На головну

або засуджують

[...] Государ, якщо він хоче зберегти владу, повинен придбати вміння полишати добра і користуватимуться цим умінням дивлячись по потребі.

Якщо ж говорити не про вигадані, а про справжні властивості государів, то треба сказати, що у всіх людей, а особливо в государях, що стоять вище інших людей, помічають ті чи інші якості, які заслуговують на похвалу або осуд. А саме: кажуть, що один щедрий, інший скупий - якщо взяти тосканское слово, бо жадібний на нашому діалекті - це ще і той, хто хоче забрати чуже, а скупим ми називаємо того, хто занадто тримається за своє, - один марнотратний, інший жадібний; один жорстокий, інший щедрий; один чесний, інший віроломний; один зніжений і тут такий, інший твердий духом і смів; цей поблажливий, той гордовитий; цей розпусний, той поміркований; цей лукавий, той прямодушний;

128 Розділ 1. МЕТОДОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ ІСТОРІЇ ТА ТЕОРІЇ ПОЛІТИЧНОЇ НАУКИ

цей упертий, той поступливий; цей легковажний, той степенен; цей набожний, той безбожний і так далі. Що може бути похвальнее для государя, ніж з'єднувати в собі всі кращі з перерахованих якостей? Але раз в силу своєї природи людина не може ні мати одні чесноти, ні неухильно їх дотримуватися, то розсудливому государеві слід уникати тих вад, які можуть позбавити його держави, від інших же - утримуватися в міру сил, але не більше. І навіть нехай государі не бояться накликати на себе звинувачення в тих пороках, без яких важко втриматися при владі, бо, вдумавшись, ми знайдемо чимало такого, що на перший погляд здається чеснотою, а в дійсності згубно для государя і, навпаки: виглядає як порок , а на ділі доставляє государеві благополуччя і безпеку.

Про змішаних державах |  Про те, як правителі повинні тримати слово

олігархія |  демократія |  тиранія |  Трутні, багатії і народ |  До н і г а п е р в а я (А) |  До н і г а в т о р а я (В) |  До н і г а т р е т ь я (Г) |  До н і г а ч е т в е р т а я (Д) |  До н і г а п я т а я (Е) |  До н і г а з е д ь м а я (Н) |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати