На головну

студент

1.  II. СТУДЕНТ ПОВИНЕН ЗНАТИ
  2.  III. СТУДЕНТ ПОВИНЕН ВМІТИ
  3.  III. СТУДЕНТ ПОВИНЕН ВМІТИ
  4.  IX. НАВЧАЛЬНО-ДОСЛІДНИЦЬКА РОБОТА СТУДЕНТІВ
  5.  Sup1; Цитата з щоденника тренінгу студента.
  6.  VI. Методичні рекомендації щодо організації самостійної роботи студентів
  7.  VIII. Навчально-методичне забезпечення самостійної роботи студентів.

- М-да, приємно! - Сказав декан Павло Сергійович. - Приємно, коли зустрінеш такого хлопця. Сидів, знаєте, і думав: в Новоросійському університеті, на моєму, по крайней мере, курсі, такого Устименко не було. До речі, сподобався мені ще один, молоденький, такий, рожевощокий. Цей, звичайно, зірок з неба не хапає, але приємний молодий чоловік. Зовнішність володіє ... Як його? ..

І Павло Сергійович зробив вигляд, що забув прізвище Женьки Степанова. Але так як дехто знав, що Євген буває в будинку Павла Сергійовича і, крім того, що співає там романси, подобається декановой дочки Іраїда, то Павлу Сергійовичу підказали прізвище, і він кивнув:

- Так, так, здається, так, дійсно Степанов. Милий хлопець і добрий, безумовно. За моїх часів таких називали свій хлопець. Щось російське, степове, удалое, широке ...

Але, відчувши, що кілька перехопив, Павло Сергійович повернувся до Устименко і назвав його «зразком майбутнього радянського медика».

- Ото ж бо! - Грізно радіючи, відповів Ганичев. - Це вам не круглий п'ятірочник з червоними плямами на щоках. Цей знає, чого хоче. Чи не модне слово, але в даному випадку відповідне: ідейний молода людина. З таким, зрозуміло, помучиться, але є дня чого. Тільки нахаба, ах нахаба!

І не можна було зрозуміти - подобається Ганічеву, що Володя нахаба, або не подобається. Швидше за все що подобалося.

- І Жовтяк з нього не виросте! - Додав Федір Володимирович. - Ні в якій мірі. За це ручаюсь. Хоч, втім, ніяк не відмовляю Високоповажний Геннадію Тарасовичу в деякій приємності, знаєте, як у Гоголя - дама, приємна в усіх відношеннях, або, наприклад, Шпонька, теж, здається, був приємний панок ...

У той день, коли Володя став студентом, на маленькому смішному зеленому літаку прилетів Афанасій Петрович. Аеродром був на самому березі Унчі, батько виліз з машини, розминаючи ноги, немов довго їхав на підводі, - простоволосий, абсолютно буденний. Інші льотчики повскакали з трави, віддаючи честь, і по їхніх обличчях було зрозуміло, що вони знають і поважають Володиного батька, і Володя раптом почервонів, відчуваючи, як він сам пишається Опанасом Петровичем - ось цієї його постійною зовнішньою звичайністю і простотою, його глузливими зморшками біля очей, його лагідною, немов прихованою силою, широтою його душі ...

- Родіон не прибули? - Запитав батько.

- Ні, "не прибув»! - Посміхнувся Володя.

За військової звичкою батько ніколи не говорив «приїхав», а говорив «прибув», не говорив «хочу їсти», а говорив «хочу їсти», не говорив «ляжу спати», а говорив «піду відпочину».

- Смієшся із старим, негідник! - Сказав Опанас Петрович і сильно штовхнув Володю в плече.

Володя трохи захитався, але не впав. Військові льотчики про щось перемовлялися. «Напевно, про батька!» - Подумав Володя.

У тітки Аглаї було засідання бюро, і вона приїхала тільки до урочистого обіду, виготовленому вночі і рано вранці. Обідати, або, як він любив висловлюватися в передчутті смачної їжі, «на поталу», з'явився і Євген, теж зарахований до інституту, не без відповідного, правда, натиску Іраїди на свою маму, а той - на декана Павла Сергійовича. Втиснувся в інститут Євген якось все-таки ніяково, спочатку його не вписався, а потім, після довгих переговорів, «приписали» до списку, і Євген з цієї нагоди відчував себе так, немов довго біг за трамваєм, скочив на ходу і все ще не може перевести дух. Але настрій у нього був чудовий і навіть переможне. По суті, адже ніхто не знав, як все це було «обтяпано», крім, мабуть, декана. Ну, а йому нема чого показувати вид, що Женя вдячний, відчуває, вдячний і різне інше ...

Родіон Мефодійович теж радів: все-таки є щось в цьому хлопцеві, якщо він без особливих здібностей, розпещений матусею, прорвався в інститут. Тут справа чиста - конкурс, не підкопаєшся.

- Ну що ж, постарію - станеш мене лікувати! - Сказав він Євгену. - Йде?

До Устименко Степанов прийшов в штатському, і тільки по його багряно засмаглі обличчя і по валянням, пружною ходою можна було зрозуміти, що він моряк. Варвару Родіон Мефодіевнч ні на хвилину не відпускав від себе, так само як і Володю. Випивши склянку горілки, апетитно кректав і говорив:

- Вип'ємо, братці, вип'ємо тут, на тому світі не дадуть, а вже якщо там дадуть, то вип'ємо там і вип'ємо тут ...

Згодом прийшов дід Мефодій - милостивий, з лазні, в жилетці, з-під якої була випущена шовкова сорочка.

- Сідай, корінь всього нашого роду! - Сказав Родіон Мефодійович. - І радій, дожив: онук у тебе студент-медик, Володька тож! За це кубок великого орла!

- У землеміри воно б краще! - Заявив дід.

У нього про все була своя думка.

- Без мундира-то чого? - Запитав він сина. - У великих чинах, так і треба носити, щоб люди бачили. Я з японської прийшов, довго погони не знімав - все-таки повагу. Зняв - відразу мужик Сиволап.

І запитав у Аглаї:

- Оселедець по чому брала?

- По грошах! - Сказала тітка Аглая.

- А баранину?

- Відчепись, дід! - Сказав Родіон Мефодійович. - Ну не все тобі байдуже?

- Я для розмови! - Пояснив дід Мефодій.

Варвара горнулася до батька, пошепки просила:

- Поживи трохи з нами, пап, дуже я тебе прошу. Візьми відпустку, ну їх, твої пароплави ...

- Чи не пароплави, а кораблі! - Повчально промовив Степанов. - І вас тут у мене народу всього троє, а там безліч. Міркуй, дочка.

- Женька якийсь не такий! - Поскаржилася Варя. - Не розумію я його.

- Розберемося ...

Афанасій Петрович приніс гітару з бантом: перебираючи струни, заспівав:

Ах ти, темна ніч, нічка темна!

Ніч ти темна, ніч осіння!

Що ж ти, темна ніч, так насупилася?

Жодної в тобі немає зірочки ...

Аглая сильним, низьким голосом підхопила:

Жодної в тобі немає зірочки ...

Всім було чомусь сумно, тільки дід Мефодій трошки приндився, але згодом і він притих.

- Що таке? - Запитала Аглая. - Ніхто ніби й не приходив, а полпесні пропало.

Степанов часто хмурився, Афанасій Петрович поклав гітару на диван, задивився на сина. Женя в цей час шепотком пояснював Володі, що йому терміново треба «змитися», - справа в тому, що одна компанія зібралася за Унчу смажити справжні шашлики на рожнах, будуть і Іраїда, і Мишка Шервуд, може бути, навіть сам декан «завітає» , ясно?

- Ясно! - Неприязно відповів Володя.

У сутінках говорили про Варін майбутньому. Володя радив вступати до медичного інституту. Афанасій Петрович говорив про технологічний, тітка Аглая мовчала і посміхалася. Вперто насупивши брови, Варвара сказала з залізом в голосі:

- Я буду працювати в мистецтві!

- Це як же? - Здивувався трохи захмелілий дід.

- Ну ... в театрі, наприклад, - ще голосніше і навіть зло вимовила Варя.

- Теж ... робота! - Позіхнув дід.

- А талант у тебе є? - Обережно запитав Родіон Мефодійович. - Я, розумієш, Варюха, нічого цим образливого не хочу тобі сказати, але слух у тебе, наприклад, не дуже щоб ... І сама ти ... ніби ріпки ... крепенькая, таких артисток я щось не бачив.

- Виросту! - Похмуро пообіцяла Варвара. - І мучного мені потрібно їсти поменше. Що ж стосується голосових даних, то я ж в оперу не збираюся - це по-перше, а по-друге - голос розвивається.

Володя дивився на Варю з жалістю. Вона показала йому язик і відвернулася.

Увечері, пізніше, Афанасій Петрович читав якусь тоненьку строкату книжку. Зручно уклавши ноги на диванний валик, він не поспішаючи покурював і дивувався:

- Скажи будь ласка! Виявляється, птах орел - єдине в світі перната - може дивитися прямо на сонці. А? Звідси і вираз - очі орла. Чув, Володимир?

- Ні не чув.

- Красиві вони, дияволи! - Продовжував батько. - Я ще коли на «Сопвіч» літав, милувався: йде прямо в лоб машині, хоч відвертай. Сміливі птиці ...

Аглая мрійливо посміхалася, слухаючи брата, темні зіниці її мерехтіли. На столі тонко співав самовар, і здавалося, що завжди вони так ось були, всі втрьох, разом, і завжди неодмінно будуть разом ...

Але на світанку батько полетів. Проводжати себе він заборонив.

- Дальні проводи - зайві сльози, - сказав він весело, допив чай, тицьнув сина в плече, як при зустрічі, обійняв сестру і вийшов.

Володя перехилився в вікно.

Батько стояв на ганку, поглядаючи в сіріючих небо. «Очі орла», - чомусь згадав Володя. Ліхтар висвітлював простоволосу голову Афанасія Петровича, кашкет він тримав в руці. Таким Володя Устименко бачив свого батька востаннє в житті, таким і запам'ятав назавжди: стоїть людина на ганку і придивляється до неба - там його летчіцкая дорога.

глава третя |  Подарунки

Природні науки |  батько приїхав |  Скелети не продаються |  Людина все може |  глава друга |  після театру |  Полунін розповідає |  Спори і чвари |  глава шоста |  глава сьома |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати