Головна

Глава 10. Факел Елліса Вайет 3 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

- Все, - відповів Лі Хансакер. - Люди по натурі своєї негідники, і не варто вимагати від них чогось іншого. Справедливість? Ха! Погляньте на це. - Рука Лі описала коло. - Довести до цього таку людину, як я!

Світло полудня за вікном здавався сірими сутінками серед похмурих дахів і оголених гілок дерев; це місце не було схоже на село, а й до міста явно не дотягував. Туман і вогкість просочили стіни кухні. Купа залишилася від сніданку посуду височіла в мийці, каструля з тушкованим м'ясом гарчала на газовій плиті, випускаючи пар з жирним запахом дешевого м'яса; курна друкарська машинка стояла серед паперів на столі.

- «Твентіс сенчурі мотор компані», - сказав Лі Хансакер, - носила одна з найславетніших імен в історії американської промисловості. А я був президентом цієї компанії. Мені належав завод. Але вони так і не захотіли дати мені жодного шансу.

- Хіба ви були президентом «Твентіс сенчурі мотор»? А я думала, що ви очолювали корпорацію «Загальний сервіс», хіба не так?

- Так, так, але це одне і те ж. Ми перекупили у них завод. Ми збиралися досягти успіху, як і вони, тільки ще більше. І взагалі, ким, чорт візьми, був Джед Старнс? Так просто механіком в глухому гаражі, - хіба ви не знаєте, що саме так він і починав, з порожнього місця? А моя сім'я належала до вершків нью-йоркського товариства. Мій дід був членом Законодавчих зборів країни. Не провина мого батька, що він не зміг дати мені власний автомобіль, коли послав мене вчитися. У всіх інших школярів були власні машини. Але сім'я мого батька була аж ніяк не гірше сім'ї будь-якого з них. Коли я почав вчитися в університеті ... - Він раптово осікся. - Так з якої ви, кажете, газети?

Вона вже говорила, як її звуть, а тепер чомусь зраділа, що він не зрозумів, хто вона, хоча і не знала, навіщо їй це і чому їй не захотілося, щоб він дізнався її.

- Я не говорила, що я з газети, - відповіла Дегні. - Мені потрібна деяка інформація про моторобудівному заводі для моїх особистих цілей, а не для публікації.

- О ... - Здавалося, він був розчарований. І похмуро продовжив, як ніби вона була винна в тому, що навмисно завдала йому образу: - Я подумав, що ви, можливо, прийшли за попередніми інтерв'ю, тому що я пишу зараз свою біографію. - Він тицьнув рукою в бік паперів на столі. - І мені є що сказати. Я маю намір ... Ох, чорт забирай! - Раптом вигукнув Хансакер, раптово згадавши щось.

Він рвонувся до плити, підняв кришку з каструлі і почав енергійно заважати своє вариво, не думаючи про те, що робить. Він кинув мокру ложку на плиту - жир з неї закапав на газовий пальник - і знову повернувся до столу.

- Да-а, я напишу про своє життя, якщо тільки мені дадуть такий шанс, - продовжував він. - Як я можу сконцентруватися на серйозну роботу, коли змушений займатися цим? - Він кивнув у бік плити. - Друзі, ха-ха! Вони вважають, що тільки через те, що вони дозволили мені увійти до них у справу, мене можна експлуатувати, як китайського кулі! Тільки через те, що мені більше нікуди йти. У них-то життя що треба, у друзів моїх. Він пальцем не поворухне в будинку, просто сидить весь день в своїй лавці, в цій Вошивої, маленької, майже не приносить доходу крамничці - хіба можна порівняти її з важливістю книги, яку я пишу? А вона виходить за покупками і просить мене покарауліть для неї це чортове вариво. Вона знає, що письменник має потребу в спокої і зосередженості, але хіба вона піклується про це? Ви знаєте, що вона викинула сьогодні? - Він змовницьки схилився над столом і показав на мийку з посудом. - Вона відправилася на ринок і залишила весь посуд після сніданку там, сказавши, що займеться нею потім. Я знаю, на що вона сподівається. Вона сподівається, що посуд помию я. Так ось, хай не сподівається. Я залишу все це там, де воно зараз.

- Ви не дозволите мені задати вам кілька питань про моторобудівному заводі?

- Чи не уявляйте собі, що мотори були єдиним заняттям в моєму житті. До них я займав чимало важливих постів. Я успішно займався в різний час підприємствами з виробництва хірургічних інструментів, упаковки з паперу, виготовлення чоловічих капелюхів і пилососів. Звичайно, такого роду заняття не давали великих дивідендів. А ось моторобудівний завод - це вже був для мене величезний шанс. Це було тим, до чого я прагнув.

- Як вам вдалося придбати його?

- Він був створений для мене, моя мрія, що обернулася дійсністю. Завод був закритий - він збанкрутував. Спадкоємці Джеда Старнса швидко довели його до цього. Не знаю вже точно, як це все сталося, але вони затіяли якусь дурість, і компанія прогоріла. Хлопці з залізниці закрили там місцеву лінію. Місце стало нікому не потрібним, ніхто туди не їхав. Але він-то був там, великий завод з усім обладнанням, верстатами, з усім тим, що принесло Джеду Старнсу мільйони. Це було якраз те, що мені було потрібно, той самий шанс, на який я мав повне право. Тоді я зібрав разом кількох друзів, і ми заснували корпорацію «Загальний сервіс» і вклали в неї трохи грошей. Але у нас їх було недостатньо, нам був необхідний кредит, щоб допомогти розпочати справу. А справа була вірне. Ми були молоді і готові почати велику кар'єру, ми були задоволені і з надією дивилися в майбутнє. І ви думаєте, хоч хтось нас підбадьорив? Нітрохи. Вони нічого не дали, ці жадібні, заздрісні стерв'ятники, що окопалися в свої привілеї! Як же можна досягти успіху в житті, якщо ніхто не дає вам заводу? Ми не могли змагатися з цими шмаркачами, які успадкували цілу купу заводів, хіба не так? Хіба ми не маємо права на такі ж можливості? Ось так, і нема чого при мені говорити про справедливість. Я працював як віл, намагався випросити хоч кого-небудь дати нам кредит, але цей негідник Мідас Малліган відразу кинув мене на канати. Дегні випросталася:

- Мідас Малліган?

- Так ... Банкір, який виглядав як водій вантажівки, та й зрештою, і говорив, і діяв так само.

- Ви знали Мідаса Маллігана?

- Чи знав я його? Так я єдиний, хто задав йому прочухана ... хоча це і не принесло мені нічого хорошого.

Час від часу Дегні з почуттям внутрішнього незручності згадувала про Мидасе Малліганом, про його зникнення, як згадують розповіді про кораблях-примар, які носяться по хвилях, покинуті командою, або про незрозумілі вогнях, спалахують на небі. Про ці загадки вона згадувала без всяких причин, якщо не брати до уваги того, що це були таємниці, яким аж ніяк не випливало бути таємницями; звичайно, на те були свої причини, але ні одна відома причина не могла прояснити їх.

Мідас Малліган був свого часу найбагатшим і, отже, самим засуджує людиною в країні. Він ніколи не залишався в програші, куди б не вкладав свій капітал. Все, до чого він доторкався, перетворювалося в золото. «Це тому, що я знаю, до чого можна торкатися», - пояснював він. Ніхто не міг зрозуміти систему його розрахунків: він відкидав угоди, які здавалися абсолютно надійними, і вкладав дуже великі суми в підприємства, про які інші банкіри і чути не хотіли. Протягом багатьох років він був спусковим гачком, який надсилав несподівані, абсолютно неймовірні кулі промислового успіху, свістевшіе у всіх куточках країни. Саме він першим вклав гроші в «Реарден стіл», таким чином він допоміг Реардену завершити покупку кинутих сталеливарних заводів в Пенсільванії. Коли один з економістів, звертаючись до нього, назвав його щасливим гравцем, Малліган відповів:

- Знаєте, чому вам ніколи не бути багатим? Тому що ви вважаєте мою роботу азартною грою.

Ходили чутки, що той, хто хоче мати справу з Мидасом Малліганом, повинен дотримуватися неписане правило: прохач кредиту ніколи не повинен згадувати про свої особисті потреби або будь-яких особистих почуттях. В іншому випадку бесіда припинялася і прохачеві більше ніколи не представлялося випадку говорити з Мидасом Малліганом.

- Чому ж, можу, - відповів Мідас Малліган, коли його запитали, чи може він назвати людину більш огидного, ніж той, чиїм серця невідома жалість. - Людина, яка користується жалістю до себе як зброєю.

Протягом усього свого довгого діяльності він не звертав уваги на нападки суспільства, крім одного разу. Його звали Майкл, але якось раз один з газетярів з кліки піклувальників про людство назвав його Мидасом Малліганом, і це прізвисько пристало до нього як лайливе. Малліган звернувся до суду з вимогою офіційно змінити його ім'я на Мідас. Суд задовольнив його вимогу.

В очах сучасників він був людиною, яка вчинила один із смертних гріхів: він пишався своїм багатством.

Дегні добре знала все, що говорили про Мидасе Малліганом, але ніколи з ним не зустрічалася. Сім років тому Мідас Малліган зник. Одного ранку він вийшов зі свого будинку, і більше ніхто нічого про нього не чув. На наступний день вкладники банку Маллігана отримали сповіщення, в яких їх просили отримати свої депозити в зв'язку з тим, що банк закривається. У наступному розслідуванні з'ясувалося, що Малліган запланував закриття банку заздалегідь і подбав про всі деталі; службовці просто виконували його інструкції. Це було саме зразкове закриття банку, яке коли-небудь бачила країна. Всі вкладники отримали свої гроші з усіма відсотками, аж до сотої частки відсотка. Все майно банку було продано вроздріб різним банківським організаціям. Коли підвели баланс, виявилося, що він зведений акуратно до останнього цента, нічого не залишилося понад належного, і таким чином банк Маллігана припинив існування.

Ніщо не могло допомогти зрозуміти рішення Маллігана, з'ясувати його особисту долю і долю його багатомільйонного статку. Людина та її багатство зникли, ніби їх ніколи не було. Ніхто не був попереджений про його вирішенні, і не відбулося ніяких подій, які могли б це пояснити. Якби, дивувалися дозвільні уми, йому захотілося піти від справ, чому б не продати з великим прибутком свій банк, що можна було легко зробити, а не ліквідувати його? Ніхто не міг дати відповіді. У нього не було ні сім'ї, ні друзів. Його службовці нічого не знали; того ранку він вийшов, як завжди, з дому і не повернувся, і це було все.

На зникнення Маллігана, багато років сумно думала Дегні, лежала печать якоїсь неймовірності; немов один раз в Нью-Йорку пропав хмарочос, залишивши після себе лише порожнє місце на перехресті. Людина, подібний Малліганом, і стан, яке він забрав з собою, ніде не могли б сховатися, як не міг загубитися хмарочос, - він все одно височів б посеред якоїсь долини або лісу, обраних в якості укриття. Навіть якби його зруйнували, все одно залишилася б гора уламків, які не можна було б не помітити. Але Малліган зник - і з тих пір минуло вже сім років, і в плутанині чуток, припущень, припущень, історій в додатках до недільних газет, свідків, які стверджували, що бачили його в різних куточках планети, так ніколи і не з'явилося достовірного пояснення цього зникнення.

Серед усіляких історій була одна, настільки не схожа на інші, що Дегні в неї повірила. Говорили, що останньою його бачила бабуся, яка продавала квіти на перехресті в Чикаго біля банку Маллігана. Вона розповідала, що він зупинився і купив у неї букет перших в тому році дзвіночків. Вона в житті не бачила такого щасливого обличчя, як у нього; він виглядав юнаків, перед яким відкривалося велике, нічим не мутне бачення майбутнього життя; всі ознаки болю і напруги, відмітини прожитих років на обличчі людини, - все кудись пішло, а то, що залишилося, можна було назвати радісним очікуванням і спокоєм. Він купив квіти, немов підкоряючись раптовому пориву, і підморгнув старенькій, ніби запрошуючи її розділити з ним веселий жарт. Він сказав їй:

- Знали б ви, як я завжди любив її - життя!

Вона в подиві втупилася на нього, а він вже відійшов, стискаючи квіти в руці немов м'ячик, - широка пряма фігура в непомітно-дорогому пальто бізнесмена, що загубилося серед прямих ліній високих будівель ділових центрів, у вікнах яких відбивалося весняне сонце.

- Мідас Малліган був хибним негідником, у нього на серці був випалений знак долара, - говорив Лі Хансакер в прогірклому диму від варива. - Все моє майбутнє залежало від жалюгідного півмільйона доларів, який для нього був розмінною монетою, але, коли я попросив його про кредит, він навідріз відмовив, і все тому, що я не зміг запропонувати йому ніякого забезпечення. Але як я міг запропонувати йому якесь забезпечення, коли ніхто і ніколи не дав мені шансу на що-небудь серйозне? Чому іншим він давав гроші, а мені - ні? Це ж суща дискримінація. Йому було наплювати на мої почуття, він сказав, що мої минулі невдачі показали, що мені не можна довірити навіть візок з овочами, не кажучи вже про заводи, які виготовляють мотори. Які невдачі? Що я міг зробити, якщо неосвічені бакалійники відмовилися купувати у мене паперову тару? За яким правом він взявся судити про мої здібності? Чому мої плани щодо мого власного майбутнього повинні залежати від випадкового судження егоїстичного монополіста? Цього я не міг знести. Я подав на нього в суд.

- Що-що ви зробили?

- Ну да, - гордо відповів Хансакер. - Я подав на нього в суд. Упевнений, що це здалося б дивним в ваших ультраконсервативних східних штатах, але в штаті Іллінойс було дуже гуманне, дуже прогресивне законодавство, за яким я міг судитися з ним. Повинен сказати, що це був перший випадок такого роду, але я найняв вельми вправного ліберального адвоката, який знайшов для мене лазівку. Він послався на Закон про надзвичайний економічний стан, який забороняє дискримінацію за будь-яких причин, які стосуються будь-якої людини в його правах забезпечити своє існування. Його прийняли, щоб захистити права поденних робітників і їм подібних, але його можна було застосувати і до мене і моїм партнерам, адже так? Отже, ми вирушили в суд і засвідчили всі наші пригоди в минулому, і я розповів про слова Маллігана, який стверджував, що мені не можна довірити і візок з овочами, і ми довели, що всі члени корпорації «Загальний сервіс» не мали ні престижу, ні кредитів, ні інших засобів до існування; і, таким чином, придбання моторобудівного заводу було нашим єдиним шансом вижити; і, таким чином, Мідас Малліган не мав права нас дискримінувати; і, таким чином, ми мали право вимагати за законом, щоб він надав нам кредит. О, у нас були всі підстави виграти процес, але головуючим в суді виявився його честь суддя Наррагансетт, один з тих старомодних ченців від судочинства, які мислять як математики і ніколи не беруть до уваги людську сторону справи. Він просто сидів в усі час процесу як мармурова статуя - одна з тих мармурових статуй, ну тих, що з зав'язаними очима. В кінці процесу він рекомендував членам журі винести вердикт на користь Мідаса Маллігана - і виголосив багато дуже образливих слів на мою адресу і на адресу моїх партнерів. Але я подав апеляцію до суду вищої інстанції, і суд вищої інстанції переглянув справу і наказав Малліганом видати нам кредит на наших умовах. У його розпорядженні було три місяці, щоб виконати рішення суду, але, перш ніж термін закінчився, сталося щось, чого ніхто не міг припустити, - він буквально розчинився в повітрі разом зі своїм банком. На рахунках банку не залишилося ні цента понад покладений, щоб отримати належну нам по суду суму. Ми витратили масу грошей на детективів, намагаючись його відшукати, - хто б цього не зробив? - Але нам довелося відступити.

Ні, міркувала Дегні, цей процес, хоча він і викликає нудотне почуття, аж ніяк не гірше багато чого з того, що роками доводилося терпіти Мідасу Малліганом. Він зазнав великих втрат за постановами суду в подібних процесах, за законами і постановами, обійшовся йому в набагато більші суми; він все виніс і працював ще наполегливіше, не схоже, що саме цей процес зломив його.

- Що трапилося з суддею Наррагансетт? - Мимоволі поцікавилася вона і здивувалася, в якому зв'язку задала це питання. Вона майже нічого не знала про суддю Наррагансетт, але чула і запам'ятала це ім'я, тому що воно не могло належати нікому, крім жителя Північної Америки. І тільки зараз раптом згадала, що нічого не чула про нього в останні роки.

- А, він пішов на пенсію, - відповів Лі Хансакер.

- Хіба? - Її запитання прозвучало як видих.

- Ну так.

- Коли ж?

- А, десь півроку тому.

- Чим він займався після того, як пішов на пенсію?

- Не знаю. Не думаю, що хто-небудь з тих пір чув про нього.

Він здивувався, чому у неї такий переляканий вигляд. Частково її переляк пояснювався тим, що вона сама не могла зрозуміти причину цього.

- Будь ласка, розкажіть мені про моторобудівному заводі, - із зусиллям вимовила Дегні.

- Ну що ж, Юджин Лоусон з Народного загальнодоступного банку округу Медісон нарешті видав нам кредит, щоб викупити завод, але він був всього лише пустодзвін і жмот, у нього не було достатньо грошей, щоб допомогти нам, і він нічого не зміг зробити, коли ми збанкрутували. Це сталося не з нашої вини. З самого початку все було проти нас. Як ми могли налагодити виробництво, якщо у нас не було залізниці? Хіба ми могли купити залізницю? Я спробував спростити їх знову відкрити залізничну гілку, але ці негідники з «Таггарт транс ...» - Він замовк. - Послухайте, а ви не з тих ТАГГАРТ?

- Я віце-президент «Таггарт трансконтінентал».

Він подивився на неї в повному заціпенінні, вона побачила в його затягнутих поволокою очах боротьбу страху, запопадливості і ненависті. Все це вилилося у раптовий крик:

- Та на що ви мені здалися, ви, великі шишки! Не думайте, що я вас боюся, не чекайте, що я стану молити вас про роботу. Я ні в кого не прошу милості. Він, мабуть, ви не звикли, щоб з вами так розмовляли, хіба ні?

- Містер Хансакер, я буду вам дуже вдячна, якщо ви повідомите необхідні мені відомості про завод.

- Ваш інтерес дещо запізнився. В чому справа? Вас стала мучити совість? Ви дозволили Джеду Старнсу здорово розбагатіти на цьому заводі, але нам ви не дали ніякої відстрочки. Адже ми робили все те ж саме, що і він. Ми якраз почали випускати той самий тип двигуна, який і приносив йому багато років найбільше грошей. А потім якийсь прибулець, про який ніхто нічого не чув, відкрив заводик в Колорадо під вивіскою «Нільсен моторі» і почав випускати новий двигун того ж класу, що і модель Старнса, але в два рази дешевше! Хіба ми могли з цим впоратися? Для Джеда Старнса все скінчилося добре, в його час ще не з'явився суперник з настільки руйнівними ідеями, але нам-то що було робити? Де нам було змагатися з цим Нільсеном, коли ніхто не створив для нас двигуна, який витримав би конкуренцію з ним?

- Ви отримали дослідницьку лабораторію Старнса повністю?

- Так, так, вона у нас була. Все було.

- І його співробітники?

- О, деякі з них. Більшість пішли в той період, коли закривали завод.

- І його дослідний персонал?

- Вони пішли.

- Наймали ви самі нових співробітників?

- Так, так, кількох - але дозвольте вам сказати, що у мене не було великих грошей, щоб витрачати їх на такі речі, як лабораторія, у мене бракувало фондів, навіть щоб зробити перепочинок. Я навіть не міг оплатити абсолютно необхідну модернізацію та ремонт, який змушений був робити, - на жаль, завод виявився застарілим з точки зору умов для продуктивної праці. У кабінетах наших службовців були тільки голі стіни і маленькі умивальні кімнатки. Будь-який сучасний психолог скаже вам, що ніхто не зміг би успішно працювати в такій наводить тугу обстановці. Я змушений був надати своєму кабінету більш яскраву колірну гамму і пристойний сучасний туалет з невеликим душем. Більш того, я витратив багато грошей на нову їдальню, кімнату для ігор і кімнату відпочинку для робітників. Треба ж було створити психологічний клімат, чи не так? Будь-освічена людина знає, що людину створюють матеріальні чинники його оточення, а знаряддя виробництва визначають його свідомість. Але люди не хочуть чекати, поки закони економічного детермінізму нададуть на них свій вплив. До сих пір у нас не було заводу з виробництва моторів. Ми повинні були дати знарядь виробництва час перетворити наші мізки, чи не так? Але ніхто не дав нам цього часу.

- Чи можете ви розповісти мені, як працював ваш дослідний персонал?

- А, у мене склалася група перспективних молодих людей, всі вони мали дипломи наших кращих університетів. Але це не принесло мені нічого хорошого. Не знаю, чим вони там займалися. Думаю, просто сиділи і проїдали свою зарплату.

- Хто відповідав за вашу лабораторію?

- Хай йому грець, як я тепер можу це пам'ятати?

- Ви пам'ятаєте ім'я хоч одного співробітника дослідницької лабораторії?

- Ви що, думаєте, ніби у мене був час особисто знайомитися з кожним вступником?

- Хто-небудь з них колись згадував про якісь експериментах з ... з абсолютно новим типом двигуна?

- Якого двигуна? Дозвольте нагадати вам, що керівник мого рівня не суне ніс в лабораторії. Я проводив майже весь час в Нью-Йорку і Чикаго, намагаючись вибити гроші, щоб ми могли функціонувати далі.

- Хто був головним інженером заводу?

- Дуже здібний хлопець на ім'я Рой Каннігем. Він загинув торік у результаті автокатастрофи. Говорили, що вів машину п'яним.

- Чи не могли б ви дати мені імена та адреси ваших співробітників? Кого-небудь, кого ви згадаєте?

- Я не знаю, що з ними стало потім. У мене не було настрою стежити за цим.

- Чи збереглися у вас якісь документи по заводу?

- Звичайно, вони у мене є. Вона стрепенулася:

- Чи не дозволите поглянути на них?

- Питаєте!

Здавалося, Хансакер горить бажанням допомогти, він піднявся і вибіг. Те, що він поклав перед нею, виявилося товстенним альбомом вирізок: в ньому були вирізки з газетних інтерв'ю і звітів його агента зі зв'язків з пресою.

- Я теж був одним з великих промисловців, - гордо зауважив він. - Національного масштабу, як ви зможете переконатися. Моє життя складе цілу книгу глибокої людської значущості. Я б давно закінчив її, якби мені дали відповідні знаряддя виробництва. - Він запекло вдарив по друкарській машинці. - Я не можу працювати на цю кляту машинці. Вона не робить прогалин. Як я можу знайти натхнення і написати бестселер, якщо друкарська машинка не робить прогалин?

- Дякую вам, містере Хансакер, - сказала Дегні. - Гадаю, це все, що ви могли мені повідомити. - Вона піднялася. - Ви часом не знаєте, що сталося з спадкоємцями Старнса?

- О, вони поспішили зникнути, коли покінчили з заводом. Їх було троє: два сина і дочку. Останнє, що я чув, - вони сховалися в Дюранса, в штаті Луїзіана.

Останнім, що вона побачила, повернувшись до виходу, був раптовий стрибок Лі Хансакера до плити; він скинув з каструлі кришку і впустив її на підлогу, він дув собі на пальці і матюкався - спекотне згоріло.

* * *

Від стану Старнса мало що залишилося, а від його спадкоємців і того менше.

- Вони не сподобаються вам, міс Таггарт, - сказав начальник поліції міста Дюранс, штат Луїзіана. Це був літній чоловік із запеклим виразом обличчя, викликаним не сліпий озлобленістю, а вірністю чітким життєвим критеріям. - У світі багато різних людей - злочинців, вбивць-маніяків, але знаєте, мені здається, що таких людей, як Старнси, не можна показувати жодному порядній людині. Це погані, бридкі люди ... Так, вони все ще живуть в цьому місті, вірніше, двоє з них. Третій помер. Покінчив життя самогубством. Це сталося чотири роки тому. Мерзенна історія. Його звали Ерік Старнс, самий .младшій з трьох. Він був одним з тих невзрослеющіх молодиків, які плачуться про свою чутливості і вразливості, хоча їм давно перевалило за сорок. Всі твердив, що жити не може без любові. Жив на утриманні жінок старших за себе, коли йому вдавалося таких знайти. Потім почав доглядати за шістнадцятирічної дівчиськом, дуже красивою. Але вона не захотіла мати з ним нічого спільного. Вона була заручена з одним хлопцем, за якого і вийшла заміж. У день їхнього весілля Ерік Старнс вліз до них в будинок, і коли після вінчання вони повернулися з церкви додому, то знайшли його мертвим у себе в спальні. Він перерізав собі вени. Там все було залито кров'ю ... Звичайно ж, можна пробачити людини, коли він тихо, з власної волі йде з життя. Хто має право судити про страждання людини і про межі того, що він може винести? Але коли людина вбиває себе і виставляє свою смерть напоказ, щоб заподіяти біль іншому, коли він іде з життя від злоби, йому немає і не може бути ніякого прощення або виправдання. Такий гнилої до мозку кісток людина заслуговує, щоб люди плювалися при згадці про нього, а не відчували жалість і біль, як він хотів ... Це те, що стосується Еріка Старнса. Якщо хочете, я скажу вам, де знайти двох інших.

Джеральда Старнса Дегні знайшла в нічліжці. Згорнувшись калачиком, він лежав на ліжку. У його волоссі не було сивини, але на підборідді стирчала біла, як висохла трава, щетина. Його обличчя зовсім нічого не виражало. Він був п'яний. Коли він говорив, його голос раз у раз переривався безглуздим злим смішком.

- Він прогорів, цей знаменитий завод. Лопнув під три чорти, як мильна бульбашка. Ось що з ним сталося. Вас це турбує, мем? Цей завод ні до біса не годився. Дерьмово був завод. І люди - лайно. Схоже, я повинен перед кимось вибачитися, але я не збираюся цього робити. Мені наплювати. Люди вивертаються, намагаючись і далі ламати цю комедію, тоді як все це гниль, все: машини, будинки, душі - і в будь-якому випадку це нічого не змінить. Бачили б ви цих розумників, які на всі лади танцювали під мою дудку, коли я був при грошах. Всі ці професори, поети та інтелектуали, рятівники світу, ті, хто возлюбив братів своїх. Весело було. Мені хотілося робити добро, тепер вже не хочеться. Добро? Нема його. Ні хріна його немає в цьому чортовому світі. Знаєте що, якщо я чогось не хочу, то не хочу, і все тут. Якщо хочете щось дізнатися про цей завод, звертайтеся до моєї сестри. До моєї найдорожчої люб'язною сестриці, яка згребла під себе все грошики, а іншим і поглянути на них не давала. Вона не дуже-то від всього цього постраждала, хоча харчуватися в закусочних - це не те, що раніше. Це тобі не шикарні ресторанні страви. Але все одно, хіба вона дала хоч цент своєму братові? Цей благородний план, який з тріском провалився, був нашою спільною ідеєю. Але вона дала мені хоч цент? Ха! Ідіть подивіться на цю герцогиню. Яке мені діло до цього заводу? Це була всього лише купа обмазаних маслом верстатів. За склянку віскі я продам вам всі свої права на нього, і своє ім'я на додачу. Я - останній з Старнсов. О, це було гучне ім'я - Старнс. Я продам вам його - за склянку віскі. Ви думаєте, що я смердючий бродяга. Але вони нічим не кращі. Це в рівній мірі відноситься і до них, і до таких багатим дамам, як ви. Я хотів робити добро людям. Ха! Щоб вони варилися в киплячій олії. Ось була б потіха. Щоб вони подавилися. Та що з того?

Сивий бродяга на сусідньому ліжку застогнав уві сні і перекинувся з боку на бік. З його ганчір'я на підлогу випала п'ятицентові монета. Джеральд Старнс підняв її і засунув собі в кишеню. Злобно посміхаючись, він подивився на Дегні:

- Що, хочеш розбудити його і насолити мені? А я скажу, що ти брешеш.

Айві Старнс жила в смердючому бунгало, що стояв на березі Міссісіпі, на самому краю міста. Схрестивши ноги, вона сиділа на подушці, немов старий Будда. У неї був примхливий рот дитини, що вимагає, щоб його любили, - на товстому, безбарвному обличчі п'ятдесятирічної жінки. Очі її нагадували стоячі калюжі. Вимовлені нею слова своєї монотонністю нагадували падаючі краплі дощу.

- Дівчинка моя, я не можу відповісти на твої питання. Дослідницька лабораторія? Інженери? З якого дива мені про них пам'ятати? Цим цікавився мій батько, я ж - ніколи. Мій батько був поганою людиною. Крім бізнесу, його ніщо не цікавило. У нього не було часу для любові, тільки для грошей. Ми з братами жили в іншому світі. Нашою метою було не виробляти всякі технічні штучки, а творити добро. Ми принесли з собою на завод новий план. Це було одинадцять років тому. Нас погубили жадібність, егоїзм і низинна, тваринна людська натура. Це був одвічний конфлікт між духом і матерією, між душею і тілом. Ми просили від них тільки одного: відректися від схиляння перед матерією. Але вони не змогли цього зробити. Я нікого не пам'ятаю з тих людей, які тебе цікавлять. Я не хочу про них пам'ятати ... Інженери? По-моєму, це через них почалася гемофілія. Так, так, ти не почулося. Я сказала - гемофілія, несворачіваемостью крові, кровотеча, яку неможливо зупинити. Вони пішли першими. Пішли від нас, один за іншим ... Наш план? Ми втілили в життя надзвичайно благородне з усіх принципів, відомих в історії. Від кожного по здатності, кожному по потребі. Все на заводі, починаючи від прибиральниць і закінчуючи директором, отримували однакову зарплату - самий що ні на є мінімум. Два рази на рік ми збиралися на збори, де кожен викладав, у чому, як він вважає, полягають його потреби. Ми голосували за кожним випадком і більшістю голосів встановлювали для кожного його потреби і визначали його здатності. Подібним же чином ми ділили і доходи заводу. У винагороди виходили з потреб, в штрафах - з здібностей. Той, хто, на думку більшості, більше всіх потребував, більше всіх і отримував. Тих, хто, на думку більшості, працював не на повну силу своїх здібностей, штрафували, і вони зобов'язані були працювати понаднормово, але вже безкоштовно. Таким ось був наш план. Він ґрунтувався на принципах альтруїзму і вимагав від людей працювати не з особистої зацікавленості, а з любові до ближнього.

Глава 10. Факел Елліса Вайет 2 сторінка |  Глава 10. Факел Елліса Вайет 4 сторінка

Глава 7. Експлуататори і експлуатовані 5 сторінка |  Глава 8. Лінія Джона Галта 1 сторінка |  Глава 8. Лінія Джона Галта 2 сторінка |  Глава 8. Лінія Джона Галта 3 сторінка |  Глава 8. Лінія Джона Галта 4 сторінка |  Глава 9. Святе і опоганене 1 сторінка |  Глава 9. Святе і опоганене 2 сторінка |  Глава 9. Святе і опоганене 3 сторінка |  Глава 9. Святе і опоганене 4 сторінка |  Глава 10. Факел Елліса Вайет 1 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати