Головна

Я У РОЛІ СЛУГИ-ПЕРЕКЛАДАЧА

  1.  Я У РОЛІ СЛУГИ-ПЕРЕКЛАДАЧА

Ми їхали, зберігаючи повне мовчання. Візник намагався було ставити питання флорентійців, але отримуючи односкладові відповіді, вимовив "нниє сонним голосом, вирішив, що ми втомилися, мабуть, від довгого шляху, і переніс сво" увагу на коня.

Конячка трусила по м'якій дорозі. Темрява висвітлювалася тільки мерехтливими зірками, і думки мої, точно замерзлі під час мого тяж "лого сну в вагоні, знову заворушилися. Мені ещ" не доводилося слухати мовчання ночі в степу.

Знову - як і в парку Алі - мене охопило почуття схиляння перед величчю природи. Я дивився на всіяне зв "Здам небо і розгледів вперше багато сузір'я, про які до сих пір тільки читав або чув. Зв" зди не походили на наші північні. Вони здавалися набагато більші, точно лампади мерехтіли, і я нарешті побачив на власні очі той тремтячий світло зв "зд, про який пишуть поети. Навіть небо здалося мені більш низьким. Прорізане широкої смугою Чумацького Шляху, воно виблискувало контрастами повної темряви і світла.

Я повернувся думками до Алі Мохаммеду. Знову мене пронизала радість від зустрічі з ним і думка про красу і гармонію природи, - я подумав про мощі любові і щастя, якими щедро обдаровує природа людини; про тих великих скорботах і сльозах, якими наповнює світ сама людина, незмінно виправдовуючи свої дії ім'ям великого Творця: і нібито на захист Його отруюючи світ жорстокістю свого фанатизму.

Розмірений стукіт копит і погойдування візки на м'якій дорозі не приспали мене: але раптово серед ночі я відчув себе самотнім, нещасним і безпорадним ... Але то було лише мить слабкості. Я згадав слова Алі про те, що настав мо "час виказати мужність і відданість. І хвиля бадьорості, навіть радості знову пробігла в мені. Я захотів негайно вступити в боротьбу не тільки за життя і щастя улюбленого брата і Наль, але і за всіх страждають з вини фанатиків, тих, хто вважає свою релігію єдиною істиною, хто тисне вс "живе, що рветься до свободи і знання, до незалежності в життя ...

Я доторкнувся до флорентійців, вдячно припав до нього і зустрів його добрий, лагідний погляд, який, здавалося, говорив мені: "Ні самотності для тих, хто любить людину і хоче віддати свої сили боротьбі за його щастя"

Ми вже в'їжджали в місто. Околиці його нагадували суцільний сад, але і центр міста опинився таким же. Ніч була вже не так темна, в кільці зел "них вулиць вимальовувався гігантський силует мечеті, здалися торгові ряди.

Флорентієць наказав візникові зупинитися, ми зійшли, розрахувалися з ним і вирушили вздовж рядів, подекуди охоронюваних нічними сторожами. Кілька разів ми згорнули в тихі спали вулиці і нарешті зупинилися у невеликого будинку з садом. На стук флорентійців не відразу відкрилася хвіртка, і двірник здивований "нно оглянув нас. Флорентієць запитав його порусски, чи вдома господар. Виявилося, господар тільки що повернувся додому і навіть ещ» не вечеряв, хоча сказав, що дуже голодний.

Флорентієць попросив передати господареві, що нас прислав лорд Бенедикт і ми просимо прийняти нас, якщо можна, негайно ж. Монета, скользнувшего непомітно в руку двірника, зробила його набагато привітніше. Він впустив нас в сад і побіг доповісти про нас господареві. Ми залишилися одні. Поки ми чекали в темряві саду, Флорентієць обережно просунув палець під мою ватяну шапочку і спритно стягнув е "з мене; майже миттєво відірвавши е" від дервішських шапки, він знову надів шапку мені на голову.

Те, що я відчув, коли звільнився від ватного бинта на голові, не подда "ться опису. Я хотів голосно закричати від радості, але побоюючись видати себе, промовчав, разів зо два вс" ж підстрибнувши на місці.

- Який там Лордіктов? Вічно вс "переплутаєш! - Дон" ССЯ до нас голос.

Я було подумав, що десь уже чув цей особливий голос, але не міг собі усвідомити, де і коли.

- Пам'ятай же, ти вс "ещ" глухий, поки не скажу, - шепнув Флорентієць.

Двірник повернувся і запросив нас піднятися на веранду. Ми пішли за ним і побачили, що на веранді горить світло. Але зелень - вся в великих, що висять гронами кольорах - в'язалось в такий густий покрив, що світла з саду не було видно.

Ми піднялися на веранду. Слуга, майже хлопчик, клопотав біля столу, вносячи накриті тарілками страви, фрукти.

Флорентієць склав наші речі в кутку, і ми сіли на дерев'яний диванчик.

Слуга кілька разів входив і виходив, кожен раз дуже недружелюбно, навіть зневажливо поглядаючи на нас. Нарешті він сказав флорентійців досить недбало, що господар чекає нас в кабінеті. Залишивши поруч з речами наші шкіряні калоші, ми пройшли до великої кімнати, з'єдн "нную з терасою коридором. В кімнаті стояли рояль, м'які меблі, але підлога була голим, на противагу дому Алі, де ноги, куди не ступи, потопали в килимах.

Ми перетнули кімнату і підійшли до зачинених дверей, з-під якої пробивалося світло. Тут Флорентієць відсторонив слугу, міцно взяв мене за руку, як би нагадуючи зайвий раз, що я глухий, і постукав у двері особливим манером.

Двері швидко відчинилися, і .. добре, що Флорентієць тримав мене міцно за руку, не те б я обов'язково забув про вс "м на світлі і закричав.

Перед нами стояв не хто інший, як той незнайомець, який дав мені сво "плаття в кабінеті Алі. Флорентієць низько вклонився господареві, потягнув і мене вниз. Я зрозумів, що повинен кланятися ещ" нижче, і випростався тільки тоді, коли та сама рука -наставніца подала мені знак.

Флорентієць щось швидко сказав господареві, той кивнув головою, присунув нам низькі пуфи і наказав слузі щось, чого я не зрозумів. На фізіономії того відбилося спочатку величезне здивування, але під поглядом господаря він шанобливо вклонився і безшумно зник, зачинивши двері.

Тут тільки господар простягнув нам руку, посміхнувся, і погляд його став менш суворим. Це прекрасне обличчя носило відбиток втоми і скорботи.

- Хіба ви не впізнали мого голосу? - М'яко посміхаючись і тримаючи мою руку в своїй, сказав наш господар. - А я спеціально для вас сказав голосно кілька слів двірнику, щоб ви не так здивувалися. Адже ви дуже музичні, це видно по вашому лобі і вилицях.

Я хотів було сказати, що запам'ятав оригінальний тембр його голосу, але ніяк не очікував почути його в цьому саду. Я почав говорити, відчуваючи страшенну втому, але раптом вс "попливло перед моїми очима, вся кімната закрутилася, і я поринув у темряву ...

Чи довго тривав мій непритомність, не знаю. Але прокинувся я від приємної свіжості в голові і відчуття чогось прохолодного на серце. Флорентієць подавав мені питво, і як тільки я зробив кілька ковтків, змусив проковтнути одну з пігулок, даних нам Алі Мохаммедом. Дуже скоро мені стало краще, я знову взяв себе в руки і тв "РДО сидів на низькому стільці. Господар швидко писав якийсь лист. Флорентієць зняв з мого серця і з голови холодні компреси і шепнув: - Скоро піду" м відпочивати, будь сильний.

Але тепер я готовий був їхати далі; звідкись з'явилися сили, точно я занурився в прохолодний басейн.

Закінчивши лист, господар зателефонував і наказав ввійшов слузі негайно віднести його за адресою і дочекатися відповіді. Повинно бути, місце, куди посилали слугу, йому не дуже подобалося. Він хотів щось заперечити, але зустрівши пильний строгий погляд господаря, низько вклонився і вийшов.

Слідом за ним вийшли і ми на веранду. Вимили руки під умивальником. Світліше вони, правда, не стали, і я, зітхнувши подумав, як набридли мені грим, чужий костюм і всі пригоди, що віддають запахом казок з "Тисячі і однієї ночі".

Сівши за стіл, ми взялися до їжі, що складалася з овочів, фруктів, прохолодних морсів і декількох сортів хліба. Нд "було смачно, але є мені не хотілося. Та й старші мої друзі їли мало.

- Я написав лист на мові слуги, тому що впевнений, що лист це він і сам прочитає і мулли відніс "т. Звістка про Алі і релігійному поході проти нього вже докотилася сюди. В листі до свого знайомого торговця я пишу, що завтра до вечора мій друг купець приїде до нього купувати ослів. Нехай складе він також гурт худоби, який може бути куплений моїм приятелем. Тутешній мулла, прикриваючись ім'ям цього торговця, вед "т велику торгівлю ослами і худобою.

Весь день він, звичайно, буде зайнятий розпорядженнями, куди і як перегнати худобу і яку взяти ціну. Тільки ввечері він займеться справами, пов'язаними з походом на Алі. Живий "т цей торговець досить далеко, і у нас є не менш тр" х годин. Але за цей час вам обом треба переодягнутися, знову стати європейцями і відправитися назад в К. Там ви пересядете в міжнародний вагон зустрічного поїзда і, треба сподіватися, благополучно доїдете до Москви. Чи не минути вам знову маскараду, - звернувся він до мене. - Вам доведеться стати слугою-гідом лорда Бенедикта, ні слова не знає по-російськи. Тепер ярмарок в К., і ви зустрінете в поїзді іноземців, які прямують за каракулем, килимами і бавовною, який вони купують на корені. Присутність лорда Бенедикта серед іноземців буде природно. Крім того, за вашими слідами вже женуться; хтось видав, що ви одягнені дервішем. Я вірю, що ні на момент у вашому серці не було і немає страху, але діяти треба не тільки безстрашно, але і доцільно. Піду "МТЄ в мою спальню. Я постараюся допомогти вам обом одягнутися відповідно ролям і вмитися.

Уже світало; ми встали з-за столу і пройшли в спальню нашого господаря. Це була чудова біла кімната. Дуже проста, але витончена меблі, мешкаючи світло-сірим ш "лком, пухнастий світлий ков" р, але ... розглядати було колись.

Відсунувши розсувну, як у вагоні, двері, господар підошва "л до ванни, влив в не« якийсь рідини, чому вода точно закипіла. І коли вода заспокоїлася, сказав:

- Весь грим з вашого тіла зійду "т. Ви вийдете з води білим юнаків. Тут мило, щ" тки і вс ", що вам може знадобитися, - і з цими словами він мене покинув.

Я швидко роздягнувся і занурився в ванну, з надзвичайні насолодою відчуваючи, як з мене, точно шкіра, злазить вся чорнота і бруд шляху. Я чув, як шуміли струменя поточної води десь поруч зі мною; це, очевидно, полоскати під душем Флорентієць.

Помившись, я раст "р тіло купального простирадлом і став думати, у що ж мені тепер одягнутися. Пролунав л" гкій стукіт у двері, і вош "л Флорентієць. Він теж був закутаний у купальну простирадло, весело посміхався, і я знову піддався чарам цієї чудової краси, чарівності цього люблячого, доброго людини, до якого вс "сильніше прив'язувався.

- Піду "м вибирати туалети, - весело сказав він, і ми рушили в спальню господаря.

Я ещ "не сказав, яким наш" л я тепер мого уявного дервіша. Він був в л "гком сірому костюмі, прекрасно сиділа на н" м, в білій ш "лковой сорочці-апаш і білих полотняних туфлях. Я не міг його не впізнати. Його очі-зв" зди мали якесь особливе вираз мудрості і вогню, йому одному властиве, як і неповторний тембр його голосу. Рот з вирізаною, точно різцем скульптора, верхньою губою говорив про величезний темперамент. А лоб, високий, шляхетний лоб мудреця був так сильно розвинений в опуклою надбрівної частини, що здавалося, вся думка зосереджувалася саме тут, як це часто буває у великих композиторів.

Поки ми вибирали одяг, наш господар розповідав про сво "м подорожі і про справи Алі. Алі поїхав до себе, щоб залишитися там і захистити домочадців або вивезти їх куди-небудь. Але яка доля Алі зараз, про це він нічого ещ" не знав . Він сказав нам, що найближчим поїздом сам виїде в Петербург, щоб приготувати нам квартиру і зібрати відомості про брата. Сказав ещ ", що один з чоловіків, що поїхали з Наль в ролі слуги, е" старий дядько, людина досвідчена, вірний і дуже освічений.

Говорячи вс "це, він допомагав мені надягати костюм юнака-слуги. Коричнева куртка з срібними гудзиками, такі ж довгі штани і кепі з срібним галуном. Звичайно, я не відзначався красою, але тепер, розлучившись з обличчям чорномазого, брудного дервіша, я здавався собі просто красенем.

Флорентієць одягнув костюм з синьою чесучи, білу ш "лковую сорочку і зав'язав бантом сірий ш" лковий краватку. Позитивно, у НД "м він був хороший, здавалося, краще бути не можна. Він нещадно прилизаний свої хвилясте волосся, уклавши їх на проділ від чола до самої шиї, надів пенсне, - і вс" ж залишався красенем.

Час біг; стало зовсім світло. Ми почули пирхання коней, і двірник закричав у вікно, що коні готові. Господар підошва "л до вікна і сказав тихо двірнику: - Сходи до сусіда, якщо він вже уш" л в крамницю, то біжи до нього туди, до лав. Нагадай, що він обіцяв доставити сьогодні т "ТКЕ два халата і ков" р. Я ж, по дорозі на станцію, відвезу моїх нічних гостей на скотський ринок. Якщо вони ввечері знову захочуть ночувати у мене, ти їх впусти.

Двірник побіг виконувати доручення, а ми прибрали з веранди наші речі, які опинилися просто бутафорією. Ми кинули порожні скриньки, вийнявши з них по кілька книг, а вузли, в яких опинилися подушки, розв'язали і сунули хустки в шафу.

Через хвилину ми вийшли. Я н "з л" гкое пальто мого пана, навчаючись грати роль слуги, допоміг моєму панові сісти на заднє сидіння, а сам сів на лавочку попереду. Господар влаштувався на козлах, підібрав віжки, ми виїхали з воріт, - я зіскочив їх закрити, - і покотили до вокзалу.

Місто ещ "чи не висипається. Подекуди чергові Сарті поралися біля ариків, так як вода в зрошувальних системах вс" час повинна змінювати напрямок, і за цим суворо стежать особливо приставлені люди, пускаючи воду по черзі то в Хіву, то в Бухару, то в Самарканд.

Тепер ми їхали швидко. Але вс "ж я міг добре розрізняти і вдома, і сади.

Торгові ряди були зовсім інші, ніж у К. Вони не нагадували багдадського ринку, а скоріше були схожі на величезні комори; але стиль їх вс "ж був не європейський. Величезна кількість лавок говорило про багатство міста. Я весь уш" л в свої спостереження. Рух ставало вс "оживляючи" ннее, і коли ми виїхали за місто, це видовище захопило мене своєю надзвичайною мальовничістю.

Я ещ "не бачив великих верблюжих караванів; а тут, з кількох сторін, повільно і розмірено похитуючи вантаж на своїх горбах, рухалися до міста каравани. Кожен караван в" л маленький ослик, на якому часто сидів погонич. Всі провідні до шосе дороги були забиті осликами, навантаженими фруктами, овочами, птицею і всілякими предметами побуту, - і вс "це тяглося на базар у величезній хмарі пилу, тісно притиснуте один до одного.

Вдалині виблискували снігові гори. Небо - місцями алое, місцями фіолетове і зел "ве, і яскраво-синє над нами; прохолодний вітерець від швидкої їзди, - і я знову вигукнув: - О, яке прекрасне життя!

Вигук це стало цілковитою несподіванкою для моїх супутників, поглиблений "нних в розмову, і обидва вони здивовані" нно на мене подивилися. Але побачивши мою захоплюючись "нную фізіономію, голосно розсміялися. Я теж залився сміхом.

Ми були вже недалеко від вокзалу, і мій пан, лорд Бенедикт, сказав мені по-англійськи:

- Хороший слуга завжди серь "зен. Він ніколи не втручається в розмову пана, нічим не вида" т своєї присутності і тільки відповідає на поставлені йому запитання. Він ніби як глухий і німий, поки панові не знадобляться його мова і послуги.

Тон його був абсолютно серь "зен, але очі дуже веселих сміялися. Я дотримав сміх, підносячи" з руку до козирка і відповів вельми серь "зно, теж по-англійському: - Є, ваша світлосте!

- Ми під'їжджаємо до станції, - вів далі лорд. - Ось вам гаманець. Ви перед нами зійду "ті і підете в касу. Візьміть" ті два квитки в міжнародному вагоні. Ми ж повільно вийдемо прямо на перон і там зустрінемося. Поїзд Підійшовши "т дуже скоро. Якщо не буде місць в міжнародному, візьміть в першому класі.

Я взяв гаманець, вистрибнув з коляски, як тільки вона зупинилася, і побіг до каси.

Купивши квитки, я наш "л свого пана на пероні і доповів, що квитки в міжнародний приобр" л. Він важливо кивнув мені на носія, який тримав два елегантних валізи. Я не міг зрозуміти, яким чином валізи каталися при нас, і тільки потім зрозумів, що, ймовірно, вони вже були прив'язані до коляски, коли ми в неї сідали.

"Ось нова турбота мені", - подумав я. Я не знав, що робити з гаманцем і квитками, але так як здався поїзд, я сунув гаманець у внутрішню кишеню куртки.

- У міжнародний, - кинув я недбало носієві, і він пош "л до самого кінця платформи.

Як тільки поїзд зупинився, я подав провіднику квитки, і ми зайняли наші місця, які опинилися маленьким двомісним купе. Я розмістив речі і відпустив носія. Провідник швидко підмів і без того чисту підлогу і витер пил в нашому купе, має бути судячи з слузі про можливу щедрості пана. Я вискочив на платформу доповісти, що вс "готове.

Пролунав другий дзвінок. Лорд Бенедикт і його супутник повільно пішли до вагону, і з третім дзвінком наймиліший лорд ліниво займаємося виготовленням "з ногу на сходинку.

Мені так і хотілося його підштовхнути ззаду, ніяк я не міг второпати його повільність.

Нарешті він вош "л в вагон і щось ещ" сказав своєму що залишається одному.

Тут пролунав свисток паровоза, і я вже не став чекати, поки мій пан зволить пройти далі, вклонився люб'язного нашому господареві і прошмигнув у вагон чіпати поїзда.

Тільки коли наш господар зовсім зник з очей, лорд повернувся і бавовняні "л в купе. Провідник звернувся до нього з питанням, він зробив нерозуміюче особа і подивився на мене.

- Мій пан - англієць, - сказав я дуже ввічливо провіднику, - і ні слова не розуміє ні на одній мові, крім свого англійського. А я його перекладач.

Провідник ещ "раз запитав, чи потрібен нам чай. Я перев" л питання лорду, і провідник отримав замовлення на чай, бісквіти і дві плитки шоколаду. Крім того, я дав йому велику папірець і попросив сходити в вагонресторан і купити нам кращу диню, яблук і груш. Упевнившись, очевидно, в тому, що від лорда можна очікувати чайових, провідник обіцяв купити фрукти на наступній станції, яка славиться ними. Через кілька хвилин він подав нам чай з лимоном, бісквіти і шоколад, закрив двері, і ми залишилися одні.

Незважаючи на спущені т "мние фіранки на вікнах і працював у стелі вентилятор, спека і задуха в вагоні стояли пекельні. Я зняв кепі і благословив свою прохолодну курточку. Матерія була щільна, але виявилася л" гкой, на кшталт китайського ш "лка. Мій лорд зняв піджак, вул "гся на диван, прич" м ноги його звисали вниз, і сказав:

- Друг, я дуже втомився. Якщо ти відчуваєш себе в силах, - покарауліть мій сон години два-три. Якщо до той час не прокинуся, розбуди мене обов'язково.

Тепер не вдасться поспати, - потім, мабуть, і не вийде. А сил нам з тобою буде потрібно ещ "багато. Чи не засмучуйся, що ми з тобою про вс" му не переговорили. Як тільки я встану, ми поїмо і ляжеш ти. Розкрій маленький чемоданчик, в н "м Ти знайдений" ш дещо, що забув у будинку Алі і що тобі, дбайливо оглянувши тво "плаття, посилає молодий Алі. Ці валізи прив" з нас один, у якого ми тільки що були.

З цими словами він повернувся до стіни і відразу заснув. Я вийшов посидіти з книгою в коридорі на лавці проти нашого купе, щоб стукотом провідник не порушив сон флорентійців.

Пасажири надягли хто кепі, хто панаму, хто англійська шолом "здрастуй і прощай", як охрестили в Росії цей головний убір з двома козирками, а хто і просто з непокритою головою вийшов на площадку вагона. Поїзд підошва "л до перону і зупинився.

Я відкрив вікно і став дивитися на натовп ... Тут було набагато оживляючи "ннее, ніж на бачених мною перш станціях. Торговці з великими кошиками фруктів снували по перону. Миготіли закутані постаті жінок, що трималися групками, але я ніяк не міг визначити, навіщо вони тут. вони не торгували, а як ніби без толку переходили з місця на місце, ні словом не обмовився один з одним.

Важливі Сарті, різних станів і вікових груп, що стояли купками, пялілі очі на їхала публіку. Євреї, - в своєрідних жупанах і ч "рних шапочках, - галасливі, нетерплячі, становили різкий контраст із статечними східними фігурами.

Пасажири незабаром повернулися в вагон, навантажені фруктами. Мені здавалося, що їх покупки дуже хороші. Але коли поїзд рушив, до мене підошва "л провідник і подав кошик фруктів. Він весело підморгував в сторону жували яблука пасажирів, а я, глянувши на свою корзину, зрозумів, що таке справжні східні фрукти. Величезні, якісь плоскі яблука, яблука прозорі, довгасті, в них просвічували наскрізь всі кісточки, і груші, жовті, як бурштин, і дві невеликі дині, від яких виходив аромат запаморочливий, і чудові білі і сині сливи.

- Ось це фрукти! - Сказав мені провідник. - Треба знати, як купити і кому продати. У мене тут є приятель. Кожен раз, коли я проїжджаю, він мені готує дві такі кошики.

Я захопився його приятелем, які вирощують такі фрукти, подякував провідника за труди, щедро заплативши йому від імені пана, і пригостив його одним яблуком.

Він залишився дуже задоволений усіма формами моєї вдячності, сперся об стіну і почав їсти сво "яблуко. А я наминав соковиту, божественну грушу, боячись пролити хоч краплю е" рясного соку! Провідник запросив мене в сво "купе, але я сказав, що пан мій дуже суворий, що, через незнання мов, він без мене не може обходитися ні хвилини, і що тепер я передам йому фрукти, і ми з ним ляжемо спати. На його питання про сніданок і обід я відповів, що пан мій дуже важливий лорд, і що лорди, інакше ніж по картці окремих замовлень, які не обідають.

Я попрощався з провідником, ещ "раз йому подякував і вош" л в сво "купе.

Я намагався рухатися якомога тихіше, але незабаром виявив, що Флорентієць спить зовсім м "ртвим сном, і якби я навіть доклав усіх зусиль до того, щоб його зараз розбудити, - то навряд чи встиг би в цьому нел" гком справі.

Всі м'язи тіла його були зовсім розслаблені, як це буває у відпочиваючих тварин, а дихання було так тихо, що я його зовсім не чув.

"Ну і ну, - подумав я. - Ця безглузда ватяна шапка та дервішських ковпак, здається, пошкодили мені слух. Я завжди так тонко чув, а зараз навіть не вловлюю дихання сплячої людини!" "

Я прот "р вуха носовою хусткою, нахилився до самого обличчя флорентійців і вс" одно нічого не почув.

Засмутив "нний таким явним погіршенням слуху, я зітхнув і поліз за маленьким валізою.

 ПЕРЕТВОРЕННЯ В дервішів |  МИ НЕ доїжджає до К.


 Частина 1, том 1) |  ПРО АВТОРА |  У МОГО БРАТА |  ПІР У АЛІ |  ЛОРД БЕНЕДИКТ І ПОЇЗДКА НА ДАЧУ АЛІ |  НОВІ ДРУЗІ |  Ещ, ОДНЕ ГІРКЕ Розчарування І ВІД'ЇЗД З МОСКВИ |  МИ ЕДЕМ В СЕВАСТОПОЛЬ |  У СЕВАСТОПОЛІ |  НА ПАРОПЛАВІ |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати