Головна

Про свободу підданих

1.  VII. ХТО ЖИВЕ РОЗУМНО, ТОЙ ВІЛЬНИЙ від мирських хвилювань і ЗНАЄ, В ЧОМУ БЛАГО
  2.  Втеча до свободи
  3.  У боротьбі з ворогом не слід складати зброї. Про свободу. Тлумачення сну. Ще про боротьбу з духом хули і сумнівів. духівник святителя
  4.  ВИ ВСЕ Ж ЛЮДИ І ЙТИ ДО СВОБОДИ
  5.  Глава 16: Про свободу духу і легкому тягаря істинного чернецтва, ухилення сучасного чернецтва до суєти суєт
  6.  Потім того слід відповідь поважного Ради Меммінгена на жалібні статті його підданих селян.
  7.  Ключ до фінансової свободи

Що таке свобода. Свобода означає відсутність опору (під опором я розумію зовнішня перешкода для руху), і це поняття може бути застосоване до нерозумним створінням і неживих предметів не в меншій мірі, ніж до розумних істот. Бо якщо що-небудь так пов'язано або оточене, що воно може рухатися лише всередині »певного простору, обмеженого опором будь-якого зовнішнього тіла, то ми говоримо, що це щось не має свободи рухатися далі. Подібним же чином про живих істот, поки вони замкнені або стримуються стінами або ланцюгами, а також про воду, яка утримується берегами або посудом і яка інакше розлилася б по більшій простору, ми звичайно говоримо, що вони не мають свободи рухатися так, як вони рухалися б без цих зовнішніх перешкод. Але якщо перешкода руху криється в самому пристрої речі, наприклад, коли камінь знаходиться в спокої або коли людина прикута хворобою до ліжка, тоді

Глава 2. ІДЕЙНІ ИСТОКИ ПОЛИТОЛОГИИ 143

ми зазвичай говоримо, що ця річ позбавлена ??не свободи, а здатності руху.

Що значить бути вільною людиною. Згідно з цим власним і загальноприйнятій змістом слова, вільна людина - той, кому ніщо не перешкоджає робити бажане, оскільки він за своїми фізичними і розумовими здібностями в змозі це зробити. Але якщо слово «свобода» застосовується до речей, які не є тілами, то це зловживання словом, бо то, що не володіє здатністю руху, не може зустрічати перешкоди. Тому коли, наприклад, кажуть, що дорога вільна, то мається на увазі свобода не дорогі, а тих людей, які за неї безперешкодно рухаються. А коли ми говоримо «вільний дар», то розуміємо під цим не свободу подарунка, а свободу дарує, чи не вимушеного до цього даруванню будь-яким законом або договором. Точно так же коли ми вільно говоримо, то це свобода не голоси або вимови, а людини, якого ніякий закон не зобов'язує говорити інакше, ніж він говорить. Нарешті, з ужитку слів «свобода волі» можна робити висновок не про свободу волі, бажання або схильності, а лише про свободу людини, яка полягає в тому, що він не зустрічає перешкод до здійснення того, до чого його тягнуть його воля, бажання або схильність. [...]

Про батьківською і деспотичної влади |  Про підвладних групах людей, політичних і приватних

До н і г а п я т а я (Е) |  До н і г а з е д ь м а я (Н) |  Про змішаних державах |  або засуджують |  Про те, як правителі повинні тримати слово |  Про те, яким чином уникати ненависті і зневаги |  Як слід поступати государю, щоб його шанували |  Про радників государів |  Як уникнути підлабузників |  Про причини, виникненні і визначенні держави |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати