Головна

Розділ сорок п'ята |  Непогожий вечір у осіннього вікна |  Глава сорок шоста |  Глава coрок сьома |  Глава сорок восьма |  Розділ сорок дев'ята |  глава п'ятидесятих |  Славлю червону мейхуа |  Згадую про минуле Червоних стін |  Розділ п'ятдесят друга |

Глава п'ятдесят четверта

1.  Глава 5: Третя і четверта суворість архієрея з Сервієм
  2.  Глава двадцять четверта
  3.  Глава двадцять четверта
  4.  Глава двадцять четверта
  5.  Глава двадцять четверта
  6.  Глава двадцять четверта
  7.  Глава двадцять четверта

Матушка Цзя висміює старі, набридле сюжети;

Ван Сіфен намагається розважити бабусю

Отже, Цзя Чжень з Цзя Лянем таємно приготували повний кошик мідних грошей і наказали хлопчикові-слузі висипати їх на сцену.

Почувся дзвін, і на сцені, і без того посипаної грошима, додалося монет.

Матушка Цзя похвалила Цзя Чжен і Цзя Ляня за щедрість, і обидва попрямували до неї.

Хлопчик-слуга подав Цзя Ляню срібний кубок з підігрітим вином, і Цзя Лянь слідом за Цзя Чженем увійшов до зали.

Першим обов'язком Цзя Чжень наблизився до тітоньки Лі, вклонився, взяв її кубок і велів Цзя Ляню наповнити його вином. Потім підійшов до тітоньки Сюе, і церемонія повторилася.

- Сідайте, будь ласка, шановні панове, - сказали тітоньки, встаючи з місць, - до чого такі церемонії?

В цей час всі, крім пані Сін і пані Ван, підійшли до тіточкам і шанобливо стали осторонь.

Потім Цзя Чжень з кубком в руці, а Цзя Лянь з чайником, повним вина, наблизилися до матінки Цзя, хто сидів при столі на тахті, і, оскільки тахта була низька, опустилися на коліна.

Після цього в зал увійшли інші чоловіки на чолі з Цзя Цуном і, наслідуючи приклад Цзя Чжен і Цзя Ляня, теж опустилися на коліна. Дивлячись на них, схилив коліна і Баоюй.

- А ти навіщо? - Тихенько запитала Сян'юнь, штовхнувши його в бік. - Невже збираєшся піднести бабусі вина?

- Трохи згодом піднесу, - з посмішкою шепнув їй у відповідь Баоюй.

Цзя Чжень і Цзя Лянь між тим налили вина пані Сін і Ван і запитали матінки Цзя:

- Як бути з сестричками?

- Ви краще йдіть до себе, - відповіла матінка Цзя, - щоб не утрудняти дівчаток.

Цзя Чжень, а слідом за ним і інші чоловіки вийшли.

Вже давно настала друга варта. На сцені виконувався акт «Вісім справедливих милуються ліхтарями». І раптом, в найцікавіший момент, Баоюй встав і попрямував до виходу.

- Ти куди? - Покликала його матінка Цзя. - У дворі пускають великі ракети. Дивись, як би тебе не обпекло іскрами.

- Я ненадовго, - відповів Баоюй, - скоро повернуся!

Матушка Цзя наказала служницям його проводити. Слідом за Баоюй вийшли Шеюе, Цювень і ще кілька служниць.

- Що це не видно Сіжень? - Поцікавилась матінка Цзя. - Останнім часом вона загордилися і всюди замість себе посилає маленьких дівчаток.

- У Сіжень мати померла. Вона дотримується траур і не показується на людях, - вставши з місця, поспішно відповіла пані Ван.

- Про який жалобі може йти мова, - заперечила стара пані, - якщо Сіжень прислуговує пану! Прислуговуй вона мені, була б тут неодмінно. Траур НЕ траур, так вже у нас в будинку заведено!

- Справа не в жалобі, - сказала Фенцзе, наблизившись до матінки Цзя. - Скрізь горять ліхтарі і свічки, у дворі пускають ракети, ось вона і слідкує, щоб не сталося пожежі! Інші служниці усіма правдами і неправдами намагаються пробратися сюди подивитися виставу. А Сіжень не така, з дому не бігає, про все дбає! Повернеться братик Баоюй після бенкету додому, а там вже все приготовлено, щоб він відразу міг лягти. Ніхто її не замінить. Прийди вона сюди, постіль не була б Баоюю постелили, чай не підігрітий. Тоді я перша назвала б Сіжень нікчемною служницею! Але якщо вам так вже хочеться, бабуся, я накажу її покликати.

- Ти як завжди права, - вислухавши її, погодилася матушка Цзя. - А чому я не знаю, що у неї померла мати? Коли це сталося?

- І як це ви забули, бабуся? - Здивувалася Фенцзе. - Це сталося зовсім недавно, і Сіжень вам доповідала перш, ніж поїхати додому.

- Вірно, пригадую! - Вигукнула матінка Цзя. - Зовсім пам'яті у мене не стало!

- Та що ви, шановна пані! - Вигукнули всі. - Справ стільки, що їх і не згадаєш!

- Зовсім ще дитиною Сіжень прислуговувала мені, - зітхнула матінка Цзя, - потім доглядала за Сян'юнь. А тепер на службі в нашого чортеня, і ось уже кілька років він її ображає! Адже Сіжень не рівня рабинь, які народилися і виросли у нас в будинку, а особливих милостей від нас не бачить. Хотіла дати кілька Лянова срібла на похорон її матері, і то забула! Пробачити собі не можу!

- Не засмучуйтеся, - сказала Фенцзе, - недавно пані Ван подарувала їй сорок Лянова срібла!

- От і добре, - сказала матінка Цзя. - У Юаньян теж померла мати, живе вона далеко на півдні, і я не відпустила Юаньян на похорон і не дозволила їй дотримуватися траур. Треба б їм пожити тепер разом з Сіжень і виконати свій дочірній борг!

Матушка Цзя наказала служниці взяти зі столу трохи фруктів і інших ласощів і віднести Юаньян і Сіжень.

- Не треба, - промовила з посмішкою Хупо. - Їм уже віднесли.

На цьому розмова закінчилася, і все знову стали пити вино і дивитися п'єсу.

А тепер розповімо про Баоюй. Пішовши з бенкету, він повернувся в сад, але служниці не посміли супроводжувати його до самого будинку, тільки до воріт. Тут вони зупинилися, а потім зайшли в будиночок, де готували чай, погрілись біля вогню, випили вина і почали грати в кості з жінками, які відають приготуванням чаю. З Баоюй залишилися Шеюе і Цювень.

Утрьох вони увійшли у двір, яскраво освітлений ліхтарями, але абсолютно пустельний.

- Невже все сплять? - Здивувалася Шеюе. - Давайте увійдемо і налякаємо їх.

Вони обережно пробралися в будинок і пройшли в кімнату, де було дзеркало. Сіжень лежала на ліжку, навпаки хтось напівлежав на кане, а біля стіни на лавці дрімали дві старі мамки.

Баоюй вирішив було, що всі сплять, як раптом до нього долинув голос Юаньян:

- Важко передбачити долю! Говорячи по правді, ти весь час жила тут одна. Батьки переїжджали з місця на місце і, здавалося, так і помруть далеко від тебе. Але ж померла твоя мати тут, і ти змогла її поховати!

- Зізнатися, я не сподівалася на це! - Промовила Сіжень. - Мало того. Пані мені подарувала сорок Лянова срібла на похорон. Про таку милості я і мріяти не могла!

- Подумати тільки, - шепнув Баоюй, повернувшись до Шеюе, - і Юаньян тут! Краще я піду, а то вона розсердиться, якщо побачить мене. Нехай наговоряться досхочу. Сіжень так тужить, я дуже радий, що Юаньян її провідала.

Баоюй тихенько вийшов, звернув за кам'яну гірку, відвернув поли халата.

- Спочатку присядьте, а потім знімайте штани, а то продує! - Приснув зо сміху, проговорили Цювень і Шеюе і відвернулися. А підоспілі в цей час дівчатка-служниці поспішили в чайну зігріти води.

Тільки Баоюй відійшов, як з'явилися дві служниці.

- Хто це? - Запитали вони.

- Пане Баоюй, - відповіла Цювень. - Не кричіть, а то налякаєте його!

- А ми й не знали! - Вигукнули жінки. - От би в кінці свята накликали на себе біду! Вам, панянки, напевно, нелегко доводиться?

Жінки підійшли ближче.

- Що це ви несете? - Поцікавилася Шеюе.

- Подарунки для панянок Цзінь і Хуа, - відповіли жінки.

- Адже там зараз виповнюється сцена «Вісім справедливих ...», а попереду ще сцена «Шкатулка», - посміхнулася Шеюе. - Звідки ж з'явилася Цзіньхуа [122]?

- Покажіть-но, що ви несете! - Попросив, підходячи, Баоюй.

Цювень і Шеюе швидко відкрили короба, а жінки присіли навпочіпки, щоб Баоюю було краще видно.

У коробах виявилися фрукти, печиво та інші страви з панського столу. Баоюй подивився і пішов далі. Шеюе зачинила кришки коробів і побігла за ним.

- Мені здається, ці жінки дуже скромні і ввічливі, - сказав Баоюй. - Самі втомилися, а виду не подають, ще запитують, чи не важко вам.

- Це й справді хороші жінки, - промовила Шеюе, - а бувають безсовісні, ні з чим не бажають рахуватися.

- Ось ви розумні дівчата, - докірливо похитав головою Баоюй, - а ставлення цих людей з презирством, ніби до якихось невігласів.

Він повернувся і пішов до воріт саду.

Служниці, що супроводжували Баоюй, вискочили з чайного будиночка і поспішили за юнаків. Увійшовши в галерею у розписного залу, вони побачили дівчаток-служниць, які давно чекали Баоюй; одна з них тримала чайник з ароматною водою.

Цювень опустила в таз руки і гнівно вигукнула:

- Ніяк не порозумнішаєте! Вода-то зовсім холодна!

- А ви подивіться, панночка, на погоду! - Сказала у відповідь одна з дівчаток-служниць. - Я ж окропу підливала в воду! Невже встигла охолонути?

Якраз в цей час з'явилася літня служниця з чайником окропу, і дівчинка-служниця до неї звернулася:

- Шановна тітонька, хлюпніть сюди трохи водички!

- Це чай для старої пані, - заперечила жінка. - Сама сходи принеси! Що у тебе, ноги відваляться ?!

- Ну і нехай чай! - Вигукнула Цювень. - Чи не даси, силою заберу і помию руки!

Дізнавшись Цювень, жінка притихла і стала лити воду в таз.

- Досить! - Зупинила її Цювень. - Життя прожила, а розуму не нажила! Всім відомо, що ти несеш старої пані чай. Так хіба стала б я просити, якби не крайня потреба?

- Бачу я погано, - виправдовувалася жінка, - і не відразу визнала вас, панночка.

Баоюй прополоскав рот, дівчинка-служниця полила йому на руки. Цювень і Шеюе теж вимили руки і попрямували до зали слідом за Баоюй.

Увійшовши до зали, Баоюй зажадав підігрітого вина і налив кубки тіточкам Лі і Сюе. Ті почали усміхатися і запросили його сісти.

- В такому разі, - промовила матушка Цзя, - всі повинні випити!

З цими словами вона підняла кубок і випила. За нею осушили кубки пані Сін і Ван. Довелося тіточкам Сюе і Лі наслідувати їхній приклад.

- Налий сестрам, - наказала Баоюю матінка Цзя, - нехай вип'ють.

Баоюй наповнив кубки сестер. Але коли черга дійшла до Дайюй, та навідріз відмовилася пити, підняла кубок і піднесла до губ Баоюй. Баоюй єдиним духом осушив кубок.

- Велике тобі спасибі, - сказала Дайюй.

Баоюй знову наповнив її кубок.

- Нехай п'є тільки підігріте вино, - сказала тут Фенцзе, - а то від холодного руки тремтять і братик не зможе ні писати, ні натягувати тятиву!

- Хіба я п'ю холодне вино? - Заперечив Баоюй.

- Почім мені знати, - посміхнулася Фенцзе, - яке вино ти п'єш? Моя справа - попередити!

Баоюй налив усім сестрам і іншим жінкам, крім дружини Цзя Жуна, наказавши це зробити служниці, і вийшов в галерею піднести вино Цзя Чжен і іншим чоловікам. Після цього він повернувся в зал і зайняв своє місце.

Незабаром подали суп, потім новорічні коржі та інші святкові страви.

- Прервем на час спектакль, - розпорядилася матінка Цзя. - Діти втомилися, нехай підкріпити, а потім продовжимо.

Вона веліла віднести дітям фрукти і різні страви, приготовані до Свята ліхтарів.

Вистава перервали, після чого в зал ввели двох дівчаток. Матушка Цзя веліла їх посадити і подати музичні інструменти.

- Що б ви хотіли послухати? - Запитала стара пані у тіточок Сюе і Лі.

- Все одно, - відповіли ті.

- Які книги і розповіді з'явилися останнім часом? - Поцікавилася матінка Цзя.

- З нових книг нам відомі лише «Загибель династії Тан» і «Оповідання про П'яти династій», - відповіли дівчатка-оповідачки.

Тоді матінка Цзя довідалася, які епізоди з цих книг вони знають.

- «Фенікс прагне до Луан», - відповіли дівчатка.

- Назва красиве, - промовила матушка Цзя, - а який зміст? Розкажіть коротко. Якщо цікаво, послухаємо все.

- Там розповідається про те, як в останні роки династії Тан один шеньши з Цзіньлін на ім'я Ван Чжун став сановником, як служив за часів наступної династії, а на старість повернувся додому, де у нього залишився єдиний син Ван Сіфен.

Тут все розсміялися.

- Сподіваюся, він не має відношення до нашої Фенцзе? - Поцікавилась матінка Цзя.

- Що ти верзеш! - Гримнула на оповідачку одна з служниць. - Адже так звуть нашу другу пані!

- Нехай говорить! - Наказала матінка Цзя.

- Винні, поважна пані! - Виправдовувалися оповідачки. - Ми не знали, що це ім'я другої пані, інакше не сказали б його вголос!

- А що тут особливого? - Посміхнулася Фенцзе. - Розповідайте! Хіба мало людей з однаковими прізвищами та іменами!

- Повернувшись додому, поважний пан Ван відправив свого сина на іспити до столиці, - продовжувала оповідачка. - Ліл сильний дощ, і молодий Ван, діставшись до якогось села, вирішив там сховатися. А в цьому селі жив якийсь шеньши на прізвище Лі, старий друг батька Вана. Пан Лі прихистив молодого Вана і запропонував йому пожити у нього кілька днів. Синів старий Лі не мав, тільки дочка Чулуань. Не кажучи про те, що дівчина була надзвичайно гарна собою, вона ще вміла грати на цине і в шахи, розумілася на літературі і відмінно малювала.

- Так ось чому розповідь називається «Фенікс прагне до Луан»! [123] - вигукнула матінка Цзя, перериваючи оповідачку. - Можеш не продовжувати, я вже здогадалася: Ван Сіфен попросив у дружини Чулуань.

- Ви вже чули цю розповідь? - Здивувалася оповідачка.

- Хіба є на світі розповіді, яких не чула б наша поважна пані? - Захоплено вигукнули всі. - А якщо навіть не чула, все одно здогадається, про що там може бути мова!

- Все книги і розповіді про одне й те ж, - продовжувала матінка Цзя, - про красивих дівчат і талановитих юнаків, і це вже набридло. Представлять чиюсь дочку в самому непривабливому вигляді, а називають красунею! Не цікаво! Нічого цікавого, таємничого! Все починається з «сім'ї сільського шеньши», батько дівчини неодмінно вищий сановник або перший міністр. Панночку пестять, плекають, бережуть, немов коштовність, і панночка ця неодмінно знає літературу, розбирається в етикеті, відрізняється незвичайним розумом і до того ж небачена красуня. І неодмінно закохується в якогось талановитого юнака, будь то родич або друг їх сім'ї, і мріє вийти за нього заміж. Забуває про все на світі - і про батьків, і про книги, в загальному, про все, що раніше було для неї свято! Кому ж потрібна така красуня? Та будь вона семи п'ядей у ??чолі і до того ж красунею, але доброчесного її ніяк не назвеш! Або ж взяти, наприклад, юнака. Та будь він тричі талановитим, навіть генієм, правосуддя милосердя не матиме, якщо він раптом стане розбійником, і притягне до відповідальності. Ні, не знають автори, про що пишуть. Адже в знатних освічених сім'ях все дочки грамотні, знають етикет, навіть їх матері вміють читати і писати, батьки, покинувши на старості років службу, живуть вдома, і за дочками, само собою, доглядають служниці. А чомусь в книгах при будь-яких обставинах про те, що відбувається знають тільки панночка і довірена служниця. А решта куди дивляться? Ні на початку, ні в кінці книги про це не сказано!

Вислухавши стару пані, все стали сміятися і говорити:

- Поважна пані відразу відрізняє правду від брехні. А в подібних книгах одні вигадки.

- Ви запитаєте, чому такі книги виходять у світ? А ось чому, - з посмішкою продовжувала матінка Цзя. - Автори цих книг або заздрісники, або невдахи. Ось і пишуть твори, що сприяють падінню моралі. Є й інший рід авторів. Начитавшись подібних книг, вони починають мріяти про красуню, а не знайшовши її, хапаються за кисть, щоб відвести душу. Не маючи при цьому ні найменшого уявлення про сім'ї справжніх вчених мужів і сановників ... Кожному ясно, що героїв таких творів в житті не існує, якщо навіть мова йде про сім'ї середнього достатку, як наша. Ці писаки - справжні скалозуби! Тому у нас в будинку заборонено розповідати такі історії і наші дівчатка не мають про них поняття. А я, стара, коли взгрустнется, слухаю їх із задоволенням.

- Так і повинно бути в знатній сім'ї! - Промовили тітоньки Сюе і Лі. - Навіть у нас в будинку дітям не дозволяли слухати подібні дурниці!

- Чи вистачить вам нагадувати! - Промовила Фенцзе, наповнюючи кубок матінки Цзя. - Вино холоне. Випийте, бабуся, а потім обурюється скільки завгодно. Ми ваші мови запишемо і видамо під назвою «Записки про викриття брехні», причому неодмінно вкажемо династію, місце, число, місяць і рік їх створення. Наговорили ви за двох, а адже мова-то один. Так що нелегко вам доводиться. Мають рацію ви чи ні, ми вирішимо потім, а зараз давайте дивитися п'єсу і милуватися ліхтарями. Запропонуйте поважним родичок випити по кубку вина і подивитися два акти п'єси, а потім можете знову повернутися до своїх викриттів. Чи згодні?

Фенцзе посміхнулася і під загальний регіт налила матінці Цзя вина.

- Ну і гострий же мова у другій пані! - Покатався від сміху, вигукнули дівчатка-актриси. - Стань ви оповідачка, ми втратили б заробітку і померли з голоду!

- Не базікай зайвого! - Одернула Фенцзе тітонька Сюе. - Адже на терасі люди!

- Там тільки Цзя Чжень, - заперечила Фенцзе, - ми разом росли, разом пустували і навіть тепер, коли виросли, ставимося один до одного, як і раніше, як брат і сестра. Невже від того, що ми поріднилися, наші відносини повинні змінитися? Але не варто про це говорити. Адже найголовніше зараз розважити бабусю! Але тільки я насмішила її, як все на мене накинулися, замість того щоб дякувати. А бабуся розвеселилася, і апетит у неї покращився!

- Що правда, то правда, - посміхнулася матінка Цзя. - Давно я так не сміялася і тепер із задоволенням вип'ю ще келих вина!

Випивши кубок, вона наказала Баоюю:

- Ну-ка поднеси вина старшій сестрі в знак поваги! ..

- Не треба, бабуся! - Засміялася Фенцзе. - Краще дайте мені в борг своє довголіття!

Фенцзе взяла кубок матінки Цзя, випила залишок вина і передала кубок служниць, які негайно вручили їй натомість інший, чистий. Після того як всі кубки за столом замінили, Фенцзе наповнила їх вином і села на своє місце.

- Поважна пані, - звернулася до матінки Цзя одна з рассказчиц. - Може, замість розповіді пісню послухаєте?

- Зіграйте «Наказкомандувача», - веліла матінка Цзя.

Оповідачки заграли на цінях.

- Яка зараз варта? - Поцікавилася матінка Цзя.

- Третя.

- Ото ж бо я відчуваю, що стало свіжо, - зауважила матінка Цзя.

Служниці негайно ж подали їй теплий одяг.

- Чи не перейти вам в теплі покої, поважна пані? - Шанобливо встаючи, промовила пані Ван. - Родичка соромитися нема чого, адже не чужі, ми не дамо їм нудьгувати.

- Ми можемо всі разом піти погрітися! - Запропонувала матінка Цзя.

- Боюся, місця не вистачить, - заперечила пані Ван.

- Досить, - сказала матінка Цзя. - Візьмемо не всі столи, а два-три, зрушимо і сядемо поруч, - і тепло, і зручно.

- Це ви добре придумали! - Пролунали схвальні вигуки.

Всі встали зі своїх місць, служниці прибрали зі столів, три з них перенесли в теплі покої, зрушили разом, розставили фрукти і солодощі.

- Обійдемося без церемоній, - заявила матушка Цзя. - Просто я вкажу кожному, куди сісти, і все.

Тітоньки Лі і Сюе зайняли почесні місця, сама матінка Цзя села, повернувшись обличчям на захід. Поруч з собою посадила Баоцин, Дайюй і Сян'юнь, а Баоюю сказала:

- Ти сідай біля матері.

Баоюй виявився між пані Сін і Ван. Баочай і інші сестри зайняли місця з західної сторони. За ними розмістилися пані Лоу з Цзя Ланем, потім пані Ю і Лі Вань, яка посадила між ними свого сина - теж Цзя Ланя, а в самому кінці столу влаштувалася дружина Цзя Жуна - пані Ху.

- Цзя Чжень! - Крикнула матушка Цзя. - Виведіть-ка своїх братів, щоб не заважали нам!

Цзя Чжень хотів було увійти, але матінка Цзя зупинила його:

- Чи не заходь! Ми тільки що розсілися, а через тебе доведеться вставати. Іди відпочивай, свято ще не скінчився, і завтра клопоту буде чимало.

Цзя Чжень шанобливо підтакнув і з посмішкою запитав:

- Цзя Жуна, може, залишите? Нехай наливає вино!

- Звичайно! - Вигукнула матінка Цзя. - Як це я не зрозуміла!

Виходячи, Цзя Чжень зустрів Цзя Ляня. Вони наказали слугам відвести додому Цзя Цуна і Цзя Хуана, а потім домовилися розважитися так, щоб їм ніхто не заважав. Однак про це мова попереду.

- Нам, звичайно, не нудно, але стане ще веселіше, якщо правнуки сядуть поруч. Цзя Жун, до речі, тут, - сказала матінка Цзя і звернулася до Цзя Жуну: - Сядь поруч з дружиною, як порядна чоловік!

Тут служниця піднесла матінці Цзя програму вистави, і та вигукнула:

- Ми так мило розмовляємо, а актори будуть шуміти! Вони за ніч втомилися, нехай відпочинуть, а заодно подивляться, як грають наші дівчатка-актриси! Треба їх покликати!

Жінки поспішили передати розпорядження матінки Цзя - викликати актрис з саду Розкішних видовищ, а хлопчики-слуги - попередити акторів про майбутній поданні.

Незабаром учитель з двору запашний груші привів дванадцять дівчаток-актрис на чолі з Веньгуань, слідом йшли служниці і несли вузли з костюмами для улюблених ролей матінки Цзя.

Жінки-служниці підвели Веньгуань до матінки Цзя, щоб вона представилася.

- Учитель відпускав вас на Новий рік погуляти? - Запитала матінка Цзя. - Які ви зараз п'єси розучуєте? У мене до цих пір болять голови від «Восьми справедливих ...», вже дуже багато шуму в цій п'єсі! Виконайте що-небудь тихіше, спокійніше. І майте на увазі, що тітоньки Сюе і Лі дуже люблять театр і бачили багато хороших п'єс, та й дівчата наші знають толк в уявленнях ... Ця маленька актриса не гірше найдосвідченіших акторів з відомих труп. Вона хоч мала, а грає краще за дорослих! Так що дивитеся не схибив і уявіть що-небудь нове. Нехай Фангуань в супроводі флейти і сопілки заспіває «Пошуки сну».

- Ви абсолютно праві, поважна пані, - зауважила Веньгуань. - Може бути, наші уявлення і не сподобаються пані Лі і Сюе, але все ж послухайте нас.

- Звичайно, - кивнула матінка Цзя.

- Як розумна ця дівчинка! - Вигукнули захоплені тітоньки Сюе і Лі. - Не інакше як, слідуючи за вашим прикладом, вона вирішила посміятися над нами!

- Так адже театр - це у нас так, між справою, - заперечила матінка Цзя. - Доходу не приносить. - І, звернувшись потім до Куйгуань, сказала:

- Нехай виконають акт «Хуеймінь надсилає лист». Я хочу, щоб кожен висловив свою думку про гру актрис. Але дивись, грай з почуттям, не те нарікай на себе!

Веньгуань вийшла разом з іншими актрисами. Спочатку зіграли «Пошуки сну», потім «Хуеймінь посилає лист». Всі слухали затамувавши подих, чи не ворухнувшись.

- Чудово! - Вигукнула тітонька Сюе. - Скільки вистав я переглянула, ніколи цей акт не йшов у супроводі однієї тільки флейти!

- Це буває! - Заперечила матінка Цзя. - У «Західної вежі», наприклад, головний герой теж співає під акомпанемент флейти. Цілком п'єсу рідко так виконують, але нічого дивного в цьому немає - як кому подобається. Ще давно, коли я була в її віці, - матінка Цзя вказала пальцем на Сян'юнь, - її дід тримав власну трупу. У ній особливо виділялася одна актриса. Вона незрівнянно виконувала на цине арії «Слухаю цинь» з «Західного флігеля», «Граю на цине» з «яшмових шпильки» і «Вісімнадцять мелодій для сопілки» з «Продовження до" Лютня ". Цим дівчаткам до неї далеко!

- Так, такі зустрічаються рідко! - Погодилися всі.

Потім матінка Цзя покликала Веньгуань і веліла їй під акомпанемент оркестру виконати акт «Ліхтарі в день молодика».

Поки Веньгуань готувалася, Цзя Жун і його дружина знову подали вино.

Бачачи, що матінка Цзя в піднесеному настрої, Фенцзе сказала:

- Може бути, користуючись тим, що оповідачки тут, зіграємо в «передачу гілки сливи» на тему «весняна радість, яка грає на кінчиках брів»?

- Із задоволенням. Гра весела, як раз для свята! - Відгукнулася матінка Цзя і не зволікаючи наказала принести чорний лакований барабан і поставити перед оповідачки. Потім, взявши зі столу гілку сливи, сказала:

- У кого виявиться ця гілка в той момент, коли замовкне барабан, той повинен буде випити штрафний кубок і розповісти якусь історію.

- Це тільки ви можете, бабуся, - заперечила Фенцзе. - Не всі ж такі спритні! Нехай буде наказ цікавим і в той же час простим, щоб кожен міг його виконати! Так що історій, я думаю, розповідати не варто. Просто щось смішне, і все.

Всі знали, що Фенцзе майстриня на жарти, яких у неї невичерпний запас, і дуже зраділи. Дівчатка-служниці кинулися запрошувати своїх старших і молодших товаришок.

- Ідіть швидше! - Говорили вони. - Друга пані Фенцзе збирається всіх смішити!

Служниці юрбою ввалилися до кімнати. Як тільки спектакль закінчився і замовкла музика, матінка Цзя послала Веньгуань фруктів і печива в нагороду, відпустила її, а сама веліла вдарити в барабан.

Оповідачки добре знали порядок гри. Удари в барабан були то рідкісними, ніби краплі води в водяних годинниках, то частими, ніби боби, що сипалися з мішка, то стрімкими, немов мчить галопом кінь, то різкими і гучними, ніби гуркіт грому. Несподівано барабан замовкав! І ось якраз в той момент, коли гілка сливи виявилася у матінки Цзя, барабан замовк. Всі розсміялися. Цзя Жун підійшов до столу, наповнив вином кубок старої пані.

- Поважна пані повинна радіти першої, а вже ми будемо задоволені тим, що радіє вона! - Посміхаючись, говорили гості.

- Вино я вип'ю, а смішного розповідати не вмію, - промовила матушка Цзя.

- Що ви, шановна пані! - Почулися вигуки. - Ви жартуєте краще другий пані! Ми з нетерпінням чекаємо, щоб від душі посміятися!

- Нічого такого не приходить на розум, - зізналася матінка Цзя. - Але я наберуся сміливості і спробую розповісти стару історію. Слухайте! В одній родині було десять синів. Одружили їх, і у десятого сина дружина виявилася найрозумнішою, винахідливою, гострою на язик і спритною і дуже полюбилася свекрухи. Решту ж невісток свекруха не жалувала, говорила, ніби вони неповагу до неї. Образилися старші невістки і почали радитися, що робити так як бути. Каже тут одна невістка: «Всі ми почитаємо свекра і свекруху, але не так спритні і гострі на язик, як ця негідниця, ось і люблять її більше, ніж нас. А поскаржитися на цю несправедливість нікому! »Інша невістка запропонувала:« Давайте підемо в храм Янь-вана, спалить пахощі і запитаємо: чому він, з чиєї волі ми відродилися людьми, їй дав гострий язик, а нам всім - тупі? »-« чудовий план! »- зраділи інші невістки. І ось, на інший день, вони всі разом вирушили до храму Янь-вана, спалить пахощі і так стомилися, що тут же заснули, прямо перед жертовником, а душі не спали в очікуванні Янь-вана. Чекають-чекають, а він не є. Стривожилися невістки, як раптом побачили мандрівника Суня, що наближався на хмарі. Побачив їх мандрівник, хотів побити палицею. А ті в страху впали на коліна і почали благати про прощення. Тоді Цар мавп запитав, що їх сюди привело, і вони все докладно йому розповіли. Вислухав їх Сунь і виголосив зітхнувши: «Щастя ваше, що ви зустрілися зі мною! Пан Янь-ван не зміг би допомогти вам ». Душі стали просити: «Великий мудрець, яви милосердя, допоможи!» - «Це неважко, - посміхнувся у відповідь мандрівник Сунь. - Вся справа в тому, що, коли з'явилася на світ дружина десятого брата, я був у Янь-вана і помочився на Землю, а вона взяла та й випила мою сечу. Можу й зараз помочитися, а ви пийте, якщо хочете бути такими ж гострими на язик! »

Тут все пирснули зі сміху.

- Ну і справи! - Вигукнула Фенцзе. - Добре, що ми не спритні і не гострі на язик, а то довелося б покуштувати мавпячої сечі!

Пані Ю і Лоу крізь сміх запитали Лі Вань:

- Ну-ка скажи, хто пив мавпячу сечу? А то сидиш з таким виглядом, ніби це тебе не стосується!

- Сказано дуже до речі, можна і посміятися! - Зауважила тітонька Сюе.

Знову пролунали удари в барабан.

Дівчаткам-служниць дуже хотілося послухати, що скаже Фенцзе, і вони потайки зробили знак оповідачки. Гілка сливи обійшла два кола, і, як тільки виявилася у Фенцзе, служниці багатозначно кашлянув і оповідачки перестали бити в барабан.

- Ага, попалася? - Пролунали веселі вигуки. - Швидше за наливайте вино, нехай розповість нам що-небудь веселе! .. Таке, щоб живіт надірвати від сміху!

Фенцзе задумалася, потім обличчя її засвітилося усмішкою, і вона стала розповідати:

- Колись в одній родині, ось як ми зараз, святкували Новий рік, всі домочадці були в зборі, милувалися ліхтариками, пили вино, розважалися і веселилися. Бабуся, мати, дружини синів і онуків, племінники, внуки, правнуки по батьківській і материнській лініях, рідні та двоюрідні ... Ай-я-й! Ось де було шуму! ..

- Ну, посипалося, як боби з мішка! - Пролунали вигуки. - Нікого не пропустить!

- Спробуй тільки мене зачепи, мова відірву! - Пригрозила пані Ю.

- Та що ви! - Сплеснула руками Фенцзе. - Я намагаюся, зі шкіри геть лізу, а ви мене з пантелику збиваєте! Можу взагалі не розповідати!

- Та не звертай ти на них уваги, продовжуй! - Промовила матушка Цзя. - Що ж було потім?

- Потім все пиячили цілу ніч ... - Фенцзе запнулася і уклала: - А під ранок розійшлися.

Останні слова вона вимовила найсерйознішим тоном, в той час як всі напружено чекали, що буде далі.

Сян'юнь довго дивилася на Фенцзе, і та, посміхнувшись, додала:

- Можу розповісти ще одну історію про те, як святкували Новий рік. Одного разу кілька людей, вирішивши відзначитися, замовили до Нового року ракету завбільшки з будинок і, щоб запустити її, вирушили за місто. За ними ув'язалася натовп роззяв. Один з них, самий нетерплячий, крадькома підпалив гніт. Почувся вибух, - на тому все і скінчилося. Люди, сміючись, розійшлися по домівках, а підбурювачі взялися щосили поносити торговця за те, що він їм продав погану ракету: чи не злетівши в повітря, вона розсипалася, на шматочки.

- А вибуху вони хіба не чули? - Запитала Сян'юнь.

- Вони були глухими, - відповіла Фенцзе.

Спочатку ніхто нічого не зрозумів, ну а коли здогадалися, так і покотилися зо сміху. А потім запитали:

- Чим же все-таки скінчилася перша історія? Ти повинна доказати.

- Які допитливі! - Вигукнула Фенцзе, грюкнувши рукою по столу. - Справа в тому, що наступного дня вже не був святом і я повинна була наглядати за прибиранням. Звідки ж мені знати, що було потім?

Такий несподіваний кінець знову викликав сміх.

- Зараз вже четверта стража, - продовжувала тим часом Фенцзе. - Бабуся втомилася, та й нам, як тим глухим, пускати ракету, пора розходитися!

Пані Ю, затиснувши рот шовковою хусточкою, буквально тремтіла від сміху, так і заходилася і, вказуючи на Фенцзе пальцем, вигукувала:

- У цій паскудної дівчата і справді гострий язик!

- Ще гостріше, ніж був, - сміючись, сказала матушка Цзя і розпорядилася: - Раз вже згадали про ракети, давайте підемо дивитися феєрверк! До речі, і освіжити.

Цзя Жун кинувся у двір і наказав хлопцям-слугам приготувати все необхідне для феєрверку. Ракети були надіслані в подарунок з різних місць і, хоча за розміром невеликі, відрізнялися яскравістю і химерністю форм.

Дайюй, не дуже-то смілива від природи, до того ж не терпів шуму і гуркоту, при перших же час вибухів ракет притулилася до матінки Цзя.

Дивлячись на неї, тітонька Сюе міцно обняла Сян'юнь, але та зі сміхом сказала:

- Я не боюся.

- Вона сама любить пускати великі ракети. Чого ж їй лякатися! - Промовила Баочай.

Пані Ван обняла Баоюй, пригорнула до себе.

- А нас от не обіймають, значить - не люблять, - промовила Фенцзе.

- Хочеш, я тебе обійму? - Запропонувала пані Ю. - вередує, немов дитина. Медом тебе не годуй - дай подивитися, як пускають ракети!

- Ось розійдуться всі, піду в сад ракети пускати! - Заявила Фенцзе. - І зроблю це краще, ніж слуги.

У цей момент в повітря з тріском злетіли різнокольорові ракети. Серед великих були і дрібні - «зоряне небо», «дев'ять драконів в хмарах», «удар грому на рівнині» і «десять злітають до неба звуків».

Коли ракет більше не залишилося, дівчаткам-актрисам велено було виконати арію «Опадає квітка лотоса». Після цього їх нагородили: розсипали по сцені монети, і дівчатка, регочучи, кинулися їх збирати.

Настав час подавати відвар, і матінка Цзя помітила:

- Ночі довгі, а ми так захопилися розвагами, що забули поїсти.

- Хочете бульйон з качки? - Запитала Фенцзе.

- Охоче ??вип'ю трохи бульйону, тільки без качки, - заявила матушка Цзя.

- Ще є відвар з фініків, - додала Фенцзе, - це для тих, хто не їсть скоромного.

- От і добре, - відгукнулася матінка Цзя.

Поки вони вели розмову, зі столів прибрали і подали всілякі закуски. Закінчивши трапезу, все прополоскали рот і розійшлися.

Сімнадцятого числа рано вранці мешканці палацу Жунгуй пішли до палацу Нінг, зробили там церемонію, допомогли закрити храм предків і прибрати портрети, після чого повернулися додому.

У той же день тітонька Сюе влаштувала частування. Матушка Цзя у неї посиділа недовго і повернулася до себе. Вона дуже втомилася за свята, з вісімнадцятого числа нікого не приймала і сама не ходила в гості. У будинку розпоряджалися пані Сін і Ван і Фенцзе.

Баоюй в ці дні з'їздив до Ван Цзитену і більше не відлучався з дому, посилаючись на те, що матінка Цзя без нього нудьгує.

Відразу після Свята ліхтарів у Фенцзе почалися передчасні пологи, і в будинку зчинився переполох ...

Якщо хочете дізнатися, що було далі, прочитайте наступний розділ.

Розділ п'ятдесят третя |  Розділ п'ятдесят п'ята
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати