На головну

Лист моїм російським читачам

1.  Альвер вийшов, несучи з собою свій дорогоцінний лист і невеликий ящик, досить важкий.
  2.  ХВОРОБА АЛІСИ. ЛИСТ флорентійців До Дженні. МИКОЛАЙ
  3.  ХВОРОБА АЛІСИ. ЛИСТ флорентійців До Дженні. МИКОЛАЙ
  4.  Взявши паличкою ця хустка, Ананда кинув його в камін. У кімнаті капітана на столі лежав лист, досить товсте, і адреса була написана на незрозумілій мені мові.
  5.  Сприйняття російськими своєї національної ідентичності та етнічні стереотипи
  6.  Всі ці документи, як і виписку з листом від дядька, ви доставите в пасторський будинок.
  7.  ДРУГЕ ЛИСТ ЛОРДА Бенедикта До Дженні. ТЕНДЛЬ В ГОСТЯХ У ЛОРДА Бенедикта В СЕЛІ

Відкрите суспільство та його вороги (fb2)

Том 1. Чари Платона Volume 1. The Spell of Plato

Лист моїм російським читачам

Цю книгу про відкрите суспільство я написав в період між 1938 і 1943 роками в Новій Зеландії. Я захищаю в ній скромну форму демократичного ( «буржуазного») суспільства, в якому рядові громадяни можуть мирно жити, в якому високо цінується свобода і в якому можна мислити і діяти відповідально, радісно приймаючи цю відповідальність. Багато в чому воно походить на суспільство, нині існуюче на Заході. Це відкрите суспільство, настільки високо цінуючи мир і свободу, виникло в результаті ряду глибоких і радикальних революцій. З часів мого дитинства воно сильно змінилося, і хоча деякі марксисти, і не тільки вони, все ще називають його «капіталізмом», воно має дуже мало спільного з тим суспільством, сучасником якого був Маркс, і ще менше - з тим, яке було описано Марксом і яке він назвав «капіталізмом».

Мені вже майже дев'яносто років. Рішення написати цю книгу я прийняв в той день, коли дізнався про вторгнення Гітлера в мою рідну Австрію, а закінчив роботу над нею рівно п'ятдесят років тому. Після того, як кілька видавництв відкинули мою книгу, вона була видрукувана в Лондоні під обстрілом гітлерівського «секретної зброї» Фау-1 (керованих безпілотних бомбардувальників) і Фау-2 (надзвичайно потужних для того часу ракет). Опублікована вона була в 1945 році, коли війна в Європі вже закінчилася, але роботу над нею я вважав своїм внеском в перемогу. Вона була спрямована проти нацизму і комунізму, проти Гітлера і Сталіна, яких пакт 1939 роки зробив на час союзниками.

Моя неприязнь до цих імен була настільки велика, що я жодного разу не згадав їх у «Відкритому суспільстві». У цій книзі я вирішив простежити історію, яка призвела до виникнення гітлеризму, і звернувся до вченню великого філософа Платона - першого політичного ідеолога, мислити в термінах класів і придумав концентраційні табори. А фігура Сталіна спонукала мене звернутися до вивчення філософії Карла Маркса. Критикуючи марксизм, я до деякої міри критикував і самого себе, оскільки в ранній молодості був марксистом і навіть комуністом. (Мені не було і 17 років, коли я відкинув це вчення.)

Для цього видання цієї книги я написав «Післямова замість передмови до російського видання", яке хоча і досить докладно, все ж не вміщає всього того, що мені хотілося б висловити. Однак тут, випереджаючи це «Післямова», я хочу поділитися з моїми російськими читачами деякими думками про головну ідею відкритого суспільства - ідеї влади закону. Мені здається, що саме ця ідея зараз дуже важлива для читачів в Росії, нехай навіть втілити її в життя надзвичайно важко.

Влада закону: нагальна потреба Росії

У Росії не вистачає продовольства, а ефективно проводити його може тільки ринкове господарство. Дійсно, саме ефективність ринкової економіки зробила багатими країни Заходу. Однак це було досягнуто зусиллями незліченної безлічі трудівників і багатьох мислителів протягом століть.

Завдяки їх зусиллям (а також вільного ринку) сучасні відкриті суспільства Заходу, на мій погляд (а я багато чого побачив і прочитав чимало книг), - значно краще, вільніше, набагато чесніше і справедливіше всіх товариств, коли-небудь існували в історії людства. І хоча вони ще далекі від досконалості, будучи не в усьому чесними і справедливими, вони невпинно трудяться, щоб наблизитися до ідеалів свободи, справедливості і чесності. Серед серйозних недоліків західних суспільств можна згадати злочинність, яка виявляється в багатьох формах - наприклад, в зловживаннях свободою ринку. Ці зловживання значно почастішали після Другої світової війни і в даний час є серйозною проблемою для нашого суспільства.

Тому нам, на жаль, необхідний кримінальний кодекс. Однак я тут не буду більше обговорювати цю проблему, а лише зазначу таке. Ми на Заході вважаємо найважливішим принципом кримінального законодавства презумпцію невинності: ніхто не повинен вважатися злочинцем, поки не будуть представлені докази, що усувають всі обґрунтовані сумніви з цього приводу. Якщо ж сумніви залишаються, то з обвинуваченим слід звертатися як з невинним.

Новітні течії консерватизму 11 сторінка |  Влада закону і вільний ринок

слуги закону |  Подяки |  Вступ |  Глава 1. Історицизм і міф про приречення |  Глава 2. Геракліт |  Глава 3. Платонівська теорія форм або ідей |  Глава 4. Зміна і спокій |  Глава 5. Природа і угода |  Глава 6. тоталітаристських справедливість |  Глава 7. Принцип керівництва |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати