Головна

Розділ двадцять перший |  Розділ двадцять другий |  Розділ двадцять третій |  Про те, чим ночі зимові помітні |  Глава двадцять четверта |  Розділ двадцять п'ятий |  Глава двадцять шоста |  Глава двадцять сьома |  Глава двадцять восьма |  Розділ двадцять дев'ятий |

Розділ тридцять перший

1.  I. Перша стадія: Д - Т
  2.  III. ПЕРША ЗУСТРІЧ
  3.  У 1710 була відкрита перша друкарня в Санкт-Петербурзі, яка випускала велику кількість цивільних книг і незабаром стала провідною друкарнею Росії.
  4.  У Вашому житті тут Ви будете постійно наражатися на труднощі, якщо духовна сила свідомості не буде вами враховуватися як перша сила людини.
  5.  У структурі міжнародної торгівлі виділяють зазвичай такі групи товарів: готові вироби і напівфабрикати, сировину, паливо, продовольст віє. Переважає перша група товарів.
  6.  Версія перша: злочин ОГПУ
  7.  Види медичної допомоги. Перша лікарська допомога, ким і де виявляється виявляється при НС мирного і воєнного часу, оптимальний час надання та перерахувати заходи.

Ціною зламаних віял купується дорогоцінна усмішка;

загублений цилінь віщує з'єднання закоханих

Отже, побачивши на підлозі кров, Сіжень охолола. Їй відразу пригадалися розмови про те, що харкати в молодості кров'ю довго не живуть або все життя хворіють.

При цій думці все її мрії домогтися пошани і поваги звернулися в прах і з очей полилися сльози.

Помітивши, що вона плаче, Баоюй засмутився.

- Ну що з тобою, скажи! - Звернувся він до Сіжень.

- Нічого, все добре, - через силу посміхнувшись, відповіла Сіжень.

Баоюй хотів було розпорядитися, щоб підігріли вина і дали Сіжень пігулку «Літун» з кров'ю гірського барана, але дівчина, взявши його за руку, сказала:

- Не квапся, переполошив всіх, а потім стануть говорити, що я легковажна і дурна. І мені ніяково, і тобі неприємно. Адже поки ніхто нічого не знає, і не треба піднімати шум. Краще вранці тихенько послати слугу до лікаря Вану за ліками - вип'ю, і все пройде. Тоді ні люди, ні духи нічого не дізнаються.

Довелося Баоюю погодитися. Він налив Сіжень чаю, щоб прополоскала рот. Сіжень відчувала незручність від того, що Баоюй за нею доглядає, але сказати йому про це не наважувалася, все одно він її не слухає.

Ледве розвиднілось, Баоюй, перш ніж зробити ранковий туалет, розпорядився негайно запросити лікаря Ван Цзіженя. Дізнавшись, що мова йде всього-на-всього про забитті, доктор прописав кілька видів пігулок і розтирань і пояснив, як ними користуватися.

Баоюй повернувся до себе і велів приготувати ліки. Але про це ми розповідати не будемо.

Непомітно настав свято Почала літа. Ворота будинків прикрасили полином, а люди одягли на руки амулети із зображенням тигра.

Опівдні пані Ван запросила на частування тітоньку Сюе з дочкою і дівчат, які жили в саду.

Від Баоюй не сховалося, що Баочай неуважна, розмовляє з ним неохоче, причиною, мабуть, послужив розмова напередодні. Пані Ван, в свою чергу, відразу помітила, що Баоюй не в дусі, але пояснила це вчорашнім випадком з Цзіньчуань і не надала ніякого значення.

Дайюй подумала, що Баоюю просто ніяково через те, що він напередодні образив Баочай, і взагалі не звертала на нього уваги.

Фенцзе, проти звичаю, що не жартувала і не сміялася, оскільки знала від пані Ван про те, яка неприємна вийшла історія з Цзіньчуань, і сиділа, як і пані Ван, сумна і задумлива.

Всі відчували себе якось обмежено, тому Інчунь і її сестрам теж стало не по собі.

Загалом, посидівши трохи, всі розійшлися.

Дайюй завжди бувала рада, коли гості розходилися.

- Збиратися, - говорила дівчинка, - завжди радісно. А розлучатися - сумно, тому що приходять думки про самотність. Тому краще не збиратися зовсім. Приблизно те саме можна сказати про квіти. Розквітнуть - ними милуються, відцвітуть - шкода дивитися. То чи не краще їм зовсім не розцвітати?

Ось і виходило, що для інших радість, для Дайюй - печаль.

Баоюй, не в приклад Дайюй, хотів, щоб люди ніколи не розлучалися, а квіти - НЕ відцвітали, але так не буває, і Баоюй, хоча і сумував, розумів, що треба змиритися.

Після частування у пані Ван все розійшлися невеселі, чого не можна було сказати про Дайюй. Баоюй, повернувшись до себе, раз у раз зітхав. До нього підійшла Цінвень, щоб допомогти переодягнутися, але ненароком впустила віяло, і той зламався.

Баоюй з докором подивився на неї і зітхнув:

- Яка ж ти тюхтій! Не уявляю, що з тобою буде далі, коли з'явиться власна сім'я і доведеться вести господарство.

- Останнім часом, другий пан, ви не перестаєте сердитися і стежте за кожним кроком служниць, - з усмішкою зауважила Цінвень. - Ви навіть Сіжень вдарили, а зараз до мене причепилися. Що ж, бийте мене, топчіть! Подумаєш - віяло! Бувало, розбивали кришталеві вази і агатові чашки - і то ви не сердились. А зараз через віяла підняли шум! Якщо ми вам не подобаємося, візьміть собі інших служниць, а нас проженіть! Краще розійтися мирно!

- Навіщо поспішати? Рано чи пізно все одно доведеться розлучитися, - сказав Баоюй, затремтівши від хвилювання.

Перебувала поблизу Сіжень поспішила сказати Баоюю:

- Що за розмови ти ведеш? Ні на хвилину відлучитися не можна!

- Треба було раніше прийти, - усміхнулася Цінвень, - тоді все було б гаразд. Адже ти одна вмієш з ним розмовляти! І прислужувати теж. Де вже нам змагатися з тобою! Незрозуміло тільки, чому другий пан штовхнув тебе ногою в бік. Вчора тебе, а завтра нас?

Сіжень спалахнула від сорому і гніву, але не насварила Цінвень, помітивши, що Баоюй позеленів від злості, а спокійно сказала:

- Дорога сестро, піди погуляй краще! Ми самі в усьому винні!

Почувши слово «ми», Цінвень подумала, що Сіжень має на увазі себе і Баоюй, і уїдливо:

- Не знаю, хто це «ми», але червоніти через «вас» не хочу. Як би вправно ви ні обробляти свої справи, мене не обдурите! Ти така ж служниця, як я, тебе поки що не називають панянкою, як же ти смієш говорити «ми»?

Від збентеження Сіжень ще більше почервоніла - вона зрозуміла, що допустила помилку.

Баоюй обсмикав Цінвень:

- Хочеш, я завтра ж подбаю про те, щоб Сіжень називали панянкою?

Сіжень потягнула Баоюй за рукав:

- Що з нею розмовляти, з дурною? Адже ти завжди був добрим, все прощав, що ж сьогодні сталося?

- І справді, що зі мною, дурної, розмовляти? Адже я всього лише рабиня!

- Ти з ким сваришся: зі мною або з другим паном? - Не витримала Сіжень. - Якщо зі мною, до мене і звертайся, якщо ж з паном, що не піднімай краще шуму! Я прийшла залагодити справу миром, а ти огризаєшся! Подумай, як мені? Не знаю, на кого ти в образі, на мене або на другого пана, одне бачу - ти весь час тримаєш камінь за пазухою! Чого ж ти хочеш? Я все сказала, тепер кажи ти!

Вона круто повернулася і вийшла з кімнати. Тут Баоюй звернувся до Цінвень:

- Нема чого тобі було сердитися. Я відразу здогадався, что ти маєш на увазі. Може бути, сказати матінці, що ти доросла і тебе пора видавати заміж? Так?

Цінвень сумно опустила голову і, стримуючи сльози, відповіла:

- Ви хочете мене прогнати? Але ви не можете так вчинити, якщо навіть незадоволені мною!

- Ти раніше не влаштовувала таких скандалів, - сказав Баоюй. - Ось я і подумав, що тобі краще піти ... Скажу матінці, нехай відпустить тебе!

Він уже зібрався йти, як знову з'явилася Сіжень.

- Ти куди?

- До матінки, - відповів Баоюй.

- Даремно! Не треба ганьбити Цінвень! Навіть якщо вона хоче піти, з такою справою поспішати не слід. Заспокоїшся, гнів пройде, а потім, при нагоді, заведеш про це розмова. Якщо ж підеш прямо зараз, матінка зрозуміє, що це не просто так.

- Нічого вона не зрозуміє, я просто скажу, що Цінвень хоче піти і весь час скандалить, - заперечив Баоюй.

- Коли це я скандалила і говорила, що хочу піти? - Зі сльозами вигукнула Цінвень. - Ви самі на мене накинулися, а тепер я ж і винна. Що ж, ідіть, доповідайте! Чим піти, я краще розіб'ю собі голову!

- Дивно! - Зауважив Баоюй. - Йти не хочеш, а скандали! Але скандалів я не виношу, так що краще нам розлучитися!

Баоюй рішуче попрямував до виходу. Сіжень забігла вперед і опустилася на коліна, перегородивши йому шлях.

Решта служниці, які за дверима прислухалися до розмови, увірвалися в кімнату, теж стали на коліна і почали благати Баоюй проганяв Цінвень.

Баоюй підняв Сіжень, велів встати іншим, а сам сів на ліжко і, зітхнувши звернувся до Сіжень:

- Порадь, як бути! Я страждаю, а ніхто мене не шкодує!

Баоюй заплакав, а слідом за ним і Сіжень. Цінвень хотіла щось сказати, але тут з'явилася Дайюй, і Цінвень поспішила піти.

- Такий великий свято, а ти плачеш! Невже посварилися через пиріжків з рисом? - Запитала Дайюй.

Баоюй і Сіжень посміхнулися.

- Втім, я все розумію, можеш не відповідати, - додала вона, поплескавши Сіжень по плечу, - краще скажи, що у вас з чоловіком сталося? Може бути, помирити вас?

- Навіщо ви жартуєте, панночка? - Відсунувши від Дайюй, промовила Сіжень. - Адже я проста дівчина!

- Ну і що ж! - Заперечила Дайюй. - А я вважаю тебе зовицею!

- Навіщо ти над нею насміхаєшся? - З докором сказав Баоюй. - Нехай навіть так, але брехати можуть інші, а ти не винна! Сіжень цього не перенесе!

- Борошно, ви не уявляєте, як я страждаю! - Вигукнула Сіжень. - Я буду служити йому до останнього подиху!

- Не знаю, як інші, а я неодмінно помру, оплакуючи тебе! - Вигукнула Дайюй.

- Тоді я стану ченцем! - Рішуче заявив Баоюй.

- Притримати б мову! - Одернула його Сіжень. - Нічого базікати дурниці!

Дайюй затиснула рот, щоб не розсміятися, і сказала:

- Ти вже двічі обіцяв стати ченцем! Відтепер буду записувати всі твої обіцянки!

Баоюй зрозумів, що вона натякає на їх недавню розмову, і посміхнувся. Дайюй посиділа трохи і пішла.

Прийшов слуга і сказав Баоюю:

- Вас запрошує до себе старший пан Сюе Пань.

Довелося Баоюю піти. Сюе Пань хотів випити з Баоюй вина, і відмовитися було неможливо. Вже на заході Баоюй повернувся до себе і побачив, що у дворі на тахті хтось спить. Баоюй подумав, що це Сіжень, тихенько підійшов і штовхнув сплячу в бік.

- Що, вже не болить? - Запитав він.

Але виявилося, що це Цінвень. Вона повернулась і незадоволеним тоном сказала:

- Знову чіпляєшся!

Баоюй сіл на тахту, привернув дівчинку до себе і посміхнувся:

- До чого ж ти стала гордою! Вранці я сказав тобі слово, а ти у відповідь - десять! Це б добре, але навіщо ти напустилася на Сіжень? Адже у неї були найкращі наміри!

- І без того жарко, а ти притискається! - Сказала Цінвень, пропустивши його слова повз вуха. - Що подумають люди, якщо побачать? Адже я навіть не варта сидіти поруч з тобою!

- Сидіти не варта, а лежати? - З посмішкою запитав Баоюй.

Цінвень захихотіла.

- Ти правий! Треба вставати. Пусти, я піду скупаюся. Сіжень і Шеюе вже викупалися. Якщо вони потрібні, я покличу.

- Я тільки що випив вина і охоче б викупався, - заявив Баоюй. - Давай разом!

- Що ти, що ти! - Замахала руками Цінвень. - Я боюсь! Пам'ятаю, Біхень якось прислуговувала тобі при купанні, так ви просиділи години зо дві-три зачинившись! А потім, коли я увійшла, води на підлозі було налито по самі ніжки ліжка, навіть циновка залита! І як ви з нею там купалися ?! Ото сміху було потім! Але у мене немає часу підтирати воду, і нема чого тобі зі мною купатися. Та й взагалі сьогодні не так вже жарко, так що не обов'язково митися! Краще я принесу таз з водою, мити меш особа і прічешешься. Нещодавно сестра Юаньян дала мені трохи фруктів, вони лежать охолоджені в кришталевому глечику. Хочеш, велю подати?

- Гаразд, не хочеш - не купайся, вимий руки і принеси фрукти, - велів Баоюй.

- А хто обізвав мене тюхтієм? - Усміхнулася Цінвень. - Адже я віяло зламала! Хіба я заслуговую такої честі, принести тобі фрукти? Чого доброго, розіб'ю блюдо, що тоді буде?

- Якщо хочеш - розбий! - Сказав Баоюй. - Речі служать людині, і він має право робити з ними що хоче! Наприклад, віяло! Він створений для того, щоб їм обмахувалися. Але якщо тобі хочеться, можеш його зламати! Тільки не треба на ньому зривати свій гнів! Так само кубки та страви! У них наливають напої і кладуть страви. Їх можна і розбити, але не зі злості. В цьому і полягає любов до речей.

- В такому разі я охоче зламала б віяло, - сказала Цінвень. - Дуже люблю тріск.

Баоюй засміявся і простягнув Цінвень віяло. Вона, теж сміючись, зламала його навпіл.

- Чудово! - Вигукнув Баоюй. - Ламай ще, тільки щоб тріск був голосніше!

- Перестань бешкетувати! - Пролунав у цей момент голос проходила повз Шеюе.

Баоюй схопився, вихопив у Шеюе віяло і, простягаючи Цінвень, сказав:

- Ось, ламай ...

Цінвень взяла віяло, зламала на шматочки, і вони з Баоюй стали сміятися.

- Що це означає? - Здивувалася Шеюе. - Навіщо ви зламали мій віяло? Знайшли забаву!

- Відкрий ящик і вибери інший! - З посмішкою запропонував Баоюй. - Подумаєш, якась цінність!

- Дістав би вже відразу все віяла, нехай ламає! - Порадила Шеюе.

- Прекрасно, ось і принеси їх! - Вигукнув Баоюй.

- Я такої дурості не зроблю! - Заявила Шеюе. - Нехай сама принесе, руки не відсохли!

Цінвень опустилася на тахту і сказала:

- Зараз я втомилася, а завтра знову буду ламати.

Баоюй засміявся.

- Древні казали: «Одну посмішку не купиш і за тисячу золотих»! - сказав він. - Ну, а ці віяла скільки коштують?

Потім Баоюй покликав Сіжень. Вона як раз тільки що переодяглася і вийшла. В цей час дівчинка-служниця Цзяхуей прийшла збирати зламані віяла. Настав вечір, всі насолоджувалися прохолодою. Але про це ми розповідати не будемо.

На наступний день, коли пані Ван, Баочай, Дайюй і інші сестри зібралися в кімнаті матушки Цзя, увійшла служниця і доповіла:

- Приїхала старша панянка Ши Сян'юнь! ..

У цей же самий час увійшла Сян'юнь, супроводжувана натовпом служниць. Баочай, Дайюй і сестри кинулися їй назустріч. Вони не бачилися більше місяця, і зустріч була бажаною і радісною.

Насамперед Сян'юнь впоралася про здоров'я матінки Цзя, потім привіталася з іншими.

- Така спека, ти зняла б верхній одяг, - порадила матушка Цзя.

Сян'юнь стала роздягатися.

- Навіщо так тепло одягатися? - Запитала пані Ван.

- Тітка веліла. Хіба я одяглася б так? - Відповіла, гаркавлячи, Сян'юнь.

- Ви просто не знаєте, тітонька, - промовила Баочай, звертаючись до пані Ван, - вона найбільше любить одягати чужі сукні. Пам'ятайте, в третьому або четвертому місяці минулого року, коли Сян'юнь жила тут, вона одягла халат брата Баоюй, його туфлі і підперезалася його поясом? Відразу її і не відрізнити було від Баоюй, тільки сережки видавали. Коли вона встала за стільцем, бабуся покликала: «Баоюй, підійди до мене, тільки обережніше, не зачепили за лампу, а то пил з бахроми потрапить тобі в очі». Але Сян'юнь тільки посміхалася і продовжувала нерухомо стояти, чим викликала дружний вибух сміху. Матушка теж розсміялася і зауважила: «Переодягнена хлопчиком, вона ще красивіше!»

- Це що! - Втрутилася в розмову Дайюй. - Ось коли вона до нас приїжджала на два дні, в першому місяці позаминулого року, вийшло ще цікавіше! Випав сніг, а бабуся з тіткою тільки що повернулися з кумирні, куди їздили поклонитися табличок предків [256]. Бабуся зняла свій червоний вовняний плащ і повісила тут, в кімнаті. Сян'юнь вбралася в нього, чому стала здаватися вище і більше, підперезалася і разом зі служницями побігла на внутрішній дворик ліпити снігову бабу. Але там ненароком впала і вся забруднити в грязі!

Всі відразу згадали цей випадок і стали сміятися. Баочай запитала у годувальниці Чжоу:

- Ваша панянка все така ж пустунка, як раніше?

Годувальниця посміхнулася.

- Нехай пустує; - сказала Інчунь, - тільки базікала б менше. Навіть уві сні розмовляє. Вічно щось бурмоче. Або сміється. І звідки тільки у неї беруться слова!

- Зараз, я думаю, вона стала іншою, - зауважила пані Ван. - Нещодавно у неї були оглядини, але ж в будинку у чоловіка не дуже-то побалуешь.

- Погостювати у нас або скоро виїдеш? - Запитала матінка Цзя у Сян'юнь.

- Хіба ви не бачите, поважна пані, що вона привезла всі свої сукні? - Зауважила годувальниця Чжоу. - Значить, збирається погостювати.

- Баоюй будинку? - Запитала Сян'юнь.

- Тільки Баоюй їй потрібен, більше ніхто! - Вигукнула Баочай. - Якщо вони знову влаштують свої ігри, значить, Сян'юнь залишилася такою, як була.

- Ви вже дорослі, не потрібно називати один одного дитячими іменами, - сказала матінка Цзя.

У цей момент з'явився Баоюй.

- Сестричка Сян'юнь у нас? А чому третього дня не приїхала, коли за тобою посилали? - Прямо з порога запитав він.

- Бабуся не велить вам називати один одного дитячими іменами, а він знову за своє! - Розсердилася пані Ван.

- Твій брат хоче подарувати тобі одну цікаву річ, - як би ненароком помітила Дайюй, звертаючись до Сян'юнь.

- Яку? - Зацікавилася та.

- Ти їй не вір! - З посмішкою сказав Баоюй і додав: - А ти підросла, хоча ми не бачилися всього кілька днів!

- Як поживає Сіжень? - Запитала Сян'юнь.

- Добре, - відповів Баоюй, - спасибі, що про неї згадала.

- Я їй дещо привезла, - продовжувала Сян'юнь, витягуючи з кишені зав'язаний вузликом хустинку.

- Що це? - Запитав Баоюй. - Треба було їй привезти пару різьблених кілець з каменю з червоними прожилками, таких, як ти недавно надіслала.

- А це що? - Посміхнулася Сян'юнь.

Вона розв'язала вузлик, і всі побачили чотири колечка, точно такі, як говорив Баоюй.

- Ви тільки подумайте! - Вигукнула Дайюй. - Адже ти ж третього дня нам присилала подарунки! Так чи не простіше було з тим же самим слугою надіслати і ці кільця для Сіжень, а не возити їх самій? Я думала, у тебе там щось незвичайне, а виявляється, кільця! Ну і дурна ти!

- Сама ти дурна! - Посміхнулася Сян'юнь. - Послухайте, як була справа, і судіть, хто з нас дурний. Подарунки я посилала сестричкам, це ясно було з першого погляду. А якби захотіла послати служниць, довелося б пояснювати, що кому вручити. Будь слуга попонятлівей, тоді б гаразд, але він безглуздий і міг все переплутати. Та й взагалі, навіщо знати хлопчику імена дівчаток? Послати служницю я не могла, тому й привезла сама. Хіба незрозуміло?

Вона розклала кільця і ??сказала:

- Це для Сіжень, це для Юаньян, це для Цзіньчуань, а це - для Пін'ер. Хлопчик-слуга ні за що не запам'ятав би все імена, хоча їх всього чотири.

- Ти права! - Дружно вигукнули всі, розсміявшись.

- Говорити вона майстриня, - посміхнувся Баоюй, - нікому не поступиться!

- Ще б! Тому і гідна носити «золотого циліня»! - З усмішкою промовила Дайюй, піднялася і пішла.

Ніхто не звернув уваги на її слова, крім Баочай, яка, прикривши рукою рот, приховала посмішку. Баоюй вже пошкодував про сказане, але, глянувши на Баочай, теж не стримав усмішки. Баочай тим часом встала і пішла до Дайюй поговорити.

Матушка Цзя сказала Сян'юнь:

- Випий чаю, відпочинь, а потім навести зовиць. Хочеш, погуляй з сестрами в саду! Там зараз прохолодно!

Сян'юнь кивнула, загорнула в хустинку три кільця, трохи відпочила і зібралася провідати Фенцзе. За нею послідували мамки і дівчата-служниці. Поговоривши з Фенцзе, Сян'юнь вирушила в сад Розкішних видовищ, побувала у Лі Вань, після чого пішла у двір Насолоди пурпуром шукати Сіжень.

- А ви поки відвідаєте своїх рідних, - кинула вона на ходу служниць. - Зі мною залишиться Цуйлюй.

Служниці розбрелися хто куди: одні пішли побачитися з зовицями, інші - поговорити з невістками. Сян'юнь і Цуйлюй залишилися удвох.

- Чому не розпустився ця квітка? - Раптом запитала Цуйлюй, вказуючи на розкрилися лотос.

- Час не прийшов, - відповіла Сян'юнь.

- У нас вдома, в ставку, точно такий же, махровий, - продовжувала Цуйлюй.

- Наші лотоси краще цих, - заперечила Сян'юнь.

- На тому боці ставу у них зростає гранатове дерево, - промовила Цуйлюй, - гілки його розрослися вшир чотирма або п'ятьма рядами, і видали воно дуже нагадує багатоповерхову пагоду. Такі високі гранатові дерева зустрінеш не часто!

- Квіти і трави - як люди, - зауважила Сян'юнь, - пишно розростаються там, де вистачає повітря і вологи.

- Не вірю! - Рішуче заявила Цуйлюй. - Будь це так, у людини могла б вирости друга голова!

Сян'юнь посміхнулася.

- Я ж просила тебе не заводити дурних розмов! Що мені на це відповісти? Все існуюче на землі виникає завдяки взаємодії «інь» і «янь» [257]: пряме і криве, красиве і потворне, всі зміни і перетворення. Навіть все незвичайне, надзвичайне.

- Значить, весь світ, з моменту його створення і понині, є певне співвідношення «інь» і «янь»? - Запитала Цуйлюй.

- Дурна! - Розсміялася Сян'юнь. - Яку нісенітницю несеш! Що значить «певне співвідношення»? Сили «інь» і «янь» нерозривно пов'язані і являють собою єдине ціле: зі зникненням «ян» виникає «інь», зі зникненням «інь» з'являється «ян». Але це не означає, що на місці «інь» з'явиться якесь інше «ян» або на місці «ян» - нове «інь».

- Голова йде обертом від цієї плутанини! - Вигукнула Цуйлюй. - Якщо у «інь» і «янь» немає ні виду, ні форми, на що ж вони схожі? Розтлумачте мені, будь ласка, панночка!

- «Інь» і «ян» - невидимі життєдайною сили, - почала пояснювати Сян'юнь, - але, утворюючи щось, вони приймають форму. Небо, наприклад, це «ян», а земля - ??«інь», вода - це «інь», вогонь - «ян», сонце - «ян», місяць - «інь».

- Зрозуміла! - Радісно вигукнула Цуйлюй. - Так ось чому сонце називають «Тайя», а місяць віщуни називають «зіркою Тайінь»!

- Амитаба! - Полегшено зітхнула Сян'юнь. - Нарешті! ..

- Припустимо, все це так, - Не вгамовувалася Цуйлюй. - Але невже комарі, блохи, москіти, квіти, трави, черепиця, цегла і все інше теж складається з «інь» і «янь»?

- А як же? Візьмемо, наприклад, на дереві лист - в ньому теж є «інь» і «янь»; верхня сторона, звернена до сонця, - це «ян», нижня, звернена до землі, - «інь».

- Ось воно що! - Закивала головою Цуйлюй. - Тепер зрозуміла. Але ось ви тримаєте в руці віяло - де у нього «інь» і де «ян»?

- Лицьова сторона «ян», зворотний «інь», - відповіла Сян'юнь.

Цуйлюй лише хитала головою і посміхалася. Їй захотілося спитати про інші речі, але відразу нічого не спадало на думку. Раптом погляд її впав на «золотого циліня», що висів на поясі Сян'юнь, вона радісно посміхнулася і запитала:

- Борошно, невже і у цилінь є «інь» і «янь»?

- Зрозуміло. Не тільки у цилінь, а й у всіх інших тварин і птахів - самці відносяться до «ян», самки - до «інь».

- А ваш цилінь - самець чи самка?

- При чому тут цилінь! - Розсердилася Сян'юнь. - Знову дурниця несеш!

- Ну гаразд, - погодилася Цуйлюй. - А у людей теж є «інь» і «янь»?

- Негідниця! - Вийшла з себе Сян'юнь. - Розпустила мову! Забирайся!

- Що ж я такого сказала? - Здивувалася Цуйлюй. - Чому мені цього не можна знати? Втім, я все зрозуміла і питати більше не буду. Тільки не лайте мене!

- Що ж ти зрозуміла? - Захихотіла Сян'юнь.

- Що ви ставитеся до «ян», а я - до «інь», - відповіла служниця.

Сян'юнь розсміялася.

- Чому ви смієтеся? - Дивувалася Цуйлюй. - Я ж правду сказала!

- Звичайно, правду! - Погодилася Сян'юнь.

- Всі говорять, що панове - «ян», а слуги - «інь», - продовжувала Цуйлюй, - так невже я не здатна зрозуміти такої простої істини?

- Ти її дуже добре зрозуміла! - З посмішкою підтвердила Сян'юнь.

У цей момент вони проходили повз решітки, оповитої трояндами, і Сян'юнь помітила в траві щось блискуче. Їй здалося, що це золото, і вона веліла Цуйлюй:

- Піди подивися, що там!

Цуйлюй підняла лежав у траві предмет і радісно вигукнула:

- Спробуємо розібратися, де «інь», а де «ян»?

Її погляд ковзнув по цилінь, що висів на поясі у Сян'юнь.

- Що це? - Запитала Сян'юнь і хотіла взяти у Цуйлюй знахідку. Але дівчина швидко завела руку за спину.

- Це - скарб, і дивитися на нього вам не годиться! - Посміхнулася Цуйлюй. - Тільки дивно, звідки воно взялося! У палаці Жунгуй я нічого подібного не бачила!

- Дай-но глянути, - зажадала Сян'юнь.

- Будь ласка, панночко, - Цуйлюй на долоні простягнула їй знайдену річ.

Це виявився золотий цилінь, трохи більше того, що висів на поясі у Сян'юнь. Вона схопила його, і серце її чомусь здригнулося, а в душу закралася туга.

- Ви що тут робите на сонці? - Несподівано пролунав голос наближався до них Баоюй. - Чому не йдете до Сіжень?

- Я якраз до неї йду, - відповіла Сян'юнь, квапливо ховаючи циліня. - Підемо разом!

Вони попрямували на подвір'я Насолоди пурпуром.

Сіжень стояла на терасі, спершись на поручні. Помітивши Сян'юнь, вона кинулася їй назустріч, потягла до хати, посадила і, не давши їй отямитися, почала розповідати про те, що довелося їй пережити з тих пір, як вони розлучилися.

- Тобі давно треба було приїхати, - зауважив Баоюй, звертаючись до Сян'юнь, - я приготував для тебе цікавий подарунок.

Він став гарячково нишпорити в кишенях, потім раптом зойкнув і запитав Сіжень:

- Ти куди-небудь прибрала?

- Що? - Здивувалася Сіжень.

- Того самого циліня, якого я недавно приніс.

- Навіщо ти у мене питаєш? Адже ти носив його весь час з собою!

- Втратив! - Сплеснув руками Баоюй. - Де ж його шукати?

Він хотів бігти в сад, але Сян'юнь відразу здогадалася, в чому справа, і запитала:

- А давно він у тебе, цей цилінь?

- Три дні, - відповів Баоюй. - Ніяк не збагну, де я міг його втратити! Зовсім здурів!

- Чи варто так хвилюватися через якийсь іграшки, - сказала Сян'юнь. - Поглянь, може бути, цей?

Вона простягла Баоюю циліня, і той не міг стримати охопила його радість.

Якщо хочете дізнатися, що сталося далі, прочитайте наступний розділ.

Розділ тридцятий |  Розділ тридцять другий
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати