На головну

ГЛАВА XVIII

1.  CHAPTER XVIII
  2.  CHAPTER XVIII
  3.  LXVIII.
  4.  V. ДОБА ВІД середині XVIII СТ.
  5.  X - першої чверті XVIII століття
  6.  XVII-XVIII ст. 1 сторінка
  7.  XVII-XVIII ст. 2 сторінка

Чіткого уявлення про наших блукання по великим болотах у мене немає. Коли я згадую про це, в пам'яті спливають розрізнені картини, але встановити будь-які межі у часі я не можу. Я не знаю, як довго ми блукали в тих клятих місцях, але, ймовірно, цілі тижні. Мої спогади про те, що тоді відбувалося, незмінно переходять в моторошний жах. Крізь темряву незліченних століть, пригнічений первісним страхом, я бачу, як ми без кінця блукаємо, блукаємо по хиткій, вогкою трясовині, просоченої водою, на нас кидаються отруйні змії, гарчать поблизу ненажерливі звірі, під нами колишеться і зиблется, засмоктуючи ноги, тінисті, в'язка грунт.

Пам'ятаю, що ми раз у раз звертали зі свого шляху через зустрічних потоків, озер і великих топей. Пам'ятаю бурі і дощ і суцільно залиті водою величезні низини; пам'ятаю дні гірких негараздів і нестерпного голоду, коли піднялися води заганяли нас на дерева і ми надовго опинялися там бранцями.

Яскраво постає переді мною наступна картина. Ми стоїмо біля величезних дерев, з їх гілок звисають волокна сивого моху, а повзучі рослини, немов жахливі змії, в'ються по стовбурах, химерно переплітаючись в повітрі. Усюди навколо нас багно, затягнута брудної рідину багно: вона пузириться від газів і, пихкаючи і зітхаючи, ходить мірними валами. І серед цієї смердючої топи ми, нас близько дюжини. Ми ймовірно схуд, до крайності виснажені, шкіра щільно обтягує наші кістки. Ми не співаємо, що не балакаємо, що не сміємося. Ми забули про жартах і витівки. Наш безтурботний і бадьорий дух на цей раз нечувано пригнічений і переможений. Ми видаємо якісь жалібні тягучі звуки, переглядаємось і тісніше тиснемося один до одного. Ми схожі на купку жалюгідних істот, які пережили кінець світу і зустрілися на другий день після його загибелі.

Ця сцена бачиться мені без будь-якого зв'язку з іншими подіями, що відбулися на болотах. Не збагну розуму, як нам вдалося подолати страшні топи, але в кінці кінців ми вибралися до гряді невеликих пагорбів, що спускаються до річки. Це була наша річка; вона виходила з великих боліт, як тепер вийшли з них і ми. На південному березі, де річка пробивала свій шлях між пагорбами в крутоярі, складеному з пісковика, ми виявили печери. Вдалині на заході, перекочуючись через мілину в гирлі річки, гудів морський прибій. Тут-то в печерах, по сусідству з морем, ми й оселилися.

Нас було дуже небагато. Потім до нас почали приходити і приєднуватися ті з Племені, кому вдалося врятуватися. Вони вибиралися з боліт поодинці, по двоє і по троє, набагато більш схожі на мерців, ніж на живих, справжні ходячі скелети. Зрештою в печерах зібралося тридцять одноплемінників. Після цього вже ніхто з боліт не з'являвся. Червоного Очі серед нас не було. Не було серед нас і дітей - такого болісного шляху не переніс жодна дитина.

Я не стану детально розповідати про наше життя в печерах біля моря. Це стійбище виявилося не з щасливих. Тут було сиро і холодно, і ми постійно кашляли і страждали від застуди. Довго жити в такій місцевості ми не могли. Правда, у нас народжувалися діти, але вони хиріли і уміралі- померлих у нас взагалі було більше, ніж народжених. Нас ставало все менше і менше.

Крім усього іншого, згубно відбилася на нас різка зміна в їжі. Овочів і плодів ми збирали мало, їли переважно рибу. Там було безліч молюсків, устриць, двостулкових раковин і великих морських крабів, що викидаються штормом на берег. Ми знайшли, крім того, кілька видів морських водоростей, дуже хороших на смак. Але зміна в їжі викликала у нас шлункові захворювання, ніхто з нас не міг по-справжньому пополнеть. Всі ми були худі і нездорові на вигляд. Виловлюючи на мілині величезних молюсків-Абалон, загинув Висловухий. Абалон защеміло йому пальці і протримав його до тих пір, поки не почався приплив. Висловухий потонув. Ми знайшли його тіло на наступний день; це був для нас важкий урок. Ніхто з нас вже не пхав більше рук в защипувалися раковину Абалон.

У нас з прудконогих народилася дитина, хлопчик, і ми виходжували його протягом декількох років. Але я твердо знаю, що, чи не піди ми в інші місця, він ніяк не переніс би того жахливого клімату. А потім знову з'явилися Люди Вогню. Вони припливли до нас по реке- і не на катамарані, а в грубому довбання човнику. Веслярів в човнику було троє, і один з них-висохлий від старості низькорослий мисливець. Вони причалили до нашого берега, і старий, накульгуючи, піднявся по піщаному схилу і пильно оглянув наші печери.

Через кілька хвилин Люди Вогню попливли, але прудконогих ніяк не могла оговтатися від страшного переляку. Ми перелякалися всі, але ніхто не був схвильований такою мірою, як прудконогих. Вона пхикала і ридала, не знаходячи собі спокою всю цю ніч. Вранці вона взяла дитину на руки і, голосно кричучи і жестикулюючи, змусила мене пуститися в друге велике мандрування. У печерах тепер залишалися лише вісім чоловіків і жінок-останні спадкоємці Племені. Та й їх майбутнє було безнадійним. Якби Люди Вогню навіть не повернулися, все одно вони скоро б загинули. Занадто шкідливий був клімат в тих місцях. Наше Плем'я до життя у моря було абсолютно непристосованими.

Ми з прудконогих рушили на південь, весь час огинаючи великі болота і ні разу не ризикуючи в них заглибитися. Одного разу ми повернули на захід, перевалили гряду гір і вийшли на узбережжі. Але влаштуватися там було немислимо. Там зовсім не було лісу - лише похмурі голі укоси і скелі, що гримить прибій і завзятий сильний вітер, який, здавалося, ніколи не затихав. Ми відступили знову в гори, перетнули їх і, тримаючи шлях на схід і південь, знову опинилися у великих боліт.

Скоро ми досягли південної околиці боліт і пішли звідти прямо на південний схід. Перед нами відкрилися прекрасні місця. Було дуже тепло, знову навколо нас шумів густий ліс. Потім ми, пройшовши невисоку ланцюг пагорбів, опинилися в чудовій землі це була воістину Країна Лісів. Чим далі ми йшли від морського берега, тим м'якше і тепліше ставав повітря; ми йшли і йшли, поки перед нами не блиснула велика ріка прудконогих вона була, мабуть, знайома. Повинно бути, саме тут провела прудконогих ті чотири роки, протягом яких її не було в Племені. Ми перепливли річку на колодах і вийшли на берег біля підніжжя величезного скелі. Високо на кручі ми знайшли собі нове житло - майже недоступну і невидиму знизу печеру.

Тепер мені залишається розповісти зовсім небагато. Ми з прудконогих жили в цій печері і виходжували своїх дітей. І на цьому обриваються всі мої спогади. Ми вже нікуди більше не переселялися. Жодного разу мені не снилися інші місця, крім нашої високої, недоступною печери. І тут, треба думати, народилася дитина, який успадкував першоджерело моїх снів і таким чином ввібрав в себе всі враження моєму житті або, вірніше, життя Великого Зуба, мого другого «я» - адже хоча він і не є моїм справжнім, реальним «я» , він реальний для мене настільки, що я не в силах сказати, в якому ж саме столітті я живу.

Я часто дивуюся, роздумуючи над цією спадковою зв'язком, над цією спорідненістю. Я, сучасний і реальний, є, безумовно, людиною, але я, Великий Зуб, житель пралісів, не людина. В якійсь точці, якщо простежити пряму лінію моїх предків і пращурів, ці два «я» моєї роздвоєною особистості з'єднуються. Чи було Плем'я, всі мої одноплемінники, перш ніж їх винищили, - чи були вони на шляху перетворення в людину? І чи пройшов через цей процес я сам і мої близькі родичі? З іншого боку, хіба не могло статися так, що дехто з моїх нащадків приєднався до Людям Вогню і став одним з них? Всього цього я не знаю. І немає ніякої можливості це дізнатися. Безсумнівно тільки одне: Великий Зуб впровадив в мозок одного з нащадків всі події свого життя, і вони закарбувалися там настільки незабутнє, що незліченні покоління не могли їх стерти.

Є ще одна річ, про яку я повинен згадати, перш ніж закінчу повість. Мені часто сниться цей сон, а реальні події мали місце, має бути, в той час, коли я жив в тій же високій, важкодоступній печері. Пам'ятаю, я йшов на південь по дрімучих нетрях. Тут я натрапив на Лісову Орду. Затаясь в частіше, я став стежити, як ці дикуни грали. Їх було тут ціле збіговисько, вони реготали, стрибали і пританцьовували, наспівуючи хором якусь визгливую примітивну пісню.

Раптом вони замовкли і припинили свої стрибки і танці. Зіщулився і кидаючи тривожні погляди на всі боки, вони пятились і немов би хотіли кинутися геть. В цю хвилину в їх натовпі з'явився Червоний Око. Всі боягузливо поступалися йому дорогу. У всіх на обличчях було написано страх. Але він і не намагався когось зачепити або образити. Він був один з них- він поріднився з лісовими Ордою. Слідом за ним, похитуючись на своїх зігнутих жилавих ногах і для рівноваги спираючись кісточками пальців обох рук об землю, йшла стара самка Лісовий Орди - його нинішня дружина. Він сів посеред кола. Я бачу його і тепер, коли пишу ці рядки, бачу, як він похмуро втупився своїми запаленими очима на Лісову Орду, боязко розступаються перед ним. І, не встаючи з місця, він раптом задирає свою жахливу ногу і кривими чіпкими пальцями чухає собі живіт. Адже це ж Червоний Око, саме втілення атавізму.

ГЛАВА XVII |  Уг-ломи і Айя

ГЛАВА VII |  ГЛАВА VIII |  ГЛАВА IX |  ГЛАВА Х |  ГЛАВА XI |  ГЛАВА XII |  ГЛАВА XIII |  ГЛАВА XIV |  ГЛАВА XV |  ГЛАВА XVI |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати