На головну

глава сьома

1.  Глава coрок сьома
  2.  Глава двадцять сьома
  3.  Глава двадцять сьома
  4.  Глава двадцять сьома
  5.  Глава двадцять сьома
  6.  Глава двадцять сьома
  7.  Глава двадцять сьома ІНСТИТУТИ І індивідів

Вийшовши з кімнати батька, Псаметіх негайно відправився в храм богині Нейт. Біля входу в храм він запитав про головне жреце. Храмові прислужники попросили його почекати, кажучи, що великий Нейтотеп в цю хвилину молиться в святая святих великої володарка неба.

Молодий жрець з'явився незабаром з повідомленням, що його володар очікує принца.

Псаметіх негайно покинув прохолодне місце, де розташувався в тіні сріблястих тополь священного гаю, на березі великого ставка, присвяченого великої Нейт. Він пройшов за першим двору, вимощеній кам'яними плитами, на який сліпучі сонячні промені падали, подібно розпеченим стріл, причому дотримувався однієї з довгих сфінксова алей, що ведуть до окремо стояли пілонів гігантського храму богині. Він пройшов через величезні головні ворота, які, подібно до всіх єгипетським храмовим воріт, були прикрашені ширококрилі сонячним диском. По обидва боки відчинених навстіж воріт височіли вежоподібні будівлі, стрункі обеліски і безліч різнокольорових прапорців. Потім він зник у дворі, оточене праворуч і ліворуч колонами, посеред якого приносили жертви божеству. Весь передній фасад власне храмової будівлі, що здіймався на зразок зміцнення, тупим кутом, з квадратів обширного, оточеного колонами двору, був покритий строкатими зображеннями і написами. Через портик він увійшов у високу передню кімнату, потім у велику залу, блакитний стеля якої, усіяний тисячами золотих зірок, підтримувався чотирма рядами гігантських колон. Корпус їх і капітелі, що зображували квітка лотоса, бічні стіни і ніші цієї величезної зали, - одним словом, все, на чому зупинявся погляд, було розписано строкатими фарбами і ієрогліфами. Колони підіймалися до гігантської висоти, безмірно висока залу розкидалася в неосяжну, величну широчінь; повітря, яким дихали моляться, був переповнений ладаном і запахом кифи, а так само і випарами, що проникали з лабораторії храму. Тиха музика, що виконується незримими артистами, здавалося, ніколи не замовкала, але іноді переривалася густим ревом священних корів Ісіди і каркаючим голосом шулік Гора, чиє приміщення знаходилося поруч. Як тільки лунало урочисто-протяжне мукання корови, подібне далекому гуркоту грому, або чувся приголомшливий нерви різкий крик шуліки, молельщікі, що сиділи на корточках, нахиляли голови і стосувалися лобами кам'яних плит переднього двору, обнесеного колонами. З великим благоговінням дивилися вони на закриті для них внутрішні покої храму, в святая святих якого, величезною залі, висіченим на зразок каплиці з одного шматка граніту, стояли численні жерці; у деяких з них на блискучих лисих головах виднілися страусові пера, у інших були накинуті на плечі, поверх білого одягу, пантерових шкури. З бормотаньем і пеньем вони схилялися і випрямлялися, піднімали кадильниці з кадилом і з золотих судин для жертовних пиятик лили чисту воду в честь богів. У цій гігантській залі, відкритої тільки для самих привілейованих єгиптян, людина повинна була відчувати себе применшення до краю. Його зір, слух, навіть дихальні органи піддавалися тільки таким впливам зовнішнього світу, які відстояли далеко від усього, чим наповнюється щоденне життя, обмежували груди і порушували здригання в нервах. В чаду і відрікшись від дійсності молиться повинен був шукати опори поза самого себе. Голос жерця вказував йому на цю опору; таємнича музика і голоси священних тварин вважалися проявами близькості божества.

Після того як Псаметіх, не будучи в змозі молитися, прийняв, однак же, на деякий час позу молиться на призначеної для нього низькою золотий лаві, вкритій подушками, - він попрямував до згаданої, тіснішої і менш високою, бічний залі, в якій містилися священні корови Ісіди-Нейт і шуліки Гора. Завіса з дорогоцінної, вишитій золотом матерії приховував їх від очей відвідувачів храму, так як споглядання цих обоготворял тварин дозволялося народу вельми рідко і здалеку. Коли Псаметіх проходив повз, то в золоті ясла корів служителі клали розмочені в молоці печива, сіль і квіти конюшини, а в гарну клітку шуліки - маленьких пташок з строкатими пір'ям. У своєму тодішньому настрої духу спадкоємець престолу звернув ніякої уваги на всі ці добре йому знайомі речі, по прихованої сходах піднявся в кімнати, розташовані близько обсерваторії, де верховний жрець мав звичай відпочивати після богослужіння.

У прекрасній кімнаті, покритою важкими вавілонськими килимами, на пурпурових подушках Визолочена крісла сидів сімдесят років Нейтотеп. Він тримав у руках сувій, покритий ієрогліфічними знаками. Позаду нього стояв хлопчик, відмахується від нього комах віялом зі страусового пір'я.

Особа старого жерця було покрито зморшками; але в ньому виднілися сліди колишньої краси. У великих блакитних очах і тепер ще світився живий розум, з'єднаний з почуттям власної гідності.

Нейтотеп зняв свій перуку. Оголений гладкий череп оригінально відокремлювався від покритого зморшками обличчя, внаслідок чого властивий єгиптянам плоский лоб здавався незвичайно високим. Строката кімната, на стінах якої виднілися тисячі висловів, написаних ієрогліфами, різьблені кольорові статуї богині, що стояли тут, і білосніжна одяг жерця не могли не справити на стороннього глядача урочистого враження.

Старий прийняв спадкоємця престолу з великою серйозністю і запитав:

- Що привело мого ясновельможного сина до бідному служителю божества?

- Я маю багато повідомити тобі, батько мій, - відповідав Псаметіх з посмішкою переможця. - Я тільки що повернувся від Амазіса.

- Отже, він нарешті вислухав тебе?

- Нарешті!

- Твоє обличчя говорить мені, що наш володар, а твій батько милостиво обійшовся з тобою.

- Так, після того, як я піддався його гніву. Коли я висловив вимоги, викликані мені тобою, він віддався непомірного гніву і обрушився на мене з жахливими промовами.

- Ти, мабуть, образив його? Або ж ти, за моєю порадою, наблизився до нього у вигляді смиренно просить сина.

- Ні, батько мій, я був роздратований і сповнений обурення.

- В такому разі Амазис мав рацію в своєму гніві; ніколи не слід синові ставитися до свого батька з невдоволенням, а найменше тоді, коли цей син збирається про що-небудь просити його. Ти знаєш вислів: «почитає свого батька буде довголітнім». Ось бачиш, син мій, ти постійно опиняєшся винним в тому, що намагаєшся насильно і з невдоволенням домогтися виконання речей, які можуть бути придбані за допомогою доброти і лагідності. Добре слово набагато дієвіше злого, і спосіб, яким ми користуємося мовою, має велике значення. Послухай, що я розповім тобі. Багато років тому Єгиптом керував фараон Снефру, мав місцеперебування в Мемфісі. Одного разу йому приснилося, що всі зуби випали у нього з рота. Він негайно послав за снотолкователем, якому і розповів свій сон. Тоді останній вигукнув: «Про фараон, горе тобі, всі твої родичі помруть раніше тебе!» Розгніваний Снефру велів покарати нещасного батогами і закликав другого тлумача, який пояснив сон наступним чином: «Великий фараон, нехай буде благословенне твоє ім'я, ти проживеш довше всіх твоїх родичів! »Фараон посміхнувся при цих словах і нагородив другого снотолкователя подарунком; тому що хоча останній сказав йому те ж саме, що і перший, але зумів втілити своє вислів в кращу форму. Чи розумієш ти сенс наведеного прикладу? Отже, старайся на майбутнє обирати приємну форму для своєї мови, тому що, в особливості для слуху володаря, настільки ж важливо те - як йому кажуть, як і те - що йому говорять.

- О, батько мій, як часто давав ти мені ці настанови, як часто я сам усвідомлював, що наношу собі шкоду своїми грубими словами і гнівними рухами; але я не можу змінити своєї манери, не можу ...

- Скажи краще: не хочу; істинний чоловік не повинен ніколи вдруге робити того, про що одного разу пошкодував. Але досить читати настанови! Розповідай, яким чином ти пом'якшив гнів Амазіса.

- Ти знаєш мого батька. Коли він побачив, що його страшні слова вразили мене до самої глибини душі, він розкаявся у своїй шаленій спалаху. Він відчув, що зайшов надто далеко, і захотів хоч би там не було ціною загладити свою жорстокість.

- У нього благородне серце, але розум його затьмарений! - Вигукнув жрець. - Чим би міг бути Амазис для Єгипту, якби слухався наших порад і заповідей богів!

- Будучи так сильно зворушений, він під кінець погодився, - слухай гарненько, батько мій, - він погодився подарувати мені життя Фанес!

- Як виблискують твої очі! Це недобре, Псаметіх! Афінянин повинен померти, тому що образив богів; але суддя, будучи суворим, повинен не радіти, а сумувати про нещастя засудженого. Ну, кажи, чого ж ще домігся ти?

- Цар повідомив мені, з якого будинку відбувається Нітетіс.

- Більше нічого?

- Ні, батько мій, але хіба тобі не цікаво дізнатися ...

- Цікавість є порок жінок; втім, я вже давно знаю те, що ти міг би розповісти мені.

- Але ж ти вчора наполегливо доручав мені розпитати батька.

- Я зробив це, щоб випробувати тебе, відданий ти божеству і готовий виконати його веління, і йдеш чи тим шляхом, який один може зробити тебе гідним посвячення у вищий ступінь знання. Я бачу, що ти сумлінно повідомляєш нам все, про що дізнаєшся, і що ти вмієш виконувати першу чеснота жерця - слухняність.

- Так ти знаєш, хто батько Нітетіс?

- Я сам читав молитву біля могили фараона Хофра.

- Але хто видав тобі таємницю?

- Вічні зірки, син мій, і моє мистецтво читати в книзі небес.

- А ці зірки? Хіба вони ніколи не обманюють.

Псаметіх зблід. Сон його батька і його власний жахливий гороскоп повстали в його душі у вигляді моторошних привидів. Жрець одразу ж помітив зміну в рисах обличчя принца і м'яким голосом сказав йому:

- Ти згадуєш про нещасні небесних знаках при твоєму народженні і вважаєш себе загиблим; але утішся, Псаметіх, в той час астрологи не прийме сузір'я, яке не пройшло повз моїх очей. Твій гороскоп був поганий, дуже поганий, але він може звернутися в хороший, він може ...

- Про говори, батько мій, говори!

- Все має звернутися до кращого, якщо ти, забувши про все інше, будеш жити для богів і, безумовно, станеш коритися їх голосу, який ми чуємо в святая святих.

- Подай знак, батько мій, - і я буду слухатися!

- Нехай Господь це володарка Саиса, велика Нейт! - Вигукнув жрець урочистим голосом. - А тепер, сину мій, - лагідно продовжував він, - залиш мене, так як я втомився від тривалої молитви і тягаря років. Якщо можливо, то не поспішай зі смертю Фанес: мені хотілося б поговорити з ним перш, ніж він помре. Ще одне: вчора вступив сюди загін ефіопів. Ці люди не розуміють ні слова ні по-єгипетськи, ні по-грецьки. Під начальством вірного людини, яка знає і афінянин, і місцевість, вони виявляться придатними до усунення винного, так як їх незнання мови і обставин справи не допустить нескромність або зради. Перед своїм відправленням в Наукратіс ці люди нічого не повинні знати про мету своєї подорожі; а коли справа буде зроблено, то ми відправимо їх назад в Куш. Пам'ятай, що таємниця, про яку знає не один чоловік, вже наполовину не секрет. Прощай!

Псаметіх пішов з кімнати старого. Через кілька хвилин увійшов молодий жрець, один із слуг фараона, і запитав Нейтотепа:

- А що, чи добре я спостерігав, батько мій?

- Дуже добре, син мій; від тебе не вислизнуло нічого з розмови Амазіса з Псаметіхом. Так збереже Ісіда твій слух.

- Ах, батько, сьогодні глухий почув би з сусідньої кімнати кожне слово, так як фараон ревів, точно бик.

- Велика Нейт наслала на нього необережність. Але я наказую тобі говорити про фараона з великою пошаною. Іди тепер, тримай очі свої відкритими і негайно повідомити мене, якщо Амазис - що цілком можливо - спробує врятувати від загибелі Фанес. Ти в усякому разі знайдеш мене вдома. Накажи слугам, щоб вони відмовляли всім відвідувачам і говорили, що я молюся в святая святих. Невимовний нехай береже твій шлях!

Поки Псаметіх робив все приготування до упіймання Фанес, Крез зі своїми супутниками сідав в барку фараона, щоб відправитися в Наукратіс і провести наступний вечір у Родопіс.

Його син Гигес і троє молодих персів залишилися в Саисе, де вони відчували себе чудово.

Амазис обсипав їх люб'язностями, по єгипетському звичаєм допускав в суспільство своєї дружини і так званих сестер-близнюків, вчив Гігеса грі в шашки і виявляв невичерпний запас дотепності і веселості, милуючись, як сильні і спритні хлопці брали участь в іграх його дочок - в киданні м'ячів і обручів, що складав улюблена розвага єгипетських дівчат.

- Право, - вигукнув Барт після того, як Нітетіс в сотий раз підхопила тонкої паличкою зі слонової кістки легкий, прикрашений стрічками обруч, - цю гру нам слід ввести і у себе на батьківщині. Ми, перси, не схожі на вас, єгиптян. Все нове і іноземне приймається нами настільки ж охоче, наскільки вам воно буває, мабуть, неприємно. Я розповім про цю гру нашої матері Кассандане, і вона із задоволенням погодиться, щоб дружини мого брата бавилися таким чином.

- Зроби це, неодмінно зроби, - вигукнула білява Тахот, зашарівшись яскравим рум'янцем. - Нітетіс братиме участь в цій забаві і подумки переноситися на батьківщину, до милих серцю; ти ж, Барт, - неголосно додала вона, - стежачи за польотом обруча, повинен також згадувати про справжню хвилині.

Молодий перс з усмішкою відповідав:

- Я ніколи не забуду її! - Потім він вигукнув голосно і весело, звертаючись до своєї майбутньої невістки: - Не сумуй, Нітетіс, тобі сподобається у нас більше, ніж ти думаєш. Ми, азіати, вміємо шанувати красу; це ми доводимо вже тим, що маємо по кілька дружин!

Нітетіс зітхнула, а Ладікея, дружина царя, вигукнула:

- Саме цим ви показуєте, що погано розумієте жіночу натуру! Ти не можеш собі уявити, Барт, що відчуває жінка, коли вона бачить, що на неї дивиться як на якусь іграшку, на дорогу кінь або на дорогоцінний посудину та людина, яка для неї дорожче життя, яким вона готова була б цілком і беззавітно пожертвувати всім, що їй дорого і свято. Ще в тисячу разів образливіше, коли доводиться ділити з сотнею інших ту любов, якої бажано було б мати однієї.

- Ось бачиш, яка вона ревнива! - Вигукнув Амазис. - Хіба вона не говорить так, як ніби вже мала нагоду скаржитися на мою невірність?

- О ні, дорогий мій, - відповідала Ладікея, - в цьому відношенні вам, єгиптянам, слід віддати перевагу перед усіма іншими чоловіками; ви вірні і постійні і довольствуетесь тим, що одного разу полюбили; я навіть наважуюся стверджувати, що жодна жінка не може бути щасливішим дружини єгиптянина. Навіть греки, які вміють набагато багатше прикрашати життя, ніж єгиптяни, не вміють цінувати жінок так, як вони того заслуговують! У задушливих кімнатах матері та домоправительки постійно примушують їх до роботи у ткацького верстата або прядки, і таким чином, еллінські дівчата сумно проводять свою ранню молодість, для того, щоб досягнувши повноліття, бути введеними в безмовний будинок незнайомого чоловіка, діяльність якого на користь держави дозволяє йому лише зрідка заходити в жіночу кімнату. Жінка має право з'являтися в суспільстві чоловіків тільки при відвідуванні її чоловіка близькими друзями і родичами, - але і то із соромливою нерішуче, - щоб почути, що відбувається у світі і повчитися. На жаль! І в нас є прагнення до придбання знань, і саме нашому підлозі і не варто було б відмовляти в відомих відомостях для того, щоб ми, будучи матерями, могли стати наставницями своїх дітей. Що може передати своїм дочкам еллінка-мати, крім незнання, так як вона не має ні про що поняття і нічого не зазнала. Тому грек вельми рідко задовольняється своєю законною дружиною, що стоїть в розумовому відношенні набагато нижче його, і відправляється в будинку гетер, які, перебуваючи в безперервних зносинах з іншою статтю, наслухалися від чоловіків всього і вміють прикрашати придбані від них пізнання квітами жіночною принади і сіллю свого тонкого дотепності. У Єгипті все робиться інакше. Тут підростаючі дівчата допускаються до абсолютно вільного обігу в суспільстві кращих чоловіків; юнак і дівчина знайомляться один з одним при численних святах і прив'язуються один до іншого. Замість раби жінка стає подругою чоловіка. Одне доповнює інше. У більш серйозних питаннях перевага залишається на боці сильнішого; дрібні турботи надаються жінці, більш обізнані в малих речах. Дочки виростають під хорошим наглядом, так як мати не позбавлена ??знань і досвідченості. Жінці легко залишатися доброчесною і господарській, так як вона своїми чеснотами збільшує щастя того, хто належить тільки їй одній і дорогоцінне скарб якого становить вона. Ми, жінки, адже робимо тільки те, що нам подобається! Єгиптяни мають мистецтвом направляти нас таким чином, щоб нам подобалося саме тільки те, що добре.

- Як добре ти говориш! - Вигукнув Барт. - Мені було важко вивчитися по-грецьки, але тепер я радію, що не кинув своїх занять і уважно слухав уроки Креза.

- Але хто ж ці дурні люди, які наважуються кепсько говорити про жінок? - Запитав Дарій.

- Кілька грецьких поетів, - відповідав Амазис, - найсміливіші з людей, так як я скоріше погодився б роздратувати левицю, ніж жінку. Ці греки не бояться нічого в світі. Послухайте тільки зразок поезії Гіппонакта:

Дружина лише два дні тобі може приятною бути:

В день весілля і в день, коли будуть її ховати.

- Перестань, перестань, безсовісний! - Вигукнула Ладікея, затикаючи собі вуха. - Ось подивіться, перси, яким є цей Амазис. Де він тільки може подражнити і посміятися, там вже не пропустить нагоди, - хоча б навіть він цілком поділяв думку тих, які піддаються його глузуванням. Немає кращого чоловіка ...

- І немає дружини гірше тебе, - зі сміхом зауважив Амазис, - так як ти накидаєш на мене підозра, ніби я вже занадто слухняний чоловік! До побачення, діти; нехай молоді герої познайомляться з нашим Саисе; але перш я хочу повідомити їм, що уїдливий Семонід співає про найкращою з жінок:

Але від бджоли одна сталася:

Щасливець, той, кому вона дісталася!

Через неї плодяться і цвітуть

Йому долею послані блага;

І з люблячим чоловіком доживе

Вона, люблячи, до старості глибокої;

Від неї йде прекрасний, славний рід,

Всіх дружин вона затьмарила яскравим блиском,

Все красою богині дихає в ній.

Не по серцю їй коло балакучих жінок,

Де говорять лише про одну любові.

Ось які розумно дружини

І кращі, яких тільки Зевс

Дарує нам, чоловікам, у володінні.

- Ось така і моя Ладікея! Прощайте!

- Ще ні, почекайте! - Вигукнув Барт. - Я ще повинен спершу виправдати нашу бідну Персію, щоб вдихнути нове мужність в мою майбутню невістку. Але немає! Дарій, говори ти за мене, так як ти настільки ж красномовний, як і знається на грошових розрахунках і в мистецтві володіти мечем.

- Ти виставляєш мене якимось базікою і рознощиком, - заперечив син Гістаспа. - Але нехай буде так; я вже давно пориваюся захистити звичаї нашої батьківщини. Отже, знай, Ладікея, що твоя дочка жодним чином не буде рабою, але стане подругою нашого царя, якщо Аурамазда, божество, направить його серце на добро, знай, що і в Персії, зрозуміло, тільки при великих святах царські дружини присутні за столом разом з чоловіками, і що ми звикли надавати найбільшу повагу нашим дружинам і матерям. Послухайте-но: в змозі ви, єгиптяни, надати вашим дружинам подарунок дорожче того, який зробив вавилонський цар, одружений на персіянке? Ця остання, звикнувши до гір своєї батьківщини, відчувала себе нещасною на великих рівнинах Євфрату і захворіла з туги за батьківщиною. Що ж зробив цар? Він наказав звести гігантську споруду на високих мостових арках і покрити його вершину насипом з родючої землі. Там були посаджені чудові квіти і дерева, зрошуваних штучними водопроводами. Коли все було готове, він привів туди свою дружину-персіянка і подарував їй штучну гору, з якої вона, як з вершини Рахмеда, могла дивитися вниз на рівнину.

- І що ж, одужала чи персиянка? - Запитала Нітетіс, опустивши очі.

- Вона одужала і повеселішала; так само і ти через деякий час будеш відчувати себе задоволеною і щасливою в нашій країні.

Ладікея привітно усміхнулася і запитала:

- А що ж найбільше сприяло одужанню молодої цариці? Штучна гора або любов чоловіка, воздвігнувшіе таку споруду для її задоволення?

- Любов чоловіка! - Вигукнули дівчата.

- Але Нітетіс не стане нехтувати і горою, - запевняв Барт. - Я влаштую так, щоб вона жила в висячих садах, кожен раз, коли двір буде відвідувати Вавилон.

- Тепер же ступайте, - вигукнув Амазис, - інакше вам доведеться оглядати місто в темряві. А мене вже цілу годину чекають два писаря. Гей, Сахон, накажи сотнику наших охоронців слідувати за нашими високими гостями з сотнею вояків!

- Але до чого це? Досить було б одного провідника або кого-небудь з грецьких нижчих начальників.

- Так краще. Іноземець ніколи не може бути надто обережний в Єгипті. Прийміть це до відома; особливо остерігайтеся насміхатися над священними тваринами. Будьте здорові, мої юні герої, і до побачення сьогодні ввечері за веселим кубком!

Перси вийшли з палацу фараона в супроводі перекладача, грека, вихованого в Єгипті, який говорив однаково побіжно на обох мовах.

Вулиці Саиса, що знаходилися поблизу палацу, представляли приємне видовище. Будинки, у тому числі інші мали п'ять поверхів, були побудовані з легких нільських цегли і прикрашені малюнками і ієрогліфічними знаками. Галереї з перилами з різьбленого строкато розфарбованого дерева, підтримувані розмальованими колонами, оточували стіни, що виходили на подвір'я. На міцно замкнених вхідних дверях багатьох будинків можна було прочитати ім'я і стан власника. На плоских дахах стояли квіти і красиві рослини, під покровом яких єгиптяни любили проводити вечори, якщо не вважали за краще підніматися на башточки, які були приналежністю майже кожного будинку. Ці маленькі обсерваторії будувалися тому, що нестерпні комахи, що зароджуються на Нілі, літають тільки дуже низько і від них можна було позбутися на вершині цих башточок.

Молоді перси захоплювалися найбільшою, майже до надмірності доведеної чистотою, якої мали успіх будинку і навіть вулиці. Дошки на дверях і молотки виблискували на сонці, намальовані фігури на стінах, галереях і колонах мали такий вигляд, ніби вони тільки зараз закінчені, і навіть мостові на вулицях змушували припускати, що тут мають звичай мити їх. Чим більше віддалялися перси від Нілу і палацу, тим вже робилися вулиці міста. Він був побудований на схилі невеликого пагорба і в порівняно короткий час перетворився з незначного поселення у велике місто, коли за два століття перед тим сюди була перенесена резиденція фараонів.

На стороні Саиса, зверненої до рукаву Нілу, вулиці були прекрасні і забудовані красивими будівлями; на іншому схилі пагорба, навпроти того, були розташовані хатини бідняків, зроблені з нільського мулу і гілок акацій і тільки зрідка перемежовувалися з більш пристойними будинками. На північному заході височів укріплений палац фараона.

- Повернемося назад, - запропонував Гигес, син Креза, звертаючись до молодшим своїм супутникам (яких він, за відсутності свого батька, був зобов'язаний охороняти), коли побачив, що натовп цікавих, які йшли за ними, на кожному кроці збільшується.

- Як накажеш, - відповідав перекладач. - Там внизу, в долині, біля підніжжя того пагорба, розташований мертве місто саітян, на який, на мою думку, варто подивитися іноземцям.

- Іди вперед, - вигукнув Барт, - адже ми потім і супроводжували Прекаспа, щоб побачити всі визначні пам'ятки чужих країн.

Коли вони, неподалік від мертвого міста, досягли порожнього місця, оточеного лавками ремісників, то в слідувала за ними натовпі почувся дикий крик. Діти випускали радісні вигуки, жінки кричали, і якийсь голос, що покривав все інші, волав:

- Ідіть сюди, в переддень храму, щоб побачити діяння великого чарівника, уродженця оазисів Лівійського Заходу. Він наділений всіма чародеятельнимі силами від Хунсу, подавача хороших порад, і від великої богині Гекати!

- Ідіть за мною ось туди, в маленький храм! - Сказав перекладач. - Ви зараз побачите дивовижне видовище.

Тут він став разом з персами прокладати собі дорогу крізь натовп єгиптян, відштовхуючи в сторону то напівголих дитини, то жінку з жовтуватим кольором обличчя, і незабаром повернувся в супроводі жерця, який провів іноземців в передній двір храму. Тут, серед кількох ящиків і скринь, стояла людина в одязі жерця. Два негра на колінах знаходилися біля нього.

Лівієць гігантського зростання, з гнучким тілом і проникливими чорними очима, тримав в руці духовий інструмент на зразок наших кларнетів. Навколо його грудей і рук обвивались кілька змій, визнаних в Єгипті отруйними.

Опинившись навпаки персів, він вклонився, урочистим жестом запросив їх бути глядачами, зняв свою білу одежу і почав проробляти різні фокуси зі своїми зміями.

То він дозволяв кусати себе, так що яскрава кров струменіла у нього по щоках, то, за допомогою дивних звуків своєї флейти, примушував їх випрямитися і робити рухи, схожі на танці, то, плюнувши їм в пащу, перетворював їх в нерухомі палиці. Потім він кидав всіх змій додолу і, обертаючись серед них, виконував шалений танець, не торкаючись їх ногами.

Точно божевільний, вивертав і корчив чарівник свої гнучкі кінцівки, поки очі його не вилазили з орбіт і на губах не показувалася кривава піна.

Раптом він, точно мертвий, упав на землю. Ніщо не ворушилося у всій його фігурі, крім губ, які видавали якийсь свистяче шипіння. З цього знаку змії поповзли до нього і, подібно до живих кільцям, обвилися навколо його шиї, ніг і тулуба. Нарешті, він піднявся і проспівав пісню на честь чудотворної сили божества, яке, заради своєї власної слави, зробило його чарівником.

Потім він відкрив один зі скринь і поклав туди велику частину змій і тільки деяких, ймовірно, своїх улюблениць, залишив на собі у вигляді шийних прикрас і браслетів на руках.

Другу частину його уявлення складали добре виконані фокуси. Він ковтав палаючий льон; танцював, тримаючи в рівновазі мечі, гострі кінці яких містилися у нього в очних заглибинах; витягав довгі мотузки і стрічки з носів єгипетських дітей; показував відому гру з кулями і кубками та довів побожне подив глядачів до останньої межі, вийнявши з п'яти стресових яєць стільки ж живих маленьких кроликів.

Персів ніяк не можна було зарахувати до самої невдячною частини глядачів, навпаки, це ніколи не бачене ними видовище справило приголомшливе враження на їх душі.

Їм здавалося, що вони знаходяться в країні чудес, що з усіх радощів Єгипту вони побачили тепер найнеймовірніші.

Мовчки добралися вони до кращих вулиць, не помічаючи, як багато з їхніх околицях єгиптян ходили безрукими і з спотвореними носами і вухами. Ці люди не були незвичайним видовищем для азіатів, так як і у них багато злочинів каралися отрезиваніем членів. Якби вони довідалися про причини покалічених, то дізналися б, що в Єгипті без руки людина є злочинець, викритий у фальсифікації, безноса жінка - порушниця подружньої вірності, позбавлений мови - державний злочинець або наклепник, людина з відрубаними вухами - шпигун, а та бліда ідіотка - дітовбивця, яка, в покарання за свій злочин, повинна була протягом трьох днів і трьох ночей протримати на руках труп убитого нею дитини. Яка жінка була б в змозі зберегти розум після таких жахливих днів.

Велика частина каральних законів у єгиптян мала на меті як покарати за злочини, так і поставити злочинця перед неможливістю здійснити злочин вдруге.

Хода призупинилося, так як численна юрба народу скупчилася на вулиці, що веде до храму Нейт, у одного з найпрекрасніших будинків, нечисленні вікна якого (велика їх частина зазвичай виходила на двір або в сад) були замкнені віконницями.

Біля вхідних дверей стояв старий у простій білій одежі слуги жерця; розмахуючи руками, він намагався перешкодити кільком людям одного з ним стану забрати з дому великий ящик.

- Хто дозволив вам обкрадати мого пана? - Кричав він, шалено жестикулюючи. - Я страж цього будинку, і мій пан, вирушаючи на приказ фараонів в Персію, - яку так знищать боги, - наказав мені особливо стежити за цим ящиком: в ньому зберігаються його папери.

- Заспокойся, старий Гинув, - вигукнув храмовий служитель, - нас прислав сюди верховний жрець великої Нейт, пан твого пана. У цьому ящику лежать якісь особливі паперу, інакше Нейтотеп хай ніхто не б нас дорученням взяти його.

- Але я не допущу, щоб була вкрадена власність мого пана, великого лікаря Небенхарі! - Кричав старий. - Я доб'юся справедливості і, якщо потрібно, дійду до самого фараона!

- Стій! - Вигукнув тепер храмовий служитель. - Ось так. Гей, ви! Відправляйтеся-ка з ящиком; несіть його зараз же до верховного жерця; ти ж, старий, вчинив би розумніший, якби притримав свою мову і обміркував, що і ти теж слуга мого пана - верховного жерця. Вирушай-ка назад в будинок, а то завтра ми потягнемо і тебе так само, як сьогодні цей ящик!

З цими словами він так сильно зачинив важку вхідні двері, що старий був відкинутий в сіни і прихований від поглядів юрби.

Перси стали свідками цієї дивної сцени і просили перекладача пояснити її значення.

Зопір розсміявся, почувши, що власник викраденого всемогутнім верховним жерцем ящика - очної лікар, який проживав в Персії внаслідок слабкості зору матері царя та якого, за його серйозний і похмурий характер, не дуже любили при дворі Камбиза.

Барт хотів запитати Амазіса, що означає це дивне викрадення; але Гигес переконував його не плутатися в справи, які їх не стосуються.

Коли вони підійшли до самого палацу (темрява, яка настає в Єгипті досить швидко, вже почала поширюватися), Гигес раптово відчув, що його зупинив якийсь чоловік, утримавши за одяг. Він озирнувся і побачив, що незнайомець, притиснувши палець до губ, робить йому знак мовчати.

- Коли я можу непомітно поговорити з тобою наодинці? - Шепнув він синові Креза.

- Що тобі потрібно від мене?

- Не питай і відповідай скоріше. Клянуся Мітрою, божеством, я маю повідомити тобі важливі речі!

- Ти говориш по-перському? Значить, ти не єгиптянин, незважаючи на своє єгипетське плаття?

- Я - перс; але відповідай швидше, перш ніж побачать нас розмовляють. Коли мені можна непомітно поговорити з тобою?

- Завтра вранці.

- Це занадто пізно!

- Ну, так через чверть години, коли абсолютно стемніє, у палацових воріт.

- Буду чекати тебе.

З цими словами незнайомець зник. Гигес, повернувшись до палацу, розлучився з Бартом і Зопіра, накинув на себе мечем, попросив Дарія зробити те ж саме і піти за ним; і незабаром, оповиті нічною темрявою, вони стояли біля великого палацового портика, віч-на-віч з незнайомцем.

- Хвала Аурамазда, що ти прийшов! - Вигукнув він, звертаючись до молодого лідійцями перською мовою. - Але хто такий твій супутник?

- Мій друг, Ахеменид Дарій, син Гістаспа.

Незнайомець низько вклонився і сказав:

- Це добре, а то я думав, чи не єгиптянин чи прийшов з тобою.

- Ні, ми одні і хочемо вислухати тебе. Але будь короткий. Хто ти такий і чого бажаєш?

- Я Бубарес і був бідним сотником за часів великого Кіра. Коли ми взяли приступом Сарди, столицю твого батька, нам спочатку було дозволено грабувати; але твій мудрий батько просив Кіра веліти припинити грабіж, тому що, так як Сарди їм підкорені, це означало б грабували колишнього власника, а самого себе. Тоді, під страхом смертної кари, було наказано повернути все сотникам; цим же останнім наказано розпорядитися, щоб всі коштовності, які будуть доставлені їм, були знесені на ринок. Там лежало безліч куп золотий і срібного посуду, цілі гори жіночих і чоловічих прикрас з дорогоцінними каменями ...

- Швидше, швидше, у нас небагато часу! - Перервав Гигес оповідача.

- Ти правий; я повинен розповідати коротше. Мені загрожувала смерть, так як я залишив у себе блискучий дорогоцінними каменями ящик для мазей з палацу твого батька. Кір хотів наказати стратити мене; але Крез врятував мені життя своїм клопотанням у переможця. Кір дарував мені свободу, але оголосив мене позбавленим честі. Таким чином, я зобов'язаний життям твоєму батькові; але я все-таки не міг залишатися в Персії, так як безчестя лежало на мені занадто важким гнітом. Смирнский корабель доставив мене на Кіпр. Там я знову вступив на військову службу, вивчився по-грецьки і по-єгипетськи, бився проти Амазіса і був привезений сюди Фанес як військовополонений. Я завжди служив в кінноті. Мене приєднали до рабам, що ходять за царськими кіньми. Я відзначився і через шість років став доглядачем стаєнь. Я ніколи не забував твого батька і подяки, яку зобов'язаний йому; тепер настає моя черга бути йому корисним.

- Справа йде про мого батька? Так говори ж скоріше, розповідай, пояснюй!

- Твій батько проводить сьогоднішній вечір в Наукратісе у Родопіс?

- Чому ти це знаєш?

- Я чув це від нього самого, тому що слідував сьогодні за ним в барці, щоб кинутися до його ніг.

- Чи досяг ти своєї мети?

- Так. Він сказав мені кілька милостивих слів; але він не міг довго слухати мене, так як його супутники вже сіли на кораблі, коли він прийшов. Його старий раб Сандон, якого я знаю, квапливо сказав мені тільки, що вони відправляються в Наукратіс до еллінка по імені Родопіс.

- Він сказав правду.

- Отже, необхідно швидше врятувати його. Коли ринок вже був повний народу, в Наукратіс таємно вирушило десять возів і дві барки з ефіопськими воїнами, щоб вночі оточити будинок Родопіс і взяти в полон її гостей.

- Зрада! - Вигукнув Гигес.

- Але що вони можуть замишляти проти твого батька? - Запитав Дарій. - Адже їм відомо, що помста Камбіса ...

- Я нічого не знаю, - повторив Бубарес, - крім того, що заміський будинок Родопіс, в якому знаходиться також і твій батько, повинен бути сьогодні вночі оточений ефіопськими воїнами. Я сам запрягав коней в ці вози і чув, що веероносец спадкоємця престолу звернувся до сотника Пентаура з наступними словами: «Розкрий гарненько вуха і очі і вели оточити будинок Родопіс для того, щоб він не вислизнув в задні двері. Щадите його життя, якщо це буде можливо, і вбийте його тільки тоді, коли він надумає опиратися. Якщо ви доставите його живим у Саис, то отримаєте двадцять кілець золотом ».

- Невже це дійсно відноситься до мого батька!

- Ні в якому разі! - Вигукнув Дарій.

- Не можна знати, - пробурмотів Бубарес, - в цій країні все можливо.

- За скільки часу може добрий кінь доскочити до Наукратіса?

- О третій годині, якщо витримає стрибка і якщо Ніл не надто затопить дорогу.

- Я Доскач туди о другій годині!

- Я поїду з тобою, - запропонував Дарій.

- Ні, ти повинен залишитися тут з Зопіра, охороняти Барті. Накажи нашим слугам бути напоготові!

- Але, Гигес ...

- Ти залишишся тут і вибачишся за мене перед АМАЗІС. Ти скажеш, що я не можу бути присутнім на бенкеті, внаслідок головного або зубного болю, чуєш? Я поїду на нізейском коні Бартії; ти, Бубарес, підеш за мною на коні Дарія; адже ти надаси її мені на час, брат мій?

- Якби у мене було їх десять тисяч, усі вони належали б тобі.

- Чи знаєш ти, Бубарес, дорогу в Наукратіс?

- Як свої власні очі!

- Отже, вирушай, Дарій, і накажи, щоб коні, як твоя, так і Бартії, були напоготові! Будь-яке зволікання є злочин! Прощай, Дарій, може бути, назавжди! Будь захисником Бартії! Прощай!

глава шоста |  глава восьма

анотація |  Глава перша |  глава друга |  глава третя |  глава четверта |  глава п'ята |  глава дев'ята |  глава десята |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати