автобіографічна хроніка |  анотація |  Життя - хороший учитель |  Червона Армія найсильніша |  Червона армія. закінчення |  чудеса тривають |  Не все так просто |  Через терни до зірок |  Перша зустріч з паразитами |  Паразити. продовження |

загрузка...
загрузка...
На головну

Дитячий садок ми пропускаємо

1.  Без щеплень не приймають ні в дитячий сад, ні в школу ...
  2.  Борисова Е. Мм Логінова Г. П. Якісний аналіз результатів тестування // Дитячий практичний психолог. 1995, №. 2.
  3.  Внутрішні і зовнішні чинники, що впливають на дитячий спорт
  4.  Дитячий будинок
  5.  Дитячий садок
  6.  ДИТЯЧИЙ САДОК

У 1968 році я став школярем спершу СШ № 6, а потім СШ № 7, яку і закінчив в 1978 році з двома четвірками в атестаті і декількома похвальними грамотами. Не буду надто довго зупинятися на цей період мого життя, так як мої шкільні роки мало відрізнялися від оних моїх однолітків. Може бути лише тим, що я ніколи не прогулював занять, але завжди був дуже радий, коли уроки скасовувалися з тих чи інших причин.

Перша моя школа була майже в кілометрі від нашого будинку, і нам усім доводилося по будь-якої погоди ходити в неї пішки. Моєю першою вчителькою була Раїса Трохимівна, яка вела у нас заняття в початкових класах, а потім викладала російську мову і літературу. Моя мама тоді працювала в цій же школі в медпункті, і коли я простигав в черговий раз, я опинявся будинку на лікарняному. Як я вже згадував, після переїзду на нову квартиру я ще деякий час досить часто хворів на простудні захворювання, позначалися «прокляті рудники» минулого квартири-підвалу.

Я ніколи не любив підлабузників і підлабузнюватися, і тому Раїса Трохимівна через це мене недолюблювала. Якось раз, коли я вийшов на заняття після того, як в черговий раз перехворів або ангіною, або застудою, вона на весь клас заявила, що варто тільки Левашову один раз чхнути, як його матуся не пускає в школу. До цього моменту, не дивлячись на те, що я не ходив у Раїси Трохимівни в любимчиках, у мене був каліграфічний почерк, кращий в класі, я любив рідну мову і літературу. Але після такого її заяви, яке було абсолютно несправедливим ні щодо мене, ні щодо моєї мами, я оголосив своїй вчительці початкових класів війну!

Звичайно, війну я їй оголосив партизанську, повний саботаж її уроків. Я перестав готуватися до предметів, які вона викладала. Все досить швидко позначилося на моїх оцінках з цих предметів, і коли все це справді виявлено моєї мами, відбувся розбір моїх польотів, але не дивлячись ні на що, я продовжував свій саботаж. Саме таким був мій перший протест, моя страйк проти несправедливості і упередженості. Звичайно, в кінцевому рахунку я покарав самого себе, але тоді я думав по-іншому, я думав, що такий несправедливий людина, як Раїса Трохимівна не може бути вчителькою, так як я вважав, що вчення це світло (саме святої, а не святе , хоча тоді я цього ще не знав) справа, і знання повинні нести тільки чисті та справедливі люди, якою не була ця вчителька.

Взагалі-то я завжди був дуже упертим в своїх позиціях, я ніколи не зраджував своєї думки на догоду кому-небудь і не тому, що я був за своєю природою нігілістом, а тому, що вважав, що будь-яка думка має бути пояснено перед тим, як я його прийму. Якщо пояснення не було, я така думка не брав, незалежно від того, якими наслідками для мене оберталася така моя позиція. Так і тут, зробивши для себе висновок, що Раїса Трохимівна не відповідає моєму уявленню про вчителя, я їй оголосив цю свою війну.

Можу тільки сказати, що на моєму життєвому шляху більшість моїх шкільних і університетських вчителів і викладачів були справжніми професіоналами. Так що, подібний конфлікт у мене виник тільки з однієї вчителькою за всі роки мого навчання. Це не означає, що всі вчителі до мене ставилися дуже добре, деякі мене недолюблювали через те, що я ставив незручні запитання, хотів розібратися у всьому до самої суті, але вони були більш-менш справедливі, і цього для мене було досить. Я зараз розумію, що сильно діставав їх своєю пунктуальністю хоча б тому, що вони не могли дати відповіді на мої запитання, а зізнатися в тому, що вони не в змозі дати пояснення, вважали нижче своєї гідності.

Після шести років навчання в першій школі у нас в мікрорайоні нарешті здали під ключ нову, побудовану за останнім словом техніки школу. Ця школа була в декількох хвилинах ходьби від нашого будинку, і я перейшов вчитися в неї. У сьомий клас я вже пішов в неї і залишилися шкільні роки мої пройшли в її стінах. Перейшли працювати в нову школу і частина моїх вчителів, хоча було багато і нових. Всі учні в моєму новому класі були такими ж новачками, як і я. З моїх «старих» однокласників ніхто не потрапив у мій клас, хоча в інших паралельних класах і було кілька людей з моєї першої школи.

Я, як і будь-який інший хлопчисько, з нетерпінням, як манни небесної, чекав канікул, особливо літніх. Правда, мої інтереси поза школою багато в чому відрізнялися від захоплень і занять моїх однокласників. Я облазив всі найближчі яри і перевірив особисто глибини всіх струмків, організовував «наукові» експедиції в околиці гори Змейки, що не зустрічало бажаного розуміння з боку мами. Мені часто доводилося «знищувати сліди» цих експедицій по навколишніх струмках і болотах, застіривая, в найближчому ж струмку, штани і відмиваючи від бруду свою взуття. І дуже часто доводилося з'являтися до обіду в ще мокрому одязі, що природно не залишалося непоміченим моєю мамою, з усіма витікаючими з цього наслідками. При цьому, в моїх кишенях часто можна було виявити ящірку або жабу. Я зносили додому вужів, що випали з гнізд пташенят, іноді я і сам «допомагав» пташенятам в цьому. До мене тягли підранків, і я намагався їх виходити і вигодувати, як і пташенят, і досить часто мені це вдавалося.

Один раз мені сусідські діти принесли пташеня. Пташеня був ще зовсім маленьким, зовсім без пір'я і з величезним жовтим дзьобом. Все навколо знали, що всіх підранків і випали пташенят потрібно нести мені. Але на цей раз пташеня був зовсім маленьким. Спорудити подобу теплого гнізда не становило великої складності, але ось, як годувати такого малюка? Зерна, шматочки хліба він є ще не міг, і тоді я вирішив спробувати годувати його тим, чим зазвичай таких малюків годують їх батьки. Щоб цей задум реалізувати, мені довелося неабияк «попихтіти». Літні канікули чудові хоча б тим, що не треба рано вранці вставати і мчати в школу.

Взагалі-то я ніколи не любив вставати рано, але так вийшло, що і в школу, і в університет я повинен був ходити в першу зміну, і тому доводилося вставати не пізніше 6.30 ранку. І справа була навіть не в тому, що я не міг встати рано вранці, коли була необхідність, я піднімався і в 4.00 ранку. Але зазвичай на такий «подвиг» мене можна було посунути тільки одним - риболовлею! Це, що стосується добровільного подвигу, ну, а в разі потреби - справа примусове і «подвигом» вважати навіть при бажанні можна. І ця моя особливість стала мені зрозуміла тільки набагато пізніше, коли я вже свідомо став вивчати свої можливості. А причина моєї такої великої нелюбові до раннього пробудження полягала ось у чому.

Під час сну моя сутність йшла дуже далеко і надовго, і внаслідок цього моє тіло дуже сильно остигало, і було потрібно якийсь час після повернення моєї сутності в тіло, для того, щоб температура мого тіла повернулося до норми. Так ось, якщо я вимушено прокидався раніше 8.30 ранку (а це мені доводилося робити майже все моє життя) мене колотило від холоду, незалежно від температури в кімнаті. Остигнуло тіло вимагало тепла, і я зазвичай включав газові конфорки на плиті і простягав свої руки над висхідними потоками розігрітого газовим полум'ям повітря і буквально «пив» своїми руками тепло, відчуваючи, як це тепло розтікається по моєму тілу і як мене покидає колотун. Я зазвичай вливав в себе не менше літра горяченного чаю і тоді приходив в нормальний стан. Звичайно, влітку це явище у мене виявлялося не настільки сильно, як восени або взимку, але все ж таки ...

Хочу звернути увагу, що в нормальному стані я дуже легко і прекрасно відчуваю себе на великому морозі і при цьому у мене гарячі руки, і я не замерзаю в умовах, в яких більшість людей починають замерзати. Така моя особливість відноситься тільки до пробудження раніше моїх внутрішнього біологічного годинника, які не збігалися зі звичайними, і пов'язана з сильним охолодженням фізичного тіла під час відсутності в ньому сутності. Так ось, влітку після сходу сонця мій пташеня починав жалібно пищати, вимагаючи їжі. І я щоранку вставав в таку рань і починав свою «полювання» на «дичину». «Дичиною» були великі комарі, як ми їх називали - малярійні, і я починав бігати з під'їзду в під'їзд нашого будинку з першого поверху до п'ятого, отлавливая цих комарів. Зазвичай за ніч їх налітало достатню кількість, і повернувшись додому, я запихав їх у широко розкритий дзьоб жовторотики. Після цього мій задоволений пташеня заспокоювався і засинав, що дозволяло мені плюхатися в своє ліжко і добирати згаяне.

І так тривало досить довго, поки пташеня не підріс. Він виріс, оперився повністю і з жовторотики перетворився в горобця і дуже навіть симпатичного. Він був повністю ручної, дуже любив сидіти на плечі у мене, але коли він підріс, його стала більше годувати моя мама, і він дуже сильно прив'язався до неї. На жаль, ця історія не отримала хорошого закінчення. Якось раз, коли я ліг спати, я відчув, що щось ворушиться в моєму ліжку. Незрозуміле шурхіт то з'являлося, то зникало, поки я не вирішив з'ясувати для себе, що ж все-таки шарудить у мене в ліжку ?!

Мені довелося запалити світло в кімнаті і відсунути матрац своєму ліжку, і яке було моє здивування, коли в щілини між стіною і матрацом я виявив свого вихованця. Видно в темряві він впав з підвіконня і потрапив між стіною і матрацом, і я його там придавив, сам того не знаючи. Після цього він уже не отямився і через пару днів помер. Ця подія була таким безглуздим і тому особливо прикрим. Але, що сталося, то сталося, і вже змінити це було неможливо ...

Один раз я сам знайшов вужа, якого хтось сильно вдарив сапкою, видно з переляку прийнявши нешкідливого вужа за гадюку, хоча я не уявляю собі, як можна було переплутати вужа з гадюкою. Вже ледве ворушився і його рубана рана кровоточила. Я притягнув його додому, забинтував, як міг рану і спорудив йому «будиночок» з коробки, прорізав у кришці досить велику дірку і помістив цей похідний лазарет у ванній кімнаті під ванну і побіг далі у своїх СУПЕРВАЖНО справах. Коли я повернувся додому, то виявив в будинку великий переполох.

Першою виявила у ванній кімнаті «змію» моя молодша сестра Марина. Вона увійшла в ванну, щоб помити руки після вулиці і ... почула зміїне шипіння, якого вона не очікувала почути там. Почувши замість дзюрчання води з крана шипіння «змії», моя сёстрёнка миттєво «покинула» територію ванній і пішла за підкріпленням. Яким виявився батько, який щойно повернувся з роботи. Шипіння у ванній його теж сильно спантеличило, так як ніхто не знав, яке ж плазун шипить з-під ванни.

Справа в тому, що поранений вже після моїх маніпуляцій, повністю прийшов в себе і через «маленьку» дірочку, вирізану мною для хорошої циркуляції повітря, виповз з мого «лазарету» і сховався між банок, які стояли під ванною. Тому, коли я прийшов додому, все повернули голови в мою сторону з німим запитанням - що у нас там у ванній !? Правда, питання дуже швидко набув звуковий супровід, так як всі знали, що це може бути тільки моєю витівкою. Я, трохи хвилюючись, пояснив своїм мимовільним слухачем історію про потерпілого вже і моїх «героїчних» дії щодо його порятунку. В результаті чого, мені ж доручили не менше, а навіть більше «героїчну» місію по звільненню нашої ванній від вилікувався після вужа. Більш «героїчну» тому, що хоча вже не отруйний, але кусається він вельми сильно. Коротше, я сам почав нишпорити рукою під ванною до тих пір, поки не схопив врятованого мною вужа. Після чого, я відніс його подалі від людського житла і відпустив на волю ...

Можна було б майже до безкінечності продовжувати опису великих і малих пригод, яких було більш ніж достатньо в моєму дитинстві, але я не буду обтяжувати читача описом їх, бо так я ніколи не дійду до головного, що дійсно може бути цікавим для багатьох. З моїх дивацтв дитячих років можу тільки повідомити про один забавний явище. Мене в дитинстві і до сих пір ніколи не вкусила жодна собака. До самим злим і кусючі псам я підходив зовсім спокійно, і вони мене не кусали, в той час, як всім іншим моїм однолітків доводилося рятуватися втечею від тих же собак, щоб не бути ними покусаними. Кому це не вдавалося - отримували укуси і досить-таки серйозні. Здалеку собаки ще могли гавкати на мене, але варто було мені підійти, як вони починали до мене підлещуватися. Найдивовижніше було те, що мені матері дозволяли брати у них під носом їх цуценят, але варто було тільки наблизитися до малюків навіть людині, який годував цю собаку кожен день, як тут же лунало гарчання матері, яке попереджає про те, що навіть господареві до малюків підходити не рекомендується. Звичайно, я потім дізнався, що собаки швидко реагують на, так званий, запах страху, якого я не відчував в таких ситуаціях, але думаю справа не тільки в цьому ...

Щоліта ми всією сім'єю їхали на хутір Кундрюченскій, часто одночасно туди приїжджали і мамині сестри зі своїми сім'ями. Так що, збиралася майже вся родина. Будинок моєї бабусі, точніше мого прадіда, якого всі звали дідусем Сергієм, наповнювався шумом і гамором. Як ніяк, збиралося в одному місці п'ять дітей: ми втрьох і дві двоюрідні сестри, по одній дочці у кожної маминої сестри. У самому хуторі Кундрюченском у нас жили два троюрідних брата, так що нам нудьгувати не доводилося. Так склалося, що хутір Кундрюченскій у нас був замість моря. Звичайно, нам дуже хотілося побачити і скупатися в морі, море так і залишилося нашої дитячою мрією.

Море звичайно є море, але місць біля хутора Кундрюченского, де можна було поплескати в спеку, було більш ніж достатньо. Біля цього хутора було кілька ставків шириною двісті-триста метрів кожен і довжиною до кілометра. Вода в цих ставках була досить чиста, гірко-солона на смак. У них ми і навчилися плавати самі, в перший раз я проплив уздовж берега «по-собачому» і не було меж моєму захопленню! У цих ставках водилося досить багато риби і раків. Коли ми були маленькими, то тільки спостерігали з берега, як дорослі заводили на глибину невід і через деякий час витягали його з великими труднощами на берег. А в невід билися великі риби і раки, яких ми теж допомагали витягувати з сітки невода. Звичайно, це траплялося не кожен день, але для нас малюків такі дні ставали святом.

Коли ми підросли, то і самі пробували ловити рибу на вудки і закидушки, але риба клювала поганенько і тому не було такої радості від самого процесу. Єдине, що давало позитивний імпульс, так це ловля бичків і окунів. Особливо неймовірно клювали окунькі, варто було тільки закинути вудку, як поплавок майже відразу йшов під воду. І дуже часто витягнувши вудку з води, на гачках виявляли по два-три рибки відразу. Між нами йшло змагання хто більше число раз витягне дві і три риби за раз! І хоча окунькі і бички були невеликими, сам процес їх лову доставляв нам дуже багато радості. Часто і батя вирушав на таку ловлю разом з нами і при цьому радів спійманим окунців і бичка не менше бурхливо, ніж ми. Зазвичай ми сідали на кам'яній дамбі ставу, біля якої було досить-таки глибоко. Самі вудилища ми робили не більше метра завдовжки і на волосінь кріпили три-чотири гачки.

Один раз на такій риболовлі стався вельми кумедний випадок. Мій брат Володимир, висмикуючи в черговий раз волосінь з води, як-то незграбно розгорнувся і плюхнувся в воду з греблі спиною назад. Він повністю пішов під воду і коли він занурювався під воду, його очі були широко відкриті і його досить довге волосся як водорості ворушилися під водою. Ситуація була просто комедійної, він виліз на дамбу повністю мокрий, так як звалився в воду в одязі. Ми всі жартували над ним з цього приводу, але наш гумор швидко зійшов нанівець, так як через кілька хвилин після свого не зовсім звичайного купання, він витягнув спочатку коропа під кілограм, а ще хвилин через десять - кілограма на півтора! Ніхто з нас нічого подібного не спіймав, хоча ми всі сиділи на тій же греблі, на відстані півметра один від одного. Видно «водяний» вирішив таким чином відновити його репутацію після купання. Він з деякою перевагою дивився на всіх нас, коли ми несли дрібну рибку, а у нього в садку був пристойний улов! ..

Пам'ятаю, як ми ловили раків руками. Вдень раки завжди сидять в своїх нірках, тому для того, щоб зловити раку руками, потрібно знайти ці норки. Береги у ставків були глинисті, і тому потрібно було тільки знайти уздовж берега найближчий обрив під водою і знайти в цьому обриві йдуть терасами норки раків. Зазвичай виявивши під водою невеликий вертикальний перепад по глибині, починаєш йти вздовж цього обриву, наскільки дозволяє глибина. І при цьому прощупується ногою цей уступ на наявність норок. Коли виявлялася ногою при такому промацує норка, не витягуючи свою ступню з норки, необхідно було пірнути і, одночасно витягуючи ступню з норки, засунути в неї свою руку. Якщо цього не зробити, то прокинувся рак дуже швидко вискакував зі своєї нірки і тоді його вже не зловиш. Якщо рак в своєму будиночку, про це негайно дізнаєшся, так як він починає тикатися в ногу, що закриває вихід з норки.

Засунувши руку в нірку, намагаєшся схопити раку за його клешні і витягнути з нори, щоб потім кинути на берег, де його тут же підберуть. Але рак не чекає, поки його схоплять за клешні, а починає йти в глибину своєї норки, і завжди доводилося засовувати руку всередину норки, щоб дістати його там. Іноді норки були такі глибокі, що доводилось засовувати руку в нірку по саме плече, і то, не кожен раз вдавалося дістати там раку, який, при всьому при цьому, оборонявся своїми клешнями. Але такий спосіб не зловиш багато раків, так як по цих самих норкам не тільки ти один проходив, перевіряючи «прописку» у мешканців.

Справжній раковий рай для нас хлопчаків спустився на землю, одним влітку, коли ми приїхали в Кундрючку, коли вже були підлітками. У бабусиній сусідки було два сина приблизно нашого віку і якось ми заговорили з ними про те, що руками багато раків не спіймаєш і т.п. Яке ж було наше здивування, коли вони сказали, що у них є невеликий, метрів тридцять бредень і, якщо ми хочемо, то можемо всі разом відправитися на ловлю риби та раків. Ми, не роздумуючи погодилися і визволив бредень на плечі і захопивши мішки, вирушили на один з найближчих ставків, з якого влітку брали воду для поливу і тому він був неглибоким, інакше було б дуже важко тягнути бредень по глибині.

Раки виходили зі своїх норок ближче до вечора, коли Сонце починає ховатися за горизонтом. Тому у нас було годину-півтора, поки на дзеркало ставка не опускалася ніч, коли неможливо вже нічого побачити. Тому ми зазвичай, швидко розмотавши бредень, приступали до лову. Хтось із нас йшов з бреднем у самого берега, а хтось тягнув інший кінець бредні по глибині. Пройшовши з розгорнутим бреднем трохи вздовж берега, ми починаючи повільно заходити дальнім кінцем до берега, намагаючись щоб не було вільної води між ближнім кінцем бредні. Якщо не було в воді корчів або чого-небудь ще, вдавалося не допустити, щоб риба і раки, що потрапили в невід, змогли вислизнути і тоді ми витягали на берег багатий улов і риби, і раків. Зробивши кілька таких заходів з бреднем, ми здобували пару відер гарної риби і мішок раків.

Дотягне все це до будинку, ми по-братськи все ділили, і майже щовечора у нас було по відру риби і по півмішка раків, яких тут же варили у великій каструлі-виваренню і потім всі разом сідали за великим столом, за яким містилися всі і починали поїдати щойно зварених раків! І так було майже кожен день в той чудове літо. І це літо запам'яталося всім саме через раків, яких ми знищували у величезних кількостях, і ніхто не боявся, що може «об'їсти» іншого, так як поласувати раками виходило дуже вже часто.

Взагалі-то літній місяць в Кундрючке (так ми коротко називали хутір Кундрюченскій) був завжди для всіх нас особливим. Ми відпочивали від своєї розпеченій влітку квартири-хрущовки на майже незайманої природи російського села і проводили час разом з нашими двоюрідними і троюрідними сестрами і братами. Хутір Кундрюченскій був єдиною точкою нашого перетину, і тільки там ми могли спілкуватися один з одним. У той час у нас вдома не було телефону, контакти підтримувала мама через листи і періодичні розмови по телефону, коли потрібно було йти на пошту і дочекатися з'єднання в переговорному залі і, прочекавши іноді з'єднання годину-півтора, швидко заскакувати в зазначену телефоністкою кабіну і частіше всього за вельми поганий чутності, кричати щось в трубку, і не з'ясувавши толком нічого, почути в трубці голос телефоністки, що попереджає про те, що залишилася хвилина розмови ...

Так що, єдиною можливістю поспілкуватися зі своїми найближчими родичами по материнській лінії були поїздки під час літніх канікул в село до бабусі. При будинку був досить великий сад, розміром майже з гектар, що було великою рідкістю за радянських часів. Сад був розбитий моїм прадідом, який до самої своєї смерті в 1974 році тримав сад в ідеальному стані; земля в саду була завжди очищена від трави, стовбури дерев завжди були пофарбовані вапном. Дідусь Сергій (так ми звали свого прадіда) був селекціонером, прищеплював на одне дерево кілька сортів яблук і груш. Пам'ятаю, як можна було побачити на плодових деревах целофанові пакети, зав'язані навколо кожної зав'язі плодів. Він же розбив і чудовий парк, який починався через дорогу від саду і займав величезну площу. Цей парк був його гордістю і окрасою не тільки хутора Кундрюченского, а й району, та й не тільки. Мені мало довелося бачити парків такої краси.

Взагалі-то цей парк був справжнісіньким дивом. Серед Сальський степу, де крім насаджених лісосмуг, не було ніколи ніяких лісових посадок, несподівано опиняєшся серед справжнісінькою лісової гущавини, де тільки на галявинах сонячне світло проривається до поверхні землі, але варто тільки вийти на акуратні, посипані піском алеї ... і ти знову потрапляєш в цивілізацію. Цей парк був для нас казковим лісом, місцем наших дитячих ігор. Будь-яку химерну тінь ми брали за лісовика або мару, чудовисько або приведення. Особливо таємничим і казковим парк ставав в сутінках, коли він наповнювався незнайомими нам голосами птахів та тварин. Сутінки дуже швидко прогонялись вночі, парк повністю занурювався в темряву, і ми, тоді ще малюки, намагалися швидше винести з нього ноги. Тільки пізніше за основними алеях були поставлені освітлювальні ліхтарі, але до тих пір із заходом Сонця на парк опускалося покривало південної ночі. Взагалі-то ночі в тих місцях були особливі. З настанням ночі, на небі запалювалися просто величезні зірки, до яких, здавалося, можна дотягнутися рукою ...

Взагалі-то літо не завжди було часом нічого неделанія. По-перше, в селі ми мали свої обов'язки, хоча вони і не були обтяжливими. Нам самим було цікаво багато, ми пропонували свою допомогу, де тільки могли. Я нерідко затівав якісь свої власні починання. Наприклад, брався за спорудження власними руками табуреток і інших виробів з дерева. Найскладніше було знайти підходяще дерево, багато дошки, які можна було знайти у дворі, були горбиль, які залишилися від попередніх робіт. Або були різних розмірів обрізки, які дідусь Сергій складав в сараї. І ось, знайшовши більш-менш підходящі дошки, я починав свою роботу. До сих пір збереглося незвичайне відчуття, коли під твоїми руками, після кожного руху рубанка, шорстка, непоказна на вигляд дошка стає гладкою, приємною на дотик, коли чітко проступає красивий малюнок розпилу. І коли, після деякого часу, замість купи дощок під твоїми руками народжується найпростіша табуретка, мимоволі відчуваєш ні з чим незрівнянну радість від того, що ти це зробив своїми власними руками ...

Доводилося на літніх канікулах робити і більш серйозні речі. Батя під час своєї відпустки або в свої вихідні, брався за шабашки. Будучи фахівцем високого класу в своїй справі, він часто отримував пропозиції на ремонт квартир або на виконання будь-яких авральних робіт, коли потрібно було швидко і якісно завершити оздоблювальні роботи перед здачею об'єктів приймальної комісії. Одного разу батькові надійшла пропозиція за хороші гроші завершити оздоблювальні роботи в лікарні орловського райцентру, до якого і ставився хутір Кундрюченскій. Батько погодився і взяв з собою нас, хлопчаків. На цей раз треба було настелити лінолеумні підлоги в будівлі лікарні. В першу чергу нам всім довелося вимітати все будівельне сміття, якого виявилося дуже багато і вимітати не аби як, а грунтовно, щоб не залишалося жодної пилинки або смітинки. Щоб збити пил, ми постійно кропили водою підлоги і тільки після цього починали орудувати спочатку грубими віниками, а потім вже доводили чистоту до ідеальної, найкращими віниками.

Після такої капітальної чищення, батько доводив бетонну підлогу до потрібної кондиції, дуже часто доводячи стяжку до ідеальної гладкості. А потім починалася власне робота. Розкочувалися рулони лінолеуму, і починалася нарізка його спеціальним ножем відповідно до розмірів конкретної кімнати. Батько показав, як правильно потрібно різати лінолеум мені і після цього я це робив вже сам, значно полегшивши йому роботу. Після нарізки лінолеуму за розмірами кімнати, ми з братом скачували його знову в рулони, а батько, підготувавши спеціальний клей, тонким шаром наносив клей на бетон, а ми з братом починали розгортати на клей порізані раніше шматки лінолеуму. Але розгортали не просто так, а повзаючи по бетону на колінах, що само по собі було мало приємним заняттям, і спеціально виділеними для цієї мети ганчірками видавлювали повітря з під лінолеуму, та так, щоб не залишилося жодного повітряного міхура. Для мене особисто, повзання на колінах по бетонній підлозі було не тільки малоприємним, але і дуже болючим.

Справа в тому, що на моїх великогомілкової кістках, трохи нижче колінного суглоба, є симетричні кістяні нарости, які виступають досить сильно, щоб практично не було можливості стати на коліна. Якщо мені доводилося опускатися на коліна, це завжди супроводжувалося досить сильним болем, так як доводилося опускатися саме на ці кістяні нарости великогомілкової кісток. Видно природа заклала в мені на рівні генетики неможливість стояння на колінах, ні в прямому, ні в переносному сенсі цього слова. В анатомічних атласах Ви не знайдете подібних кістяних наростів на великогомілкової кістках людини, я, принаймні, жодного разу не зустрічав. Але наявність їх у мене не є результатом якогось удару, після якого виросли такого роду кістяні мозолі. Хоча б тому, що кістяні мозолі виникають або на місці переломів, яких у мене ніколи не було, або на місці постійних ударів, яких у мене теж не було. І ось, щоб якось зменшити біль від повзання на колінах по бетонній підлозі, я намотував на коліна рушники, які хоча б трохи пом'якшували тиск на мої кісточки і зчепивши зуби можна було робити те, що потрібно. Ось так, долаючи біль, я повзав на колінах по бетонній підлозі, видавлюючи в сторони з-під лінолеуму бульбашки повітря.

Зате потім було любо-дорого подивитися на ідеально рівну підлогу і відчувати свою причетність до цього. Завдяки і нашої з братом допомоги, батькові вдалося швидко завершити роботу до терміну і потім на виручені гроші батьки купили великий килим з витканою на ньому картиною художника Шишкіна «Три ведмеді» і ми з братом пишалися тим, що до цього були причетні і ми. У нас з братом навіть не виникло думки, щоб вимагати що-небудь для себе за нашу участь в цій роботі. Та й не тільки в цьому випадку, мені досить-таки часто доводилося допомагати батькові, коли він підробляв влітку або в свої вихідні і я ніколи не думав, що мені повинні за це дати гроші на кишенькові витрати - все йшло в сімейний бюджет, і я вважав і вважаю такий стан речей єдино правильним. І справа навіть не в тому, що ми не знайшли б куди витратити зароблені гроші, а в тому, що я, наприклад, завжди вважав, що якщо батьки одягають і годують мене, і я живу на зароблені ними гроші, не може бути й мови про «моїх» особистих грошах, принаймні доти, поки я живу в батьківському домі. І так я став вважати не тоді, коли сам став дорослим, а саме, коли був ще хлопчиськом.

У нашій родині фінансами завідувала мама, яка повинна була розподілити кошти так, щоб вистачило і на харчування на весь місяць, і на покупку потрібних речей, як загального користування, так і одягу для кожного. Мої батьки нікого не виділяли, купували речі в разі потреби, а не з примхи будь-кого. Поки я був зовсім маленьким, мені доводилося доношувати речі мого старшого брата, але я швидко наздогнав і перегнав його зростанням, і вже нові речі купували частіше мені, і часом йому доводилося доношувати мої речі, а це не зовсім йому подобалося, позначилася звичка. Взагалі-то я намагався не просити батьків купити мені чогось, так як я розумів, що якщо буде така можливість, мені куплять без всякої мого прохання. Це не означало, що мені нічого не хотілося, просто я не хотів поставити маму в незручне становище своєї проханням.

Якось раз, коли ми тільки-тільки переїхали в Мінеральні Води з Кисловодська, ми з нею пішли в Детский Мир, який тоді розташовувався недалеко від залізничного вокзалу, і там мій старший брат, побачивши якусь іграшку, став просити маму купити її йому. У той момент у мами не було зайвих грошей на іграшки, але брат продовжував наполягати. Я відчув і побачив, як мамі незручно перед іншими людьми, що вона не може купити сину вподобану іграшку, і я для себе вирішив тоді, що я ніколи не буду робити подібного. Єдине, що я собі дозволяв час від часу, так це попросити маму купити рибок для акваріума і то тому, що акваріум був для всіх, хоча займався акваріумом в основному я сам. Хоча я і сам багато робив для наших рибок.

Якось мій друг Володя Козирєв віддав мені свій великий старий акваріум, який сильно тек. Щоб зробити його придатним для використання, я видавив старі скла, очистив від старої фарби і замазки, і отримав в своє розпорядження металевий каркас акваріума. Наждачним папером я зачистив все від іржі, на моє прохання батько приніс з роботи трохи масляної фарби, потрібної товщини скла і я приступив до відтворення акваріума. Пофарбував каркас, вирізав за розмірами скла, замісив спеціальну мастику і ось ... всі стекла на своїх місцях, зайва замазка видалена і після необхідної просушки, я з деяким хвилюванням залив в який я робив акваріум воду. Він не протікав, виглядав, як новенький і таким чином у нас в квартирі з'явився акваріум майже на сто літрів! Коли це сталося, я був безмірно радий тому, що у рибок з'явилося стільки місця. Я дуже любив спостерігати за життям рибок в акваріумі, міг годинами сидіти і дивитися за своїми улюбленими рибками. Коли я дивився на рибок, то занурювався в якийсь незвичайний стан спокою, тоді як би зупинявся, життя в акваріумі здавалася мені якоюсь незвичайною, мені здавалося, що я дивлюся через скло в акваріумі в інший, загадковий світ, як ніби на життя на іншій планеті ...

Можна продовжувати моє опис до нескінченності, але це не буде настільки цікаво для тих, хто читає ці рядки. Я спробував просто відтворити атмосферу свого дитинства, ті думки і почуття, які народжувалися тоді в моїй душі, і більшість з яких залишилися незмінними все моє подальше життя, незважаючи на те, що свої висновки я зробив ще малим дитям. Як, наприклад, спостерігаючи за поведінкою людини, що випила, зокрема свого батька, який був не проти поборотися з «зеленим змієм» шляхом його знищення в самому, що ні на є, прямому сенсі, я для себе сказав, що я не хочу виглядати так смішно і т.д., і прийняв рішення ніколи не пити алкоголь в будь-якому вигляді і до сих пір я не міняв своєї думки з цього приводу. Мене зовсім не хвилювало, що з цього приводу скажуть інші, у мене склалася думка, і з часом я тільки ще більше переконався в правоті свого рішення ...

Крім того, що я любив возитися з тваринами і рослинами, я ще дуже любив малювати, навчаючись цьому самостійно, роблячи олівцеві репродукції картин старих майстрів. Особливо мене заворожували картини Леонардо да Вінчі, Рафаеля, Рембрандта, Васнецова, Брюллова.

Використовуючи іноді простий олівець, іноді кольорові, я намагався максимально наблизитися до оригіналів цих старих майстрів. Модернова мистецтво не викликало в моїй душі практично ніякої реакції. Придумував і креслив креслення різних пристроїв і машин і на деякі з них отримував дипломи. Якось раз після того, як на шкільній практиці мені довелося фарбувати пензликом і валиком підлоги в нашій школі, я прийшов додому і швидко придумав машину, яка б робила це швидко і якісно.

Я швидко зробив всі необхідні креслення і відправив їх до редакції «Юного техніка», і коли я вже перестав сподіватися на відповідь, в один день прийшов лист з редакції, в якому мені повідомлялося, що моя пропозиція було відібрано з інших надісланих пропозицій від юних техніків і цілком ймовірно, що скоро я отримаю диплом з редакції. Через пару місяців я отримав і сам диплом, який моя мама зберегла досі. Любив я працювати і з деревом. До сир пір пам'ятаю відчуття поверхні дошки після того, як по ній пройдеш рубанком ... У школі дуже непогано освоїв токарні верстати по металу і дереву. І, звичайно ж, я читав. Десь після четвертого класу я став читати «запоєм», перечитав по кілька разів досить непогану і досить велику для того часу батьківську бібліотеку, все, що зміг знайти цікавого в шкільній і міський бібліотеках, і те, що приносили цікавого читати батько, брат , сестра. Книги по фантастиці, пригодницькі, історичні, казки і просто хороші книги, незалежно від тематики, стали моїми друзями.

Моє захоплення книгами жодним чином не заважало мені в навчанні, а навіть навпаки, було значною допомогою. Справа в тому, що я читав книги і з фізики, астрономії, біології, філософії, історії, геології, антропології тощо До того ж, підготовка до занять займала у мене не більше півгодини. Єдине, до чого у мене не лежала душа - так це до вивчення англійської мови. Він був ніби мертвим для мене. Всі інші предмети були мені надзвичайно цікаві. Я ніколи не любив, коли на будинок задавали прості задачки з математики, це було рівнозначно тому, щоб тисячу разів писати, що два плюс два дорівнює чотирьом. Тому кілька разів я не зробив домашнє завдання з математики, вважаючи цю справу безглуздим. Але наша математичка, Лідія Якимівна так не думала, вона прекрасно розуміла, що для мене домашні завдання, як насіння, але вона не могла дозволити мені не робити домашнє завдання, інакше б всі ті, кому математика була в деяку тягар, могли посилатися на мене і були б праві. Тому вона мені кілька разів вліпила по двійці за домашнє завдання, не ставлячи ці оцінки в класний журнал.

Зазвичай я під час контрольних з математики встигав вирішувати не тільки свій варіант контрольної, але і всі інші, і ще встигав підказати іншим. Так що, у неї рука не піднімалася поставити мені двійку в журнал, але я все-таки знайшов компромісний варіант, щоб мені не робити дурну з моєї точки зору роботу і в той же самий час не отримувати двійки навіть в свій щоденник. Я просто вирішував по парі прикладів кожного завдання з десяти і не робив інші. І ця моя маленька дитяча хитрість працювала безвідмовно, коли Лідія Якимівна перевіряла моє домашнє завдання, я їй показував вирішені завдання, а на її питання про решту однотипних завданнях, я їй відповідав, що у мене по ним виникли деякі питання, які я хотів би з ній обговорити перед тим, як їх вирішувати далі.

Лідія Якимівна прекрасно розуміла, що за цим стоїть, але нічого вдіяти з цим не могла, так як я показував їй, що я дійсно працював над домашнім завданням і причепитися було ні до чого. А коли вона вирішила вивести мене на чисту воду і запитала про те, які ж у мене виникли питання при вирішенні тих чи інших завдань, я, до її здивування, закидав її різними питаннями, обговорення яких нами зайняло майже весь урок, і після цього вона перестала це робити. Правда, кожен раз, коли я застосовував цей свій трюк, над моєю головою мелькала її рука зображає запотиличник, і я завжди рефлекторно втягував свою голову в плечі. Таким чином вона вирівнювала кожен раз рахунок, який завжди залишався, завдяки цьому, 1: 1!

Мені практично все давалося дуже легко, було досить один раз уважно послухати пояснення вчителя або один раз прочитати підручник, щоб запам'ятати матеріал. Та й більшість моїх шкільних вчителів були справжніми педагогами. І на пам'ять я не скаржився ніколи, хоча, на жаль (чи на радість), моя пам'ять не була фотографічної. Проте, пройдений матеріал не «вилітав» через друге вухо.

У школі, коли прийшов час, я став жовтеням, як і всі інші, а коли прийшла пора, одним з перших мене прийняли і в комсомол і навіть вибирали щороку в шкільний комітет комсомолу. Я ніколи не любив займатися словоблуддям, чим займалися практично всі комсомольські діячі всіх рівнів. Я взявся в школі за трудовий сектор і став робити реальні справи для школи, а не приймати ідіотські резолюції, які нікому не були потрібні, і які ніхто не виконував, але висувають їх комсомольські «діячі» заробляли собі, таким чином, окуляри для своєї майбутньої суспільної кар'єри.

Замість цього, я займався оформленням шкільних кабінетів, майже всі кабінети були оформлені моїми руками або при моєму найактивнішої участі. Крім цього, я вів два гуртка для молодших класів, з біології та стрілецький, як це і не дивно. Справа в тому, що я досить непогано стріляв і завжди любив зброю. У мене були дуже хороші відносини з нашим воєнрук і дуже часто, після завершення робіт з оформлення кабінетів, я заходив до нього, брав пневматичну гвинтівку з пачкою кульок до неї і йшов в класи праці, де були зроблені спеціальні стенди для уловлювання цих кульок.

Пристрій цього улавливателя було дуже простим. Товстий пінопласт приклеювався на лист фанери і все ... уловлювач готовий. Дуже часто я з іншими хлопцями влаштовував змагання за кількістю влучень, наприклад, в сірник. Вигравав той, хто більше число раз потрапить в сірник з одного і того ж відстані за хвилину або дві. Коли ти пристріляв зброю, потрапити в сірник не так вже й складно, головне тільки мати досвід поводження з тим чи іншим зброєю. Коли наш воєнрук побачив, що я досить-таки непогано стріляю, він мені і запропонував вести стрілецький гурток для молодших класів ...

Я ще в школі звернув увагу на протиріччя в системі уявлень про природу. Але не надавав цьому серйозного значення, так як припускав, що шкільна система освіти є ні що інше, як ази уявлень про природу і тільки вища школа дає уявлення про загальній картині світобудови.

* * *

Після закінчення школи, переді мною постало питання - куди піти вчитися? Хотілося охопити все, що було в принципі неможливо. Тоді в моєму уявленні університет був чимось недосяжним і недоступним, і я вирішив, що мені навіть не варто пробувати поступати на фізичний факультет, на другому місці, за інтересами, у мене стояла біологія, і я вирішив поїхати надходити в Іркутський Університет, на біологічний факультет, який мені порадили, як один з кращих університетів союзу, де була одна з кращих шкіл біології. Мої батьки ніяк не намагалися впливати на моє рішення і спорядивши мене, посадили на літак, і я відправився до славного міста Іркутськ, що розкинувся на берегах річки Ангари в безпосередній близькості від дивного озера Байкал. Тайга потрясла мене, нічого подібного я ще не бачив. Практично суцільної лісовий масив починався буквально відразу за межею міста ...

З переляку я підготувався до вступних іспитів по двотомника біології американського вченого Вілі, що, як виявилося пізніше, відповідало двом курсам вивчення біології університету. Я знав матеріал практично напам'ять і, як наслідок, здав усний іспит з біології без підготовки на відмінно, так само, як і екзамен з хімії. Але на творі мене зрізали. Як з'ясувалося пізніше, вже була обрана квота для російських, треба було давати дорогу до вищої освіти «малим народам», основну масу серед яких становили чомусь єврейські діти. Я подав документи на вечірній факультет і вже знову здав на відмінно один іспит, коли мене попросили звільнити гуртожиток. Я спробував зняти кут, але безуспішно і був змушений забрати документи.

Мене намагалися вмовити в приймальні комісії не робити цього, але мені нічого іншого не залишалося. Я повернувся додому і через деякий час став працювати на заводі № 411 Цивільної авіації р Мінеральні Води, на якому я пропрацював до травня 1979 року. Мене визначили в радіоцех, в так звану, групу дорогоцінних металів. Моя робота полягала в тому, щоб вилучати з відпрацювала своє радіоапаратури золото, платину і срібло. Це «вилучення» полягало в тому, ми все розбирали цю списану апаратуру на частини, розбивали молотками різні типи реле, перемикачів і т.д. Як зрозуміло з опису - робота дуже «творча». Проте, я зміг зробити її творчої для себе. Я просто вирішив влаштувати змагання з самим собою, іншими словами, я вирішив поставити собі завдання - скільки, наприклад, реле я зможу розбити за годину, бажано не потрапляючи за своїми пальцях. Після чого ставив собі завдання розбити на п'ять реле більше і т.д.

В результаті, нудна, безглузда робота набувала для мене сенс подолання самого себе і стала приносити моральне задоволення, коли мені вдавалося виконати поставлене собі самому завдання. У цій групі зі мною разом працювало кілька хлопців, які потрапили на цю роботу після звільнення з армії. Майстром був випускник фізичного факультету університету. На зарплату вчителя він не міг утримувати свою сім'ю і був змушений піти у «робітничий клас». Єдиною жінкою в групі була учётчіца. Коли я з'явився на роботі в перший день, мене тут же стали «промацувати», як це робиться з усіма і всюди. І коли з'ясувалося, що я не п'ю, не курю, що не лаюся, що не гуляю і т.д., мені авторитетно заявили - що менше ніж через місяць я буду «свій в дошку». Що вони під цим мали на увазі, я думаю, не складно здогадатися. Але, менше ніж через місяць ... все вони клялися мені, що вони кидають пити, курити, лаятися. За кожне нецензурне слово накладався штраф у десять копійок, з тим, щоб потім ці гроші можна було використовувати для культурних заходів.

І як не дивно це може здатися на перший погляд, ця скарбничка залишалася практично порожній. І якщо у кого ще за звичкою і зривалося лайка - хлопці вибачалися переді мною за це. Мені відкривали свою душу і шукали підтримки в скрутну хвилину. З майстром ми дискутували і сперечалися з питань фізики і астрономії та практично завжди я виходив переможцем в суперечках. Напевно, для більшості складно уявити таке, але це було, і я не думав про це, як про щось особливе. Я просто був упевнений, що зміг їх переконати в правильності тих чи інших дій і не більше того. У той час я був дуже наївний думаючи, що вся справа тільки в правильному поясненні людині суті проблеми, щоб змінити шкідливі звички. У мене був тільки мій досвід, лише на нього я міг покладатися і серйозно припускав, що подібне відбувається з усіма.

На заводі я пропрацював до середини травня 1979 року народження, після чого звільнився і став готуватися до вступу в харківський університет, на радіофізичний факультет. Харківська школа радіофізики вважалася, в той час, кращої в Союзі.

На цей раз, я відправився в місто Харків. Усні іспити з фізики і математики я здав на відмінно, два письмових на трійки і ... я став студентом. Ці трійки були першими і останніми за час навчання в університеті. Цікаво те, що письмовий іспит з математики включав завдання з розділів вищої математики, які не вивчались в школах. Перед вступом до університету я не тільки повністю освіжив шкільну програму з математики, а й вивчив багато додаткового. І тим не менше, деякі завдання письмового іспиту були мені просто незнайомі. Подібна система дозволяла контролювати, хто може стати студентом, а хто ні. Досить було, тільки для «бажаних» абітурієнтів, пройти «спеціальну» підготовку перед вступними іспитами і, якщо ти не повний ідіот, надходження було гарантовано.

Дуже часто завдання для письмового іспиту з математики складали ті ж люди, що і готували «бажаних» абітурієнтів. Подібна тактика застосовувалася практично повсюдно і не тільки по відношенню до математики. Чимало студентів з цих «бажаних» абітурієнтів, які отримали на вступних іспитах п'ятірки і четвірки, першу сесію, як і всі інші, ледве витягали на трійки. А кілька людей з них були відраховані. Я це написав не стільки для того, щоб показати, який я «чудовий», а для того, щоб показати існуючу систему контролю надходили до вищих навчальних закладів в Радянському Союзі, яка дозволяла допускати до вищої освіти в основному тільки представників «малих народностей», вірніше , однією «малої народності».

Все начебто легально, навіть друкувалися книги для вступників до ВНЗ з усіма прикладами з вступних іспитів з математики, фізики і т.д. До речі, за якими я теж готувався під час вступу. Тільки, якщо абітурієнт не знає, чого слід очікувати на письмових екзаменах саме в цьому році, ймовірність того, що він (вона) стануть студентами, дуже мала. Навіть наявність талантів не гарантує успіху. У той час як «правильно» підготовлена ??сірість - гарантовано ставала студентом. Підла, лицемірна система контролю вищої освіти. Хоча зовні все виглядає цілком пристойно. Звичайно, я зрозумів це не тоді, в свої студентські роки, тоді все здавалося чесним і правильним. А тільки зараз, коли довелося подумки повернутися в часи своєї молодості і поглянути на події, що відбулися під кутом зору свого досвіду і розуміння, що прийшли з роками.

Таким ось чином, буквально під носом у всіх створювався міф про «обраності» та «особливості» малого народу і, нібито, тупості і невігластві слов'ян, хоча їх (тупості і невігластва) серед нас теж вистачає. Тільки справедливості заради треба комусь сказати правду про «рівних» можливостях при однакових здібностях ...

* * *

Але в той час, ставши студентом, я всього цього не розумів і дивився на світ досить наївними очима і був готовий «зануритися з головою» в світ науки. В першу сесію з шести іспитів у мене була тільки одна четвірка. У літню - все п'ятірки з п'яти. І так повторювалося практично кожну сесію. Я приділяю цьому увагу тільки з однієї причини: вчився я серйозно, хоча і не обтяжував себе надмірною ретельністю. Мені все давалося легко, без особливої ??напруги.

Після захисту диплома на кафедрі теоретичної радіофізики, яка вважалася елітною на факультеті в 1984 році, мене, навіть не питаючи мого бажання, відправили офіцером в армію на два роки. Видно, моє право свободи вибору місця розподілу в числі перших випускників знову було несправедливістю по відношенню до багатостраждальним «малим народам» і було проявом великороського шовінізму. Але я навіть радий, що саме так вийшло. Отримавши краще природничо-наукову освіту, я так і не зміг знайти відповіді на питання і пояснення суперечностей, на які звернув увагу ще в школі. Традиційна наука показала повну свою неспроможність в поясненні природних явищ.

Негативний науковий результат - це теж позитивний результат, так як каже, в якому напрямку не варто продовжувати пошук. На відміну від більшості інших людей, які зробили такий висновок, у мене було в запасі ще два запасних напрямки. Про те, звідки вони у мене з'явилися, слід зробити деякі пояснення ...

Незвичайні явища стали відбуватися зі мною ще в самому ранньому дитинстві. Про деякі таких явищах я дізнався тільки пізніше, з розповідей батьків. Перше незрозуміле явище спостерігалося, коли я був ще немовлям. Моя мати, відлучаючись з необхідності, попросила батька, тільки що повернувся додому після роботи, поукачівать мене, поки вона не повернеться.

Батько був сильно втомленим і вирішив присісти на секундочку. Присів, зігрівся, розімлів і миттєво заснув. Спав він, швидше за все, кілька хвилин, але, коли прокинувся, чи не виявив мене в своїх руках. Він страшенно перелякався, подивився вниз і побачив дивну картину. Моє тіло стояло вертикально головою вниз, що, само по собі, неможливо, так як, в цьому випадку, миттєво мала б зламатися шия.

Справа в тому, що, перші кілька тижнів, шийні хребці дитини, в принципі, є хрящі, які ще не затверділи і які не в стан витримати вагу навіть голови, а не те, що всього тіла. Мої шийні хребці не укладали виняток. З якихось, незрозумілим для мого батька причин, моє запеленованное тіло вертикально зависло над підлогою, не торкаючись оного. Немов хтось невидимий схопив мене за ноги і тримав доти, поки батько не прокинувся і не схопив мене на руки. Він був так переляканий тим, що сталося, що не відразу сказав про те, що сталося моєї матері, не без підстави чекаючи серйозного прочухана від неї.

У тому ж грудному віці у мене було двостороннє крупозне запалення легенів, і я був в критичному стані. Моя мати, сама будучи медиком, не чекаючи викликаного лікаря, зробила мені укол пеніциліну, і коли дільничний лікар прийшла додому, вона сказала матері, що якби не цей укол, який вона зробила сама, то мені б вже не потрібен був ні укол, ні що-небудь інше. Через день у мене вже не було цього запалення, хоча я продовжував перебувати в тій же самій сирої підвальній кімнаті, де жили в той час мої батьки.

Як я розумію це зараз, мене врятував не вколовши антибіотика, який багатьом іншим в подібній же ситуації не допомагав, а потужний цілющий імпульс, викид життєвої сили матері, котра не хоче втрачати свою дитину. У подібній ситуації, у кожної нормальної матері виникає бажання врятувати від загибелі своє чадо, але не кожна з них - спляча ведунья, чиї можливості відкриваються в критичних ситуаціях і під час потужних емоційних сплесків.

Інший незвичайний випадок трапився зі мною в віці трьох-чотирьох років. Щоліта, під час відпустки батьків, ми гостювали на хуторі Кундрюченском, Ростовської області, який загубився серед Сальських степів. Там бабуся по материнській лінії був великий будинок з великим садом (за радянськими часами), в якому влітку збиралися разом сім'ї її трьох дочок.

Мій прадід був дуже хорошим садівником і фруктовий сад, вирощений ним самим, вважався кращим в окрузі, та й не тільки в окрузі. Вздовж паркану він посадив акації, які, до часу нашого дитинства, перетворилися у величезні дерева. Їх тінь і ще тінь тутових дерев, що ростуть навколо будинку і господарських будівель, створювали рятівну тінь для всієї живності, включаючи і нас.

Мій прадід спорудив безліч драбинок, за якими кури забиралися на верхні гілки акації, де вони влітку часто і ночували, вважаючи за краще м'яку свіжість південної ночі задушливому курятнику, який за день нагрівався так, що не поступався лазні. Одного разу, мій брат, який був старший за мене менше, ніж на два роки, запропонував мені піти на верхні гілки акацій по «курячим» драбинками. В мої неповні три рочки я значно відрізнявся від мене теперішнього, але, тим не менш, не був і куркою.

В один прекрасний момент мого героїчного сходження на мій перший Еверест, сталося прикре непорозуміння. Одна з поперечних планочек, по «незрозумілою» мені тоді причини, вломився ... і я відправився у вільний політ. Але, на жаль, на відміну від тих же курок, я не мав крил і, як зазвичай трапляється в подібних випадках, вирішив, як майбутній експериментатор, особисто перевірити закон всесвітнього тяжіння і полетів вниз, на частокіл забору.

Але, завершити свій перший «науковий експеримент», в той раз, у мене так і не вийшло. Між двома сусідніми акаціями, що ростуть уздовж забору, була натягнута дріт для собачої ланцюга і я «спокійно» повис на цьому дроті, так і не долетівши не тільки до земної тверді, а й до частоколу забору. Повис ... і став «міркувати» над сенсом життя між небом і землею, в прямому і переносному сенсі.

Моє «філософствування» тривало до тих пір, поки «незалежний спостерігач» - мій старший брат - не знайшов і не пояснив моїм батькам, де і з якої причини знаходиться його молодший брат Толька. Це було досить складним завданням для батька - перевести на російську мову його повідомлення, в силу того, що, в той час, мій старший брат не вимовляв не тільки букву К, а й букву Р.

Після успішного перекладу, отримавши точні координати місця події, рятувальна експедиція, на чолі з моїм батьком, вирушила на операцію, яка успішно завершилася урочистим зняттям мене з вказаною дроту. Момент був настільки урочистий і радісний, що мені навіть не влетіло за мій перший науковий експеримент.

Дитячі спогади літа залишилися найяскравішими і приємними. Коли думаєш про ці часи, спогади настільки сильні, що практично у країнах-кандидатах, як пальці ніг занурюються в теплу, пухнасту пил ґрунтових доріг, по яких ми босими носилися з превеликим захопленням, можливим тільки в дитинстві.

Не менший захват і інтерес викликали і калюжі, що виникають на тих же дорогах після стрімких літніх грозових злив, з блискавками і громом, коли повітря втікав в легені як мед, насичений озоном і свіжістю. Коли в кожному ударі блискавки відчувалося щось таке, що я не годен і незрозуміле, від чого в душі щось здригалося і всього тебе наповнювало чимось незбагненно прекрасним ...

Зі мною траплялося багато пригод, без яких неможливо уявити долю будь-якого хлопчиська. Але мені не хотілося б кого-небудь втомлювати моїми дитячими враженнями, хоча вони і відтворюють атмосферу мого сприйняття життя, без якого дуже складно буде зрозуміти - як я дійшов до такої ось життя і її розуміння. Тому, обмежуся вже сказаним і перейду тільки до тих подій мого життя, які мають безпосереднє відношення до обставин, які змусили мене задуматися над тим, що зі мною відбувається щось таке, чого не трапляється ні з ким іншим.

* * *

Коли мені було п'ять з половиною років, із мною трапилася історія, яка викликала подив у всіх, крім мене самого, в силу того, що я тоді просто не бачив в ній нічого особливого. Сталося це на тому ж хуторі в Сальських степах. Пасіки, на яких працювала моя бабуся, перебували кілометрів за п'ять-десять від хутора і добиралися до них в ті часи на бричках (кінних возах). Іноді бабуся брала з собою і нас.

Я змалку люблю коней і покататися на них, нехай навіть і на бричці, було для мене одним з таємних бажань, чого я не міг сказати б про своє перебування на пасіці. Справа в тому, що від укусу бджіл я, будучи маленьким, дуже сильно опухав і в силу цієї обставини, м'яко кажучи, вельми недолюблював бджіл, особливо, коли вони починали кружляти навколо мене. Тому при першій-ліпшій можливості повернутися з оказією, я з превеликим задоволенням вирушав додому.

Під час одного з таких подорожей додому, коли ми проїжджали повз поля з соняшником, візник запропонував мені зрізати собі шапку соняшнику, які на цьому полі були просто величезними. Складаний ножик був з прекрасної сталі і дуже гострим. Я нахилив рослина, обхопив пензлем лівої руки стебло під саму шапку соняшнику і ... лихим рухом зрізав її і, або за інерцією, чи від надмірного зусилля для такого гострого ножа, по тій же траєкторії порізав собі руку в області зап'ястя, в тому місці , де великий палець з'єднується з рукою.

Я відсмикнув руку і побачив, як в місці торкання леза з'явився досить глибокий розріз. Я здивовано спостерігав, як практично миттєво з нього хлинула кров. Візник дав мені газету, якої я і обернув порізану руку. Я ніколи не боявся болю і ніколи з таких приводів не плакав, навіть будучи малюком. Цей поріз був далеко не першим у мене, і я спокійно чекав, коли припинить текти кров.

Мені не хотілося отримувати від матері наганяй за необережність і найкращим виходом для мене і для візника, який перелякався більше мого, було б приховування слідів злочину. Причини для цього у нас були різні, але мета - одна. Але, з незрозумілих мені тоді причин, кров швидко просякла і обгорнуті кілька разів навколо кисті руки газету. Мені це явно не подобалося, я втратив досить багато крові, зблід і відчув, що швидше за все, наганяючи мені не уникнути. А мені дуже навіть цього не хотілося.

Тому, щоб зупинити кров, я притиснув своєю правою кистю ранку поверх газети і почав думати про те, щоб кров, нарешті, припинила текти з рани. У той час я вже знав про те, що кров може витекти повністю, з усіма наслідками, що випливають звідси наслідками, і мені не дуже хотілося перевіряти даний факт на власному досвіді. Через кілька хвилин сильна кровотеча припинилося, і ще через кілька хвилин кров зупинилася зовсім, чому я і був надзвичайно радий. Коли хвилин через тридцять-сорок я був удома на хуторі, ранка на зап'ясті вже навіть затягнулася.

Коли моя мама і її молодша сестра, яка теж була медичним працівником, побачили мене з закривавленою рукою, точніше - із закривавленою газетою, намотаною на мою руку, спершу дуже сильно злякалися, але коли я позбувся вже непотрібної газети, вони здивувалися ще більше, ніж злякалися. Вони довго вивчали таку незначну (з моєї точки зору) ранку і, чим більше вивчали, тим сильніше ставало їхнє здивування, що мені було зовсім незрозуміло. Єдиний позитивний для мене момент полягав у тому, що мене не покарали і не заборонили повернутися до моїх «супер» важливих справ - ігор і освоєння з моїми друзями величезного, як мені тоді здавалося, прекрасного парку, незвідані і повні загадок «хащі» якого починалися через дорогу від будинку.

Подив сімейних медиків мені в той час було абсолютно незрозуміло. І в цьому невіданні я перебував до тих тор, поки у восьмому класі школи не приступив до вивчення анатомії. І тільки тоді мені стала зрозуміла причина охопила маму і її сестру практично шокового подиву. Під час своєї пригоди я випадково розкрив майже, як скальпелем, променеву артерію лівої руки. Звичайно, тиск в цій артерії в зоні зап'ястя не така висока, як в районі плеча. Але за всіма правилами медицини артеріальна кровотеча не припиняється ні саме по собі, ні за бажанням має оне. У всіх випадках накладається тугий джгут вище порізу, правда не більше, ніж на дві години, інакше, почнеться відмирання тканин, які залишилися без кровотоку. І поки артерія перетягнена, накладаються шви на артерію. У моєму випадку, нічого цього не було. Без джгута я повинен був втратити всю свою кров, з усіма витікаючими з цього наслідками ще до того, як бричка доїхала б до хутора.

Те, що зі мною сталося, з точки зору медицини є просто неможливим. Одного мого сильного бажання зупинити кровотечу було досить, щоб неможливе стало можливим, і тоді стає зрозуміло здивування і розгубленість, що охопила мою матір і її сестру. Для них, як медиків, було зрозуміло, на відміну від мене, що саме зі мною сталося! На пам'ять про цю пригоду у мене залишився шрам на зап'ясті.

Зі мною траплялося безліч подібних пригод, більшість яких мали б призводити до плачевних результатів, в більшій чи меншій мірі, але всі вони завершувалися для мене благополучно. Для себе я пояснював все своїм везінням, але постійне везіння перестає бути таким, а стає чимось іншим. Чим? У той час я не замислювався про подібні речі. Як не замислювався і про те, що якщо я бажав чогось дуже сильно, мої бажання здійснювалися. Хотілося сонечка і ... хмари зникали, нудьгував по річному дощику або зливі і ... краплі дощу падали на землю. Виникали негативні ситуації і ... вони найкращим чином зникали, як туман під сонячними променями. Я не бачив нічого особливого в цьому. Це був мій досвід, іншого я не знав. Поки ти не станеш ділитися своїм досвідом з кимось іншим, просто нема з чим порівнювати. До тих самих пір я вважав, що все це в порядку речей і нормально.

Приблизно в цьому ж віці, тільки взимку, зі мною стався інший цікавий випадок. У Кисловодську сніг взимку не лежав постійно і, коли земля покривалася сніжним килимом, для нас, хлопчаків, наступав свято. Кисловодськ розташований на передгір'ях і тому в ньому практично неможливо знайти плоскі ділянки, особливо на південній околиці міста, де ми жили. Так що, практично кожна вулиця представляла ідеальну гірку для катання на санках.

Кращим спуском для санок, безумовно, були дороги, сніг на яких вже був утрамбований машинами, і вони мали необхідний простір. І хоча в ті часи машин на дорогах і було значно менше, але, тим не менш, з незрозумілих нам причин, батьки не були в захваті від подібних дій і якщо нас ловили на «гарячому», санки просто відбиралися. І це було для нас гірше будь-якого покарання. Тому, в більшості випадків, трасами для швидкісного спуску на санках ставали ... пішохідні тротуари. Швидкісний спуск відбувався наступним чином. Ми розбігалися і плюхалися животом на санки і мчали вниз, керуючи ногами. Під час одного з таких спусків, на досить-таки пристойній швидкості, я врізався в бетонні сходинки сходів тротуару. Причому, шкідлива сходинка «примудрилася» врізатися в моє обличчя, з усіма наслідками, що випливають для «сходинки» наслідками. В результаті такого прикрого непорозуміння зі сходами, нижня частина мого обличчя була розбита в кров, і зуби верхньої щелепи практично повністю відокремилися від щелепи і трималися на «чесному слові». Через кілька тижнів, вони вросли назад в щелепу, як ніби нічого й не було.

Я вирішив перевірити «повторюваність» цього явища і для цього «провів» контрольний експеримент. Іншими словами, врізався на санках в сходинки практично точно так же, як і в перший раз. Потрібно було дотримуватися «чистоту» наукового експерименту. Мої зуби знову повисли на «чесному слові» і знову вросли в щелепу, як ні в чому не бувало. У всьому цьому науковому експерименті зубні лікарі не брали участь, і я думаю, на краще. Ні до того, ні після, у мене не було проблем з зубами. До сих пір я не втратив жодного зуба, вірніше основних зубів, так як в 1987 році мені вирвали один зуб мудрості, а все решта все ще при мені, в тому числі і інші зуби мудрості, які зазвичай з'являються дуже слабкими і їх втрачають першими .

Взагалі-то забавно іноді буває. Я з дитинства любив солодке і міг їсти цукерки кілограмами, і хоч би що! Я пам'ятаю якось на Новий Рік кожному з нас подарували по кілограму цукерок «Білочка», і я, цукерка за цукеркою, умял, навіть не помітивши, все за один раз. Єдине, чого я не любив з солодкого і не великий любитель досі, так це мед! І хоча в нашому домі мед був завжди, я не міг осилити більше однієї чайної ложки, а якщо я запихав в себе столову ложку меду, то для мене це було героїчним подвигом. І що найцікавіше, я ніколи не переїдати меду, що могло б послужити причиною цього. Просто я не любив мед! Так само, як я не любив і досі не великий любитель червоною і чорної ікри в будь-яких видах. І хоча в дитинстві я був ласун, це ніяк не позначалося на моїх зубах. За допомогою своїх зубів я перекушував дріт і колов волоські горіхи, які в достатку росли в околицях Кисловодська. У той час, як мій старший брат був зовсім байдужий до солодкого, ніколи не піддавав свої зуби різним випробуванням, але, тим не менш, у нього завжди були проблеми з зубами.

Коли я був в школі, нас всіх проганяли через шкільний кабінет стоматолога. І хоча у мене ніколи не боліли зуби, для «надійності» в кількох моїх зубах просвердлили дірки, в які вставили пломби. Металеві пломби тих часів трималися дуже мало і в результаті я отримав кілька «дупел» в зубах, одне хоч добре, що в них не оселялися білки та інші тварини. Але це послужило причиною того, щоб при черговому стоматологічному огляді ці зуби свердлили знову, щоб поставити нові пломби, які так само швидко вилітали геть. В результаті, розміри «дупел» в моїх зубах росли.

Взагалі-то, у мене склалася думка, що в школах молоді стоматологи набували практичні навички по своїй професії, хоча я може бути і помиляюся. З тих пір, як в шкільні роки випали поставлені на «століття» пломби, я більше не ставив нових. Влітку 1990 роки мені провела чистку зубів Олена Лорьевна Попова, дочка Лорія Миколайовича Попова, про ситуацію з яким я напишу пізніше, і тільки в навесні 2007 року я звернувся до стоматолога знову і знову до неї ж. Так вийшло, що я жував дуже в'язке м'ясо і у мене обламалися внутрішня стінка у одного зуба з дуплом. І мені мимоволі довелося звернутися до Олени Попової знову.

Я описую цю банальну майже для кожного ситуацію з однієї простої причини. Навесні 2007 року мені зробили кілька рентгенівських знімків верхньої і нижньої щелеп, і на знімку верхньої че

Дитячі роки. Минуле мого роду |  Мої університети
загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати