На головну

This file was created 1 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

Іван Шмельов

Шляхи небесні (частина 1)

Іван Сергійович Шмельов

шляхи небесні

Цю книгу - останню написану мною

за життя незабутньої дружини моєї

Ольги Олександрівни і при духовному

участю її-з благоговінням віддаю

її світлої Пам'яті.

Ів. Шмельов.

22 грудня 1936 р Булонь-сюр-Сен

I

ОТКРОВЕНИЕ

Цю ч у д е з н у ю історію - в ній земне зливається з небесним - я чув від самого Віктора Олексійовича, а заключні її глави проходили майже на моїх очах.

Віктор Олексійович Вейденгаммер походив із освіченої сім'ї, в якій перемішалися віросповідання і крові: мати його була російська, дворянка; батько-з німців, давно зросійщених і оправославівшіхся. Прізвище Вейденгаммер згадується в історії російської словесності; в 30-40-х роках минулого століття в Москві був «благородний пансіон» Вейденгаммера, де готувалася до університету діти іменитих сімей, між іншим - І. С. Тургенєв. Старий Вейденгаммер був педагог вимогливий, але добрий; він нагадував, за розповідями Віктора Олексійовича, Карла Івановича з «Дитинства і отроцтва». Він любив вести зі своїми вихованцями бесіди з різних питань життя і науки, для чого була у нього товстий зошит в шкіряній палітурці, прозвана вістряками «шкіряна філософія»: бесіди були розписані в ній по днях і місяцях, - свого роду «моральний календар». Взимку, наприклад, розмовляли про благотворний вплив суворого клімату на волю і характер; великим постом-о душі, про пристрасті, про користь самообмеження; в травні - про вплив кисню на організм. У сім'ї зберігалося спогад, як старий Вейденгаммер змусив раз юного Тургенєва ходити в талому снігу по саду, щоб витрати навалом «весняне онемененіе». Такому-то систематичного виховання піддався і Віктор Олексійович. І, за його словами, не без користі.

Віктор Олексійович народився на початку сорокових років. Він був високого зросту, худорлявий, міцний, брюнет, з відкритим, красивим лобом, з м'якими синіми очима, в яких світилася дума і спалахувало часом тривогою, Завжди в ньому кипіли думки, він легко збуджувався і не міг говорити спокійно.

У дитинстві він справно ходив до церкви, говів і дотримувався пости; але років шістнадцяти, прочитавши щось заборонене, - Вольтера або Руссо, - вирішив «все піддати критичному аналізу» і захопився німецької філософією. Різкий перехід від «морального календаря» до Шеллінга, Гегеля і Kaнту навряд чи міг дати що-небудь путнє юному розуму, але і особливо шкідливого не сталося: просто утворився якийсь обвал душевний.

- У церкві, в релігії я вже не потребував, - згадував про той час Віктор Алексеевіч.-багато уявлялося мені наївним, по дитячому язичницьким. «Богу - якщо тільки Він є треба поклонятися в дусі, а в поклонінні Бог і не потребує», - думав я. І він став ніяким по вірі.

Сорокові роки ознаменувалися у нас захопленням німецької філософією, шістдесяті - природничими науками. В результаті останнього захоплення - крах ідеалізму, звільнення полоненої думки, бунтарство, нігілізм. Віктор Олексійович і цього віддав данину.

- Я став, в певному сенсі, нігілістом, - розповідав він, - навіть до такої міри, що відчував як би хтивість, коли при мнe доходили в суперечках до блюзнірства, до скотинячого ставлення до релігії. У ньому наростала, за його словами, «хтива якась спрага-стра все рішуче перекинути, дерзнути на все, саме священне ... духовно спустошити себе». Він перечитав всіх борців за свободу думки, всіх безбожників-хто заперечує і випробував як би хихикати захват.

- З того часу «вся ця нісенітниця», як називав я тоді релігію, - розповідав Віктор Олексійович, - перестала мене турбувати. Немає ні Бога, ні диявола, ні добра, ні зла, а тільки «вільна гра явищ». І все. Нічого «абсолютного» не існує. І весь всесвіт - вільна гра матеріальних сил.

Закінчивши Московське технічне училище, Віктор Олексійович одружився з любові на дочці поміщиків-сусідів. Довелося дотримати порядок і обкрутити у аналоя. Скоро і дружина стала ніякої, піддавшись його впливу, і тим легше, що і в її родині схилялися до «вільної грі матеріальних сил».

- З нею ми вирішували питання: що таке - моральне? що є розпуста? Вільна любов принижує моральну особистість иль навпаки, підносить, звільняючи її від опіки віджилих заповідей? І дійшли висновку, що у відомих відносинах між жінкою і чоловіком немає ні моральності, ні розпусти, а лише фізіологічний закон відбору, поклик, яким, як природного явища, корисніше підкорятися, ніж чинити опір, що гидливість і охайність є вірним регулятором, що ставлення до явищ залежить від наших відчуттів, а не від якихось там «ве-ле-ний». І ось коли т о трапилося, - розповідав Віктор Олексійович, - про н а ...- він ніколи не говорив «дружина», - вона мені з усмішкою кинула: «Ніякого розпусти, а ... фізіологічний закон відбору ... і залежить від наших настроїв! »

Курс він скінчив з відзнакою. Ще студентом він зробив якісь відкриття в механіці, натрапив на ідею двигунів нового типу, «як би розв'язав проблему двигунів внутрішнього згоряння дизеля».

Перші роки одруження він весь вільний час сидів за своїми кресленнями, намагаючись здійснити ідею. Дружина любила наряди, хотіла блищати в світлі і блищала, а він, при всій своїй пристрасті до життя і її дарам, «мало не хтивості до життя», як він відверто зізнавався, обчислював і викреслював, нісся в таємничий світ механіки, тщась розкрити ще нерозгадані її таємниці. Його стали мучити сумніви: добре лн зробив, що став інженер-механіком? чи не краще було б віддатися «механіці небесної» - астрономії? Він схопився за астрономію, за астрономічну механіку, і йому відкрилася велична картина «рухів в небі». Він читав дні і ночі, виписував книги з Німеччини, і на стінах його кабінету з'явилися величезні сині полотна, на яких крутилися білі лінії, орбіти, еліпси ...- таємничі шляху сил і рухів в небі.

А поки він віддавався астрономії, сімейна його життя ламалася.

Він тоді служив на залізниці, проходив стаж; їздив і кочегаром, і машиністом, готуючись до служби руху. Якраз в ту пору почалася залізнична гарячка, інженерами дорожили, і йому відкривалася блискуча дорога. І ось, коли він трясся на паровозі і підкидав дрова в топку або вдивлявся в зірками засипане небо і в думках його палали «шляху небесні», строго закономірні для нього, як пара блищали рейок, -Сімейне його життя згоріла.

Повернувшись якось додому раніше обіцяного години, він побачив це з такою оголеною ясністю, що, не сказавши ні слова, - чого йому це коштувало! - Рішуче повернувся і як був в промасленим блузі машиніста, так і пішов з дому: тут йому робити нічого. Зняв кімнату і послав за речами і книгами. У нього вже було двоє дітей, погодки. Він написав батькам дружини, просячи подбати про дітей, - люди похилого віку Вейденгаммера вже померли. Батьки намагалися мирити, приводили дітей, щоб зачепити «кам'яне серце», але він залишився невблаганний. Дружина вимагала на утримання і відмовилася прийняти на себе провину. Він навіть не відповів, і вона написала йому в насмішку: «Ніякої провини, а просто ... закон відбору». Він написав на її записці «шльондра» і відіслав. Тим сімейне життя і завершилася. Він давав дітям на виховання, але зажадав, щоб жили вони у бабусі, і іноді приїжджав їх поцілувати.

Незабаром він посів чільне місце на дорозі, але скромного життя не змінив: жив замкнуто, рідко навіть бував в театрі, - «жив ченцем» - і весь вільний час віддавав своїм кресленням і книгам.

- І ось, - розповідав він, - щось мені стало прояснюватися. Я бачив з і л и, направляють рух тел небесних, розкладав їх і складав, знаходив точки, звідки вони виходять, прокладав на кресленнях сили найголовнішого порядку ... і бачив ясно, що ці нові сили припускають наявність нових сил. Але і цей новий порядок сил ... одним словом, відкривалися нові сили ще ще ... і ці нові, назвемо їх «ще-сили», необхідно було скласти і звести до єдиної. Добре з. Але тоді до чого її якось звести, цю єдину? .. І звідки вона, цей абсолют, цей витік-сила? Цей витік-сила не пояснимо ніякими гіпотезами натурального порядку. А раз так, тоді всі закони механіки летять як пил! Ставало мені все ясніше, що тут наше мислення, наші закони-сили виявляються - перед небом! - Ку-уцимі. Або ж тут особлива сверхмеханіка, яка в моїй голові не вкладається. Тут для мене глухий кут, бездонність непізнаваного, з великої «Н», - н е знаю, н е розумію, н е ... приймаю, нарешті! Всі гіпотези розлетілися як мильні бульбашки. Але якось промайнуло мені, осяяло і засліпило, як блискавкою, що я дізнаюся, побачу ... не очима, не думкою, а за-очима, за-думкою ... розумієте, що я хочу сказати? ..- Що я знайду доказ особливої, як би поза-просторово-матеріальної сили, і тоді стане ясно до відчутності, що всі наші формули, гіпотези і системи тут - ніщо, помилка Пріготовішкі, суцільне і сміховинне брехня, всі ці «закони» -для Безмежного - чистісінька нісенітниця. І дивно що ще? Так то, що називається «по Савці і шапка»: як ще з усієї цієї нісенітниці щось ще ми отримуємо, якісь все-таки законци, і законци щодо навіть вірні, в межах підготовчого класу.

Якось ранньою весною, коли вже танув сніг і грюкали візники, він засидівся за кресленнями, докурився до нестями. Глянув на годинник-годину ночі. Він відкрив кватирку, щоб освіжитися, і у нього закрутилася голова. Це пройшло зараз же, і погляд його звернувся до неба. Чорна березнева ніч, небо палало зірками. Таких яскравих, кришталево-яскравих, він ще ніколи не бачив. Він довго дивився на них, за них, в чорну порожнечу провалів.

- І таку страшну відчув я тугу, - розповідав він, - таку безпорадність дитячу перед цим бездонним н е п о н я т н и м, перед цим Джерелом всього: сил, шляхів, рухів! ..

Чорно-сині оксамитові провали перемежовувалися сивими плямами, зоряним димом, диханням зоряним, - міріадами сонячних систем. Він безпорадно обводив очима нічне небо, в очах напливали сльози, і йому раптом відкрилося ...

- Важко передати словами, що тут сталося зі мною, - розповідав Віктор Алексеевіч.- Минуло років тридцять, але я як зараз бачу: все здригнулося, все небо, з усіма зірками, спалахнуло вибухами вогнів, як космічний феєрверк, і я побачив бездонність. .. ні, не бездонність, а ... ніби все небо розламалося, роздер, як виблискує безкрайня завіса, обсипана палаючими світами, і там, в відкрилася порожнечі, в не зрозуміло думкою бездонною брили ...- крихітний, тихий, пісний який -то огоннек, шпильки головка світла, чутошний-чутошний проколік! І в невизначених мить, в мікроміг .. не розумом, я збагнув, у чомусь ... якимсь ... ну, душевним, чи що, ось звідси йде почуттям? ..- Показав він на серце, - що досліджувати треба там, та-ам, в цьому проколіке ... .але - і це саме приголомшуюче! - І там-то ... знову на-ча-ло, початок тільки, - все таке ж, як і це, тільки що розламався небо! Мене засліпило, оглушило, обпалило, як в одкровенні: далі вже н е л ь з я, далі - кінець людського, межа.

Я був знепритомнів, від перевтоми, від перенапруги думки і зору, може бути - від надмірного куріння, від дохнувшей в нього весняної ночі. Він побачив себе на підлозі, обличчям в напівосвітлену стелю. У відчинену кватирку вливався холодне повітря. Він піднявся, зовсім розбитий, і подивився в небо з невизначено тривожним почуттям. Зірок вже не було: так, подекуди, мерехтіли, в сквозістой ватці напливають хмар. Все було звичайне, нічний.

Я був знепритомнів, який тривав дуже довго: годинник показував пів на другу.

Після він згадував, що в блиску пролунав неба вогненно перед ним миготіли якісь незнайомі «криві», ж і ш и е, один одного січні параболи ... нові «шляху сонця», - нові креслення небесної його механіки. Тут не було нічого чудесного, звичайно, міркував він тоді, а просто-відбиття світла в думках: мислителі бачать свої думки, астрономи - «шляхи планет», і він, інженер-механік і астроном-механік, міг побачити небесні креслення - «шляху ». Але і ще, інше, побачив він: «бездонну прірву безодні» - інакше і не назвати. І в цьому - ще, інше, до дотику виразне всім єством його: той вогник-проколік, «точку точок», - так в ньому визначилося, - «межа людських меж, кінець, безсилля».

- З кожним подібне траплялося, тільки без виведення, без «останньої точки», - розповідав Віктор Алексеевіч.- Ви лежите на стогу в поле, вночі, і задивилися в небо. І раптом зірки замайоріли, заполошілісь, і ви летите в бездонне сверканье. Але що ж вийшло, який результат? Я відчув порожнечу, марноту. І раніше сумніви бували, але тут я зрозумів, що я пограбований, що я перед е т і м як сліпий кріт, як ця попільничка! що мої сили, що сили всіх Ньютоновий, Лапласа, всіх геніїв, всіх століть, до кінця всіх віків, - ну, як недопалок цей! ..- перед цим «проколіком», перед цією шпильки голівкою-точкою! Ми дійдемо до сьомого неба, вивірені і накреслив всі шляхи і руху всіх допредельних зірок, обчислимо ісчісліми, і все ж-попільничка, і тільки. Відносно Таємниці, або, як я тепер кажу благоговійно, - Господа-Вседержителя. Вседержителя! Це ось колишнього мого, що я знайти щось тщился, занести на свої «скрижалі», - Джерела сил, з Якого закінчується Все. Я відчув, що пограбований, Ось підіть же, ким-то пограбований! протест! Я, недопалок, - тоді-то! - Чи не благоговею, а проклинаю, готовий роздерти виблискує небо, ніби воно пограбувала. Чи не дякую за те, що було мені одкровення, - було мені одкровення, я знаю! - А плюю в це небо, до непритомності плюю. Тепер я розумію, що і непритомність мій трапився не від чогось, а від цього «образи», коли я в один мікроміг збагнув, що далі - н е л ь з я, кінець. І відчув порожнечу і тугу таку, будтo серце моє згоріло і там, в обпаленої порожнечі, тільки попіл пересипається. Ні, не серце згоріло: серце цієї тугою горіло, а згоріло ось це .., - показав він на лоб, - пречудовий інструмент, яким я осягав, силкувався осягати понад - все.

Після відкрився йому кімната здалася такою гнітючої, ніби закрили його в труні і йому не вистачає повітря. Він забігав по ній, як в клітці, побачив синіючі кальки з плутаними на них «шляхами неба», хотів зірвати зі стіни і розтоптати, і відчув приступ серця - «нібито розпеченими лещатами». Подумав: «Кінець? не страшно".

Він не міг залишатися в кімнаті і вибіг на повітря. Була глибока ніч, третя година. Він пішов пустельними провулками. Під ногою лопалися з хрускотом плівки підмерзлих калюж, булькало і дзюркотливі по канавках. Пахло навесні, навозцем, що відходила в садах землею. Москва тоді висвітлювалася погано. Він спіткнувся на тумбочку, впав і зсадив про льодинки руку. «По землі щось не вмієш ходити, а ...» - з усмішкою подумав він і почув оклик візника: «Нагулялися, пан ... накажіть, доставлю ... двугрівеннічек б, чайку попити». Голос візника його обрадував. Він намацав якусь монету і дав візника: «На, попий». І почув за собою; «А що ж не сідайте-то? Ну, покірно дякуємо ». Це «покірно дякуємо» ніби теплом обвіяний.

На Тверському бульварі горіли поодинокі ліхтарі-маслянки. Жодної душі не траплялося. Він натрапив на бульварну лаву, присів і закурив. Опанувала їм туга не проходила. Все здавалося йому нікчемним, без виходу: то були цілі, а тепер раптом відкрилося, щось нічого. Закінчити? ..- Сказала в ньому, і йому здалося, що це вихід, Так само, як в юності, в пору душевної ломки, коли він вирішив «все переглянути критично», коли полюбив першим коханням, і ця любов його - дівчинка зовсім - в три дні померла від дифтериту. І, як і тоді, він відчув полегшення: вихід є.

II

НА РОЗДОРІЖЖІ

Березнева ніч, що потрясла Віктора Олексійовича баченням розкрився неба, стала для нього о т к р о в е н і е м. Але збагнув він це лише після довгих років. А тоді, на Тверському бульварі, він був у темряві та тузі неймовірною.

- Соромно згадати, - розповідав він, - що це «неба дрожу» лише промайнуло мені ... хлистом. Яке там одкровення! Просто хльоснули по наболілого місця - по порожнечі, коли лопнуло моє «щастя». Замість того, щоб прийняти «Серафима», який став мені на роздоріжжі, почути «гірський ангелів політ», я тільки й почув, що «гад морських». Закопошившихся в мені, поддушние, і отруює верткий думкою я істачівал залишалося в мені живе: «Все міраж і самообман, і завтра все той же, то ж», Якби не наклав на себе руки, напевно, захворів би, нерви мої закінчувалися. Але тут сталося, що трапляється тільки в самих що ні на є романтичних романах і - в житті також.

Він став уявляти собі, не без гострого насолоди, як е т о буде: чи не більше хвилини, і ... спазм дихання, судоми, і - нічого, морок. Він знав один кристалик, як рафінад ... якщо в склянці чаю розмішати ложечкою, і - ковток! .. Колись, при ньому, технік Бєляєв, в лабораторії помилився - не скрикнув навіть. І потім н і ч о г о не буде. Ці брудні ліхтарі будуть собі горіти, а там ...- подивився він в небо, де проступали зірки, - ці, світлі, будуть сяяти все так же, поки не згаснуть всі oт якихось невідомих «законів», і тоді все « шляху »закінчаться ... щоб почати все знову? І йому стало сумно, що вони ще будуть, і довго будуть, коли його не буде, А раптом після т о г о, після «кришталика», і про т до Три доби т ь с я? Думка про «кристалику» ставала все привабливою. «Нічого не відкриється, а ...« лопух виросте », вірно сказав тургеневский Базаров! ..» - Промовив він голосно, дошкульно і почув зітхання поруч. Здригнувся і подивився: на самому краю лавки хтось сидів, невидимий. Хтось підсів до нього, а він і не помітив. Або - хто-то вже сидів, коли він прийшов сюди?

Він став придивлятися: здається, жінка? .. Зіщулившись, в хустці ... якась нещасна, невдаха, - для «удачі» всі терміни скінчилися. Як з візником в провулку, стало йому вільніше, ніби теплом повіяло, і йому захотілося говорити: але щось утримало, - мабуть, ще за «кавалера» прийме і звернеться в вульгарність, в обичное- «почастуєте цигаркою». Він злякався цього, піднявся - і сів знову.

- Я раптом ясно в собі почув: «Не йди!» - Розповідав Віктор Алексеевіч.- Ніякого там «голосу», а ... жалість. Передалося, мені душевний ловлення таження боязко на лавці, на куточку. Якби не послухав жалості, «кристалик» зробив би свою справу напевно.

- Я злякалася, що стануть приставати, - багато через розповідала Дарина Іванівна, - сиділа вся змертвіли. Як вони тільки сіли, хотіла піти зараз, але щось мене пристукнула. У мене думки плутаються, а тут кавалер бульварний, своє почне. Встали вони - відразу мені стало легше, а вони знову сіли.

Він закурив - і при світлі сірника вловив оббігла поглядом, що сиділа - в синій сукні, в килимовій шалі, в голубенькі хусточці і зовсім юна. Не міг угледіти особи: здалося йому, - заплакане. По всьому - дівчина-майстриня, вибігла начебто поспіхом.

- Я відразу зрозуміла, що це серйозний пан, - розповідала Дарина Іванівна, - і їм не до дрібниць, і дуже вони засмучені. І відразу вони мені сподобалися. Навіть мені неспокійно стало, що вони покурять і відійдуть.

При перших його словах, щоб тільки заговорити, - «А котра зараз година, не знаєте?» - Сиділа сильно здригнулася, ніби її штовхнули, - це він відчув у темряві, не бачив, - і не відповіла, немов хотіла залишитися непомітною. Він повторив питання наскільки можливо м'якше, щоб її підбадьорити. Вона ледь чутно відповіла: «Не знаю-з ...» - і зітхнула. За подиху і з цього боязкому «не знаю-с» він відчув, що вона дійсно нещасна, залякана і, здається, дуже юна: голос у неї був пак ніби дитячий, з в е т л и й. Він відчув, як вона відсунулася на край лавки і навіть начебто відвернулася, і зрозумів, що вона його боїться. Це його зворушило, і він став ласкаво запевняти, що боятися їй нічого, якщо вона дозволить, він проводить її додому, а то вже дуже пізно і можуть її образити. Вона несподівано заплакала. Він розгубився і замовк. Вона плакала схлипами, по-дитячому і намагалася сховатися шаллю. Він став її заспокоювати, називав ніжно - мила, гостро її шкодуючи, питав, яке у неї горе, або, може бути, хто її образив? .. Вона продовжувала плакати.

- Я відразу зрозуміла, що це особливий пан, - розповідала Дарина Іванівна про цю «чудовою зустрічі», про самому світлому, що було в її житті до того часу, - і, мабуть, дуже нещасний, як і я. Я плакала і від того, що зі мною сталося, що не маю куди йти ... а мені хоч руки на себе накласти, піти на Москва-ріку, в саме водопілля кинутися ... виходу мені не видно було. Чекала тільки, церква коли відкриють, помолитися перед Володаркою. Сиділа на лавочці і чекала, і все думала - немає мені частки. І від їхньої ласки я плакала, шкода себе мені стало.

- Я забув про своє ...- розповідав Віктор Олексійович, - серце моє розплавилося, і загорілося в мені бажання втішити, врятувати це юне створіння, з яким щось загрожувало. Я тоді подумав, що її збезчестили ... розтоптали, і я присутній при живої людської трагедії, і в моїй владі цю трагедію дозволити. Подумайте: глуха ніч, на Тверському бульварі, і самотня дівчина, ридає! Чи міг я пройти мимо?

Він продовжував заспокоювати її, пропонував проводити її до будинку. Захлинаючись, від сліз, видавлюючи поштовхами слова, - «зовсім, як скривджена дитина!» - Вона недоладно вимовила: «У мене ... не ... куди ... йти ...» Ot сказав, що залишатися вночі на вулиці їй не можна, її заберуть в квартал, кожна людина повинна мати хоч який-небудь кров, що, нарешті, він може найняти її в прислуги, і йому дуже потрібна прислуга, він абсолютно самотній, а йому треба по господарству, у нього служба, книги , і нехай

тільки йому повірить, у нього ніякої задньої думки, і не треба звертати уваги на забобони. Він не роздумував, чи зрозуміло їй все те, що oн насказал так пристрасно.

А він саме «пристрасно» умовляв, - згадував; Дар'я Іванівна, - «так умовляв, що мені думатиметься стало і страх на мене напав». Він говорив їй з жаром, із захопленням навіть.

- Так, із захопленням! - Розповідав Віктор Алексеевіч.- все ідеально, що жило в мені колись ...- воно ніколи і не вмирало! - У мн прокинулося. Я відчув, як у мені оживає відмирають, задушене «аналізом», як порожнеча заповнюється ... як би крани якісь відкрилися, і хлинуло! .. Заповнити цієї ось незнайомою дівчиною, «нещасної», про яку я ще нічого не знав . Плач її, перериває дитячому голос сказали мені в с е про неї, а я й не бачив її обличчя. І тоді ж, при цій пристрасності, я якимось краєчком думав і про своє: «Нехай т а м

бездонність і порожнеча, обман і міраж, а ось ж і в про е, і це страждає живе протестує, разом зі мною протестує проти хлада просторів небесних, проти німий цієї порожнечі ... створила страждає ж і в про е ». Мн навіть тоді промайнуло, що ці сльози, цей безпорадний дитячий схлип перекидають «бездонність», і «хлад», і «порожнечу» ... що ... е т о якось виходить з чогось і - для чого- то. Ну, словом, я відчув, що порожнеча заповнюється. Тоді ще я не бачив ні її світлих очей, ні її ніжного юного особи ... голос тільки її і чув, дитячий, гірко скаржиться на життя. Ні тіні поганий думки, якогось вульгарного, потаємного натяку, що ось, юна дівчина ... а я чоловік, давно безжений, вмовляю її піти до мене. Тільки жалість в мені горіла і гріла душу.

Вона перестала плакати, довірилася. Сказала - «як батюшці на духу сказала, так я впевнилася», - що вона Золотошвейка, від Канітелева, з Малій Бронній, з семи років все Золотошвейка, стала вже майстриня, що визначила її тітка, а тепер сирота вона ... що Канітеліха теж померла недавно, і тепер від господаря немає життя, проходу не дає .... всіх майстринь на «Вербу» відпустив, на гуляння, а її залишив, приставати став ...

закрилася від нього в комірчині ... до вечері ще вирвалася в чому була, все сиділа, тремтіла на бульварі.

Він дізнався, що нема до кого вона прийшла, то тільки матінка Агнія її шкодує, черниця в Страсному, знайома тітчин ... клаптики їй носить, матінці Агнії, а вона ковдри шиє ... що тепер би з радістю в монастир сховалася, а матушка Агнія може поклопотатися, тільки все її гроші у господаря, сімдесят рублів, і паспорт, а монастир багатий, так не беруть, ось вона і збивала на вклад, двісті рублів бажає матінка Іраїда, скарбника ... що, може, візьмуть за личко, все-таки не урод вона ... матінка ігуменя з чистим обличчям дуже охоче приймає, для послуху ... і голос у неї неповний, в крилошанкі згодитися може ... головщіца з правого Крилоса матінка Руфіна не відмовить, матінка Агнія попросить .. . що святі врата зачинені, і вона чекає заутрені: як вдарять - тоді відчинять.

Він слухав цей плутаний напівдитячий лепет, в якому ще тремтіли сльози, але відчувалася і дитяча надія, коли вона говорила; «Матінка Агнія попросить». Говорила з особливою ласкою, ніжно: «А-гниючи», зітхнувши. Він так само ласкаво, мимоволі переймаючи тон, як кажуть з дітьми дорослі, радіючи, що не сталося «непоправного», сказав їй, що все влаштується, що, «звичайно, матінка« А-гниючи попросить, і двісті рублів знайдуться ... »- і тут, в стороні Страсного, вправо від них, ударили. «Пускають» ...- сказала вона несміливо і встала, щоб йти на дзвін. Але він утримав її.

- Я хочу вам допомогти. Вам треба розправитися з господарем, отримати платню і паспорт, - сказав він їй.- Ось моя картка, я живу тут недалеко. Якщо що буде потрібно, зайдіть до мене, я заявлю в поліцію, і ...

Вона подякувала і сказала, що матінка Агнія заступиться, сходить сама до господаря.

- Я злякалася, що такий пан так для мене намагаються, - розповідала Дарина Іванівна, - через дівчата-Золотошвейки, та ще наш господар почне ганьбити, а він реготали ... і що подумають про мене, що такий пан заступився .. .

Але він змусив її взяти картку - мало л і що трапиться. А Страсного благовістив і кликав. Вона швидко пішла в світанку. Він наздогнав її і сказав, що дійде з нею до монастиря, проводить. Вона стала просити, щоб не проводжав: «Матушка Віринея недобре подумає, вратарщіца ...» І тут він її побачив: смутні, при світанку, обриси дівочого особи, дитячі зовсім губи, невинно ніжний підборіддя, благаючі світлі очі. На нього повіяло з її блідого, напівдитячого особи лагідністю, чистотою і ласкою. Він подумав: «Юна, мила яка!» Вона подякувала йому за доброту, - «так обійшлися зі мною ...» - в голосі затремтіли сльози - і пішла через площу до монастиря. Він стояв біля кінця бульвару, стежив за нею. Світанок вливався, рожевіли стіни, монастиря. Було видно, як в святі ворота, під синій вогник ліхтарика-лампади, самотньо увійшла вона. Він відчув поверталася тугу свою.

Додому ... Щоб повернути те світле, що відчув він в собі на нічному бульварі, що раптом пропало, як тільки вона пішла, він перейшов площу і, замислено постоявши, увійшов в монастирські ворота.

Він дізнався широкий настил з плит, - в дитинстві бував тут з матір'ю, - занесені снігом квітники, і з почуттям ніяковості і непотрібності того, що робить, увійшов в теплий і напівтемний храм, просочений душно ладаном. Глибоко попереду, перед невиразним іконостасом, жевріла самотньо свічка. Тонкий дівочий голос скорботно вичитував молитви. Він притулився до стіни і озирався, не розуміючи, навіщо він зайшов сюди. І побачив е е: вона палко молилася, на колінах. Тут добре заспівали, - немов співав один ніжний, кришталевий голос: співав таке знайоме, забуте ...- колись і він співав це, в церковному хорі, у Стрітення: «Чертог Твій Вижде, Спасе мій, прикрашений ... і одягу не імам, та вніду в онь ... »Він слухав, не без хвилювання, як повторили слова, подумки проспівав сам:« Просвіти вбрання душі моєї, Светодавче ... »Неуважно перехрестився, думаючи:« А добре, дуже добре » , - і під пильними поглядами черниць вийшов на свіже повітря.

Так, в темну березневу ніч, на Тверському бульварі, де пізньої часом стикаються зазвичай шукають невисоких пригод, скористалися шляху двох життів: інженера-механіка Віктора Олексійовича Вейденгаммера, 32 років, і Золотошвейки Дар'ї Іванівни Корольової, 17 років. Сталося це в ніч на Великий понеділок.

III

ИСКУШЕНИЕ

Ця нічна зустріч на Тверському бульварі стала для Віктора Олексійовича переломом життя. Багато по тому, перед ще більш важливим переломом, він дізнався в цьому «якусь милостиво направляючу Руку». Але в той ранній березневий ранок, на Страсний площі, що трапилося уявляється йому тільки забавним пригодою. Смішним навіть здалося, як це він розіграв романтика: втішав на бульварі незнайому дівчину, розчулився, проводив до святої обителі, для чогось і сам увійшов, постояв біля заутрені і навіть не без хвилювання поглядом шукав е е в напівтемряві храму, - зовсім як герой Марлінського або Карамзіна. Але за усмішкою над «нещасним героєм нашим» була і скороминуща смуток, що миле це личко більше йому не зустрінеться.

І ось що ще трапилося.

Вийшовши на площу, освітлену раннім сонцем, рожеву, «весняну», - так і назвав тоді, - він відчув небувалу легкість, радісне і милостиве, забуте в юних Днями, - «рожеве світло якийсь, звільнення від якихось пут. як би душевне випрямлення ». Думка про «кристалику», яка здавалася йому вночі виходом, тепер випала абсолютно дикою. Мало того: почалося відразу, і дуже бурхливо, coвceм інше.

- Фахівці, - невропатологи або фізіологи ...- розберуться в цьому по-своєму ...- розповідав Віктор Алексеевіч.- Соромно згадати, але мною опанувало бурхливе почуття жадання. Тепер я знаю - і не тільки по «житій», - що щось подібне буває з ченцями, з подвижниками навіть, і зауважте: під час найсильнішого душевного напруги, коли все в них «піднесене горі», коли вони мають бути «перед наісвященнейшім, так сказати ... і раптом - «бісівське наслання», бурхливе жадання картини великого спокуси. Люди духовного досвіду це знають. Бувало зі мною і раніше щось схоже: після великої розумової роботи, іспитів, наприклад, коли тіло знесилювалося, - в надрах, як би в протест, починається будораженье, роздратування «темних клітин», мабуть, смеж них зі «світлими». Я тоді так і пояснив, захоплений роботою Сеченова «Рефлекси головного мозку». Те ж буває після раденій у сектантів І ось в той ранок, після величного «Чертога» ... - і тоді мені, невіра н і к а к о м у, цей тропар здався проникнення: «Просвіти вбрання душі моєї, Светодавче!» ...- після цнотливо, кришталевих голосів телиць чистих, кадила Лада я відчув бурхливий прилив бажань. Не відразу, правда. Спершу - захват, так би мовити, пейзажний: через монастиря, вліво від мене, за голими деревами бульвару, над десь там Трубної площею, місцем досить «злачних», зауважте це ...- рожевим кулею сонце, первовесеннее. Повітря!., Рожевий повітря, рожевий монастир, рожеві хмарки, огнистої-рожеві будинку, рожевий льодок на калюжах, золотистий гній, підмерзлих, але дратівливо гостро пахне. Льодок ... в кружевцах льодок, в мереживних плівочка-голках, і під ними дзюрчить вода, первовесенняя. Побачив ці калюжі-плівки і, як хлопчисько, давай похрускує і дивитися, як з дірок свистять фонтанчики. Страсну радість життя відчув, всіма надрами ... і мене раптом обсипав-залоскотав якийсь особливо завзятий, тріскучий щебет звідкись налетів виробів.

Коментарі |  This file was created 2 сторінка

This file was created 3 сторінка |  This file was created 4 сторінка |  This file was created 5 сторінка |  This file was created 6 сторінка |  This file was created 7 сторінка |  This file was created 8 сторінка |  This file was created 9 сторінка |  This file was created 10 сторінка |  This file was created 11 сторінка |  This file was created 12 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати