Головна

копіювання файлів

  1.  Атрибути файлів в системі NTFS (ОС)
  2.  Квиток 14. Глобальна мережа Інтернет та її інформаційні сервіси (електронна пошта, Всесвітня павутина, файлові архіви та ін.). пошук інформації
  3.  Вид файлів в папці.
  4.  Вбудовування в базу даних файлів типу BMP.
  5.  Вибір (виділення) файлів і папок
  6.  Виділення, видалення, копіювання переміщення тексту.
  7.  Додайте на форму два об'єкти - стандартні діалоги Windows для відкриття та збереження файлів.

Для роботи з файлами користувач повинен знати організацію файлового "господарства" операційної системи. Це питання досить детально буде розглянуто пізніше. Тому поки можна обмежитися лише відомостями, необхідними для викладу деяких характерних дій з файлами.

Файл містить зв'язану інформацію (наприклад, дані), призначену для зберігання на магнітному диску, і, в цьому сенсі, подібний до папці для зберігання рукописів в шафі (один файл - одна папка). Кожному файлу присвоюється унікальне (відмінне від всіх інших) ім'я, по якому операційна система відрізняє цей файл від інших. Тому, зокрема, на одній і тій же дискеті або в одній і тій же директорії (каталозі диска) не може бути двох файлів з однаковими іменами. Файли, розміщені на різних дискетах або в різних директоріях, можуть мати однакові імена.

В MS DOS прийнято угоду, згідно з яким ім'я файлу може містити від одного до одинадцяти символів і складатися з однієї або двох частин, розділених символом "точка". Перша (обов'язкова) частина - власне ім'я - повинна містити не більше восьми символів і бути унікальною в директорії або на диску, причому текст імені довільний і повністю залежить від "смаку" користувача. Бажано, однак, щоб ім'я файлу було пов'язано з його призначенням - це спрощує користувачеві пошук і роботу з ним (особливо, якщо файлів багато). Очевидно, що для уникнення проблем, не слід вибирати імена, що збігаються з іменами внутрішніх і зовнішніх команд операційної системи.

Друга (в принципі необов'язкова, але іноді обов'язкова) частину імені називається розширенням і може містити від одного до трьох символів. Розширення дозволяє віднести файл до певного типу, пов'язують з призначенням і способом використання, і, в деяких випадках, стає обов'язковою частиною імені файлу. Наприклад, імена файлів, що реалізують зовнішні команди системи (так звані виконувані файли або програми), в MS DOS мають обов'язкові розширення COM або EXE, файли, що містять програми, написані на мові Pascal - розширення .PAS, а файли, що містять дані - розширення. DAT.

Таким чином, файлу, що містить дані про деяку групі студентів, можна привласнити, наприклад, ім'я STUDLIST. Розширення імені такого файлу буде мати вигляд DAT, а повне ім'я, під яким він розміститься в каталозі диска - STUDLIST..DAT.

Копіювання файлів командою СМІТТЮ

В MS DOS є кілька способів копіювання файлів. При цьому диск, з якого копіюються файли називають джерелом (source disk), а диск, на який виробляється копіювання - приймачем (destination або target disk). Під цими іменами диски згадуються, зокрема, в запитах програм, звернених до користувача.

Більш повний список команд копіювання буде наведено пізніше при розгляді основних команд операційної системи. Тут зупинимося лише на одній з них - команді COPY. Ця команда використовується для копіювання окремих файлів або груп однотипних файлів, а також для передачі файлів з пристрою одного типу на пристрій іншого типу, і в деяких інших випадках. Команда дозволяє копіювати файли, розташовані на деякому диску, на цей же диск (зрозуміло під новими іменами), але не запише файл на магнітний диск, якщо на ньому вже є файл з вказаним ім'ям (тобто якщо в каталозі диска вже є таке ім'я).

Нехай, наприклад, необхідно переписати файл з ім'ям PRIMER1.PAS, розташований на диску С :, з яким Ви працюєте (поточному диску), на диск А :. Для цього слід ввести команду:

C: \> COPY PRIMER1.PAS D:

Після натискання клавіш RETURN або ENTER система прочитає файл з ім'ям PRIMER1.PAS на диску С: і створить його точну копію (під тим же ім'ям) на вільному фізичному просторі дискети, доступу до цього пристрою D :. Якщо файл з таким ім'ям на диску А: вже є, то після додаткового запиту і отримання підтвердження, система замінить вміст цього файлу новим. Після закінчення копіювання система виведе на екран повідомлення

1 File (s) copied.

Якщо в процесі копіювання виявилося, що на носії не вистачає місця для розміщення файлу, то копія не робиться, а на екран виводиться повідомлення

Insufficient disk space

0 File (s) copied.

Крім копіювання одиночних файлів система дозволяє виконувати групове копіювання (наприклад, всіх файлів, що мають однакові символи розширення імені). При цьому замість однієї з частин імені файлу, в команді копіювання використовуються так звані "множинні символи" (докладніше сенс і використання цих символів розглядаються пізніше). Нехай, наприклад, необхідно переписати з поточного приводу З: на диск Е: всі файли типу СОМ (тобто мають таке розширення імені). Для цього достатньо ввести команду

C: \> COPY * .COM E:

Тут символ (*) вказує системі, що слід копіювати ВСІ файли з розширенням СОМ, незалежно від перших частин їхніх імен.

Як видно з наведених прикладів, в командах копіювання не вказувалася ім'я приводу, з якого це копіювання вироблялося. В даному випадку, як це прийнято в MS DOS, був використаний принцип умовчання, що має на увазі, що якщо джерело або приймач не вказано явно, їм є поточний привід.

Якщо необхідно здійснити обмін між пристроями, жодне з яких не є поточним, в командах слід вказувати імена цих пристроїв явно. Нехай, наприклад, необхідно перенести всі файли типу .PAS з диска А: на диск Е: (при цьому поточним приводом є жорсткий диск С :). У цьому випадку команда копіювання буде виглядати так

C: \> COPY A: * .PAS E:

В результаті всі файли, розташовані на диску А: і містять програми, написані на мові BASIC, будуть скопійовані на диск Е :.

 Форматування гнучких магнітних дисків |  Спеціальні (стартові) файли MS DOS


 прикладне ПО |  Системне програмне забезпечення |  утиліти |  Функції та види операційних систем |  Види інтерфейсів користувача |  Файлова структура ОС |  ОПЕРАЦІЙНА СИСТЕМА MS DOS |  Початок роботи з операційною системою |  Організація пам'яті в ОС |  Перехід до роботи з іншим логічним пристроєм |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати