На головну

Здоров'язберігаючих компетентність дітей дошкільного віку

1.  А як же я? Ми? .. - Показала на вбігла в дім дітей Ірида.
  2.  Акселерації І ретардацією ЗРОСТАННЯ І РОЗВИТКУ ДІТЕЙ ТА ПІДЛІТКІВ
  3.  Актуальні проблеми сучасних друкованих ЗМІ для дітей різного віку
  4.  Алгоритм проведення первинних реанімаційних заходів у недоношених дітей, що народилися до завершення 32 тижні вагітності
  5.  Аліментні зобов'язання батьків і дітей
  6.  Аліментні зобов'язання батьків по утриманню своїх неповнолітніх дітей.
  7.  Аналіз питань дітей

Гра «Правила чистюля»

Мета гри: вивчити особливості компетентності дітей молодшого та середнього, старшого дошкільного віку в рішенні задач, пов'язаних з дотриманням культурно-гігієнічних навичок і умінь.

Зміст гри: 2 дидактичні ляльки - Тепа і Клепа. Фотоальбом з порожніми кишенями, набір малюнків 9 на 13 або 10 на 15, що відображають правила чистюля (всі відомі дитині культурно-гігієнічні правила). Чим старша дитина, тим більше зображень. Наприклад: дитина чистить зуби вранці, вмивається, витирається рушником, дитина чистить зуби перед сном, полоще рот після їжі, миє руки з милом після прогулянки, після відвідування туалету, перед їжею, приймає душ, миється у ванній з милом і мочалкою, доглядає за своїм зовнішнім виглядом, стежить за зачіскою, розчісує волосся перед сном, користується носовою хусткою, доглядає за своїм одягом і взуттям, переодягається в домашній одяг, прибирає в кімнаті, прибирає іграшки в групі та ін.

Хід діагностики: вихователь запрошує дитини в гру, розігрує перед дитиною сценку.

- Здрастуй!

- Здрастуй!

- Давай знайомитися. Як тебе звати?

- Стьопа, але друзі називають мене просто Тепа.

- А я Клепа, але мама часто мене називає чистюля.

- Чистюля? А чому?

- Тому що я люблю чистоту і порядок. Я завжди охайна і акуратна.

- Я теж хочу бути як ти. Навчи мене, будь ласка!

- Із задоволенням! Слухай і запам'ятовуй мої правила, правила чистюля. А, щоб ти краще запам'ятав їх, я зроблю для тебе фотоальбом моїх правил.

Педагог пропонує дитині зробити фотоальбом для Тепи, зібравши його з пропонованих малюнків, пояснюючи кожне правило. Важливо, щоб це завдання дитина виконував самостійно без допомоги дорослого.

Всі питання до дитини слідують після виконання завдання. Правильність рішення ігровий завдання стає основним критерієм компетентності дитини.

Гра «Режим дня»

Мета гри: вивчити особливості компетентності дітей молодшого та середнього, старшого дошкільного віку в рішенні задач, пов'язаних з дотриманням режиму дня та вірного послідовного дотримання окремих режимних моментів.

Зміст гри: картинки із зображенням режимних моментів: дитина готується до сну (розстеляє ліжко, надягає піжаму); дитина приймає їжу разом з батьками; дитина приймає їжу з однолітком за столом; дитина на прогулянці; дитина читає, малює, дивиться телевізор; дитина прокинулася після денного сну; дитина прокинулася вранці будинку; дитина йде в дитячий сад; дитина вмивається, причісується; дитина чистить зуби, витирається рушником; дитина робить зарядку; дитина миє руки з милом; дитина одягається; дитина роздягається; дитина вітається, вітає батьків, однолітків. Можна доповнити даний список іншими картинками. На картинках може бути зображений не одна дитина, а кілька дітей (хлопчик і дівчинка) в тих же самих ситуаціях.

Хід діагностики: вихователь пропонує дитині пограти з ним в гру. Картки розкладаються довільно на столі. Обов'язково дається час для ознайомлення дитини з ними. Потім, педагог просить дитину викласти картки в правильній послідовності: поклади так картинки, як ти себе ведеш, коли приходиш в дитячий сад; покажи, що ти робиш вдома з ранку, коли прокидаєшся. Обов'язково допомагайте дитині уточнюючими питаннями: Це ти прийшов з прогулянки або збираєшся на прогулянку? А що ти робиш після прогулянки? Для чого ми це робимо?

Після того як картинки будуть викладені в певній послідовності, вихователь просить дитину розповісти, що робить хлопчик чи дівчинка протягом дня або в певний час доби вдома і в дитячому саду.

Можливе використання не всіх, а двох-трьох послідовних картинок з набору в діагностиці дітей молодшого дошкільного віку. Наприклад, дитина миє руки з милом, витирає рушником, сідає за стіл обідати. Вихователь просить дитини розташувати ці картинки у правильній послідовності і пояснити, що робить хлопчик або дівчинка на картинках, чому саме в такій послідовності. Важливо, щоб дитина вирішила ігрову задачу самостійно, всі питання і коментарі слідують після виконання завдання. Правильність рішення ігровий завдання стає основним критерієм компетентності дитини.

Гра «Здорові зуби»

Мета гри: вивчити особливості компетентності дітей дошкільного віку в рішенні задач, пов'язаних з дотриманням правил здоров'я зубів, виконанням алгоритму догляду за зубами, профілактики зубних хвороб.

Зміст гри: ігрове двокольорове панно червоного і зеленого кольору (можливо у вигляді двоколірного дерева), набір карток із зображенням шкідливих і корисних для здоров'я зубів атрибутів і їжі, різноманітних ситуацій (можливо у вигляді листочків або Яблочков): зубна паста і щітка; щітки різних розмірів; молоко і сир; фрукти; овочі; цукерки і шоколад; морозиво і гарячий чай; дитина, розгризали зубами горіх; людина, що відкриває пляшку зубами; чашечка з полосканням для зубів; жувальна гумка; вітаміни; усміхнений дитина, відвідує лікаря-стоматолога; засмучений дитина в кабінеті у лікаря-стоматолога; зуб здоровий і зуб хворий. Можна доповнити даний список іншими картинками. На зеленій частині панно розташовується здоровий біленький усміхнений зубок, на червоній - сумний, з сльозинкою хворий зубок. Для дітей молодшого дошкільного віку фон картинок відповідно до змісту може бути червоного і зеленого кольору як додатковий орієнтир у вирішенні ігрової задачі.

Хід діагностики: Вихователь запрошує дитини в гру. Розкладає панно і пропонує малюкові заповнити колірне панно картинками, які роблять один зубок щасливим, а інший нещасним. Після вирішення ігрової задачі, педагог уточнює у дитини, чому він розташував картку саме в цій частині панно (або дерева здоров'я). Чим старша дитина, тим більше картинок пропонується йому для гри. Правильність рішення ігровий завдання стає основним критерієм компетентності дитини.

Гра «Небезпечні предмети»

Мета гри: вивчити особливості компетентності дітей дошкільного віку в рішенні задач, пов'язаних з дотриманням правил безпечної поведінки в процесі дій з небезпечними предметами.

Зміст гри: набір картинок із зображенням небезпечних побутових предметів: ніж, голки, ножиці, цвяхи, молоток, розетка, шнур з вилкою, вогонь в каміні, палаюча конфорка. Як і в попередніх випадках, цей список може бути продовжений, можна доповнити його побутовими приладами, які зараз в надлишку є в кожному будинку. Набір картинок із зображенням небезпечних і безпечних дій з перерахованими предметами.

Хід діагностики: Вихователь запрошує дитини в гру. Дорослий відбирає картинку із зображенням небезпечного предмета, з яким дитина зустрічається в побуті, частіше в домашніх умовах. Здається ряд уточнюючих питань: скажи, будь ласка, що це за предмет або знаком тобі цей предмет, то й назви; чому ми називаємо цей предмет небезпечним? Далі вихователь просить дитини відібрати картинки, на яких людина правильно використовує даний предмет і тоді він не є небезпечним для його здоров'я. Потім картинки, на яких людина веде себе неправильно і тоді предмети небезпечні для людини і його здоров'я. Після виконання завдання, педагог просить дитину прокоментувати свій вибір, особливо випадки, в яких допущена помилка. Вірність рішення ігровий завдання стає основним критерієм компетентності дитини.

Гра «Перша допомога»

Мета гри: вивчити особливості компетентності дітей старшого дошкільного віку в рішенні задач, пов'язаних з наданням елементарної медичної, психологічної самодопомоги та допомоги.

Зміст гри: картинки із зображенням дитини (хлопчик / дівчинка), який отримав травму: опік, синяк, садно, поріз, укол голкою або іншим гострим предметом і інші варіанти. Лялька хлопчика / дівчинки. Аптечка, в якій представлені: бинт, марлеві серветки, вата, йод, зеленка, палички з ватою, лейкопластир, чиста вода, імітація шматочків льоду. Картинки із зображенням засмученого, що плаче, страждає, самотнього і т.п. дитини (хлопчик / дівчинка).

Хід діагностики: Вихователь пропонує дошкільнику з урахуванням його статевої приналежності, вибрати будь-яку картинку, на якій зображена дитина, що отримав травму. Здається ряд уточнюючих питань: що сталося з дитиною, що вийшло в результаті, від чого він страждає? Чи можемо ми йому допомогти? Як?

Дитина самостійно дістає вміст аптечки, відбирає необхідні предмети і ляльці надає необхідну допомогу. Всі дії дитина здійснює самостійно без допомоги дорослого. Питання задаються тільки після того, як дитина вирішила поставлене перед ним завдання. Таким же чином вирішуються завдання, пов'язані з емоційним станом дитини, зображеного на картинці. Тут можна використовувати звукову ляльку для створення більш реалістичною ситуації. Вірність рішення ігровий завдання стає основним критерієм компетентності дитини.

Діагностичне лото «Небезпечна подорож»

Мета гри: вивчити особливості компетентності дітей старшого дошкільного віку в рішенні задач, пов'язаних з наданням елементарної медичної, психологічної самодопомоги та допомоги.

Зміст гри: ігрове поле, на якому зображений маршрут подорожі з картинками-питаннями; набір карток з картинками-відповідями; набір фішок різного кольору; ігровий кубик.

Хід діагностики: Завдання для дитини - правильно відповісти на питання-картинку і підібрати до нього потрібну картку-відповідь. Перелік питань-картинок: що робити при укусі тварини? При падінні під час рухливих або спортивних ігор? При сонячному ударі? При перегріванні на сонці? При ударі кінцівок і тулуба? При розтягуванні, переломі, вивиху? При отруєнні їжею (грибами, ягодами)? При укусі змії (отруйною, неотруйного)? При укусі комаром, лісовим кліщем, блохою? При опіку? При ударі головою? Як допомогти потопаючому людині?

У діагностиці беруть участь кілька дітей (від 2-ох людей). Перед початком гри ведучий - вихователь допомагає їм вибрати фішку, розігрує черговість ходів; картки з картинками-відповідями знаходяться у ведучого.

Вихователь пояснює правила: якщо фішка по ходу гри потрапляє в гурток зеленого кольору, то гравець повинен дати правильну відповідь на запитання; якщо відповідь правильна (номер на зворотній стороні картки повинен збігатися з номером питання), то ведучий видає грає учаснику картку з картинкою-відповіддю, яка викладається зверху на картку-питання, закриваючи його, так само дитина отримує додаткову можливість кинути кубик, просунувшись на кілька кроків вперед. Виграє той, хто першим потрапить в парк.

Вистав ДІТЕЙ МОЛОДШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ ПРО ЗДОРОВ'Я |  Обгрунтування системи пропонованих методів.

Розділ 1. Будова людського тіла |  Розділ 2. Правила чистюлі |  Рівні знань дітей |  У повсякденному життєдіяльності |  Між пропозиціями можна зробити паузу, перерва, якщо дитина втомиться або почне відволікатися. |  Опитувальник для дітей старшого дошкільного віку |  Рівні знань дітей |  Які? (Перерахуйте, будь ласка) ___________________________________ |  З чого складається Ваш звичайний сніданок? |  Як Ви проводите відпустку? |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати