Головна

Розділ шістдесят перша |  Гглава шістдесят другого |  Розділ шістдесят третя |  Глава шістдесят четверта |  Розділ шістдесят п'ята |  Глава шістдесят шоста |  Глава шістдесят сьома |  Глава шістдесят восьма |  Розділ шістдесят дев'ята |  глава сімдесяті |

Глава сімдесят другому

1.  II. Друга стадія. Функція продуктивного капіталу
  2.  II. ДРУГА СТАДІЯ. ФУНКЦІЯ продуктивного капіталу
  3.  Академія вампіра. Книга друга: Крижаний укус
  4.  Академія вампіра. Книга друга: Крижаний укус 1 сторінка
  5.  Академія вампіра. Книга друга: Крижаний укус 10 сторінка
  6.  Академія вампіра. Книга друга: Крижаний укус 11 сторінка
  7.  Академія вампіра. Книга друга: Крижаний укус 12 сторінка

Самовпевнена Ван Сіфен соромиться зізнатися у своїй хворобі;

самовпевнена дружина Лай Вана, користуючись своїм впливом, сватає власного сина

Отже, Юаньян вийшла з саду. Обличчя її горіло, серце схвильовано билося - несподіване відкриття її схвилювало.

«Якщо кому-небудь розповісти, - думала вона, - їх звинуватять не тільки в розпусті, а й в крадіжці, і постраждають вони невинно».

Повернувшись додому, Юаньян доповіла матінці Цзя про те, що її доручення виконано, і лягла спати.

Треба вам сказати, що Сиці росла разом з братом свого дядька. Ще в дитинстві вони пообіцяли один одному, коли виростуть, стати чоловіком і дружиною. Пройшли роки, Сиці перетворилася в красиву дівчину, юнак теж був гарний собою. І ось одного разу Сиці побувала у себе вдома, юнак з дівчиною обмінялися поглядами, і любов їх спалахнула з колишньою силою. Побоюючись, що батьки не дадуть згоди на їхній шлюб, молоді люди вирішили зустрічатися потайки: вони підкупили служниць з саду і якраз сьогодні, користуючись метушнею в будинку, прийшли на побачення. Юаньян їх сполохала.

Сиці всю ніч не спала. А на наступний день при зустрічі з Юаньян то червоніла, то блідла, не знаючи, куди подітися від сорому. Дівчина ходила сама не своя, навіть є перестала.

Якось увечері стара служниця сказала Сиці:

- Брат твого дядька зник, ось уже кілька днів не є додому.

Сиці розхвилювалася, потім розсердилася і подумала:

«Краще б все розкрилося, тоді ми могли б хоч померти разом. Чоловіки не вміють по-справжньому любити! Раз він втік, значить, не любив ».

Від розлади Сиці злягла.

«Може бути, вона боїться, що я все розповіла, - міркувала Юаньян, - і тому захворіла, а юнак і зовсім втік?»

І Юаньян відправилася відвідати Сиці. Відіславши усіх з кімнати, вона сказала:

- Нехай мене кара спіткає, якщо я хоч словом обмовилася! Не турбуйся, сестра, видужуй швидше!

Тримаючи її за руку, Сиці відповіла зі сльозами на очах:

- Сестра моя! Ми з тобою нерозлучні з самого дитинства, ми як рідні! Якщо ти й справді нікому нічого не сказала, я буду мати тебе, як мати! Поставлю в твою честь табличку і стану кадили перед нею пахощі і молити Небо, щоб дарувало тобі щастя і довголіття! Якщо ж я помру, душа моя буде вічно служити тобі так само віддано, як людині - собака і кінь! І якщо нам судилося в цьому житті розлучитися, зустрінемося в майбутньої, і я віддячу тобі за твою доброту!

Сльози струмком лилися з очей Сиці, і, дивлячись на неї, Юаньян теж заплакала.

- Невже ти хочеш покінчити з собою? - Вигукнула вона. - Заспокойся! Видужуй швидше і не роби більше дурниць.

Від Сиці Юаньян пішла до Фенцзе впоратися про здоров'я. Вона знала, що Цзя Ляня немає вдома. Помітивши Юаньян, служниці біля воріт встали струнко.

Біля входу в зал Юаньян зустріла Пін'ер. Та шепнула:

- Пані тільки що поїла і відпочиває. Посидь трохи! - І вона повела Юаньян в східну кімнату. Дівчатка-служниці подали чай.

- Що з твоєю пані? - Запитала Юаньян. - Вона якась млява.

- І не перший день! - Зітхнувши, відповіла Пін'ер. - Цілий місяць. Адже все господарство на ній, а тут ще ця незаслужена образа!

- Чому ж не запросили доктора? - Запитала Юаньян.

- Ех, сестриця! - Знову зітхнула Пін'ер. - Ти що, не знаєш мою пані? При ній і заїкнутися не можна ні про доктора, ні про ліки! Запитала я тут якось пані: «Як ви себе почуваєте?» Так вона на мене накинулася, ніби я накликаю на неї хвороба ... Не дбає вона про своє здоров'я, що ж говорити про лікування!

- І все ж лікаря слід запросити! - Заперечила Юаньян. - Нехай визначить, що у неї за хвороба.

- По-моєму, щось серйозне, - сказала Пін'ер.

- Що ж саме? - Запитала Юаньян. Пін'ер прошепотіла їй на вухо:

- Минулого місяця у неї як почалися місячні, так до сих пір не припиняються. Сама поміркуй, чи не небезпечно це?

- Ай-я-я! - Вигукнула Юаньян. - Чи не від викидня чи все вийшло?

Пін'ер в серцях плюнула.

- Не личить дівчині про такі речі говорити. Ще накличеш біду!

- Я толком не знаю, що означає викидень, - червоніючи, зізналася Юаньян. - Але моя старша сестра від цього ж померла! Пам'ятаєш? Я й гадки не мала, що це таке, поки одного разу не почула розмову матері з тіткою.

В цей час увійшла дівчинка-служниця і звернулася до Пін'ер:

- Приходила тітонька Чжу. Ми їй сказали, що пані відпочиває, і вона вирушила до пані Ван.

- А хто це тітонька Чжу? - Поцікавилася Юаньян.

- Та той самий Чжу, яку гуаньмей [188] називають, - пояснила Пін'ер. - Якийсь пан Сунь висловив бажання приєднатися з нами, так вона тепер кожен день є з листами, не дає спокою ...

Не встигла вона договорити, як знову вбігла дівчинка-служниця.

- Завітав другий пан ...

Пін'ер поспішила назустріч Цзя Ляню. А він, зауваживши Юаньян, зупинився в дверях.

- Так ось, виявляється, хто надіслав свої дорогоцінні стопи в наш мерзенний будинок, - панянка Юаньян! - Скрикнув Цзя Лянь.

- Прийшла впоратися про здоров'я вашої дружини, - не встаючи, відповіла Юаньян.

- Весь рік ти працюєш, не знаючи відпочинку, прислужувати старої пані, а я жодного разу не спромігся тебе відвідати! Чим же ми заслужили твою увагу ?! Втім, ти прийшла до речі. Я як раз збирався до тебе, але вирішив спочатку переодягнутися, а то жарко. І ось Небесний владика зглянувся наді мною і позбавив від зайвого клопоту.

Цзя Лянь опустився на стілець.

- Навіщо ж я вам знадобилася? - Запитала Юаньян.

- Розумієш, я згадав про одну справу, - почав Цзя Лянь, - і ти, мабуть, про нього не забула. У минулому році, в день народження старої пані, до нас забрів якийсь монах і підніс в подарунок облитий воском цитрус «рука Будди». Старої пані цитрус сподобався, і вона залишила його у себе. Третього дня я почав переглядати опис рідкісних речей, виявилося, що цитрус там значиться, а сам він кудись пропав. Пропажу виявили і ті, хто відає старовинними дрібничками в будинку. Ось я і хотів запитати, де цей цитрус - у старій пані або його кому-небудь віддали?

- Стара пані вже через кілька днів віддала його вашій дружині, - відповіла Юаньян. - Хіба вам це невідомо? Я навіть день пам'ятаю, коли вона наказала служниці віднести його до вас. Запитайте про це у подружжя або ж у Пін'ер.

Пін'ер якраз діставала Цзя Ляню домашній халат і відразу відгукнулася:

- Так, так, цитрус у нас, він лежить у верхній кімнаті. Наша пані навіть посилала служницю про це сказати, але служниці старої пані, видно, забули, а тепер підняли шум через дрібницю.

- Чому ж я нічого не знаю? - Здивувався Цзя Лянь. - Ви, напевно, його навмисне приховали!

- Нічого ви не пам'ятаєте, - заперечила Пін'ер. - Ви навіть хотіли його комусь послати, а тепер говорите, ніби ми його сховали! Подумаєш, який скарб! Ми речі подорожче, і то не приховуємо! А цей цитрус шеляга ламаного не варто!

Цзя Лянь помовчав, а потім, ледь стримуючи усмішку, вигукнув:

- Видно, я здурів! Одне втрачаю, інше забуваю, все мною незадоволені!

- Не дивно, - зауважила Юаньян. - Справ у вас багато: то плітки послухати, то винця випити ... Де вже вам все пам'ятати?

Вона піднялася, маючи намір піти.

- Дорога сестра, постривай! - Промовив Цзя Лянь. - Я хочу попросити тебе ще про одну справу ... Чому ти не заварила хорошого чаю? - Обрушився він на служницю. - Візьми чашку з кришкою і завари чай, який вчора привезли!

Потім він знову звернувся до Юаньян:

- Щоб відсвяткувати день народження старої пані, довелося витратити кілька тисяч Лянова срібла, все, що у неї було. Орендна плата за будинки і за землю надійде лише в дев'ятому місяці, а до тих пір не знаю, як звести кінці з кінцями. Завтра треба послати подарунки до палацу Наньаньского вана, влаштувати для жінок свято Середини осені. На це буде потрібно щонайменше дві-три тисячі Лянова, де їх взяти? Кажуть: «Краще попросити у свого, ніж у чужого». Тобі нічого не варто допомогти нам. Візьми як-небудь непомітно у старій пані золоту і срібну начиння, приблизно на тисячу Лянова. Ми закладемо її і вийдемо з положення. А через півмісяця я все викуплю і поверну. Підводити не стану, не турбуйся.

- Ну і хитрі ж ви! - Засміялася Юаньян. - І як вам могло в голову таке прийти ?!

- Не буду тобі брехати, - сказав Цзя Лянь, - є люди, які мають великими грошима, але спробуй їх попроси, відразу перелякаються до смерті. Ні сміливості у них, ні розуму. Не те що в тебе. Тому я і вирішив: «Краще один раз вдарити в золотий дзвін, ніж три тисячі разів - в мідну тарілку».

Вбігла дівчинка-служниця матінки Цзя і звернулася до Юаньян:

- Сестра, вас кличе стара пані! Де тільки я вас не шукала!

Юаньян поспішила до матінки Цзя, а Цзя Лянь пішов до Фенцзе.

- Вона погодилася? - Запитала Фенцзе, чула вся розмова. Прокинулася вона давно, але продовжувала мовчки лежати - втручатися було незручно.

- Майже, - відповів Цзя Лянь. - Треба ще раз поговорити з нею.

- Моя справа - сторона, - попередила Фенцзе. - Ось ти зараз мене вмовити, а як тільки отримаєш гроші, про угоду забудеш! З якої ж ласки я буду ризикувати своїм добрим ім'ям?

- Дорога моя! - Вигукнув Цзя Лянь. - Умов Юаньян, я в боргу перед тобою не залишуся. Зроблю все, що забажаєш.

- Що ж саме? - Усміхнулася Фенцзе.

- А пані нічого особливого не потрібно, - зауважила Пін'ер. - Яких-небудь сто - двісті Лянова срібла. Дайте їх їй - і ви в розрахунку.

- Спасибі, що надоумила! - Вигукнула Фенцзе. - Нехай так і буде!

- Це вже занадто! - З посмішкою промовив Цзя Лянь. - Ти могла б мені дати не тільки речей на тисячу Лянова, але ще і кілька тисяч готівкою. Але я не стану брати у тебе в борг. Хіба ти і я ...

- Нічого вважати мої гроші, - заявила Фенцзе, - не ти мені їх дав! І так про нас з тобою казна-що базікають! Недарма кажуть: коли втручаються родичі, добра не жди. Думаєш, все у нас в родині Ши Чуни і Ден туни [189], і в кожному кутку валяється стільки грошей, що на все життя вистачить? Посоромився б! Моє придане і придане пані Ван коштує всього вашого стану!

- Я пожартував, а ти розсердилася! - Посміхнувся Цзя Лянь. - Невже я пошкодую для тебе сто або двісті Лянова срібла? Адже це ж дрібниця! Витратиш - ще принесу.

- А на мою смерть не сподівайся! - Сказала Фенцзе.

- Ну що ти злишся? - Вимовив з докором Цзя Лянь.

- Я й не думаю злитися, але твої слова ранять моє серце! - Усміхнулася Фенцзе. - Післязавтра виповнюється рік з дня смерті Ерцзе. Ми з нею дружили, і мій обов'язок - з'їздити на могилу і принести в жертву паперові гроші. Нехай вона не залишила потомства, все одно не можна про неї забувати!

- Дякую за пам'ять, - після тривалого роздуму вимовив Цзя Лянь.

Помовчавши трохи, Фенцзе сказала:

- Гроші мені дай не пізніш як завтра, все інше я влаштую сама.

У цей момент увійшла дружина Ван'ера.

- Ну як справи? - Запитала Фенцзе.

- Нічого не вийшло, - відповіла та. - Нехай краще пані за це візьметься ...

- Про що мова? - Здивувався Цзя Лянь.

- Нічого особливого, - відповіла Фенцзе. - Синові Ван'ера виповнилося сімнадцять, і він просить у дружини Цайся, служницю пані Ван, але як до цього пані поставиться, поки невідомо. Третього дня пані відіслала Цайся до батька, щоб вибрав їй чоловіка, дівчина вже на виданні. Ось дружина Ван'ера і пішла до моєї допомоги. Я думала, їх сім'ї цілком підходять один одному і справа владнається. Але нічого не вийшло!

- Ека важливість! - Вигукнув Цзя Лянь. - Є дівчата і краще Цайся!

- Можливо, пан, - підтакнула дружина Ван'ера, - але якщо їх сім'я нами нехтує, то і інші наслідуватимуть їх приклад. Ми насилу підшукали нашому синові наречену, і я думала, досить поговорити з батьками Цайся, і все влаштується, і ваша дружина не мала сумніву. Дівчина дуже гарна, сама вона не проти, а от батьки ні в яку, вже дуже загордилися!

Фенцзе була зачеплена за живе, але вигляду не подала, лише крадькома спостерігала за чоловіком. Цзя Ляню теж стало прикро, однак він був занадто зайнятий своїми справами і сказав:

- Дріб'язкові цю справу! Не турбуйся! Я виступлю сватом; завтра ж велю послати батькам Цайся подарунки і оголосити їм моє бажання. А стануть норов, сам з ними поговорю.

Дружина Ван'ера глянула на Фенцзе, та непомітно зробила їй знак піти. Жінка поспішно вклонилася і, подякувавши Цзя Ляня, попрямувала до виходу.

- Попроси ще й пані Ван дати згоду! - Крикнув їй услід Цзя Лянь. - Так буде краще. І я теж її попрошу. Діяти треба добром, а не силою, щоб зберегти дружбу між нашими сім'ями.

- Раз ти так стараєшся, то і я не залишуся осторонь, - з посмішкою промовила Фенцзе. - Ти чула, дружина Ван'ера? Я все для тебе зроблю, тільки скажи своєму чоловікові, нехай борг до кінця року віддасть. Мене і так дорікають, ніби я даю гроші в зростання, а за поблажки живцем з'їдять!

- Що ви, пані! - Сказала дружина Ван'ера. - Хто посміє вас дорікати ?! Вибачте за зухвалість, але я впевнена, ці гроші ви розтратите по дрібницях!

- Як ти думаєш, для чого мені гроші? - Стала міркувати Фенцзе. - Тільки для повсякденних витрат, отримуємо ми мало, а витрачаємо багато. Нам з чоловіком, а також нашим служниць в місяць належить Лянова двадцять срібла, цю суму ми витрачаємо за чотири-п'ять днів. І без додаткового джерела доходу нам залишалося б, як то кажуть, з голоду померти! А раз так, краще скоріше зібрати борги. Я не гірше за інших знаю, що робити з грошима! Хіба погано нічого не робити і витрачати гроші собі на втіху? Пані Ван цілих два місяці хвилювалася, не знала, де взяти кошти, щоб влаштувати день народження старої пані. А я нагадала їй, що в скринях зберігається багато бронзової і олов'яного посуду. Чотири або п'ять скринь витягли, посуд заклали і на ці гроші купили цілком пристойні подарунки. Я продала годинник з боєм за дев'ятсот шістдесят Лянова, але вже через два тижні ці гроші довелося витратити на всякі потреби. А зараз у нас з'явилися борги, і не знаю, кому спало на думку втягнути в грошові справи стару пані.

- Яка пані, продавши прикраси та одяг, не змогла б прожити на виручені гроші ?! - Посміхнулася дружина Ван'ера. - Тільки ніхто не хоче продавати.

- Мова не про те, хоче чи не хоче, - заперечила Фенцзе. - Просто я не можу цього допустити ... Вчора ввечері я бачила уві сні людини, особа його мені було знайоме, а прізвище ніяк не могла згадати. Він підійшов до мене і каже: «Матушка веліла надіслати їй сто шматків парчі!» Я запитала, яка матінка. Виявилося, матінка-цариця. Я відмовилася дати парчу, так він силою став її відбирати. Тут я і прокинулася.

- Це наснилося вам тому, що весь день ви провели в клопотах, - зауважила дружина Ван'ера, - до того ж пов'язані з імператорським палацом.

Увійшла служниця і доповіла:

- Від старшого придворного євнуха Ся прибув молодший євнух з якимось дорученням.

- Що там ще? - Насупився Цзя Лянь. - І так уже досить з нас витягли!

- Ти йди, я сама з ним поговорю, - запропонувала Фенцзе. - Може, якась дріб'язкова справа, а якщо навіть і важливе, я знайду що сказати.

Цзя Лянь пішов у внутрішні кімнати. Фенцзе наказала запросити євнуха і поцікавилась, з чим він завітав.

- Пану Ся недавно сподобався будинок, але на його покупку не вистачає двохсот Лянова срібла, - почав пояснювати євнух. - Ось він і послав мене до вас з проханням: чи не можете ви позичити йому двісті Лянова. Через два дні він їх неодмінно поверне!

- Зробіть ласку! - Розпливлася Фенцзе в усмішці. - Срібла у мене хоч відбавляй, треба тільки відважити. Може бути, і нам доведеться коли-небудь звернутися до вашого пана!

- І ще пан Ся велів передати, що поки не може повернути тисячу двісті Лянова срібла, які взяв в минулий раз, - промовив євнух. - Але в кінці року він розрахується з усіма боргами.

- Зрозуміло! - Знову посміхнулася Фенцзе. - Чи варто турбуватися! Скажу прямо: якби все повертали борги, як пан Ся, важко сказати, скільки було б у нас грошей! Труднощів ми поки не відчуваємо, так що завжди раді виручити!

Фенцзе покликала дружину Ван'ера і наказала:

- Роздобудь де завгодно двісті Лянова срібла, живіше!

Та відразу збагнула, в чому справа, і винувато посміхнулася:

- А я до вас прийшла просити в борг, ніде не можу дістати!

- Займати у своїх ви вмієте! - Буркнула Фенцзе. - А попросиш дістати грошей на стороні - відразу відмовляєтеся! .. Пін'ер! - Покликала вона. - Візьми два моїх золотих намиста і заклади за чотириста Лянова срібла!

Пін'ер принесла великий, обтягнутий парчею короб і витягла з нього загорнуті в парчу намиста: один кручений, золоте з перлинами, кожна завбільшки з насіння лотоса, друге - з дорогоцінних каменів, прикрашених пір'ям зимородка. Намиста ціни не було, точно такі ж носили при дворі.

Пін'ер взяла намиста, пішла і незабаром повернулася з чотирма сотнями лянамі срібла. Фенцзе розпорядилася відважити половину євнухові, а половину віддати дружині Ван'ера на пристрій свята Середини осені. Людям велено було донести євнухові срібло до головних воріт, і, розпрощавшись з Фенцзе, він поїхав.

- І коли тільки скінчиться це мана? - З гіркою усмішкою вимовив Цзя Лянь, входячи в кімнату.

- Вже дуже недоречно цей євнух з'явився! - Вигукнула Фенцзе.

- Вчора приїжджав старший євнух Чжоу, той не став розмінюватися на дрібниці, відразу попросив тисячу, - обурювався Цзя Лянь. - А коли помітив, що я в скруті, висловив невдоволення. Не знаю, що буде далі!

Фенцзе тим часом вмилася, переодяглася і вирушила до матінки Цзя прислужувати за вечерею.

А Цзя Лянь пішов до себе в кабінет, де, на превеликий свій подив, застав Лінь Чжисян.

- Що трапилося? - Запитав Цзя Лянь.

- Тільки що мені сказали, ніби Цзя Юйцунь звільнений з посади, - відповів Лінь Чжисян, - за що, невідомо. Не знаю, правда це чи ні.

- Неважливо за що, - відповів Цзя Лянь. - Такі, як Цзя Юйцунь, довго не тримаються на одному місці. Мабуть, зараз почнуться всякі неприємності, так що нам краще бути від нього подалі.

- Абсолютно вірно! - Погодився Лінь Чжисян. - А старший пан Цзя Чжень з ним подружився, та й наш пан Цзя Чжен теж. І все це знають.

- Як би там не було, справ ми з ним ніяких не мали, - заперечив Цзя Лянь, - а значить, до всієї цієї історії причетні. Постарайся дізнатися, за що він звільнений!

Лінь Чжисян кивнув, але йти не поспішав. Завів мову про різні дрібниці, згадав, як би між іншим, про грошові труднощі і, нарешті, сказав:

- Занадто багато у нас в будинку народу. Треба попросити стару пані, щоб явила милість і веліла відпустити людей похилого віку, які відслужили своє і зараз не потрібні. А скільки в будинку служниць! Часи змінюються. Про колишніх порядках треба забути і де в чому себе урізати. У кого по вісім служниць, нехай обходяться шістьма, у кого чотири - двома. Адже багато служниці виросли, вийдуть заміж, народять дітей - скільки людей в будинку додасться! ..

- Я і сам думав про це, - перервав його Цзя Лянь. - Старший пан лише недавно повернувся, я ще не доповідав йому про важливі справи, а про дрібниці і поготів. Тут якось заявилася сваха, так пані її не пустила. Боялася засмутити пана. Чи почує про сватання і засмутиться. Вже так він радий, що повернувся додому, до рідних!

- Пані мудрості не позичати, - промовив Лінь Чжисян.

- Так доречі! - Сказав Цзя Лянь. - Син вашого Ван'ера хоче посвататися до Цайся, служниці з кімнат пані, і просив мене допомогти, але я вирішив, нехай хто-небудь інший влаштує змову і посилатиметься на мене.

- Мабуть, краще вам не втручатися в цю справу, другий пан, - після паузи сказав Лінь Чжисян. - Син Ван'ера любить вино і азартні ігри. Нехай навіть мова йде про служницю, але і для слуг шлюб - справа серйозна. Кажуть, Цайся дуже хороша собою - до чого губити їй життя ?!

- Значить, він пияк! - Вигукнув Цзя Лянь. - Навіщо ж тоді йому одружитися? Чи не краще дати йому палиць та посадити під замок?

- Не обов'язково робити це зараз! - Посміхнувся Лінь Чжисян. - Ось учинить якийсь скандал, ви і розпорядитися його покарати.

На тому розмова закінчилася, і Лінь Чжисян пішов.

Увечері Фенцзе веліла влаштувати змову. Мати Цайся не хотіла віддавати дочку за п'яницю, але Фенцзе надавала їй честь, виступаючи свахою, і довелося погодитися.

Незабаром повернувся Цзя Лянь.

- Ну що, говорив ти щодо сватання? - Запитала Фенцзе.

- Ні, - відповів Цзя Лянь. - Дізнався, що він запеклий негідник, і передумав. Якщо правда те, що про нього говорять, треба його спочатку гарненько провчити, а вже потім подумати, чи варто його взагалі сватати.

- Тебе послухати, так у нашому домі все погані, навіть я, - уїдливо Фенцзе. - Що ж говорити про слуг! З матір'ю Цайся вже домовилися, вона просто щаслива! Невже оголосити їй, що змова скасовується?

- Раз справа зроблена, що тепер говорити? - Промовив Цзя Лянь. - Тільки попередь Ван'ера, щоб надалі гарненько доглядав за сином!

Цзя Лянь і Фенцзе ще довго вели розмову, але розповідати про це ми не будемо.

А зараз мова піде про Цайся. Повернувшись до рідної домівки, дівчина стала чекати, коли її видадуть заміж. Вона давно любила Цзя Хуаня, але шлюб з ним залишався поки справою невирішеним. До них зачастила дружина Ван'ера, і Цайся знала, що стара хоче просватати її за свого сина. Цайся не хотілося йти за такого грубіяна і п'яницю. Але дружина Ван'ера користувалася впливом в будинку і могла домогтися свого. Тоді довелося б Цайся розлучитися з давньою мрією. І ось якось увечері Цайся попросила молодшу сестричку Сяося пробратися потайки до наложниці Чжао і про все їй розповісти.

Справа в тому, що наложниця Чжао дуже любила Цайся і хотіла одружити на ній Цзя Хуаня, була б у неї принаймні опора, але пані Ван несподівано відпустила Цайся додому. Чжао ніяк не могла умовити Цзя Хуаня вирішити це питання з пані Ван, Цзя Хуань соромився. До того ж Цайся не дуже-то йому і подобалася. Аж надто вона проста, можна знайти і трохи краще. І він тягнув час. Зате наложниця Чжао не збиралася відмовлятися від свого наміру і, вислухавши Сяося, розповіла про все Цзя Чжен.

- Навіщо поспішати? - Відповів Цзя Чжен. - Почекаємо рік-другий, поки твій син вивчиться, а одружити його ніколи не пізно. Я доглянув двох дівчат: одну для Цзя Хуаня, іншу для Баоюй. Так що років через два повернемося до цієї розмови.

Чжао хотіла ще щось сказати, але тут пролунав оглушливий гуркіт.

Якщо хочете дізнатися, що сталося, прочитайте наступний розділ.

Глава сімдесят перша |  Глава сімдесят третя
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати