Головна

глава п'ята |  Скорбота серед веселощів |  Розсіяні ілюзії квітів |  глава шоста |  глава сьома |  глава восьма |  глава дев'ята |  глава десята |  глава одинадцята |  глава дванадцята |

глава чотирнадцята

1.  глава чотирнадцята
  2.  глава чотирнадцята
  3.  глава чотирнадцята
  4.  глава чотирнадцята
  5.  глава чотирнадцята
  6.  глава чотирнадцята
  7.  глава чотирнадцята

Цзя Лянь супроводжує труну з тілом Лінь Жухая в Сучжоу;

Цзя Баоюй в шляху представляють Бейцзінскому вану

Коли Лай Шен, головний управитель палацу Нінг, дізнався, що Фенцзе буде розпоряджатися всіма справами, він зібрав слуг і сказав їм:

- Тепер відати всіма справами у нас буде дружина пана Цзя Ляня з західного палацу Жунгуй. Слухайтеся її! Приходьте раніше, йдіть пізніше, старанно працюєте, поки вона тут, потім відпочинете. Дивіться ж, не вдарте обличчям в бруд! Вона сувора, вдачі запального, на неї не догодиш, а як розсердиться, нікого не пощадить.

- Це ми знаємо, - все погодилися.

Лише один із слуг заперечив, посміхнувшись:

- На що ж це буде схоже, якщо ми їй станемо у всьому потурати?

Тут якраз з'явилася дружина Лай Вана з вірчі знаком на отримання паперу для прохань, молитов і повідомлень, а також з письмовою вимогою, де було чітко зазначено, скільки потрібно паперу. Їй запропонували сісти, налили чаю, а людям наказали видати папір. Папір Лай Ван доніс до других воріт і там передав дружині.

Тим часом Фенцзе наказала Цаймін завести прибутково-витратну книгу, викликала дружину Лай Шена, зажадала у неї поіменний список прислуги і наказала всім слугам на наступний день, в призначений час, з'явитися до неї за вказівками. Підрахувавши за списком число прислуги, вона задала кілька питань дружині Лай Шена, села в коляску і поїхала.

Вранці Фенцзе знову приїхала до палацу Нінг. Всі слуги вже були в зборі, але не наважувалися увійти і, стоячи під вікном, прислухалися, як Фенцзе з дружиною Лай Шена розподіляють обов'язки.

- Раз вже мені доручено цю справу, - говорила Фенцзе, - я буду вести його по-своєму, не зважаючи на те, подобається це вам чи ні. При вашій пані ви можете робити все, що заманеться, а я не дозволю. І не заперечуйте, що у вас в палаці раніше було не так - тепер все буде, як я захочу. А хто порушить мій наказ, приблизно покараю, незважаючи ні на його положення, ні на його заслуги.

Вона наказала Цаймін викликати по черзі всіх слуг і служниць, що значилися в списку, а потім розпорядилася:

- Двадцять слуг слід розділити на дві зміни, по десять чоловік в кожній; вони будуть зустрічати гостей і родичів і подавати чай, інші справи їх не стосуються. Ще двадцять слуг теж треба розділити на дві зміни, щоб подавали чай і страви тільки своїм панам. Сорок чоловік знову-таки в дві зміни нехай ставлять перед труною жертовний рис і чай, запалюють пахощі, підливають масло у світильники, розвішують фіранки і охороняють труну, якщо ж знадобиться - нехай виконують роль жалобників. Четверо повинні відповідати за посуд в кімнатах для чаювання, ще четверо - за кубки, чарки і обідню посуд. У разі навіть найменшої пропажі з їх платні буде зроблений відповідний відрахування. Вісім слуг стежитимуть за прийомом дарів і підношень. Вісім - відати ліхтарями, свічками, жертовної начинням і паперовими грошима [142] - що необхідно, я видам відразу, а потім розподілити всіх по місцях. Двадцять чоловік будуть по черзі нести нічне чергування, доглядати за входами до палацу, стежити, щоб не гасли світильники, помсти підлоги. Решту я розішлю по різних приміщеннях, за кожним закріплю певне місце, щоб було з кого спитати, якщо пропаде якась річ, починаючи від столів, стільців і старовинних прикрас і закінчуючи плювальницями і віниками для пилу. Дружина Лай Шена буде щодня всіх перевіряти. Хто буде помічений у пристрасті до азартних ігор, пияцтво, дебоші або лихослів'ї - тих негайно відправляти до мене. Якщо дружина Лай Шена спробує що-небудь приховати, а я дізнаюсь - хай нарікає на себе. Я не подивлюся ні на її добре ім'я, ні на заслуги. Тепер кожен знає свої обов'язки, за упущення буду суворо стягувати. У служниці, яка знаходиться невідлучно при мені, є годинник, і всі справи, починаючи від дрібних і закінчуючи серйозними, повинні виконуватися в точно визначений час. У вас в панському будинку теж є баштовий годинник. Так ось: о пів на шосту - перекличка, о дев'ятій - сніданок. Якщо що знадобиться, звертайтеся до мене, але тільки в полудень. О сьомій годині вечора повинні горіти ліхтарі, потім я виробляю перевірку, і призначені на нічне чергування здають мені ключі. Що й казати, доведеться добре попрацювати. Зате після похорону пан щедро вас нагородить.

Сказавши так, Фенцзе розпорядилася видати чай, масло для світильників, волоті з курячого пір'я для змітання пилу, волоті для підмітання підлоги і ще багато іншого; вона веліла принести скатертини, чохли для стільців, матраци для сидіння, циновки, плювальниці, підставки для ніг і ретельно записала, що кому видано. Отримавши вказівки, кожен йшов займатися своєю справою, що не випрошуючи роботу легше. Адже раніше, якби справа важче, нікого не докличешся. Тепер знали: пропаде що-небудь - будеш відповідати, на метушні не сошлешься, все одно покарають. Прийоми гостей проходили спокійно, без будь-якої плутанини. Ніхто не ухилявся від роботи, крадіжки припинилися.

Фенцзе трималася гідно, із задоволенням розпоряджалася і віддавала накази.

Пані Ю все ще боліла, Цзя Чжень ніяк не міг прийти до тями від горя, і обидва вони майже нічого не їли. Фенцзе приносили гарячі страви та закуски до палацу Нінг з дому, хоча Цзя Чжень розпорядився посилати щодня у флігель, де оселилася Фенцзе, добірні страви і делікатеси, спеціально для неї приготовані.

Фенцзе з ретельністю виконувала покладені на неї обов'язки, щоранку збирала прислугу на перекличку і віддавала розпорядження. У своєму флігелі Фенцзе жила відокремлено, з невістками та зовицями з палацу Нінг не спілкувалася, хіба що у справі, і якщо вони приходили, не зустрічала і не проводжала їх.

У п'ятий день п'ятого тижня буддійські ченці приступили до обряду проводів душі, молили Яньцзюнь [143] приборкати злих демонів, а Діцзан-вана [144] - відкрити золотий міст і з траурними прапорами провести по ньому душу покійниці. Даоські ченці, пав ниць, молилися верховному божеству, зверталися до трьох вищих світів [145], волали до Яшмового владиці [146]. Буддійські праведники возжигали пахощі, насичували вогненні пащі демонів [147], каялися, здійснюючи обмивання. А в цей час дванадцять молодих буддійських черниць, одягнених в розшиті візерунками шати і взутих у червоні туфлі, бурмотіли «Прийми і введи» і ще інші заклинання.

Знаючи, що в цей день очікується безліч гостей, Фенцзе піднялася о п'ятій ранку, швидко одяглася, вмилася, причесалася. Рівно о пів на шосту, ледь Фенцзе встигла випити кілька ковтків молока, з'явилася дружина Лай Вана, а з нею служниці і слуги.

Фенцзе вийшла з дому і села в коляску. Попереду йшли дві служниці з запаленими ліхтарями, на кожному великими ієрогліфами напис: «Палац Жунгуй». А скільки ліхтарів горіло біля палацу Нінг! Від них було видно, як удень. Ліхтарі висіли на воротах, стояли по обидва боки від воріт на спеціальних підставках. На слугах - сліпучо-білі траурні одягу. Коли коляска Фенцзе підкотила до головних воріт, що супроводжували її слуги відійшли в сторону, а служниці кинулися піднімати завісу на візку.

Спираючись на руку Фен'ер, Фенцзе вийшла з коляски і попрямувала до палацу. Дві служниці висвітлювали їй шлях ліхтарями, інші йшли позаду. Служниці з палацу Нінг зустріли Фенцзе, впоралися про здоров'я.

Фенцзе повільно пройшла в сад Злиття ароматів і наблизилася до башти Сходження до безсмертя. При вигляді труни з очей її покотилися сльози, немов перлинки з порваній нитки.

У глибині двору зібралося безліч слуг, чекаючи наказу, - скоро повинна була початися церемонія спалення паперових грошей.

- Подавайте чай і спалюйте гроші, - розпорядилася Фенцзе.

Ударили в гонг, заграла музика. Фенцзе опустилася на круглий стілець перед труною і заридала. Слідом заголосили слуги.

За наказом пані Ю і Цзя Чжен кілька людей кинулися втішати Фенцзе, лише після цього вона витерла сльози. Дружина Лай Вана подала їй чай. Пити його Фенцзе не стала, тільки прополоскала рот, попрощалася з усіма і пішла у флігель.

Всі слуги, яких Фенцзе викликала, вже зібралися, не прийшов лише той, кому було доручено приймати гостей. Фенцзе негайно ж веліла за ним послати і, коли переляканий слуга з'явився, сказала, холодно посміхнувшись:

- Ти, видно, так загордився себе, що чи не вважаєш за потрібне виконувати мої накази?

- Я ніколи не спізнювався, - почав виправдовуватися слуга, - першим був. Вибачте же мене, це більше не повториться.

У цей момент у двері просунула голову дружина Ван Сіна, яка прийшла з палацу Жунгуй.

- Тобі чого? - Запитала Фенцзе.

Дружина Ван Сіна увійшла і сказала:

- Мені потрібно отримати шовкові нитки, щоб зв'язати сітки на коляски і паланкіни.

З цими словами вона простягла Фенцзе аркуш паперу. Фенцзе наказала Цаймін прочитати.

- «Для двох великих, чотирьох малих паланкінів і чотирьох колясок стільки-то великих і малих сіток. На кожну сітку стільки-то цзин ниток ».

Фенцзе веліла Цаймін все записати і видати дружині Ван Сіна вірчі знак палацу Жунгуй на отримання ниток. Дружина Ван Сіна вклонилася і вийшла.

Слідом за ними прийшли чотири управителя, теж з палацу Жунгуй, і віддали Фенцзе чотири письмових вимоги. Два з них Фенцзе повернула, сказавши:

- Підраховано неправильно. Перерахуйте, тоді отримаєте дозвіл.

Раптом Фенцзе помітила дружину Чжан Цая, запитала:

- А у тебе що за справу?

Жінка поспішно простягла їй рахунок, додавши:

- Та ось треба заплатити за шиття пологов для колясок і паланкінів, тих самих, про яких тільки зараз говорили.

Фенцзе взяла рахунок, наказала Цаймін занести його до книги, а дружині Чжан Цая веліла дочекатися дружину Ван Сіна та засвідчить підпис посередника, після чого обидві вони підуть отримувати гроші. Ще дружина Чжан Цая попросила шпалери і клей для кабінету Баоюй, але перш ніж отримати необхідні для облаштування кабінету речі, дружина Чжан Цая повинна була відзвітувати за те, що їй вже видали. Нарешті всі пішли, залишилися тільки слуги, і Фенцзе продовжила розмову про тих, що провинилися слузі.

- Припустимо, завтра він знову запізниться, післязавтра спізнюся я, а потім все перестануть приходити вчасно! Якщо я прощу його, то як потім буду стягувати з інших? Ні! Треба його провчити!

Фенцзе опустила голову, подумала трохи і наказала:

- Дати йому двадцять палиць!

Проштрафився виволокли надвір, всипали йому гарненько, а коли доповіли про це Фенцзе, вона веліла ще утримати з нього місячне жалування і сказала слугам:

- Можете йти!

Слуги стали розходитися. Позаду всіх, згораючи від сорому і ковтаючи сльози, плентався слуга, якого Фенцзе приблизно покарала.

Потік відвідувачів з палаців Жунгуй і Нінг не припинявся.

Тепер у палаці Нінг все дізналися, до чого строга Фенцзе. Заперечень вона не терпіла. Щоб ухилитися від роботи, про це і подумати ніхто не смів.

Баоюй, побоюючись, як би Цинь Чжуна раптом не образили, разом з ним вирушив до Фенцзе.

Фенцзе якраз обідала.

- Ах, нероби! - Вигукнула вона. - Ну, заходьте! Є будете?

- Ми вже поїли, - відповів Баоюй.

- Де - тут або будинку?

- Невже тут, з твоїми дурнями! - Жартівливо сказав Баоюй. - Звичайно ж, вдома, у старій пані!

Тільки Фенцзе пообідала, як з'явилася служниця за вірчі знаком на отримання лампадок.

- Добре, що ти не забула прийти! - Усміхнулася Фенцзе. - Не те з тебе ж і стягнули б!

- Але ж я тільки що згадала, - зізналася жінка. - Ще трохи - запізнилася б і нічого не отримала!

Взявши у Фенцзе вірчі знак, служниця пішла. Її прохання негайно ж була занесена в книгу.

- Дорога сестро, - промовив Цинь Чжун, - а раптом хтось підробить ваш вірчі знак і отримає по ньому гроші?

- По-твоєму виходить, у нас немає законів! - Розсміялася Фенцзе.

- А з нашого палацу чому ніхто не приходить за вірчі знаком? - Здивувався Баоюй.

- Приходять, тільки в цей час ти ще спиш, - знову засміялася Фенцзе. - Але прошу тебе, коли нарешті ти будеш займатися вечорами?

- Можу хоч сьогодні розпочати! - Відповів Баоюй. - Тільки кабінет для мене до цих пір не готовий.

- А мене чому не запросив? Всі давно було б в порядку, - зауважила Фенцзе.

- Марно, - заперечив Баоюй. - І так роблять всі, що можливо.

- Але все одно, - сказала Фенцзе, - для облаштування кабінету знадобляться якісь речі, а їх без вірчих знака не отримаєш. Ось у чому справа!

Баоюй кинувся Фенцзе на шию.

- Дорога сестро! Дай їм вірчі знак, нехай скоріше зроблять для мене кабінет!

- Чи не торсати мене! Я і так ледве тримаюся на ногах від утоми! - Вигукнула Фенцзе. - Не турбуйся, сьогодні ж будуть видані клей і шпалери! Невже я настільки дурна, щоб чекати, поки твої служниці розгойдаються?

Баоюю не вірилося, що Фенцзе говорить всерйоз, і тоді Фенцзе наказала Цаймін показати йому прибутково-витратну книгу.

У цей час увійшов слуга і доповів:

- Повернувся Чжаоер, який супроводжував другого пана в Сучжоу.

- А що сталося? - Запитала Фенцзе.

Тут з'явився сам Чжаоер і пояснив:

- Другий пан Цзя Лянь послав мене повідомити вам, що батько панночки Лінь Дайюй помер вранці третього дня дев'ятого місяця. Другий пан Цзя Лянь разом з панянкою Лінь повезли труну з тілом покійного в Сучжоу і повернуться до кінця року. Другий пан велів мені впоратися про ваше здоров'я, сказав, що чекає вказівок старої пані, а також просив надіслати йому теплий халат і ще деякі речі.

- Ти вже бачив кого-небудь з панів? - Поцікавилася Фенцзе.

- Всіх бачив, - відповів слуга і пішов.

Фенцзе з посмішкою звернулася до Баоюю:

- Вже тепер твоя сестриця Дайюй довго буде у нас жити!

- Яке горе! - Сплеснув руками Баоюй. - Уявляю собі, як бідолаха побивається за батьком!

Він важко зітхнув.

Фенцзе при сторонніх посоромилася розпитати Чжаоера про Цзя ляне, але ні про що інше вона зараз не могла думати. Їй хотілося скоріше повернутися до себе, однак треба було закінчити справи.

Ледь дочекавшись вечора, Фенцзе повернулася до палацу Жунгуй, викликала Чжаоера і розпитала, чи все було благополучно в дорозі. Вона швидко зібрала теплий одяг на хутрі, разом з Пін'ер переглянула її, додала те, що вважала за потрібне, зав'язала в вузол і віддала Чжаоеру.

- Гарненько подбай про пана, не докучає йому, - наказала вона слузі. - Стеж, щоб він не пив зайвого, що не заводив шури-мури з дівками. Якщо щось не так, дивись! Повернешся - ноги тобі переламаю!

Чжаоер посміхнувся, кивнув і вийшов.

Вже настала четверта стража, коли Фенцзе лягла спати, а піднялася, як завжди, рано, швидко привела себе в порядок і вирушила до палацу Нінг.

Наближався день похорону Цинь Кецін, і Цзя Чжень разом з ворожить по хмарах відправився в кумирню Залізного порога вибрати місце для поховання. Настоятелю кумирні Секуну він велів приготувати нову ритуальну начиння і запросити побільше відомих ченців - це повинно було надати особливу пишність церемонії поховання.

Секун розпорядився подати вечерю. Цзя Чжен не хотілося ні їсти, ні пити, але час був пізній, і довелося заночувати в келії.

Ледве розвиднілось, Цзя Чжень поспішив до міста і зробив останні розпорядження, що стосуються винесення труни.

Потім він послав людей в кумирню Залізного порога прикрасити місце, де буде встановлена ??труна, і відвезти туди все необхідне для приготування страв і чаю.

Фенцзе розподілила обов'язки між тими, хто повинен був приймати труну з тілом покійної, а кучерам і паланкінщікам веліла супроводжувати пані Ван до місця похорону, а також зняти приміщення, де можна було б відпочити під час похоронної церемонії.

У ці ж дні померла дружина шаньги-гуна. Пані Сін і пані Ван їздили на похорон і зробили жертвопринесення. Треба було також відправити подарунки другій дружині Сианьського цзюньвана з нагоди дня її народження. Потім Фенцзе отримала лист від Ван Женя, її рідного брата. Він з родиною їхав на південь і просив зібрати все необхідне в дорогу. А тут ще захворіла Інчунь, треба було щодня запрошувати лікаря, доглядати, стежити за приготуванням ліків. Всіх справ і не перелічити, і справи не прості - заморочливі.

Від втоми Фенцзе позбулася сну і апетиту. Варто було їй прибути до палацу Нінг, як за нею одразу ж вдавалися з палацу Жунгуй, а як тільки вона поверталася до палацу Жунгуй, за нею надсилали з палацу Нінг.

Фенцзе була надміру честолюбна і найбільше побоювалася дати їжу для розмов і пересудів. Тому, не шкодуючи сил, вона підтримувала строгий порядок і ретельно обмірковувала кожне своє розпорядження. Недарма всі члени роду від малого до великого захоплювалися її здібностями.

Увечері, за день до винесення труни, в залі зібралися близькі і друзі, а оскільки пані Ю все ще боліла, всі турботи по прийому гостей взяла на себе Фенцзе. Вона, зрозуміло, була не єдина невістка в роду, але іншим не вистачало або розуму, або серйозності, або ж заважали надмірна боязкість і страх. Фенцзе зі своїми витонченими і невимушеними манерами виділялася на їх тлі як червона квітка серед десяти тисяч зелених кущів. Вона ні з ким не вважалася, все робила на власний розсуд.

Всю ніч в палаці Нінг зустрічали і проводжали гостей, було шумно, горіли ліхтарі і факели.

А на світанку, коли настав щасливий час, шістдесят чотири служниці взяли труну і підняли траурний прапор з написом:

«Труну з тілом покійної дружини чиновника п'ятого класу уродженої Цинь, дружини старшого онука потомственого Нінг-гуна з роду Цзя, офіцера імператорської гвардії з охорони палаців Забороненого міста, що несе службу при особі государя».

Вся начиння для похоронної церемонії була нова і сліпуче виблискувала.

Баочжу, як годиться за звичаєм незаміжньою дочки небіжчиці, розбила біля дверей таз і з плачем і голосінням рушила попереду похоронної процесії.

Труну проводжали серед інших Ню Цзіцзун - онук гуна умиротворителя держави Ню Цина, що носить спадковий титул бо першого класу; Лю Фан, володар спадкового титулу цзи [148] першого класу; Лю Бяо, онук гуна, упорядкувати управління державою; Чень Жуйвень, володар спадкового звання третього класу полководець, Переважний своєю могутністю, онук Чень Сі-гуна, встановити рівновагу в країні; Ма Шанде, володар спадкового звання третього класу полководець, Вселяє страх віддаленим країнам, онук Ма Куя - гуна, встановити порядок в країні; хоу Сяокан, володар спадкового титулу цзи першого ступеня, онук гуна досконалого правителя - хоу Сяомінь (через смерть дружини шаньги-гуна його онук Ши Гуанчжу, який дотримувався траур, не зміг приїхати). Всього шість гунов. Разом з сім'ями Жунгуй-гуна і Нінг-гуна їх називали «вісім гунов». Ще тут були: онук Наньаньского цзюньвана; онук Синінський цзюньвана, Відданий і шанобливий хоу Ши Дін; онук Пін'юаньского хоу, спадковий володар титулу нань другого класу Цзян Цзинін; онук Дінченского хоу, володар спадкового титулу нань другого класу Се Кунь; онук Сян'яньского хоу, володар спадкового титулу нань другого класу Ци Цзяньхуей; онук Цзінтяньского хоу, начальник військової палати п'яти міст Цю Лян, а також син Цзіньсянского бо - Хань Ци; сини полководців Божественної войовничості - Фен Цзиін, Чень Ецзюнь, Вей Жолань і багато-багато інших знатних людей, всіх не перелічити. Жінки прибутку в десяти великих паланкінах і тридцяти або сорока малих паланкінах, в супроводі ста колясок і паланкінів зі служницями. Паланкіни зі всілякими ритуальними атрибутами розтягнулися на три-чотири чи.

По дорозі на невеликих відстанях один від іншого поставили навіси, під навісами - столи з частуваннями, на матах розташувалися музиканти, - все це було зроблено в якості підношень до похорону друзями і знайомими.

Перший навіс спорудили на кошти Дунпінского цзюньвана, другий - Наньаньского цзюньвана, третій - Синінський цзюньвана, четвертий - Бейцзінского цзюньвана.

З усіх чотирьох ванів тільки у Бейцзінского були особливі заслуги, і аж до нинішнього часу його сини і внуки успадковували його титул.

Нинішній Бейцзінскій ван Шуйжун ще не досяг того віку, коли надягають шапку [149]. Він був гарний собою, відрізнявся добротою і скромністю. Дізнавшись про смерть дружини продовжувача роду Нінг-гуна, він згадав, що їх предків колись пов'язувала тісна дружба, що вони ділили і горе, і радість, і оскільки на собі випробував, що таке траур, не зважив зі своїм високим становищем і велів спорудити на дорозі навіс і влаштувати частування. З самого ранку він побував при дворі, швидко закінчив службові справи, надів траурну одяг і в великому паланкіні з парасолькою прибув до навісу. Паланкін опустили на землю, чиновники вишикувалися по обидва його боки і не підпускали солдатів і різний простий люд, штовхає поблизу.

Незабаром з північного боку здалася величезна процесія, схожа здалеку на потік розплавленого срібла.

Люди з палацу Нінг, які розчищали шлях, доповіли Цзя Чжен, що завітав Бейцзінскій ван, Вечнопроцветающій. Цзя Чжень негайно наказав зупинити процесію, а сам в супроводі Цзя Ше і Цзя Чжена поспішив назустріч важливого гостя і привітав його з усіма належними почестями.

Бейцзінскій ван підвівся в паланкіні і зі стриманою усмішкою відповідав на привітання. Без тіні зарозумілості він зробив Цзя Чжен і іншим знак наблизитися.

- Чим я, нікчемний, що живе заслугами своїх предків, зможу віддячити за честь, яку ви надали мені, завітавши на похорон дружини мого негідного цуценя ?! - Вигукнув Цзя Чжень.

- Ми з вами давні друзі, - відповідав Бейцзінскій ван, - навіщо ж такі церемонії?

Він обернувся до одного зі старших чиновників і наказав почати жертвоприношення. Цзя Ше, а слідом за ним і інші знову взялися дякувати.

Тим часом Бейцзінскій ван дуже чемно звернувся до Цзя Чжен:

- Кажуть, у вас хтось народився з яшмою в роті? Давно хочу на нього подивитися. Привели б, якщо він зараз тут.

Цзя Чжен підійшов до Баоюю, велів переодягнутися, а потім повів поклонитися Бейцзінскому вану.

Баоюй чув про мудрість і чесноти Бейцзінского вана, про його досконало, талантах і незвичайну красу, про невимушених манерах і зневазі до чиновницьким звичаям і державним церемоній і давно мріяв з ним познайомитися. Тільки строгість батька заважала йому здійснити це бажання. І раптом Бейцзінскій ван сам покликав його. Не тямлячи себе від радості Баоюй поспішив до вану, на ходу обмірковуючи, як поводитися при зустрічі.

Про те, як пройшла зустріч Баоюй і Бейцзінского вана, ви дізнаєтеся з наступного розділу.

глава тринадцята |  Розділ п'ятнадцятий
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати