На головну

Дорога моя людина 36 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

- Це хто підкреслив? - Запитав Устименко.

- Микола Федорович, - здригнувшись від начальницького голосу Устименки, відповіла Марія Павлівна. - Після бесіди з полковником Оганян, коли в глухий кут зайшли, - він і підкреслив.

Володя ледь помітно посміхнувся: ця маленька лікарка любила такі вирази, як «катастрофа», «його чекає загибель», «ми в глухому куті». І тоном вище: «дороги науки», «скальпель переміг смерть», «людський розум все може!»

І раптом Устименко стало соромно. Адже він теж колись щось проголосив тітки Аглаї щодо розуму - вночі за їжею. Щось зовсім патетичне і карколомне ...

- Що ж Саранцев? - Запитала Марія Павлівна. За виразу її обличчя, вона питала вдруге - напевно, він так задумався, що не чув її слів.

- Ви говорили з ним, Володимир Опанасович?

- Так, говорив, - абсолютно спокійно і ввічливо відповів Володя. - Він буде оперуватися, Марія Павлівна. І я б на місці Миколи Федоровича операцію відкладав ...

У себе в палаті він довго і педантично перекладав таблетки з кишені халата в конверт, потім відклав дві, прийняв їх, як належить людині для легкого сну, а решта заховав подалі в ящик тумбочки. Коли настане час, він розведе їх у своїй емальованому гуртку і вип'є ...

Але, думаючи так, він вже розумів, що цей час не настане.

«Ведмідь в окулярах! - Подумав Володя, дивлячись на розмиває після операції Миколи Федоровича. - Як це мені раніше в голову не прийшло. Втім, я не бачив його раніше в окулярах ».

Поруч розмивали блакитна від втоми Марія Павлівна. «І зовсім вона не стара діва, - докоряючи себе за свої минулі думки, вирішив Устименко. - Вона просто змучена до крайності ».

І сказав про це згодом, наодинці, Миколі Федоровичу.

Той посопів, подумав і відповів сердито:

- У неї нульової група крові. Розбазарює її як може, а мені не встежити, я старий, задишка, іноді така сонливість нападе - хоч караул кричи. Сама собі господиня, витворяє, що на думку спаде ...

Вони сиділи вдвох у ординаторській, за вікном золотом сяяв осінній погожий холодний день. Позіхаючи від втоми, «ведмідь в окулярах» вимовив мрійливо:

- В таку погоду в лісі благодать!

Устименко посміхнувся: твоя справа, звичайно, ведмеже! І раптом уявив собі цього старого доктора в лісі - перевертнем-ведмедем, йде: «скірли-скірли», на милицю спирається, радіє благодаті, гостро відчуває бігучі запахи осені, зупинився раптом на пагорбі - дивиться в далекі дали, лісовий господар.

- Чому це ви? - З цікавістю вдивляючись в Устименко, запитав старий доктор. - Чого веселіться?

- Та так ... Ліс представився ...

- Гарна справа...

Він все ще дивився на Володю, потім несподівано прямо, навіть грубо сказав:

- Я ніколи не бачив, як ви посміхаєтеся.

І, немов засоромившись, підтягнув до себе ближче рентгенівські знімки гомілки майора Хатнюк, покрутив один так і сяк, сердито буркнув:

- Ні чорта не розумію! Ви розумієте?

Очі його гостро стежили за Володею. Все розумів цей старий перевертень в гомілки майора Хатнюк, чого тут було не розуміти! І не гомілку його цікавила нині, а це світло в очах підполковника медичної служби Устименки, цей зниклий і знову загорівся світло, ці зовсім ще недавно порожні і раптом знову сповнені життя очі під волохатими віями ...

- Так що ж ви думаєте?

Устименко заговорив. З ходу, після операції, де, як йому здавалося, він командував, після його, як йому здавалося, удачі, після його вказівок під час найважчого вилучення кулі майже з кореня легкого - після всієї тієї перемоги, яку згодом «ведмідь в окулярах» іменував «спареної операцією», маючи на увазі порятунок одночасно двох життів - Устименки і Саранцева, - Володя вже не помічав, що над ним «працюють». Чи міг він знати, що Микола Федорович не раз оперував на легких і що вказівки Володі просто збігалися з тим, до чого він був готовий заздалегідь, але що він як би слухався його, тому що повністю усвідомлював нинішній день покаліченого війною свого колеги . І блиск в Володіних очах, і цей легкий рум'янець збудження, і цей голос хірурга, а не пораненого, - це все були результати спареної операції, маленької хитрості, підготовленої ними всіма в цьому далекому тиловому госпіталі. Операція пройшла успішно, справа була тільки за благополучним перебігом післяопераційного періоду. Робота - ось що називалося благополуччям для Устименки, завал справ, щоб, як кажуть, «не продихнути» ...

- Так Так Так! - Все кивав і кивав у такт Володіним міркувань старий доктор. - Так Так Так!

І позіхав лісової перевертень, адже нудно ж йому було слухати, та ще після операційного нелегкого дня, докладні Володині рацеі.

- Так Так. Дотепно, мабуть!

На секунду Устименко розгубився: що тут дотепного? Але одразу ж зрозумів - старий хірург втомився жахливо, нічого толком не розуміє, хоче спати, і нехай би собі йшов дійсно.

- І справді, піду! - Зітхнувши, промовив «ведмідь в окулярах». - Піду, хай йому біс, щец посьорбав та на бічну. А ви вже тут з Антонової розберіться, Хатнюк - її хворий. І ще попрошу, якщо не дуже вас не може, щодо нашого Саранцева. Ніч йому важка належить, доктор.

Доктор!

І раптом згадався йому Чорний Яр, знаменитий тамтешній «аероплан» і того ранку, коли Богословський сказав йому: «доктор». Що ж, тоді все було куди легше і куди простіше.

Ось тепер, якщо ти доктор, так піди потанцюємо!

Двері за «ведмедем в окулярах» зачинилися, Устименко сів за стіл на місце лікаря, покурив, подумав. Потім зайшла Антонова - порадитися, потім заглянув, підморгнувши їй, учасник і навіть ініціатор змови «чуйності» - доктор Заколдаев. Але ніякого підморгування доктор Антонова не помітила. Вона просто-напросто забула про змову і сердито сперечалася з цим підполковником з приводу його спокійного і навіть трохи іронічного ставлення до стрептоциду як визволителя від всіх рішуче бід. Повагавшись трішки, Заколдаев теж забув про змову і вплутався в суперечку, прийнявши цілком і повністю сторону Устименки і накинувшись на Антонову з докорами з приводу вічної її захопленості ...

Так непомітно покінчити було питання про змову, він просто всіма забувся, «розсмоктався», як висловився згодом про ті дні Микола Федорович.

У суперечках минув вечір, потім і ніч настала.

Умовивши чергувала нині Антонову лягти спати грунтовно, Устименко відправився в далеку маленьку палату, до Саранцевої, де був нині пост з досвідченою і тямущою сестрою. Одним пальцем, не без спритності Устименко знайшов пульс, порахував і погодився з сестрою, що все йде добре - серце Саранцева працює справно. Так само працювало б воно і у Лайонела Невілла.

Спираючись на костур, повільно минув військовий лікар Устименко стіл, за яким в своєму кріслі дрімала неправдоподібно червонощока сестричка Рая. Ключ і раніше стирчав в аптечці, як тоді, коли Володя вкрав люмінал.

- Раїса, а Раїса! - Помацав він сестру за плече.

- Аічкі? - Дивлячись на нього сплячими, хоч і відкритими очима, спитала вона.

- Аптечку закривати треба! - Строго звелів Устименко. - Чуєш? Мені відомий випадок, коли один ідіот ... Та ти прокинулася чи ні?

- Прокинулася! - Облизуючи губи і трясучи головою, сказала Раїса. - Навіть дивно, як це я не прокинулася?

- Так ось, мені відомий випадок, коли один ідіот вкрав банку з люміналом, розвів таблетки у воді, випив і заснув навічно. Сестру судили. Зрозуміло?

- Жах якийсь! - Сказала Раечка. - З глузду з'їхати можна! Треба ж таке людині на ніч сказати, якщо я в перший раз в житті забула ...

- Ні, не в перший! - Дивлячись прямо в очі Раїсі, жорстко вимовив Устименко. - Не в перший!

Лягаючи, він хотів взяти, як зазвичай, свої дві таблетки, але подумав, що треба буде сходити до Саранцевої, - і поїв подарованого шефами родзинок. Згадав про гомілку Хатнюк, ще уявив собі, як іде по лісі «ведмідь в окулярах», спробував пояснити Антонової, що її випадок обмороження зовсім не типовий, а винятковий, і що з цього випадку ніякі висновки робити не можна, але не встиг, бо заснув і прокинувся тільки тоді, коли його покликали до Саранцевої.

Полковник лежав і посміхався - блідий, самовдоволений, веселий.

- Це вірно, що мені кулю вийняли? - Пошепки запитав він.

- Вийняли! - Торкаючись пальцем до пульсу Саранцева, відповів Володя. - Вийняли, і ще як славненько!

- Лівер в цілості?

- Цілими ваш лівер. Тільки розмовляти вам - боронь Боже! Тепер спокій, і бути вам здоровою людиною ...

Полковник скрипнув зубами, щелепи його міцно стиснулися, неправдоподібно блакитні і все-таки яструбині очі дивилися в далечінь, крізь стіни.

- А нога-то все одно заважати буде! - Сердито сказав він. - Все одно рубль двадцять! Те-оже, медицина!

Посміхаючись очима, мовчки дивився Устименко на Саранцева. Ось це і є життя! Що ж, нехай бурчить на безпорадну, невмілу ще, жалюгідну хірургію, нехай живе і бурчить полковник Саранцев, який віддав все, що міг, в тому бою, коли виволокли його з підірваного, померлого танка. Нехай тільки живе. Він - інженер, кульгаючи нога майже не перешкода в справі, якій він служить, - буде жити, працювати і бурчати ...

І пріпотевшая чубчик, якій віддали його живим, забуде про це. Він розповість їй про «лівер», і вони посміються, і ніколи не прийде їй в голову, що її Саранцев був би мертвий через якогось там «ліверу». Ось ноги не полагодили - це сором!

Потім полковник зітхнув і подивився на Устименко.

Так вони ще трошки попереглядивалісь - обидва врятовані однієї і тієї ж операцією, обидва живі, обидва ще не старі люди ...

Потім Володя підморгнув Саранцевої і пішов до себе - досипати, але до палати не дійшов, тому що в коридорі його перехопив «ведмідь в окулярах», обняв однією рукою за талію і сказав, нахиляючись до вуха Устименки, довірливо і неголосно:

- А чи не зайнятися нам нині ж, Володимир Опанасович, вашої ручкою? Золотком вашої? Не відкладаючи, знаєте, більше ні години. Я особисто так міркую: неврома вас останнім часом пріотпустіть, так навіщо ж ще відтягувати? На розробку пальців часу піде згодом чимало, не в один день навчитеся ви як і раніше володіти руками. Ну, з одного у вас майже благополучно, а з іншого?

- Гаразд, - швидко сказав Устименко, - добре. Я тільки до перукаря сходжу, приведу себе в порядок маленько, Микола Федорович, а то через Саранцева якось все догори дном йшло і вчора і позавчора. Ну, як він вам?

- Та що, непогано, - сопучи, відповів «ведмідь в окулярах». - Зовсім навіть непогано. Треба сподіватися, що завдяки вашій наполегливості ми його висмикнули з нехорошою історії. Значить, ми вас в другій операційної чекати будемо ...

Годиною пізніше поголений, пахне перукарні підполковник медичної служби Устименко ліг на холодний стіл під спокійний світло величезної безтіньовий лампи, злегка ворухнувся, влаштовуючись зручніше, і сказав, довірливо і прямо глянувши в скельця окулярів Миколи Федоровича:

- Я в порядку.

І закрив очі.

«Ще б не в порядку, - спокійно подумав Микола Федорович. - Знав би ти, міляга, скільки тут знаходиться безтілесних консультантів, починаючи з головного хірурга до твоєї старої Оганян, скільки ми на тебе паперу винищили

- На переписку, скільки рентгенівських знімків пошта перевезла з нашого госпіталю в Москву, в Ленінград, знову до нас! Знав би ти це все, підполковник! »

- Скальпель! - Велів Микола Федорович.

НУ ВЕСІЛЛЯ ...

Першого грудня під вечір в п'яту палату увійшла Віра Миколаївна Вересова. Устименко спав. Великі руки його спокійно лежали поверх ковдри, наче й справді відпочиваючи після праці, як раніше.

Малевич і майор Хатнюк, тутешні старожили, забувши про шашки, втупилися на незнайому, дуже красиву жінку, яка, тихо заплакав, опустилася перед Володіной ліжком на коліна і поцілувала його зап'ясті.

- Як в кіно! - Захопленим шепотом вимовив сентиментальний Малевич.

- Дивитися, і то приємно.

Хатнюк був спокійніше і делікатніше, тому він тільки сказав «гм» ??або щось в цьому роді і потягнув мучимого цікавістю Малевича до дверей, за яку той, хоча він кілька пригальмовував, все-таки був видворений.

Вії Устименки здригнулися, потім він відкрив очі. Віра дивилася на нього не відриваючись.

- Ти? - Тихо запитав він.

- Я! - Відповіла вона, притискаючись до його руці теплою щокою. - Я! І зовсім! Мене сюди перевели. Ох, Володечка, яких мук все це коштувало!

Він посміхнувся поблажливо і холодно: дивовижні слова існують в побуті здорових людей.

- І не смійся, - попросила вона. - Але ж є, погодься, різні муки. Є страждання чисто фізичного порядку, а є самолюбство, є, знаєш, уражена гордість, є ...

Посміхаючись, він дивився в її тонке обличчя, шукав її погляд. Завжди вона трохи не розуміла найголовнішого, або розуміла половину того, що слід було розуміти тільки цілком або вже краще зовсім нічого не розуміти! Невже все те, що випало на його долю, уявлялося їй тільки сумою фізичних страждань і подоланням недуги?

Втім, яке це має зараз значення?

Вона ж тут, вона добилася переведення і приїхала сюди, в цю оту глушину, до нього, через нього ...

- Сядь, - попросив він, - тобі незручно так ...

- Ні, зручно, прекрасно, - сказала вона, знову притискаючись гарячою щокою до його руки. - Зручно дивно. І хіба це має значення - зручно чи ні. Я ж з тобою!

Двері в коридор були відчинені, в палату заглядали, і те, що Віра стояла все ще на колінах, було ніяково Володі. Легка фарба проступила на його щоках, він звелів жорсткіше:

- Відвернися! Я одягнусь! Або вийди на кілька хвилин ...

Напевно трошки образившись, вона вийшла, і він здивувався легкості і стрімкості її ходи. Потім потягнув до себе халат, насилу засунув неслухняні руки в рукава, намацав ногами шльопанці і сперся на костур. Загалом, все це було досить довгою процедурою, але в порівнянні з тим, у що це обходилося йому ще місяць тому, «справа рухалася непогано», як говорив Микола Федорович - «ведмідь в окулярах».

- Та ти зовсім молодець! - Сказала йому Віра в коридорі, коли він нарешті з'явився перед нею - чомусь раптом дуже високий, з м'якими розсипаються волоссям, з сумно-іронічним блиском очей під волохатими віями. - Зовсім, зовсім молодець!

- Підполковник тут такі справи робить, закачаєшся, - втрутився рудий Малевич. - Він тут перший на дошці пошани.

- Це як? - Не зрозуміла Віра. - Як зразковий видужуючий?

- Навіщо видужуючий? Доктор! Лікує нас усіх. Він же...

- Гаразд, майор, - перервав Володя. - Підемо, Віра, посидимо там на лавочці ... Це місце у нас називається «в тіні пальм» ... Пішли!

Дві тонесенькі, пильненькіе пальмочка тихо доживали свій вік на зелених тумбочках за кутом в коридорі. Тут і курити можна було, не всім, а своїм, звичним.

- Це правда, що ти лікуєш? - Запитала Віра, коли вони сіли. Очі її блищали гордо і трошки здивовано, наче вона дивилася не так на Володю, а, наприклад, на слона, вчиненого нею робити маленькі чудеса. - Невже правда?

- Дурниці! - З роздратуванням відповів він. - Просто буває, що з мною радяться. Це природно.

Вона все дивилася на нього не відриваючись - гаряче, щасливо і навіть з якимось захопленням. Йому хотілося закурити, але він боявся при Вірі затівати процедуру діставання цигарки з пачки і схитрував - попросив її сходити в палату і прикурити там у кого-небудь. Вона схопилася і побігла, розгортаючи по кафельній підлозі, а він подивився їй услід і подумав, що, крім неї, у нього нікого немає в цьому світі, і від цієї думки йому не стало ні весело, ні щасливо, ні навіть просто спокійно. Він зазначив для себе цей факт, і більше нічого.

- Послухай, - сказала вона, повернувшись і простягаючи йому цигарку, - тут в тебе все закохані. Оточили мене в палаті і тільки розмови - «ваш чоловік, ваш чоловік, ваш чоловік ...» Я, до речі, нічого не заперечувала, тобі не неприємно це? Адже ми ж чоловік і дружина? Дружина та чоловік?

Благаюче вираз промайнуло в її особі, і Володя поспішно відповів, що зрозуміло, інакше і бути не може ...

Віра поклала свою руку на його плече і повернулася до нього. Її нафарбований рот був близький до його губ, він бачив її підборіддя, білу шию, стягнуту коміром морського кітеля, чув її прискорене дихання, теплий запах її волосся. І все те, що тільки що, кілька хвилин тому, здавалося йому в ній несправжнім, все те, що було йому в ній неприємно і навіть дратувало, тепер поступилося місцем іншому почуттю - почуттю туги за нею, жадібності і бажанням ...

Особа його здригнулося, жорстке обличчя чоловіка, обпаленого смердючий вихором війни, і в виразі очей зникла та холоднувато твердість, до якої звикли всі, хто знав Устименко не дуже близько. За рогом госпітального коридору, між двох поруділих від туги пальмочек, знову відкрився Вірі незграбний і сором'язливий, так і не навчився толком цілуватися її Володя Устименко, її підполковник, яких немає більше на цьому світі, її самонаіглавнейшій доктор, той, який під грім нечуваних ще досі овацій безсумнівно буде відкривати міжнародний конгрес хірургів в казковому місті - Парижі ...

- Перестань же, Володька, - сказала вона, - перестань! Я сюди служити приїхала, я тут начальник відділення буду, а ми в коридорі на очах у всіх цілуватися сіли ...

Звідки їм було знати, що чутливий Малевич, ледь сіли вони між пальмочками, оголосив територію цю для будь-якого руху «перекритою аж до особливого наказу», а з особливим наказом забарився до тієї миті, коли з'явився внизу після вечірнього обходу найсуворіший сам татусь, головлікар Анатолій Акинфиевич. Тільки тоді Малевич, видали наспівуючи з «Сільви», виник перед «молодими», як їх відразу ж стали називати в госпіталі, і запропонував їм повечеряти ...

Вечеря для новоприбулою Володіной подружжя був сервірований в ординаторській, а оскільки ніхто не вміє в такій мірі бути щасливим щастям товариша, як фронтовики, які були свідками хвацько війни, то вечеря була цілком царським. Особливо старався вважав себе чомусь знавцем в їжі полковник Саранцев. Припускаючи, що саме підполковник Устименко, а не хто інший, очистив йому «лівер» і тим самим повернув до життя, бритоголовий полковник особисто пік на госпітальної плиті сковороду картоплі за своїм способом і урочисто поставив на столі в ординаторській. Поки нова лікарка Вересова приймала душ, сестричка Раечка стелила на дивані постіль, соромлячись того кількості подушок, яке викривала призначення цього ложа на наступаючу ніч.

Офіцери в синіх і рудих госпітальних халатах, спішно поголитися і запаморочливо пахнуть хто «Гвоздика», хто «Конвалія», хто «Духмяним горошком», курили біля відчинених дверей ординаторській привезений Вірою справжній московський «Казбек», перемовлялися, в міру солоно пошучівая, посміювалися і трималися так, що «ми, мовляв, тут, в глушині, відірвані від фронту, теж не ликом шиті і зберегли свою військову братство ...»

Після душу Віра повернулася в «цивільному», зі світлої вовни, політиці з блискучим шкіряним паском і таким же лакованим бантиком «киць-киць» у шиї, що справило на видужуючих Володіних друзів враження куди більше, ніж якщо б тут, в глибокому тилу, розірвалася бомба уповільненої дії в тонну вагою.

- Це дає! - Пошепки захоплювався Малевич. - Точно, дорогі товариші, останній крик моди сорок четвертого року ...

- З кіно мода злизана, - зауважила сестричка Рая. - Я абсолютно таку королеву бачила, але тільки в приватному житті ...

- Де ж ти її, серденько, в приватному житті бачила? - Поцікавився Хатнюк.

Двері в ординаторську закрилася, офіцери, зітхаючи і крекчучи, хто спираючись на палицю, хто на милицю, хто оберігаючи скалічену руку, не поспішаючи пішли по палатах - готуватися до довгої, безсонної, сумній госпітальної ночі. Полковник Саранцев, здригаючись плечима, теж ліг на жорстку ліжко, натягнув ковдру до підборіддя і подумав, що Устименко дочекався своєї «чолочку». Його пробрало тремтіння, він довго позіхнув. Рая, думаючи про фасон сукні «королеви», погасила лампочку в вестибюлі: «Патріот, бережи електрику!» - Такий плакат висів у всіх приміщеннях госпіталю ...

Віра в ординаторській, стоячи біля репродуктора, розчісувала чорним гребенем вологі, матові після душа волосся, Устименко мовчки на неї дивився. І думав, що це вона написала то лист, яке допомогло йому вижити, і що він повинен відчувати почуття подяки до неї, і що дуже, мабуть, погано в ньому якийсь «черствіння душі» - ніякої подяки він не відчував, і навіть думати про цей лист йому було неприємно.

- Салюти в Москві, - тихо сказала Віра. - Тобі не чути?

- Чути.

- А у нас весілля ...

Вона струснула головою, темна хвиля волосся впала на плече - майже до лакованого паска.

- Весілля чи ні?

- Ну весілля ...

- А я ж навіть на твоє «ну" не ображуся, - із зухвалою посмішкою, дуже йде їй, блискаючи очима і зубами, сказала Віра. - Ти без мене не можеш, так само як я без тебе, але я це давно знаю, а ти, миленький, ще не знаєш. Згодом зрозумієш ...

Поки вона відкривала шампанське, Володя дивився на її руки і думав про те, що вона його дійсно, напевно, любить, якщо так в нього вірить. Але це «якщо» було в той же час чимось ненадійним, непевним, небезпечним. І його чи любила ця красива, недурна, струнка, добре одягнена жінка? Його чи, такого, яким знав він себе і яким знала і розуміла його Варвара?

Про Варварі не можна було зараз думати, в цьому було щось протиприродне і навіть блюзнірське, але думав про неї Володя мимоволі, а воля його нині була слабка ...

Шампанське вистрілила. Віра розлила піну в емальовані госпітальні гуртки, спокійно наказала:

- Про ній не думай! Ти їй не потрібен! Зрозумів? І погодься, милий, не дуже-то це добре - в вечір нашого весілля думати про іншу жінку. І не йде це тобі, у тебе робляться очі, як у корови ...

Звідки вона знала, про що саме він думав?

Дожив Я?

Про Родіона Мефодійовича вона розповіла Володі, що у нього був дійсно інфаркт міокарда, але що тепер все обійшлося, він отримав контр-адмірала, і єдиний на флоті командир дивізіону міноносців - Герой Радянського Союзу. Про Аглаї як і раніше ні слуху ні духу. У капітана Аміраджібі Віра була в гостях на судні, коли він останній раз прийшов з караваном. Тепер у Елісбара Шабанович новий, величезний пароплав, з тих, які Рузвельт називає «дешевою упаковкою для дорогих американських товарів». Капітан Шапіро тепер майор, доктор Левін зовсім поганий, напевно скоро помре. Цвєткова Віра бачила проїздом в Москві, заходила до нього подякувати, він їй допоміг отримати призначення в Стародольск, він і, зрозуміло, Харламов ...

- Повів мене в ресторан - такий смішний! - Після паузи додала Вересова.

- Харламов? - Здивувався Володя.

- Чому Харламов? Цвєтков.

- Я теж в ресторані тут був, мене Ашхен водила, - згадав Володя.

Віра швидко глянула на нього і відвернулася.

Об одинадцятій годині ранку Віру Миколаївну Вересова вже оформили в госпіталі, і вона представилася «ведмедю в окулярах», який з якимось навіть переляком назвав її «красунею» і «фронтовим подарунком для нас, лісових пнів», про що вона з радістю розповіла Володі. До обіду вона знайшла двокімнатну квартирку дуже близько від госпіталю - рукою подати, господарі «симпатичний, абсолютно інтелігентні люди, в захваті, що у них будуть жити лікарі». Перед вечерею Устименко на машині якогось великого начальника перевезли в нову оселю, а через кілька днів, увечері, коли в старому енциклопедичному словнику Брокгауза і Ефрона він читав статтю про кактуси, до нього прийшли дві кореспондентки з газети «Стародольская правда» - обидві розумні , скромненький, молоденькі, трошки захоплені і дуже негарні.

- Та ви до кого, власне? - Запитав Устименко.

- До вас. Адже ви ж підполковник Устименко?

- Ну я. Сідайте будь ласка.

Обидві сіли.

Першою заговорила та, на якій була чоловіча шапка-вушанка.

- Звичайно, про вас би мав написати наш Крайової, - сказала вона. - Саме він. Це його тема!

- Так, Крайовий б створив, - зітхнула інша. - У нього взагалі блискуче перо. Він в «Патріот Батьківщини» - не стикалися на фронтах?

- Ні, не стикався.

- І не чули Крайового?

- Не чув. Бориса Польового чув.

- Крайовий наш, місцевий. Ну що ж, почнемо?

Устименко дивувався: що вони повинні почати? Може бути, це розіграш? І чому Крайової б створив? Що? І ніяково йому було і непристойно навіть, немов ненароком ввалився в жіночі лазні ...

- Так, так от, перейдемо, товаришу підполковник, до справи, - сказала та, що була поговорлівее. - Чи не висвітліть ви нам спочатку ваше дитинство і юність ...

- Коротенько, - сказала інша. - Як кажуть, на короткий час.

- А навіщо? - Трошки занадто грубувато сказав Володя. - Я, товариші, взагалі не зовсім вас розумію. Що, власне, сталося? Матеріал який-небудь на мене в редакцію надійшов? І яке така справа?

Йому роз'яснили: матеріал дійсно вчинив офіцери з госпіталю - ось їхні прізвища: Хатнюк, Малевич, Саранцев, ще лікарі - написали лист в редакцію про поведінку чудового товариша, тяжко пораненого хірурга, який ...

- Ах ти боже мій, дурниця який! - Зовсім спітнів і розтривожить Устименко. - Це все дурниці, дурниці ...

Дівчатка-кореспондентки терпляче почекали, потім та, яка говорила коротше, швидко і напористо поцікавилась:

- Яку роль у вашому житті, товаришу підполковник, зіграла чудова книга Миколи Островського «Як гартувалася сталь»? І зокрема, ваша поведінка тут ...

- Та яке ж поведінка! - Знову раскіпятілся Устименко. - Ніякого у мене поведінки не було ...

- Ну як це ніякого! - З посмішкою переваги сказала та, що була поговорлівее. - Адже ми ж сюди з госпіталю прийшли, там ми і подробиці дуже цінні, товаришу підполковник, дізналися. Скромність, звичайно, характерна риса радянської людини, але країна, повірте, повинна знати своїх героїв. Ми і з лікарями говорили - і з Миколою Федоровичем самим, і з Марією Павлівною, вони дуже добре про вас відгукувалися - про ваш мужність і про те, як ви самі, ще дуже, жахливо важко поранений, включилися в роботу госпіталю. Саме включилися і стали там незамінним товаришем. Ви не гнівайтесь, товаришу підполковник, але в цьому, і тільки в цьому ключі ми повинні працювати над нарисом. Так що, будь ласка, переконливо вас просимо - поділіться з нами спогадами вашого дитинства. Можна навіть зі школи - коли саме вас привернула гуманна професія лікаря? Ось цей момент - ми повинні на ньому зупинитися - початок вашого шляху ...

Вони сиділи перед ним - худенькі дівчатка в бідних пальтечках, під якими були старі ватники, і чекали, а він все нічого не міг сказати і тільки покректує, складаючи в розумі ті фрази, які піднесе завтра на процедурах проклятим авторам листа. Їм-то він скаже! Їм-то він все скаже! І чорт їх напоумив!

Невідомо, чим би все це скінчилося, якби не з'явився раптом з госпіталю Віра Миколаївна - з судками, з пляшкою молока, рожева, щаслива. Дівчата взяли у неї судки, вона струсила сніг з шинелі, дівчатка з обожнюванням оглядали її - таку струнку, гнучку, з орденами: морський доктор, капітан медичної служби, брала участь в морських боях, дружина такої чудової людини, а вони тут, в тилу, так нічого і не побачивши, так і постаріють. Все це було написано на їх блідих, голодновато особах, а Віра Миколаївна тут же їх приголубила, тут же з'явилися на столі консерви «тріска в маслі» - ще з заполярного доппайка, печиво, чай, масло, хліб - всього досхочу, і тут же Віра Миколаївна, поблискуючи на Володю очима, сказала, що йому ніколи не впоратися з тими питаннями, які задають журналісти, вже «вона-то його знає», але що все буде відмінно, вона сподівається, що Володимир Опанасович дозволить їй «поотвечать» за нього. Тільки дещо пізніше, коли він приляже, і без нього, інакше нічого не вийде.

- Ви не розумієте, який це мучитель, дівчатка, - говорила вона, ласкаво мружачись і відкушуючи цукор, - уявити не можете, що криється за цією зовнішністю. Жахлива людина! Це тут я його не боюся, а коли була у нього в підпорядкуванні, о! Ледь що - на гауптвахту! Дозволила собі, закохавшись, губи нафарбувати ...

- Віра! - Тихо здивувався Устименко.

- Люся, пиши! - Наказала та, що поговорлівее.

Люся, з повним ротом, щось стала писати. Устименко піднявся, пішов в іншу кімнату, в спальню, увімкнув радіо. З Москви грали скрипки, грали фронтах і тилах, грали Родіону Мефодійовича Степанову і Володі, грали Елісбару Аміраджібі і Варварі, грали Катерники - Міші і Гриші, грали танкістам і льотчикам, десантникам і підводникам, грали всім, хто дожив до сьогоднішнього вечора ...

Володя ліг, закрив очі.

«А дожив я, - рипнувши зубами, запитав Устименко. - Дожив чи? Або здався? »

За дверима весело сміялися дівчинки-журналістки, потім до нього донісся голос Віри:

- Загалом, це ж зворушливо, ці миші в театрі. Характер, нічого не вдієш!

«О господи!» - З тугою подумав Устименко і посилив звук в репродукторі, щоб не чути, про що вони там говорять.

А вночі він запитав у Віри:

- Що за безглузда історія з цим нарисом, поясни мені, будь ласка!

- Спочатку поцілуй мене! Я не можу цілими днями без тебе ...

Клацнув вимикач, загорівся нічник у вигляді рожевої чомусь сови. Віра лежала, притиснувшись щокою до його плеча. Він чув її подих, чув посвист хуртовини за вікном жарко натопленій кімнатки, чув, як б'ється серце жінки, яка стала його дружиною.

Дорога моя людина 35 сторінка |  Дорога моя людина 37 сторінка

Дорога моя людина 25 сторінка |  Дорога моя людина 26 сторінка |  Дорога моя людина 27 сторінка |  Дорога моя людина 28 сторінка |  Дорога моя людина 29 сторінка |  Дорога моя людина 30 сторінка |  Дорога моя людина 31 сторінка |  Дорога моя людина 32 сторінка |  Дорога моя людина 33 сторінка |  Дорога моя людина 34 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати