Головна

Про те, чим ночі зимові помітні |  Глава двадцять четверта |  Розділ двадцять п'ятий |  Глава двадцять шоста |  Глава двадцять сьома |  Глава двадцять восьма |  Розділ двадцять дев'ятий |  Розділ тридцятий |  Розділ тридцять перший |  Розділ тридцять другий |

Розділ тридцять четвертий

1.  Глава 5: Третя і четверта суворість архієрея з Сервієм
  2.  Глава двадцять четверта
  3.  Глава двадцять четверта
  4.  Глава двадцять четверта
  5.  Глава двадцять четверта
  6.  Глава двадцять четверта
  7.  Глава двадцять четверта

Почуття, укладену в почутті, засмучує молодшу сестру;

помилка, укладена в помилку, переконує старшого брата

Отже, матінка Цзя і пані Ван пішли. Тоді Сіжень села на ліжко до Баоюю і зі сльозами на очах запитала:

- За що тебе так побили?

- Ну що ти питаєш? - Зітхнув Баоюй. - Все за той же! Ой, як боляче! Глянь, що там у мене на спині!

Сіжень стала обережно знімати з нього сорочку. Варто було Баоюю охнуть, як той, завмерши. Минуло багато часу, перш ніж вона нарешті розділу його.

- Про Небо! - Вигукнула Сіжень, побачивши, що і спина і ноги Баоюй суцільно в синцях і саднах. - Яка жорстокість! - Вона не переставала ахати, примовляючи: - Слухався б мене, нічого не сталося б! Щастя ще, що кістки цілі! А то залишився б калікою!

З'явилася служниця і доповіла:

- Прийшла панянка Баочай.

Сіжень швидко накрила Баоюй ковдрою. У той же момент на порозі з'явилася Баочай. Вона принесла пілюлю і сказала Сіжень:

- Ось, візьми. На ніч розмішати її з вином і зробиш примочки, синці швидко пройдуть!

Вона простягла пігулку Сіжень і з посмішкою запитала брата:

- Як ти себе почуваєш?

- Трохи краще, - відповів Баоюй, подякував сестру і запросив сісти.

Баочай помітила, що очі його, проти звичаю, широко відкриті і тримається він спокійніше, ніж завжди.

- Треба було слухатися, тоді не сталося б такого нещастя! - Похитавши головою, зітхнувши вимовила Баочай. - А як засмучені бабуся і матінка, та й ми всі ...

Баочай осіклася, опустила очі і густо почервоніла.

Баоюй вловив в її промовах щирість і глибокий сенс. Баочай нічого більше не сказала, так і сиділа, похнюпившись, ледве стримуючи сльози, мнучи пояс. Не передати словами боязкість, зніяковілість, жалість, які відбилися на її обличчі!

Баоюй був такий зворушений, що забув про власні страждання і подумав:

«Мені довелося витерпіти лише кілька кийових ударів, а все так шкодують мене, так хвилюються! Немає межі моєї вдячності і поваги до них! Моя смерть була б для них справжнім горем! Але заради них я готовий без жалю віддати життя і разом покінчити з усіма мирськими турботами ».

Із задуми Баоюй вивів голос Баочай, яка звернулася до Сіжень:

- Не знаєш, за що батько його покарав?

Сіжень потихеньку розповіла їй все, що повідомив Беймін.

Тільки зараз Баоюй дізнався, що це Цзя Хуань пожалівся батьку. Але варто було Сіжень обмовитися про Сюе Пане, як він поспішив втрутитися.

- Не вигадуй! Старший брат Сюе Пань не міг так вчинити! - Сказав Баоюй, побоюючись, як би Баочай не образилася, і Баочай відразу це зрозуміла.

«Тебе так побили, а ти турбуєшся, як би кого не образити, - подумала дівчина. - Але чому, піклуючись про інших, сам ти здійснюєш легковажні вчинки, замість того щоб зайнятися серйозною справою. Тоді і батько буде задоволений, і тобі не доведеться страждати. Ось ти боїшся, як би я не образилася за брата? Але хіба я не знаю, що брат мій розпущений і свавілля? Колись через Цинь Чжуна вийшов скандал, а зараз все набагато серйозніше! »

Баочай сказала Сіжень:

- Не треба нікого звинувачувати. Впевнена, пан Цзя Чжен розсердився лише тому, що брат Баоюй завжди заводить сумнівні знайомства. Може бути, брат і бовкнув зайве, але без злого умислу. А взагалі-то він завжди говорить правду, не боячись викликати чиєсь невдоволення. Ти, Сіжень, погано знаєш людей, не всі такі, як Баоюй. Мій брат, наприклад, нікого не боїться, що думає, те й говорить.

Сіжень і сама пошкодувала, що сказала про Сюе Пане, а тепер, після слів Баочай, зовсім зніяковіла і замовкла.

Баоюй відчував, що Баочай хоче бути справедливою і в той же час намагається захистити честь своєї сім'ї - це привело його в ще більше замішання. Нарешті він зібрався з думками і хотів щось сказати, але Баочай піднялася і стала прощатися.

- Лежи спокійно! Я завтра знову прийду! Сіжень зробить тобі з мого ліки примочки, і скоро все заживе.

Сіжень проводила Баочай до воріт і по дорозі сказала:

- Дякую вам, панночко, за турботу! Як тільки другий пан видужає, він неодмінно прийде вас дякувати.

- Дурниці! - Відгукнулася Баочай. - Ти скажи йому, нехай гарненько лікується і ні про що не думає. А захоче чого-небудь смачного або що-небудь йому знадобиться, що не турбуй ні бабусю, ні матінку - приходь прямо до мене! І щоб його батько не дізнався. А то як би знову не сталося біди!

Сіжень повернулася в будинок, сповнена вдячності до Баочай.

Баоюй мовчав, поринувши в свої роздуми. Сіжень подумала, що він спить, і вийшла з кімнати, щоб вмитися і зачесатися.

Баоюй страждав від нестерпного болю, спину ніби кололи голками, різали ножами, палили вогнем; кожен рух викликало стогін.

Наближався вечір. Помітивши, що Сіжень вийшла, Баоюй відіслав та інших служниць, сказавши їм:

- Підіть вмийтеся! Коли будете потрібні, я покличу.

Залишившись один, Баоюй впав у забуття. Йому здалося, ніби прийшов Цзян Юйхань і став скаржитися, що слуги з палацу Відданого і покірно ясновельможного вана схопили його і повели; потім з'явилася Цзіньчуань і, плачучи, стала розповідати, як кинулася через нього в колодязь. Баоюй хотів розповісти їй про свою любов, але раптом відчув, що хтось його легенько штовхнув, почув чийсь сповнений страждання голос. Він відразу прокинувся і побачив Дайюй. Вже не сон це? Він підвівся на ліжку, уважно придивився: очі великі, ніби персики, злегка припухле від сліз обличчя. Ну звичайно ж, це Дайюй. Він спробував встати, але тіло пронизав гострий біль, і, охнувши, він впав на подушку.

- Навіщо ти прийшла? - Насилу вимовив він. - Адже сонце тільки зайшло, жарко ще! Перегреешься і знову збільшує! Про мене не турбуйся, Я тільки прикидаюся, що боляче, дізнається батько - пошкодує. Це хитрість, так що ти не хвилюйся.

На душі у Дайюй стало ще важче, і вона тихо плакала, захлинаючись сльозами. Схвильована наринули на неї почуттями, вона багато хотіла сказати Баоюю, але не вимовила ні слова, не вистачало сил.

Трохи заспокоївшись, Дайюй сказала:

- Ти не повинен більше так робити!

- Не турбуйся, - зітхнув Баоюй, - заради тебе я навіть готовий померти!

- Друга пані завітала! - Долинуло з двору.

- Зараз я піду через чорний хід, - поспішила Дайюй, - потім знову прийду.

- Не розумію, - сказав Баоюй, утримуючи її, - чого ти боїшся?

- Поглянь на мої очі! - Вигукнула Дайюй, стукнувши ногою. - Знову над нами будуть сміятися!

Баоюй відпустив її руку, і Дайюй зникла за дверима.

У цей момент увійшла Фенцзе.

- Тобі легше? - Поцікавилась вона. - Якщо що-небудь знадобиться, дай знати!

Незабаром з'явилася тітонька Сюе, слідом за нею - служниця матінки Цзя. Лише коли настав час запалювати лампи, всі розійшлися, і Баоюй, випивши кілька ковтків супу, забувся тривожним сном.

Через деякий прийшли провідати Баоюй дружини Чжоу Жуючи, У Сіньдена, Чжен Хаоші і ще кілька літніх жінок. Але Сіжень їх не пустила, сказавши:

- Ви пізно прийшли, другий пан вже спить.

Вона провела жінок в іншу кімнату, напоїла чаєм. Ті посиділи трохи і стали прощатися, покаравши Сіжень:

- Коли другий пан прокинеться, скажи, що ми приходили.

Сіжень обіцяла зробити, як вони просять, проводила жінок з двору і вже збиралася повернутися в будинок, як раптом увійшла служниця пані Ван:

- Наша пані вимагає кого-небудь з обслуги другого пана.

Сіжень подумала і звернулася до Цінвень, Шеюе і Цювень:

- Я піду до пані, а ви гарненько доглядайте за будинком. Я скоро повернусь!

Разом зі старою служницею Сіжень вийшла з саду і попрямувала до головного панського будинку.

Пані Ван лежала на тахті і обмахувалися віялом з бананового листя.

- Ти б краще кого-небудь прислала, а то без тебе нікому доглядати за Баоюй.

- Другий пан заснув, - поспішила заспокоїти її Сіжень. - Та й служниці навчилися йому прислуговувати. Так що не хвилюйтеся, будь ласка, пані! Я думала, у вас якась доручення, тому і прийшла, а то адже інші щось наплутають.

- Доручень у мене ніяких немає, - відповіла пані Ван, - просто хотіла дізнатися, як себе почуває Баоюй.

- Я зробила другого пану примочки з ліків, які принесла друга панночка Баочай, і йому полегшало. А то ж він навіть лежати не міг, так було боляче. А зараз заснув.

- Він що-небудь їв?

- З'їв кілька ложок супу, який надіслала стара пані, потім розкапризувався і зажадав кислого сливового відвару. Але ж сливи - в'яжучий засіб. Другого пана били і не дозволяли кричати. Від цього у нього напевно вийшов застій крові в серце, і, випий він сливового відвару, міг би захворіти. Насилу відмовила його. Розвела півчашки рожевого сиропу, але йому здалося наслідки, і взагалі він заявив, що цей сироп йому набрид.

- Ай-я-я! - Вигукнула пані Ван. - Що ж ти раніше не сказала? У мене є кілька пляшечок нектару «ароматна роса», нещодавно прислали, я хотіла трохи відлити Баоюю, але подумала, що він винищить його даремно. Візьми дві пляшечки. На чашку води - чайну ложку нектару, виходить дуже ароматний напій.

Пані Ван покликала Цайюнь і веліла принести «ароматну росу».

- Всього дві пляшечки, більше не треба, - попередила Сіжень, - якщо не вистачить, я ще візьму.

Незабаром Цайюнь принесла нектар і віддала Сіжень.

Пляшка була висотою в три цуня і загвинчують срібною кришечкою. На одній жовтій етикетці було написано «чиста корична роса», на іншій - «чиста роса троянди мейгуй».

- О, відразу видно, що нектар дорогий! - З посмішкою зауважила Сіжень. - Цікаво, скільки існує на світі таких пляшечок?

- Це подарунок государя, - пояснила пані Ван. - Хіба не бачиш, що етикетки жовті? Так що бережи нектар для Баоюй, даремно не витрачай.

Сіжень шанобливо підтакнула і зібралася йти, але пані Ван її втримала:

- Стривай, я хочу тебе про щось запитати. - Пані Ван озирнулась і, переконавшись, що в кімнаті нікого немає, продовжувала: - Я мигцем чула, ніби це через Цзя Хуаня батько побив Баоюй - Цзя Хуань його обмовив. Чула ти про це?

- Ні, такого не чула, - відповідала Сіжень. - Знаю лише, що другий пан Баоюй познайомився з актором з палацу якогось вана і ніби заманив його, а звідти з'явився чоловік і все розповів нашому пану. За це пан і покарав Баоюй.

- За це, звичайно, теж, - кивнула головою пані Ван, - але є ще й інша причина.

- Більше я нічого не знаю, - заявила Сіжень і, повагавшись, додала: - Я, пані, набралася сміливості і хочу сказати вам кілька слів. Може бути, це зухвалість, але, кажучи відверто ...

Вона замовкла.

- Говори, говори, - підбадьорила її пані Ван.

- Я насмілюся сказати лише в тому випадку, якщо буду впевнена, що ви не розсердитеся.

- Говори, говори ж, - кивнула пані Ван.

- По правді кажучи, - продовжувала Сіжень, - провчити Баоюй слід. Адже невідомо, що може він накоїти, якщо все буде сходити йому з рук.

Пані Ван, сумно зітхнувши, кивнула.

- Дівчинка моя! Я добре тебе розумію! І цілком згодна з тобою. Хіба я не знаю, що за Баоюй потрібне око та око? Виховала ж я старшого сина, і як ніби непогано, але, на жаль, він помер. З Баоюй по-іншому. Він мій єдиний син, а мені - п'ятдесят. До того ж Баоюй слабке здоров'я, та й бабуся їм дорожить як скарбом, так що не можна з ним звертатися надто суворо, може трапитися нещастя, і бабуся нам цього не простить. Тому-то Баоюй і розпустилася. Колись, бувало, вилаяв його або ж урезонити, при цьому поплачу трохи, він слухається. Тепер і це не допомагає. Сваволить, робить що хоче, ось і постраждав! Але якби він залишився калікою, що б я робила на старості років без опори?

На очі пані Ван навернулися сльози. У Сіжень стало важко на душі.

- Хіба ви можете не любити Баоюй всім серцем, - мало не плачучи, сказала Сіжень. - Адже це ваш рідний син! Коли у нього все добре, і нам спокійно, ми відчуваємо себе щасливими. Але якщо далі все буде так, як тепер, не бачити нам спокою. Тому я з усіх сил намагаюся вмовити другого пана надалі не здійснювати дурниць. Однак мої вмовляння не допомагають. А тут, як на зло, з'явився цей актор зі своєю компанією, ось і сталося лихо ... Не побачили ми, самі винні, не змогли його утримати. До речі, пані, оскільки ви самі про це заговорили, я хочу у вас попросити поради. Боюся тільки, що ви розсердитеся, і тоді, мало того, що всі мої старання виявляться марними, доведеться мені тікати світ за очі.

Пані Ван вловила в її словах прихований натяк і нетерпляче промовила:

- Говори, будь ласка, мила! Тебе часто хвалять останнім часом. Я ж у відповідь кажу, що ти просто уважна до Баоюю або ж що ти дуже чемна, а то взагалі пропускаю ці похвали повз вуха. Зараз, мені здається, ти збираєшся говорити про те, що давно мене турбує. Мені можеш сказати все, тільки нехай інші про це не знають.

- Нічого особливого я говорити не збиралася, - стримано відповіла Сіжень. - Хотіла тільки запитати, чи не можна під будь-яким приводом переселити другого пана Баоюй в інше місце? Це пішло б йому на користь.

Пані Ван тільки руками розвела і не втрималася від запитання:

- Невже Баоюй дозволяє собі зайве?

- Про пані, нічого такого я не мала на увазі! - Вигукнула Сіжень. - Я тільки хотіла сказати, що другий пан вже виріс, та й панянки стали дорослими. І хоч вони між собою рідня, але він чоловік, а вони жінки. І краще їм не бути разом, а то ж зроблять що-небудь не так, не те слово скажуть, відразу починаються пересуди та пересуди. А мені неприємно - адже я на службі в другого пана і теж живу в саду. Ви ж знаєте, пані, що люди все перебільшують, тлумачать по-своєму, будь-яку, навіть найменшу помилку, особливо коли справа стосується другого пана і панянок. Тому я і кажу, що краще бути обережним. Адже вам, пані, добре відомо, що другий пан весь час крутиться біля панянок. Добром це, мабуть, не скінчиться, пересудів, у всякому разі, не уникнути. Злих язиків більше, ніж людей. До кого вони відчувають прихильності, того звеличують, як самого Бодхисаттву. А не сподобається хто, як лають всіляко, ні на що не дивляться. Якщо другого пана будуть хвалити, всі подумають, що він взявся за розум, а стануть лаяти - ми, служниці, опинимося винуватими, а про другий пана худа слава піде. Ось і вийде, що ваші старання марні. У вас, звичайно, справ багато, пані, але краще зараз вжити заходів. Гріх було б не сказати вам про це. Зізнатися, останнім часом я ні про що інше не могла думати. Однак мовчала. Боялася вас розсердити.

Слухаючи Сіжень, пані Ван мимоволі згадала про історію з Цзіньчуань, спохмурніла і занурилася в роздуми. В душі її все більше і більше росла симпатія до Сіжень.

- Дівчинка моя, ці думки давно приходили мені в голову, - сказала вона нарешті, - але події останніх днів відвернули мене від них. Спасибі, що нагадала! Ти дуже мила! Гаразд, я що-небудь придумаю. А тобі ось що скажу: я вирішила віддати Баоюй цілком на твоє піклування. Прошу тебе, не спускай з нього очей і дивись, щоб він сам собі не нашкодив. А вже я тебе не ображу!

- Якщо ви кажете, пані, - скромно опустивши очі, промовила Сіжень, - я докладу всіх зусиль, щоб виправдати вашу довіру.

Коли Сіжень повернулася у двір Насолоди пурпуром, Баоюй щойно прокинувся. Він дуже зрадів «ароматної росі», яку прислала мати, і велів негайно приготувати з неї напій. Аромат і справді був чудовий.

Всі думки Баоюй були зайняті Дайюй, він вирішив за неї послати, але попередньо відправив Сіжень за книгами до Баочай, щоб не завадила його зустрічі з Дайюй.

Не встигла Сіжень піти, як Баоюй покликав Цінвень і наказав:

- Сходи до панночки Дайюй, подивися, що вона робить. Якщо дійсно згадає про мене, скажи, що я відчуваю себе добре.

- Як же це я піду без жодного справи? - Заперечила Цінвень. - Для пристойності треба хоч що-небудь передати.

- Невже ти не знайдеш що сказати? - З досадою промовив Баоюй.

- Пошліть що-небудь, - запропонувала Цінвень, - або накажіть у панянки що-небудь попросити. Якщо ж я просто так піду, знову стануть злословити і насміхатися!

Баоюй подумав трохи, потім витягнув два старих хусточки, з посмішкою простягнув їх Цінвень і сказав:

- Ось візьми! Скажеш, що від мене!

- Навіщо панночці старі хустки? - Здивувалася Цінвень. - Вона неодмінно розсердиться і скаже, що ви над нею знущаєтеся!

- Не турбуйся, панянка все зрозуміє, - знову посміхнувся Баоюй.

Цінвень нічого не залишалося, як взяти хустки і відправитися в павільйон Річки Сяосян. Там біля воріт Чуньсянь розвішувала на перилах тераси випрані рушники. Побачивши Цінвень, вона замахала руками:

- Борошно спить! ..

Цінвень все ж увійшла. В кімнаті було темно, лампи не горіли.

- Хто там? - Раптом пролунав голос Дайюй.

- Це я, Цінвень.

- Навіщо ти прийшла?

- Другий пан велів віднести вам хусточки.

Дайюй, кілька розчарована, подумала: «Що це йому раптом спало на думку?» І, звертаючись до Цінвень, запитала:

- Ці хусточки йому прислали в подарунок? Вони, напевно, дуже хороші? Але мені не потрібні. Нехай віддасть їх кому-небудь іншому!

- У тому-то й справа, що хусточки старі, домашні, - заперечила Цінвень.

Дайюй остаточно розчарувалася, але потім раптом все зрозуміла і сказала:

- Залиш, а сама можеш йти.

По дорозі Цінвень міркувала, що б це могло означати, але так і не здогадалася.

А Дайюй тим часом думала:

«Баоюй знає, що я сумую про нього, і це мене тішить. Якби не знав, не посилав би хустинок - адже я могла посміятися над ним! Але невідомо, чи пройде коли-небудь моя туга? І це мене засмучує. Невже він хотів сказати мені про свої почуття! Боюся думати про це! Адже я цілими днями мучуся сумнівами, не вірю йому. Навіть соромно! »

Дайюй швидко піднялася з ліжка, запалила лампу, розтерла туш, взяла кисть і на хустинках написала такі вірші:

Розділ тридцять третій |  вірш третій
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати