Головна

IV. ПРО ТЕ, ЩО ТАКЕ ІСТИННА СВОБОДА

1.  III. Що таке клімат і як впливає він на душевний лад і тілесне складання людини?
  2.  XXX. ЩО Ж ЦЕ ТАКЕ - ВЕЛИКА ПУСТКА буддистів (будителів, будетлян, людей, які тут, скоро будуть).
  3.  А як же свобода волі? - Нагадав я.
  4.  А. Що таке політичні інститути?
  5.  абсурдна свобода
  6.  Б. Що таке політика?

Тільки про ту людину можна сказати, що він вільний, який живе так, як він хоче. Розумна людина завжди живе так, як він хоче, і ніхто на світі не може йому в цьому перешкодити, тому що він тільки того й бажає, що можливо отримати. І тому розумна людина вільний.

Ніхто не бажає бути винуватим, ніхто не хоче жити в помилках, неправедно, ніхто не вибирає собі навмисне такого життя, від якої він буде сумувати і мучитися, ніхто не скаже, що йому хочеться жити кепсько і розпусна. Значить, все люди. Живуть несправедливої ??життям, живуть так не за своїм бажанням, а проти волі. Вони не хочуть ні печалі ні страху а тим часом постійно страждають і бояться. Вони роблять те, чого не хочуть. Стало бути, вони не вільні.

Скажи це якомусь вельможі або сенатору, він погодиться з тобою і нічого тобі не зробить, якщо ти йому при цьому скажеш:

- Звичайно, ти муж мудрий, і до тебе ці слова не стосуються.

Але якщо ти скажеш йому всю правду, скажеш йому, що і він не вільний, що і він такий же розбещений раб, як і інші раби, то він, звичайно, поб'є тебе.

- Як! - Скаже він, - я - раб? У мене батько і мати були не кріпаки, та й мене ніхто не купував! Я адже сенатор і близький Цезарю людина; я сам маю цілу юрбу рабів?

- По-перше, милий мій сенатор, дуже може бути, що і батько і мати твої були такими ж рабами, як і ти; може бути, і предки твої все до єдиного були такими ж рабами. Але якби навіть всі вони були святими людьми, то адже ти-то сам через це не станеш святим? Що з того, що вони були добрі, жалісливі, нічого не боялися, були панами над своїми похотями, якщо ти сам і зол, і безжалісний, і боягуз, і не вмієш впоратися з собою?

- Ну навіть якщо б я і був таким, чому ж ти кажеш, що я - раб?

- А як ти думаєш: хіба не раб той, хто діє не по своїй волі, а з примусу?

- Така людина, звичайно, раб. Але мене ніхто ні до чого не може примусити, крім Цезаря, нашого владики!

- Ось зараз вже ти сказав, що у тебе є владика; отже, він тебе може примусити.

- Та це ж Цезар наш спільний хазяїн, не тільки мій!

- Залишимо Цезаря в спокої. Хіба він один у тебе господар? Чи не рабствуешь ти ще й іншим господарям? Відповідай мені ось на що: чи мав ти коли-небудь коханку - все одно вільну або рабиню?

- Якщо і мав, то це зовсім не стосується того, про що ми говоримо.

- А ось подивимося. Скажи-но мені, хіба твоя коханка не примушувала тебе робити те, чого тобі не хотілося? Згадай-но, не гаяв ти на неї більше, ніж хотів? Чи не сварився чи через неї зі своїми рідними і знайомими? Чи не догоджав їй всіляко, а може бути, і лестив їй, і цілував у ній ноги? Ти вважав би себе останнім рабом, якби тебе могли змусити поцілувати ноги хоча б навіть у Цезаря. А таке прислужництво своїй коханці - хіба не рабство? Що ж після цього назвеш ти рабством? Ти, я бачу, червонієш; тобі, вірно, совісно згадувати про це. Ну, поговоримо про інше.

Кожна людина знає, коли можна назвати тварину вільним. Є люди, які тримають у себе приручених левів. Вони тримають їх під замком, годують і водять їх всюди за собою. Ніхто не скаже, що такий лев вільний; навпаки, кожен скаже, що, чим солодший його життя, тим більше він раб. Жодна людина не захоче бути на місці такого лева; та й будь-яке спіймана тварина чогось чтого не перетерпить, щоб тільки вирватися на свободу. Деякі тварини навіть морять себе голодом, щоб позбутися від неволі. Потрібно багато праці і турбот, щоб утримати їх в рабстві, під замком; і якщо вони не тікають, то все-таки гинуть. А як тільки знайдуть вони найменшу лазівку, зараз і втечуть або полетять. Ось як люблять тварини свою свободу, як потрібно їм, щоб вони не були нічим пов'язані, ні обмежені. Якби ти міг запитати у них: "Хіба вам тут погано?" - Вони відповіли б тобі: "Схаменися, що ти говориш? Ми створені так, щоб жити вільно на вільному повітрі, літати куди хочемо, співати коли хочемо. Все це відняли у нас, а ти ще дивуєшся, чому нам тут погано!"

І з людьми буває те саме. Ось чому я назву вільним тільки таку людину, який надходить по своїй совісті, не боячись ніяких напастей і мук, ні навіть самої смерті.

Мудрець Діоген казав: "Тільки той істинно вільний, хто завжди готовий померти". Він писав перського царя: "Ти не можеш зробити істинно вільних людей рабами, як не можеш поневолити рибу. Якщо ти і візьмеш їх у полон, вони не будуть рабствовать тобі. А якщо вони помруть в полоні у тебе, то яка тобі прибуток від того , що ти забрав їх у полон? "

Ось це - мовлення людини вільного: така людина знає, в чому полягає справжня свобода.

Подивися на те, як хоче жити раб. Перш за все він хоче, щоб його відпустили на волю. Він думає, що без цього він не може бути ні вільним ні щасливим. Він каже так:

- Якби мене відпустили на волю, я зараз же був би цілком щасливий: я не був би примушений догоджати і прислужувати мого господаря, я міг би говорити з ким завгодно як з рівним собі, я міг би йти куди хочу, не питаючись ні у кого.

А як тільки відпустять його на волю, він зараз же розшукує до кого б прилеститися, щоб пообідати, тому що господар його більше не годує. Для цього він готовий йти на всякі гидоти. А як тільки він знайшов собі квартиру і продовольство, так він потрапив знову в рабство більш тяжкий, ніж раніше.

Якщо така людина почне багатіти, то він зараз заводить собі коханку, якусь розпусну жінку. І ось він починає страждати і плакати. Коли йому доводиться особливо важко він згадує про колишньому своєму рабстві і каже:

- Але ж мені не погано було у мого господаря! Не я про себе дбав, а мене одягали, взували, годували; і, коли я хворий бував, дбали про мене. Та й служба була неважка. А тепер скільки бід! Був у мене один господар, а тепер скільки їх стало у мене! Скільком людям повинен я догоджати, щоб розбагатіти!

Але Раб не схаменеться. Він хоче розбагатіти, і для цього він терпить всякі негаразди. А коли отримає те, чого хотів, то знову виявляється, що він обплутав себе різними неприємними турботами.

Все-таки він не береться за розум. Він думає: "От якби я став великим полководцем, всі мої нещастя скінчилися б: мене стали б носити на руках!"

І він відправляється в похід. Він терпить всілякі прикрощі, страждає, як каторжна і все-таки проситься в похід у другій і третій раз.

Нарешті він досяг вищого, чого хотів, і його зробили сенатором. А насправді чим він став? Він все той же раб, але раб, що ходить на засідання сенату. Ланцюги його стали красиві, ланцюги блискучі, а все-таки це - ланцюги, що позбавляють його волі.

Якщо він хоче позбутися від усіх своїх бід і нещасть, нехай він схаменеться. Нехай він дізнається, в чому справжнє благо життя. Нехай він на кожному кроці свого життя надходить відповідно до законів правди і добра, накресленим в його душі, і він знайде справжню свободу.

Люди тільки тому і нещасні, що не живуть згідно з цими законами правди і добра.

Часто люди не розуміють цього і думають, що вони нещасні з інших причин.

- Я нещасний, - говорить один, - тому що я хворий. - Неправда, ти нещасний тому, що ні переносиш терпляче свою хворобу.

- Я нещасний, тому що я бідний, - каже інший. - А я - тому, що у мене злі батьки.

- А я - тому, що Цезар не благоволить до мене.

Так кажуть люди. Але все це неправда, - вони нещасні тільки тому, що живуть не так, як велить їм розум.

- Хто ж вільний? - Запитаєш ти.

- Шукай і знайдеш. Якщо ж ти хочеш скористатися тим, що раніше тебе знайшли люди, які шукали істину, то послухай, що вони говорять.

Вони кажуть, що для людини найбільше благо є його свобода.

Якщо свобода є благо, то людина вільна не може бути нещасним. Значить, якщо ти бачиш, що людина нещасний, страждає, ниє, - знай, що це людина не вільний: він неодмінно ким-небудь або чим-небудь поневолений.

Якщо свобода є благо, то вільна людина не може бути і негідником. І тому, якщо ти побачиш, що людина принижується перед іншими, лестить їм, - знай, що людина цей також не вільний. Він раб, який домагається або обіду, або вигідної посади, або ще чого-небудь. Хто домагається малих благ, той трошки раболіпства; хто домагається великих благ, той багато раболіпства.

Вільна людина розпоряджається тільки тим, чим можна розпоряджатися безперешкодно. А розпоряджатися цілком безперешкодно можна тільки самим собою. І тому якщо ти побачиш, що людина хоче розпоряджатися не самим собою, а іншими, то знай, що він не вільний, він став рабом свого бажання панувати над людьми.

Як би не була людина знатний і сильний, але якщо він визнає когось своїм паном, то він раб, хоча б він і сам тримав при собі цілу юрбу рабів.

Якщо хочеш дізнатися, чи вільний чоловік чи ні, то вдивися в нього гарненько і перш за все дізнайся, чого він хоче. І якщо він хоче чогось такого, чого він отримати не може, - він теж раб.

Якщо ми дозволимо собі бажати того, що не цілком в нашій владі, то нашим господарем буде всякий, хто може дати нам "Чи відняти у нас бажане нами. І їх, таких господарів, буде у нас дуже багато, тому що ми захочемо багато таких речей, які залежать від інших людей. Через це люди ці стануть нашими панами. Ми любимо багатство, почесті, дохідні місця, і тому ті люди, які можуть доставити нам все це, Робляться нашими панами. Ми боїмося тюрми, заслання, смерть і тому ті люди, які можуть заподіяти нам все це, також робляться нашими панами.

Щоб правильно і добре зробити якусь справу, потрібно вміти зробити його. Це розуміє кожен. Так само точно для того, щоб правильно і добре жити, треба вміти і хотіти жити вільно. А для того щоб вивчитися вільно жити, потрібно перш за все гарненько подумати про це і розібратися в тому, що таке вільне життя. Давайте-но спробуємо зробити це.

Перш за все будемо пам'ятати, що не можна бути вільним тій людині, яка хоче чогось, що залежить не від нього самого, а від інших.

Подивися уважніше в твоє життя і розбери, чи всі в ній цілком залежить від тебе одного, або ж тільки дещо знаходиться в твоїй владі, а решта залежить не від тебе?

Коли, наприклад, ти хочеш, щоб твоє тіло було здорово і непошкоджене або щоб воно було красиво, то адже виконання цих бажань не залежить ж від тебе. Точно так же ти не вільний у життя або смерті твого тіла. Значить, тіло твоє підвладний не тобі, а чогось іншого, що сильніше його.

Розбери ще, від тебе чи залежить придбати хороший, родючий ділянку землі, якщо у тебе нема за що купити його? Адже немає ж. Ти також, не маючи на це коштів, не в змозі отримати, коли заманеться, новий одяг, будинки, рабів, коней. Чи не від тебе залежить, щоб твої діти, дружина, брати, друзі були живі і здорові або щоб вони були згодні з тобою.

Все це не в твоїй владі. Але невже ти не маєш нічого такого, у чому ти самостійний і повновладний господар, нічого такого, чого ніхто в тебе відібрати не може?

Вникни в саму суть твого життя і скажи мені, чи може, наприклад, хто-небудь на світі змусити тебе вірити в те, що ти вважаєш брехнею?

- Ні, ніхто цього не може зробити.

- Стало бути, в справі вірування ніхто не може піддатися ззовні ні перешкод ні примусу. Скажи мені ще, чи може хто-небудь примусити тебе захотіти зробити те, чого ти зважився не робити?

- Звичайно може, якщо він стане лякати мене в'язницею або смертю.

- Ну а якщо б ти не боявся ні тюрми, ні самої смерті?

- Тоді інша справа.

- А не в твоїй владі зневажати в'язницю і смерть?

- В моїй.

- Ну ось, стало бути, в нашій владі знаходяться ще наші бажання і небажання.

- Мабуть, це так. А ось, наприклад, я хочу йти гуляти, а інший зупиняє мене і не пускає.

- Та це ж він що зупиняє? Чи не зупиняє ж він твого бажання гуляти?

- Все одно - він зупиняє моє тіло.

- Ні, це не все одно. Бажання твої в твоїй владі, і ніхто, крім тебе, не може їх змінити. Тіло ж твоє підвладний не тільки людям, а й всяким випадковостям: який-небудь камінь, наприклад, може впасти тобі на голову і вбити твоє тіло.

- Це, між іншим, вірно; але все ж таки мені завадили гуляти.

- Я тобі і не говорив, що ти маєш право гуляти без всякої перешкоди. Я сказав тобі, що ти маєш право саме бажання гуляти або не гуляти. Тільки воля твоя вільна. Як тільки тобі знадобиться допомога твого тіла, то це вже зовсім не в твоїй владі. Я давно тобі це сказав. Отже, ти згоден, що ніхто не може примусити тебе побажати того, чого ти не бажаєш?

- Згоден.

- Чи можуть тебе змусити зробити те, чого не хочеш? - Ні, але можуть завадити тому, що я хочу зробити. - Якщо ти будеш бажати тільки того, що ти маєш право, то як же можуть перешкодити тобі в цьому? А я тобі не говорив, що у тебе не буде перешкод в тому, що від тебе не залежить.

- Невже ж я не повинен бажати навіть, наприклад, здоров'я?

- Бажати у що б то не стало здоров'я так само нерозумно, як взагалі бажати всього того, що не від нас залежить. Що від мене не залежить, цього я не можу по своїй волі ні придбати, ні утримати; а тому й не належить мені. Я повинен побороти в собі будь-яку залежність від того, що мені не належить. Інакше я сам на себе одягаю кайдани. Я підставлю свою голову під важке ярмо, якщо прив'яжіть душею до того, що не від мене залежить, а від долі і що повинно неминуче загинути.

- Ну а ось ця рука, хіба вона не моя?

- Це частина твого тіла. А все тіло твоє - пил і прах, і знаходиться воно у владі будь-якого, хто сильніший його. Дивись на тіло своє, як на в'ючної осля, зобов'язаного служити тобі, скільки йому призначено. Чи захочуть найсильніші відібрати від тебе твого осля, прийдуть воїни і накладуть руки на нього - віддай його без опору і без скарг. Станеш противитися - тільки поб'ють тебе і все ж таки заберуть осля. Якщо так потрібно дивитися на наше тіло, то зрозумій же, як мізерно все те, що купується заради тіла. Наше тіло - в'ючних осля, а все, що потрібно тілу, не що інше, як корм, ясла і збруя цього осля. Тіло - марна справа для розумної людини. А то, що купується заради тіла, і поготів дрібниці. Звільнися ж з-під влади цих дрібниць скоріше і з легким серцем.

Коли ти вчишся і звикнеш відрізняти те, що твоє, від того, що не твоє; то, чого можна досягти, від того, чого не можна досягти; коли зрозумієш, що для тебе важливо тільки твоє, а решта - дрібниці; коли будеш бажати тільки того, що від тебе залежить, - тоді нічого не буде страшним для тебе. Ніхто не буде владний над тим, що твоє власне, а в ньому тільки і полягає добро і зло. Ніхто не зможе відібрати в тебе твоє, ніхто тебе ні в чому не завадить. Як неможливо перешкоджати справі Божій, так точно неможливо буде зупинити тебе в твоїх добрих спонукань.

Значить, є можливість жити без всяких прикрощів і хвилювань. Люди засмучуються тільки тоді, коли трапляється щось, чого вони боялися. Ти ж нічого не бійся, нікому не заздри, живи спокійно, бажай тільки того, що в твоїй волі, що чесно і що у тебе під рукою. А то, що тобі випадає на долю по волі інших, приймай як дар добрих людей і користуйся ним настільки, наскільки необхідно для підтримки життя, але не прив'язувався до цього так сильно, як тварини.

Якщо ти нічого не чекаєш і не хочеш отримувати від інших людей, то люди не можуть бути страшні для тебе, як бджолі не страшна інша бджола, як коні не страшна інша кінь. Але якщо твоє щастя знаходиться у владі інших людей, то ти неодмінно будеш боятися людей.

З цього і треба почати: треба відмовитися від усього того, що нам не належить, відмовитися настільки, щоб воно не було нашим господарем, відмовитися від прихильності до свого тіла і до всього, що потрібно для нього; відмовитися від любові до багатства, до слави, до посад, почестей. Треба сказати собі, що все це не є наша власність.

Тоді не знадобиться нам знищувати людське насильство насильством. Ось - в'язниця, якої шкоди мені від того, що вона коштує? Навіщо мені нападати на людей, які виробляють насильство, і вбивати їх? Їх в'язниці, ланцюги, зброя не будуть служити мого духа. Тіло моє можуть взяти; але дух мій вільний, і йому ніхто ні в чому не може перешкодити, і тому живу я так, як я хочу.

А як я дійшов до цього? Я підпорядкував свою волю волі Бога, І я цього хочу. Хоче Він, щоб я робив це, а не те? І я цього хочу. Хоче Він, щоб зо мною що-небудь трапилося? І я цього хочу. Чи не хоче Він, і я не хочу.

Коли на великій дорозі грабують розбійники, то мандрівник не виїжджає один; він вичікує, не поїде хтось із правоохоронців, приєднується до нього і їде в безпеці.

Так само поводиться в своєму житті і розумна людина. Він каже собі: в житті багато всяких бід. Де знайти захист, як уберегтися від усього цього? Якого дорожнього товариша чекати, щоб проїхати в безпеці? За ким їхати слідом, за тим чи або за іншим? За багачем чи, за впливовим чи людиною. Чи не буде мені захисту ні від кого з них, тому що і їх грабують, і вбивають, і вони плачуть, і у них є лиха. Та й чи може трапитися, що той самий, по слідах якого я піду, сам нападе на мене і пограбує.

Куди ж тоді втечеш ти від нього? Хіба в пустелю? Та й там ти легко можеш стати жертвою звіра або лихоманки.

Невже ж мені не можна знайти собі вірного і сильного дорожнього товариша, який ніколи не нападе на мене, а завжди буде мені захистом? За ким же мені йти слідом?

І розумна людина відповість, що найбезпечніше йти за Богом.

- А що означає йти слідом за Богом?

- Це означає: бажати того, що Він хоче, і не бажати того, чого Він не хоче.

- А як досягти цього?

- Вникаючи в промисел Божий і вивчаючи його закони, написані в твоїй душі.

Що дав мені Бог такого, що в моєму повному розпорядженні я над чим я повний господар? І що, навпаки, зберіг Він в своєму розпорядженні?

Він дав мені розум і волю, які залежать тільки від мене одного. Для них немає ні перешкоди, ні примусів. Ну а тіло моє? Воно не підвладне мені. Воно є частина навколишнього мене плотського життя і, як все інше тілесне, підпорядковане загальним світовим законам. Так навіщо ж боротися з Богом через цих законів? Навіщо бажати того, що ні кориться моєму бажанню, а підкоряється одному Богу? Навіщо намагатися утримати за собою назавжди те, що мені дістається тимчасово. Тим, що мені дано, я повинен бути задоволений в тому вигляді і в тій мірі, в яких воно мені дано.

- А коли Бог забирає від мене те, що я отримав?

- Ну що ж? До чого противитися цьому? Шалено було б з мого боку боротися з тим, хто сильніший мене. І, крім того, своїм невдоволенням і спротивом я порушую свій борг. Коли я народився, у мене нічого не було, - я все отримав від батька свого, а він - від інших людей, а вони - від Бога. Бог же створив і сонце, і землю, і плоди на ній і помістив на цій землі людей для спільної, мирної і любовної життя.

Схаменися! Ти отримав від Бога все, і ти звинувачуєш Його, коли Він що-небудь у тебе забирає! Та хто ти такий? Навіщо живеш ти на землі? Чи не Бог привів тебе сюди? Чи ж не Той наділив тебе і розумом, і тілом? Чи ж не Той оточив тебе всіма благами, якими ти користуєшся?

А в якому вигляді створив тебе Бог? Ти створений істотою смертним, ти повинен жити в тілі стільки часу, скільки тобі призначено. Ти, живучи, бачиш і відчуваєш, як Бог керує світом. Ти ніби прийшов на свято, влаштоване Богом. Невже ж ти, наївшись і надивившись, скільки тобі було дозволено, на свято і на всіх гостей, - невже ти, коли господар стане відводити тебе, будеш лаяти його за те, що він дозволив тобі побувати на святі? Навпаки, ти будеш йому тільки вдячний.

- А я б хотів ще побути на святі!

- У цьому й біда твоя! Йде, покладемо, яке-небудь не перестає свято; люди дивляться і слухають. Святкування їм подобається, і вони не хочуть йти, не хочуть поступатися свого місця іншим гостям, а все не вміщується. Якщо ти людина вдячний, то ти повинен свого часу покірно піти: адже і іншим гостям хочеться побувати на твоєму місці. Чого тобі ще треба? Чому тобі так сильно хочеться, щоб на землі було тісно?

- Мені все-таки шкода, що моя дружина і діти помруть!

- Хіба вони твої, а не Того, Хто їх створив? Невже ти не хочеш поступитися твоєму Господарю того, що належить не тобі, а Йому?

- А навіщо Він дав мені життя на таких умовах?

- Який ти невдячний! Перестань скаржитися і звинувачувати Бога і долю. Згадай, скільки ти отримав коштів для захисту себе від нещасть; ти отримав і добре серце, і світлий розум, і силу бути вільним.

- Навіщо ж Бог оточив мене ще стількома привабливими речами?

- Потім, щоб ти ними користувався.

- Та це ж надовго?

- На скільки завгодно Тому, Хто дав їх тобі.

- Але вони мені потрібні.

- Нехай не буде тобі їх необхідними. Чи не звикає до них, і вони перестануть бути необхідними для тебе.

Ось так-то ти повинен дивитися на все плотське. Почни з дріб'язкових речей, наприклад з твоєї глиняного посуду; потім перейди до твоєї одязі, собаці, коні, до твого полю; потім до самого себе, до тіла свого. Звільняй себе від надмірної прив'язаності до всього того, що не належить тобі, для того щоб не довелося тобі страждати, коли у тебе цього не буде.

Вправляйся в цьому щодня; але не думай, що ти від цього став мудрецем; це була б похвальба. А ти говори тільки, що зайнятий власним звільненням, бо в цьому самому і лежить шлях до справжньої свободи.

- Ну а ось ця людина може закувати мене в ланцюги, може здерти з мене шкіру!

- Йому ж гірше, - він отримає за це покарання, тому що не можна зробити жодної несправедливості безкарно.

- Ну що ти говориш? Коли, наприклад, господар заковує і б'є свого раба, йому не передбачено жодного покарання.

- Це тільки так тобі здається. А насправді покарання в тому і полягає, що він, людина, іншого такого ж людини, як і він, брата свого, закував у ланцюги. Ти зараз сам визнаєш це. Всякому дереву погано, якщо його змусять рости не так, як йому призначено. Те ж саме і з усякою твариною. А як призначено жити людині? Хто скаже, що людині призначено кусатися, брикатися, кидатися на інших, садити людей у ??в'язниці і рубати їм голови? Адже не дикий же звір людина! Всякий скаже, навпаки, що людині личить бажати людям всього найкращого, робити їм добро, допомагати їм. Значить, людина, чинить несправедливість і зло, що не виконує того, що йому призначено, і тому самому йому погано. Коли Сократа засудили на смерть, зло було не для Сократа, а для його суддів і вбивць.

- Це щось незрозуміло!

- Та це ж коли півні б'ються, то вважають переможцем того півня, який взяв верх над іншими, хоча б він сам був весь поранений. А з двох людей - хто переможець; той, що мучить і вбиває іншого, або той, хто терпляче і не сердячись переносить свої муки і смерть? Хто з них взяв верх? Чому ти правильно судиш про півня-переможця, а про людину-переможця не вмієш розсудити? Хіба людина добрий і чесний не вище людини злого і нічого ганебного? Справжнє зло для людини буває тоді, коли він робиться вовком, змією, трутнем. Такий стан для людини найганебніше і жалюгідне.

Нагадаємо ж собі ще раз, в чому ми з тобою згодні.

Людина вільним буде той, для якого немає ніяких перешкод, який завжди знайде під рукою все, що йому потрібно. Рабом буде та людина, якій можна перешкодити в його справах, якого можна примусити зробити що-небудь противне його волі.

Не можна заважати тільки такій людині, який не бажає нічого, йому не належить, що не знаходиться в його владі. Не треба пристращатися ні до чого такого, що від нас не залежить, інакше ми піддамо себе великим стражданням.

Коли ти зможеш сказати по правді і від усього серця:

Господи Боже мій! веди мене туди, куди Ти хочеш, - тоді тільки ти позбудешся від рабства і станеш істинно вільним.

Мене часто запитують:

- А сам-то ти, Епіктет, вважаєш себе вільним?

- Бачить Бог, що я хочу бути вільним і всіма силами намагаюся бути таким. Але, звичайно, я не досяг ще повної свободи. Я занадто ще дорожу своєю плоттю. Мені дуже ще хочеться, щоб тіло моє було неушкоджене, незважаючи на те що воно вже давно пошкоджено. * Але якщо вам потрібні приклади людей, насправді вільних, то знайте, що такі люди бувають, і значить, свобода можлива для людини.

Згадайте, наприклад, Діогена. Він був вільний не тому, що народився від вільних батьків (вони були невільні), а тому, що звільнив себе від прихильності до всього що веде людину до рабства. Нема за що було причепитися до нього, щоб зробити його рабом. Від щирого він міг відмовитися, тому що був як би прив'язаний до всього лише самою тонкою ниткою. Він говорив: "Я вільний, тому що мені нічого не треба. Тіло своє я вважаю не своїм. Для мене закон Бога - все, а решта для мене нічого не означає".

І Сократ також був вільною людиною. Він не боявся смерті і слухався внутрішнього голосу своєї совісті навіть і тоді, коли його за це переслідували і погрожували йому смертю. Коли друзі пропонували йому втекти з в'язниці, то він не захотів обманом врятувати своє життя і зумів, коли потрібно було, своєю власною смертю довести людям все те хороше, чого він за життя їх навчав.

Згадуй частіше таких людей. Їх слова і приклад їх життя допоможуть тобі самому досягати свободи. Але пам'ятай, що якщо ти насправді хочеш стати істинно вільним, то ти повинен завжди бути готовим віддати Богу те, що ти від Нього отримав. Ти повинен бути готовий не тільки до смерті, а й до самих болісним страждань і тортурам. Як часто бувало, що цілі міста і народи віддавали своє життя не за справжню, а за неправдиву, мирську свободу; скільки людей вбивали себе, бажаючи звільнити себе від важкої їм життя. Якщо навіть помилкове благо досягається такими жертвами, то що ж дивного в тому, що справжня свобода дістається не без клопоту і тілесних страждань. А якщо ти не хочеш заплатити таку ціну за твою свободу, то ти на все життя залишишся рабом між рабами, хоча б у тебе і були всілякі мирські почесті.

Все те, чим люди так захоплюються, все, заради придбання чого вони так хвилюються і клопочуть, все це не приносить їм ні найменшого щастя. Поки люди клопочуть, вони думають, що благо їх в тому, чого вони домагаються. Але лише тільки вони отримують бажане, вони знову починають хвилюватися, журитися і заздрити тому, чого у них ще немає. І це дуже зрозуміло, бо не задоволенням своїх дозвільних бажань досягається свобода; але, навпаки, рятуванням себе від таких бажань.

Якщо хочеш переконатися в тому, що це правда, то приклади до звільнення себе від своїх порожніх бажань хоч наполовину стільки ж праці, скільки ти до сих пір витрачав на їх виконання, і ти сам скоро побачиш, що таким способом отримаєш набагато більше спокою і щастя .

Покинь суспільство людей багатих і впливових; перестань догоджати людям знатним і сильним і уявляти, що від них ти можеш отримати що-небудь потрібне тобі. Шукай, навпаки, у людей праведних і розумних те, що можеш ти від них отримати, і, запевняю тебе, не з порожніми руками підеш ти від них, якщо тільки прийдеш до них з чистим серцем і добрими думками. Якщо ти не віриш мені на слово, то хоч на час спробуй зблизитися з такими людьми, постарайся зробити хоч кілька кроків на шляху до справжньої свободи. А тоді вже сам вирішуй, куди тебе більше тягне - до блага і свободи або до зла і рабства. У такому досвіді адже немає нічого ганебного. Випробуй себе! .. (22).

Тема 10

Аристотель. Метафізика. |  Філософія неплатників.

Мілетська школа |  Піфагор і піфагорійці |  Геракліт |  Парменід. Про природу (уривки). |  атомізм Демокрита |  софісти |  Сократ і Платон |  Платон. Федон (72e-78a). |  ГЛАВА II |  Кн. VII. Гл. IV. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати