Головна

Глава двадцять сьома |  Глава двадцять восьма |  Розділ двадцять дев'ятий |  Розділ тридцятий |  Розділ тридцять перший |  Розділ тридцять другий |  Розділ тридцять третій |  Розділ тридцять четвертий |  вірш третій |  Розділ тридцять п'ятий |

Глава тридцять сьома

1.  Глава coрок сьома
  2.  Глава двадцять сьома
  3.  Глава двадцять сьома
  4.  Глава двадцять сьома
  5.  Глава двадцять сьома
  6.  Глава двадцять сьома
  7.  Глава двадцять сьома ІНСТИТУТИ І індивідів

У кабінеті Осінньої свіжості збирається поетичне товариство «Бегонія»;

у дворі запашних трав придумують теми для віршів про хризантеми

Ми не будемо розповідати про те, як Баоюй після від'їзду Сян'юнь як і раніше веселився, гуляв в саду і захоплювався віршами, а повернемося до Цзя Чжен. З того дня як Юаньчунь відвідала рідних, він ще старанніше виконував свій службовий обов'язок, прагнучи віддячити государя за надану милість.

Государю були до душі прямий характер Цзя Чжена і його бездоганна репутація. І хоча посаду він отримав не в результаті державних іспитів, а у спадок, людиною він був високоосвіченою, і государ призначив його своїм повноважним посланцем по екзаменаційної частини, тим самим показавши, що піклується про висунення чесних і здібних людей.

Цзя Чжен благоговійно прийняв повеління государя, за допомогою ворожіння вибрав щасливий для від'їзду двадцятий день восьмого місяця, зробив жертвопринесення предкам, розпрощався з матінкою Цзя і відправився в шлях.

Про те, як проводжав його Баоюй і що робив в дорозі сам Цзя Чжен, розповідати немає потреби.

З від'їздом батька Баоюй відчув себе абсолютно вільним, цілими днями грав і пустував в саду Розкішних видовищ, нічим серйозним не займався, в загальному, так би мовити, дні і ночі заповнював порожнечею.

Одного разу його здолала нудьга і, щоб хоч трохи розважитись, він відвідав матінку Цзя, від неї побіг до пані Ван, але туга не проходила. Він повернувся в сад, але тільки було став переодягатися, як з'явилася Цуймо і подала йому листок кольорового паперу. Це був лист.

- Як же це я забув відвідати сестру Таньчунь! - Вигукнув Баоюй. - Дуже добре, що ти прийшла! Як себе почуває твоя панночка? Їй краще?

- Борошно абсолютно здорова, сьогодні навіть ліки не приймала, - відповіла Цуймо. - Виявляється, у неї була легка застуда.

Баоюй розгорнув лист. Ось що там було написано:

«Молодша сестра Таньчунь шанобливо повідомляє своєму другому старшому братові, що напередодні ввечері небо прояснилося і місяць був на рідкість яскрава, немов вмита дощем. Вже тричі перевернули водяний годинник, а я все не лягала, бродила біля паркану під покровом тунгового дерев, поки не змерзла від вітру і роси.

Нещодавно ви особисто потрудилися мене провідати, а потім надіслали мені зі служницею в подарунок плоди лічжі і лист, гідне пензля Чженьціна [261]. Хіба заслуговую я таких знаків уваги ?!

Повернувшись в кімнату, я схилилася над столом і раптом подумала про те, чому стародавні, живучи в світі, де все прагнули до слави і багатства, селилися біля підніжжя високих і пінних водоспадів.

Запрошуючи друзів з близьких і далеких місць, вони висмикували чеку і хапалися за голоблі [262]. Разом з однодумцями збирали поетичні суспільства і читали вірші. І хоча часом це бувало скороминущим захопленням, слава їх залишалася в століттях.

Ваша молодша сестра талантами не блищить, зате їй випало щастя жити серед струмочків і гірок і захоплюватися вишуканими віршами Лінь Дайюй і Сюе Баочай. На жаль! У нас на відкритих вітрі дворах і на місячних терасах не збираються знамениті поети. Але ж там, де «видніється прапор серед абрикосів», або біля струмка Персиков можна пити вино і складати вірші!

Хто сказав, що в прославленому поетичному суспільстві «Лотос» могли бути тільки чоловіки і що в товариство «Східні гори» не приймали жінок?

Якщо ви, незважаючи на глибокий сніг, удостоєний мене своїми відвідинами, я накажу прибрати в кімнатах і буду вас чекати.

Про що з повагою повідомляю ».

Закінчивши читати, Баоюй радісно заплескав у долоні і засміявся:

- Яка ж розумниця третя сестричка! Зараз побіжу до неї, і ми про все поговоримо!

Баоюй вискочив з кімнати, Цуймо послідувала за ним. Та тільки-но вони досягли альтанки Струмуючих ароматів, як Баоюй побачив Воротарка, яка поспішала назустріч теж з листом в руках.

- Вам послання від брата Цзя Юня, - наблизившись до Баоюю, сказала жінка. - Він велів довідатися про ваше здоров'я і чекає біля воріт.

Ось що було в листі:

«Нікчемний і нікчемний син Цзя Юнь шанобливо справляється про дорогоцінне здоров'я і бажаному спокої свого батька!

З тих пір як ви надали мені божеську милість, визнавши своїм сином, я дні і ночі думаю, як би висловити вам свою повагу і покірність. На жаль, такого випадку до цих пір не виявилося.

Нещодавно мені велено було закупити квіти і трави, і, на превеликий мій щастя, я познайомився з багатьма відомими садівниками і побував у багатьох знаменитих садах. Випадково дізнався, що існує досить рідкісний вид білої бегонії, роздобути яку важко. Але все ж мені вдалося дістати два горщика. Залиште їх для себе, якщо раніше вважаєте мене своїм сином!

Я не наважився особисто з'явитися, щоб не збентежити гуляють в саду панянок, адже погода стоїть дуже спекотна! Тому я і вирішив шанобливо впоратися про ваше здоров'я в листі.

Схиливши коліна, ваш син Цзя Юнь висловлює вам свою глибоку синівську шану ».

- Він що-небудь приніс? - З посмішкою запитав Баоюй у жінки.

- Два горщика з квітами, - відповіла та.

- Передай йому, - сказав Баоюй, - що я дуже вдячний за увагу, візьми квіти і віднеси в мою кімнату.

Коли Баоюй прийшов в кабінет Осінньої свіжості, там вже були Баочай, Дайюй, Інчунь і Січунь. Побачивши Баоюй, вони, голосно сміючись, вигукнули:

- Ще один завітав!

- Вважаю, що думка моя не так вже банальна, - сказала з посмішкою Таньчунь. - Знічев'я я написала кілька запрошень і просто не очікувала, що все з'являться на перший поклик.

- Шкода, що подібна думка тобі раніше не прийшла в голову, - скрикнув Баоюй. - Нам давно пора створити поетичний суспільство!

- Зараз ще не пізно, - заперечила Дайюй. - Так що можеш не журитися. Тільки створюйте суспільство без мене, я не наважуся в нього вступити.

- Якщо не ти, то хто ж насмілиться? - Запитала Інчунь.

- Справа ця важлива і серйозна, тому всі повинні прийняти в ньому участь, - зауважив Баоюй, - і нема чого приховувати і пручатися. Нехай кожен висловить свою думку, а ми все обговоримо. Почнемо з сестриці Баочай, потім сестриця Дайюй скаже.

- Не квапся, - перервала його Баочай, - Ще не всі зібралися.

Не встигла вона це сказати, як увійшла Лі Вань.

- Як чудово ви це придумали - створити поетичний суспільство! - Вигукнула вона. - Зізнатися, подібна ідея виникла у мене ще навесні, але я нічого нікому не сказала, тому що сама віршів писати не вмію. А потім забула про це. Якщо третя сестра згодна, я готова їй допомогти чим зможу.

- Раз вже ми вирішили створити поетичний суспільство, - значить, ми всі поети, - зауважила Дайюй, - і тому перш за все нам слід відмовитися від таких звернень один до одного, як «сестра», «сестриця», «дядько», «тітка ».

- Абсолютно вірно, - підтримала її Лі Вань. - Куди цікавіше вибрати собі псевдонім! Я, наприклад, хочу називатися Селянка з села пахуча рису.

- А я - Мешканка кабінету Осінньої свіжості, - підхопила Таньчунь.

- Мешканка, господиня - це якось неблагозвучно, - заперечив Баоюй, - і, мабуть, банально. Адже тут росте стільки утунов і бананів, добре б їх включити в псевдонім.

- Придумала, придумала! - Розсміялася Таньчунь. - Я найбільше люблю банани, так що називайте мене Гостя з-під банана.

- Чудово! Прекрасно! - Закричали всі дружно.

- Що ж, давайте швидше її привітаємо і візьмемося за вино! - Вигукнула Дайюй.

Ніхто не зрозумів, що вона має на увазі. Тоді Дайюй пояснила:

- У Чжуан-цзи говориться: «Листя бананів приховують оленя». Чи не порівнює чи себе Таньчунь з оленем, раз хоче називатися Гостею з-під банана? Хапайте її, зробимо з неї в'ялену оленину!

Всі розсміялися, а Таньчунь з посмішкою вимовила:

- Знову ти мене піддягаємо! Ну постривай, я і для тебе придумала відповідний псевдонім. Колись Ехуан і Нюйін окропили сльозами бамбук і він став плямистим. Такий бамбук називають і понині сянфей [263]. Сестричка Дайюй живе в павільйоні Річки Сяосян і часто ллє сльози, так що бамбук, який росте у неї на подвір'ї, скоро, мабуть, теж стане плямистим. Ось і давайте називати Дайюй Феєю річки Сяосян.

Всі голосно заплескали в долоні. Дайюй нічого не сказала. Тільки голову опустила.

- А я придумала псевдонім для сестри Баочай, - сказала Лі Вань, - всього з трьох слів.

- Який же? - З цікавістю запитали все хором.

- Царівна запашних трав, - з посмішкою відповіла Лі Вань. - Подобається вам?

- Чудово! - Відгукнулася Таньчунь.

- А у мене якою буде псевдонім? - Нетерпляче запитав Баоюй. - Придумайте скоріше!

- Давно придумали - Зайнятий нероба, - зі сміхом промовила Баочай.

- Можна залишити твоє старе прізвисько, - Повелитель Квітів Червоного грота, - запропонувала Лі Вань.

- Не варто, мабуть, - заперечив Баоюй. - Адже це було давно, ще в дитинстві.

- Я придумала для тебе прізвисько! - Заявила Баочай. - Бути може, воно грубувато, але тобі цілком підійде. Мало кому вдається в Піднебесній бути багатим і знатним і в той же час байдикувати. Я думала, це взагалі неможливо. Але, як не дивно, тобі вдалося. Тому ми будемо називати тебе Багатий і знатний нероба. Згоден?

- Занадто добре для мене! - З посмішкою вимовив Баоюй. - Втім, називайте як вам завгодно!

- Прізвище треба давати зі змістом, - втрутилася Дайюй. - Баоюй живе у дворі Насолоди пурпуром, ось і назвемо його Княжич, насолоджуйтеся пурпуром.

- Непогано, - погодилися інші.

- А як ми назвемо другу панянку Інчунь і четверту панночку Січунь? - Поцікавилася Лі Вань.

- Нам псевдонім не потрібен, - поспішила сказати Інчунь. - Адже ми не вміємо складати вірші.

- Неважливо, - заперечила Таньчунь, - псевдонім все одно потрібен.

- Інчунь живе на острові Водної каштанів, так що будемо називати її володаркою острова Водної каштанів, - запропонувала Баочай. - А Січунь, яка живе в павільйоні пахуча лотоса, - мешканки павільйону пахуча лотоса.

- От і добре, - промовила Лі Вань. - Я старший за вас усіх, і ви повинні мене слухатися. Нас в суспільстві сім чоловік, але я, друга панночка і четверта панянка не вміємо складати віршів, так що доведеться вам зробити нас розпорядницею.

- У всіх тепер є псевдоніми, а ти як і раніше називаєш їх панянками, - з посмішкою зауважила Таньчунь. - Давайте вмовимося за це штрафувати. А то, виходить, ми марно намагалися?

- Коли остаточно про все домовимося, тоді і складемо укладення про штрафи, - погодилася Лі Вань і сказала: - Збиратися будемо у мене, у мене просторо. І якщо ви, творці, не гребуєте простими, неосвіченими людьми, які не вміють складати віршів, дозвольте мені розпоряджатися пристроєм частувань. Може бути, спілкуючись з вами, що володіють тонким поетичним смаком, я теж навчуся писати вірші. Мені хотілося б стати на чолі суспільства, але одна я не впораюся, потрібні дві помічниці. Бажано, щоб це були Володарка острова Водної каштанів і Мешканка павільйону пахуча лотоса. Перша буде призначати теми для віршів і задавати рими, друга - вести необхідні записи і стежити за порядком. Це не означає, що нам забороняється складати вірші. Якщо тема нескладна і легкі рими, ми, мабуть, теж складемо кілька рядків. Решті ж складати вірші обов'язково. Таке моє пропозицію, якщо ви зі мною не згодні, я не смію наполягати.

Інчунь і Січунь були байдужі до віршів, до того ж вони боялися при таких талантах, як Сюе Баочай і Лінь Дайюй, і тому з радістю погодилися з Лі Вань, сказавши:

- Ти права!

Таньчунь і інші дівчата здогадалися, в чому справа, і заперечувати не стали.

- Гаразд, - сказала наостанок Таньчунь. - Тільки забавно, що створити суспільство придумала я, а ви будете мною розпоряджатися!

- Давайте сходимо в село пахуча рису, - запропонував Баоюй.

- Вічно ти поспішаєш! - З докором сказала Лі Вань. - Треба раніше домовитися, а вже потім я вас запрошу.

- А як часто ми будемо збиратися? - Запитала Баочай.

- Разів два-три на місяць цілком достатньо, - зауважила Таньчунь. - Найчастіше нецікаво.

- Вірно, - підтримала її Баочай. - Тільки бути все повинні обов'язково, в будь-яку погоду. Якщо ж на кого-небудь раптом знайде натхнення, можна про це сказати і запросити всіх до себе, не чекаючи наміченого дня. Це буде навіть цікаво!

- Дуже цікаво, - погодилися всі.

- Оскільки мені першою прийшла в голову думка створити суспільство, то і право першої влаштувати частування належить мені, - заявила Таньчунь.

- В такому разі відкриття суспільства призначаємо на завтра, - запропонувала Лі Вань і звернулася до Таньчунь:

- Згодна?

- Давайте це зробимо прямо зараз, - сказала Таньчунь. - Ти задаси тему для віршів, Володарка острова Водної каштанів задасть рими, а Мешканка павільйону пахуча лотоса буде стежити за порядком.

- А по-моєму, несправедливо, щоб ставив тему і рими хтось один, - зауважила Інчунь. - Найкраще тягнути жереб.

- По дорозі сюди я бачила, як в сад принесли два горщика з дуже красивою білою бегонією, - сказала Лі Вань. - Чому б нам не скласти про неї вірші?

- Так адже її ніхто не бачив! - Запротестувала Інчунь.

- Всі знають, яка вона, біла бегонія, - заперечила Баочай. - Навіщо ж на неї дивитися? Стародавні складали вірші в хвилини натхнення і не завжди писали про те, що бачили в даний момент. Інакше у нас не було б так багато чудових віршів.

- В такому разі я задам рими, - поступилася Інчунь.

Вона взяла з полиці томик віршів, розкрила навмання, показала всім чотиривірш з семісловних рядком і заявила, що всі повинні писати такі вірші. Потім вона звернулася до однієї з служниць:

- Назви перше що прийшло тобі в голову слово.

Дівчина стояла, притулившись до дверей, і не замислюючись випалила: «Біля дверей».

- Отже, перше поняття - «двері», - сказала Інчунь. - Воно за своїм звучанням потрапляє в тринадцятий розділ. У наших віршах двері повинна бути згадана в першому рядку.

Вона зажадала шкатулку з картками рим, витягла з неї тринадцятий скриньку ...

- Попалися слова, які дуже важко поєднуються, - зауважив Баоюй.

Тим часом Шишу приготувала чотири кисті і чотири листи паперу і подала кожному. Всі стали складати вірші, одна лише Дайюй як ні в чому не бувало грала листям утуна, милувалася осіннім пейзажем і жартувала зі служницями.

Однією з служниць Таньчунь наказала запалити запашну паличку «аромат солодкого сну». Ця паличка, довжиною в три цуня і товщиною з звичайний гніт, горіла досить швидко, і за цей час потрібно було написати вірш; хто не встигне, того штрафують.

Таньчунь склала перша, записала, підправила і передала Інчунь.

- Царівна запашних трав, у тебе готове? - Запитала вона у Баочай.

- Готово щось готове, але, здається, погано вийшло, - відгукнулася та.

Баоюй, заклавши руки за спину, повільно походжав по терасі. Раптом він звернувся до Дайюй:

- Чула? У них вже готово!

- За мене не турбуйся, - відгукнулася Дайюй.

Баоюй зауважив, що Баочай встигла начисто переписати свої вірші, і вигукнув:

- От біда! Від запашного палички залишився всього цунь, а у мене лише чотири рядки!

І він знову звернувся до Дайюй:

- Паличка ось-ось зітліє! Поспішай!

Дайюй пропустила його слова повз вуха.

- Гаразд, не буду тебе чекати, - сказав нарешті Баоюй. - Треба записати, подивлюся, що вийшло.

Він підійшов до столу, взяв кисть і почав писати.

- Приступаємо до читання! - Оголосила Лі Вань. - Хто не встиг, кінчайте, не те оштрафуємо.

- Селянка з села пахуча рису не вміє писати віршів, зате вона добре їх читає, - зауважив Баоюй, - до того ж вона сама справедлива з нас, тому давайте домовимося приймати всі її зауваження.

Дівчата закивали на знак згоди.

Першими Лі Вань прочитала вірші Таньчунь.

Глава тридцять шоста |  Славлю білу бегонію
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати