Головна

після театру

  1.  C. послідовність;
  2.  Cин Cонхі 'еатральний художник на чолі Ќаціонального театру Љореі
  3.  Dolom 3. Ipisjetjelas askobor (Частина 3. Останній бій).
  4.  I Початок театру в Росії
  5.  II Відкриття театру
  6.  II Філософія нового театру
  7.  II. Економічні наслідки безробіття

Вечеряли будинку. Євгенія ще не було. Варвара про щось шепотілася з Володею, і Степанову здавалося, що вона ламається; дід з жалем зняв шевйотовий костюм, випив горілки і пішов спати. Аглая і Родіон Мефодійович сиділи біля вікна; вона, не скаржачись, розповідала йому, що втомлюється, - вимотують їзда по області, бездоріжжя, дурне, чиновницьке ставлення до справи деяких работничков.

- Молодість-то минула, - сказала вона раптом, - сили не ті. Інший раз розкричиться даремно; буває, що я скривдиш кого ...

Склавши маленькі смагляві руки на коліні, вона опустила очі, потім глянула Родіону Мефодійовича прямо в очі і запитала:

- Тобі теж не легко, Родіон? Бачу я - віскі сивіти стали ...

Він винувато посміхнувся і налив собі вина.

- На флоті не скаржуся, Аглаюшка, а тут якось ... Не вийшло, не відбулося, чи що ... От Євген ...

- Що Євген? - Запитала Аглая.

- Не розумію! - З тугою сказав Степанов. - В толк не взяти ...

- А ось Володимир розуміє. І досить точно. Володя! - Гукнула вона племінника. - Розкажи Родіону Мефодійовича те, що недавно ми з тобою говорили щодо Жені.

- Та НУ! - Хитнув головою Володя.

- Говори, - сказав Родіон Мефодійович, - чого вже там ...

- Я грубо можу говорити, - сказав Володя, встаючи з дивана. - Я делікатно не можу ...

Родіон Мефодійович спробував посміхнутися:

- Делікатно і не прошу.

- Не знаю, хто тут винен, судити не беруся, - сказав Володя, - але тільки ваш Євген все якось убік живе, розумієте? Я це йому недавно в особистій бесіді висловив, тому не соромлюся і вам прямо це ж повторити.

Він струснув головою, подумав і заговорив рівним, глухим, твердим голосом:

- За те, що я йому висловив, він мене назвав лектором, пай-хлопчиком і різними іншими приємними словами, мало навіть не кар'єристом. Але мені це все одно, я так думаю і думати інакше не можу. Кожна людина в нашій державі повинен жити плодами своєї праці, тільки свого, а не батьківського і не дідового, вірно, Родіон Мефодійович?

- Ну правильно! - Чомусь сердито відповів Степанов.

- Ось ми недавно з Варварою міркували щодо серпа і молота. Краще не можна придумати - серп і молот! Вони символ нашого суспільного укладу, і в цей символ куди більше вкладено, ніж тільки робітники і селяни. У цьому символі весь закон нашого життя, головний закон, хіба не так, Родіон Мефодійович?

- На жаль, ще не для всіх, - вже не сердито, а сумно підтвердив Степанов. - Ось і Варя щось крутить, не зрозумієш чого, не те геологія, не те мистецтво театру, а про користь громадської ...

- Тепер я винна! - Образилася Варвара. - Вже не можна і помучитися з вибором спеціальності.

- А що? - Жорстко перебив Володя. - Дійсно, забагато мучишся. Втім, не про тебе мова. Євген, Родіон Мефодійович, окремо живе, мені це неприємно вам казати, але має великі негаразди собою, а вами, тобто, вірніше, при вашій допомозі, але при цьому окремо від того символу, про який я недавно тлумачив. І не те щоб він спекулював, нічого подібного, він вами анітрохи навіть не спекулює, але він вас в запасі тримає - для хіба мало чого. І теорія у нього неправильна: він вважає, що ви зобов'язані Варі і йому створити чудову життя, так як самі і Валентина Андріївна сьорбнули важкої і важкою. Він і його друзі, а я деяких знаю, вони впевнені, що революція робилася для них особисто, для того, щоб, перш за все їм ситно і тепло жилося. Це неправильно, і ви тут не праві з тим, що все для дітей, але я говорити не стану, ви розсердитеся ...

- Щось у цьому роді я і припускав, - сказав Родіон Мефодійович, - щось в цьому роді, але хіба вас розбереш? Чорт вас знає, що за народ ...

Склавши руки за спиною, він ходив з кінця в кінець по столовій своєї твердою ходою. Обличчя в нього було розгублене, майже нещасне.

- Євген - пристосуванець, - неголосно, але дуже твердо сказав Володя. - Молодий, але в чистому вигляді. Вже зовсім готовий.

Степанов скривився.

- Це точно? - Запитав він.

Володя мовчки знизав плечима.

- Ми трошки іноді любимо переусложнять! - Сказала Аглая. - Звичайно, життя - штука складна, але ось, наприклад, ябеда в школі, навушник і донощик хіба це вже не характер? Я тобі, Родіон, точно я грубо скажу - я вашого Женю терпіти не можу давно і думаю, що тобі з ним потрібно провести не просто виховну роботу, а боротьбу, аж до чого завгодно ...

- До чого ж саме? - З гіркою усмішкою запитав Степанов. - Або вам незрозуміло, що по відношенню до Жені мої права не тільки обмежені, але їх немає. Обов'язки у мене ееть, а прав немає. Ну да, втім, що про це тлумачити ...

Увійшов дід у флотській чорній шинелі, накинутій на спіднє, запитав:

- Квасу не бачив? Води три Корця випив, не допомагає. І не їв ніби нічого такого ...

Оглянув усіх, засоромився, помітивши зав'язки від кальсонів, і пішов шукати свій квас.

- Так то! - Сказав Родіон Мефодійович. - Веселий вечёрок. Ну вже ви мене вибачте ...

Провівши гостей, він поцілував Варвару і, побачивши жалість в її очах, сказав, що хоче спати. Чого-чого, а жалості до себе він не переносив. Варя довго фиркала в ванні, потім і вона затихла. Степанов повернувся до їдальні, налив собі холодного чаю, заходив по кімнаті з кутка в куток.

Євген повернувся пізно, відкрив своїм ключем двері і ввійшов до їдальні. Батько все ще ходив з кутка в куток з цигаркою в руці.

- Добрий вечір! - Привітався Євген.

- Добрий вечір! - Відповів Степанов. І додав, що можна б приходити і раніше. Втім, він не сердився. Йому просто здалося, що до нього незваних прийшов чужа людина.

Цей чужий юнак сів за стіл і почав вечеряти, занадто швидко чомусь розповідаючи, як грав правий край і як вони всі після матчу поїхали на дачу до Шиліна, як вони там пили крижаної лимонад, купалися і взагалі провели час. Родіон Мефодійович мовчав і слухав. Може бути, якщо просто мовчки слухати, то знайдеться загублений ключик. Адже був час коли він підлягає носив маленького, хворого, сопливого Женьку на руках, коли діставав для нього в голодному Петрограді цукор, діставав, принижуючи. Був час, коли показував Женьки літери. Як же так? Пристосуванець? Тобто чужа людина? Людина, яка все робить тільки для себе?

І знову, вкотре, Родіон Мефодійович задавав собі один і той же питання: коли, як, чому це сталося?

І раптом зрозумів - чому.

Його немов осінило: тому що був час, коли все життя Алевтини зосередилася на Женьки. Він був всім, все робилося заради нього, йому можна було все. Хіба мав право Родіон Мефодійович, змучений і втомлений, послати хлопчика за пляшкою пива, за цигарками або за сірниками? Хлопчик повинен тільки відчувати радості, а якщо не радості, то вчитися. Дитинство - найщасливіший час, стверджувала Алевтина. А якщо Степанов заперечував, вона говорила:

- Ти так думаєш, тому що він тобі не рідний. Сирота, звичайно ... Образити його, май на увазі, я не дам. Запам'ятай ...

Років п'ять тому за сімейним обідом Євген потворно схаміл Родіону Мефодійовича. Як все добрі люди, Степанов був запальний. Нікого не бачачи, майже втрачаючи свідомість від сказу, він схопив зі столу стопку тарілок і шваркнул ними об підлогу. Заверещала Алевтина, повисла на батька маленька Варя. Євген, зблідлий, сказав спокійно:

- Псих ненормальний!

Степанов пішов з їдальні. За стінкою було чутно, як Алевтина щось швидко і лагідно говорила Євгену, було чутно, як той відповідав:

- Та пішов він до біса, дурень старий!

Потім Євген наспівував. Він ходив по коридору, тупотів ногами і навмисне наспівував. Наспівував, відчуваючи свої сили, свою владу, наспівував, розуміючи всю безпорадність вітчима. Звичайно, чому було Жене і не наспівувати? Адже він нервовий хлопчик, а батько у нього хам, мужик, бидло. Це останнє слово з лексикону мадам Гоголєвою дуже прижилося до Алевтині.

Ось і виріс чужий юнак.

Зараз він сидів, жував пиріжки, сардини, ягоди, пив чай. І дивна річ - його погляд був гарячим і ласкавим. Він дивився на Родіона Мефодійовича інакше, ніж раніше. Ох, який знайомий погляд! Такий погляд робився у Алевтини, коли, змучивши чоловіка своїми постійними докорами, вона хотіла миру в домі. І Євген хотів миру в домі, хотів добрих відносин, хотів пристосуватися до вітчима - здогадався Родіон Мефодійович - тільки пристосуватися, нічого більше.

З суворим цікавістю вдивлявся Родіон Meфодіевіч в цього чужого юнака. Що ж, хлопець як хлопець: обличчя чисте, засмагле, очі прозорі, м'які волосся, білі зуби. І погляд відкритий, прямий. У Родіона Мефодійовича був досвідчене око на людей: тисячі пройшли через його руки - низький і підлий він відрізняв від справжнього швидко, з льоту, помилявся рідко, майже ніколи.

- Та ось ще, тату, - сказав Євген. - Прохання до тебе. У нас декан дуже симпатичний дідуган, зірок з неба не хапає, але до мене особисто ставиться чудово. Завтра день народження його доньки, ми з нею дружимо. Нас з тобою запросили ...

- А я тут причому?

- Так адже розкажеш що-небудь, хіба мало, у тебе біографія слава богу. Хоча б про Нестора Махна. Або як ти в ЧК працював. Смішні у тебе є історії, а? Підемо, правда, вони дуже просили ...

- Я подумаю! - Насилу відповів Родіон Мефодійович.

І став шукати в кишенях цигарки, які лежали перед ним на столі.

 Подарунки |  Полунін розповідає


 Природні науки |  батько приїхав |  Скелети не продаються |  Людина все може |  глава друга |  глава третя |  студент |  Спори і чвари |  глава шоста |  глава сьома |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати