На головну

Про радників государів

Чималу важливість має для государя вибір радників, а яке воно будуть, гарні чи погані, - залежить від розсудливості государів. Про розум правителя насамперед судять по тому, яких людей він до себе наближає; якщо це люди віддані і здатні, то можна завжди бути впевненим у його мудрості, бо він умів розпізнати їх здатності і утримати їх відданість. Якщо ж вони не такі, то і про государя укладуть відповідно, бо першу помилку він вже зробив, вибравши поганих помічників. [...]

Бо уми бувають трьох родів: один все осягає сам, інший може зрозуміти те, що осягнув перший, третій сам нічого не спіткає і осягнутого іншим зрозуміти не може. Перший розум - видатний, другий - значний, третій - негідний. [...] Бо коли людина здатна розпізнати добро і зло в справах і в промовах людей, то, не будучи сам особливо винахідливим, він зуміє відрізнити погане від доброго в радах своїх

134. Розділ I. МЕТОДОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ ІСТОРІЇ ТА ТЕОРІЇ ПОЛІТИЧНОЇ НАУКИ

помічників і за добру винагородить, а за погане стягне; та й помічники його НЕ понадеются обдурити государя і будуть сумлінно йому служити.

Є один безпомилковий спосіб дізнатися, чого варто помічник. Якщо він більше піклується про себе, ніж про государя, і у всякій справі шукає своєї вигоди, він ніколи не буде хорошим слугою государю, і той ніколи не зможе на нього покластися. Бо міністр, в чиїх руках справи держави, зобов'язаний думати не про себе, а про государя і не бути до нього ні з чим, що не відноситься до государя. Але і государ зі свого боку повинен намагатися утримати відданість свого міністра, віддаючи йому по заслугах, множачи його стан; прив'язуючи його до себе узами подяки, розділяючи з ним обов'язки і почесті, щоб той бачив, що керівник держави не може без нього обходитися, і щоб, маючи достатньо багатств і почестей, не захотів нових багатств і почестей, а також щоб, займаючи різноманітні посади, злякався переворотів. Коли государ і його міністр обопільно поводяться таким чином, вони можуть бути один в одному впевнені, коли ж вони поводяться інакше, це погано закінчується або для одного, або для іншого.

Як слід поступати государю, щоб його шанували |  Як уникнути підлабузників

До н і г а п е р в а я (А) |  До н і г а в т о р а я (В) |  До н і г а т р е т ь я (Г) |  До н і г а ч е т в е р т а я (Д) |  До н і г а п я т а я (Е) |  До н і г а з е д ь м а я (Н) |  Про змішаних державах |  або засуджують |  Про те, як правителі повинні тримати слово |  Про те, яким чином уникати ненависті і зневаги |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати