Головна

ПЕРШИЙ ПІСЛЯ БОГА

  1.  BRANDY NIGHTINGALE, перший раз на сцені
  2.  C. послідовність;
  3.  Dolom 3. Ipisjetjelas askobor (Частина 3. Останній бій).
  4.  II. Економічні наслідки безробіття
  5.  III. Хрестові походи та їх наслідки
  6.  Martinika: До речі, я дивилася відео з твоїм останнім виступом))) Ти приголомшливий. Так відіграти "Танець смерті"!
  7.  VII. Кримінальне право в роки Великої Вітчизняної війни і післявоєнний період

І все-таки неможливе сталося - першого березня вони відкрилися. Бор. Губін в цей день, на щастя, нічого в газеті не написав, лише привітав, всюдисущий дока, з нинішньої своєї резиденції - Великого Гриднєва - довгою і патетичної телеграмою зі словами, що, мовляв, обіймає, щасливий і завжди вірив. Устименко читав телеграму, бреясь: тепер він і бритву сюди приніс, в кабінет головного лікаря, і зміна білизни лежала в шафі, і парадний кітель.

Було сьомій годині ранку, включений напередодні комутатор мовчав - і «приймального покою» № 1, і «перев'язна» № 2, і «рентген», і «кухня», і «лабораторія», і «гінекологія», і «терапія», і «гараж» (поки без єдиної машини) - все мовчало.

Обтерши жало небезпечної сточенную брітвенкі губинський телеграмою, Володимир Опанасович перевірив на собі душову - тепла, гаряча, холодна, крижана, - потім остаточно одягнувся, затягнув пасок накрохмаленого халата, сів за стіл перед комутатором. Було дуже тихо, тепло, глухо до побрязкування в вухах. «Головного» не турбували, ніхто не бачив, як він встав, як побралися, як побував в душовій. І головний нікого не турбував - думав зосереджено і навіть похмуро, упершись підборіддям у долоні, низько опустивши лобату, з сивими скронями голову. І не про що-небудь високе і красиве, а всього лише про вугілля - як витребує сьогодні з Золотухіна.

У двері легенько стукнули, стара нянька Матвіївна на підносику принесла «пробу», як вона висловилася, по суті ж - заборонений Євгеном Родіоновичем сніданок.

- Поїж-ка, - сказала Матвіївна, як завжди строго і повчально, немов та її головний лікар був важким хворим, - поїв, Володимир Опанасович, здоров'я - воно, друже ...

- А я, нянечка, між іншим, здоровий, - сказав Устименко, вдивляючись в прекрасну старість Матвіївни, в його глибокі і круті зморшки, в бадьорий блиск очей, в статечність і м'якість рухів. - Мітяшін тут?

- А він і не йшов, я мню, - по-старовинному сказала Матвіївна, - кочегар в кочегарці, вночі як раз будив - подивись, Матвіївна, на градусник. Ще з вечора вісімнадцять накочегаріл і так рівно тримає, а за стінкою-то морозу під тридцять ...

Легкими руками вона поставила перед головним чай, кашу, сир, ватрушку, масло крихітним кубиком.

- Незаконно, няня, - сьорбаючи з кухля, сказав Устименко. - Судити нас треба.

- Проба головлікаря завжди законна, - суворо відповіла стара, - та й чай-цукор я тобі від себе приділила, від своєї убогості. Каші спробуй, ця крупа зветься смоленська, зварена добре. Микола Євгенович недавно вчив по-Поповські, як вони в пости вживали.

Устименко попросив:

- Села б, нянечка.

Стара села, похнюпившись, зізналася, що і вона нині погано спала. Потім поскаржилася:

- Ти вже, Володимир Опанасович, на Сашку-то Золотухіна повоздействуй. Повалила його недавно ввечері в ванну - купатися, так він, дурник, від мене на гачок закрився. Я йому галасую-стукаю, слабкий він ще, - відкривай, мовляв, онучок. А він зволить соромитися. Я йому - що, я ваших дуп не бачила? Ще з японської дивуватися на чоловіче єство перестала. А він - незгідний. Квокче, що і сам впорається. Потім ледь доволокла - так намился. Ти вже скажи йому - для Матвіївни ні мужиків, ні Бабов нету, вона давно цю діагностику не розрізняє ...

- Скажу, - думаючи про вугілля і зіскрібаючи кашу з тарілки, відповів Устименко, - скажу неодмінно.

- Сабантуй до вечора зберете? - Почув він раптом.

- Це якийсь такий сабантуй?

- Раніше для такого випадку молебень служили, - пояснила Матвіївна, - губернатор приїжджали, а то його віце або ж бригадний генерал у війну в імперіалістичну. А зараз сабантуй. Скидаються, де начальство нехитра, а де хитріше - бухгалтер там, наприклад, замість оліфи, або ремонт рентгенівського апарату ...

- Ти мене, Матвіївна, на кримінал не штовхається, - посміхнувся Устименко. - Ще послухаю ...

- Женька Мітяшіна вчора збирала, - повідала Матвіївна. - І на вино, і на квашену капусту, і картопля буде з салом ...

Вона прибрала великими, ще сильними руками посуд, склала на формочки і попливла до дверей. А в дверях зіткнулася з маленьким чоловічком, який сказав їй «пардон, мадам», елегантно поступився дорогою і увійшов, вдивляючись в Устименко живим поглядом знайомих, антрацитовой матовості зіниць. Володимир Опанасович піднявся, зробив крок назустріч ...

- Мій рятівник! - З горловим грузинським придихом сказав капітан Аміраджібі. - Великий лікар всіх часів і народів! Не дивіться на мене таким співчуваючим поглядом, зараз мене все шкодують і запитують, що зі мною сталося ...

Він міцно стиснув руку Устименки своїми сильними холодними пальцями, примружився і хрипко запитав:

- Схожий на стару сухотну мавпу, так? Так висловилася про мене моя кохана дружина, саме так. А я не мавпа, я капітан, «перший після бога», як пишуть англійці і зараз про нашого брата. Можна подумати? У сенсі «перший після бога»?

Мабуть, Аміраджібі втомився, тому що якось відразу, раптом замовк і довго намагався віддихатися, сидячи біля письмового столу і сором'язливо бадьорячись, - йому було ніяково за свою зовнішність, за очі, з їх тим, хто просить виразом, за сіре, зморшкувате обличчя, на якому борода росла кущами, було соромно за самого себе, як буває дуже соромно тільки сильним людям в разі ось такий, раптової біди.

- Занадто рано прийшов? - Поцікавився він з усмішкою.

- Що ви!

- Я ніде не ночував, - сердито сказав Елісбар Шабанович. - Мене не забрали навіть в комендатуру, пам'ятайте, як нам було там тепло, а, мій рятівник? І цей матрос Петренко, який запідозрив, що ми диверсанти? І як ми потрапили прямо в рай до Родіону Мефодійовича? До речі, як він? Дуже погано?

Устименко відповів, що неважливо, лежить в Москві в госпіталі, туди поїхала його дочка Варвара.

- Так, так, як же, - покашлюючи, закивав Аміраджібі, - її фотографія висіла у каперанга в каюті. Такі круглі очі, як же, як же ...

Вони замовкли.

- Мене не пустили до нього в будинок, до адмірала Степанову, - раптом напружившись і навіть на секунду захлинувшись від сказу, сказав маленький і сухенький Аміраджібі. - Його син говорив зі мною на порозі. Такий товстий, такий симпатичний, такий вгодований порося. Він не покликав мене в будинок. А я був з вокзалу. Він порекомендував мені готель.

- Але ви сказали - хто ви?

- Навіщо? Тільки ось в готелі не було місць, і я сидів у кріслі. Гарне крісло з клейонки. Я сидів всю ніч. Ви все дивіться на мене? Нічого, вони кажуть, що я ще буду людиною, що це тимчасово, що сили повернуться до старого Аміраджібі. Я питаю їх: як мені повертати мої сили, - раптом крикнула капітан, - як, як, як? Вони цього не знають. Вони не проходили цього. Вони не розробляли цю тему. Вони кажуть мені і моїм колегам, ці ваші колеги, - їжте м'ясо, багато м'яса, а нас, опромінених, від нього рве. Нас рве від усього, ми не можемо бачити їжу, ми валандаємося на наших ніженьки, у нас дзвенить і виє в вухах так, що навіть заснути нам не вдається, а вони кажуть - з часом все пройде. Вони кажуть - від цього не вмирають. Вони кажуть - ви вередує!

- Принести вам чаю? - Запитав Устименко.

- Я пив воду. Я п'ю тільки воду. У мене сохне в роті цілодобово. Але вони кажуть - це теж пройде, примиріться. Півроку я примирятися ...

- Плавати?

- Я? - Здивувався Аміраджібі. - Кому я потрібен після двадцяти тисяч рентген? Тільки тим, які люблять висловити своє співчуття. А тепер я скажу вам анекдот. Хочете, мій рятівник? Рака у мене не було.

- Тобто?

- Було припущення і авторитет. Її асистенти - моєї професорки - тепер сказали з усією точністю. Стара взяла біопсію пізно, вже після семи сеансів опромінення. Звичайно, біопсія нічого не дала. Але ви можете собі уявити, яке у мене було горло після війни. Танець маленьких лебедів ви пам'ятаєте? І конвої наші теж проходили не в Тихому океані. Старенька сказала, що в моєму горлі чорт ногу зломить. Ангіні Вінцента вона не повірила, незважаючи на те, що я прийшов тоді з Африки, де вирувала ця ангіна з красивою назвою. Ви мене слухаєте, професор Устименко?

- Тільки я не професор.

- Яка радість! Зате ви лікар?

Він налив собі води з графина в гранований стакан, відпив ковток і сказав ледь чутно:

- І ця сумна мавпа колись співала - «про старому гусара замовте слово, ваш чоловік не пускає мене на постій ...» Перший після бога!

- А без моря нудно? - Запитав Устименко, щоб як-небудь відвести Аміраджібі від його роздратованого стану. - Або не хочеться?

- «Собаці сниться хліб, а риба рибалці», - жорстко відповів Аміраджібі. - Гомер, здається, прорік. Втім, наплювати! Ви мене покладіть трошки в вашу лікарню? Раніше співали пісню, там були слова - «жити нудьгуючи». Зараз я це зрозумів. Покладіть мене, я втомився.

Устименко подзвонив до приймального покою. Це був його перший дзвінок.

- Герой Радянського Союзу капітан Аміраджібі, - сказав Володимир Опанасович. - Покладіть в четверту, до Золотухіну. Їм удвох веселіше буде, а там подивимося. Елісбар Шабанович Аміраджібі. Так, Нечитайло і Богуславський ...

Він поклав трубку. Аміраджібі мовчки на нього дивився.

- Я втомився, - повторив він роздратованим голосом. - Я змучився. Мені остогидло. Капітана Павлова розірвало снарядом на містку, капітан Зінченко потонув разом з пароплавом, капітан Рижак помер від інфаркту, коли прочитав похоронну на сина. Я хочу померти стоячи, доктор, я не можу повільно загинатися. Мене це не влаштовує...

Рот його смикнувся від кривої посмішки, він махнув рукою і пішов, життєлюб і хоробрий, якого скрутила не хвороба, скрутило лікування.

Володимир Опанасович подзвонив додому. Віра Миколаївна, як зазвичай, розповіла йому, що у неї болить голова і ніч вона провела «жахливо». З Наталкою теж було все «жахливо», не слухалася, вередувала і ревіла. І з Ніною Леопольдівною, зрозуміло, гірше за всіх.

Він слухав мовчки, йому було завжди соромно через дурниці, які так детально видаються за справжні нещастя.

- Так, вчора тебе питав якийсь елегантний дідок грузин, - згадала Віра. - Дуже втирався увійти до нас, але я поспілкувалася з ним в передпокої. У мене склалося таке враження, що йому не було де ночувати.

- Йому дійсно не було де ночувати.

- І я знову винна?

- Анітрохи, - міцно стискаючи в руці телефонну трубку, відповів він. - Чим же ти винна? Адже у нас не нічліжний будинок!

Цю фразу Віра Миколаївна часто вимовляла.

І тепер погодилася:

- Ти ростеш, Володечка, - почув він її повеселілий голос. - А коли ми будемо обідати?

- Не знаю, - сказав він, - сьогодні ми відкриваємо лікарню.

Віра Миколаївна помовчала. І це вона примудрилися забути. Але, боже мій, як ображалася вона, якщо він не пам'ятав (а він ніколи не пам'ятав!) Її день народження, або Наташі, або Ніни Леопольдівни! Він і свій-то не пам'ятав!

- Вітаю, - сказала Віра Миколаївна. - Вітаю. Ти ж, мабуть, вважаєш цей день всерйоз своїм особистим святом?

- До певної міри, - відповів Устименко. - Більш-менш.

Коли розмова скінчився, він зауважив Любу - дивно красиву в відмінно зшитому халаті. Вона стояла біля дверей і посміхалася. І зуби її сяяли, і очі блищали, і халат сріблився.

- Що, гарна? - Запитала вона легким голосом.

- Страшенно! - Посміхнувся він.

- Ось і Саінян тільки що це сказав. Або «більш-менш». Або «в деякому роді».

Вона підійшла ближче і витягла з кишені пачку цигарок. Легкий запах морозу ще тримався в складках її халата, вона завжди бігала з корпусу в корпус без пальто. І сніжинки танули в її прекрасних волоссі.

- Ну, як «лисячий хвіст»? - Запитала вона, запалюючи дешеву цигарку. - Будемо рубати?

- Любаша, помилуй, - підлабузницькими голосом сказав він. - Адже це ж подовжувати трубу в два рази. Це дикі гроші.

- Я попереджала?

- Попереджала.

- Я загрожувала?

- Загрожувала, - сумно підтвердив він.

- А вам не здається, дорогий родич, що це сумний парадокс: кочегарня лікарні, я підкреслюю - лікарні! - Отруює своїм димом усе навкруги. І не тільки лікарняне містечко, а й житловий масив, і районні ясла, і дитячі садки, і ...

- До весни, Любаша, - попросив він, і очі його дивилися шкода. - Адже не можемо ж ми ...

- Чи не можемо ж, - передражнила вона і села. - Все так співають. І отруюють місто. Стривайте, я ще знайду на вас управу. Ви у мене попіщіте, як вокзальний ресторан. Я і Лосого не злякався ...

Устименко мовчав. Ось хто йому був потрібен в лікарню. До зарізу! Ось кого б він посадив своїм заступником. Ось на кого можна покластися!

А вона загрожувала. Солодко затягувалася, качала ногою в дешевій туфельці, в дешевій і латаних, які вміла носити тільки Варвара, красиво пускала дим кільцями і загрожувала, та так, що навіть він, не з лякливих, - лякався. Загрожувала і розповідала про свої криваві побоїща на фронті битв за здоров'я Унчанска. Про свої петиції і ябеда. Про своїх скаргах і вимогах. Про свої чварах і скандалах. І зрозуміло, про свої перемоги.

- Мені і політику вже шиють, - похвалилася вона, - тільки Штубен на моєму боці. Навіть Саінян вважає, що я перетиснув з «лисячим хвостом». І з консервним заводом. І з вами, Володимир Опанасович. Але мені, вибачте, наплювати з високої дерева ...

Він слухав її не надто уважно і думав про те, як непросто все в цьому житті: ось позначив за своєю номенклатурою Любу дезертиром і втратив такого працівника. Втратив безстрашну, легку, добру, розумну. Втратив, бо не завдавав собі зайвого клопоту розібратися, зрозуміти, вислухати, навіть перевірити. Втратив, бовдуре, дурню, дубина!

- Знаєте, чому у нас стільки всяких огріхів у роботі? - Говорила тим часом Люба. - Не знаєте? Тому що ми «входимо в положення»! Точніше - ми добрі за чужий рахунок. Димлять труби, «лисячі хвости» отруюють людей, а ми шкодуємо директорів, «входимо в їхнє становище». І ви бажаєте натякати, щоб я увійшла в ваше становище. А про що ви раніше думали?

- Чому вашого Саіняна досі немає? - Перервав він її. - Може бути, він сьогодні взагалі не завітає? Наймолодший, а дозволяє собі ...

Очі у Люби перестали сміятися. За Саіняна вона завжди кусалася, і боляче.

- Ми до третьої години ночі наклеювали фотографії, - сказала вона. - Або навіть до чотирьох ...

- Які ще фотографії?

- А ось такі.

Устименко хотів сказати, що йому до їх сімейних альбомів немає ніякого діла, але не встиг. Задзвонили з приймального, потім головний лікар «швидкої» доктор Бурундуков привітав і спитав, чи можна «націлювати» сьогодні на них і не штучки це Губіна?

- Сьогодні і щодня, - відповів Устименко. - Відкрилися, правда.

Поки він розмовляв з урочисто поздоровляють водників та залізничниками, прийшов Саінян з величезною папкою, акуратно загорнутої в газети і замотаної шпагатом. Він був ще дуже худ після хвороби, але живий рум'янець вже здався на його щоках, і очі дивилися весело, зовсім по-хлопчачому. За ним в дверному отворі показалася лікарка Воловик, а до дев'яти зібралися всі, навіть Нора Ярцева прийшла, незважаючи на свій вихідний день. Чоловіки були напрочуд як виголені. Нечитайло постригся, і пахло від нього солодкими духами, Мітяшін, зі слідами пудри на щоках і червоними від безсонних ночей очима, розпоряджався, куди ставити стільці і табуретки.

Пізніше всіх прийшов старий Гебейзен. В урочистій тиші було чутно, як він розповідав хрипким шепотом, як вдалося йому купити в комісійному магазині крохмальну манишку, чорна краватка-метелик і манжети з комірами. Продав старий музикант - купив старий патологоанатом. У лікарки Воловик під халатом бляхою скрипіло довоєнний шовкове плаття, яке-таки дожила до свого дня. Женя Мітяшіна, Анечка, дієтичний кухар-тесть, нерозлучних, старший кочегар, на прізвище Юденич, нянечки, сестри - всі були в нових, вперше одягнутих, накрохмалених халатах. Микола Євгенович сидів з суворою міною на обличчі, щоб всі розуміли серйозну значущість того, що відбувається, а не влаштовували тут «хаханьки». Сидів тісно до Устименко, зрідка говорив:

- Нічого, різновид звичайно пристойний.

або:

- Юденич-то Гаврилко прив'язав! Помітили? І зовсім не п'яний.

Або ще:

- Велите Саіняну сісти, він зовсім не так здоровий, як йому здається.

У тиші покашлювань і перешіптувань пунктиром простукав комутатор: з приймального покою запитували, чи можна відлучитися доктору Волкову і сестрі Доброноженко на «акт відкриття». З вікна-де кабінету головного видно, якщо підійде «швидка». Устименко відповів, як на війні.

- Давайте, по-швидкому.

І призначив Ганну дивитися через свою спини на широкий під'їзд до приймального покою. Зовсім розвиднілося, в кабінеті зробилося душно. Хтось з'єхидничав, що начальство, мовляв, ніколи не спізнюється, а лише затримується, Воловик підтримала глибоким басом:

- Вони не знають, що точність - це ввічливість королів.

Нерозлучна визнала зауваження доктора Воловик недоречним: в ці секунди Золотухін і смугою, соромлячись своїх докторських халатів, пробиралися до Устименко. Стільці їм були залишені, так само як і Степанову, який поки не прибув.

- Прошу вибачення, - сказав Золотухін, - дійсно запізнився, не затримався.

І, оглянувши веселі обличчя медиків, додав з несподіваною і смішним подивом:

- Проспав. І з вашої вини. Як сталося це, по милості ось товариша Богословського, чудо з моїм сином - який день добираю недобрали, сплю. І дружина спить - Надія Львівна, і я сплю, і наш Сашко, за чутками, теж спить тут у вас в лікарні.

- Вірно, спить! - Дзвінко з місця сказала сестра Ганнуся. - Я нині чергувала, і нині спить.

- Що ж мені до цього ще додати, - похнюпившись, густим голосом промовив Зіновій Семенович, - до цього важко щось додати. Було у старого зі старою два сини, один ...

Він коротко махнув рукою.

- А другого засудили ...

- Відомо, - сказав шірокорожій Юденич, - ви собі душу НЕ рвіть, Зіновій Семенович ...

- Я не про себе, я про вас, - сильно набравши повітрю в груди, сказав Золотухін. - Про ваш колектив. Не знаю вас, не маю честі, хто зараз мене перервав, який доктор ...

У кімнаті засміялися, трошки зашуміли. Юденич дав довідку, що він не з медичної частини, а швидше за все з обігрівання - кочегар ...

- Теж непогане справу, - посміхнувся Зіновій Семенович, - щоб хворим тепло було. Та й яке діло у вашій професії погане, товариші? Ось видам сина мого вам - біолог, а тепер мріє в медики йти, вчора зізнався. Заразили ви його, ваш колектив, ось товариш Устименко, товариш Богословський, а недавно чув я ще про одного вашого - товариш Саінян, так? Чи не плутаю? Чув, що ще зовсім хворим, з дороги, ледь на ногах тримаючись, врятував приреченого дитини ...

- Дурниця, просто красиво вийшло, - перервав Вагаршак. - Зовні красиво, а не по суті.

Зіновій Семенович, не звиклий до того, щоб його перебивали, подивився на сердите, все ще юнацьке обличчя Саіняна і раптом посміхнувся, а вже це у нього виходило - суворе, грубо тесаного обличчя так висвічувалося, що все починали у відповідь мимоволі посміхатися.

- Не знав, що ти, доктор, такий молодий, - сказав він, - абсолютно на зразок мого Олександра.

- Я зовсім не молодий! - З досадою сказав Вагаршак, але не зумів не посміхнутися на посмішку Золотухіна. - У моєму віці Лермонтов вже ...

Все трохи засміялися, Устименко постукав склянкою про графин, в дверному отворі виник Євген Родіонович, вкрай роздратований, що в, так би мовити, президія йому вже не прорватися. Незважаючи на те, що Устименко його зовсім і не запрошував, він йому зробив ручкою: мовляв, не утруднює, я і тут, з сестрами і нянями постою, нічого, вже такий день.

- Обласний комітет партії твердо розраховує, - продовжував Золотухін, - що наша лікарня стане гордістю не тільки Унчанска, а й ширше, може бути, і в Союзі про неї заговорять. А що від нас залежить, усіма силами вам, дорогі товариші, допоможемо, ми в вас віримо, вам віримо, ну, а якщо щось не так - вибачайте: посварити - помиримося. І на товариша Степанова, - до речі, ось він у дверях скромненько стоїть, на нього натискайте міцніше, у нього теж можливості є і різні резерви ...

Євген Родіонович скромно посміхнувся і злегка вклонився, і, поки говорив свою промову Лосойя, все проштовхував вперед і проштовхував, все вибачався і прощення просив, поки не досяг бажаного рубежу і не виявився пліч-о-пліч з товаришем Золотухіним. Тоді він дав таємний масонський умовний знак фотографу міського відділу охорони здоров'я, який більше навик знімати різні медичні експертизи і не живих людей, але лише частини організму, однак фотограф защелкал трофейним «Контакси», засяяв лампою-спалахом - самоделкой, і Євген Родіонович був відображений в середині начальства і навіть як би не менше його, а й більше.

Безпосередньо за неречістим Лосим закликав і Женя своїх співтоваришів до виконання їх боргу. Похвалив він Похвалений Золотухіним, але не більше, ніяк не більше, хіба що додав «та інші». Але, похваливши, і настрахати небагато, зовсім небагато, все ж дав зрозуміти, що не слід товаришам зазнаватися і не прагнути йти далі, що не підтримає міський відділ охорони здоров'я тих, хто заспокоїться на досягнутому.

- Ви краще навчіть нас, як кров економити? - З гущі медиків своїм горловим голосом, але голосно і без всякої м'якості поцікавився Саінян. - Це ж ваша діректівочка?

І довгими пальцями він простягнув через голови складену цигарковий папір, яка, крім всякого бажання товариша Степанова, опинилася раптом в руці Золотухіна.

Лікарі з сестрами стримано зашушукалісь. Женька, приклавши пухкі долоні до грузнеющему тулову, щиро заявив, що це питання можна було провентилювати і в робочому порядку, а не в такому урочистому випадку. Устименко посміхався, Богословський все штовхав його величезним кулаком в бік. Золотухін папірець, створену Женькой Степановим, не без роздратування пхнув до кишені, тоді вступив в розмову Богословський:

- Товариш Степанов нас в листопаді зволив попередити, що ліміти крові для переливання знаходяться «під загрозою». Ми не почули цього жалісно увещеванию Євгена Родіоновича, бо той, з яким кров життєво необхідна, лімітами, що встановлюються генієм товариша Степанова, не цікавиться. Тоді нам і послали оце попередження на майбутнє. Я адже до того, товариш Золотухін, що якщо казенне масло, припустимо, ми з Устименко з'їли або казенні халати з простирадлами продали, то людська кров, донорська, вона, знаєте ...

Золотухін поклав долоню на плече Богословському, злегка стиснув і виголосив довірливо, але так, щоб всі слухали і чули:

- Ми розберемося, товариш Богословський. Розберемося ...

- У нас є свідчення, - встряв було Євген, але Зіновій Семенович поклав свою нелегку длань на Жирненький плече і вже нічого не сказав, а лише злегка натиснув, притиснути маненько: сиди, мовляв, міський відділ охорони здоров'я, куди вже тобі нині рипатися ...

І урочисте засідання не вийшло. Не вийшло того, що так любив Женюрочка і що визначав він з однодумцями простий і зручною формою: «славненького посиділи-поговорили, просто, по-товариському, тепло, право, тепло!» Урочистості ніякий не вийшло, і славно не було, і тепла товариш Степанов не відчув. Бо слідом за шкідливим старим Богословським насупився на нього повсякчасний йому недруг товариш Устименко. І насупився так загрозливо, з такою різкістю в виразах і з такими задиристими викрутасами, що Євген Родіонович і посміхатися іронічно перестав, а лише намагався перервати Устименко, у що б то не стало перервати, щоб звалити з себе відповідальність, виплутатися, вискочити, позбутися косо і тяжко поглядають на нього Золотухіна і запобігти неминучий, може бути згубний вибух.

- Ось так-то, - уклав Устименко. - Приїжджих, мовляв, не брати. І не можу я цю діректівочку, завбачливо передану товаришем Степановим по телефону, - довірливо, інтимно, по-свійськи, чи що? - Не можу я її не оголосити, так як вона по суті своїй жахлива і потворна, потворна до того, що ніяких у мене слів немає.

Золотухін повернувся до Степанову.

- Може бути, пізніше, в робочому порядку? - Пробурмотів Євген своє заклинання. - Адже це не я, право, не я придумав, це мені підказане ...

Зіновій Семенович все дивився, дивився і мовчав, дивився і чекав. Але Євген Родіонович не мав наміру тут відповідати. Його, мабуть, навіть осінило: «А ну-ка я цього чортова Устименко як би в політичній безтактності обвинувачу. А ну-ка дам зрозуміти, що не до місця ця розмова? А ну-ка з твердістю, для мене несподіваною, категорично відмовлюся від дачі пояснень! Нате викуси! »

І відмовився.

Твердо, по-чоловічому, коректно, незаперечно: ні і ні! Товаришу Золотухіну будуть дані пояснення, а тут їм не місце і не час і не той час. Ось таким шляхом товариш Устименко. А в ці хвилини, мабуть, слід нашому керівництву оглянути «об'єкт». Саме так товариш Степанов і висловився про лікарняне містечко - «об'єкт». І додав ще, що час «керівництва» теж треба поважати.

З короткою посмішкою Богословський підтвердив Володимиру Опанасовичу, що нічого тягнути кота за хвіст, пора закруглятися. Устименко встав, уперся палицею в підлогу, оглянув розпарені духотою особи милою його серцю медичної гвардії і оголосив лікарню з нинішнього числа березня місяця - діючої.

- І без всяких знижок, - круто обірвав він оплески. - Ні на бідність, ні на сирітство, ні на погану якість, припустимо, вентиляції. Хворим до цієї справи немає, а ми з головами, рукаті, здорові. Коротше, як говорилося колись на флоті: «Команді по місцях стояти, з якоря зніматися».

Голос його трохи здригнувся.

- Лежить у нас тут, не відповідаючи секретній директиві товариша Степанова, чудова людина, Герой Радянського Союзу, капітан пароплава «Олександр Пушкін» Елісбар Шабанович Аміраджібі. Двадцять шість разів відвозив він по ленд-лізу «найбезпечніший» вантаж - вибухівку. І було у нього одне напуття єдине: «Нехай буде у нас п'ять футів води під кілем, інше в наших руках». Я так само скажу, згодні? Ну, і пішли з цим працювати.

Кабінет спорожнів, навіть Богословський залишив гостей - по «швидкої» привезли важку ущемлену грижу. Погляд товариша Степанова, скользнувшего по Устименко, висловлював вже нічим не стримуваний ненависть. Золотухін пішов до дверей, але Саінян гукнув його, немов рівня рівню. На устіменковском письмовому столі рвав він обгортки зі свого величезного альбому, Люба йому допомагала.

- Чого ще? - Через плече запитав Золотухін.

- Стривайте, будь ласка, хвилину! - Не попросить, але зажадала Люба. Зірвавши шпагат, вона оббігла Золотухіна кругом і, красиво відкинувши голову, рум'яна, пишноволосая, веліла: - Зображення подивіться! Цікаві!

«Ах, чорти! - Захоплено і разом з тим трохи заздрісно до їхньої молодості і шаленою енергії подумав Устименко. - Ось адже чорти! Я і забув свою власну ідею, а вони запам'ятали і за такий крихітний термін зробили, ах, чорти, право ж чорти! »

Смугою з підозрілим виразом обличчя відкрив кришку альбому, а Золотухін прочитав вголос:

- «Цим дітям ми зобов'язані і можемо допомогти!»

Так було написано чорною тушшю навскоси листа ватману.

- Товариші, ми не шкодуємо час нашого керівництва, - пробубонів Євген, - треба ж, право ...

- Відчепіться, - сказала йому Люба і навіть трохи відтерла його сильним плечем. - Ну, що ви все ниєте!

І, близько глянувши в крупнорубленое особа Золотухіна, немов приміряючись - чи можна або ще рано, перевернула тугий лист. Зіновій Семенович злегка відскочив, а Женька голосно сказав:

- Це просто нетактовно! Нетактовно! І ще раз нетактовно!

Смугою закрив на мить свої пастуші очі. А Золотухін знову наблизився і запитав рівно, як, ймовірно, питав на війні, зіткнувшись із загибеллю або важким пораненням одного-воєначальника:

- Як же це так?

- Жарти праматері-природи, - гортанно виголосив Саінян, і в голосі його Устименко почув інтонацію покійної Ашхен Ованесовни, її останнім, дивовижне лист. - Жарти, жарти природи ...

- Можна висловитися покруче, - сказав Устименко. - Словами доктора Саіняна: ми - ті ремісники, які доробляють роботу невдачливих батьків ...

Золотухін все дивився. Дивився тепер не відриваючись і смугою.

- Війна теж не даром далася, - тихо сказала Люба. Тихо і сумно. - А діти Жданов, ось цей, наприклад, бідолаха - синочок сержанта-артилериста і санінструкторші ...

- Три ноги? - Запитав Лосойя.

- Третя кінцівку йому не потрібна, - переклавши сторінку альбому, вимовив Вагаршак. - А цього кишечник зовні теж абсолютно зайвий, можна адже вправити, чи не так? А цим навіщо ущелина верхньої губи? Ці діти у нас називаються - зайчики, заяча губа, чули таке? Це ось «спідниця», нелегкий випадок. Але можна, можна битися! - Раптом, ніби йому хтось заперечував, вигукнув Вагаршак. - Уже зараз прекрасно, обнадійливо б'ються - Авідон в Ленінграді, Баїра - приголомшливі речі робить, Долецкий в Москві. Чому нам тут не допомогти їм, чому всіх тільки туди посилати, скажіть, товаришу Золотухін, ви ж бачите, що це таке?

Як би прокинувшись, ніби не все ще толком розуміючи, глянув Зіновій Семенович в тонке, горбоносе, чудове своєю палючої юністю і шаленою переконаністю особа Саіняна, в його глибокі, немов благаючі про допомогу очі, побачив поруч з ним Любу, ще далі сивий скроню і похмуру брову Устименки, потер чоло, зачинив альбом і запропонував владно:

- Сядемо?

Сіли всі, один Євген стояв осторонь деякий час - гордий і як би обійдений долею.

- Часу - десять, - сказав Золотухін. - До дванадцяти впораємося?

- Раніше! - Обіцяв Саінян.

- Дитяче відділення? - Запитав Золотухін, виймаючи старий блокнот, про який говорилося, що там записується найголовніше, і то такий, за що згодом перший секретар стоїть на смерть. - На це ви мене штовхаєте?

- Зіновій Семенович, - попередив Євген, - наша кошторис ...

- Ви - сядьте, - без усякої строгості в голосі велів Золотухін. - Навіщо повисли, як той «фоккевульф» - розвідник? Сядьте!

Степанов, зрозуміло, присів.

Смугою поклав перед собою аркуш паперу.

- Дитяче відділення у нас є, - сказав Устименко, - звичайна педіатрія. Ми про інше говоримо - про відокремлення під назвою «хірургія дитячого віку». І саме не дитяча хірургія, а хірургія ось так пойменована - дитячого віку.

- Розповідайте докладно, - велів Зіновій Семенович. - Детально, без дурнів - на що розраховуєте і що в цьому сенсі потрібно. Ти, Андрію Івановичу, слухаючи, міркуй, щоб душу їм не тягнути, щоб скоріше в цьому у всьому розібратися. І ти, Євген Родіонович, не роби дипломатичне обличчя, на одному невтручання далеко не заїдеш. Хто розповідати буде? Ти, Саінян?

- Він, - сказала Люба і раптом густо почервоніла. - А Володимир Опанасович, в разі чого, доповнить!

- Значить, за головного - ви! - Посміхнувся Золотухін Любі і закурив, приготувавшись довго слухати і співвідносити мріяння хороших людей із земними і важкими післявоєнними матеріальними можливостями.

Але слово він собі вже дав - вірне слово надійну людину: допомогти. Допомогти усіма силами, а їх у Золотухіна поки що вистачало.

- Ну, слухаю, - сказав Золотухін. - Давай, товариш Саінян, починай. Але з урахуванням того, що на землі живемо і земля наша ледь війну закінчила. Є таке гаряче улюблене слово - солярій. Поки без солярію.

- А басейн? - Обережно і серйозно запитав Саінян. - Про басейн можна?

Золотухін кивнув. Але одразу ж розсердився:

- Який такий басейн? На які бабки нам басейни будувати? Ти з цими штуками не поспішай, доктор, перепочити дай ...

- Невеликий басейн для моєї хірургії дитячого віку в перекладі на вартість колон ... - почав було Вагаршак, але Золотухін круто його обірвав, заявивши, що не з цього кінця починаємо.

Саінян почав з іншого. З триповерхової будівлі, призначеного обласному Заготзерно або ще якійсь конторі. Ось цей будинок, що примикає до лікарняного містечка, цілком годився для здійснення мрій Вагаршака. Контора цілком ще може жити-поживати там, де нині розташована, а хлопцям без справжньої лабораторії не обійтися. Адже особлива ж апаратура. У дорослого візьмеш двадцять кубиків і визначай що душі твоєї завгодно, а у дитини один кубик, чи легко? Знову-таки з молодшим медичним персоналом. Хіба його набереш без гуртожитку? У педіатрії навіть приказка склалася, що там лікарі працюють за сестер, тому що сестри занадто завантажені. Врахуйте, товариш Золотухін, в звичайному терапевтичному відділенні працюють дві сестри і нянечка. А контингент приблизно такий: один товариш з пневмонією, інший з плевритом, а десять вже в настільки гарному стані, що цілком можуть допомогти один одному, сусідам, так що на одну пневмонію і на один плеврит ось скільки братів милосердя. А з діточками? Одного треба годувати через ніс крихітними дозами, іншого не годують зовсім, але у нього висить крапельниця, за якою потрібно стежити в обидва. Третій годується через три години, четвертого потрібно прикласти до материнських грудей, п'ятого дати ріжок. Таким шляхом сестра тільки на годування своїх «квітів життя» витрачає весь час, а ліки? А якщо дитина раптом сригнет без нагляду, він і загинути може в кілька хвилин ...

- Скільки метрів площі під гуртожиток? - Перервав Золотухін.

Устименко назвав метри без запиту, так він звик з Золотухіним. Зіновій Семенович старанно записав.

Дверна ручка сильно засмикалася, так рвав двері тільки Богословський. Люба відкрила. Микола Євгенович увійшов, сильно спираючись на палицю, марлева маска висіла у нього на шиї, обличчя було в поту. І краплі крові грізно червоніли на халаті.

«Що?» - Очима запитав Устименко.

- Помер трудяга, хороша людина, - сказав Богословський. - З тієї лише причини, що «швидку» чекали півночі. А так довго чекали "швидку" знову-таки тому, що машин немає і гума на них неможлива. Машин ж немає і гума погана не тому, що забезпечити Унчанска неможливо, а тому тільки, що товариш Степанов абсолютно задовольняється тим, що спускають йому зверху, і заради свого благополуччя з усяким неподобством примиряється ...

Євген відкрив було рот, щоб огризнутися, але змовчав, помітивши на собі погляд Золотухіна. І погляд Лосого. І Устименко дивився на нього з-під волохатих вій.

«Схоже, схлопочу за сьогоднішній день догану, - лагідно і гірко подумав Степанов. - І схоже, що навіть строгача схлопочу ».

Микола Євгенович простягнув руку до цигарок Золотухіна, закурив, помахав долонею, розганяючи дим. Саінян заговорив знову. Один по одному він не вмів, та й не готувався до доповіді, говорив лише про найнеобхідніше, про життєво необхідному, про те, наприклад, що якась розумна голова знизила норми на харчування дітей у порівнянні з харчуванням дорослих ...

- За величиною, напевно, - зморщивши лоб, буркнув Золотухін, - не без логіки ...

Співбесіда з взаємними докорами і навіть деякими грубостями закінчилося не на дванадцять, а о першій годині дня. Зіновій Семенович гарячкував і грубіянив у всіх тих частих випадках, коли чув про холуйській дурості і коли не міг негайно таку ліквідувати. Грубіянив він від болю, від того, що сил не вистачало, а іноді і вміння. Саінян рази два образився, але Устименко написав йому роз'яснювала записку, і Вагаршак, гладить під столом Будь, принишк і більше на Золотухіна не кидався.

Розлучилися майже мирно. Зіновій Семенович запропонував Женюре негайно відвідати обласний комітет для короткої бесіди. Міськздрав відповів по-військовому:

- Єсть, товаришу Золотухін!

І навіть злегка каблучком пристукнув.

А для Устименки пішов нелегкий день і такий же вечір зі всякими недружні, зривами і збоями непритертих ще лікарняного механізму. Тільки годині о дев'ятій вирвався він відвідати свого «першого після бога». Елісбар Шабанович балакав з молодшим Золотухіним. Накурено у них було неабияк, обидва чогось сміялися. Виявилося - згадав Аміраджібі, як банним справою сіл свого часу на голку і як доктор Устименко цю саму злощасну голку з його організму видалив.

Володимир Опанасович сіл ближче до Аміраджібі, вибачився, що так пізно до нього вирвався. Старий капітан відповів, що увагою обділений анітрохи не був провадив співбесіди і з доктором Нечитайло, і з дивовижним Миколою Євгеновичем. Взята у нього кров, взяті й інші компоненти для повної ясності картини загального стану здоров'я. Всім він задоволений.

- Їли? - Поцікавився Устименко.

- Нічого капітан не їв, - швидко повідомив Золотухін-молодший. - Як принесли їжу, так і забрали.

- Правда? - Знову запитав Володимир Опанасович.

- Відвик, - сумно посміхнувся старий капітан. - Двадцять тисяч одиниць.

Очі його сльозилися. Де ти, величний Аміраджібі, де твоє іронічне спокій при вигляді чорних бомбардувальників, летять на корабель, де голос, який сказав назавжди запам'яталися Устименко чудові слова: «Вічна пам'ять загиблим! Ніколи не забуде вас радянський народ! Слава у віках, трудівники моря, брати по зброї! Так буде вам зла безодня теплою постіллю, орли бойові, де відпочиваєте ви вічним сном ... »? Куди подівся чоловік, який сказав тоді, відразу після загибелі «Фараона»: «Це трошки війни»? Куди подівся «перший після бога»?

Як сталося, що маленька, хвора, з спеченого особою мавпочка так і кинута напризволяще лихої долі тими, хто зобов'язаний був подбати про збереження особистості капітана Аміраджібі, Героя Радянського Союзу Аміраджібі, чудового людини Аміраджібі, того самого, який сказав з приводу смерті Лайонела Річарда Чарлза Гея, п'ятого графа Невілла:

- Вони, як шуліки, виривають у живих шматки живого серця. Але треба йти і йти, треба крокувати своєю дорогою, поки є сили, і, по можливості, посміхатися, доктор, щосили посміхатися, вселяючи бадьорість в свою команду. Подивіться, як я буду посміхатися, я навчився ...

Це був хороший урок Устименко свого часу.

І йому слід було так посміхатися, він тут теж «перший після бога». Він зобов'язаний навчитися посміхатися і перебувати зовнішньо у відмінному стані духу. Коли справи кепські, команда поглядає на місток, на свого капітана. А хворі - адже це і є команда? Втім, лікарі теж. І навіть санітарки. Тут все переплутано, на кораблі простіше, але від одного факту нікуди не дінешся: Устименко тут капітан. «Перший після бога» - як кажуть освічені мореплавці. Такий, як Аміраджібі під час масованого нальоту і атаки підводних човнів. Такий же!

І, продовжуючи посміхатися, Устименко сказав словами Аміраджібі, тими давніми, військовими словами, які вимовив Елісбар Шабанович відразу після шаленого гуркоту «Ерлікон», після свисту падаючих бомб, після сиплим команд: «Справа по кормі бомбардувальник противника!» - «Пішли бомби! »-« право на борт! »-« Є право на борт! »-« Відводити! »

- Пам'ятаєте «Лебедине озеро»? - Запитав Устименко.

- Їх було багато - цих кордебалетів.

- Ваші слова хочу нагадати: «Це всього лише танець маленьких лебедів. Це - трошки війни »...

Аміраджібі скинув на Устименко горду голову, все ще горду, на слабкій курячої шиї.

- Ви вважаєте?

- Переконаний. Стривайте, ми вами займемося.

- І не приспустити прапор на честь загиблого судна?

- Ні, - сказав Устименко, «перший після бога», капітан на містку в бою, в дванадцятибальний шторм, перед самою смертю. - Ні! Ви будете в порядку, я ручаюсь!

ГОЛИЙ І Босий ...

- Копиткін третій день дзвонить, - сердито сказав полковник Свірельніков, кладучи трубку ВЧ. Він завжди говорив саме дзвонить, а не дзвонить. І таксі, а не таксі. І існуючу слово «компромати», тобто компрометуючі матеріали, вимовляв з наголосом на першому складі - «компромати». - Вийми та поклади йому - Копиткіну, значить, - прізвище, який в ЦК лист доставив.

Неприязно посмішка пробігла по його губах, йому колись сильно влетіло від Копиткіна за бездіяльність, і з тих пір Свірельніков зненавидів генерала. Втім, деякі стверджували, що все сталося навпаки: були чутки, що Копиткін стягнув з Свірельнікова якраз за занадто круту діяльність.

- Довелося, хоч і старшому в званні, а роз'яснити, що такі типи, як вищезгадана засуджена Устименко, на блюдечку з облямівкою свідчення не дають. Навіть засперечалися не зволив. Він, розумієш, на зразок мене наказує ...

Коли Свірельніков сердився, робилося зрозуміло, що людина він зовсім темний, слово «розумієш» ставало головним і мало не єдиним в його лексиконі, а решта були просто довгі, безглузді матюки.

- Інтелігент, розумієш! - Вилаявся він. - Хлюпик!

Ожогин мовчав. Хоч би сісти запропонував - скільки можна стояти перед начальством.

- Терміну отримує по особливому нараді, шпигунка, розумієш, місяць за такими плаче, а він - давай повне визнання. Я йому - ви самі, товаришу Копиткін, пробували з такими розмовляти? А він - мені не бесіди потрібні, а документ, протокол допиту.

Ожогин мовчав. Йому абсолютно ясно, що зараз Свірельніков напустити на нього.

- Як вона?

- Кант в санчастині, - невизначено відповів Ожогин.

- А точніше?

- Виходить, прихворіла.

- Ти мені не викручуйся, - сказав Свірельніков. - Я не з Міжнародного Червоного Півмісяця і не з баптистів. Відповідай як годиться!

Ожогин відповів як годиться, з можливими для такої бесіди подробицями. Обличчя його виражало здивування і каяття. Ніби він і справді не знав, як це з ним сталося. Але з іншого боку...

І він розвів руками:

- Робота така, в білих рукавичках толку не буде.

Це він повторив улюблені слова Свірельнікова, чого, напевно, робити не слід було, тому що таким шляхом він як би і відповідальність за своє рукоприкладство звалював на полковника.

- Ти з хворої голови на здорову НЕ вали, - сказав Свірельніков суворо. - Теж розумник, розумієш! Про білі тебе рукавички я як вас інструктував? Про зайву ввічливість вашу мову була, щоб інтелігентщина не розводити, лібералізм, всякі там - «вибачте, дозвольте». З ворогом як з ворогом, ось про що йшлося. А якщо щось і вийшло, то хіба поаккуратнее не можна? Он лежить, розумієш, а на мене Копиткін тисне. Яке у тебе завдання? Знайти гада, який наклепницьку лист в ЦК зважився доставити. Кому? Навіть ім'я неможливо назвати, священне для нашого громадянина ім'я. Тепер уяви в своєму мозку: потрапляє лист особисто в руки, читає він наклеп, злісний вигадка, пасквіль, і засмучується, відволікається від державних справ, витрачає свій дорогоцінний час на з'ясування подробиць про цю Устименко. Ну, а ми на що? Виходить, ми навіть захистити не можемо? Позбавити? Де ж наша пильність, якій особисто він невпинно нас вчить? Де, а?

Ожогин промовчав. Він не зміг би відповісти на це питання.

- Знайти негідника в своїх рядах, - дивлячись повз майора прямо перед собою, уклав Свірельніков. - Витягнути за вушко та на сонечко ворога, який листи засуджених та позбавлених права переписки передає. Виявити такого і матеріали на нього переслати для відповідного покарання. Ось таке завдання перед нами поставив товариш Копиткін, і ми це завдання - кров з носу - виконаємо. Зрозуміло?

- Зрозуміло, - покірним голосом сказав Ожогин.

- Так що ж дурочку клеїш?

- Винен, товариш полковник, понервничал.

- Ось і будеш відповідати, раз винен. Не місце тобі тут, виженемо. Якщо такий нервовий - йшов би комісували. Тут залізні нерви треба мати. Чи не дитячий сад.

Він почав лагодити олівці, якими писав резолюції, вірніше не резолюції, а резолюцію, завжди одну і ту ж: «Згоден». Якщо ж Свірельніков був не згоден, то нічого не писав, а лаявся. Нижче слова «згоден» він розписувався. Число ставив сам. Олівці полковник лагодив дивно красиво і коли займався цією справою, то немов би весь перетворювався. Ніж для цієї операції у нього був особливий, і точив він його в своєму кабінеті годинами. Це була єдина слабкість Свірельнікова. Інших за ним не значилося: він не пив, не курив, не знав мов, навіть під час війни не був за кордоном, не тримав друзів. Він тільки працював, і це все про нього знали.

І знали про нього ще одне: він був родич. Про те, чий саме, ходили різні чутки, одне тільки було відомо абсолютно точно: Свірельніков знаходиться з кимось дуже і дуже впливовим не те в родинних стосунках, не те в властивості. Дружина його Єлизавета Іракліївна комусь тітка, або племінниця, або навіть зведена сестра. Сам Свірельніков на ці теми говорити утримувався, але начальник АГВ Пєнкін, одного разу супроводжував дружину полковника Свірельнікова в столицю, потім розповідав в своєму колі, яка машина їх там зустріла і куди повезла. Зрозуміло, Пєнкін нічого докладно не описував, але «давав зрозуміти». І це було куди істотніше будь-яких подробиць.

Суху, чорну і жилаву дружину свою полковник побоювався і поважав до того, що розмовляв з нею навіть по телефону з придихом в голосі, і очі його, траплялося, зволожувалися, коли мова заходила про сім'ю взагалі і про сімейство Свірельнікових зокрема. Не будучи обдарований талантом красномовства, полковник, проте ж, володів цілим арсеналом цитат і частенько пускав їх у справу, якщо обговорюване питання стосувався чиїхось сімейних взаємин. І якщо що-небудь у кого-небудь тут порушувалося, товариш Свірельніков робився зовсім нещадним, червонів, тупотів ногами і не входив ні в які обговорення.

- Сім'я є сім'я! - Кричав він. - І нікому не дозволяється, розумієш, розводити різні неподобства там, де ...

Якщо повірити тому, що у кожної людини існує своя правда, то і у Свірельнікова, безсумнівно, була, висловлюючись його повсякденною мовою, «така». Його «правдою» був страх. Ставши багато років тому «родичем» і внаслідок цього спорідненості - начальником, Свірельніков жахливо як злякався, що раптом так не вгадає, раптом не догодить, раптом зробить що-небудь наперекосяк. І падати тоді доведеться з великої висоти, з такою, що і кісток не збереш. Тому він невпинно і старанно чином «орієнтувався», але, будучи від природи людиною дурним, та ще й попихачом, свої «орієнтування» частенько міняв, даючи зрозуміти підлеглим, що є-де таку думку. І зараз він теж сказав ОЖОГІН, що є така думка, треба-де геть забути перегини тридцять сьомого, інакше будемо карати, і строго. Ясно?

- Ясно, - сказав Ожогин.

- Ти - продумай, - звелів полковник. - Я з тобою не жарти жартую. І немає у мене бажання за твоє хамство нагорі віддуватися. Запитають-то з мене? Як вважаєш?

Майор погодився одним лише виразом обличчя, словами - не посмів.

- І звідки в твоєму поколінні нерви беруться? - Знову сказав Свірельніков. - Коли ви їх нажили? Молода, щаслива поросль ... - додав він, хоча Ожогин був ненабагато молодша за нього.

Посмоктуючи нижню губу, він лагодив третій олівець - подвійний, синій і червоний. Ожогин абсолютно нужденний. Скільки можна ось так стояти?

- Переживаєш, - сказав полковник згодом. - Це добре. Корисно. Піди до себе, посидь, пропрацюй нашу бесіду. І запам'ятай: білі рукавички - одне, а перегини - інше. І полковник Свірельніков не має наміру за тебе нести відповідальність.

Ожогин пішов.

А Свірельніков знову злякався, як боявся всього, завжди, кожну хвилину. З одного боку, було добре, що Єлизавета Іракліївна «була родичкою», а через цю обставину і він був теж в деякому роді ... Але з іншого боку, той, кому подружжя Свірельнікови припадали родичами, теж, як то кажуть, під богом ходив . А раптом він не вгадає? Тоді як?

Нагостривши все олівці, він раптово придумав, що робити, і товстим мізинцем набрав номер.

- Ожогин?

- Так точно, товаришу полковник.

- Я тут поміркував щодо Устименко. Продумав питання. Провентилювати. Рішення буде таке - дам на неї гнетових. Хлопець, мабуть, міцний. Ще не розмовляв з ним, зараз займуся. У тебе і без неї делов вистачить. Гніту під'їде до неї, що, мовляв, ти перегнув. А у тебе така справа не вийде, ти не потягнеш. Зрозумів?

- Міркую.

- Розібрався?

- Так точно. Рішення ваше, товариш полковник, звичайно, правильне.

- А неправильні були?

Він поклав трубку і набрав номер новачка - гнетових.

- Зайди до мене, - сказав Свірельніков. - Це полковник дзвонить. Будемо знайомитися.

І поклав рожеві, повні, жіночі руки на стіл. На скло. Поки гніту збирався, Свірельніков думав про укладену Устименко. Багато він таких переламав. А скільки ще залишилося? Звідки вони беруться? У що вірять, помираючи? І як можуть вірити? Що думають?

- Дозвольте?

Свірельніков не поспішаючи кивнув, все ще тримаючи руки на столі. Гніту зупинився за кілька кроків від столу. Полковник на нього подивився знизу вгору. Хлопець як хлопець, начебто обдертий якийсь.

- Хто такий? - Запитав Свірельніков, немов не здогадуючись, з ким має справу.

Гніту представився як годиться.

- Ото ж бо, - сказав Свірельніков. - Ми все ж на службі. Ясно?

- Ясно.

- Сідай! - Звелів він, коли вдосталь надивився на гнетових.

Старший лейтенант сів.

- Де це тебе так прикрасив? - Запитав Свірельніков.

- В особовій справі все записано, - похмуро відповів гніту.

- А я особисті справи читати не люблю, - обрізав норовливого товариша начальник. - Я людині в очі заглянути повинен - ??яка вона є. Зрозумів? Доповів автобіографію.

- З якого віку?

Він не те щоб грубіянив, цей обпалений війною хлопець. Він просто не вмів про себе розповідати. Ну як розкажеш «особиста справа»?

- Доповідай з свідомого віку. Чув - льотчик?

- Був льотчиком.

- Збили?

- У сорок першому.

- Як же це ти допустив?

- Як же не допустиш, коли у «нього» бронеспинка? Б'єш, потрапляєш, а «йому» хоч би що.

- Налякати?

- І злякатися не встиг. Загорівся.

- Погубив машину?

Гніту глянув на полковника без всякого поваги - з нудьгою.

- Зі мною вже так розмовляли, - сказав він. - І прощупували і в упор питання ставили. І перевіряли і перевіряли. Зрештою, як бачите, повірили. Чи має сенс все з початку починати?

- Гаразд, не лізь у пляшку, - мирно порадив полковник. - Я чисто по-батьківськи, повинен же знати твій вигляд.

- У документах мій вигляд повністю відображений.

- А я бажаю усно прослухати. Давай розповідай далі.

Гніту мовчав.

- Ну, - прискорив полковник. - Або просити тебе треба?

- До березня сорок другого, - пересиливши себе, продовжував гніту, - пролежав у госпіталі. Штопали-чинили, шкіру пересаджували, вухо будували нове. Потім направили служити в «Смерш».

- Там здобув урядові нагороди? - Поцікавився Свірельніков, кивнувши на орденські планки гнетових.

- Перші два ордена в авіації отримав.

- Цікаво виходить. Його збили, а він нагороджений. Помилка вийшла, чи що?

- Ні, помилка не вийшла.

- Значить, відзначили тебе урядовими нагородами за твої страшні страждання? - З співчутливим виглядом підчепив Свірельніков. - Або як?

Гніту промовчав.

- Або при керівництві перебував, услужающим?

- Я нікому не услужающим, - була відповідь. - Я служив Радянському Союзу, як присягою належить.

«Тверденький, - подумав Свірельніков. - Такого не враз розкусиш! »І запитав з добродушністю в голосі:

- Цікаві справи в вашому «СМЕРШ» були? Що-небудь серйозне?

«Цікаві?» - Здивувався гніту.

І відповів, подумавши, не відразу:

- Видатного нічого не було. Так, звичайні негідники-шпигуни і диверсанти заслані. Траплялися й щуки гостріші. Взагалі-то робота важка - фашисти свою агентуру вчили серйозно, з ходу не розберешся, увагу потрібно, щоб і вовка не відпустити і невинний щоб не постраждав ...

- Краще дюжину невинних затримати, ніж одного винного відпустити, - піднявши палець догори, вимовив Свірельніков. - Така в мене заповідь. Чуєш?

- Мене інакше вчили.

- А у мене по-моєму працюватимеш. Без інтелігентщина!

Гніту з подивом, мовчки подивився на полковника: на лунообразное, рожеве його обличчя, на гладко виголені щоки, на невисокий, під напливає сивим бобриком лоб.

- Я до того, гніту, що є інтелігенти - соромляться ворога суворо карати.

- Чому саме інтелігенти?

- А хто? Ось я, наприклад, з селянства з безземельного ...

Гніту знову промовчав.

- Між нами, - довірливо сказав Свірельніков, - між нами двома, чи не на зборах, по честі-правді скажу, гніту: кишками своїми не довіряю цій самій прошарку. Що хочеш зі мною роби - не можу довіряти. Як згадаю ...

І він розповів деякі вичитані історії, в яких нібито брав участь. І про козачого п'яницю осавула, зрадника, розповів, якого він сам - «голий і босий» Свірельніков - поставив до стінки.

- Але осавул навряд чи був інтелігентом? - Посміхнувся гніту. - Як ті з козаків, які нагаечку славили ...

Про нагаечку полковник забув і тільки сказав неуважно:

- Ну, це само собою ...

Тоді гніту перейшов в наступ і запитав похмуро:

- А хіба Фелікс Едмундович ні інтелігентом?

- Ти це до чого?

- До всього. А головним чином, до того, що інтелігенція не так уже й мало зробила для революції і словом «інтелігент» лаятися шкідливо. Я, між іншим, сам з інтелігентної родини і нічого поганого в тому, що мій батько будував Дніпрогес - інженером, а мати була там же його найближчою помічницею, не бачу.

- Та ти що, малий? - Образився полковник. - Ти як зі мною говориш?

- Нормально кажу, - відповів гніту, і Свірельніков раптом побачив такий безстрашний погляд, що навіть долоні прибрав зі столу.

- Я в твоїх лекціях не потребую, - пробурчав полковник. - Пояснює мені! Порівнює!

Гніту трохи посміхнувся, і ця його тверда, легка і нешаноблива посмішка зовсім раптом вивела полковника з себе. Але він мудро стримався і сказав сумним тоном:

- Ми, гнеться, не винні, що не виросли в радянську інтелігенцію. І хотіли, та часу не було. Охороняли твоє щасливе дитинство від ворога, від імперіаліста-диверсанта, від шкідника, від терориста. Треба б розуміти і поважати наше покоління.

Обпалена щока гнетових злегка почервоніла.

- Вибачте, товаришу полковник, - сказав він, - я ж не в тому сенсі. Але думається мені, що люди вашого життєвого досвіду, - тут же справа не в освітньому ценз, - думається, ось ви все одно вже інтелігенція, а що наголос ви ставите не там - хіба це суттєво?

- Ну давай, давай далі, - примирливо сказав полковник. - Якщо бажаєш - закури, для першого знайомства дозволяю.

- Дякуємо! Загалом, в «СМЕРШ» я намітив один план і доповів його начальству ...

- Під ким служив щось?

- Це як - під ким? - Не зрозумів гніту.

- Хто в керівництві знаходився?

- У нас начальником був Штубен - не чули?

- Це Унчанска, чи що?

- Який Унчанска? - Знову не зрозумів гніту. - Чи не Унчанска, а Штубен серпня Янович ...

Полковник навіть розсердився на таку тупість.

- Я й кажу - Штубен, - підвищив він голос, - короткий такий, очкарик, так він над Унчанска і областю сидить ...

- Дивно! - Рожевіючи від радості, вимовив гніту. - Я, знаєте, товаришу полковник, зовсім не врахували втратив серпня Яновича, а ми з ним ...

Свірельніков перервав:

- Міцний працівник?

- Такого іншого немає! - Голосно, навіть з натхненням, по-хлопчачому виголосив старший лейтенант. - Він мою легенду розробив, у мене адже тільки загальні контури були.

І, знову почервонівши від збудження, гніту став розповідати полковнику, як вони зі Штубен в подробицях розробили правила поведінки гнетових в тилу ворога. Справа в тому, що старший лейтенант тоді виглядав набагато гірше, ніж зараз, і був калікою і виродком. Одна рука не працювала, не розгиналася і не згиналася в лікті, ногу він подволаківал, і обличчя було таке, що дивитися страшно, це потім, після війни хірурги попрацювали і дещо поправили. Ось тоді-то Штубен і придумав «юродивого». Гніту навчився трястися, мукати, протягувати руку за милостинею, безглуздо посміхатися, і при цьому і завдяки цьому безстрашно і постійно вести розвідувальну діяльність. Працював він на групу Штубен, і закидали його за два роки одинадцять разів.

- І жодного разу не попався? - Запитав Свірельніков.

Таким штукам він не дуже вірив. Занадто шанував він німців, щоб дозволити собі довіряти цим казкам. Напевно, попався і тепер працює на розвідку союзників.

- Чому не попадався? - З подивом відповів гніту. - Попався раз. Німецький полковий лікар обстежив - дійсно юродивий чи ні. Але я добре працював, товариш полковник, не підкопаєшся. Довелося їм мене відпустити!

- А бувало - відпускали?

- Ви що - мені не вірите? - Сбича, запитав гніту. - Ви що думаєте: Штубен - хлопчик? Так, втім, якщо справа так воно є і ви зі мною не розмовляєте, а висловлюєте недовіру, то, будь ласка, завтра я повернуся, то є завтра я поїду в Москву і доповім ...

- Давай, давай, що не пилу, - знову добродушно виголосив полковник. - Чи не розумієш, чи що, така вже звичка - дружину і то, буває, допитую. Попрацював би з моє над всякої контрою, дізнався б ...

Він помовчав, посміхаючись, як би посміявся над самим собою, над своїм звичним зневірою.

- А ви можете жити і нікому не вірити? - Раптом зовсім похмуро запитав гніту. - Я б ... не зміг ...

- Вірять - це більше в кіно і в романах, - все з тією ж посмішкою сказав полковник. - Яка в нашу загострену епоху може бути віра? Людина перебував на окупованій території, людини там, звичайно, намагалися обробити, людина слабка, піддався, тепер він закинуть до нас ...

- І так все?

- Людина - слабкий, - повторив Свірельніков. - Навіть якщо над зайцем, кажуть, попрацювати, він сірники запалювати навчиться, а вже людина ...

Він махнув рукою.

- Що людина? - Вперто поглядаючи в Свірельнікова, запитав гніту.

- А то людина, що до нього з вірою підходити не можна. Товариш Вишинський наші установки з усією чіткістю сформулював: «Доведи, що ти не винен». Зрозуміло? Ось откудова віра в людину починається. Не даремно ж маємо ми поняття - «фільтрація».

Прийшов ад'ютант, приніс папку і, затуляючи її собою від новенького старшого лейтенанта, почекав, поки рука полковника писала в правому верхньому кутку своє «згоден». Це були постанови на обшуки і арешти та інші документи місцевого значення, які полковник ніколи не читав. Читав він лише те, що відправлялося високому начальству в Москву.

- Начальника АГВ до мене, - звелів він, коли ад'ютант закрив папку.

- Віра, братик, така справа, - сказав полковник, провівши ад'ютанта поглядом, - на ній далеко не поїдеш. Ну так, значить, відвоювався. Потім, судячи з особистого твоєму справі, ще мав поранення.

- Мав.

- Важке?

- Півтора року в госпіталі.

- Пенсію тобі поклали. Демобілізували. Жив би потихеньку ...

- Не можу, - сказав гніту. - Втомився потихеньку жити.

- Сімейний стан?

- Одинокий.

- А батьки з Дніпрогесу?

- Батько розстріляний німцями, мати померла.

- Чи перебували на окупованій території?

- Батько очолював підпільну організацію - це не називається ...

- В особовій справі цей момент відображений? Документи є?

- Треба думати, є.

- Штубен в цій частині твоєї автобіографії знаходився в курсі?

- Звичайно.

- Матуся в Москві померла?

- У Калузі.

- Після фільтрації?

- Та вона ніколи на окупованій території не знаходить.

- А ти, гніту, що не гарячкуй.

- Але як я можу ...

- А так і можеш! - Перервав гнетових полковник. - Ми тут не зелені насадження садимо, у нас інша спеціальність. У нас профіль особливий, і не ершісь, якщо тебе перевіряють і перевіряють ще раз. Тепер до справи перейдемо. Займешся тут з одного зрадницею. Врахуй - небезпечна змія, отруйна. Хтось Устименко - так вона сама себе називає, але це ще нічого не означає. Перевіриш в глибинку. Біс баба, гадюка і контра. Накинулася тут з кулаками на нашого майора Ожогина - ворогом народу його образила при виконанні, він штовхнув, впала, ціла війна стала. Ну, сам розберешся, але попереджаю - провини нашої тут ніякої немає. Звичайно, трошки зірвався товариш, але і у нього нерви є ...

У двері постукали, «за вашим наказом» з'явився начальник АГВ Пєнкін - чоловік огрядний, ввічливий і в душі музикант: за сумісництвом був він диригентом музичного самодіяльного ансамблю.

- Ось, Пєнкін, забезпеч старшого лейтенанта - людина другий тиждень в готелі. Площа, меблі, що належить виділи, енергійно понишпорю. З постачанням також.

Вийшов гніту разом з Пєнкін.

- Будь-які здібності маєте? - Поцікавився «музикант в душі».

- Здібності? - Здивувався гніту.

- Для самодіяльності ...

- Ні, для самодіяльності я не підходжу, - посміхаючись відповів гніту. - Та й ... Не помітили ви хіба? Вуха одного майже зовсім немає, особа обгоріле, рука ледь згинається ... Ні, не підійду я для самодіяльності.

За обідом він познайомився з Ожогін.

- У шахи НЕ граєш? - Запитав його майор.

- З братиком грав.

- А братик - майстер?

- Ого! - Посміхнувся гніту. - На всі свої одинадцять років.

- Заходь як-небудь ввечері, побалакати. Мабуть одному в нашій столиці нуднувато стане ...

Випивши по склянці компоту, вони прийшли в кабінет Ожогина, де майор розповів гнетових майже чисту правду про свого запалу і про те, як образила його Устименко. Розповідаючи, він був уже зовсім щирий і навіть каявся в свою провину, але гнеться жодного разу нічим його не підтримав, навіть нейтрального слова не вимовив. Мовчав, слухав і дивився в добрі очі Ожогина своїм жорстким, немиготливим, вимогливим поглядом. І майор, турбуючись від цього погляду і боячись обпаленого, покаліченого старшого лейтенанта, чомусь не міг закруглитися, не міг знайти підходящої фрази для кінця свого інциденту з ув'язненою Устименко і все додавав слова, відчуваючи, що вони зайві, все нанизував їх, все поспішав роз'яснити, але так нічого і не роз'яснив, розгубився і на півслові замовк. В общем-то у цього нового працівника була страшнувата фізіономія. «Такому потрап!» - Холодно подумав добрий Ожогин і, зачинившись на ключ, став слухати по радіо про останні новини літератури та мистецтва, зрідка записуючи в зошит для пам'яті.

ТЕПЛО, СВІТЛО, затишно ...

- І все! - Сказав він своїй секретарці БеЛлоЧк.

- Я розумію.

- Болен, вмираю, помер! - Мелодраматичним голосом вигукнув товариш Степанов. - Немає сил. Повне виснаження нервової системи. До речі, ви отримали талони на додаткове м'ясо і жири?

Це було зовсім не до ладу, просто вирвалося за асоціацією з «виснаженням». Вирвалося - і не повернеш. Беллочка сказала, що так, отримала. Степанов великодушно дозволив їй п'ять кілограмів забрати собі, а решту розподілити з товаришем Горбанюк і «по лінії місцевкому». Потім виліз в шубу, насунув шапку, розклав по зовнішнім кишенях так, щоб Беллочка бачила, всі свої сердечні і антиспазматичні медикаменти, вліз в глибокі калоші і пішки (треба ж продихатися!) Відправився додому.

Але в коридорі згадав, що не закрив на ключ письмовий стіл, і повернувся. Двері в приймальню була нещільно закрита, і він почув воркування секретарки:

- Догану з занесенням до особової справи. Ні, це точно, це Горбанюк сказала, вже вона-то в курсі ...

З підібраними губами Євген Родіонович перетнув приймальню і закрив всі ящики столу. І пішов, не попрощавшись, не глянувши на разрумянілісь від незручності секретарку. Тепер вже він їй дасть життя! Побачить вона талони на м'ясопродукти, на хлібобулочні вироби, як же! Він взагалі її вижене. Фельдшерка, так і валися на периферію, як все інші нормальні радянські дівчата. А не відсиджувалися в приймальні великого начальника!

В їдальні Юрка вирішував завдання. Дід Мефодій, розвалившись в улюбленому кріслі Євгена Родіоновича, біля розкішного приймача, слухав російські пісні. Павла Назарівна, узявшись рукою, теж була присутня, похнюпившись в дверях.

- Може бути, мене погодують обідом? - Тремтячи губами, сказав Степанов.

йому

 глава сьома |  ПРОФЕСОР ЩУКІН


 КЛЯТВА ГІППОКРАТА |  ТОЙ САМИЙ ГУБИН |  РІЗНІ квіпрокво |  ВНАСЛІДОК КОНЯ |  СКАНДАЛИ, САЛОНИ І будуар |  ПОКАРАННЯ БЕЗ МИЛОСЕРДЯ |  ПРО СЕНС ЖИТТЯ |  ОСТАННЄ ЛИСТ Оганян |  БОР. ГУБИН, ЯКІ ВІН Є |  ІКС І ІГРЕК |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати