На головну

Знайомство з Л. Н. Толстим |  Успіх у публіки |  Досліди з справжніми акторами |  туринський замок |  знаменна зустріч |  Перед відкриттям Московського Художнього театру |  Початок першого театрального сезону |  Історико-побутова лінія постановок театру |  лінія фантастики |  Лінія символізму і імпресіонізму |

приїзд Чехова

1.  VI Під впливом Чехова
  2.  ГЕНРІ У ЛОРДА Бенедикта. ПРИЇЗД КАПІТАНА РЕТЕДЛІ. ДОРУЧЕННЯ ЛОРДА Бенедикта
  3.  ГЕНРІ У ЛОРДА Бенедикта. ПРИЇЗД КАПІТАНА РЕТЕДЛІ. ДОРУЧЕННЯ ЛОРДА Бенедикта
  4.  Журнально-публіцистична діяльність А. П. Чехова в столичних виданнях 1880-х років.
  5.  МІСТЕР ТЕНДЛЬ ДЕРЖИТ СЛОВО. ГЕНРІ ОБЕРСВОУД. ПРИЇЗД КАПІТАНА Джемс
  6.  МІСТЕР ТЕНДЛЬ ДЕРЖИТ СЛОВО. ГЕНРІ ОБЕРСВОУД. ПРИЇЗД КАПІТАНА Джемс
  7.  НЕСПОДІВАНИЙ ПРИЇЗД СЕРА УОМІ І ПЕРША ЗУСТРІЧ ЙОГО З АННОЮ

"Дядько Іван"

Хвороба не дозволяла Антону Павловичу приїжджати в Москву під час сезону. Але з настанням тепла, навесні 1899 року, він приїхав з таємною надією побачити «Чайку» і вимагав, щоб ми її йому показали.

«Послухайте, мені ж потрібно, я ж автор, як же я буду далі писати?» - Твердив він при кожній нагоді.

Як бути? Сезон скінчився, приміщення театру перейшло на літо в інші руки, все наше майно було вивезено і складено в тісному сараї. Щоб показати один спектакль Чехову, довелося б виконати майже ту ж роботу, що і для початку цілого сезону, т. Е. Наймати театр, робочих, розбирати всі декорації, бутафорію, костюми, перуки, привозити їх в театр, скликати акторів, репетирувати, встановлювати світло та ін., та ін. А в результаті - показною спектакль виявиться невдалим. Не можна добре налагодити його нашвидку. Крім того, недосвідчені актори від незвички до нового місця будуть розсіяні, а це для чеховських п'єс всього небезпечніше. На довершення всього зал для глядачів був схожий на сарай, так як був абсолютно порожній. З нагоди ремонту з нього була вивезена меблі. У порожньому залі п'єса не зазвучить, і Чехов розчарується. Але слово Чехова - для нас закон, і треба було виконати його прохання.

Показною вистава відбулася в Нікітському театрі. На ньому був присутній Чехов і десяток глядачів. Враження, як ми і припускали, було середнє. Після кожного акту Антон Павлович вдавався на сцену, і обличчя його далеко не відображало внутрішньої радості. Але побачивши закулісної метушні він ставав бадьорим, посміхався, так як він, любив куліси і театр. Одних акторів Антон Павлович хвалив, іншим же дісталося. Особливо однієї актрисі.

«Послухайте, - говорив він, - вона ж не може грати в моїй п'єсі. У вас же є інша, чудова виконавиця. Вона ж прекрасна артистка ».

«Але як відняти роль? - Заступалися ми. - Адже це рівносильно виключенню її з трупи. Подумайте, який це удар! »« Послухайте, я ж візьму п'єсу », - укладав Чехов майже жорстоко, дивуючи нас своєю твердістю і непохитністю. Незважаючи на виняткову ніжність, делікатність і доброту, притаманну Антону Павловичу, він у питаннях мистецтва був суворий, невмолимий і ніколи не йшов ні на які компроміси.

Щоб не сердити і не хвилювати хворого, йому не заперечували, сподіваючись на те, що з плином часу все забудеться. Але немає! Абсолютно несподівано Чехов раптом прорікав:

«Послухайте, не може ж вона грати в моїй п'єсі».

На показному виставі Антон Павлович, мабуть, уникав мене. Я чекав його у вбиральні, але він не прийшов. Поганий знак! Нічого робити, я сам пішов до нього.

«Прочухана дав, Антон Павлович», - просив я його.

«Чудово ж, послухайте, чудово! Тільки треба діряві черевики і штани в клітку ».

Більше я не міг нічого від нього домогтися. Що це? Небажання висловити свою думку, жарт, щоб відв'язатися, насмішка? .. Як же так: Тригорин, модний письменник, улюбленець жінок, - і раптом штани в клітку і рвані черевики. Я ж, як раз навпаки, одягав для ролі самий елегантний костюм: білі штани, туфлі, білий жилет, білий капелюх, і робив гарний грим.

Пройшов рік або більше. Я знову грав роль Тригоріна в «Чайці» - і раптом, під час однієї з вистав, мене осінило:

«Звичайно, саме діряві черевики і картаті штани, і зовсім не красень! У цьому-то і драма, що для молоденьких дівчат важливо, щоб людина була письменником, друкував зворушливі повісті, - тоді Ніни Зарічній, одна за одною, будуть кидатися йому на шию, не помічаючи того, що він і незначний як людина, і некрасивий , і в картатих брюках, і в дірявих черевиках. Тільки після, коли любовні романи цих "чайок" закінчуються, вони починають розуміти, що дівоча фантазія створила те, чого насправді ніколи не було ».

Глибина і змістовність лаконічних зауважень Чехова вразила мене. Вона була досить типова для нього.

Після успіху «Чайки» багато театрів стали ганятися за Чеховим і вели з ним переговори про постановку його іншої п'єси - «Дядя Ваня». Представники різних театрів відвідували Антона Павловича на дому, і він, вів з ними розмови за зачиненими дверима. Це бентежило нас, так як і ми були претендентами на його п'єсу. Але ось одного разу Чехов повернувся додому схвильований і розсерджений. Виявилося, що один із начальників, говорячи осіб театру, якому він давно, раніше нас, обіцяв свою п'єсу, знехотя образив Антона Павловича. Ймовірно, не знаючи, що сказати і як почати розмову, директор запитав Чехова:

«Чим ви тепер займаєтеся?» «Пишу повісті й оповідання, а іноді і п'єси».

Що було далі, я не знаю. В кінці побачення Чехову піднесли протокол репертуарної комісії театру, в якому було сказано багато приємних слів про його п'єсі, прийнятої для постановки, проте, за однієї умови, - щоб автор переробив кінець третього акту, в якому обурений дядя Ваня стріляє в професора Серебрякова.

Чехов червонів від обурення, кажучи про дурному розмові, і негайно ж, цитуючи безглузді мотиви переробки п'єси, як вони були викладені в протоколі, вибухав тривалим сміхом. [151] Тільки один Чехов умів так несподівано розсміятися в таку хвилину, коли найменше можна було чекати від нього веселого пориву.

Ми внутрішньо тріумфували, так як передчували, що на нашій вулиці свято, т. Е. Що доля «Дяді Вані» вирішена в нашу користь. Так, звичайно, і сталося.

П'єса була віддана нам, чому Антон Павлович був надзвичайно радий. Ми одразу ж взялися за справу. Треба було насамперед скористатися присутністю Антона Павловича, щоб домовитися з ним про його авторських бажаннях. Як це не дивно, але він не вмів говорити про своїх п'єсах. Він ніяковів, соромився і, щоб вийти з незручного становища і позбутися від нас, вдавався до своєї звичайної приказці:

«Послухайте, я ж написав, там же все сказано».

Або погрожував нам:

«Послухайте, я ж не буду більше писати п'єс. Я ж отримав за "Чайку" ось ... »І він виймав при цьому з кишені п'ятачок, показував його нам, - і знову заходився тривалим сміхом. Ми теж не могли втриматися від сміху. Бесіда тимчасово втрачала свій діловий характер. Але, почекавши, ми відновлювали допит, поки нарешті Чехів не натякне нам випадково кинутим словом на цікаву думку п'єси або на оригінальну характеристику своїх героїв. Так, наприклад, ми говорили про роль самого дяді Вані. Прийнято вважати, що він, як керівник маєтком професора Серебрякова, повинен носити традиційний театральний костюм поміщика: високі чоботи, картуз, іноді батіг в руках, так як передбачається, що поміщик об'їжджає маєток верхом. Але Чехов обурився.

«Послухайте, - гарячкував він, - адже там же все сказано. Ви ж не читали п'єси ».

Ми заглянули в оригінал, але ніяких вказівок не знайшли, якщо не брати до уваги кількох слів про шовковій краватці, який носив дядя Ваня.

«Ось, ось же! Все ж написано », - переконував нас Чехов. "Що написано? - Дивувалися ми. - Шовкова краватка? »« Звичайно ж, послухайте, у нього ж чудовий краватку, він же витончений, культурна людина. Це ж неправда, що наші поміщики ходять в смазних чоботях. Вони ж виховані люди, прекрасно одягаються, в Парижі. Я ж все написав ».

Цей незначний натяк відбивав, на думку Антона Павловича, всю драму - драму сучасної російського життя: бездарний, нікому не потрібний професор насолоджується; він незаслужено користується дутої славою знаменитого вченого, він став кумиром Петербурга, пише дурні вчені книги, якими зачитується стара Войницька.

У пориві загального захоплення навіть сам дядя Ваня деякий час був під його чарівністю, вважав його великою людиною, працював на нього безкорисливо в маєтку, щоб підтримати знаменитість. Але виявилося, що Серебряков - мильна бульбашка, не по праву займає високий пост, а живі талановиті люди, дядя Ваня і Астров, в цей час гноять своє життя в ведмежих кутках великої невпорядкованого Росії. І хочеться закликати до керма влади справжніх працівників і трудівників, животіють в глушині, і посадити їх на високі пости замість бездарних, хоча і знаменитих Серебрякова.

Після розмови з Антоном Павловичем зовнішній образ дяді Вані чомусь асоціювався в моїй уяві з образом П. І. Чайковського.

При розподілі ролей п'єси було також чимало курйозів. Виходило так, що деякі улюблені Чеховим актори нашого театру повинні були грати всі ролі п'єси.

Коли це виявлялося неможливим, Антон Павлович погрожував нам:

«Послухайте, я ж перепишу кінець третього акту і пошлю п'єсу в Репертуарний комітет».

Важко тепер повірити, що після прем'єри «Дяді Вані» [152] ми зібралися тісним в ресторані і лили там сльози, так як спектакль, на думку всіх, провалився. Однак час зробив свою справу: спектакль був визнаний, протримався більше двадцяти років в репертуарі і став відомий в Росії, Європі та Америці.

Всі артисти грали добре - і Кніппер, і Самарова, і Лужский, і Вишневський.

Найбільший успіх мали Лилина, Артем і я в ролі Астрова, яку я не любив спочатку і не хотів грати, так як завжди мріяв про іншу ролі - самого дяді Вані. Однак Володимиру Івановичу вдалося зломити моє впертість і змусити мене полюбити Астрова.

Лінія інтуїції і почуття |  Поїздка до Криму
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати