На головну

Подарунки

1.  Американські подарунки і московські отдарки
  2.  Другий день в Громаді. Ми відвідуємо карлика. Подарунки араба. Франциск
  3.  Другий день в Громаді. Ми відвідуємо карлика. Подарунки араба. Франциск
  4.  Глава 2 ПОДАРУНКИ НА ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ
  5.  Подарунки в нашому житті
  6.  Подарунки та спільне проведення часу

Уже розвиднілось, коли Афанасій Петрович прийшов на аеродром. Неподалік, біля Унчі, походжав в своєму білому морському кітелі Степанов.

- Казав, не треба! - Похмуро сказав Устименко. - Чого не виспався?

- Чи не спалося, - відповів Степанов. - Та це ж я тобі і не заважаю, лети. За хвіст не уцеплюсь ...

Підійшов черговий, вони трошки поговорили з Опанасом Петровичем. Згодом прийшли ще два хлопця. Устименко послухав мотор і закурив зі Степановим.

- Тепер коли побачимося? - Запитав Родіон Мефодійович.

- Так, треба бути, не скоро ...

- Відпустка де гуляти будеш?

- Грязями полікуватися хочу, - сказав Устименко. - Рана стара, а ниє. Ти чого невеселий, морячіло?

- Та ні, нормально! - Зітхнувши, промовив Родіон Мефодійович.

Мотор знову загудів, затих і знову загудів. Техніки щось перевіряли. Устименко знизав Степанову руку своєю жорсткою, сильною долонею, натягнув рукавички і легко, як хлопчик, заліз в машину. Щось поклопотався там, сідаючи ладно, викрикнув свої летчіцкіе командні слова, і літак, підстрибуючи, побіг по злітній доріжці. А через кілька хвилин чорна точка розтанула в небі.

«Як же мені все-таки жити? - Подумав Степанов. - Адже так більше не можна? Або можна? Або інші теж, трапляється, так живуть, але не думають про це, не мучать себе? »

Втім, він не мав права думати про все це в стані несправедливого роздратування, а зараз він був роздратований. Та перемога так легко перебувало, коли справа стосувалася Євгенія, так само як він не міг досі бути абсолютно спокійний з Алевтина.

Ні спокійним, ні справедливим він з ними не бував, так йому здавалося, бо він надзвичайно суворо до себе ставився. І йому знову, в тисячний раз, представилося її обличчя, зачіска, зроблена в перукарні, і той погляд, який він помітив на собі вчора, в день приїзду: погляд покірною ненависті.

- Я їду на дачу, - сказала вона йому, як тільки він увійшов. - Неможливо все літо дихати духотою і пилом. І так з цими іспитами я зовсім змучилася.

- З якими іспитами? - Не зрозумів він.

- З Євгеном.

- А ти йому допомагала готуватися? - Не стримався Степанов.

- Я створювала йому умови! - Сказала Алевтина. - Ти досі не можеш так утримувати свою сім'ю, щоб у мене була хоч одна прислуга ...

- Знов за рибу гроші? - Біліючи від сказу, запитав він. - Або тебе влаштовують ті назви того часу, коли тебе ...

- Замовкни! - Зойкнула вона.

Найбільше ця колишня покоївка боялася, що хтось дізнається її минуле: немов вона була злодійкою або вбивала людей!

Так вони зустрілися - чоловік і дружина.

Вона хотіла, щоб він поїхав, і Євген хотів, але він вирішив не їхати. У нього була Варя, та й куди діватися зараз, коли корабель поставлений в док, путівку на Південь він не взяв і його майже насильно вигнали з флоту відпочивати. Нехай собі їде на дачу, до своєї подруги Алевтина, він залишиться. Тут тихо, під вікнами ростуть тополі і берези, можна прийняти душ, полежати з книгою, ввечері піти в міський сад і послухати музику, а коли Варя звільниться, - о, тоді вони поїдуть на пароплаві або взагалі придумають що-небудь дивовижне ...

А поки нехай всім буде добре!

Зрештою Євген - студент. Може бути, він і неправий по відношенню до хлопця; може бути, дійсно вся справа в тому, що той його пасинок. Треба все те поламати, треба влаштувати нині день щастя всім! І Володьки Устименко, і Аглаї, і дідові Мефодію, і Євгенію, і Варварі. Зрозуміло, він винен перед Женею. Варю він виписував до себе в Кронштадт, а Євген залишався з Алевтина. Та й чи розмовляв він по-справжньому зі своїм пасинком? Ні, потрібно привести все в порядок, потрібно, нарешті, знайти ключ до душі цього майбутнього медика!

Повний цих роздумів, він поголився в квартирі, де все ще спали, прийняв душ, взяв багато грошей і відправився по магазинах. У комісійному він купив фотографічний апарат, в гастрономі - пиріжків і тістечок, сардин, полуниці, вина і ще всього найдорожчого і смачного. У Родіона Мефодійовича було голодне, важке дитинство, і він ніколи не був марнотратом, добре знаючи, - що стоять гроші, але в цей пам'ятний йому день він мотав без ліку, весело, навіть щасливо. Варварі він купив червону в'язану кофтину, дідові Мефодію - нові черевики, Володі Устименко - зібрання творів Герцена в хороших палітурках з шкіряними корінцями. А на вечір дістав всім квитки на оперу «Фауст». У місті гастролювали москвичі, і отримати квитки було дуже важко. Покректуючи від незручності, Степанов пішов до жирного, дуже солідному адміністратору, сказав, що він командир корабля, у відпустці і бажав би ...

- Все бажали б, - нахабно відповів адміністратор. - На жаль, наш Будинок культури не гумовий.

Все-таки шість квитків в вісімнадцятому ряду Родіон Мефодійович дістав. І, витираючи спітніле чоло хусткою, сів у таксі, завалене покупками.

Варвара вже втекла, коли він приїхав, а Євген млявим голосом говорив по телефону.

- Набридли, а треба! - Почув Родіон Мефодійович. - Все-таки декан, хіба мало як складеться життя. Не плюй, дитя, в криницю: знадобиться води напитися ...

- А я чув інакше, - жорстко сказав Родіон Мефодійович, входячи в їдальню, - не пий з колодязя - стане в нагоді плюнути.

Женя затиснув трубку долонею і косо глянув на батька.

- Дотепно, але тільки нежиттєво, - відповів він Степанову. - Життя, татусь, не така проста штука.

І, сівши в крісло, він мляво і довго заговорив з якимось своїм товаришем. На Євгенії була його проклята сітка для волосся, і, розмовляючи, він весь час потягався і позіхав. Але Родіон Мефодійович все-таки не піддався ворожому почуттю, яке охопило його. Він знову сказав собі, що діти ні в чому не бувають винні, а винні в усьому їх батьки. Він належав до тих людей, які вміють жорстоко звинувачувати себе навіть тоді, коли ні в чому зовсім не винні, не кажучи про тих випадках, коли вина буває непрямої. І він знову, хоч уже штучно, став викликати в собі те відчуття, яке відчував вранці, і, поки Євген базікав, розклав на столі подарунки, а поверх квитки в оперу.

Євген договорив, повісив трубку, ще потягнувся і, ліниво переступаючи короткими ногами, підійшов ближче.

- Це хороший апарат, - сказав Родіон Мефодійович, - солідна річ. Оптика у нас першокласна, а вміти знімати приємно буває ...

Слова з працею виходили з його горла. І фраза вийшла дурною, довгою, і голос у нього був якийсь мовби запобігливо.

- Зеркалки, мабуть, зручніше, - задумливо відповів Євген. - Ось у Іраїди, у дочки нашого декана, зеркалка цейсівські, у неї зовнішній вигляд красивий, шикарно виглядає. А для цієї чортівні ще й штатив потрібен. Громіздко, мабуть.

- Штатив я купив, - з готовністю, швидше, ніж слід було, сказав Степанов, - без штатива, ти абсолютно правий, без штатива НЕ познімати. Але для початку такий апарат, Женя, дуже хороший. У нас ще в училищі хлопчина був один, до речі, його теж Євгеном звали, художні зас'емкі робив: бджолу, знаєш, дуже натурально на гречці зняв, мохнатенькій така, фотографію навіть в газеті надрукували, за конкурсом, а апарат куди гірше твого.

- Так адже я й не кажу, що він поганий. Апаратник нічого, громіздкий тільки, зараз такі апарати ніхто з наших хлопців не носить.

- А хто це - ваші хлопці?

- Ну як же, ти ж знаєш: Кирилов, Бориско, Семякин, ми з ними часто збираємося, проводимо час ...

Родіон Мефодійович кивав головою на кожне прізвище, хоча нікого рішуче не знав.

- А Устименко ти що таки не називаєш? - Запитав Родіон Мефодійович і витягнув вперед шию. - Де ж Володька? Хіба він недостатньо хороший для вас?

Євген злегка зблід. В очах з'явилося знайоме Степанову вираз покірної злоби.

- Знаєш, тату, - далеко стоячи від Родіона Мефодійовича, сказав він. - Знаєш, чесне слово, я ніколи не розумію, чого ти від мене хочеш? Твій Володька одержимий, маніяк, а ми прості хлопці. Я не впевнений, може бути, з нього дійсно утворюється велика людина, не сперечаюся, але, якщо хочеш, ми молоді, і нам подобається брати від життя все веселе і гарне ...

- Так, ясно! - Кивнув Степанов.

- Врешті-решт Радянська влада є Радянська влада, - кілька підбадьорився і більш мирно, навіть довірливо продовжував Євген. - І не для того ти і мама стільки переживали і все ви боролися, щоб ваші діти не бачили нічого веселого або взагалі щасливого ...

- Ясно! - Перебив Степанов.

Йому було душно, він відкрив вікно і попив теплої води з графина. «Не сваритися, не сваритися! - Твердив він собі. - Розібратися! Це вона, Алевтина, вселила ці штуки Євгену. Це її рук справа, це вона губить хлопця ». І щоб перевести розмову, він запитав, як мама живе на дачі.

- Нудьга там, мухи дохнуть, - відповів Євген, поставивши ногу на стілець і зав'язуючи шнурок бантиком. - Адже там по сусідству кравчиня її, Люсі Михайлівна ...

- Француженка, чи що?

- Навіщо француженка? Російська. Вони з мамою дружать, але дуже теж сваряться. Нещодавно Люсі органди їй зіпсувала ...

- Чого зіпсувала?

- Та матерія така, строката, тверда - органди.

- Зрозуміло! - Вимовив Степанов, хоча нічого не було йому зрозуміло. - Тепер ще одне питання: що це у вас за картина нова?

І Степанов подивився на поблискує під променями ранкового сонця скло. Під склом було зображено руду, піщане, тужливий поле і кілька рослин, покритих колючими бородавками.

- Кактуси, - байдуже сказав Євген. - Нове мамине захоплення. Вони з Люсі їх розводять.

- Кактуси?

- Ага.

- Варення з них варять, чи що?

- Ніяк не варення, - з посмішкою сказав Женя. - Ця красиво, розумієш? Просто для краси.

- Ну, а акваріум? Щось я його не бачу.

- Акваріум винесли. Риби там заразилися чимось, все померли. І не подохли, зауваж, а померли. Мама сердиться, якщо скажеш - подохли.

- Померли! - Повторив Родіон Мефодійович. - Так, ясно. Ну, а ось з кактусами все ж не розібрався я: що - цвітуть вони, чи що, красиво або запах у них хороший?

- Та ні, просто зелені колючки. Це модно, розумієш? Модно вигукувати: «Боже, яка краса!» І все!

- Ну ладно, чого там говорити! - Сказав Степанов. - Ми ось що, пообождем трохи Варвару, потім пообідаємо закусочками всякими з Володею і з Аглаєю і рушимо в театр. Як вважаєш?

Євген мовчав.

- «Фауст» Гуно, опера, - згодом додав Степанов. - Мефістофеля Сверліхін співає, голосіна справжній.

- Сверліхін-то Сверліхін, але нічого у нас, тато, не вийде, - сказав Євген задумливо. - Я нині запрошений, і відмовлятися ніяково. А днем ??ми все змовилися йти на футбольний матч. Унчане з «Торпедо» грають - не жарти ... Так що вам вже без мене як-небудь доведеться ...

- Ясно! - Вкотре сказав Родіон Мефодійович. - Зрозуміло ...

І, нахиливши голову, вийшов з кімнати.

дід

Варвари все не було, день тягнувся порожній, безглуздий, задушливий.

Нарешті прийшов дід Мефодій, приніс віник молодого цибулі, редиски в газеті, бідон хлібного квасу. Дід приїжджав до сина переважно за відсутності Валентини Андріївни, при ній жити довго не смів. Її дратувало, коли він ходив по квартирі босоніж, в сорочці без пояса, або, випивши чарку, тонким і розчуленим голосом співав: «Ах ти, бідна, бідна Швейка, надійшла шістнадцяти років», або раптом пригощав гостей: «Їжте, будь ласка, у нас ще багато є! »Поживши трохи, дід робився якимось квапливо-переляканим, починав часто моргати, кланявся нижче, ніж слід було, замовкав і їхав до себе в село, в порожню, що пахне пір'ям і золою хату.

Без Валентини Андріївни (про себе дід Мефодій називав невістку «сатаніни Андріївна») він жив твердіше, покурював свою трубочку не тільки в кухні, але навіть і в коридорі і голосно ділився з Варварою своїми спогадами, але коли до Євгена приходили товариші, дід затихав і зовсім не показувався, кажучи з усмішкою, що йому і тут не обдурить, поки там паничі гостюют. А одного разу Родіон Мефодійович бачив, як якийсь Женькин товариш велів дідові сходити за цигарками.

У Степанова ссало під ложечкою, коли він бачив, як Тиша і без того лагідний дід, але Алевтина так червоніла, коли дід виходив до гостей, що Степанов, не знаючи, кого більше жаліти - діда чи дружину, відчував і гіркоту, і полегшення, проводжаючи старого на вокзал і сунути йому в кишеню ще грошей «на всякий випадок».

Вони пообідали удвох, так і не дочекавшись Вари. Дід сидів у непомірно довгому піджаку, бородатий, його маленькі світлі, як у сина, очі з суворою шанобливістю дивилися на Родіона Мефодійовича, і, розмовляючи з ним, він називав його Родіоном, але так, що можна було подумати, ніби він вимовляє та по батькові теж. Пиріжки та сардини дід з делікатності не їв, але засовував в рот цибулю пучками, кажучи при цьому, що цибуля, видно, нині здорово сильно вродив, тому що дешевий. Цим складним шляхом батько давав зрозуміти синові, що даром гроші він не кидає і інтереси Родіона Мефодійовича в господарстві свято дотримується.

Удвох вони вимили посуд, і Степанов запропонував:

- Ось що, батя, чи не поїхати нам нині в театр? Хочеш? А то ти ніби ніде, крім цирку, не був.

- Можна і в театр! - Витягаючи сірником в зубах, сказав дід. - Я не проти. Куди люди - туди я, чого ж тут!

Але очі в нього стали заклопотаними, і він став часто моргати, немов злякавшись.

Нарешті з'явилися Варвара з Володею. Цілий день Родіон Мефодійович чекав її, а вона, виявляється, їздила з Володею в ательє приміряти «перший справжній костюм - піджак та брюки студентські».

- Це які ж студентські? - Неприязно спитав Степанов.

- Та ну, дурниця вона поре, - відповів Володя, - З батьківського обмундирування перешили мені. Варки ж неодмінно треба командувати ...

Він сів на диван і відразу занурився в якусь книжку, а Варя, охаючи від захвату, їла пиріжки і тістечка разом, запивала цибулю квасом, потім тицьнула палець в сільничку, облизала і сказала:

- Грандиозно!

Відразу після чаю дід став готуватися до театру - чистив в кухні чоботи, довго чомусь ходив по квартирі в нижній білизні, а потім, заклопотано моргаючи, заправляв штани то в чоботи, то випускав їх наверх, на халяви. А Родіон Мефодійович курив і думав про те, що за всі ці роки не спромігся купити старому пристойний костюм. «Кактуси, - перераховував він в розумі дратівливі слова, - органди, акваріум!»

- Візьми-но одягни мій цивільний, - сказав Степанов, - ти невеликого зросту, як раз впору буде. Не ганьби мене, одягнися культурненько ...

Старий піддався на слова «Не ганьби мене», надів сорочку апаш і синій шевйотовий костюм. Перед дзеркалом він зробив грізне обличчя і сказав:

- Ну і ну! Ай, едріт твою в гойдалку!

За Аглаєю зайшли по дорозі. Вона вже чекала на ганку - святкова, в білій сукні, дуже рум'яна, з сумеречно поблискують очима.

У театрі дід тикав пальцем на сцену і голосно, нікого не соромлячись, не звертаючи уваги на шикання, питав:

- Це хто? Чого він? Яка йому дружина?

Або крякав і сердився:

- Дурень! Ну і дурень і дурень! Душу продавати? Ай-ай!

Кругом тихо посміювалися, а Родіон Мефодійович посміхався і переглядався з Аглаєю: дивно вміла мовчати і посміхатися ця жінка!

В антракті дід, прогулюючись, норовив пройти повз дзеркало і кожен раз при цьому робив грізне, неприступне обличчя, примовляючи одними губами:

- Ну і ну! Це так!

Найбільше дідові сподобався Мефістофель.

- Хитрий, видать, - говорив він, - саме що диявол. Домігся свого. Ні, тут справа така - НЕ вяжісь! Вірно кажу, Варя?

студент |  після театру

Природні науки |  батько приїхав |  Скелети не продаються |  Людина все може |  глава друга |  глава третя |  Полунін розповідає |  Спори і чвари |  глава шоста |  глава сьома |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати