Григір Нарекаци, «Книга скорботи», X століття 11 сторінка |  Григір Нарекаци, «Книга скорботи», X століття 12 сторінка |  Григір Нарекаци, «Книга скорботи», X століття 13 сторінка |  Григір Нарекаци, «Книга скорботи», X століття 14 сторінка |  Григір Нарекаци, «Книга скорботи», X століття 15 сторінка |  Григір Нарекаци, «Книга скорботи», X століття 16 сторінка |  Григір Нарекаци, «Книга скорботи», X століття 17 сторінка |  Григір Нарекаци, «Книга скорботи», X століття 18 сторінка |  Григір Нарекаци, «Книга скорботи», X століття 19 сторінка |  Григір Нарекаци, «Книга скорботи», X століття 20 сторінка |

загрузка...
загрузка...
На головну

Григір Нарекаци, «Книга скорботи», X століття 22 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

Через деякий час змирився Буранний Каранар і з тим, що знову опинився під сідлом, і з тим, що знову потрапив під початок господаря. Кричав вже поменше, вирівняв, прискорив крок і незабаром досяг вищого ходу - біг тротом, стриг ногами відстань сарозеков як заведений. І Едигей заспокоївся, сів зручніше між пружними горбами, застебнувся від вітру, щільніше прив'язав малахай і тепер з нетерпінням чекав наближення до боранлінскім місцях.

Але було ще досить далеко до будинку. День видався стерпний. Трохи вітряний, трохи хмарний. Заметілі в найближчі години можна було не побоюватися, хоча вночі цілком могло запуржіть. Буранний Едигей повертався задоволений тим, що вдалося зловити і приборкати Каранара, а особливо вчорашнім ввечері у Коспана, домбри і співом Ерлепеса.

І Едигей мимоволі повернувся до думок про свою невдалої життя. Адже ось біда! Як зробити, щоб ніхто не постраждав і щоб біль свого не таїти, а сказати прямо - так і так, мовляв, Заріпа, люблю тебе. І якщо дітям Абуталипа НЕ буде ходу з прізвищем батька, то, якщо Заріпові це влаштує, будь ласка, нехай запише цих хлопців на його, Едигея, прізвище. Він буде тільки щасливий, якщо його прізвище стане в нагоді даули і Ермек. І хай не буде їм ніяких перешкод і перешкод в житті. І нехай домагаються вони успіху своїми силами й умінням. Шкода хіба для цього прізвище віддати? Так, і такі думки відвідували по шляху Буранного Едигея.

Вже день хилився до результату. Невтомний Каранар як опирався, як ні лютував, але під верхом йшов сумлінно. Ось попереду відкрилися боранлінскіе балки, от знайомі байраки, помітний-ні заметами, ось велике горбисту - і попереду на закруті залізниці приткнувся роз'їзд Боранли-Буранний. Димки в'ються над трубами. Якось там його рідні сім'ї? Начебто відлучився всього на день, а тривога така, ніби цілий рік тут не був. І скучив здорово - особливо по дітворі. Побачивши попереду поселення, Каранар ще додав кроку. Пріпотевшій, розпалений йшов, широко розкидаючи ноги, викидаючи з рота клуби пари. Поки Едигей наближав-ся до дому, на роз'їзді встигли зустрітися і розминутися два товарні потяги. Один пішов на захід, інший на схід ...

Едигей зупинився на задах, у дворі, щоб відразу ж замкнути Каранара в загін. Спішився, вхопив вкопані в землю на перекладині товсту ланцюг, скував нею передню ногу верблюда. І залишив його в спокої. «Нехай прохолоне, потім розсідлали», - вирішив він про себе. Поспішав він чомусь дуже. Розпрямляючи затерплі спину і ноги, Едигей виходив із загороди, коли прибігла старша дочка - Саулі. Едигей обійняв її, ніяково рухаючись в шубі, поцілував.

- Замерзнеш, - сказав він їй. Вона була легко одягнена. - Біжи додому. Я зараз.

- Папа, - сказала Саулі, пестячи до батька, - а Даул і Ермек поїхали.

- Куди поїхали?

- Зовсім поїхали. З мамою. Сіли на поїзд і поїхали.

- Поїхали? Коли виїхали? - Все ще не розуміючи, про що йдеться, перепитав він, дивлячись в очі дочки.

- Та сьогодні вранці ще.

- Ось як! - Тремтячим голосом відгукнувся Едигей. - Ну ти біжи, додому біжи, - відпустив він дівчинку. - А я потім, потім. Іди, іди зараз ...

Саулі зникла за рогом. А Едигей швидко, навіть не зачинивши за собою хвіртку загону, як був у шубі поверх ватника, попрямував прямо в барак Зарипи. Йшов і не вірив. Дитина могла щось наплутати. Не повинно бути такого. Але ганок було потоптане багатьма слідами. Едигей різко потягнув двері за клямку й, переступивши поріг, побачив покинуту, вже давно просто кімнату з розкиданим всюди непотрібним мотлохом. Ні дітей, ні Зарипи!

- Як же так? - Прошепотів Едигей в порожнечу, все ще не бажаючи зрозуміти до кінця, що відбу-ло. - Значить, поїхали? - Сказав він здивовано і скорботно, хоча цілком очевидно було, що люди поїхали звідси.

І йому стало погано, так погано, як ніколи за всю прожите життя. Він стояв в шубі посеред кімнати, у холодній печі, не розуміючи, що робити, як бути далі, як зупинити в собі кричущу, що рветься назовні образу і втрату. На підвіконні лежали забуті Ермек гадательние камінці, ті самі сорок один камінчик, на яких навчилися вони гадати, коли повернеться не існуючий давно їх батько, камінчики надії і любові. Едигей згріб в жменю гадательние камінчики, затиснув їх у руці - ось і все, що залишилося. Більше у нього не вистачило сил, він відвернувся до стіни, притискаючись гарячим сумним обличчям до холодних дошках, і заридав придушено і невтішно. І поки він плакав, з руки його і раз у раз падали на підлогу камінці один за іншим. Він судорожно намагався утримати їх в тремтячою руці, але рука не підкорялася йому, і камінчики вислизали і падали на підлогу з глухим стуком один за іншим, падали і закочувалися по різних кутах спорожнілого будинку ...

Потім він обернувся, сповзаючи по стіні, повільно опустився навпочіпки і сидів так в шубі і нахлобученной малахаї, підперши спиною стіну і гірко схлипуючи. Дістав з кишені шарфик, подарований напередодні Заріпов, і витирав їм сльози ...

Так сидів він у покинутому бараці і намагався зрозуміти, що сталося. Виходить, Заріпа поїхала з дітьми в його відсутність навмисне. Значить, вона того хотіла або боялася, що він не відпустить їх. Та він і не відпустив би їх ні в якому разі, ні за що. Чим би це не скінчилося, не відпустив би, якби він був тут. Але тепер було пізно гадати, як і що було б, якби він не був у від'їзді. Їх не було. Не було Зарипи! Не було хлопчиків! Та хіба б він розлучився з ними? Це все Заріпа, зрозуміла, що краще поїхати в його відсутність. Полегшила собі від'їзд, але не подумала про нього, про те, як страшно буде йому застати спорожнілий барак.

І хтось же зупинив їй поїзд на роз'їзді! Хтось! Так відомо хто - Казангап, хто ж іще! Тільки він не зривав, звичайно, стоп-кран, як Едигей в день смерті Сталіна, а домовився, упросив начальника роз'їзду зупинити якийсь пасажирський поїзд. Це такий тип ... І Укубала, мабуть, доклала руку, щоб швидше випровадити їх геть звідси! Ну почекайте ж! І кров помсти глухо і чорно скипіла, запалюючи мозок, - хотілося йому зараз зібратися з силами і розтрощити все і вся на цьому богом проклятому роз'їзді, іменованому Боранли-Буранний, розтрощити вщент, щоб трісочки не залишилося, сісти на Каранара і поїхати в сарозекі, здохнути там на самоті від голоду і холоду! Так він сидів на покинутому місці - знесилений, спустошений, вражений тим, що трапилося. Залишилося тільки тупе подив: «Навіщо поїхала, куди поїхала? Навіщо поїхала, куди поїхала? »

Потім він з'явився вдома. Укубала мовчки прийняла його шубу, шапку, валянки віднесла в кут. За застиглому, як камінь, сірому обличчю Буранного Едигея важко було визначити, що він думає і що має намір робити. Очі його здавалися незрячими. Вони нічого не висловлювали, затаїли в собі нелюдське зусилля, яке він докладав, щоб залишатися стриманим. Укубала вже кілька разів в очікуванні чоловіка ставила самовар. Самовар кипів, в ньому повно було тліючого деревного вугілля.

- Чай гарячий, - сказала дружина. - З вогню.

Едигей мовчки глянув на неї і продовжував сьорбати окріп. Він не відчував окропу. Обидва напружено чекали розмови.

- Заріпа виїхала звідси з дітьми, - промовила нарешті Укубала.

- Знаю, - не піднімаючи голови від чаю, коротко буркнув Едигей. І, помовчавши, запитав, все так же не піднімаючи голови від чаю: - Куди поїхала?

- Цього вона нам не сказала, - відповіла Укубала.

На тому вони замовкли. Обпікаючись крутим чаєм і незважаючи на це, Едигей зайнятий був лише одним: тільки б не вибухнути, тільки б не рознести тут все вщент, не налякати дітей, тільки б не накоїти лиха ...

Скінчивши пити чай, він знову став збиратися на вулицю. Знову надів валянки, шубу, шапку.

- Ти куди? - Запитала дружина.

- Худобу подивитися, - кинув він у дверях.

Короткий зимовий день встиг тим часом скінчитися. Швидко, майже зримо згущався, темнів повітря навколо. І мороз помітно покрепчал, поземка заворушилася, підкидаючи, змеясь біжать гривами. Едигей похмуро прокрокував в загін. І, увійшовши, роздратовано зиркнув очима, гримнув на рвався з ланцюга Каранара:

- Ти все кричиш! Тобі все кортить! Ну так ти у мене, сволота, дочекаєшся! З тобою у мене розмова коротка тепер! Тепер мені все одно!

Едигей зло штовхнув Каранара в бік, заматерілся злим матом, розсідлав, відкинув геть сідло зі спини верблюда і розчепити на його нозі ланцюг, на якій той був прикутий. Потім він узяв його за повід, в іншій руці затиснув бич, намотаний на пужално, і пішов у степ, ведучи на поводі нудно покрикує-ного, виючого з туги атана. Кілька разів господар озирався, загрозливо замахувався, обсмикував Буранного Каранара, щоб той припинив свій стогін і крик, але, оскільки це не подіяло, плюнув і, не звертаючи уваги, йшов понуро й терпляче зносячи верблюжий ор, йшов вперто по глибокому снігу, по поземці, по сутінкового полю, темніючому, втрачає поступово обриси. Він важко дихав, але йшов не зупиняючись, Довго йшов, похмуро опустивши голову. Відійшовши від роз'їзду далеко за пагорб, він зупинив Каранара і вчинив над ним жорстоку розправу. Скинувши на сніг шубу, Едигей швидко прив'язав привід недоуздка до поясу на фуфайці, щоб верблюд не вирвався і не втік і щоб мати руки вільними, і, вхопившись обома руками за пужално, взявся стягують бичем атана, зганяючи на ньому всю свою біду. Люто, нещадно бив він Буранного Каранара, завдаючи удару за ударом, хриплячи, вивергаючи лайки і прокльони:

- На тобі! На! Підла скотина! Це все через тебе! Через тебе! Це ти у всьому винен! І тепер я тебе відпущу, біжи куди очі дивляться, але перш я тебе понівечили! На тобі! На! Ненаситна тварюка! Тобі все мало! Тобі треба бігати по сторонам. А вона поїхала тим часом з дітьми! І нікому з вас немає діла, як мені! Як мені тепер жити на світі? Як мені жити без неї? Якщо вам все одно, то і мені все одно. Так отримуй, отримуй, собака!

Каранар кричав, рвався, метався під ударами батога і, збожеволівши від страху і болю, збив господаря з ніг і побіг геть, тягнучи його по снігу. Він волок господаря з дикою, дивовижною силою, волок як колода, аби позбутися його, аби звільнитися, втекти туди, звідки його насильно повернули.

- Стій! Стій! - Вигукував Едигей, захлинаючись, зариваючись в снігу, по якому тягнув його Атан.

Шапка злетіла, замети били жаром і холодом в голову, в лице, в живіт, налазили за шию, за пазуху, в руках заплутався бич, і нічого не можна було вдіяти, щоб якось зупинити атана, відв'язати привід від ременя на поясі. А той волок його панічно, нерозважливо, бачачи в втечу порятунок. Хто знає, чим би все це скінчилося, якби Едигею не вдалося якимось дивом розпустити ремінь, зірвати пряжку і тим врятуватися, не те задихнувся б у заметах. Коли він вже схопився за повід, верблюд дротів його ще кілька метрів і зупинився, утримуваний господарем з останніх сил.

- Ах ти! - Приходячи в себе, бурмотів Едигей, задихаючись і похитуючись. Так ти так? Ну отримуй, скотина! І геть, геть з моїх очей! Біжи, проклятий, щоб ніколи я не побачив тебе! Та хай ти пропадом! Згинь, забирайся! Нехай тебе пристрелять, нехай знищать, як скажену собаку! Все через тебе! Подихай в степу. І щоб духу твого близько не було! - Каранар тікав з криком в ак-Мойнакським сторону, а Едигей наздоганяв його, шмагав бичем, випроваджували, відрікаючись, проклинаючи і лаючи на всі заставки варто. Прийшов час розплати і розлуки. І тому Едигей довго кричав ще слідом:

- Хай гине, чортова скотина! Біжи! Подихай там, ненаситна тварюка! Щоб тобі кулю в лоб закотили!

Каранар тікав все далі по сутінкового, стемневшему полю і незабаром зник у заметільної імлі, тільки доносилися зрідка його різкі трубні виклікая. Едигей уявив собі, як всю ніч безперервно невтомно буде бігти він крізь заметіль туди, до ак-Мойнакським маток.

- Тьху! - Плюнув Едигей і повернув назад по широкому, проораних власним тілом сніжному сліду. Без шапки, без шуби, з палаючої шкірою на обличчі і руках, брів він в темряві, тягнучи бич, і раптом відчув повне спустошення, безсилля. Він впав на коліна в сніг і, зігнувшись у три погибелі, міцно обіймаючи голову, заплакав глухо і надсадно. У повній самоті, на колінах посеред сарозеков, він почув, як рухається вітер в степу, посвистуючи, взвіхріваясь, здіймаючи поземку, і почув, як падає зверху сніг. Кожна сніжинка і мільйони сніжинок, нечутно шурхотом опалим в терті по повітрю, здавалося йому, говорили все про те, що ні знести йому тягар розлуки, що немає сенсу жити без коханої жінки і без тих дітлахів, до яких він прив'язався, як не всякий батько. І йому захотілося померти тут, щоб замело його тут же снігом.

- Ні бога! Навіть він ні хріна не розуміє в житті! Так що ж чекати від інших? Немає бога, немає його! - Сказав він собі відчужено в тому гіркій самотності серед нічних пустельних сарозеков. До цього він ніколи не говорив вголос такі слова. І навіть тоді, коли Єлізаров, постійно пам'ятаючи сам про бога, переконував в той же час, що, з точки зору науки, бога не існує, він не вірив у те. А тепер повірив ...

І пливла Земля на колах своїх, що омивається вишніми вітрами. Пливла навколо Сонця і, обертаючись навколо осі своєї, несла на собі в той час людини, уклінно на снігу, посеред сніжної пустелі. Ні король, ні імператор, ні який інший владика не занепав би на коліна перед білим світлом, нарікаючи від втрати держави і влади з таким відчаєм, як зробив те Буранний Едигей в день розлуки з коханою жінкою ... І пливла Земля ...

Дня через три Казангап зупинив Едигея біля складу, де вони отримували милиці і подушки під рейки для ремонту.

- Щось ти відлюдний став, Едигей, - сказав він ніби між іншим, перекладаючи зв'язку залозок на носилки. - Ти уникаєш мене, чи що, цураєшся чомусь, все ніяк не вдається поговорити.

Едигей різко і зло глянув на Казангапа.

- Якщо ми почнемо говорити, то я тебе задушу на місці. І ти це знаєш!

- А я і не сумніваюся, що ти готовий придушити мене і, можливо, ще декого. А тільки з чого це ти так гніваєшся?

- Це ви примусили її виїхати! - Висловив навпростець Едигей те, що мучило і не давало йому спокою всі ці дні.

- Ну, знаєш, - похитав головою Казангап, і обличчя його стало червоним чи то від гніву, чи то від сорому. - Якщо тобі таке спало на думку, означає, ти погано думаєш не тільки про нас, але і про неї. Скажи спасибі, що жінка ця виявилася з великим розумом, не те що ти. Ти думав коли-небудь, чим би могло все це скінчитися? Ні? А вона подумала і вирішила поїхати, поки не пізно. І я допоміг їй виїхати, коли вона попросила мене про те. І я не став допитуватися, куди вона рушила з дітьми, і вона не сказала, нехай про це знає доля і більше ніхто. Зрозумів? Поїхала, не впустивши жодним словом своєї гідності і гідності твоєї дружини. І вони попрощалися як люди. Так ти до землі їм обом в ноги, що вберегли вони тебе від біди неминучою. Такий дружини, як Укубала, тобі довіку не знайти. Інша б на її місці таке б влаштувала, що ти втік би на край світу чистіше твого Каранара ...

Мовчав Едигей - що було відповідати? Казангап говорив, в общем-то, правду. Тільки ні, не розумів Казангап того, що йому було недоступно. І Едигей пішов на пряму грубість.

- Гаразд! - Промовив він і сплюнув зневажливо в сторону. Послухав я тебе, розумника. Тому ти такий і ходиш тут двадцять три роки беззмінно, без сучка, без задирки, як бовдур. Звідки тобі знати справи ці! Гаразд! Колись мені тут вислуховувати. - І пішов, не став розмовляти.

- Ну дивися, справа хазяйська, - почулося позаду.

Після цієї розмови задумав Едигей покинути обридлий роз'їзд Боранли-Буранний. Всерйоз задумав, бо не знаходив заспокоєння, не знаходив у собі сил забути, не міг осилити снідати душу тугу. Без Зарипи, без її хлопчаків все померкло навколо, спорожніло, збідніло. І тоді, щоб позбутися від цих мук, вирішив Едигей Жангельдин офіційно подати заяву начальнику роз'їзду про звільнення і виїхати з сім'єю світ за очі. Тільки б тут не залишатися. Адже не прикутий ж він ланцюгами навічно до цього богом забутого роз'їзду, більшість людей живуть же в інших місцях

- В містах і селах, вони не погодилися б тут жити ні години. А чому він повинен століття кувати в сарозеках? За які гріхи? Ні, вистачить, поїде, повернеться на Аральське море або рушить в Караганду, в Алма-Ату - і хіба мало ще місць на світі. Працівник він хороший, руки-ноги на місці, здоров'я є, голова поки на плечах, плюне на все і поїде, чого тут думу думати. Міркував Едигей, як підступитися з цією розмовою до Укубале, як переконати її, а решта не завдання. І поки він збирався, вибирав зручний момент для розмови, минув тиждень і з'явився раптом Буранний Каранар, вигнаний хазяїном на вільне життя.

Звернув увагу Едигей на те, що собака щось все гавкає за будинком, турбується, побіжить, Пола і знову повернеться. Едигей вийшов подивитися що там, і побачив неподалік від загороди незнайомий-моє тварина - верблюд, тільки дивний якийсь, стоїть і не рухається. Едигей підійшов ближче і тільки тоді дізнався свого Каранара.

- Так це ти, значить? До чого ж ти дійшов, бечара [26], до чого ж ти пожити! - Вигукнув приголомшений Едигей.

Від колишнього Буранного Каранара залишилися тільки шкіра та кістки. Величезна голова з запалими сумними очима бовталася на истончен шиї, патли були начебто не свої, а підчеплю для сміху, звисали нижче колін, колишніх каранаровскіх горбів, здіймалися як чорні вежі, не було і в помині - обидва горба впали набік, як зів'ялі старечі груди . Атан так знесилів, що не вистачило сили добрести до загону. І зупинився тут, щоб перепочити. Весь до останньої кровинки, до останньої клітинки ізошел він в гонах і тепер повернувся як спорожнену мішок, дістався, приповз.

- Ех-хе-хе! - Не без зловтіхи дивувався Едигей, оглядаючи Каранара з усіх боків. - Ось до чого ти докотився! Тебе навіть собака не впізнала. А адже був Атан! Ну і ну! І ти ще заявився ?! Ні сорому, ні совісті! Яйця-то у тебе на місці, дотягнув або втратив по дорозі? А та воніща ж від тебе. На ноги лив, сил не вистачало. Он як Намерзлися на дупі! Бечара! Зовсім доходягою став!

Каранар стояв, не в силах поворухнутися, і не було в ньому ні колишньої сили, ні колишньої величі. Сумний і жалюгідний, він лише похитував головою і намагався тільки встояти, втриматися на ногах.

Едигею стало шкода атана. Він пішов додому і повернувся з повним тазиком добірного пшеніч-ного зерна. Підсолити зверху полпрігоршней солі.

- На, з'їж, - поставив він корм перед верблюдом. - Може, оклигав. Я потім доведу тебе до загону. Полежиш, прийдеш в себе.

У той день у нього була розмова з Казангапом. Сам пішов до нього додому і мова завів таку:

- Я до тебе, Казангап, ось у якій справі. Ти не дивуйся: вчора, мовляв, розмовляти не хотів, те та се говорив, а сьогодні заявився. Справа серйозна. Хочу я повернути тобі Каранара. Подякувати прийшов. Колись ти подарував його мені сосунки. Дякуємо. Послужив він мені добре. Я його недавно прогнав, терпіння моє лопнуло, так він сьогодні Придибало. Ледве ноги приволік. Зараз лежить в загоні. Тижнів через два прийде в колишній вигляд. Сильний і здоровий буде. Тільки підгодувати потрібно.

- Стривай, - перебив його Казангап. - Ти куди ведеш? Що це ти раптом вирішив повертати мені Каранара? Я тебе просив про це?

І тоді Едигей виклав все, як того йому хотілося. Так і так, мовляв, подумую поїхати з сім'єю. Набридло в сарозеках, пора змінити місце проживання. Може, на краще обернеться. Казангап уважно вислухав і ось що сказав йому:

- Дивись, справа твоє. Тільки, здається мені, ти сам не розумієш, чого ти хочеш. Ну добре, припустимо, ти поїхав, але від себе щось не заїдеш. Куди б ти не подівся, а від біди своєї не втечеш. Вона буде всюди з тобою. Ні, Едигей, якщо ти джигіт, то ти тут спробуй переможи себе. А виїхати - це не хоробрість. Кожен може виїхати. Але не кожен може осилити себе.

Едигей не став погоджуватися з ним, але не став і сперечатися. Просто задумався і сидів, важко зітхаючи. «А може, все-таки поїхати, зайти в інші краї? - Думав він. - Але чи зможу забути? А чому я повинен забувати? А як же бути далі? І не думати не можна, і думати тяжко. А їй яке-то? Де вона тепер з наївних? І чи є кому зрозуміти і допомогти їй у разі чого? І Укубале нелегко - скільки днів уже мовчки зносить вона моє відчуження, мою похмурість ... А за що? »

Казангап зрозумів, що відбувається в розумі Буранного Едигея, і, щоб полегшити становище, сказав, кашлянув, щоб привернути його увагу. Він сказав йому, коли той підняв очі:

- А втім, навіщо мені тебе переконувати, Едигей, немов би я хочу якусь вигоду мати. Ти і сам все розумієш. І якщо на те пішло, ти не Раймали-ага, а я не Абдільхан. І головне, за сто верст навколо немає у нас жодної Березини, до якої я міг би прив'язати тебе. Ти вільний, роби як завгодно. Тільки подумай, перед тим як рушити з місця.

Ці слова Казангапа довго залишалися в пам'яті Едигея.

Х

Раймали-ага був дуже відомим для свого часу співаком. Замолоду прославився. Милістю Божою він виявився жирау, що поєднував в собі три прекрасних початку: він був і поетом, і композитів-ром власних пісень, і виконавцем неабияким, співаком великого дихання. Своїх сучасних-ників Раймали-ага вражав. Варто було йому вдарити по струнах, як слідом за музикою лилася пісня, народжуючись в присутності слухачів. І на наступний день ця пісня ходила вже з вуст в уста, бо, почувши наспів Раймали, кожен тягнув його з собою по аулах і кочовищ. Це його пісню співали тодішні джигіти:

Води прохолодною смак пізнає кінь гарячий, Коли він припаде до річки, що біжить з гір.

Коли ж я скачу до тебе, щоб з сідла Припасти до твоїх губ, Я пізнаю відраду буття на білому світі ..

Раймали-ага красиво і яскраво одягався, це йому сам бог велів. Особливо любив багаті, облямований-ні кращими хутром шапки, різні для зими, літа і весни. І був ще у нього кінь нерозлучний - всім відомий золотисто-ігреневий Ахалтекинець Сара, дарування туркменами на званому бенкеті. Хвалу віддавали Сараліев не менш, ніж господареві. Милуючись ходою його, витонченої і величної, знавці насолоду отримували. Тому і говорили ті, кому охота була пожартувати: все багатство Раймали - звук домбри та хода Сараліев.

А воно так і було. Все своє життя Раймали-ага провів в сідлі і з домбри в руках. Багатства не нажив, хоча славу мав величезну. Жив, як травневий соловей, весь час в бенкетах, в радості, всюди йому шану і ласка. А коню догляд і корм. Однак були інші міцні, заможні люди, які не любили його, - безпутно, мовляв, безглуздо прожив життя, як вітер в полі. Так, подейкували і так за спиною.

Але коли Раймали-ага з'являвся на червоному бенкеті, то з першими звуками його домбри і пісні все затихали, все заворожено дивилися на його руки, очі і обличчя, навіть ті, хто не схвалював його способу життя. На руки дивилися тому, що не було таких почуттів у людському серці, співзвуччя яким не знайшли б ці руки в струнах; на очі дивилися тому, що вся сила думки і духу горіла в його очах, безперестанку перетворюється; на обличчя дивилися тому, що гарний він був і натхненний. Коли він співав, обличчя його змінювалося, як море у вітряний день ...

Дружини йшли від нього, зневірившись і вичерпавши терпіння, але багато жінок плакали крадькома ночами, мріючи про нього.

Так котилася його життя від пісні до пісні, з весілля на весілля, з бенкету на бенкет, і непомітно старість підкралася. Спочатку в вусах сивина замигтіла, потім борода посивіла. І навіть сарай став не той - тілом впав, хвіст і грива посікли, по ході тільки і можна було судити, що був колись кінь відмінний. І вступив Раймали-ага в зиму свою, як тополя гостроверхий, підсихає в гордій самоті ... І тут виявилося, що немає у нього ні сім'ї, ні будинку, ні стад, ні іншого майна. Прихистив його молодший брат Абдільхан, але перш за висловив в колі близьких родичів невдоволення і докори. Однак велів поставити йому окрему юрту, велів годувати і обпирати ...

Про старості став співати Раймали-ага, про смерть став замислюватися. Великі і сумні пісні народжувалися в ті дні. І настала його черга осягати на дозвіллі початкову думу мислителів - навіщо народжується людина на світ? І вже не роз'їжджав він, як раніше, по бенкетів та весіль, все більше вдома залишався, все частіше награвав на домбре сумні мелодії, спогадами жив да все довше засиджувався зі старійшинами в бесідах про тлінність світу ...

І, бог йому свідок, спокійно завершив би дні свої Раймали-ага, якби не один випадок, що потряс його на схилі років.

Одного разу не втерпів Раймали-ага, осідлав свого престарілого Сараліев і поїхав на велике свято розвіяти нудьгу. Домбри про всяк випадок прихопив. Вже дуже просили шановні люди побувати на весіллі, а то й співати, то погостювати хоча б. З тим і поїхав Раймали-ага - з легкою душею, з наміром швидко повернутися.

Зустріли його з пошаною великим, в найкращу юрту белокупольную запросили. Сидів він там в колі знатних осіб, кумис попивав, розмови вів відповідні до да благожеланія висловлював.

А в аулі бенкет йшов горою, долинали звідусіль пісні, сміх, голоси молодих, ігри та забави. Чути було, як готувалися до стрибків на честь молодят, як поралися кухарі біля вогнищ, як гомоніли на волі табуни, як безтурботно гралися собаки, як вітер йшов зі степу, доносячи запахи трав квітучих ... Але найбільше і ревно вловлював слух Раймали- аги музику і спів у сусідніх юртах, сміх дівочий раз у раз вибухав навколо, змушуючи його насторожуватися ...

Тужила, знемагала душа старого співака. Вигляду не подавав співрозмовникам, але подумки Раймали-ага витав в минулому, пішов в ті дні, коли сам був молодим і красивим, коли мчав по дорогах на молодому і баскому скакуні Сараліев, коли трави, мне під копитами, плакали і сміялися, коли сонце , зачувши пісню його, котило назустріч, коли вітер не вміщався в груди, коли від звуків його домбри спалахувала кров в серцях людей, коли кожне слово його зривали на льоту, коли вмів він страждати, умів любити, і каратися, і сльози лити, прощаючись зі стремена ... До чого і навіщо все те було? Щоб потім шкодувати і згасати на старості, як тліючий вогонь під попелом сірим?

Сумував Раймали-ага, все більше мовчав, занурений в себе. І раптом почув він наближаються до юрти кроки, голоси і дзвін намиста, і знайоме шелестіння суконь вловило його вухо. Хтось зовні високо підняв зшитий полог над дверима юрти, і на порозі з'явилася дівчина з домбри, притиснутою до грудей, откритоліцая, з поглядом сміливим і гордим, з бровами, як тятива тугими, що видавало в ній досить рішучий характер, і вся вона , та чорноока, була ладна собою, мовби створена вмілими руками, - і зростанням, і обличчям, і вбранням дівочим. Вона стояла в дверях з поклоном, в супроводі подруг і декількох джигітів, прощення просячи у знатних осіб. Але ніхто не встиг і рота відкрити, як дівчина впевнено вдарила по струнах і, звертаючись до Раймали-аги, заспівала вітальну пісню:

«Як караванник, видали йде до криниці, щоб спрагу втамувати, до тебе прийшла я, співак прославлений Раймали-ага, сказати слова привіту. Даруй, що вторглися ми сюди натовпом гучної, - на те тут бенкет, на те веселощі запановує на весіллях. Не дивуйся сміливості моєї, Раймали-ага, - наважилася до тебе з'явитися з піснею, з таким же трепетом і таємним страхом, як якщо б сама в любові зізнатися я хотіла. Прости, Раймали-ага, я сміливістю заряджена, як порохом рушницю заповітне. Хоча живу я вільно на бенкетах і весіллях, але до зустрічі цієї готувалася все життя, як та бджола, що мед по краплях збирає. Готувалася, як ту квітку в бутоні, якому розкритися судилося в урочний час. І цей час настав ... »

«Дозволь, але хто ж ти, Прішеліца прекрасна?» - Хотів було дізнатися Раймали-ага, але не посмів перервати чужу пісню на півслові. Однак весь подався до неї в подиві і захваті. Душа зніяковіла в ньому, гарячою кров'ю збудилася плоть, і якби в той час особливим зором володіти зуміли люди, побачили б вони, як стрепенувся він, як крилами змахнув, подібно Беркутом зльоті. Очі в нього ожили і засяяли, насторожився сам, як клік бажаний зачувши в небесах. І підняв голову Раймали-ага, забувши про роки ...

А дівчина-співачка продовжувала:

«Послухай же історію мою, жирау великий, якщо я зважилася на цей крок. Я з юних років люблю тебе, співак від бога Раймали-ага. Я всюди слідувала за тобою, Раймали-ага, де б ти не співав, куди б ти не приїхав. Чи не осуджує. Моя мрія була акином стати таким, яким ти був, який ти є понині, великий майстер пісні Раймали-ага. І, слідуючи всюди за тобою незримою тінню, ні слова твого не пропустивши, твої наспіви повторюючи як молитви, вчилася я, вірші твої, як заклинання, ратифікувала. Мріяла я, просила я у бога мені послати великої сили дар, щоб могла тебе вітати в один щасливий день, щоб в любові зізнатися, в схилянні давньому заспівати пісні, складені в твоїй присутності, і ще, хай бог простить мені цю зухвалість, з тобою , великий майстер, в мистецтві змагатися я мріяла, нехай якщо навіть буду переможена. Про Раймали-ага, про цей день мріяла, як інший про весілля. Але я була мала, а ти - таким великим, таким улюбленим всіма, настільки славою і шаною оточений, не дивно, мене, дівчину малу, помітити ти не міг в народі, не міг ти відрізнити в тому велелюддя на бенкетах. А я ж, впиваючись піснями твоїми, згораючи від сорому, я потай марила тобою і жінкою хотіла стати швидше, щоб прийти до тебе і оголосити-ся сміливо. І клятву я дала собі пізнати мистецтво слова, пізнати природу музики так глибоко і навчитися співати, як ти, вчитель мій, щоб прийти до тебе, не ухиляючись і не боячись визиску погляду, щоб привіт сказати, в любові зізнатися і кинути виклик свій, анітрохи не криючись. І ось я тут. Я вся тут на увазі і на суду. Поки росла я, поки я жінкою постати поспішала без запізнень, так час повільно тягнувся, і нарешті-то цієї весни все дев'ятнадцять мені справдилися. А ти, Раймали-ага, в моєму дівочому світі все такий же і все той же, лише посивів трохи. Але це не перешкода, щоб любити тебе, як можна не любити інших, зовсім посивілих. І ось я тут. Тепер дозволь сказати мені рішуче і ясно, мене відкинути як дівчину вільний ти, але як співачку - НЕ смієш відкидати, оскільки я прийшла з тобою змагатися в красномовстві ... Тобі кидаю виклик, майстер, слово за тобою! »

Григір Нарекаци, «Книга скорботи», X століття 21 сторінка |  Григір Нарекаци, «Книга скорботи», X століття 23 сторінка
загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати