Головна

Глава двадцять шоста |  Глава двадцять сьома |  Глава двадцять восьма |  Розділ двадцять дев'ятий |  Розділ тридцятий |  Розділ тридцять перший |  Розділ тридцять другий |  Розділ тридцять третій |  Розділ тридцять четвертий |  вірш третій |

Глава тридцять шоста

1.  Глава двадцять шоста
  2.  Глава двадцять шоста
  3.  Глава двадцять шоста
  4.  Глава двадцять шоста
  5.  Глава двадцять шоста
  6.  Глава двадцять шоста
  7.  Глава двадцять шоста

Вишивати качок-неразлучніц Баочай чує від сплячого віщі слова;

пізнав волю долі у дворі Грушевого аромату осягає таємні почуття дівчинки-актриси

Безмірна була радість матінки Цзя і пані Ван, коли вони побачили, що Баоюй поправляється. Однак матінка Цзя побоювалася, як би Цзя Чжен знову не надумав покликати Баоюй, а тому покарала його старшому слузі:

- Якщо прийде який-небудь гість і пан Цзя Чжен велить тобі покликати Баоюй, скажи панові, що Баоюй ще слабкий і зможе ходити лише через кілька місяців, до того ж положення його зірки поки несприятливо, тому він повинен здійснювати жертвопринесення і ні з ким із жалобного не зустрічатися. Лише коли настане дев'ятий місяць, Баоюй зможе вийти з саду.

Те ж саме матінка Цзя покарала Сіжень і веліла їй передати Баоюю, щоб не турбувався.

Баоюй, почувши це, дуже зрадів. Розмовляти з чиновниками для нього було сущим мукою, високі шапки і парадні одягу він ненавидів, так само як привітання, похорони та інші церемонії. Він тепер не зустрічався ні з друзями, ні з родичами, навіть батьків не завжди відвідував вранці і ввечері, як це належить. Цілими днями Баоюй гуляв, грав, лежав або сидів в саду, тільки рано вранці відвідував матінку Цзя і пані Ван, а потім вдавався неробства, затівав гри зі служницями, жартував і сміявся з ними. Коли ж Баочай або ще хто-небудь приймався його повчати, сердився:

- Така чиста, непорочна дівчинка, а скільки в ній честолюбства і брехні! Як у завзятого стяжателя або казнокрада! Це все вигадки предків для дурнів нащадків, ніби ви скромні й лагідні! Не думав я, що настане час, коли мешканки яшмових покоїв і розписних палат стануть настільки лицемірні! Адже це суперечить чеснотам Неба і Землі, які дали людям розум і створюють все прекрасне в світі!

Скінчилося тим, що на Баоюй махнули рукою і не заводили з ним серйозних розмов. Тільки Дайюй його розуміла, ніколи не вмовляла зробити кар'єру і домогтися слави, за що Баоюй ставився до неї з глибокою повагою.

Але залишимо поки Баоюй і розповімо про Фенцзе. Після смерті Цзіньчуань вона стала помічати, що кілька слуг і служниць щодня є до неї, справляються про здоров'я, всіляко лестять, приносять подарунки, і в душі у неї зародилися підозри. Але зрозуміти, в чому справа, вона не могла і одного разу, коли в черговий раз їй принесли подарунки, ввечері, залишившись наодинці з Пін'ер, запитала:

- Не знаєш, що все це означає?

- Чи ви не здогадуєтеся? - Усміхнулася Пін'ер. - Адже їх дочки напевно служать у пані Ван! Пані належить мати чотирьох служниць, яким платять за цілою Ляну срібла на місяць, в той час як інші служниці отримують всього по кілька сот мідних монет! Однією з цих чотирьох служниць була Цзіньчуань, і кожна з цих жінок мріє влаштувати свою доньку на її місце!

- Так, так, ти права! - Погодилася Фенцзе. - Воістину людям невідомо почуття міри. Дочки їх отримують цілком пристойно, та й робота легка. Так ні, їм все мало! Подумати тільки, на яку хитрість пішли! Адже не багачки, щоб витрачатися на подарунки. Але я їх навчу. Від подарунків відмовлятися не буду, а поступлю, як вважатиму за потрібне.

Фенцзе ні слова не сказала про це пані Ван, як і раніше приймала подарунки і тягнула час.

Але в один прекрасний день, коли до пані Ван прийшли тітонька Сюе, Баочай, Дайюй і інші сестри, щоб поласувати кавуном, Фенцзе скористалася нагодою і сказала:

- Чи не стало Цзіньчуань, і у вас тепер не вистачає однієї служниці, пані! Якщо ви вже підібрали собі кого-небудь з дівчат, скажіть мені, і з наступного місяця їй виплачуватимуть покладене платню.

- Не розумію, навіщо так багато служниць? - Знизала плечима пані Ван. - Я тобі вже казала, що пора змінити цей звичай. Мені цілком достатньо тих служниць, які є.

- Відверто кажучи, ви маєте рацію, пані, - погодилася Фенцзе, - але тільки звичай цей старовинний. І якщо інші, молодші, мають двох служниць, то що говорити про вас, пані! А платню в один лян не така велика, на ньому не зекономиш.

- Мабуть, - кивнула пані Ван. - Але нехай тоді ці гроші дістануться Юйчуань, служниць мені більше не потрібно, а їй можна платити подвійне платню, це буде цілком справедливо, якщо вже з її старшою сестрою сталося таке нещастя.

Фенцзе шанобливо кивнула і повернулася до Юйчуань:

- Вітаю тебе!

Юйчуань низько вклонилася пані Ван.

- Скажи мені, - знову звернулася пані Ван до Фенцзе, - скільки видають на місяць наложниць Чжао і Чжоу?

- Як годиться - по два Ляна, - відповіла Фенцзе. - І ще наложниця Чжао отримує два Ляна на Цзя Хуаня. Всього чотири Ляна та чотири зв'язки мідних монет.

- Це точно? - Поцікавилась пані Ван. - І платять їм акуратно?

- Зрозуміло, - не без подиву вимовила Фенцзе.

- Справа в тому, що недавно дехто скаржився, ніби йому недодали зв'язку монет, - відповіла пані Ван. - Що там сталося, не знаєш?

- Служниця, які перебувають при наложниць, раніше платили одну в'язку мідних монет на місяць, - пояснила Фенцзе. - Але з минулого року стали платити менше, всього по п'ятсот монет, так що на кожній із служниць економлять зв'язку монет. Я в цьому не винна, готова була б зі своїх грошей доплачувати. Що отримую на них, все віддаю, собі нічого не залишаю. Додати або відняти платню по своїй волі я не можу. Просила не збавляти, отримала відмову. На тому все і скінчилося. Платня я віддаю служниць з рук в руки, не затримуючи ні на день. Згадайте, пані, що й колись, коли вони отримували платню із загальної скарбниці, рідкісний місяць обходилося без скарг.

Пані Ван подумала і запитала:

- А скільки служниць у старій пані отримують по одному Ляну?

- Вісім. Вірніше, сім, тому що восьма - Сіжень.

- Так-так, - кивнула пані Ван. - Адже у Баоюй немає жодної служниці, якої належало б платню в один лян. Сіжень і зараз числиться служницею старої пані.

- Так, саме так, вона просто віддана в служіння Баоюю, - підтакнула Фенцзе. - Тому платити їй менше не можна. Ось якби стара пані взяла собі ще служницю, тоді інша справа. Найсправедливіше дати ще одну служницю Цзя Хуан, тоді не доведеться зменшувати платню Сіжень. Цінвень, Шеюе і ще п'ять старших служниць отримують в місяць по одній зв'язці в тисячу монет, а Цзяхуей і сім молодших служниць - по п'ятсот мідних монет. Така воля старої пані, і обурюватися ніхто не має права.

- Ви тільки послухайте, як говорить ця дівчинка! - Вигукнула тітонька Сюе. - Слова з неї сиплються, як горіхи з перевернутої вози! І розрахунки у неї ясні, і доводи розумні!

- А ви думали, тітонька, я можу помилитися? - Запитала Фенцзе.

- Що ти! Що ти! Хіба ти коли-небудь помилялася? - Вигукнула тітонька Сюе. - Мені просто хочеться, щоб ти говорила спокійніше і берегла свої сили!

Фенцзе ледь не пирснула зо сміху, але стрималася і продовжувала уважно слухати пані Ван.

А пані Ван після певних роздумів вимовила:

- Завтра ж вибери служницю для старої пані, і нехай їй платять, як до сих пір платили Сіжень. А Сіжень буде отримувати по два Ляна срібла і по одній зв'язці монет з моїх двадцяти Лянова. Все інше нехай їй видають нарівні з наложницями Чжао і Чжоу, тільки не з загальної казни, а за мій рахунок.

- Ви чули? - Вигукнула Фенцзе, звертаючись до тітоньки Сюе. - Адже я те ж саме говорила! Так що все виходить по-моєму.

- І це справедливо, - сказала тітонька Сюе. - Не кажучи вже про зовнішність Сіжень, такий характер, вчинки і поводження з людьми тепер справді рідкість!

- Усім вам добре відомі гідності Сіжень, - крізь сльози промовила пані Ван. - Баоюю з нею не зрівнятися. Щастя його, якщо Сіжень буде і далі йому служити!

- У такому разі, навіщо їй таїтися, адже вона може з завтрашнього дня перейти жити до Баоюю, - зауважила Фенцзе.

- Мабуть, не варто, - заперечила пані Ван. - Баоюй занадто молодий, та й батько неслухняний. І ось ще що. Поки Сіжень служниця, Баоюй її слухається, хоча звертається з нею вільно. А стане вона наложницею, не наважиться йому перечити. Рочки два-три треба почекати, а там подивимося.

Розмовляти більше не було про що, і Фенцзе, поклонившись пані Ван, вийшла з кімнати. На терасі її чекали економки, щоб доповісти про справи. Як тільки вона з'явилася, як вони підійшли і запитали:

- Про що це ви так довго розмовляли з пані? Напевно, втомилися!

Фенцзе нічого не відповіла, закатала рукава і зупинилася на порозі, зауваживши:

- Тут прохолодніше, я постою трохи, хай вітерцем обдует. - Вона помовчала і додала: - Вам здалося, ніби я занадто довго розмовляла з пані? А що б ви стали робити на моєму місці, якби пані раптом згадала все справи за останні двісті років і зажадала пояснень?

Вона знову зробила паузу і, холодно посміхнувшись, продовжувала:

- Доведеться тепер бути суворіше! Нехай скаржаться на мене пані, я не боюся! Нічого ці розпусні і балакучі баби не доб'ються! Служниць збавили платню, а я, бачте, винна! А подумали вони про те, чи гідні мати трьох служниць ?!

Так, сердячись і лаючись, Фенцзе вирушила до матінки Цзя. Але про це ми розповідати не будемо.

Тим часом тітонька Сюе, Баочай і інші, покінчивши з кавуном, попрощалися з матінкою Цзя і розійшлися. Баочай і Дайюй вирушили в сад. По дорозі Баочай намагалася умовити Дайюй зайти в павільйон пахуча лотоса, але Дайюй відмовилася, пославшись на те, що їй треба купатися.

Дайюй пішла до себе, і Баочай продовжувала шлях одна. Вона зайшла було у двір Насолоди пурпуром, щоб поговорити з Баоюй і розсіяти дрімоту, але там панувала мертва тиша, навіть два журавля під бананами, здавалося, спали. Баочай минула галерею, увійшла в будинок і побачила, що в передпокої сплять на ліжку покотом служниці.

Обігнувши ширму, Баочай увійшла в кімнати Баоюй. Він теж спав, а біля нього сиділа з вишивання Сіжень. Поруч з нею лежала мухогонка з лосиного хвоста з ручкою з кістки носорога.

- Надто ти турботлива! - Засміялася Баочай, підходячи до Сіжень. - Навіщо тобі мухогонка ?! Невже в кімнату можуть пробратися мухи і комарі?

Сіжень здригнулася від несподіванки, але, побачивши Баочай, поклала вишивання на коліна і з посмішкою тихо сказала:

- Як ви мене налякали, панночка! Звичайно, я і сама знаю, що через густу серпанок ні комарі, ні мухи не проникнуть. Але мошкара якось пролазить! Я було задрімала і раптом відчуваю, хтось мене вкусив, та так боляче, як мураха!

- Нічого дивного! - Зауважила Баочай. - За будинком річка, на березі пахнуть квіти. В кімнаті пахне парфумами. А комахи зазвичай водяться серед квітів і летять на запах. Хіба ти не знаєш?

Баочай подивилася на вишивання в руках Сіжень. Це був начеревник з білого шовку на червоній підкладці, Сіжень вишила на ньому качку і селезня серед лотосів. Лотоси були червоні, листя темно-зелені, а качки строкаті.

- Ай-я! - Вигукнула Баочай. - Яка краса! Але чи варто витрачати час на дрібниці? Для кого ж це?

Сіжень приклала пальця до губ і вказала на сплячого Баоюй.

- Навіщо йому? - Засміялася Баочай. - Адже він уже дорослий!

- Саме тому, що це йому не потрібно, я і вишиваю так ретельно, - пояснила Сіжень. - Якщо сподобається, він, може бути, і одягне. Зараз дуже жарко, а він спить неспокійно, тому зайва одяг не завадить. Тоді нехай собі розкривається! Ви говорите, я витратила багато часу, але це ще що! Бачили б ви, який начеревник на ньому зараз!

- До чого ж ти терпляча! - Вигукнула Баочай.

Сіжень засміялася і сказала:

- Так напрацювалась, що спину ломить. Може бути, подбайте за ним, панночка, а я трохи пройдуся?

- Добре! - Погодилася Баочай, і Сіжень вийшла.

Захоплена вишивкою, Баочай не подумала про те, що залишається наодинці з Баоюй. Дівчина сіла на місце Сіжень і знову почала розглядати візерунок. Вишивка була до того хороша, що Баочай не втрималася, взяла голку і почала вишивати.

У цей же самий час Дайюй зустрілася з Сян'юнь і вмовила її піти привітати Сіжень. Але у дворі Насолоди пурпуром стояла тиша і всі спали. Тоді Сян'юнь вирішила пошукати Сіжень у флігелі, а Дайюй підійшла до вікна і крізь тонкий шовк побачила сплячого Баоюй в рожевої з сріблястим відливом сорочці, біля нього - Баочай з вишивання в руках, а поруч з нею - мухогонку.

Приголомшена Дайюй поспішила сховатися. Потім поманила до себе Сян'юнь і, затиснувши рукою рот, щоб не розсміятися, показала їй на вікно. Охоплена цікавістю, Сян'юнь заглянула в кімнату і вже готова була розреготатися, але тут згадала, як завжди ласкава з нею Баочай і як любить Дайюй засуджувати інших і злословити. Тому вона смикнула Дайюй за рукав і сказала:

- Зовсім забула! Сіжень говорила, що нині в полудень піде на ставок прати. Підемо туди!

Дайюй все зрозуміла, але не подала виду і пішла за Сян'юнь.

Ледь встигла Баочай вишити кілька пелюсток, як Баоюй заворушився і став уві сні бурмотіти:

- Хіба можна вірити цим буддійським і даоських монахів? Вигадали, ніби яшма і золото призначені одне для одного долею? Ні! Долею пов'язані тільки камінь і дерево!

Баочай замислилася було, але тут з'явилася Сіжень.

- Ще не прокинувся? - Запитала вона.

Баочай похитала головою.

- Я тільки що зустріла панянок Дайюй і Сян'юнь, - сказала Сіжень. - Вони не заходили сюди?

- Ні, не бачила, - відповіла Баочай. - А що вони тобі сказали?

- Нічого особливого, - відповіла Сіжень, мимоволі зніяковівши. - Просто так, пожартували!

- На цей раз вони не жартували, - заперечила Баочай. - Я хотіла тобі дещо розповісти, але ти відразу пішла.

У цей момент з'явилася служниця і сказала Сіжень, що її кличе Фенцзе.

- Це якраз у тій справі, - сказала Баочай і разом з Сіжень і двома служницями покинула двір Насолоди пурпуром. Від Фенцзе Сіжень почула те, що їй збиралася сказати Баочай. Ще Фенцзе попередила, що дякувати потрібно тільки пані Ван і що до матінки Цзя не треба йти, чим поставила Сіжень в незручне становище.

Побувавши у пані Ван, Сіжень повернулася у двір Насолоди пурпуром. Баоюй вже прокинувся і, дізнавшись, навіщо ходила Сіжень до пані Ван, не міг приховати свою радість.

- Вже тепер-то ти не поїдеш додому! - Сміючись, сказав він. - Пам'ятаєш, ти казала якось, коли повернулася з дому, ніби жити тут тобі не під силу і старший брат збирається тебе викупити. Все це ти придумала, щоб полякати мене! Подивимося, хто тепер наважиться тебе забрати.

- Не базікай дурниць, - усміхнулася Сіжень. - Я належу не тобі, а твоїй бабусі, і якщо захочу піти, питатися буду не в тебе, а у неї!

- Нехай так, - погодився Баоюй, - а тобі байдуже, що подумають люди, якщо ти попросиш тебе відпустити? Адже все вважатимуть, що це через мого поганого характеру!

- Як ?! - Вигукнула Сіжень. - Невже ти думаєш, що я здатна служити людині низького і поганого? Так я швидше помру! Адже ніхто не живе більше ста років, то вже краще зі всім разом покінчити, щоб не бачити нічого і не чути!

- Досить, досить! - Скрикнув Баоюй, затискаючи їй рот рукою. - Навіщо ти так говориш?!

Сіжень знала, що лестощів Баоюй не терпить. Але їй було відомо і те, що щирі, що йдуть від душі слова теж змушують його страждати, тому вона каялася в своїй необачності. Щоб якось загладити провину, Сіжень заговорила про весняному вітрі, про осінню місяці, про пудрі і рум'янах, про красу дівчат - в загальному, про все, що було особливо дорого Баоюю. Ненароком вона раптом знову згадала про смерть, але тут же спохопилася і замовкла, причому на самому цікавому місці, і Баоюй з посмішкою сказав:

- Все вмирають! Але вмирати треба гідно. А ці сивочолі нерозумні і твердять про те, що великим чоловіком можна стати, лише дотримуючись правило: «Сановник гине, докоряючи государя, військовий вмирає, борючись з ворогом». Їм і на думку не спадає, що тільки дурний государ страчує сміливих сановників. Якщо ж все сановники стануть жертвувати життям лише заради того, щоб прославитися, що буде робити государ? У бою можна загинути тільки під час війни, але що станеться з державою, якщо, мріючи про славу, все відразу захочуть померти?

- У давні часи вмирали лише в тих випадках, коли іншого виходу не було! - Перебила його Сіжень.

- Але ж може статися, що полководець недалекоглядний і мало що тямить у ратній справі і тому гине? - Заперечив Баоюй. - Це ти теж називаєш безвихідним становищем? І вже ніяк не можна порівнювати сановника з військовим. Він завчить напам'ять одну-дві книги і починає всіх і вся викривати, лізе до государя з дурними, марними радами, намагається здобути собі славу відданого і доблесного, а коли його ставлять на місце, обурюється і врешті-решт сам накликає на себе загибель. Невже і це безвихідь? Таким людям варто було б пам'ятати, що государю влада дана самим Небом, а раз так, значить, він - муж досконалий. Готові віддати життя заради слави не збагнули, у чому борг підданого перед государем. Якби мені, наприклад, випало щастя померти на ваших очах і річка забрала моє тіло в невідомі краї, куди і птахи не залітають, прах мій розвіяв би вітер, а душа більше не відродилася, - мою смерть можна було б вважати своєчасною.

Сіжень здалося, що Баоюй збожеволів або марить. Вона нічого не сказала і, пославшись на втому, поспішила піти. Баоюй незабаром заснув. А на наступний день навіть не згадав про те, що говорив напередодні.

Одного разу Баоюю, якому давно вже набридло блукати по саду, пригадалася арія з п'єси «Піоновий альтанка», він двічі її прочитав, але залишився незадоволений. Йому не раз доводилося чути, що серед дванадцяти дівчаток-актрис, які живуть в саду Грушевого аромату, є одна на ім'я Лінгуань на ролях молодих героїнь, яка співає краще за своїх подруг. І Баоюй відправився в сад Грушевого аромату. Там, у дворі, він побачив Баогуань і Юйгуань. Вони з посмішкою кинулися йому назустріч і запропонували сісти.

- Ви не знаєте, де Лінгуань? - Запитав Баоюй.

- У себе, - відповіли дівчатка.

Коли Баоюй увійшов, Лінгуань лежала на подушках і навіть не поворухнулася при його появі.

Баоюй, що виріс серед дівчаток, безцеремонно сів поруч з нею і попросив заспівати арію «У повітрі в ясний безхмарний день паморочиться вербовий пух». Але, проти його очікувань, дівчинка відсунулася подалі і сердито заявила:

- Не можу, охрипла. Нещодавно сама пані за нами надсилала, а я все одно не стала співати!

Лінгуань випросталася і села. Тільки зараз Баоюй дізнався в ній ту саму дівчинку, яка нещодавно в саду під кущем креслила на землі ієрогліф «цян» - троянда.

Збентежений настільки безцеремонним поводженням, Баоюй почервонів і, лаючи себе за боязкість, покинув кімнату. Баогуань кинулася до нього з розпитуваннями, і Баоюй розповів все як було.

- Не звертайте уваги, - розсміялася Баогуань. - Зараз прийде пан Цзя Цян - вже он-то змусить її заспівати!

- А де він? - Запитав Баоюй, у якого від цих слів на душі стало тоскно.

- Не знаю, - відповіла Баогуань. - Пішов, напевно, виконувати черговий каприз Лінгуань.

Спантеличений, Баоюй постояв трохи і незабаром побачив Цзя Цяна. В руках у нього була клітка з невеликим помостом всередині зразок сцени, а на помості - пташка. З веселим видом, дуже задоволений, Цзя Цян поспішав до Лінгуань, але, побачивши Баоюй, зупинився.

- Що це за пташка? - Запитав Баоюй.

- «Яшмовий чубчик», - з посмішкою відповів Цзя Цян. - Вона вчений, вміє тримати в дзьобі прапорець і робити різні фокуси.

- Скільки ти за неї заплатив?

- Один лян і вісім цяней срібла.

Цзя Цян попросив Баоюй посидіти, а сам пішов до Лінгуань.

Баоюй, розбирається цікавістю, відразу забув про мету свого приходу і обережно наблизився до дверей.

- Дивись, що я тобі приніс! - Сказав Цзя Цян, звертаючись до Лінгуань.

Дівчинка підвелася на подушці.

- Будеш тепер грати з цією пташкою. Все веселіше! Зараз побачиш, які штуки вона виробляє.

Він взяв жменьку зерна і показав пташці. Та схопилася на поміст, почала смішно стрибати і розмахувати прапорцем. Прибігли інші дівчатка-актриси і так і покотилися зо сміху, але Лінгуань як і раніше залишалася похмурою, раз-другий посміхнулася і знову опустилася на подушки.

На питання Цзя Цяна, чи сподобалася їй пташка, Лінгуань в серцях відповіла:

- Мало того, що нас тримають в цій в'язниці і вчать кривлятися, так ти ще притягнув птицю, яка теж кривляється! Немов у насмішку над нами! Щоб ми зрозуміли, хто ми такі!

- Ох, і дурень же я! - Вигукнув Цзя Цян. - Витратив майже два Ляна срібла, щоб тебе хоч трохи розважити! А ти он про що говориш! Гаразд! Випущу пташку на волю, не сердься тільки!

Він випустив пташку, а клітку зламав.

- Птах, звичайно, не людина, а й у неї є своє гніздечко, навіщо ж перетворювати її в дурну забаву ?! Сьогодні я знову кашляла кров'ю, і пані веліла покликати лікаря, а ти кудись пропав. Виявляється, побіг за якийсь пташкою, щоб посміятися з мене! Нікому я тут не потрібна, ніхто про мене не піклується! Я навіть рада, що захворіла!

- Адже зовсім недавно я говорив з доктором! - Став виправдовуватися Цзя Цян. - Він сказав, що нічого серйозного у тебе немає, приймеш раз-другий ліки, і все пройде. Хто міг подумати, що ти знову почнеш кашляти? Я миттю збігаю за доктором!

І Цзя Цян кинувся до дверей.

- Стривай! - Зупинила його Лінгуань. - Якщо будеш бігати по такій спеці - збільшує, навіщо мені тоді доктор?

Тільки зараз Баоюй зрозумів, чому Лінгуань креслила на землі ієрогліф «цян», і приголомшений кинувся геть.

Цзя Цян, поглинений думками про Лінгуань, навіть не помітив його відходу. Баоюй проводили дівчинки.

Охоплений сумнівами, Баоюй повернувся у двір Насолоди пурпуром і там побачив Дайюй і Сіжень, вони про щось розмовляли.

- Все, що я сказав тобі вчора ввечері, - дурниця, - тільки-но переступивши поріг, заявив він Сіжень. - Недарма батько вважає мене дурнем і йолопом! Я мріяв потонути в річці ваших сліз! Яка безглуздість! Ні, ваші сльози належать вам, а не мені! Так що оплакуйте кого хочете!

Розмова напередодні Сіжень сприйняла як жарт і вже встигла забути, тому сказала, сміючись:

- Та ти й справді збожеволів!

Баоюй промовчав. Тільки зараз він зрозумів, що кожен дбає лише про власну долю, і з цього дня, скрушно зітхаючи, думав:

«Хто ж покропить сльозами мою могилу?»

Тим часом Дайюй, помітивши, що Баоюй несповна розуму, вирішила, що це знову якась мара, і як ні в чому не бувало сказала:

- Я тільки що від твоєї матінки, виявляється, завтра день народження тітоньки Сюе. Мені веліли дізнатися, чи збираєшся ти до неї в гості. Якщо збираєшся, попередь матінку!

- Я не був навіть у старшого пана Цзя Ше в день його народження, навіщо ж мені ходити до тітоньки? Я взагалі не хочу, щоб мене хто-небудь бачив. Та й як в таку спеку одягати вихідний костюм? Ні, ні за що не піду! Думаю, тітонька не розсердився.

- Як ти можеш так говорити? - Вигукнула Сіжень. - Тітонька і живе недалеко, і по спорідненості тобі ближче, ніж старший пан. Що вона подумає, якщо ти не прийдеш її привітати? А боїшся спеки, встань раніше, привітай її, випий там чаю і повертайся додому! Все ж краще, ніж зовсім піти.

- Так Так! - Зі сміхом вигукнула Дайюй, не давши Баоюю рота розкрити. - Ти неодмінно повинен відвідати сестру Баочай, хоча б за те, що вона відганяла від тебе комарів.

- Яких комарів? - Запитав здивований Баоюй.

Сіжень йому розповіла, як напередодні вдень він заснув, а вона попросила панночку Баочай побути з ним трохи.

- Даремно ти це зробила! - Докірливо похитав головою Баоюй. - Стільки злих язиків навколо! Неодмінно піду завтра!

Поки відбувалася ця розмова, з'явилася Сян'юнь, за нею прислали з дому, і вона прийшла попрощатися. Баоюй і Дайюй вскочили і запропонували їй сісти, але вона відмовилася, і їм обом нічого не залишалося, як її проводити. Сян'юнь ледь стримувала сльози, але плакати і скаржитися на свою гірку долю соромилася.

Прийшла Баочай, Сян'юнь стало ще важче, і вона зволікала з від'їздом. Однак Баочай, знаючи, що служниці розкажуть про все тітці і та розгнівається, почала її квапити. Сян'юнь проводили до других воріт,

Баоюй хотів йти далі, але Сян'юнь запротестувала. Вона покликала його до себе і шепнула на вухо:

- Якщо бабуся про мене забуде, нагадай, щоб як-небудь знову прислала за мною.

Баоюй кивнув.

Після від'їзду Сян'юнь все повернулися в сад.

Якщо хочете дізнатися, що сталося далі, прочитайте наступний розділ.

Розділ тридцять п'ятий |  Глава тридцять сьома
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати