Головна

Методика вивчення сформованості образу «Я» дошкільника

  1.  II. Завдання для поглибленого вивчення теми
  2.  II. Завдання для поглибленого вивчення теми
  3.  II. МЕТОДИ ВИВЧЕННЯ ЗАХВОРЮВАНОСТІ НАСЕЛЕННЯ
  4.  VІІ. Методика проведення и Організаційна структура заняття
  5.  А від них це процес реєвангелізації, набуття Істини, зміни світогляду і способу життя, виправлення в родових садибах піде на весь світ.
  6.  Антропогенез. Основні етапи антропогенезу. методи вивчення еволюції людини. Раси і расогенез. Адаптивні екологічні типи людини
  7.  Б. Держава як об'єкт вивчення

(Модифікований варіант методики. А. Б. Венгера)

.

Стомлений матеріали:на папері намальована вертикальна шкала з розподілами від -10 до +10 (центр позначений «0»), фішка.

Методика проведення:

1. Уяви собі людину, яка б тобі так подобався, що ти хотів би бути таким, як він, хотів би бути схожим на нього. Який це людина? Яким би ти хотів бути? На кого б ти хотів бути схожим?

2. Уяви собі людину, яка б тобі так не подобався, що ти ні за що не хотів би бути таким, як він, не хотів би бути на нього схожим. Який це людина? Яким би ти не хотів бути? На кого б ти не хотів бути схожим?

3. Що ти можеш розповісти про себе? Який ти сам?

Далі дитині пред'являють шкалу з характеристиками, названими дітьми у відповідях на питання і набір антонімів («хороший - поганий», «добрий - злий», «розумний - дурний», «сміливий - боягузливий», «сильний - слабкий»). Експериментатор дає наступну інструкцію: «На цій шкалі - все люди на світі: від найдобріших до самих злих (показ супроводжується рухом руки за шкалою зверху вниз), від самих злих до найдобріших (рух руки від низу до верху за шкалою). На самому верху знаходяться всі найдобріші люди на світі, в самому низу - самі злі, посередині - середні. Де ти серед всіх цих людей? Відзнач своє місце фішкою ».

Після того як дитина зробила вибір, його запитують: «Ти такий насправді чи хотів би бути таким? Відзнач, який ти насправді і яким би хотів бути ».

Результати проведеної методики оформляють в таблицю

Особливості образу «Я»

   Зміст уявлення дитини про себе  
 Прізвище ім'я дитини  "Я хороший"  «Самокритичний»  Змістовне уявлення про себе  Примітки педагога
 Початок року        
 Кінець року        

Узагальнюючи результати методики, з'ясовують сформованість у дітей образу «Я», уявлень про себе і ставлення дитини до себе. Високий рівень характеризується поєднанням диференційованої самооцінки при розрізненні реального та ідеального планів з змістовним розповіддю про себе.

Результати діагностики узагальнюються за двома напрямками.

По-перше, вихователю важливо виділити особливості соціально-морального розвитку всіх дітей групи - освоєння ними уявлень про правила і норми поведінки, уміння дотримуватися їх у повсякденному житті, розуміння ними почуттів і переживань оточуючих, вміння орієнтуватися на них у своїй поведінці, характер дитячих взаємин в колективі однолітків, прояви дітьми інтересу до інших людей, їх внутрішнього світу, ініціативність і самостійність дошкільнят.

Поступово протягом року вихователь збирає інформацію про соціально-особистісному розвитку дитини за такою схемою:

- Емоційне благополуччя дитини в групі дитячого садка, переважна настрій, активність в спілкуванні з дорослими і однолітками.

- Розуміння дитиною основних норм і правил поведінки (які не розуміє), вміння бачити ситуації неправильної поведінки, давати моральну оцінку поведінці інших і своїх власних вчинків.

- Основні риси спілкування і взаємодії з дорослими - активність, ініціативність у спілкуванні, вміння зрозуміти емоційні та фізичні стану дорослого і проявити співчуття, увагу, вміння культури спілкування (якими не володіє).

- Положення дитини серед однолітків, соціальний статус в групі, типова позиція в спілкуванні (лідер, партнер, підлеглий), проблеми взаємин з однолітками (якщо є).

- Знання дитиною своїх індивідуальних особливостей, вміння висловлювати свої почуття, бажання, потреби, інтерес до свого минулого, сьогодення та майбуття. Прояви самостійності, впевненості в собі, характер самооцінки.

- Найбільш яскраві особистісні якості та риси поведінки.

- Основні проблеми поведінки і спілкування (якщо є), їх передбачувані причини.

Оцінка проявів соціальної компетентності може здійснюватися на основі визначення педагогами особливостей індивідуального профілю соціального - розвитку кожної дитини. Ми вважаємо, що особливості індивідуального профілю будуть відрізнятися для дітей молодшого, середнього та старшого дошкільного віку. Тому пропонуємо окремі матриці для визначення індивідуального профілю соціального розвитку дітей кожної вікової групи.

 Аналіз дитячих малюнків на тему «Моя сім'я». |  Дітей середнього віку


 Санкт-Петербург |  Метод природного спостереження за дітьми і їх проявами у взаємодії з дорослими і однолітками. |  Дитину третього року життя. |  Л. Н. Галігузова, С. Ю. Мещерякової, Е Про Смирнової). |  Протокол реєстрації параметрів розвитку соціальної взаємодії на третьому році життя дитини в ігровій діяльності |  Діагностика особистісно-соціально розвитку дошкільників |  III. дружелюбність-конфліктність |  Обробка результатів |  пред'явлення завдання |  Діагностика ставлення дитини до здоров'я та здорового способу життя |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати