Головна

День перший |  СТОЛИЦЯ КАРЛІКАНІІ Арабелла |  Найдавніше держава |  Яблуневий сад |  СКЛАД ЩО ДІЮТЬ ЗНАКІВ |  Площа добрих побажань |  Балет на льоду |  Перше знайомство |  чудові ознаки |  несподіване засмучення |

руїни Риму

1.  руїни Ренвіка

Ми йшли досить довго, поки нарешті на пагорбі не відображено Рим. Він був оточений древніми напівзруйнованими фортечними стінами. Під ними знаходився рів, колись наповнений водою, а тепер висохлий і густо зарослий бур'янами травами. Хиткий дерев'яний міст був піднятий. Похилені ворота замкнені. Їх охороняла старезна вовчиця.

- Тутешні римляни стверджують, - не без гумору сказала Четвірка, - що це прапрапраправнучкой тієї самої вовчиці, яка вигодувала двох близнюків: Ромула і Рема - засновників древнього Риму.

- Дивіться, дивіться, - закричав Сева, - у них на вежі гусак!

- Може бути, і це прапрапраправнук тих гусей, які Рим врятували? - Припустила Таня, з цікавістю розглядаючи забавний флюгер.

- Як це гуси могли Рим врятувати? - Обурився Сева.

- Дуже просто, - відповів Олег. - Гуси загоготали якраз тоді, коли вороги підібралися до сплячому місту. Воїни прокинулися і прогнали ворога.

Ми з побоюванням підійшли до рову. По правді кажучи, нас бентежила вовчиця.

- Не бійтеся, - посміхнулася Четвірка, - вона вже давно нікого не чіпає.

І дійсно, вовчиця широко розкрила пащу і ... позіхнула.

У місті нас, очевидно, помітили. З широкої щілини в воротах виглянула і негайно ж зникла якась виснажена фігурка, схожа на сірник. Слідом за нею стали висуватися інші сірники.

Через деякий час на вежі здалася сірник з якоюсь довгою трубою. Вона доклала її до рота, і ... з труби вилетіли дві перелякані мишки. Почулися хрипкі звуки, що нагадують ревіння осла.

Слідом за цим з неймовірним скрипом і скреготом повільно опустився міст через рів - точь-в-точь старезний дід, суглоби якого зрослися від довгої нерухомості.

Тим часом за воротами відбувалася дивна метушня. Схоже було, що величезним ключем намагаються відкрити іржавий замок, але це ніяк не вдається.

Але ось старі петлі не витримали - ворота, так і не розкрившись, плазом впали на землю, і ми побачили велику площу.

Крізь кам'яні плити пробивалася трава. На нас війнуло запахом цвілі і запустіння.

- Нічого не поробиш - давнина! - Зітхнув Сева. Але що це?

З-за повороту здалася четвірка полудохлих коней, несла досить дивну споруду на двох величезних Віхляєв колесах. По обидва боки цієї розвалюхи вишикувалися цілі полчища сірників, які охороняли свого ватажка - дідка, який висів на милицях. Його покручені подагрою ноги торкалися одне одного носками. Вся його безглузда фігура нагадувала букву «М».

Старий звернувся до нас з довгою, пишномовної промовою на латинській мові, з якої ми зрозуміли тільки, що нас запрошують увійти в місто.

- Ідіть, - сказала Четвірка, - а я почекаю вас тут.

- Як, ви нас покидаєте? - Засмутилися хлопці.

- Краще мені туди не ходити, - пояснила Четвірка. - Римляни не люблять жителів Арабелли. Вони нам заздрять. Люди мало користуються римськими цифрами, а ми завжди нарозхват.

Ми увійшли в місто. Він був запущений і бідний.

- Я-то думала, що ми побачимо Колізей, - сказала розчаровано Таня, - гладіаторів, левів, а тут ...

Відразу ж з'ясувалося, що римляни не вміють говорити на нашій мові. Вони заметушилися і стали шукати перекладача. Він у них був тільки один, і його ніяк не могли добудитися.

Нарешті привели заспаний сірник, яка довго позіхала. Це і був перекладач.

Після багатьох церемоній, що супроводжували знайомство, Сева нарешті поставив найголовніше питання:

- Чи немає у вас Нуліка?

- Повторіть, будь ласка, ще раз, - попросив перекладач. - Я не розчув!

- Я питаю: чи немає у вас Нуліка?

Перекладач зневажливо посміхнувся:

- Якого Нуліка? Ви, напевно, говорите про те маленькому кружечку, який невідомо для чого живе в Арабелли і рівно нічого з себе не представляє? Ні, ні, у нас немає нуліков! Вони абсолютно марні. Крім того, ніколи не розбереш, де у них початок, а де кінець. Ми, римляни, визнаємо тільки прямі лінії. Це дуже зручно. Відразу видно, де ноги, де голова.

- Як же ви складаєте числа, наприклад десять, сто, якщо у вас немає нуліков?

- Все це можна зобразити одними паличками.

- Навіть велике число?

- Навіть велика. Дивіться.

Перекладач плеснув у долоні, і стояли на площі сірникові воїни миттєво утворили кілька правильних рядів.

- Як фізкультурники на стадіоні, - зауважив Сева.

- Кожен з цих воїнів, - пояснив перекладач, - одиниця. Нічого більше. Але з цих одиниць я можу скласти все, що завгодно. Зараз я змушу їх перетворитися в двійки. Раз два! - Скомандував він.

На площі відбулося перегрупування. Всі сірники розташувалися парами.

- Тепер ви бачите перед собою число два. Прошу далі. Один два три!

Не встигли ми оком моргнути, як в кожному ряду стояло по три сірники.

- Ось вам і число три, - сказав перекладач.

- А чотири? - Запитала Таня.

- Спочатку познайомтеся з нашою п'ятіркою, - таємниче відповів перекладач і знову подав команду.

Сірники знову перегрупувалися по дві, впритул наблизилися один до одного і відхилилися в сторони.

Ми побачили фігуру, яку у нас зазвичай називають галочкою, - V.

- Тепер неважко отримати і четвірку і шістку, - продовжував перекладач. - Поставимо паличку зліва від п'ятірки, отримаємо чотири - IV, поставимо її справа, отримаємо шість - VI.

- Значить, вся справа в тому, - здогадалася Таня, - щоб з п'ятірки або відняти одиницю, або додати. Якщо одиниця зліва, значить, її треба відняти, якщо справа - треба додати.

- Розумію! - Вигукнув Олег. - Якщо приставити до п'ятірки праворуч дві палички, буде сім, а три палички - вісім.

- Ми так і робимо. Бачите, як просто, - з гордістю сказав перекладач.

- Тоді я знаю, як отримати дев'ятку, - заявив Сева. Перекладач подивився на нього глузливо:

- Чи не збираєтесь ви для цього додати до п'ятірки чотири палички? Цю помилку роблять багато. Тим часом дев'ятку у нас зображають по-іншому. Адже вона стоїть ближче до десятки, ніж до п'ятірки. Значить, простіше поставити одиницю зліва від десятки - ось вам і дев'ятка!

- Але як у вас зображують десятку? - Поцікавився збентежений Сева.

Перекладач подав знак, і пташки-сірники перетворилися в спритних акробатів. Одні п'ятірки перекинулися і стали догори ногами, інші легко скочили на них - X.

- Здорово! - Вигукнув Сева.

- Красиво і просто! - Підтвердив перекладач. - А далі наше звичайне правило: одиниця зліва - дев'ять, IX; одиниця праворуч - одинадцять, XI. Потім XII, XIII, XIV, XV, XVI ... Потім дві десятки - двадцять, XX; три десятки - тридцять, XXX ...

- Чотири десятки - сорок, - в тон йому продовжував Сева.

- Стоп! - Сказав перекладач. - Я забув вам повідомити, що, крім паличок, у нас є чотири латинські літери: М, D, С і L. М - це тисяча і, як найбільше число, наш проводир. Його помічники: D - п'ятсот, С - сто і L - п'ятдесят. Отже: сорок - це п'ятдесят мінус десять. Значить, зображується це так: XL. Припустимо, ви хочете отримати число тисячу шістсот шістьдесят три ... - Перекладач низько вклонився, викликаючи потрібні літери.

Чекати довелося досить довго: старі пенсіонери пересувалися повільно. Насилу утворили вони задумане число: MDCLXIII.

- Як бачите, ми прекрасно обходимося без Нуліка! - Єхидно зауважив перекладач.

- По-моєму, це дуже довго і незручно, - сказала Таня. - Тепер я розумію, чому люди більше вами не користуються.

- Помиляєтеся, - відповів перекладач, почервонівши від обурення. - Не далі як вчора нас викликали на дев'яностолітню ювілей вашого шановного вченого. Ми цілий вечір красувалися над столом президії - ХС - і слухали довгі похвальні промови на адресу ювіляра. При цьому сам ювіляр часто поглядав на свої фамільні годинник, де на циферблаті були тільки римські цифри. Потім вченому піднесли розкішне видання його праць. І що ж ви думаєте? Всі глави були позначені лише римськими, чуєте - римськими цифрами!

- Ну, для ювілею ви ще можете стати в нагоді, - зауважила Таня, - але робити складні обчислення з вами дуже незручно. Адже вас навіть не можна стовпчиком ні скласти, ні перемножити, я вже не кажу про поділ. Як ви це робите?

Перекладач прикинувся, що не розчув Тетяниних слів. На нього знову напала нервова позіхання.

Більше оглядати в цьому місті було нічого, і ми покинули його, досить холодно попрощавшись.

Очевидно, все на нас образилися, бо навіть вовчиця відвернулася, коли ми спускалися по містку, а в гусака був надутий і розсерджений вид.

Біля воріт нас чекала Четвірка з бантиком.

- Яка ви гарна! - Обняла її Таня. - І які противні ці обгорілі сірники!

- Значить, вам там не сподобалося? - Засяяла Четвірка. - Я, зізнатися, цьому дуже рада. І все ж не варто з ними сваритися. Вони ще будуть потрапляти на вашому шляху.

- З мене досить і арабських цифр! - Сказав Сєва. - Не розумію, навіщо це люди навидумують якісь інші?

- Свої цифри були у багатьох народів, - відповіла Четвірка, - більшості з них ви тепер уже ніде не зустрінете.

- Що це за цифри? Які вони були? - Зацікавилася Таня.

- Хочете подивитися? ... Тут неподалік ведуться археологічні розкопки. Може бути, і нам попадеться що-небудь цікаве?

- А може бути, саме там і ховається Нулік? - Припустили хлопці.

- На жаль! - Зітхнула Четвірка. - Там його теж не може бути. І все ж ходімо хоч ненадовго. Це дуже цікаво.

Ми з захопленням погодилися - адже це була наша перша археологічна експедиція.

День другий |  цікаві знахідки
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати