що ти дуже хорошого походження і ніяк не можеш бути бродячим музикантом. Я не знаю, що тебе штовхнуло на цей шлях, але думаю, що не помилюся, припустивши, що невдала любов змусила тебе ховатися і приховати своє ім'я. Але можливо, що твоя невдала любов і не так невдала, як тобі це здається. Ти не міг не помітити, що я і мій батько завжди, коли можемо, намагаємося бувати на твоїх уявленнях і сидимо на самих ближніх лавах, і ми буваємо найщедрішими з усіх твоїх слухачів. Я навмисне затримуюся всюди, щоб дати тобі можливість нас наздогнати. Мій батько мене обожнює і зробить для мене все. Але мою увагу до мандрівному співакові, увагу багатющої нареченої в окрузі до людини невідомому йому не до смаку, як і мені самій. Я прийшла, щоб сказати, що цікавлюся твоєю долею. Роби прикажчиком до батька, хоча він характеру і гордого, але я його примушу запрошувати тебе до нашого столу, і ми з тобою будемо часто бачитися без перешкоди. Послужиш прикажчиком, викажешь старанність до справ батька, станеш старшим, тоді я дам тобі потихеньку від батька грошей, ти станеш компаньйоном, ну, а тоді можеш просити мене в дружини. Але я вимагаю, щоб ти залишив своїх противних знайд. У нашому величезному місті є багато монастирів, можеш їх туди визначити. Грошей на їх виховання там я тобі дам. Тепер відповідай скоріше, чи згоден ти на мої умови. Твій палкий погляд я багато раз ловила на собі, я знаю, що я прекрасна і не закохатися в мене важкувато. Не турбуйся про те величезністю відстані між нами. Якщо я чого захотіла, я всього доб'юся. Надай все мені в нашому питанні. Я знаю, як тебе мало вразити це побачення. Розумію твоє збентеження і мовчання. Але не бійся, хоча я і цариця тутешніх місць за красою і багатством. На то я і цариця, щоб зневажати спільну думку і надходити як мені подобається. Відповідай швидше, батько може кожну хвилину повернутися з кабачка, де він любить посидіти ввечері з приятелями.

Дівчина скинула шаль і присунулася ближче до Аполлону. Аромат її чорних кіс і блискучі персні на руках, чорні очі, вся гнучка фігура, навіть голос, різкуватий і владний, як все було схоже на його сестру! Юнак, протягом промови своєї співрозмовниці кілька разів красневшій і бледневшій від ображеного чоловічої гідності, згадав про свого батька, згадав, навіщо і куди він йшов, встав, вклонився незнайомці і в повному самовладання відповів:

- Я дуже тобі вдячний за твою увагу до моєї долі. Але ти помилилася в усьому. Я пішов з будинку не від невдалої любові, а по справі і дорученням мого батька. Я не залишу дітей, так як діти ці мої справжнісінькі брат і сестра, і їх доля - моя доля, а від своєї долі йти не доводиться. Я поганий торгаш взагалі. А любов'ю торгувати і зовсім не зумію. Крім того, не жінки займають мій розум і моє серце, але той Божий шлях, про який ти, очевидно, і поняття не маєш. Я тобі найменш підходящий з усіх чоловіків, кого ти тільки могла вибрати ...

Дівчина схопилася як ужалена, знову закуталась в шаль і свистячим, шаленим пошепки перебила Аполлона:

- Жалюгідний жебрак! Фігляр! Я помщуся тобі жорстоко. Ні копійки не заробиш в нашому місті, подихай з голоду. Я помщуся тобі так, що до смерті пам'ятати будеш.

- Те воля Бога наді мною твоїми руками здійсниться, якщо я такий кари заслужив. Але в моєму серці немає до тебе зла і не буде. Живи, завжди благословляє мною, скільки б зла ти мені не зробила. Бог живе і в тобі, як у всякому істоту, і рано чи пізно ти Його в собі дізнаєшся неодмінно.

Щось на зразок здивування промайнуло на обличчі дівчини. Але вона нічого не сказала, різко засміялася, ніж знову нагадала йому сестру, і зникла у темряві.

Аполлон пройшов ще далі в глиб саду і сіл в найгустішою пітьмі, де його ніхто не міг побачити. Якийсь розлад він відчував у собі. У ньому не було туги або зневіри, але думки про батька, про свою самотність без нього, точно стогін і скарга, мчали з його серця ... "

Що забрала думками за героями казки, Бронский і Левко здригнулися від пролунав в двері стука. Голос Ясси говорив:

- Я вже вдруге вас кличу. Пора в їдальню.

З подивом закрив книгу Левко і, глянувши на Бронський, прочитав і на його обличчі не менший подив.

- Як дивно, Левко, я тільки що зосередився, а виходить, що треба кінчати. Куди ж подівся день? - Здивовано сказав Станіслав.

- Очевидно, я так повільно перекладаю. Хоча тільки зараз відчуваю, що у мене затекли ноги і всохла спина.

Друзі підійшли до дверей, і Бронский раптово зупинився, точно стукнувся об невидиму стінку. Льовушкіною особа засяяло, і він сказав:

- Нас затримує вогненна напис. Ось тепер вона склалася вся:

"Світ в серці - НЕ принесений з собою на землю дар самовладання. Але з самовладання і безстрашності виросла мудрість людини.

Розкрити в собі якесь властивість або талант - значить звільнити в собі ту чи іншу ділянку Любові від пристрастей.

Якщо слово зустрічного зачепило тебе - значить, твоє самовладання не було в тебе частиною Мудрості століть, але лише зовнішньої витримкою. Розберися пильно, що є зовнішнє пристосування умовної ввічливості і що є внутрішнє самовладання Любові, яка знає людини-, а не самолюбство ".

Коли друзі, вмиті і знову скинули з себе потоки каламутної води, увійшли до їдальні, І. уже чекав їх там. Ласкаво вітаючись, він запросив їх на вечерю.

Він весело розповідав їм про життя і справах, Громади, про здоров'я все ще мирно спав професора і про декілька знову приїхали людях.

- Сьогодні ми підемо попрощатися з Беатою, яка на світанку поїде, везучи свої картини. На ваших обличчях печаль, мої друзі. Особливо ви, Станіслав, маєте засмучений вигляд. Але про що ж ви сумуєте? Якщо Беата виросла і дозріла, щоб жити серед спраглих і шукають щастя людей, якщо вона може послужити людям шляхом до розкріпачення і розрадою в їх скорботи і безпорадності, - невже в вашому серці ви знаходите тільки печаль про особисту розлуці з нею і тільки ці почуття можете послати їй як свій привіт її нового життя?

- Я розумію, Учитель, що високе благородство, якби воно стояло у мене на першому місці, змусило б мене думати про неї, про її життя, про її світлої і новій дорозі, - відповів Бронский. - І цей випадок доводить мені, як я егоїстичний, як багато в мені особистих почуттів та уподобань. Я дуже полюбив Беату, ще більше Льовушку і ... остаточно закоханий, віддав всю свою душу, серце, праця, словом - все життя я віддав вам, Учитель І. Жити далі, не маючи зв'язку з вами, не йдучи за вами, чи не шукаючи вкласти в кожен свій рух прославляння вас, для мене більше неможливо. Жити для мене - це значить брати участь в тому житті, справах і працях, що виходять і оточують вас. І дихати - це значить приймати від вас певні вказівки для кожного дня.

Майнула в мені думка, що і я, як Беата, отримаю в якийсь день вказівку залишити Громаду, повинен буду розлучитися з вами, - і в серце моє пробрався холод, точно я почув віддалений похоронний дзвін.

- Мій бідний друже, по цій хвилині різкого болю, коли одна думка про розлуку викликає в вас таку скорботу, ви можете судити, наскільки ви ще живете, спілкуєтеся з людьми і сприймаєте життя поточного дня як життя кінцеву, життя розкладання і смерті, а не всю Життя, Єдину і Вічну, яка живе в кожному за його зовнішньою формою. Ваша звичка єднання з людьми залишається ще прихильністю плоті і крові, а єднання Духа і Світу займає другорядне місце в ваших зустрічах. Звідси, з Громади, йдуть люди, раз вони так чи інакше сюди потрапили, тільки тоді, коли вони готові до нового життя, тобто коли вони звикають жити, поклоняючись в людині Тому, що живе за зовнішньою формою. Ніхто, раз він прийнятий Учителем, не може бути їм залишено без будь-яких особливих, навіть жахливих причин. Ніхто не може бути відісланий в нове життя, поки він до неї не готовий. Інша справа, через яку зовнішню форму розкривається його готовність або не готовність до того життя, яким він захоплюється в своєму Вчителя і якої активним членом він хоче бути в своїх мріях, в своїх роздумах і ідеалах. Думка людини - це ще не дія, але тільки підготовчий період. І поки учень не дозріє до кінця, тобто коли його думка і серце зіллються в дію, тоді тільки для нього настає момент нового злиття з Учителем, коли його не засмучують вже ні відстань, ні розлука, бо їх більше для нього не існує.

Як ніхто не може померти ні раніше, ні пізніше часу, але тільки саме тоді, коли він все зробив, що міг в даний втілення, так і учень може бути прийнятий або відісланий Учителем тільки тоді, коли він готовий. Перебудувати хід всього свого організму - завдання для учня непосильне. Але приготувати в своєму організмі ті чи інші основні шляхи і мати можливість виконати ті завдання, що дає йому Учитель, - це не що інше, як повсякчасне, повне, пильну увагу до всіх справ і зустрічам, вірніше сказати, до того поведінки в повному самовладанні , яке учень проявив в них. Вам і перевіряти себе нічого. В цю хвилину ви самі ясно бачите, наскільки ваш талант, ваші любов і працю ще задавлені особистим сприйняттям дня. Те, що ви тільки що читали, що так хвилювало вас як прояв вищого героїзму самовідданих почуттів людей, зараз згасло в вас тільки тому, що земна прихильність виявилася ще такою силою, що завдає рани серця. Чи не страждайте зараз, не плачте серцем. Я ж бачу, як краплі крові сочатся з нього, хоча очі ваші сухі. Згадайте слова вогненної написи, що ви читали сьогодні: "Якщо слово зустрічного зачепило тебе - значить, твоє самовладання не було в тебе частиною Мудрості століть, але лише зовнішньої витримкою. Розберися пильно, що є зовнішнє пристосування умовної ввічливості, а що є внутрішнє самовладання Любові , знає людино, а не самолюбство ". Ще тільки один день залишився вам, щоб прочитати все те, що вам треба знати перед від'їздом. Не втрачайте часу в порожнечі. Ставайте вимогливіше до самих себе і не ослабляйте уваги, проходячи цей трудовий день. Проста казка, яку ви обидва читаєте, навіщо вона потрібна вам зараз? Що приховано в ній, без чого вам, таким далеким від неї за часом і по вашій зовнішньої діяльності, не можна вийти з воріт Громади, навіть під моєю охороною і захистом? Мудрість в переживаннях простих людей давньої казки, як і мудрість ваша, йде по вічного і єдиного для всіх людей руслу: простий чистоті, не знає компромісу в вірності. Давня мудрість, як і Мудрість людини сьогоднішнього дня, рухається не по викривленого шляху зигзагів, метань в сторони, пристрасних пошуків і охолоджень, злетів у поривах і падінь в зневіру, але по прямій колії того самовладання, що розкрилося не як результат волі, а як результат розкріпаченої любові, перелом в Радість жити. Ви не уявляєте собі щасливого дня далеко від мене. А хіба люди в казці, думали про себе, коли залишалися в повній самоті в чужому краю, в темряві навколишнього зла? Вічне Рух Життя є результат тих активних духовних сил, що виливають в день люди.

У двері постукали, і ми побачили чудове, усміхнене обличчя Франциска, який сказав, привітно вітаючись з усіма нами:

- Я, мабуть, прийшов надто рано, брат І. Але я так поспішав, щоб Беата не подумала про мене погано і не відвезла з собою враження, що я не був лицарськи чемний в останню хвилину. Я пам'ятаю, як одного разу, давно, Алі мені сказав: "Можна бути зайнятим дуже складними справами. Але якщо напутствуешь людини в нове життя, треба бути лицарськи ввічливим і напучувати людини, погодившись з його часом, треба так обдумати свої справи, щоб не внести ні краплі хвилювання своїм запізненням ". Іноді я буваю розсіяний, але, проводжаючи людей з Громади, згадую слова Алі, - прости, якщо я прийшов рано і порушив вашу бесіду.

- Мені не доводиться тобі нічого відповідати, брат Франциск, ти бачиш обличчя цих неофітів, ти читаєш їх захоплення, який ти пробудив у них зараз. Але ходімо. Ти дав мені дуже хороший урок, Франциск. Я радий, що ми прийдемо до Беате раніше призначеного терміну і полегшимо їй початок її нового життя.

Ми вийшли мовчки і так само мовчки дійшли до будиночка, де останнім часом жила Беата. Зворушливу картину ми застали там. Беата була не одна, поруч із нею серед покладених речей на маленькому, низенькому кріслі сидів Аннину, і його довга худа постать з аскетичним обличчям здавалася особливо нескладною серед баулів і маленьких витончених сумок і сумочок художниці.

Особа музиканта було так сумно, точно він навіки розлучався з найближчим другом. Ми почули останню фразу його розмови з Беатою.

- Я відчуваю, що це наше останнє побачення, більше я не побачу вас. І ніхто не буде втішати мене в моїх припадках відчаю, коли я не смію звертатися до милосердя І.

- Ось я вас і застав у вашому мінорі, мій милий друг, - посміхаючись сказав І.

- Як ви думаєте, ваша любов до Беате багато посіяла зараз зерен світлої бадьорості їй в її новий шлях? Якби я був на її місці і мене так проводжали б мої добрі друзі, ймовірно, мої крила повисли б у безсиллі за моєю спиною, і я уявляв

 Ми читаємо книгу в кімнаті Алі. давня казка |  Мої роздуми про нове життя Беати. Ми закінчуємо читання стародавньої книги. професор Зальцман


 Другий день в Громаді. Ми відвідуємо карлика. Подарунки араба. Франциск |  Простий день Франциска і моє зближення з ним. Злі карлики, боротьба з ними і їх розкріпачення |  Я знайомлюся ще з багатьма будинками Громади. Помаранчевий будиночок. Кого я в ньому бачив і що було в ньому |  Моє щастя нового знання і три зустрічі в ньому |  Франциск і карлики. Моє нове ставлення до речей і людям. Нотатки мого брата Миколи |  ГЛАВА 7 Нотатки мого брата |  Звичайна ніч Громади і що я бачив в ній. Другий запис брата Миколи. Моє безсилля перед "бути" і "ставати". Бесіда з Франциском і його листи |  ГЛАВА 9. Третій запис брата Миколи |  Нічне відвідування нових місць Громади з Франциском. Нові люди і мої нові зустрічі-уроки |  І. приймає вченого. Аннину і Беата Скальраді. Повчання мені і Бронський |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати