загрузка...
загрузка...
На головну

ЗМІНИ НАПРЯМКУ |  глава XI |  І перед НАВКОЛО задати |  Глава XIII Манежній КРОК |  Глава XIV осаджування |  ПРИВІД. ТАСТА EQUESTRE |  коментар фахівця |  І РУХУ В ДВА СЛІДУ |  коментар фахівця |  глава XVII |

глава XVIII

1.  CHAPTER XVIII
  2.  CHAPTER XVIII
  3.  LXVIII.
  4.  V. ДОБА ВІД середині XVIII СТ.
  5.  X - першої чверті XVIII століття
  6.  XVII-XVIII ст. 1 сторінка
  7.  XVII-XVIII ст. 2 сторінка

Галопом

Найважчий і складний алюр - це галоп. Є деякі руху на галопі, виконувати які чітко і так, як потрібно, вдається не багатьом наїзникам. Починаю я з конем галоп тільки тоді, коли на всіх аллюрах вона підпорядковується мені не тільки фізично, а й, так би мовити, морально, коли вона стала гнучка, хороша в привід і легко поступається шенкелями. З галопом я не поспішаю і чекаю до тих пір, поки поперек, стегна і скакальні суглоби коні не придбають повної гнучкості і пружності, поки кінь не стане безпомилково розуміти і підкорятися взаємодії шенкелями і поводів. Словом, до тих пір, поки я не впевнений в тому, що цілком можу розташовувати на розсуд проявами сили, спричиненої цими впливами. Коли всі ці умови наявності, я впевнений, що відразу вірно поставлю кінь на такий галоп, який захочу, а не на такий, який захоче вона. Якщо кінь поступається шенкелями, то я можу з першого кроку перешкодити їй бочіть - це дуже важливо. Нічого не може бути гірше цієї звички коні, а придбання звички легше попередити, ніж згодом її виправляти. Легше відразу поставити коня на вірний галоп по прямій, ніж потім, коли кінь звикла заносити в сторону стегна, виправляти її. Велика частина новачків-берейторов, піднімаючи коня в галоп, щоб поставити його занадто боком. Покладемо, берейтор йде направо і хоче підняти галопом з правої ноги. Чим більше йому не вдається підйом, тим більше подає він руки вліво, так що кінь нарешті стає плечима назовні. Якщо кінь не вміє приймати галопом, а потрібно її ще стверджувати на галоп по прямій, то, поставивши її в сказане положення, можна розвинути посилу, а отже, неможливо і підняти в галоп. Коли потрібно підняти коня в галоп справа, треба руки підняти вліво настільки, щоб, затримавши ліве плече, звільнити праве. Якщо кінь став боком, аж ніяк не слід продовжувати піднімати її, але треба її виправити і починати знову піднімати назовні по прямій. Недостатньо чітко підняти коня, треба її правильно і повісті.

Коли кінь йде галопом на зовнішньої нозі, то дуже часто, піднімаючи її або підтримуючи на ходу, занадто сильно ставлять її плечима назовні, - чому вона, звичайно, бочіт, - тобто ставлять її в таке становище, в якому вона повинна бути при русі в два сліди. Якщо довго тренувати коня в такому неправильному положенні, то, коли доведеться йти галопом в два сліди, вона не буде в змозі виконати це. Підставою галопу повинен бути галоп по прямій.

Корпус на галопі вершник повинен тримати прямо. Якщо вершник гнеться, то його кидає вперед. Якщо він відвалюється назад, то поперек його буде вигинатися і сидіти він буде натягнуто.

Кінь йде галопом справа і зліва.

На галопі справа ноги правого боку коня йдуть попереду і перші стають на землю. При галопі зліва кінь ступає навпаки. Піднімаючи кінь в галоп в перший раз, треба піднімати її в галоп з правої ноги. При виїздки прийнято будь-яке нове рух починати направо. В поле, на полюванні кінь ведуть здебільшого галопом справа, особливо амазонки, - краще тому починати його правою ногою і в манежі.

Бажаючи підняти коня в галоп, треба її спочатку поставити. Покладемо, потрібно підняти коня з правої ноги. Ожививши шенкеля, обидві руки треба подати трохи вліво, чому праві поводи стануть трохи тугіше лівих; ліве плече затримається, але голова залишиться і повинна залишатися прямо, і тільки кінець хропіння ледь стоїть вправо. Якому б ходу не вчив я коня, я починаю завжди трензель. Кінь поставлена, але треба її оживити. Для цього тугіше беру шенкеля, ніж підводжу зад під центр ваги, і ще сильніше налягаю лівим шенкелями (лівий шенкель буде закинути трохи більше назад в порівнянні з положенням правого). Лівим шенкелями вершник як би кидає масу на свій правий шенкель, цей шенкель віддає її йому на руку. Пріємістим кінь від шенкелями негайно піде на привід. У цей момент, користуючись даними шенкелями посилом, я натягую піднятими кистями рук поводи, ніж та піднімаю кінь в галоп, не допустивши її розтягнутися і піти риссю.

Мляву кінь потрібно тиснути шенкелями довше, а в разі потреби треба звернутися до шпори.

Коні, поставленої в описане становище, не піднятися в галоп справа важко, але якщо вона піде риссю або підніметься в галоп зліва, то її слід миттєво зупинити, знову поставити і проробляти всі прийоми до тих пір, поки вона не підніметься вірно. Якщо кінь, піднявшись в галоп, покладемо, справа, захрестилася, тобто передом пішла з правої ноги, а задом з лівої, значить, помилився зад, потрібно пустити в хід лівий шенкель. Новачок-берейтор може не дати собі звіту в помилку коні, чому раджу йому, щоб упевнитися, нагнутися і подивитися на перед (Від видавця: досить сісти глибше в сідло, щоб відчути неправильність руху заду), потім дати собі звіт шлюссом. Якщо він відчуває, що його зміщують з одного боку в інший, і при цьому відчуває подвійний протяжний поштовх, то, значить, кінь хрестить задом. Якщо він переконався безпомилково в тому, що хрестить зад, він повинен підігнати його трохи вправо, для чого дати шпору, а щоб зад знову не відійшов вліво - притримувати його лівим шенкелями. Нічого не може бути гірше, як, не розуміючи, в чому справа, виправляти неіснуючу помилку. Коли кінь зробила правильно галопом два-три маха, я пещу її, відпускаю поводи і даю їй пройтися вільно по манежу, щоб сильніше врізалося в пам'ять. Потім повторюю три або чотири рази ту ж репризу.

Боше, за незрозумілим для мене помилці, радить застосовувати бічне вплив при підйомі в галоп. На сторінці 219 видання 1846 року його пропонує: для підйому в галоп справа поставити руки вліво, тобто натягнути правий привід і дати правий же шенкель. Тільки помилковою постановкою прийому згинання шиї, прийнятої Боше, я і можу собі пояснити цю невідповідність. Насправді спущена і зігнута в холці по методі Боше шия і без того вигинає назовні ліве плече, а якщо при цьому дати ще й лівий шенкель, то кінь повинен буде ще більш зігнутися в ребрах, тобто встати кільцем, головою до хвоста. В даному випадку правий шенкель, очевидно, відновлює до деякої міри рівновагу, порушену безглуздим згинанням шиї.

Як узгодити цей прийом з основним правилом того ж Боше, що на кругові рухи галопом треба посилювати зовнішній шенкель, тобто шенкель, зворотний напрямку кругового руху (видання 1846 р с. 189)? При застосуванні цього правила виявиться, що для того, щоб підняти в галоп справа, треба натиснути правий шенкель, а щоб направляти кінь на тому ж галопі по колу направо, треба натискати її лівим шенкелями, тобто зовнішнім.

Що за протиріччя! Адже кожен знає, що в даному випадку під натиском лівого шенкеля кінь по колу не піде, а змінить ногу.

Піднімати кінь в галоп зліва треба тими ж прийомами, як і піднімати її справа, але тільки в зворотному варіанті.

До того часу, поки кінь негайно за вказівкою не піднімається і не тримається вірно і вільно на галопі справа, я не беруся з нею до галопу зліва. Скільки днів для цього потрібно, сказати не можна, так як інша кінь важко приступає до галопу з правої ноги і справляється з ним, а на галопі зліва вона може виявитися приемистой і спритною. Між кіньми, як і між людьми, бувають правші і лівші. Думаю, що правшами коні народжуються, так як життєва практика робила б неодмінно всіх коней лівшами. Дійсно: в приводу кінь ведуть зліва, сідлають і мундштучат її зліва, корм задають їй зліва. Нарешті, і сама кінь, яка взагалі дуже цікава, озираючись довкола, завжди повертає голову вліво.

Дізнатися, яка сторона коні більш розвинена, можна тільки під час виїздки, а по складу її визначити цього не можна. Я зустрічав стільки ж коней, більш розвинених направо, як і наліво. Арабські коні все лівші і ніколи не повертають направо, але в цьому випадку тут справа виключно звички. Якщо ви опинитеся з правого боку араба, він вас не може дістати, а щоб під'їхати до вас, він повинен здати наліво назад. Очевидно, що кінь-лівшу потрібно працювати сгибаниями, бічними рухами, на вольтах, галопом і взагалі у всіх вправах більше на праву сторону і надходити назад, якщо кінь - правша.

Коли кінь піднімається в галоп і з правої і з лівої ноги, на перших порах я вправлявся її тільки по прямій. На кожній новій репризі я все більше і більше вимагаю, щоб кінь однаково легко і вірно піднімалася в галоп з кожної ноги і однаково вірно на кожній же нозі трималася б по прямій, а коли цього досягну, то ставлю її і в по-вод. Звичайно, якщо попередніми вправами на інших аллюрах у коня рот не розвинений і залишився грубим і нечутливим, то на галопі вона приводу не візьме.

Думаю, що визначити вплив шенкелями і поводів при підйомі коні в галоп можна найімовірніше наступним чином: рука м'яко стримує коня, а шенкеля енергійно женуть її вперед, тобто рука веде в крок, а шенкеля посилають в галоп. Кінь знаходиться між двома протилежними впливами, але так як посил переважує затримку, то кінь повинен піднятися вгору і піти в галоп. Кінь йде галопом правильно тоді, коли вона без зусиль, легко і повільно подається вперед, а головне, не намагається позбутися приводу. Майже всі автори радять, коли кінь затягне на галопі, зупинити її і осадити, але, по-моєму, це абсолютно безпідставно. Кінь затягують тоді, коли її скакальні суглоби відстають; осаджуючи, ви їх подасте ще більш тому, тобто робите протилежне тому, чого бажаєте. Я ж застосовую і раджу наступні прийоми: спочатку зупинити її в сильних шенкелями, потім, приймаючи і здаючи шенкелями і поводами (prendre et reprendre), відпрацьовувати привід, потім подати вперед і на ходу вперед ставити її в привід, тобто, сильно зібравши, підігнати задні кінцівки під центр ваги. У міру підведення заду під коня перед ставатиме легше. Добре в такому випадку на заду повернути кілька разів кінь в напівоберт на обидві сторони, але це можна робити тільки в такому випадку, якщо у їздця почуття коні розвинене настільки, що він може стегна коні тримати під центром і всю кінь в приводу.

Вершник може переконатися в тому, чи йде кінь з правої ноги галопом, за такими ознаками: по-перше, на галопі справа праве плече, а особливо передня нога коня будуть попереду лівих плеча і ноги. Вершник це може побачити, нахилившись вперед (Від видавця: досить скинути оком на плечі, аж ніяк не нахиляючи корпусу). По-друге, кінь завжди трохи несе зад в бік галопу. Нарешті, на галопі справа права нога вершника завжди більш рухається вперед і назад, ніж ліва, чому і важче тримати щільно праве коліно. Найбільша напруга посилу на галопі справа виходить в момент роздачі правого скакального суглоба, від поштовху якого зсувається вперед знаходиться під ним праве коліно. Напруга лівого скакального суглоба, протилежного до лівого коліна вершника, очевидно, діє на нього слабше.

Простеживши кілька разів за рухами коня і самого себе на галопі, можна з закритими очима безпомилково дізнатися, на якій нозі вона йде. Перш ніж йти далі, зупинимося на дослідженні темпів, на які галоп розкладається (необхідно для вивчення зміни ноги).

Кінь, виїжджені для манежній їзди, прогулянки і польовий їзди, повинна ходити галопом в три абсолютно роздільних в кожному маху темпу. (Розтяжному і скакового галоп йдуть в чотири темпи. О четвертій же темпу йде і зібраний галоп.) Розглянемо галоп справа.

Перший темп - упор на ліву задню ногу.

Другий темп - ліва діагональ, тобто права задня і ліва передня ноги одночасно стають на землю.

Третій темп - права передня нога стає на землю.

Розглянемо, які вказівки шенкелями і поводів повинні робити вплив під час цілого помаху.

Перший темп. Щільно тримати лівий шенкель. У цей, і тільки в один цей момент вся кінь тримається на одній лівій нозі.

Другий темп. Ліва діагональ. Обидва шенкеля рівномірно подають коня на привід.

Третій темп. Права передня нога коня опустилася. Вершник м'яко приймає кінь на привід, по-перше, для того, щоб підтримати її, по-друге, щоб докінчити постановку її на привід, початок чого дано шенкелями на другому темпі.

Пояснимо вплив кожного помічника в кожному з трьох темпів маху.

Перший темп - щільно тримати лівий шенкель. Кінь хоча і не високо піднялася і стоїть в похилому положенні вперед, але тим не менше всією своєю вагою тримається на одній лівій задній нозі, тобто вага коня та вершника цілком зданий на цю ногу. Очевидно, що з цього боку треба підтримати, інакше під подвійний вагою зад не витримає і подасться вліво.

Другий темп - обидва шенкеля подають коня на привід. Це єдиний момент на галопі, коли кінь спирається на дві ноги. Зараз піде посил, і шенкеля, користуючись цим, повинні подати коня на привід, який буде взятий нею абсолютно в наступний темп.

Третій темп - вершник приймає кінь на привід.

У другому темпі правий скакальний суглоб, підведений шенкелями під центр ваги, дав повний посил; рука прийняла цей посил, і кінь зібралася.

На третьому темпі кінь упирається на одну праву передню ногу. На цьому темпі кінь і робить здебільшого помилки, а іноді без підтримки може і впасти. Рука є підтримкою.

Я вказав тільки на ясно певним чином впливати шенкелями і поводів, але, звичайно, кожен з них повинен знаходитися в повній гармонії і взаємодії один з іншим. При дослідженні маха галопу за темпами може здатися, та багато авторів так і стверджують, що на галопі справа з усіх ніг коня втомлюється найбільше ліва задня. Я думаю, що така думка є хибною. Під центр ваги підходить, тобто підпирає всю масу і повідомляє їй мах, правий скакальний суглоб. Лівий скакальний суглоб являє в цей момент кінець важеля і стоїть за центром ваги назад, чому для нової роздачі знаходиться в менш зручному положенні, ніж правий, вже скоротився для роздачі. Так як правий скакальний суглоб для цієї мети варто в кращих умовах, то він і розвиває більшу напругу для повного разжатия своїх разгибающих сухожиль, чому, звичайно, і втомлюється більше.

Придивившись, можна помітити, що правий скакальний суглоб і права бабка гнуться більше, ніж ліві, і що разжатие їх йде від низу до верху. У коней, що ходять під дамами, тобто тих, які йдуть завжди галопом справа (при галопі зліва розбудовується посадка, чому дами і не люблять галопу зліва), правий скакальний суглоб руйнується швидше.

Кінь з Курбе або шпатом на правому скакального суглоба на галопі справа скоро розладжується і не встигає задом, так як необхідне зусилля завдає їй болю. Поставте ту ж кінь на ліву ногу, і вона не буде хрестити, а буде йти вірно.

Отже, на галопі справа працює більш правий скакальний суглоб, а на галопі зліва - лівий.

На галопі вершник повинен вести коня в гомілку досить туго; шенкеля пожвавлюють роботу скакального суглоба, що підходить під центр ваги, посилають коня вперед і не дають їй затримуватися на другому темпі довше, ніж на першому і третьому. Без шенкелями другий темп був би тривалішою і тупіше інших.

коментар фахівця |  коментар фахівця
загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати