2

  1. 1
  2. 1
  3. 1
  4. 1
  5. 1
  6. 1
  7. 1

z12= 16- A9

9= A16- z12

9?35 - 1 = 34

S9= +100

I9= 0 .

) z12min= Rz '+ T' + ? '

) z12= z12min- iA16+ S9

z12= 0,15 - (-0,4) + 0,1 = 0,65 .

) 9= 35 - 0,65 = 34,35 > 34,3+0,1

z12= A16- 9

z15= 35 - 34,3 = 0,7 .

5

) A15= 17,15-0,043

z17= 11- A15

11= A15+ z17

11?17,15 + 1 = 18,15

es11= 0

ei11= -84 .

) z17min= Rz '+ T' + ? '

) z17= z17min- eiA11+ es15

z17= 0,15 - (-0,084) + 0 = 0,99 .

) 11= 17,15 + 0,99 = 18,14 > 18,2-0,084

z17= 18,2 - 17,15 = 1,05 .

6

) A11= 18,2-0,084

z18= 1- A11

1= A11+ z18

1?18,2 + 2 = 20,2

es1= +0,5

ei1= -0,8 .

) z18= Rz '+ T' + ? '

) z18= z18min- ei1+ esA11

z18= 0,3 - (-0,8) + 0 = 1,1 .

) 1= 18,2 + 1,1 = 19,3 > 20

z18= 20 - 18,2 = 1,8 .

7

) A18= 19,18-0,052

z16= 14- A18

14= z16 +A18

14?19,18 + 1 = 20,18

es14= 0

ei14= -84 .

) z16= Rz '+ T' + ? '

1. z16= z16min- ei14+ esA18

z16= 0,15 - (-0,084) + 0 = 0,234 .

) 14= 19,18 + 0,234 = 19,414 > 19,4-0,084

z16= 19,4 - 19,18 = 0,22 .

8

) A17= 16,15-0,043

z12= 13- A17

13= z12 +A17

13?16,5 + 0,7 = 16,85 > 16,85-0,07

9

) A9= 34,3+0,1

z7= 6- A9

6= z7+ A9

6? 34,3 + 1 = 35,3

Es6= +100

Ei6= 0 .

) z7= Rz '+ T' + ? '

) z7= z7min- I6+ sA9

z7= 0,15 - (0) + (+ 0,1) = 0,25 .

) 6= 34,3 + 0,25 = 34,55 > 34,5+0,1

z25= 34,5 -34,3 = 0,2 .

10

) A10= 35 0,4

z9= 10- A7 - z7

7= 10- z7 - z9

7?35-0,2 - 1 = 33,8

S7= +100

I7= 0 .

) z9min= Rz '+ T' + ? '

) z9= z9min- iA10+ S7+ z7

z9= 0,15 - (-0,4) +0,1+ 0,2 = 0,85 .

) 7= 35- 0,85 - 0,2 = 33,95 > 33,9+0,1

z9= 35- 33,9 - 0,2 = 0,9 .

11

) A6= 34,5+0,1

A13= 16,85-0,07

z13= 5- A6 - A13

5= 6+ A13 +- z13

5? 34,5 + 16,85 + 1 = 52,35

S5= 0

I5 = -190 .

) z13min= Rz '+ T' + ? '

) z13= z13min- eiA5+ es6+ es13

z13= 0,3 - (-0,19) +0,1+ 0 = 0,59 .

) 5= 34,5 + 16,85 + 0,59 = 51,94 > 52-0,19

z13= 52 - 34,5 - 16,85 = 0,65 .

12

) A5 = 52-0,19

z6= 3- A5

3= A5+ z6

3? 52 + 2 = 54

es3= +0,5

ei3= -0,8 .

) z6min= Rz '+ T' + ? '

) z6= z6min- eiA3+ es5

z6= 0,6 - (-0,8) + 0 = 1,4 .

) 3= 52 + 1,4 = 53,4 > 54

z6= 54 - 52 = 2 .

13

) A7= 33,9+0,1

z8= 7- A4+ z6

4= 7- z8+ z6

4? 2 + 33,9 -2 = 33,9

S4= +0,8

I4 = -0,5 .

) z8min= Rz '+ T' + ? '

) z8= z8min- iA7+ S4 + z6

z8 = 0,6 - (0) + (+0,8) + 2 = 3,4 .

) 4= 2 + 33,9 - 3,4 = 32,5 > 32

z8= 2 + 33,9 - 32 = 3,9 .

14

) A6= 34,5+0,1

z11= 6- A4+ z6

4= 6- z11+ z6

4? 2 + 34,5 - 2 = 34,5

S4= +0,25

I4 = 0 .

) z11min= Rz '+ T' + ? '

) z11 = 0,6 - (0) + (+0,25) + 2 = 2,85 .

) 4= 2 + 34,5 - 2,85 = 33,65 > 33,5+0,25

z11= 2 + 34,5 - 33,5 = 3 .

15

) A13 = 16,85-0,07

z10= 2- A13 - z13 - z11

2 = A13+ z13+ z10+ z11

2? 16,85 + 2 + 3 + 0,65 = 22,5

S2= +0,5

I2 = -0,8 .

) z10min= Rz '+ T' + ? '

) z10= z10min- eiA2+ es13+ z13+ z11

z10 = 0,6 - (-0,8) +0+ 0,65 + 3 = 5,05 .

) 2= 16,85 + 3 + 0,65 + 5,05 = 25,55 > 26

z10= 26 - 16,85 - 0,65 - 3 = 5,5

1

) :

D13= 41,99+0,015-

z21= D13/ 2 - D7/ 2, D7 = D13- 2z21, :

D7 ? 41,99 - 0,5 * 2 = 40,99

9 :

sD7= +62

iD7= 0 .

) ([1], .22, .3, .24, .4):

z21min= Rz '+ T' + ? '= 0,15 .

) :

z21= z21min- iD13/ 2 + sD7/ 2

z21= 0,15 - (0) + 0,031 = 0,181 .

) :

D7= 41,99 - 2 * 0,181 = 41,628 > 41,6+0,062 .

z21= (41,99 - 41,6) / 2 = 0,195 .

2

) D11= 15 0,2

z20= D11/ 2 - D8/ 2

D8 = D11 - 2z20

D8 ? 15 - 1 = 14

sD8= +0,07

iD8= 0 .

) z20min= Rz '+ T' + ? '.

) z20= z20min- iD11/ 2 + sD8/ 2

z20= 0,3 - (-0,1) + 0,035 = 0,435 .

) D8= 15 - 0,87 = 14,13 > 14,1+0,07

z20= (15 - 14,1) / 2 = 0,45 .

3

) D10= 59,96-0,02

z5= D6/ 2- D10/ 2

D6 = D10 + 2z4

D6 ? 59,96 + 1 = 60,96

sD6= 0

iD6= -74 .

) z5min= Rz '+ T' + ? '.

) z5= z5min- iD6/ 2 + sD10/ 2

z5 = 0,15 - (-0,037) + 0 = 0,187 .

) D6= 59,96 + 2 * 0,187 = 60,334 > 60,4-0,074

z5= (60,4 - 59,96) / 2 = 0,22 .

4

) D6= 60,4-0,074

z3= D3/ 2- D6/ 2

D3 = D6 + 2z3

D3? 60,4 + 2 = 62,4

sD3= 0

iD3= -0,12 .

) z3min= Rz '+ T' + ? '.

) z3= z3min- iD3/ 2 + sD6/ 2

z3= 0,3 - (-0,06) + 0 = 0,36 .

) D3= 60,4 + 0,72 = 61,12 > 61,2-0,12

z3= (61,2 -60,4) / 2 = 0,4 .

5

) D3= 61,2-0,12

z1= D1/ 2- D3/ 2

D1 = D3 + 2z1

D1? 61,2 + 2 = 63,2

sD1= +0,5

iD1= -0,8 .

) z1min= Rz '+ T' + ? '.

) z1= z1min- iD1/ 2 + sD3/ 2

z1= 0,6 - (-0,04) + 0 = 1 .

) D1= 61,2 + 2 = 63,2 > 64

z1= (64 - 60,9) / 2 = 1,55 .

6

) D5= 52 0,4

z4= D5/ 2- D4/ 2

D4 = D5 - 2z4

D4? 52 - 1 = 51

sD4= +0,12

iD4= 0

) z4min= Rz '+ T' + ? '

) z4= z4min- iD5/ 2 + sD4/ 2

z4= 0,3 - (-0,2) + 0,06 = 0,76

) D4= 52 - 1,52 = 50,48 > 50,4+0,12

z4= (52 - 50,4) / 2 = 0,8

7

) D4= 50,4+0,12

z2= D4/ 2- D2/ 2

D2 = D4 - 2z2

D2 ? 50,4 - 2 = 48,4

sD2= +0,8

iD2 = -0,5 .

) z2min= Rz '+ T' + ? '.

) z2= z2min- iD4/ 2 + sD2/ 2

z2= 0,6 - (0) + 0,4 = 1 .

) D2= 50,4 - 2 = 48,4 > 48

z2= (50,4 - 48) / 2 = 1,2

3.2

. 015 .

. 402, : , ?= 950-1200, 330 ... 385

.

1613

402, XIII (2, .31), 910.

.

- ? = 12?

- ? = 15?

- r = 1

- f = 0,2

- ? = 120?

. 28 (2) 238 r = 1 R3,2, S1= S2= 0,6

. . 30 (2)

s= 1 - ,

s= 0,8 - ,

s1,2,3 (4)= 0,83 (0,62) - ,

s= 0,85 - ,

s= 0,5 - ,

s= 0,85 - ,

:

so= s s s s s s= 1 0,8 0,83 0,85 0,5 0,85 = 0,24

:

S = S0 so= 0,6 0,24 = 0,14

1613 . . 46 (1) . 243 402 S1,2,3= 0,24 / . S4= 0,18 :

V= 89 /

VT . .48 (1) . 244.

KV= 0,4 -

KV= 1,0 - ,

KV?= 0,81 - ,

KV= 1,0 - ,

KV= 0,78 (0,53) - ,

KV= 0,7 - ,

KV0 = 1,0 - , .

. 240 (2)

v= KV KV KV? KV5 KV KV KV0= 0,4 1,0 0,81 1,0 0,78 0,7 1,0 = 0,18

:

V = VT KV= 89 0,18 = 16,02 /

:

1

.271 (3)

Pz= Cp tXp SYp Vnp Kp

K?p= 0,94 - , . 23 (3)

K?p= 1,0 - , . 23 (3)

K?p= 1,0 - , . 23 (3)

Krp= 1,0 - , . 23 (3)

:

= K?p K?p K?p Krp= 0,94 1 1 1 = 0,94

= 204; = 1; Y = 0,75

Pz:

Pz= 204 1,5 0,180.75 0,94 = 79,5

Nc Nc.

(5) . 431.

, ? Nc

Pz V = 79,5 16,02 = 1273,6 /

, <10

2- : .

.

1613

402, XIII (2, .31), 910.

.

- ? = 12?

- ? = 15?

- r = 1

- f = 0,2

- ? = 90?

. 28 (2) 238 r = 1 R3,2, S1= 0,6

. . 30 (2)

s= 1 - ,

s= 0,8 - ,

s= 0,83- ,

s= 0,85 - ,

s= 0,5 - ,

s= 0,85 - ,

:

so= s s s s s s= 1 0,8 0,83 0,85 0,5 0,85 = 0,24

:

S = S0 so= 0,6 0,24 = 0,14

1613 . . 46 (1) . 243 402 S = 0,24 / . :

V= 89 /

VT . .48 (1) . 244.

KV= 0,4 -

KV= 1,0 - ,

KV?= 0,81 - ,

KV= 0,8 ,

KV= 0,78- ,

KV= 0,7 - ,

KV0 = 1,0 - , .

. 240 (2)

v= KV KV KV? KV5 KV KV KV0= 0,4 1,0 0,81 0,8 0,78 0,7 1,0 = 0,14

:

V = VT KV= 89 0,14 = 12,5 /

:

1

.271 (3)

Pz= Cp tXp SYp Vnp Kp

K?p= 0,89 - , . 23 (3)

K?p= 1,0 - , . 23 (3)

K?p= 1,0 - , . 23 (3)

Krp= 1,0 - , . 23 (3)

:

= K?p K?p K?p Krp= 0,89 1 1 1 = 0,89

= 204; = 1; Y = 0,75

Pz:

Pz= 204 1,5 0,140.75 0,89 = 62,33

Nc Nc.

(5) . 431.

, ? Nc

Pz V = 62,33 12,5 = 779,1 /

, <10

050

: 3161

:

: .340 [2] .158

42 * 20 25161 5

: 3-5% - - 10.

.343 {2]

D = 52 . = 40 / .

:

= 30 /

:

D = 122 . = 40 / . L = 12 . S = 0.018 / .

:

3.1

0,75 0,75 0,0013

:

- , = 1.2

) h = 0,2 . n = 244 / . S = 0,0013 / .

= 0,75 .

: ,

.303 [4]:

3.2

t S V N
0.2 0.0013 0.23

. 045 -

. , , 3-1, : , ?= 950-1200, 269-363

d 15

.

- 21352

. 62 (2) . 265, , zc= 1

. 63 (2) . 265 15 L = D = 17 . 95.

. 103 (2) .

. 266 (2) . . 64 (2) . 267. :

ST= 0,18 / .

Ks ST . 70 (2) . 273.

KSl= 1,0 -

KS= 1,0 -

KS= 1,0 - ,

KSd= 1,0 - , .

KSm= 0,75 - , .

Ks= KSi KS KS KSd KSm= 1,0 1,0 1,0 0,75 = 0,75

:

S = ST KS= 0,18 0,75 = 0,14 /

. 66 (2) . 268. :

VT= 6,4 / .

. 85 (2) . 283

KVM= 0,55 - ,

KV= 1,0 - ,



1 | 3
© um.co.ua -